v CENTER Gebruik veer Breskens groeit genheid Hulst Sint-Niklase feesten in het Waasland van start SSAERT Statenlid Eveleens: 'Provincie moet bejaarden krachtig helpen' ÏKB- ssixar* 'Je eigen gevoelens vertalen in materie' PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER UITSLAGEN 1 Ilaagd Aantal overzettingen Perkpolder-Kruiningen daalt door tunnel en Zoomweg Ballenjongen. Aangenaam weer x 7) iculieren KORTING Gefeliciteerd ZEELAND C2 Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd istus is onze [3.00-17.00 uur. ling. 11008 of 10111 Tiende editie jaarmarkt Groede Voorkeurs behandeling Poppenkastserie in Sint Niklaas Kunstenares Ellie van Oppens exposeert twee weken in stadhuis van Hulst Zeer zonnig UITSLAGEN SCHIETINGEN KOERSBAL EXAMENS Onderzoek ministerie WVC naar bestemming Grote Kerk Veere uur Fotoservice >- v a ankje, jubileum, lijk, verloving, statie, examen, enz. m 1.09 incl. BTW, erplicht. Foto of at 35 x 40 mm verige tarieven op 's worden niet rneerd. of geef uw tekst sing af bij één van hriftelijke opgaven eaccepteerd indien end zijn, ook indien ijgevoegd is. et recht voor teksten edenen te weigeren, klachten bereiken „n tekst behoudt de ht voor om de naam er bekend te maken. Farid Bouali in Oosterhout, I in Oudenbosch. fg 10 juli Jeroen v.d. Teems in Chaam, leren in Prinsenbeek. luit Terheijden geslaagd voor pe a.d. Katholieke Universiteit jmegen. P'9 DE STEM ZATERDAG 9 JULI 1994 Wim Hopstaken en Nicole Segers. Roosendaal. 8 juli 1994 Michel Jonkheim en Angela Verhulst. Gilze8 juli 1994 Jack Melisse en Miriam v.d. Maas. Zevenbergen Ad van Erp en Ineke Bakx. 8 juli 1994. Oosterhout Rens Roeien en Renata Luyten. Lage-Zwaluwe Richard Luyten en Diaru Willart. 8 juli 1994. Oosterhout Monique Gillich en Eric van den Enden. Prinsenbeek 8 juli 1994 Monique de Jongh en Sebastiaan Pluymert, Vught 8 juli 1994 Danielle Wakker en Arjen van Aart. Breda 8 juli 1994 Miranda van Bilzen en Henny van Haperen. 8 juli 1994. Breda Adri Rulens en Ingrid Joore. Made Marian Michielsen en John Berens. Prinsenbeek. 8 juli 1994. De griffier van het kan tongerecht te Terneuzffl roept op P.M.C. Hemelaai zonder bekende woon- oi verblijfplaats hier te lan de, om te verschijnen ter terechtzitting met geslote! deuren van woensdag 1! oktober 1994 te 10.00 uur, die wordt gehouden in kantongerechtsgebouw aan de Markt 28 te Ter- neuzen, teneinde te wor den gehoord op een ver zoekschrift van de ge meente Terneuzen, strek kende tot verhaal van kos ten van bijstand. Terneuzen, 6 juli 1994. De griffier waarnemend, H R.P. de Kort. Van onze verslaggever Middelburg - Niet aan de zijlijn blijven staan met een wat halfslach tige houding, maar betrokkenheid tonen en alle politieke invloed aan wenden om de duizenden Zeeuwse hoogbejaarden in de verzorgings huizen te helpen in hun strijd over de waterschapsheffingen. Zo luidt de wat boze reactie van het Statenlid Eveleens (PvdA) op antwoor den van Gedeputeerde Staten (GS) op eerdere statenvragen van Eveleens. Het statenlid wil dat GS partij kiezen voor de bejaarden die een proefproces willen beginnen om de zogeheten ingezeten omslag van de waterschappen te ontlo pen. De bejaarden vinden dat zij als inwoners van een verzorgingshuis geen 'zelfstandige woonruimte' bewonen, een gegeven waarop de omslag wordt gehe ven. GS willen zich niet mengen in het conflict, zo bleek uit de eerdere ant woorden. Eveleens schrijft nu: „Oude ren