'De WD is uil op regeren i Popul; KMA-kadetten 'niet de billen bloot' voor rechter David Luteijn, vertrekkend WD-fractievoorzitter Eerste Kamer: Winner Verkeerd geadi DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DESTEM -DESTEM- Informateur bej De ANWB DESTEM VRIJDAG 8 JULI 1994 Ooit was de enquête een geloofwaardi ge methode om er achter te komen wat mensen over bepaalde zaken en toe standen zoal dachten. Maar daarin is tegenwoordig een beetje de klad gekomen. De methode is te vaak te opper vlakkig gebruikt. Opdrachtge vers wilden bijna per omgaan de antwoord op hun vragen hebben en hadden daar nogal wat geld voor over. Te veel enquêtes werden daardoor 'vluggertjes'. De miskleunen van de verkiezingsonderzoe- ken hebben de betrouwbaar heid al helemaal een knauw gegeven. Ik steek dus mijn hand niet in het vuur voor de betrouw baarheid van een enquête over de Tien Geboden, die onlangs in opdracht van de televisiezender SAT.l is ge houden in Duitsland. Maar stel, dat de uitkomsten ervan wel waar zijn. Nou, dan stem men ze bepaald niet vrolijk. Dan geven ze zeer te denken over het leefklimaat in de toe komst, niet alleen in Duits land maar denkelijk ook in de rest van Europa. Volgens de SAT.l-enquête ziet nog maar de helft van de Duitse bevolking (51,9%) heil in de Tien Geboden. Voor bijna een kwart van de Duit sers (23,7%) zijn ze zelfs ach terhaald. Onder de jongeren beneden de 30 jaar is het nog veel-erger. Van hen ziet nog maar een kwart (25,3%) heil in de Tien Geboden, 22,9% nog een beetje heil, maar liefst 42 procent beschouwt de Tien Geboden als achter haald. Je moet er toch niet aan den ken dat deze cijfers echt klop pen. Of zouden de onder vraagden geen benul meer hebben van de Tien Gebo den? Dat moet haast wel zo zijn. Want is dat niet het ge val, dan zou voor bijna een kwart van het Duitse volk en zowat de helft van de Duitse jongeren het 'Gij zult niet doden' achterhaald zijn. Alsof je.dus iedereen die je in de weg loopt, gerust uit de weg moet kunnen ruimen. Het zou betekenen dat 'Gij zult niet stelen' onzin is geworden: ge- woon pakken wat je pakken kunt. Het zou betekenen dat ze larie hebben aan 'Gij zult tegen uw naaste niet leugen achtig getuigen', welnee, lieg en bedrieg er maar lustig op los zolang het je goed uit komt. En het 'Gij zult uw zinnen niet zetten op wat van uw naaste is' zou geen belang meer hebben. Wat voor een toekomstige samenleving dient zich hier aan? Griezelig gewoon. Nou zit veel Duitsers volgens de enquête iets toch niet lek ker. Driekwart (75,1%) vindt namelijk dat de Duitsers de laatste tijd egoïstischer zijn geworden. In het oosten van het land vindt zelfs 86,9% dat het geval. Ze hebben er last van in het verkeer (55,8%), in het werk (34%), in de winkel (30,2%). Dat egoïsme moet worden bestreden, vinden ze dan ook. En wel door de ouders (zegt 63,3%), door het onderwijzend personeel (zegt 22,1%), door de kerken (vindt slechts 7%). Nou waag ik te betwijfelen, dat alleen de Duitsers de laat ste tijd egoïstischer zijn ge worden. Wij hebben er de afgelopen decennia allerlei mooie, eufemistische, verdoe zelende woorden woorden en uitdrukkingen voor gebruikt. Je moet assertief zijn, je moet voor jezelf durven opkomen, je hoeft toch geen dief van je eigen portemonnee te zijn en wat al niet meer. Maar per saldo komt het in de praktijk gewoon neer op egoïsme. Een Egoïsme groei in beschaving kun je dat toch niet noemen. Verzet tegen egoïsme is in wezen ook de diepste drijf