Jean-Paul van Poppel niet topfit Tour verovert Engeland M, 'Een zeer bevoorrecht mens' Twee miljoen toeschouwers, openbare leven ligt stil Frans Maassen maakt zich ernstig zorgen oor Ieren B2 EUWS KORT TOUR DE FRANCE 94 B3 Nederlandse sprinter zit hele dag 'tegen kramp aan" Insekten plagen Motorola Lichte knie-ontsteking Rominger Martin Bruin debuteert in Tour als commissaris .van de UCI TOUR IN MEERVOUD VANDAAG 6e etappe 94 RADIO TV ftf Cherbourg iCarentan 75 km 1 s OSt. L6103 km 139(km (j Villedieu-les-Poêles 190 km Rennes 270,5 km AG 8 JULI 1994 ijk gemaakt omdat hij vijf uten voor het einde van de strijd tussen Nigeria en het stadion verliet. Op moment leidde Nigeria 1-0, Italië won met 2-1 na enging. oetbalshirts zijn 'in' in de enigde Staten. Adidas ver- ht in twee weken de com- e voorraad (60.000 stuks) het thuis-elftal. Prijs per 120 gulden. In San Francisco zijn twee ligheidsbewakers gearres- rd. De twee roofden de "per van twee fotografen g. De uitrusting van 30.000 den werd op de zwarte rkt verkocht, oping is in de Argentijnse tbalwereld een doodgewo- zaak, volgens een enquête n de Gazzetto dello Sport. Italiaanse sportkrant ldt dat 63 procent van de 9 voetballers in de hoogste isie een of meerdere keren rboden middelen heeft ge- men. Egidius Braun, de voorzit- van de Duitse voetbalbond, bang dat Berti Vogts na het K zijn ontslag zal indienen, ogts voelt zich aangevallen or een deel van de media. Ik ees dat hij daarom de Duitse etbalbond wil verlaten. Dat u een groot verlies zijn." K tijdrijden van Moorse] doet zaterdag arenkessel. begin van dit seizoen weten Ze wilde zich vooral richten et klaar voor het NK," zei kampt al lange tijd met prestatiedruk niet meer aan. ich voorbij gaan. „We hebben erstek laat gaan bij het NK oot wordt en de resultaten al terug bij af. We doen het oe het gaat. Ik ben ervan r het kan nog een week, een denk niet dat dit seizoen veel gearresteerd oorzitter van Inter Milan, de donderdag in Milaan gearres- uptie. op verzoeken van de magis- ie willen hem horen in een auratie van een groot zieken- uldigd met drie andere, reeds het project van ruim vijftig an smeergelden in de wacht te ndaal te worden, waarin ook De rechterhand van Pellegrini, d. Hij zou namens het Pellegri- gulden aan smeergelden heb- ter van het ziekenhuis en de atania. Die laatste twee staan fficier van justitie in Catania. volgt Nederlandse derlandse Biljartbond (KNBB) ond (KBBB) gedreigd officials, "horsen, die actief zijn bij de rliezen ze ook hun eretitels en an de leden vraagt de bond hen BB en de BWA. een maand geleden uitgespro- sleden van de proforganisaties e willen onze goede wil tonen," van de KNBB. „We hebben de een opening te houden in de de SDN." Er waren nog geen rs hebben inmiddels hun keuze olgend jaar niet meer in de een alternatieve competitie die „We hebben de aanmeldingen s Hans Coolegëm, voorzitter van t 480 spelers voor ons hebben Hen dat de bond ze allemaal wil aken." rks t is door bondscoach De Vugt or de Nederlandse ploeg op de in Helsinki. vervanger van Tonnie Dirks, die afgemeld. De 32-jarige Vlaardin- e marathon van Enschede aan de 15.22. John Vermeule, Aart Stigter en ens de EK marathon wordt voor ndenklassement, waarbij de tijd Omdat er altijd wel iemand is die t, wil ik graag met vijf atleten t in aanmerking te komen," aldus rouwde selectie Horn heeft voor de landenwed- O in Geesteren gekozen voor een u. In Twente starten Lansink met y, Romp met Burg's Samantha en Brown. Tops ontbreekt in de e Grote Prijs van zondag met zijn nsink berijdt zondag zijn sterkste grote selectie rumbic, die in de aanloop naar de beschikking wil hebben over een en man tellende waterpoloselectie "ar wordt komend weekeinde een