Rebellen Ruanda vragen hulp VS Nibb- Harde taal VS maakt geen indruk op Haïti Onderzoek wijn op loodgehalte toont succes milieumaatregelen aan Chinese premier verliest geduld in Duitsland y Levensmiddi Zuid-Jemen vecht door na val Aden en Mukalla Directie meldt British Tele* op de Neder Akkoord werksitual DE STEM BUITENLAND FPR doet beroep op grootmachten om deel te nemen aan vredesmacht Zeven Italianen gedood in Algerije BUITENLAND KOR] Bosbranden Spanje: 19 doden Atheners bezwijken onder smog en hitte St. Gotthardtunnel weer open Doden bij overstromingen in de VS Cambodja verbiedt Rode Khmer Angola en Zaïre besluiten tot overleg Izetbegovic steunt nieuw vredesplan Ophef in Frankrijk om afluisteraffaire DE STEM WEWimGN MoRGCN <S€WOON, 6N LuBee&S WORDT looRaiTreR VANDeeuiRoPÊSe Gowiissie, Stinkende muurverf uit de handel V VRIJDAG 8 JULI 1994 Door Hein Sluijter Antwerpen - Onderzoekers van het departement scheikunde aan de Antwerpse universiteit zijn erin ge slaagd aan te tonen dat maatregelen tegen loodvervuiling in de lucht effect hebben. Daartoe hebben zij goede bewaarde Chateauneuf du Pape-wijnen uit één enkele wijn gaard en uit de periode tussen 1950 en 1991 diepgaand ontleed. Het team was ervan uitgegaan dat wijn uit verschillende aaneensluitende jaar gangen uitstekend dienst moest kunnen doen als een archief om te kijken hoe en in welke mate de lucht in het verleden was vervuild. Met opzet was voor het onderzoek een wijngaard gekozen vlak bij de kruising van de A9 (de Autoroute du Soleil) met de A7 waar jarenlang auto's met veel looduitstoot langs hebben gesneld. Het een en ander blijkt uit een artikel in het wetenschappelijke tijdschrift 'Nature' dat gisteren is verschenen. In de wijnen wordt tot 1970 nauwelijks lood in gebonden vorm, dat schadelijk voor de gezondheid kan zijn, gevonden. Daarna loopt de hoeveelheid op. Tussen 1970 en 1986 is volgens de groep weten schappers duidelijk een percentage van 0,2 per liter aanwezig. Daarna nam het lood weer af. Volgens de Antwerpse onderzoeker dr. R. Lobinski is 0,2 procent niet echt giftig. „Mensen en dieren, vooral vissen, hebben dat allemaal in hun lijf. Het ging ons er ook niet om om de giftigheid te onderzoeken maar om te laten zien dat milieumaatregelen wel degelijk zin hebben. Dat is ook de geest die uit het artikel waait". Het verschijnsel van oplopend en daar na weer afnemend gebonden loodgehal te blijkt in de tijd volledig parallel te lopen met de ontwikkeling van het" autoverkeer en later met de invoering van loodvrije benzine. Pas in 1970 als de produktie en verkoop van auto's in hoge mate toeneemt, wordt het loodge halte bedenkelijk. En na 1986 blijkt de wijn vrij te zijn van gebonden lood. Lobinski: „Door de Europese richtlij nen is de concentratie gebonden lood in wijn de afgelopen vijftien jaar met een factor tien gedaald". Er bestaan overigens geen normen voor gebonden lood in wijn. Dat is wel het geval bij lood in vrije vorm dat ook in wijn voorkomt. Merkwaardig genoeg is deze stof minder schadelijk. Er zijn ook andere Franse wijnen on derzocht. Maar die zijn, net zoals de Chateuneuf de Pape van de laatste jaren, helemaal in orde. Hoewel Lobinski volhoudt dat er dus geen sprake is van vergiftigde wijn, wilde hij de naam van de betrokken wijngaard niet noemen en ook niet hoeveel flessen daarvan jaarlijks wor den verkocht. „Dat is niet de bedoeling van ons onderzoek. Maar ik kan U wel zeggen, dat er pas sprake is van gifwijn bij 50 microgram per liter". Parijs/Nairobi (afp/rtr/dpa) - De rebellen van het Ruandees Patriottisch Front (FPR) willen dat de Verenigde Staten onderdeel gaan uitmaken van een nieuwe VN-vredesmnacht voor Ruanda en dat de Franse strijdkrachten het land verlaten. „Ik doe een beroep op de groot machten, speciaal op de Verenig de Staten, om hun verantwoor delijkheid op zich te nemen en soldaten naar Ruanda te sturen. De VS moeten niet zeggen dat de Afrikanen het hier alleen afkun nen," zei