Justitie weert nieuw gokspel DE STEM Anderhalve cultuurmaand met Zeeuws accent Variant op Golden Ten mag geen kans krijgen wortel te schieten in Zeeland 6Amai zeg! Dat zijn lappen9 tHITÏESÖ®- Aannemingsbedrijf Gent Dredging mag rondweg Oostburg aanleggen Ambassadeurs Polen en Canada bij herdenking IJzendijkenaren vrezen rattenoverlast door opslagplaats tuinafval ponnen, Ivlekken in één wassen irbeeld, rend is. [d als het ^komst. ïoderne jen weer et waard. |et de leen heel jen wij. Ideze tijd, zorgeloos ffen vlek- |lage tem en door luidelijke Lt. higen heb- llen. strandpaviljoen Nieuwe bus voor zorgcentrum De Tijman Terneuzen Belgische toeriste schrikt van Zwinmoord Hulstenaren op bedevaart naar Mariastad Kevelaer V x 51 '/o garantie log mocht Pt. ker wasaanwijzingen. CADZAND-BAD 01179-2180 Alle dagen geopend. Duinovergang Vlamingpolderweg - Wijk de Brabander Zeeland Van onze verslaggever Oostburg - De aanleg van de rondweg om Oostburg is ge gund aan aannemingsbedrijf Gent Dredging uit Gent. De enige Belgische inschrijver was met 7,125 miljoen gulden de laagste op in totaal elf aannemers. Het Nederlands Verbond van Ondernemingen in de Bouwnij verheid (NVOB) in Zeeland is teleurgesteld dat het miljoenen- werk niet door een Zeeuws- Vlaamse wegenbouwer mag wor den uitgevoerd. „Het is jammer voor de regionale werkgelegen heid", zegt R. van de Wijnckel, secretaris van de NVOB in Zee land. De belangenorganisatie van werkgevers in de bouwnijver heid heeft zich enorm ingespan nen om voor elkaar te krijgen dat Zeeuwse en Zeeuws-Vlaamse wegenbouwers alleen al mee mochten dingen naar de klus. De aanleg van de rondweg om Oostburg is een werk van ruim tien miljoen gulden en Rijkswa terstaat stelde zware eisen aan de bedrijven die een gooi wilden doen naar de aanleg ervan. Na bemiddeling van de NVOB paste Rijkswaterstaat het bestek voor de rondweg enigszins aan zodat de wegenbouwers uit de provin cie of combinaties van bedrijven ook konden inschrijven. „Het had een enorme impuls kunnen betekenen voor de Zeeuwse wegenbouw", aldus Van de Wijckels reactie op de gunning aan het bedrijf uit Gent. „De sector verkeert toch al in een moeilijke positie en wij had den gehoopt dat dit een opkik- kertje voor de werkgelegenheid zou opleveren." Een onderzoek van enkele maanden geleden toonde aan dat de Zeeuwse bouwwereld zich de kaas van het brood laat eten door Belgische en Brabantse col lega's. De onderzoekers conclu deerden daarbij dat de Zeeuwse aannemers zich uit de markt prijzen als ze zich niet snel aan de veranderde omstandigheden aanpassen. Volgens J. van Gorp, voorlichter van Rijkswaterstaat in Middel burg, bevonden zich onder de inschrijvers drie Zeeuwse aanne- Van onze verslaggever Kapellebrug - Justitie in Zeeland tolereert niet dat in Zeeland het nieuwe gokspel Euro Observatie Game (EOG), een variant op Golden Ten, kans krijgt wortel te schieten. Ondanks waarschuwingen van officier van justitie mr. C. van Ginkel heeft Casino Club Hulst in Kapellebrug, dat in handen is van een Duitse ondernemer, het spel in Zeeuwse contreien op nieuw geïntroduceerd. Het casino, dat enkele weken draait, wordt volgens Van Gin kel zeker aangepakt indien vast komt te staan dat de Wet op de Kansspelen wordt overtreden. Waarschuwing Het casino lijkt de confrontatie met justitie vooralsnog niet uit de weg te gaan. „De Duitse on dernemer heeft zich niets van mijn waarschuwing aangetrok ken", zegt Van Ginkel. EOG werd eerder al gespeeld in een f casino aan de Stationstraat in Hulst, maar dat is inmiddels op last van Justitie gesloten. De aandacht van het openbaar ministerie beperkt zich voorlo pig alleen tot de gemeente Hulst omdat EOG volgens Van Ginkel tot nu toe alleen in die plaats de kop is opgestoken. Invallen Het casinowezen in Nederland kwam de afgelopen weken in het nieuws vanwege enkele invallen in casino's in Berg en Dal. Justi tie opende daarmee in Gelder land het offensief tegen het nieu we gokspel Euro Observatie Ga- me.