veer van de campagne 'Eco nomie: een zaak van geloven'. De motor achter deze cam pagne is DISK, de oecumeni sche organisatie voor arbeids pastoraat. Maar ook 'De arme kant van Nederland', de Ze- venbergse Conferentie en de Werkgemeenschap van Eco nomen en Theologen dragen hun steentje bij. Het is de campagnevoerders begonnen om een rechtvaardige en duurzame economie. Een re cent ingestelde stuurgroep on der leiding van dr. Hans van Munster o.f.m. wil er hard tegenaan gaan. De campagne plannen reiken tot in het jaar 1997. Men wil een gelovige bezinning op onze huidige economische orde tot stand brengen in parochies, ge meenten en levensbeschou welijke organisaties. Men wil de het kerkelijke beroepska der, de bestuurders en be stuursorganen van de kerken en politieke en maatschappe lijke organisaties in beweging zien te krijgen. Men wil het debat aangaan met bedrijfsle ven, vakbonden en politiek. Of het veel zal uithalen? Af goden zijn heel taai, zeker de moderne afgod economie. Al leen de aanhouder kan hem overwinnen. In de hoek van het café licht de flipperkast op. Niemand die er aandacht aan besteedt. Alle ogen zijn gericht op het televisiescherm, waarop een voetbalwedstrijd is te zien. De flipperkast houdt stug vol. Op haar lichtkrant verschijnt de tekst: 'Winners don't use drugs.Op het toestel in de andere hoek is intussen een commentator in beeld verschenen. Hij spreekt vol mededogen over de Argentijnse gevallen ster Maradona. De samenloop valt nauwelijks op. De aanwezige gasten toasten op hun eigen onoverwinnelijkheid en de glorie van Oranje. Als kroegkampioenen nemen ze hun zoveelste slok op weg naar de verlossende roes. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698 Oosterhout Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneüzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 5 Ir. David Luteijn, voorzitter Eerste Kamerfractie WD, in de fractiekamer. Op de achtergrond een van zijn illustere voorgangers, Harm van Riel. foto hendriksen-valk Door Henk Bouwmans OF PAAES straks weer terug komt in de kabinetsformatie waagt David Luteijn, de ver trekkende fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, te betwijfelen. „De afstand tussen PvdA en WD is te groot. Het lijkt mij daarom heel on waarschijnlijk dat paars terugkomt. Maar als er niets anders kan, dan moeten we misschien toch weer op nieuw beginnen." Na het mislukken van de formatie van een paars (PvdA-WD-D66) kabinet werd de WD verweten dat de liberalen in feite kiezen voor dg oppositie. Lute ijn ontkent dat. „Wij zijn gericht op regeren." De Zeeuwse boer en top-industrieel (hij is voorzitter van de Cebeco-Handels- raad en lid van de Raad van Beheer van de Rabobank en topman bij de Heide- mij) heeft de paarse onderhandelingen van dichtbij gevolgd. De fractievoorzit ter in de Eerste Kamer geldt als praat paal van politiek leider en WD-onder- handelaar Frits Bolkestein. Luteijn ver wijt met name D66-leider Van Mierlo het mislukken van paars. „Ik ben niet onder de indruk van de bijdrage aan de paarse discussie door Van Mierlo. Van Mierlo heeft nagelaten serieuzer de lijn van de WD te volgen om nu hardere afspraken te maken. Van Mierlo heeft absoluut geen brugfunctie vervuld, ook niet in de slotfase van de besprekin gen." Luteijn heeft ook kritiek op PvdA-lei- der Kok. Hij noemt het een 'kardinale fout' dat de PvdA en Kok de harde ingrepen die de WD voorstelt op finan cieel- en sociaal-economisch terrein uit de weg zijn gegaan. „Natuurlijk