Faustin Twagiramangu namens het FPR. Tegelijktertijd riep het FPR Frankrijk op alle regeringssolda ten en leden van Hutu-milities in de door dat land ingestelde vei ligheidszone te ontwapenen. Als de Fransen daaraan geen gehoor geven, zal het FPR de zone bin nendringen en zelf de ontwape ning ter hand nemen, verklaarde woordvoerder Claude Dusaidi in New York tegenover de leden van de Veiligheidsraad. Westerse Rome - Onbekende aanvallers hebben in de nacht van woens dag op donderdag een Italiaans schip overvallen in de haven van Jijel in Algerije en zeven opva renden gedood, zo heeft een Ita liaanse diplomaat gisteren in Al giers bevestigd. Bij alle zeven was, zo verluidde in Rome, in hun slaap de keel doorgesneden. In Algerije is het onrustig sinds de autoriteiten begin 1991 'de verkiezingen ongeldig verklaar den. Zo'n 3.700 mensen kwamen sindsdien om bij geweld. diplomaten in New York menen echter dat de Fransen al met de ontwapening van de Hutu-troe- pen in de zone begonnen zijn, maar dat hieraan geen rucht baarheid is gegeven. Tegen de zin van de rebellen heeft Washington tot nu toe al tijd gezegd niet betrokken te willen worden bij de oorlog in Ruanda. Het land is strategisch van weinig belang voor de VS en het echec van de anderhalf jaar gepleegde interventie in Somalië versterkt de Amerikaanse terug houdendheid alleen maar. De VN trokken in april na de moord op de president Juvenal Habya- rimana, die gevolgd werd door een bloedblad op grote schaal, de meeste van de in Ruanda gelegerde blauwhelmen terug. Het pleidooi van het FPR voor een toenemende rol van de VS in Ruanda moet gezien worden te gen de achtergrond van een groeiende kritiek op de Franse houding in het Ruandese con flict. Volgens de rebellen en ook België zijn de Fransen al lang niet meer neutraal en hebben de Franse militairen de grens van een humanitaire interventie overschreden. Toen de rebellen maandag de twee grootste ste den van het land innamen, Kiga li en Butaré, liet Frankrijk het strikt humanitaire karakter van de operatie Turquoise varen en stelde het een veiligheidszone in het zuidwesten van Ruanda in om een verdere opmars van het FPR te voorkomen. Aden (rtr/afp) - Zuid-Jemen is van plan de oorlog tegen de Noordjemenitische leiders voort te zetten. „De oorlog is niet voorbij. We zullen ons hergroeperen en doorgaan met de strijd met alle mogelijke middelen," verklaarde de zuidelijke vice- premier Mohsen Fardi gisteren kort na de val van Aden telefonisch vanuit Saudi-Arabië. Aden, de grootste stad van Zuid- Jemen, is gisteren geheel door noordelijke troepen veroverd. Eerder was Mukalla al veroverd Het televisiestation Aden, waar van de noorderlingen zich mees ter hebben gemaakt, toonde de intocht van noordelijke troepen in het centrum en meldde dat deze alle wijken van de stad 'gezuiverd' hadden van zuidelij ke verzetshaarden. Journalisten bevestigden gisteravond dat het noordelijke leger de stad geheel onder controle had. Functiona rissen uit Sana zeiden dat er vanaf 6 uur 's avonds niet meer gevochten werd en dat alle ver zet was opgegeven. Eerder werden uit Aden hevige straatgevechten gemeld tussen de zuidelijke verdedigers en noordelijke troepen, alsmede plunderingen van winkels door gewapende bendes. De wijken aan de haven zijn het zwaarst getroffen door de gevechten. Meteen na de verovering van de stad werden alle telefoonverbin dingen tussen Sana, Aden en het buitenland hersteld. Een delegatie van de Arabische Liga is gisteren vanuit Cairo naar de noordelijke hoofdstad Sana gegaan om te proberen de noordelijke legers alsnog tot een staakt-het-vuren voor de rest van het land te bewegen. De gevechten tussen de twee lands delen, die in 1990 waren here nigd, begonnen op 5 mei. Een geïrriteerde Li Peng verlaat het Goethe-huis in Weimar. Daar had de Chinese premier enkele minuten eerder een voordracht onderbroken omdat hij 'Goethe al had gelezen'. foto ap Van onze correspondent Frans Wijnands