Nederland begint vrijdag met en Slowakije. Daarna zijn Frank- tegenstander. ranje-ploeg - drie spelers worden üslava door naar Zagreb, waar een d en een toernooi met Kroatië, het programma staat. Van de Bunt (AZ&PC/Anova), Brinkman ?ns/AZC); veld: De Jong en Nieuwenburg stoffels (AZC), Van de Meer en Eelco Uri en Van der Kolk (AZ&PC), Havenga (PSV). Voor Zagreb worden De Jong- ngen door Bikkel (AZ&PC), Gast en Joor DE STEM Van onze verslaggever Jacques Eestermans Portsmouth - Een stuurfoutje en kramp in z'n benen waren er gisteren in Portsmouth de oorzaak van, dat Jean-Paul van Poppel in de derde massa sprint van de eerste week geen serieuze gooi kon doen naar zijn tweede ritzege in de 81e Tour, waarmee hij tegelij kertijd het Nederlands record etappe-overwinningen, dat staat op tien, zou hebben geë- VRIJDAG 8 JULI 1994 venaard. De Nederlander mengde zich nog wel in het gewoel op Clarence Esplana de, maar kwam niet verder dan de zesde plaats. „Twee bochten voor het op draaien van het laatste rechte stuk ging het mis," legde Van Poppel uit. „Ik stuurde iets te ver naar buiten en kwam in de sintels naast de weg terecht. Ik moest even remmen en dan kun je het wel schudden. Je mag alleen nog hopen dat het vooraan een beetje stilvalt, maar dat was niet het ge val. Bovendien had ik kramp. Ei genlijk de hele dag voelden mijn benen alsof ik daar elk moment last van kon krijgen." Onderweg al had Van Poppel zijn ploegleider Bruno Roussel inge licht over zijn mindere fysieke toestand. Hij had echter tevens beloofd zich wel te zullen verdedigen als het zou uitdraaien op een massa sprint. „Ik mag daarom niet klagen, want ik heb die belofte waar kunnen maken. Het is gewoon jammer, dat ik me geen honderd procent voelde. Zeker op een bochtig aankomstparcours zoals hier moet je topfit zijn om je in een goede uitgangspositie te kun nen manoeuvreren. Anders ben je absoluut kansloos." Van Poppel had naar z'n zeggen met enige verbazing toegekeken hoe Nicola Minali de spurt naar zijn hand had gezet. „Ik zag hem winnen en dacht: o ja, die is er ook nog. Hij is typisch één van die Italiaanse sprinters, waarmee je vooraf eigenlijk geen rekening houdt. Het enige dat ik van hem weet, is dat hij twee jaar geleden in de Driedaagse van De Panne een keer Cipollini heeft af getroefd." Portsmouth - Engeland nam gisteren trots afscheid van de Tour de France. Vol gens een schatting van de politie trokken de twee etappes door Kent, East Sussex en Hampshire ruim twee miljoen toeschouwers. De ruim honderd jaar oude deftige The Times, besteed de gisteren eenderde van haar voorpagina aan een grote kleurenfoto, waarop het enorme enthousiasme van het Engelse publiek was te zien. 'Le Tour took Britain by storm', schreef The Times. In de graafschappen waardoor het parcours liep, hadden fabrie ken en kantoren hun personeel Portsmouth - De renners van Motorola hebben een bijzon dere aantrekkingskracht op insekten. Wereldkampioen Lance Armstrong werd voor de Tour door een wesp in zijn been gestoken, liep een in fectie op, maar kon toch starten. Gisteren staakte Steve Bauer de strijd. In Portsmouth kwam de Canadees uit de ploeg van Hennie Kuiper niet meer aan de start. Oor zaak; een beet van een spin. Hetzelfde lot trof een verzor ger. Die is nog wel in koers. Bauer was gistermorgen niet de enige die in het hotel ach terbleef. De Braziliaan Wan- derley Magalhaes uit de Lot to-ploeg was door een virus te verzwakt om nog verder te rijden. Jean-Paul van Poppel raakte onderweg een tegen stander voor de sprint kwijt. Adriano Baffi stapte na 25 kilometer af. De Italiaanse sprinter boekte in het voor seizoen 25 overwinningen, het hoogste aantal tot nu. Tour de France 94 Door Jean Nelissen