zou er in het begin gemopperd zijn. Het nemen van zulke, ingrijpende maatregelen is bok verre van plezierig. Maar als je nu ingrijpt en wel oog houdt voor de sociale posities - je moet altijd ruimte houden voor bijspijkeren van de laagste inkomens - dan hadden zowel uitke ringsgerechtigden als mensen die nor maal de kost verdienen gezegd: dat is toch niet zo gek. Paars had volgens mij best tot stand kunnen komen met zo'n krachtdadig, hard pakket. Over een paar jaar hadden de mensen gezegd: het zijn harde heelmeesters die geen stin kende wonden maken. In die zin ben ik teleurgesteld in Kok. De PvdA heeft zich niet kunnen losmaken van vier jaar pappen en nathouden in Lubbers III." Het is terugkijken op een moment dat de formatie in een volmaakte patstel ling verkeerd. Het CDA wijst een cen trum-links (PvdA-CDA-D66) meerder heidskabinet af terwijl Van Mierlo de vorming van een centrum-rechts (CDA- WD-D66) meerderheidskabinet blok keert. Die opstelling van Van Mierlo heeft Luteijn verbaasd. „Ik vind het uiterst merkwaardig. Volgens mij is een centrum-rechts-kabinet op basis van de programma's en de opstelling van de partijen mogelijk. Je moet daar dus serieus naar kijken. Maar Van Mierlo zegt in feite: we willen alleen in de regering als bijwagen van de PvdA." Als er geen enkel meerderheidskabinet mogelijk is, blijft er niets anders over dan de vorming van een minderheids kabinet. Volgens Luteijn is een CDA- WD-minderheidskabinet de enige rea listische mogelijkheid. Anders dan een centrum-links (PvdA-D66) minder heidskabinet kan een centrum-rechts (CDA-WD) minderheidskabinet getals matig wel op voldoende gedoogsteun rekenen. Echt enthousiast is Luteijn echter niet over zo'n kabinet. CDA en WD worden dan wel erg afhankelijk van de grillen van de ouderenpartijen en van de wensen van klein rechts die op milieu- en sociaal-economisch ter rein veel dichter bij centrum-links staan. „Een centrum-rechts minder heidskabinet is verre van ideaal. Ik ben het met Bolkestein eens dat een gewone meerderheidscoalitie valt te prefere- ren. David Luteijn is eigenlijk altijd op de achtergrond gebleven. De Zeeuwse parttime politicus die in 1986 fractie voorzitter van de WD-senaatsfractie werd, manifesteerde zich in 1989 toen politiek leider Joris Voorhoeve de greep op de VVD kwijt was na de val van het tweede kabinet Lubbers. De WD-mi- nisters Smit-Kroes en Nijpels gingen op de milieutoer en schiepen daarmee gro te verdeelheid in de liberale gelederen. Luteijn sprak toen krachtige taal en verkondigde dat iedereen zich aan de partijlijn moest houden. Wie dat niet deed, kon ophoepelen. „Voor enig la waai moet je niet terugdeinzen." Dat hem de ruimte daartoe werd geboden door de bepaald niet krachtige leider Voorhoeve wil hij niet direct gezegd hebben. „Dat is moeilijk te zeggen. De behoefte was duidelijk dat iemand die niet op de stoel van fractievoorzitter of minister zat zo optrad. Misschien is het ook mijn aard: op momenten dat er onduidelijkheid heerst heb ik wat ster ker de neiging die rol te spelen." Na de vervanging van Voorhoeve door Bolkestein in 1990 verdween Luteijn weer in de coulissen van het Binnenhof. De vraag is of zijn mogelijke opvolger - behalve senator Korthals Altes wordt coryfee Hans Wiegel genoemd als kan didaat voor het fractievoorzitterschap - zo'n terughoudende rol zal kunnen ver vullen. „Wanneer mensen als Wiegel -met zo'n brede achterban en grote bekendheid - bereid zijn, moet je daar altijd blij