Berlijn - Honderden demon stranten tegen de schending van de mensenrechten heb ben de Chinese premier Li Peng gisteren in Berlijn en Weimar letterlijk weggeflo- ten. De beledigde Li Peng brak zijn bezoeken aan bei de steden voortijdig af, en zorgde daarmee voor een politieke rel. In Berlijn weigerde hij de tra ditionele wandeling door de Brandenburger Poort te maken. Li Peng nam niet de moeite de autoriteiten bijtijds te informe ren en liet burgemeester Diep- gen in de vroege ochtend tever geefs wachten. Later op de dag onderbrak Li Peng in het Goethe-huis in Weimar een korte voordracht van Bernd Kauffmann, de voorzitter van de stichting 'Weimar Klassik'. Dat gebeurde al na de tweede zin toen Kauff mann zei: „Dit huis is de steen- geworden getuigenis van de Duitse klassieke periode, van een denken en doen die de waardigheid, de vrijheid en de onaantastbaarheid van de per soonKauffmann maakte, vanwege het rumoer dat in de zaal ontstond, de zin niet af. Li Peng riep dat hij Goethe al had gelezen, en dat hij alleen was gekomen om te zien waar de dichter heeft gewoond en geleefd. Een op zijn beurt bele digde Kauffmann verliet daar op het Goethe-huis met de woorden: „Als ik hier niet vrij over Goethe kan praten, waar dan nog wèl?!". Museum-direc trice Renate Müller-Krumbach begeleidde daarna de Chinese delegatie door het Goethe-huis, maar kon de opgewonden ge moederen niet meer tot bedaren brengen. Meteen na de rondleiding over legde Li Peng met zijn delega tie-leden en besloot Weimar onmiddellijk te verlaten. Een feestelijke lunch in het befaam de Elephant-hotel met onder anderen deelstaat-minister president Bernhard Vogel, zeg de hij af. Vogel kon weinig anders doen dan zijn hoge gas ten naar het vliegveld van Er furt te begeleiden vanwaar Li Peng uren eerder dan was voor zien naar München vertrok. De Chinese gast had zich al bij aankomst in Weimar geërgerd aan de honderden demonstran ten die met spandoeken en spreekkoren protesteerden te gen de schending van de men senrechten in China. Hij eiste van de autoriteiten dat zij de omgeving van het Goethe-huis onmiddellijk zouden ontrui men. Dat werd uiteraard ge weigerd. Wel dreef de politie de demon stranten, onder wie veel linkse politici, in een zijstraat, maar de felle fluitconcerten waren ook van daar uit duidelijk te horen. Later kwam het net als in Berlijn, tot handgemeen tus sen demonstranten en politie toen die enkele spandoeken in beslag nam en een paar demon stranten afvoerde. „Schaam u, heer Peng", werd er geroepen, maar ook „Schande voor het Goethe-huis." De dag was voor Li Peng al slecht begonnen. Toen hij bij het ontbijt in Berlijn hoorde dat er bij de Brandenburger Poort enkele tientallen demon stranten op hem wachtten, be sloot hij niet te gaan. Burge meester Diepgen die om negen uur bij de Brandenburger Poort aankwam, werd ontvangen met boe-geroep en sirene-gehuil. Een geïrriteerde Diepgen wachtte meer dan een half uur, totdat duidelijk was dat zijn Chinese gast op weg was naar Erfurt/Weimar. In München, waar een feeste lijk ontvangst-programma voor Li Peng was georganiseerd, be zoekt de Chinese delegatie van daag fabrieken van Siemens en de DASA. Na een deels privé- uitstapje naar de Tegernsee, reist Li Peng morgen door naar Boekarest. De Duitse afdeling van Amnes ty International heeft de Duitse regering verweten de handels betrekkingen met China uit te breiden, zonder voldoende dui delijk te attenderen op de voortdurende en massale schending van de mensenrech ten in China. Veel kans om Li Peng daar op te wijzen krijgen de Duitse gastheren overigens niet, want de Chinese premier heeft van de eerste minuut van zijn bezoek duidelijk gemaakt dat hij niet is gekomen om zich de les te laten lezen over een, voor de Chinezen zuiver bin nenlandse aangelegenheid. Regeringswoordvoerder Vogel zei in de loop van de dag dat in Duitsland nu eenmaal demon stratie-vrijheid bestaat, ook al is niet iedere officiële gast daar