in verzorgingshuizen zijn vorig na jaar in opstand gekomen tegen bezuini gingen door de landelijke overheid. Sta- tenbreed is steun aan dit protest gege ven onder leiding van gedeputeerde Dijk wel." Dit voorjaar heeft dezelfde groep zich massaal gekeerd tegen de Zeeuwse wa terschappen. „Laat u hen thans om formeel-juridische en bestuursrechter- lijke overwegingen in de steek öf valt u hen alsnog bij in hun actie tegen deze willekeurige en onbillijke behandeling? En zo nee, waarom niet?" Van onze verslaggever Vlissingen - Het gebruik van het veer Breskens-Vlissin- gen blijft toenemen terwijl het aantal overzettingen op de lijn Perkpolder-Kruiningen blijft dalen, in vergelij king met vorig jaar. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers die de veerdienst PSD gisteren heeft gepresenteerd. Van januari tot juli zijn op de meeste weste lijke lijn een kleiene 700.000 au to's overgezet, terwijl dat aantal op de lijn Perkpolder-Kruinin gen 600.000 bedroeg. Die aantal len verhouden zich tot dezelfde meetcijfers van vorig jaar met respectievelijk 656.000 en 652.000 auto's. Van onze correspondent Groede - De jaarmarkt van Groede beleeft dit jaar op vrij dag 29 juli haar tiende uitgave. Om 10.00 uur wordt de markt geopend en zullen er weer tussen de 160 en 200 kramen staan. Duizenden mensen worden ver wacht. De jaarmarkt is in de streek ondertussen een begrip geworden. Het evenement duurt tot 17.00 uur. Om 15.30 uur krijgen de kinde ren een show van Piet Brakman voorgeschoteld. Rond 18.30 uur geeft muziekvereniging Groede een concert in de tent op het parkeerterrein achter de katho lieke kerk. Om acht uur staat het bekende popconcert 'Groede pop' op het programma. Hieraan werken mee Night Flyer, Jelly Jam en Twilight Zone. De toe- gang is gratis en speelt zich ook weer in de tent af. Met verbazing las ik in uw krant een stukje over een zo genaamde 'voorkeursbehan deling' van mevrouw Le Roy van Progressief Hontenisse. Zoals iedereen weet, behoort het tot de taken van de raads leden om de ingekomen stuk ken voor de raadsvergadering te lezen. Deze stukken lagen ruim voor de raadsvergade ring ter inzage. Zoals de meesten echter niet weten, wordt van deze leesplicht weinig of geen gebruik ge maakt. Als er dan eindelijk eens een raadslid is, die zich bewust is van haar verant woordelijkheid en haar taken serieus opvat, wordt zij door haar collega-raadsleden on middellijk aangevallen en zelfs de burgemeester laat zich niet onbetuigd, terwijl hij eigenlijk deze vorm van fanatisme zou moeten toejui chen. Want, als ieder raadslid wel de bewuste stukken gelezen had, net als mevrouw Le Roy, of als de andere raadsleden ook zo alert waren geweest om de stukken maandag op te halen, net zoals mevrouw Le Roy, dan had iedereen zich grondig kunnen voorbereiden en had elk raadslid ook een lijstje met vragen aan het college kunnen voorleggen. Maar nee, nu vraag ik schijn baar te veel van onze volks- Van onze correspondente Sint Niklaas (B) - Tijdens de Sint Niklase feesten is er ,een reeks poppenkast voorstellingen voor de jeugd in het museum theater aan Zwijgershoek in Sint Niklaas. Een goede gelegenheid voor de jeugd om in de vakantie periode eens een middag uit te zijn. Het Poppentheater Thalia speelt verschillende spelen telkens om 15.00 uur. Het toegangskaartje kost 50 B.fr. Aladiij en de Wonderlamp wordt op 9 en 10 juli ge bracht, Pierke in Wonder land op 12 en 13 juli