een vrije dag gegeven. In vele stadjes en dorpen, waar de kara vaan passeerde, speelden orkes tjes en waren luidsprekers opge hangen om het laatste nieuws door te geven. Mensen hadden hun kinderen verkleed en ge schminkt. The Times: „In ware Gallic stijl werd het openbare le ven stil gelegd om naar de man nen in de Lycra shorts te gaan kijken." Portsmouth had gisteren een gro te kennis opgebouwd rond de Tour-aankomst. Een stunttèam van de RAF trok met zes straalja gers, vlak voor de kust, pirouettes in de lucht. De aankomst was vlakbij het D-Day-museum op de boulevard in Portsmouth. En vlakbij het enorme gedenkteken, dat daar is gebouwd, ter herinne ring van de duizenden zeelieden, die in de eerste en tweede wereld oorlog de haven van Portsmouth - de grootste thuishaven van de Royal Navy - verlieten, om nooit meer terug te keren. De Italiaan se sprinter Nicola Minali won de etappe en naar schatting 100.000 Britten bij de streep juichten, als of het een nieuwe stunt van Christopher Boardman betrof. 'Boardman for King' blokletterde de Daily Mail. De populariteit van de tijdrijder is in enkele da gen naar ijle hoogten gestegen. Twee jaar geleden kende in Enge land niemand Chris Boardman, de eenvoudige volksjongen uit Liverpool. Toen won hij Olym pisch goud in Barcelona en reed hij een nieuw werelduurrecord. Zijn stunt in de Tour, het winnen in recordtijd van de proloog en het dragen van de gele trui, deed de rest. 'Boardman for King'. Volgens Britse journalisten is Boardman na Nigel Mansell en Linford Christie al de derde po pulairste sportman in het land. En zijn ster rijst bliksemsnel. Verbazing Met een mengeling van bewonde ring en verbazing hebben miljoe- Portsmouth - Toni Rominger heeft last van een lichte ontsteking aan de linker knie. De Zwitser liet zich de afgelopen dagen be handelen door Tour-arts Porte. De blessure kwam opzetten na de ploegentijdrit. Rominger maakt zich er niet echt druk om. „De ontsteking is waarschijnlijk een gevolg van het gebruik van een andere fiets in de ploegentijdrit. In de Vuelta heb ik dezelfde problemen gehad." Porte smeerde er een zalfje op. Rominger hield zich op Engelse bodem rustig. nen Engelsen het circus voorbij zien trekken. De Daily Mail: „Niemand had ooit kunnen be vroeden dat zovele Britten zich door dit spektakel aangetrokken zouden voelen. Het is het meest on-Engelse theaterstuk dat hier ooit is opgevoerd. Maar kennelijk slaat het aan en raakt het ons emotioneel." Alle Britse kranten hadden ver slaggevers naar de Tour gezon den. De Tour wordt normaal door niet meer dan zes Britse journa listen gevolgd. Nu werkten er 63 in de perszaal. Behalve op de voorpagina be steedde The Times nog driekwart sportpagina met een kleurenfoto van Boardman aan de Ronde. De krant ziet als een der oorzaken van de enorme belangstelling voor de Ronde ook de treinsta king op woensdag. „Veel mensen konden toch niet naar Londen reizen en namen daarom maar twee dagen vrij om de Tour-kara vaan te bekijken." Hint Langs het parcours waren ook vele staaltje van nijvere huisvlijt te zien. Mensen hadden enorme borden gemaakt, waarop ze in kapitale letters hun favoriet aan moedigden of zomaar de Tour welkom, heetten. Een man torste een groot bord waarop stond: 'You don't want our beef, we don't want your bike race'. 