mee ingenomen. Madrid - Bij de bosbranden die sinds zondag woeden in Spanjt zijn negentien mensen omgekomen. Meer dan 140.000 hectare bosgrond en struikgewas in zuid- en oost-Spanje ging al ij vlammen op. In verscheidene gebieden breidde het vuur zich gisteren nog steeds uit. Op sommige plaatsen raast het vuur, voortgestuwd door krach tige windstoten, met een snelheid van honderd meter per minuut voort. Normaal is dit ongeveer vijf meter per minuut, verklaard een hoofd-brandweerman in Barcelona. De branden, die woeden van de grens met Frankrijk in het noorden tot de Straat van Gibraltar, zijn de ergste sinds dertig jaar. Athene - In Athene zijn 170 mensen in het ziekenhuis opgeno- men met gezondheidsproblemen wegens smog en hitte. Om de luchtvervuiling het hoofd te bieden, hebben de Atheense autori teiten het verkeer aan banden gelegd. Radiozenders adviseerden bejaarden, kinderen en zieken in huis te blijven. In de hitte van 40 graden Celsius liep het gehalte stifstofdioxide in de lucht tot het dubbele van woensdag: 450 milligram per kubieke meter Particuliere auto's mogen van 7 tot 15 uur een wijd gebied om het Atheense centrum niet in. Alleen taxi's met een oneven nummerbord en autobussen reden gisteren in de Atheense hoofdstad. Göschenen - De St. Gotthardtunnel, die Zwitserland met Italië verbindt, is weer open voor alle verkeer. Door een in brand gevlogen vrachtwagen was gebruik van de tunnel sinds dinsda- gochtend onmogelijk. De verwachting was dat de herstelwerk zaamheden aan de tunnel tot zaterdag duurden, maar de reparatie nam minder tijd in beslag. Atlanta - De Verenigde Staten worden geteisterd door overstro mingen en bosbranden. In het zuidoosten van de VS zijn deze week zeker dertien mensen bij overstromingen om het leven gekomen. In negen westelijke staten woedden grote branden die aan zeker elf brandweerlieden het leven hebben gekost. Vooral de staat Georgia werd zwaar getroffen door overstromin gen als gevolg van de tropische storm Alberto. De overstromin- gen volgden op zware regenval. Op sommige plaatsen viel binnen 24 uur ruim een halve meter regen. In het Westen zijn als gevolg van droogte en het warme weer bosbranden ontstaan. Meer dan 60.000 hectare natuurgebied is binnen een etmaal in vlammen opgegaan, aldus overheidsfunc tionarissen. Phnom Penh - Het Cambodjaanse parlement heeft gisteren met grote meerderheid een wet aangenomen waarmee de guerrilla beweging Rode Khmer buiten de wet wordt gesteld. De maatre gel werd goedgekeurd door 103 leden van het parlement. In een aangenomen amendement krijgt het staatshoofd, momenteel koning Norodom Sihanouk, de bevoegdheid amnestie te verle nen. De Rode Khmer boycotte vorig jaar de door de Verenigde Naties georganiseerde verkiezingen. Ook heeft ze de nationale verzoe ningspogingen afgewezen en op kleine schaal de guerrillaoorlog hervat om een rol op te eisen in de regering. Na de mislukking van de vredesbesprekingen vorige maand begon de regering de procedure om de Rode Khmer te verbieden. Pretoria - De leiders van de buurlanden Angola en Zaïre g voor het eerst sinds 1989, weer met elkaar praten om een eindt te maken aan de burgeroorlog in Angola. Zaïre is de belangrijk ste bondgenoot van de Angolese guerrillabeweging Unita, d: poogt de regering van Uganda ten val te brengen. De lande) kwamen gisteren nader tot elkaar tijdens een op aandringen de Verenige Naties door Zuid-Afrika ondernomen bemidde lingspoging. Sarajevo - De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft zich f gisteren 'op persoonlijke titel' uitgesproken voor het vredesplan van de zogenoemde contactgroep. „Ondanks alles is mijn j mening dat we dit plan moeten accepteren, omdat we met een1 weigering Karadzic en Milosevic een groot plezier zouden doen", aldus de Bosnische leider. Karadzic en Milosevic zijn respectievelijk de leider van de Bosnische Serviërs en de president van Servië. Het is aan het Bosnische parlement, dat op 18 juni