en de Gelaarse Kat op 15 en 16 juli. Voor de volwassenen is er een speciale uitvoering van De Drie Musketiers op za terdag 16 juli om 20.00 uur. Te Korten en te bewerken. CC «on-tirtï de 6t LU| factie het met uw standpunt eens is. vertegenwoordigers in de ge meenteraad. Hoe durf ik van hen te verlangen, dat ze al die saaie lectuur gaan doorspit ten. Waarom zouden ze zich moeten gaan verdiepen in die, voor de bevolking o zo be langrijke varkensproblema- tiek? 32.000 varkens meer of minder. Moeten ze zich daar nou druk over maken? Nou, ik vind van wel. En de gehele bevolking van Honte nisse is het met mij eens. Zeker als je weet, dat een aantal mensen van de actie comités, volledig belangeloos, zich dag en nacht inzet om die 32.000 varkens uit onze gemeente te weren. Diezelfde actie-comités zijn dan ook enorm blij met een raadslid als mevrouw Le Roy, die zich intensief verdiept en daar door een enorme ruggesteun is voor diezelfde comités. Dus.... college en raadsleden: neem een voorbeeld aan me vrouw Le Roy en ga niet zitten muggeziften over hoe het nou toch mogelijk is, dat zij de stukken iets eerder had. Neem zelf initiatief en doe het werk waarvoor u door de bevolking gekozen bent. Al leen dan krijgt u van mij en van de bevolking van Honte nisse de juiste waardering. A.L. Rensen, voorzitter 'Progressief Honte nisse' In de maandcijfers is de trend ook te zien. In juni waren er tussen Breskens en Vlissingen 138.000 overzettingen van au to's, in Perkpolder waren dat er 106.000. Als oorzaak geeft de veerdienst zelf het toegenomen gebruik van de Liefkenshoektunnel en het gebruik van de Zoomweg-Zuid aan. Als gevolg daarvan zou het gebruik van de veerdienst Perk polder-Kruiningen met dertig procent dalen, aldus provinciale ramingen, maar dat percentage is nog lang niet gehaald. Vorig jaar al werd duidelijk dat de nieuwe verbinding gevolgen zal hebben voor de opbrengsten van de Zeeuwse veren. Het veer Kruiningen/Perkpolder heeft, in 1993 ongeveer 249.000 minder auto's overgezet dan in '92. Die daling was destijds de groot ste van de afgelopen vijf jaar. Het veer Vlissingen/Breskens vertoonde met negenduizend au to's minder een veel geringere daling. De Zoomweg-Zuid ver bindt Zeeuws-Vlaanderen met West-Brabant via de Liefkens hoektunnel bij Antwerpen. Dat deze verbinding de belangrijkste oorzaak zal zijn van het mindere gebruik van de verbinding Krui ningen/Perkpolder komt nog duidelijker naar voren als de daling van '92 wordt afgezet tegenover het gebruik van de veerdienst in '91. In '92 werden 'slechts' tweeduizend minder au to's overgebracht dan in '91. Het kinderdagverblijf voor geestelijk gehandicapten De Tjasker in Zaamslag bouwde gisteren een feestje. De kinderen hadden op de jaarlijkse gezinsdag hun familieleden op bezoek en vierden dat uitbundig met onder meer spelletjes in het ballenbad, poppenkast en schminken. foto wim kooijman Van onze correspondente Hulst - Je komt ze regelmatig tegen. Mensen die met inge spannen blik achter een schildersezel zitten en een zicht op de natuur of een monument vastleggen. Be langstelling verzekerd. Ellie van Oppens is een van die schilders die deze wijze van schilderen overbrengt. Zij ex poseert haar werk van 17 tot en met 31 juli in het stadhuis in Hulst. Zij is geboren en getogen in Stekene in het Waasland en zet te al heel vroeg haar eerste stap pen in de kunstwereld. Die eer ste stapjes werden begeleid door