mee zijn. En ik geloof niet dat Wiegel zich dan extra zal profileren. Hij heeft een andere positie en heeft toch niet de tijd om zich de hele dag met politiek bezig te houden." Luteijn zelf vertrekt uit de politiek. Om na het neerleggen van het fractievoor zitterschap in de Eerste Kamer te blij ven, vindt hij geen goede zaak. loopt dan toch je opvolger voor voeten. Bovendien vind ik twaalf jd kamerlidmaatschap een redelijke per de." Daarnaast slokken zijn eigen boeren^ drijf en zijn vele functies in het F drijfsleven steeds meer tijd op. „flrl niet meer dan een dag aan de polili besteden. De kost moet ik in functies verdienen." Van de noodzaak van een politie! ve rol voor het bedrijfsleven is na zoveel jaren overtuigd. „We heel erg oppassen als bedrijfsleven negatief en denigrerend te doen politiek. De politiek is belangrijk de ontwikkeling van de Als het bedrijfsleven daaraan geen drage levert wordt de afstand Den Haag en de maatschappij maar groter." Luteijn meent ook dat het loont v® bedrijven om over vooruitgeschoiï posten in de politiek te beschikken.j kan zo iedereen bellen. Ik kan de® open maken. Dat is verschrikkelijk k langrijk. Maar ik ben wel echt intermediair. Ik los de problemen op met een minister of een secretari generaal. Ik breng de directie van bedrijf alleen in contact met ambten ren. Anders zou je ook nog op de sto van de minister gaan zitten. Dat kt niet, een kamerlid moet de minist controleren." Door Madeleen Wesseling (anp) Arnhem - „De Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda meet met twee maten. Zelf geven ze op de oplei dingsschool feestjes met inge huurde dames in natte t- shirts en mogen officieren zich gerust op een podium uit de kleren laten helpen. Maar als een paar jonge kadetten een beetje onderbroekenlol maken, worden ze vervolgd en mogelijk ontslagen." Advocaat mr. A.Kok uit Ermelo is van plan juist dit soort wan toestanden binnen de KMA vol gende week naar buiten te bren gen. Dan verdedigt hij vijf op dit moment geschorste sergeanten van de krijgsmacht. Dinsdag moeten zij 'met de bil len bloot' bij de Arnhemse recht bank. Tijdens een oefening in Duitsland - met de ongelukkige naam Peiper - zouden de heren zich eind vorig jaar, in de slaap zaal van een kazerne, oneerbaar gedragen hebben tegenover vier vrouwelijke collega-kadetten. De dagvaardingen vermelden sappige details over standjes en poses waarmee de verder smette loze beroepsmilitairen-in-oplei- ding zich zouden hebben opge steld tegenover de dames. Die lagen, op eigen verzoek, ook in de slaapzaal. „Justitie tilt zwaar aan dit soort zaken," aldus persofficier mr. A.Besier uit Arnhem. Waar vroe ger een dergelijke zaak mogelijk binnenshuis - via bijvoorbeeld tuchtrecht - afgedaan had kun nen worden, is dit sinds 1991 niet meer mogelijk. Misdrijven binnen het leger, zo'n zesduizend per jaar, worden nu via de Ko ninklijke Marechaussee en een speciale afdeling van het Open baar Ministerie afgedaan door een aparte kamer van de Arn hemse rechtbank. Daarbij gelden de normale justitiële spelregels. Geen ons-kent-ons-afdoening, zoals over vele vormen van tuchtrecht wordt gedacht, maar een 'gewone' justitiële aanpak zoals iedere burger op het scheve pad meemaakt. Het enige verschil is dat de vijf officieren van justitie voor dit soort zaken wel affiniteit moeten hebben met het militaire appa raat. Onder de drie rechters die de onderhavige zaak behandelen zit een militair. „Niet om een andere rechtspraak tot stand te brengen, maar omdat het nodig is dat mensen die het leger ken nen kunnen mee-oordelen over misdrijven daar," aldus Besier. 