bijeenkomt, I een beslissing te nemen over het plan, zei Izetbegovic. De strijdende partijen hebben tot 19 juni de tijd gekregen om zich te beraden over de voorgestelde opdeling van Bosnië in een deel voor de moslims en Kroaten en een deel voor de Serviërs. Parijs - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Charles Pasqua heeft gisteren de chef van de inlichtingendienst van de politie, Claude Bardon, ontslagen. Bardon moet bloeden in een afluisterschandaal dat de woede van de oppositionele socialis tische partij heeft gewekt. De socialisten hadden woensdag een parlementair onderzoek geëist naar het afluisteren van de nationale raad van hun partij j op 19 juni. Pasqua had een intern onderzoek beloofd en gezegd dat het afluisteren het werk was van een politie-officier die het besloten overleg in een conferentiecentrum via een microfoon in een wachtruimte kon horen. De politieman nam de bijeenkomst niet op, maar belde met een meerdere om hem op te hoogte te houden van wat gezegd werd, zo meldde Pasqua. Door Frans Bothof (anp) DE REGERING Clinton heeft opnieuw duidelijke taal gesproken aan het adres van de militaire machthebbers in Port-au- Prince. „Treedt af! Anders kunnen jullie tegen het einde van het jaar geconfron teerd worden met een militaire invasie." William Gray, president Clintons speciale Haïti-adviseur, wond er geen doekjes om. Het is niet de eerste keer dat uit het Witte Huis dergelijk wapengekletter is te horen. Geregeld melden anonieme bronnen dat Amerikaanse mariniers nu toch echt op het punt staan Haïti binnen te vallen om de putchisten een kopje kleiner te maken en de verjaagde president Aristide weer in het paleis in Port-au-Prince te installeren. Het zijn voornamelijk humanitaire rede nen .die tot ingrijpen lijken te dwingen. Trieste televisiebeelden van bootladingen vol haveloze Haïtiaanse vluchtelingen doen hun werk. „We kunnen niet toestaan dat het lijden en sterven maar doorgaat", zei Clinton onlangs. En recente, min of meer vergelijkbare operaties in Amerika's 'achtertuin' Grenada (1983) en Panama (1989), geven vertrouwen dat een snelle militaire interventie succesvol kan zijn. Tot nu toe is het echter bij geruchten gebleven. Clinton lijkt terug te schrikken voor het geringe enthousiasme onder de Amerikaanse bevolking. De mislukte hul pactie in Somalië heeft met name bij politici, zowel Democraten als Republikei nen, de behoefte aan nieuwe militaire avonturen getemperd. Bovendien wordt de onzekerheid over wat er na de invasie kan gebeuren, versterkt door het grillige ge drag van Aristide. Hoewel de afgezette priester-president met ongeveer tweederde meerderheid was gekozen, bleek hij in de korte periode dat hij daadwerkelijk in functie was niet bepaald een voorbeeldig democraat. In Haïti zwaaien Aristide's tegenstanders, generaal Raoul Cedras en politiechef Mi chel Franpois, nog altijd de scepter. En zij doen dat met harde hand, getuige de vele rapporten over moorden, martelingen en andere grove schendingen van mensen rechten. De machthebbers, die volgens sommige berichten weliswaar onderling ruzie maken, trekken gezamenlijk een lan ge neus naar de gehele internationale ge meenschap, Washington in het bijzonder. Inmiddels wordt het land getroffen door de hardste sancties die de internationale ge meenschap ooit oplegde. Maar de maatre gelen lijken hun doel voorbij te schieten. Tenslotte wordt algemeen verondersteld dat de Haïtiaanse legerleiding zich al jaren verrijkt aan drughandel. En die was al illegaal. Bovendien spekt het embargo hun beurzen en die van de handelselite. Hoe strakker de sancties, hoe lucratiever de smokkel van olie wordt, met name vanuit het buurland de Dominicaanse Republiek. Ook het stop zetten vorige maand van al het internatio nale vliegverkeer op Haïti, lijkt de macht hebbers niet te deren. „Ach dan koop ik toch gewoon een jacht," zei een van hen laconiek. De zware sancties moeten ertoe leiden dat het regime wordt