'Als jullie ons vlees niet willen, dan willen wij jullie fietswedstrijd niet'. Een hint naar de Europese gemeenschap. Volgens Jean-Marie Leblanc, de Tour-directeur, heeft de Ronde Engeland een stapje dichter bij het continent gebracht. Leblanc: „Het enorme enthouasiasme hier en de massale toeloop herinner den mij aan de aankomst in Val kenburg, twee jaar geleden." Geen idee Allan Rushton, de coördinator van de Tour in Engeland, zei: „Het Engelse publiek heeft bewe zen, gevoel te hebben voor deze sport. De mensen beginnen een idee te krijgen wat de Tour is en wat het betekent in drie weken op een fiets vierduizend kilome ter af te leggen." Dat geldt dan echter nog niet voor iedereen in Engeland. Wat te zeggen van het naar schatting 18-jarige meisje gisteren in Port smouth, dat een paar uur vóór de aankomst van de vijfde etappe, op de dikke, witte kalklijn wees, die over de weg getrokken was. „Waarom doen ze dat?," vroeg ze. „Omdat vandaag de Tour de France hier eindigt," luidde het antwoord. „Oh?," antwoordde ze verbaasd, ,;ik dacht dat die alleen maar in Frankrijk finishte." Nicola Minali (rechts) klopt Olaf Ludwig op de meet in Portsmouth. FOTO ANP Duizenden toeschouwers langs de kant bij de passage van het Tour-peloton in Winchester. Portsmouth - De meest on bekende Nederlandse Tour debutant luistert naar de naam Martin Bruin. Hij komt uit Scheveningen, is 47 jaar oud, ongehuwd, werkt drie dagen in de week als zaalchef in het plaatselijke casino en mag zich sinds vijf jaar internationaal commis saris van de wereldwieler bond (UCI) noemen. Bruin fungeert in de 81e Ronde van Frankrijk als wedstrijd commissaris. Met drie anderen is hij verantwoordelijk voor het sporttechnische gedeelte, het geen betekent dat hij de gehele dag in koers is. „Prachtig werk," vindt het ju rylid, „want je zit bij wijze van spreken met je neus overal bo venop. Ik voel me een bevoor recht mens." De Scheveninger kreeg de liefde voor de wielersport met de pap lepel ingegoten. In huize Bruin draaide zo ongeveer alles om het wielrennen, omdat zijn va der vele jaren lang voorzitter was van wielerclub 'De Kam pioen'. Martin Bruin kwam zelf pas twintig jaar geleden echt in het wielermilieu terecht, al was hij voordien reeds een korte pe riode actief geweest als renner. „Maar ik had snel door dat je van fietsen erg moe wordt en dat vond ik toen reden genoeg om er mee te stoppen." Bruin begon in 1974 met jury- werk, omdat hij zich stoorde aan het in zijn ogen gebrekkige functioneren van het korps. Hij stortte zich met zo veel ambitie en energie in z'n hobby, dat hij binnen de kortste keren meer vijanden dan vrienden had ge maakt. „Ik wilde snel opklim men in de hiërarchie en dat liet ik merken ook. De mensen die het toen voor het zeggen had den, zagen me als een irritante betweter. En dat was ik eigen lijk ook wel. Het einde van het liedje was, dat ik gewoon werd uitgekotst." Pas drie jaar later nam Martin Bruin de draad van het jureren weer op. In de tussenliggende periode had hij ploegleider Ben van Erp van de Gazelle-amateurploeg geassisteerd. De nieuwe start verliep opnieuw niet vlek men 'internationaal commissaris' had hij eindelijk zijn doel be reikt. Zes Nederland telt momenteel zes internationale commissarissen. Tussen hen bestaat volgens Bruin de nodige rivaliteit. „Het is bij ons niet erger dan in ande re landen en het leidt niet tot onverkwikkelijke affaires, maar je merkt soms wel dat het een ander steekt als je bent opge steld voor een leuke wedstrijd. Nee, de Tour misgunt niemand me. Toen bekend werd dat ik was uitgenodigd, heb ik alleen maar leuke reacties gekregen. Maar enkele jaren geleden in Olympia's Ronde heb ik wel aan den lijve ondervonden hoe groot de teleurstelling bij een ander kan zijn. Ik riep toen via de ra dio twee Russen op voor de do pingcontrole. In het Russisch. Uit pure belangstelling voor het land heb ik die taal geleerd. Maar goed, een collega die als gast aanwezig was, vond dat maar niks. Hij vroeg me later tussen neus en lippen door of ik de volgende dag ook berichten in het Fries door wilde geven. Ik bedoel maar, zo diep zit dat soms." Vis