leraren van de kunstacademie in Sint Niklaas waar ze als jong meisje leerde met compositie en kleur om te gaan. Toen ze later specifiek voor de schilderkunst koos werd André Roelant haar eerste leermeester. „Bij hem ontdekte ik de kracht en de intensiteit van kleur. Daarna heb ik les gehad van Jacques Neve en samen met deze leraren ondervond ik dat het schilderen boeiend was en hoe ik datgene wat in mij opgesloten lag naar buiten moest brengen. Ik behaalde mijn diploma met een zilveren regeringsmedaille. Toch een mooi resultaat." Ellie van Oppens beschrijft haar kunstuitingen als 'de deur van gevoelens op een kier zetten en vertalen in materie. Werken als kunstenaar aan de techniek en als mens aan jezelf. Zij werkt soms figuratief, soms abstract. „Dat ligt gewoon aan mijn ge voelens op dat specifieke mo ment. Dat geldt ook voor mijn keuze van materie. Dan weer kies ik voor aquarel plakkaat of pastel en dan weer voor acryl of Ellie van Oppens geeft les op de historische wallen van Hulst. olieverf. Ook het onderwerp kan hierbij meespelen en meestal maak ik dan een schilderij in gemengde technieken. Dat zorgt voor variatie en je kunt er alles in kwijt, van transparantie tot en met structuurlagen." De Wase kunstenares exposeerde vaak: in het Waasland zelf maar ook in grote Belgische steden en in Nederland. Het is wel de eer ste maal dat ze haar werk ten toonstelt in Hulst. Toch is zij geen onbekende in Hulst want zij is diegene die les geeft in het vastleggen van de natuur rond en de monumenten in Hulst. Haar kwam je met enthousiaste leerlingen tegen op de histori sche wallen waar ze aanwijzin gen gaf over het verdwijnpunt, de proporties en de kleurkeuzen. Van haar leerlingen is de exposi ties in het stadhuis in Hulst net voorbij, nu is er plaats inge ruimd voor de meester zelf. Zij geeft les in aquarel en design bij Biesbroeck in de Gent sestraat en in Sint Niklaas. In de vakantieperiode organiseert ze kinderateliers. Creatieve lessen voor de jeugd die zich uit wil leven met verf en kunst. „Ik voel me met kunst goed, ik oefen mijn beroep uit met veel plezier en ik vind het heerlijk om te experimenteren. Dat is de ga rantie voor evolutie in mijn foto archief de stem werk. Mijn werken zijn een crea tief verhaal, vertaald in vorm en verf. De expositie in Hulst kan gezien worden als een dagboek. De rode-draad is mijn ontwikke ling op kunstgebied, weerspie gelt in verschillende uitingen." Voor belangstellenden is de kun stenares van 17 tot en met 21 juli in de namiddag aanwezig in het stadhuis. Zij wil graag wat uit leg over haar werken en de ge voelens die zij via de werken naar buiten brengt, geven. De tentoonstelling kan op week dagen bezocht worden tussen 9.00 - 12.00 en 13.00 - 17.00 uur en in het weekend van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Van onze correspondente Sint Niklaas (B) - In Gent weten ze al lang wat feesten is, maar in het Waasland volgt Sint Niklaas het goe de voorbeeld en viert tot 18 juli feest. Op de Grote Markt staat ook een kermis. Het Sint Nicolaasplein is overdekt met een open tent met twee niveaus, er is een volkscafé en restaurant, een bodega, een dansvloer en een groot en klein podium. Hier vinden dagelijks activiteiten plaats. Vandaag worden de feesten opengeblazen door de Piperband en The Epcot Street- band die om 16.00 uur een optocht hou den en een optreden verzorgen op het Sint Nicolaasplein. Om 21.00 uur is er