'Oneerbaar gedrag', zoals de of ficiële beschuldiging luidt tegen de kadetten, komt volgens Besier zelden of nooit voor. Van de 6000 misdrijven die militairen van hoog tot laag plegen zijn zeker 3000 zaken pure militaire delicten. Ongeoorloofd een paar dagen wegblijven scoort het hoogst, maar ook het niet-opko- men voor de eerste oefening ligt goed in de markt. De andere 3000 misdrijven zijn burgerlijke zaken zoals dronken rijden, vernielingen, diefstal en geweld. Uitspringende boosdoe ners binnen marine, landmacht en luchtmacht zijn er niet. Wel vermoedt Besier dat het hoogste aantal misdrijven door dienst plichtige soldaten gepleegd wordt. „De verwachting is dan ook dat met het afschaffen van de dienstplicht dat aantal zal zakken." De straffen op zowel militaire als burgerdelicten staan gewoon in het wetboek van strafrecht. Maar als een gevangenisstraf wordt opgelegd, dan wordt deze. meestal in een speciale inrich ting in Nieuwersluis uitgezeten. Geen wasknijpersinpakken of zakken vouwen, maar specifieke militaire werkzaamheden moe ten de militairen doen om hun specifieke vaardigheden op peil te houden. „In legergroen, maar zonder schietoefeningen," bena drukt Besier. Binnen het tuchtrecht gelden an dere sancties: berisping, corvee, Van onze Haagse redactie Den Haag - De vakbeweging voelt er niets voor een groep van ongeveer 150.000 werklo zen definitief uit te sluiten van arbeidsbemiddeling. Ook de werkgeversorganisaties aarzelen kansloze werklozen blijvend niet meer te bemidde len. De arbeidsbureaus echter zou den graag minder energie beste ben aan op voorhand tot misluk ken gedoemde pogingen kanslo zen t In he Arbei partij en w niet i te ko niet lozer schei delin Van onze verslaggevers Den Haag - De populariteit van de verkiezingen van 3 mei flink vi de kiezers zou Kok, woensdag noemd tot informateur, verrewei van de fractievoorzitters van Bovendien zou hij het best leidinj paarse coalitie. Een en ander blijkt uit een en quête van bureau Interview, die deze week werd uitgevoerd in opdracht van het persbureau ANP en de tv-actualiteitenru- briek NOVA. CDA-voorman Brinkman is daarin van de vier potentiële premiers het meest in. populariteit gekelderd. De ster van Kok is vooral na de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart sterk gerezen, blijkt uit een vergelijking met 'eerdere In- terView-cijfers. Begin maart wilde 20 procent hem wel als premier. Brinkman (24 procent) en D66-aanvoerder Van Mierlo (26 procent) waren toen duide lijk geliefder. In de maanden daarna wist Kok zich echter tot j meest gewenste minister-presi dent te ontwikkelen. Vlak voor de Kamerverkiezingen van 3 mei wilde 33 procent van de kiezers al graag dat hij het land zou leiden. Inmiddels is dat percen- I tage opgelopen .tot 43. Kok laat zijn drie concurrenten ver achter zich. Van Mierlo is I nog maar bij 17 procent favoriet en Brinkman bij 14 procent. Kok is ook de enige partijleider die bij de aanhang van andere par- I tijen veel krediet heeft. Het moeizame geharrewar rond de formatie van een nieuw kabi net heeft ook zijn weerslag op de kiezers, want de voorkeuren voor de ene coalitie of de andere ontlopen elkaar niet veel. Een centrum-rechtse combinatie zou volgens 24,8 procent van de kie zers de beste regering voor het land zijn; vooral CDA'ers en WD'ers voelen daar voor. Cen trum-links heeft de voorkeur van 24,1 procent; de steun daar voor is vooral bij de PvdA-aan- hang te vinden. (ADVERTE! Van even erui Van Vispoort De het 1 deliij gewi proc rimd proó WE trou prog gaaf tot „All inbll niet! wad zijn| dezi paa forsf socil kenl ginj zijn Boll dat PvcT Persofficier mr. A. Besier: „Justitie tilt zwaar aan dit soort zaken. foto anp lichte boetes of een uitgaansvi bod voor de lichtere vergrijpei Ook advocaat Kok van. de i beschuldigde sergeanten da dat ontuchtig gedrag binnen 1 leger nauwelijks voorkomt. 