Martin Bruin voelt zich dezer dagen naar zijn zeggen als een vis in het water. De lange en hectische werkdagen vergallen zijn plezier absoluut niet. „De afgelopen twee jaren ben ik in ternationaal commissaris ge weest in de Giro, maar de Tour is toch echt iets aparts. Ik kan niet uitleggen waarom precies. Het is de entourage, de hele sfeer. Gelukkig kende ik de di rectie al, omdat ik vorig seizoen de Tour de l'Avenir heb gedaan. Daarom voel ik me hier al vanaf de start op m'n gemak. Maar er zijn collega's uit andere landen, die de eerste dagen echt nodig hebben gehad om te wennen aan het spektakel." De Scheveninger is dan ook een groot voorstander van het pro fessionaliseren van het jury korps (de UCI bestudeert op dit moment de mogelijkheden, JE), al onderkent hij de problemen. Bruin: „Als je met professionele juryleden gaat werken, zal er een sociaal plan op tafel moeten komen. Want je kunt dan iemand die slecht werk heeft geleverd, niet meer zomaar overboord zetten. Maar gezien de kapitalen, die er in de wielersport omgaan, zou het een goede zaak zijn om zo snel mogelijk met beroeps te gaan werken. De ploegleiders zullen die dag in elk geval prij zen, want zij hameren er al ja ren op." Renners met een myste rie heeft de Tour de France steeds gekend, maar nooit iemand als Ottavio Bottecchia. De Italiaanse cou reur dook in 1923 uit het niet op en hij eindigde meteen als tweede in de Tour achter de Fransman Henri Pélissier. In de aansluitende twee jaren zegevierde hij met duidelijk meesterschap. Toen kwam een snel einde. In 1926 stond hij tweede, toen hij tijdens een Pyreneeënrit uitgeput langs de weg werd aangetroffen. En weer een jaar later stierf hij op een manier, die tientallen ja ren speculaties heeft opgeroe pen zonder dat het ware ant woord ooit is gevonden. Het mysterie begon met zijn leeftijd. Bottecchia, zoon van straatarme ouders, was al in 1894 geboren. Tijdens de Eer ste Wereldoorlog diende hij als militair jarenlang als or donnans op de fiets, maar toen overwoog hij nog niet wielren ner te worden. Integendeel, hij werd metselaar en pas in 1923, 29 jaar reeds, werd hij be roepsrenner. Hij startte in de Giro, werd vijfde, maar nie mand die erop lette. Daarom maar een mager contractje aangenomen bij een Franse ploeg, die hem naar de Tour stuurde. Als knecht wel te ver staan, want als renner bestond hij niet voor de kenners. Die ontdekten hem pas tijdens zijn eerste Ronde van Frankrijk, waarin hij tot ontsteltenis van alle Fransen het nationale Door Frans Oudejans Ottavio Bottecchia, Tour winnaar in 1924 en 1925. FOTO ARCHIEF DE STEM idool Pélissier de zege dreigde te ontnemen. En die zege moest en zou Frankrijk heb ben, na twaalf jaar zonder een eigen overwinnaar. Bottecchia leek de sterkste, maar op het laatst verloor hij onverwacht tijd. Daar is veel over gefluisterd: de Italiaan had het nodige ontvangen van de steenrijke Pelissier, werd gezegd. Juist? Niet onwaar schijnlijk dat de berooide ren ner het zekere voor het onze kere koos, ook al omdat zijn Franse ploegleiding dreigde zijn contract anders niet te ver lengen. Bottecchia: een groot mysterie Een jaar later was alle twijfel verdwenen: Ottavio won de eerste rit. twee bergetappes en ook nog de slotrit naar Parijs, een zeldzaam voorbeeld van een winnaar, die van begin tot eind de gele trui droeg. Henri Pélissier kreeg geen voet aan de grond; de eerste Fransman in de eindstand was zevende. De Luxemburger Fr- antz - winnaar in 1927 en '28 - werd tweede, de Belg Luciën Buysse - winnaar 1926 - der de. Toen jaren later aan Buys se werd gevraagd wie groter was geweest, Bottecchia of Fr- antz, zei hij: 'De Italiaan na tuurlijk. Die kon in 5 kilome ter op de Alpen de Tour be