gedwongen te verdwij nen, waarna de democratie kan worden hersteld. Inderdaad is het effect enorm. De Haïtiaanse economie is inmiddels volledig ingestort, bijna alle industriële bedrijven zijn gesloten en talloze mensen zonder werk geraakt. Velen van de zeven miljoen Haïtianen lijden honger. Uit humanitaire overwegingen besloot Clinton vorige maand het vluchtelingenbe leid wat minder restrictief te maken. Het gevolg was dat duizenden Haïtianen nieu we hoop kregen en vaak met krakkemikki ge bootjes richting Vrijheid vluchtten. Clinton presenteerde derhalve dinsdag op nieuw een koerswijziging. De Haïtianen worden niet meer toegelaten in de VS maar opgevangen in 'safe havens' in Panama, Antigua of Dominica, mits zij kunnen aantonen daadwerkelijk te worden ver volgd. De president hoopt hiermee tijd te winnen en te voorkomen dat een nieuwe exodus ontstaat. (ADVERTENTIE) eepjLyke SHAd- VOOR 'M eeRuye W)S. Van onze redactie economie Houten - Het marktaandeel va levensmiddelengroothandel Unigr in Nederland is in het afgelope boekjaar gedaald van 10,4 naar 9f! procent. Directievoorzitter R. ter Haar zei gist,, ren tijdens de presentatie van het jaal verslag dat het aandeel ook dit jaar ni 'licht terug' zal lopen om zich daarna stabiliseren. f De afkalving aan de onderkant van markt hebben we in het afgelopen ja Van onze verslaggever Breda - Het Britse Dalgety-coj Bredase Nibb-It-fabriek. De sluiting betekent ontslag voor honderd mensen, heeft de directie meegedeeld aan de vak bonden. De bonden hadden de directie vorige week om een ge sprek gevraagd, nadat onder het personeel onrust was ontstaan over saneringsplannen die Dal- gety zou hebben. De ontslagen vallen op die afdelingen die di rect en indirect betrokken zijn bij de produktie van Nibb-It- zoutjes. De groentedrogerij-en de vleesverwerkende afdeling van de Bredase vestiging blijven doordraaien, zei de directie te- Van onze verslaggever Sassenheim - Akzo Nobel heeft ongeveer 30.000 blikken muur verf van het merk Supralux uit de handel genomen omdat de verf is gaan stinken. De verf (Kid*s Colors) is spe ciaal ontwikkeld voor kinderka mers en voldoet aan de eisen die de warenwet stelt voor speel- Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Volgens Akzo Nobel Coatings in j Sassenheim is er geen reden om aan te nemen dat de verf schade- lijk is voor mens of milieu. Voor de zekerheid is TNO in Zeist gevraagd de geur te onderzoe- ken. De verffabrikant heeft intussen; het recept aangepast en denkt f over ongeveer acht weken del muurverf weer op de schappen te kunnen hebben. Amsterdam - Het nieuwste rentiestrijd tussen de telefo£ British Telecom brengt het landse markt. Dat bleek gisteren uit een pre| sentatie van het telefonieconcer in Amsterdam. Concert is gericht op multinatid nale ondernemingen die per jaa| voor minstens een miljoen den verbellen. Pas vanaf 199 mogen de giganten onder de t^ lefoonmaatschappijen elkaar Nederland ook beconcurreren 1 de telefoongesprekken voor pa ticulieren. Concert is een gezamenlijke o| derneming van British Telecq en het Amerikaanse MCI biedt het bedrijfsleven één pa ket voor communicatie over hele wereld voor spraak, da (computergegevens) en dienst] als vïdeovergaderen. Wat Concert te bieden he| wordt doorgaans aangeduid Den Haag (anp) - Voor de digheden in de land- convenant ondertekend. De deelnemers aan het akko rijn minister De Vries van So| le Zaken en Werkgelegenhe staatssecretaris Gabor Landbouw, de voorzitter van. Landbouwschap en de voon ters van de voedingsbonden de centrale landbouworgar ties. Het convenant is een vrijv overeenkomst tussen de overi en het agrarische bedrijfsll om in de komende vijf jaaï arbeidsomstandigheden inl land- en tuinbouw te verbete Kernelementen zijn verbeif voorlichting en dienstverlq op het gebied van de arbeidt handigheden. Daarnaast zij. afspraken gemaakt over hef hg werken met bestrijdinga delen. Ook zal er jaarlijks knel

de Stem | 1994 | | pagina 4