0 deze zaak had, volgens hem, woon intern, met een stam afgedaan moeten worden. K „Het is een vreselijk opgebl» zaak. Een uit de hand gelopf kwajongens-spelletje. Twee de vier dames hebben niet es aangifte gedaan. De gebeurt nissen zijn louter toevallig t ore van een majoor bij de KJl gekomen. In het kader vani herbezinning op normen waarden binnen het leger is zaak hoog opgenomen. Ms diezelfde majoor was wel bij Is natte-shirten-feest," aldus Kok De KMA zelf reageert niet aantijgingen van de advocas Voor alle voorlichting wordt wezen naar het ministerie v» Defensie en daar wil men nit zeggen omdat 'de zaak onder» rechter is'. Bij de ontslagpro® dure daarentegen gold dit begi® sel niet. „Zonder schuldigverft ring van de rechter werden al vijf, ondanks hun uitsteken» staat van dienst, ontslagen, dus Kok. Tegen dat ontslag tóf nog een hoger beroep. Ah V aan de advocaat ligt, wordt» zaak komende dinsdag overigaj helemaal niet behandeld, heb niet eens de kans geta bij de verhoren te zijn. Ik eerst die vrouwen wel eens dervragen. Bovendien is een vS de dagvaardingen niet tijdig gebracht, zodat ik me nauwe# kon voorbereiden". Kok probeert uitstel te k Lukt dat niet, dan is het maar de vraag of de vijf f dachten ook zullen verschi]* om nog eens mondeling kond doen van hun ophitsende spel'* tjes. „Verstek is misschien beter idee," aldus de advocaat' En vergeet ni gratis voor Al ANWB REISBOEKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG Vt OOM AGENT als dienstweigeraar, i is dat de strekking van het jaar Openbaar Ministerie. De vorige J Ballin, heeft met steun van de kar criminaliteit tot zwaartepunt van sen, en vooral dat van Zeeland, beschikking te stellen. Milieucriminaliteit, een ander nier zich evenmin in de liefde van de ho- Als de politie zich er al mee plaatselijke overheden - want die werkgever in hun gebied aangepak dat de beschikbare manschappen j om zich met traditioneel politiewerl Het klinkt als insubordinatie. De hor de prioriteiten gelegd moeten worj georganiseerde bendewezen en i besluit de politie de meeste tijd verkeer, risicowedstrijden en wonir De werkelijkheid is, als normaal, ai oe politie gelegd wordt, komt overheden. Die klagen over onveili opgeschoten toeristen, problemer het risico van grote manifestaties, zich daar dan ook op richt. Want t jaarverslag toont aan dat de burg percentage opgeloste woninginbre nomen. In 1993 is het vorstelijke 92 was het nog tien. De burger eist terecht van zijn ov omhoog moet. Dat ministers en gelijkblijvende sterkte, de nadruk i burger ongrijpbare zaken gelegd r. vijfde keer dat zijn tuindeur geforci 'och heeft het Openbaar Mini» Parlement maken zich terecht o jnaffia-achtige organisaties. Vand Dpenbaar Ministerie wordt beoo strijd. Daarom is het terecht da geringe inzet van politiepersoneel! De oplossing is echter niet ag klassieke werk. Er moeten simpe Komen. Het jaarverslag richt zich s een stuk voor informateur Kok.

de Stem | 1994 | | pagina 2