slissen, terwijl Frantz er na 5000 kilometer nog niet zeker van was.' In 1925 won Bottecchia vol gens een vergelijkbaar pa troon, de eerste en laatste rit plus twee etappes tussendoor. Al had hij er recht op, de gele trui droeg hij niet de hele tijd, want Franse fanatici dreigden hem onderweg te zullen doden en hij wilde herkenning voor komen. Daarna was het opeens op. In juni 1927 werd hij bij zijn woonplaats langs de weg ge vonden met een schedelbreuk. Doodgegooid met een steen is de meest geaccepteerde uitleg. Nu nog zijn in Italië monu menten te vinden als laat eer betoon aan Ottavio Bottec chia, de renner die in eigen land nooit kansen kreeg. Morgen: Nicolas Frantz. FOTO AP Van onze verslaggever Portsmouth - Als laatste stapte hij in de bus naar het vliegveld. Met een rot gevoel. Frans Maassen maakt zich zorgen over zijn vorm. Gezond naar Frankrijk getrokken, de eindzege in de Ronde van Luxemburg als opsteker en dan voortdurend wor den gelost op de lichtste klimmetjes. „Ik weet het ook niet," klonk het ontgoocheld nadat hij opnieuw met achterstand op het peloton Portsmouth bereikte. De ploeg van Raas moet het weer als vanouds hebben van aanval lers, nadat sprinter Moncassin op de vooravond van de Tour zo slim was met zijn fiets in de hand van een trap te vallen en daarbij een enkel op twee plaatsen brak. Voor Raas een groot probleem, want zijn ploeg maakt ook dit seizoen weinig indruk. Maassen leek vlak voor de Tour de juiste vorm te hebben gevon den, won de Ronde van Luxem burg en stapte in perfecte condi tie de Ronde van Frankrijk in. Daarin moest hij bij elke lichte stijging van de weg afhaken. „Het gaat absoluut niet goed. Een reden kan ik ook niet verzinnen. Ik word er gewoon afgereden. Nee, ik mankeer niets. Ik maak me wel ernstig zorgen," klonk het weinig enthousiast. De Limburger botste voor de start in Lille met Raas over de opvulling van de vrijgekomen Tour de France 94 Tour de France 94 8 juli 270,5 km kSt. Hilaire-du- r Harcouét 178 km "louvigné-du-Désert St. Ouen-des-Alleux 225 km FRANKRIJK 21 J hoogteverschil en moeilijkheidsgraad -1" Villedieu-les-Poèles les Loges-Marchis 6 la Meauffe 0n l'Embranchement 240m s s anp Societé du Tour de France plaats van Moncassin. Raas liet de butant Van f Bon overko- M y men. De M door Maas- /fsen gewenste W r' Nijdam kon thuisblijven. De diesel met de mees te Tourkilo meters had in Frankrijk de ploeg tot meer ac tie kunnen aansporen. Gisteren was Raas al blij met het eerste levensteken van zijn vet betaalde vedette Van Hooydonck. De Belg maakt opnieuw een ma ger seizoen mee, ondanks -al zijn rustperiodes en hoogtestages. Aan de Tour heeft hij een hekel, want daarin presteerde hij nog nooit fatsoenlijk. Gisteren sloop hij mee met de ontsnapping, die de Italiaan Lietti op touw zette. Raas, ongekend lief: „Dit is de echte Van Hooydonck. Ik kan niet echt ontevreden zijn. Hij heeft in elk geval iets gepro beerd. Alleen zijn de verschillen in het klassement zo klein, dat een ontsnapping van drie of vier man tot mislukken gedoemd is." Met andere woorden: Van Hooy donck had zijn krachten beter kunnen sparen tot het klassement enigszins op orde is gesteld: Tour de France VRIJDAG 8 JULI 10.00-11.00 Eurosport: Tour de France, etappe van gisteren 14.00-17.00 Nederland 2: Tour de France, verslag 6e etappe Cher- bourg-Rennes (270.5 km) 14.50-16.50 BRT 2: Ronde van Frankrijk: 6e etappe: Cherbourg- Rennes 15.00-16.50 Eurosport: Tour de France, 6e etappe Cnerbourg-Rennes 18.38-19.25 Nederland 2: Studio Sport met Tour de France, samen vatting 6e etappe en Tour-journaal 20.00-21.20 BRT 2: Tour Bis, samen vatting 6e etappe 22.00-23.00 Tour de France, 6e etap pe, hoogtepunten

de Stem | 1994 | | pagina 9