een Promsavond. Maar liefst 120 muzi kanten brengen een programma met po pulair klassieke en rockmuziek. Zondag staat in het teken van de kinde ranimatie en in de avonduren worden de Golden Sixties weer bovengehaald door the Romantics. Maandag 11 juli, als het in Belgie Nationale feestdag is, wordt in Sint Niklaas de sfeer van het wilde westen opgeroepen met een Country Westerndag met optredens van Music Minded en de Sqaure Dancers North Hill en om 20.30 uur de Jimmy Lawton show. Woensdag 13 juli is er een bluesfestival, donderdag 14 de dag van de vrije radio's, vrijdag 15 een Salsadag, zaterdag 16 een Nationale Rockmeeting waar de acht fi nalisten van de 96 bands die inschreven Het weer is dit weekeinde veel aangenamer dan vorige week. Geen tropische hitte, niet broeierig en geen kans op onweer. Wel beginnen we vandaag met wat bewolking en een zeer kleine kans op een spatje regen. De zon, die vanmorgen om negen minuten voor half zes boven de horizon kwam, zal die bewol king snel oplossen. Het wordt een mooie dag. De temperatuur zal echter door de lichte tot matige westelijke wind niet hoger komen dan 22 graden. Morgen is de zomer weer helemaal terug. Dan is er al direct volop zon en dat zult u merken aan de temperatuur. Die neemt weer zomerse waarden aan van 25 graden en zelfs meer. Daarvoor is een enorm gebied met verschillende hogedrukker- nen verantwoordelijk. Dat ligt vanaf de oostkust van Amerika via het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan, Portugal, Spanje en Frankrijk tot bij ons. Aan de noordzijde van dit enorme gebied bewegen zich nog tal van zwakke fronten. Die kunnen vandaag de temperatuur nog enigszins drukken. Door de stuwende kracht van de hogedrukkernen komt een beweging van warme lucht onze kant uit. Dit betekent dat de temperatuur na zondag snel zal stijgen en het kan zijn dat we dinsdag de grens van 30 graden bereiken en er woensdag zelfs overheen gaan. Dat kan betekenen dat we vanaf donderdag weer met onweer rekening moeten houden. Het weer in cijfers: Vandaag een westelijke wind van 3 tot 4 Beaufort en een maximum temperatuur 21 graden. We beginnen somber, maar met het klimmen van de zon wordt het warmer en verdwijnen de aanwezige wolken. Komende nacht wordt het 12 graden. Morgen staat de wind zuidwestelijk met een kracht van 2 Beaufort. De middagtemperatuur is 25 graden er zijn wat stapelwolken, maar het is overwegend zeer zonnig. De tempera tuur in de nacht van zondag op maandag is 13 graden. Maandag is de wind zuidzuidwestelijk, naast wat stapelwolken is het zeer zonnig en de middagtemperatuur loopt op tot 28 graden. Dat komt doordat de wind vrijwel helemaal wegvalt. Boven grote wateroppervlakten is de winddruk nauwelijks 2 Beaufort, 's Nachts wordt het 14 graden. Dinsdag en de verdere dagen zijn er stapelwolken, is het zonnig en de middagtemperaturen klimmen tot boven de 30 graden. De wind is zuidoost met een kracht van 3 Beaufort. Er is plaatselijk kans op een kleine onweersbui, maar of dat in onze provincie tot ontwikkeling komt, is zeer twijfelachtig. Hoe waren de extreme temperaturen op 9 juli deze eeuw? In de nacht van 8 op 9 juli 1913 werd het 5 graden. Op 9 juli 1941 was het 33,3 graad. Hoe zag het weer er vorig jaar op 9 juli uit? Het werd 's middags 23,3 graad en 's-nachts 11,3. Het regende niet 'en de zon scheen 7 uur en 55 minuten. De weerspreuk van deze week: 'Wisselen in juli regen en zonneschijn, het zal voor de boer in het najaar kennis zijn'. Koewacht OUD PAPIER - De muziek vereniging EMM haalt zater dag 9 juli vanaf 9.00 uur oud papier op. Graauw OUD PAPIER - De leden van de voetbalvereniging Graauw halen zaterdag 9 juli oud pa pier op. Sint Jansteen OUD PAPIER - Voetbalver eniging Sint Jansteen staakt de ophaal van oud papier voor een maand. Zaterdag 13 au gustus gaat de ophaaldienst opnieuw op pad. Axel VISWEDSTRIJD - Hen gelsportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) houdt vandaag (zaterdag 9 juli) voor haar veteranen (léden boven 50-jaar) een hengelwedstrijd, meetellend voor het clubkam pioenschap. Gevist wordt op het water van de Kleine kreek, aanvang 14 uur. Na afloop volgt in het clublokaal van GOA, café Sonnehoeck aan de Oranjestraat de prijsuitrei king. ZATERDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 14.00 uur palingkaarting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14.00 schieting. OSSENISSE - Camping De Zeemeeuw, 15.00 uur schieting. TERNEUZEN - Café 't Schelpenhoekje, 14.00 uur bieden en jokeren. ZONDAG HENGSTDIJK -Camping De Vogel, 10.00 uur kaarting en om 14.00 uur bief- stukkaarting. KIELDRECHT -Rechte Schutters, 15.00 uur schieting. DZENDIJKE - Café Les Amies, 14.00 uur kaar ting. Kwadendamme - Verenigde Schutters Kwadendamme, ker- misschieting staande wip met 67 personen. Wip 1: eerste hoge vo gel: M. Verdonk, tweede hoge vo gel: A. Schouwenaar, eerste zijvo gel: H. Breemer, tweede zijvogel: J. Boelens, derde zijvogel: J. Bus, vierde zijvogel: A. Rijk, grootste aantal (6): A. Rijk. Wip 2: eerste hoge vogel: A. Schouwenaar, tweede hoge vogel: A. Wisse, eer ste zijvogel: A. Rentmeester, tweede zijvogel: Sj. Raas, derde zijvogel: C. Stouthamer, vierde zij vogel: F. Lambregts, grootste aantal (6): Sj. van Eijkeren. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1: 1. M. de Vos, 2. M. Taelman, 3. S. Govaert. Mat 2: 1. G. Smet,'2. L. Kegels, 3. T. Heirman. Goes - Scaldis College, ge slaagd voor schoonheids verzorging/dameskapper-bed iende: Esther Stallaart, Vogel waarde. Den Bosch - Hogeschool 's- Hertogenbosch, geslaagd voor HEAO bestuurskunde: Evert de Moor, Terneuzen. Eindhoven - Technische Uni7 versiteit: Opleiding Techniek en Maatschappij: M. Broe kaart, Graauw, F. de Caluwe, Sas van Gent. uitkomentussen 18.00 en 23.00 uur. Zaterdag 17 juli is de slotdag en dan zijjn Samson en de LSP band van de partij. Gert en Samson nodigen de kinderen uit voor een wervelende show om 19.00 uur en de LSP band zorgt voor een spetterend besluit met gastvedetten Walter Grootae- rs en P.P. Michiels. Het totale feest wordt om 22.30 uur afgesloten met een vuurwerk. Voor meer inlichtingen kan men tercht bij het Toe ristisch bureau aan de Grote Markt. Den Haag (anp) - Het ministerie van WVC gaat een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van een nieuwe culturele bestem ming voor de Grote Kerk in Veere. De kerk is eigendom van de staat. Het beheer valt onder de Rijksgebouwendienst. Het kerkgebouw wordt nu verhuurd aan de Stichting Delta Cultu reel. De inkomsten zijn echter te laag om het pand goed te kunnen onderhouden. Het onderzoek moet uitwijzen hoe het wél kostendek kend kan worden beheerd. (ADVERTENTIE) Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist FOTO Terneuzen Noordstraat 6 0115021575 Iv.h. Folo Bul) Hulst VGravenhofplein 8 01140-16162 VERSCHOORE l

de Stem | 1994 | | pagina 19