- Euro Observatie Game lijkt sterk op het in 1991 verboden gokspel Golden Ten. Net als bij Golden Ten beweren gokbazen dat het gaat om een behendig heidsspel. Het openbaar ministe rie denkt dat het een kansspel is. Het verschil is van cruciaal be lang. Kansspelen vallen onder de Wet op de Kansspelen en het exploiteren ervan kan alleen met een speciale vergunning. Behen digheidsspelen vallen daar niet onder. Ze kunnen vrij worden beoefend. ZIE OOK - C2: VERSCHILLEN KLEIN Van onze verslaggever Terneuzen - Het zorgcentrum De Tijman in Terneuzen be schikt over een nieuwe bus voor het vervoer van alle ma terialen die nodig zijn om mensen thuis te verzorgen. Het oude transportmiddel was versleten. De nieuwe bus is tevens een stuk groter om dat het werkgebied van het zorgcentrum nu heel Zeeuws- Vlaanderen omvat. De bus werd gisteren in ont vangst genomen. „De oude bus had teveel kilometers gedraaid. De aanschaf betekende wel een aanmerkelijke uitgave maar de vervanging was nodig. Er moet immers verantwoord gereden worden en de mensen moeten de spullen op tijd thuis krijgen. Je raag daarom niet met panne langs de weg staan," aldus een woordvoerster van het zorgcen trum. Volgens de woordvoerster biedt de nieuwe bus ook een aantal belangrijke voordelen. „Naast de grotere ruimte beschikt de bus ook over een laadklep zodat zware spullen niet meer in de yus getild hoeven te worden." De bus vervoert onder andere rolstoelen, bedden en uitleenma- 'erialen. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Zwindorp - „Amai zeg! Dat zijn lappen, 't Is toch niet in de, buurt van mijn huis ge beurd zeker?" Geschrokken en verwonderd reageert een al wat oudere Belgische dame op de mededeling van de jon ge agent dat er in het Zwin dorp 'een lijk' gevonden is. Het is donderdagochtend tien uur. De toegang tot het Zwin dorp, een nederzetting van va kantiewoningen bij Cadzand- Bad, is geblokkeerd met drang hekken. De agent sluit de ver sperring hermetisch af en waakt ervoor dat niemand de afzetting passeert. De Belgische vakantiegangster dringt aan om toch langs te mogen. „Ik ben hier op vakantie en wil even in mijn huis om wat gerief te halen. Wanneer is dat dan wel mogelijk?", wil ze we ten. „Morgen pas", zegt de agent op besliste toon. De politie kan geen pottekijkers gebruiken en wil het terrein in alle rust onderzoeken. „Nu is het om wat spullen uit de woning te halen. Over vijf minuten om boodschappen te brengen en zo blijf je bezig. Als je er eentje door laat, willen ze straks alle maal. Dat is onbegonnen werk", zegt een collega van de jonge 'waakhond' bij het hek. De toeriste loopt -met zichtbare tegenzin- terug naar haar auto. Iets anders rest haar niet. Of toch. Want kennelijk slaagt ze er even later in haar vakantiewo ning langs een andere weg toch te bereiken. Opvallend ongeïnte resseerd wandelt ze daarna di verse malen over het pad in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de delen van een menselijk lichaam zijn gevon den. De met rood-wit lint gemarkeer de plaats ligt niet voor de hand om de sporen van dit macabere Foto boven: Een groepje politiemannen buigt zich over de restanten van het lijk. Foto onder: Een agent draagt een plastic zak waarin de overblijfselen van het gevonden lichaam zitten naar de auto. foto's wim kooyman misdrijf te verdonkeremanen. Immers, de sloot ligt duidelijk in het, zicht, pal naast bezoekers centrum Het Zwin. Het bezoe kerscentrum en museum was gisteren uiteraard de hele dag gesloten in verband met de zoe kactie naar meer sporen van het misdrijf. Ook een gids die op de dranghekken stuit, kan dus naar huis. Vandaag geen rondleidin gen. Een handjevol strandwandelaars volgt met studie de verrichtingen van de acht politiemannen en brandweerlieden die het gebied in de omgeving van het bezoe kerscentrum uitkammen op zoek naar aanwijzingen. De speurders hebben enige tijd geduld moeten oefenen, want ze mogen pas aan de slag nadat iemand van het Bureau Technische Ondersteu ning van de politie foto's heeft gemaakt van de situatie ter plaatse. Na drie kwartier wachten arri veert die rechercheur in een wit te stationwagon vol apparatuur. Hij stapt uit met een fototoestel in de hand, klimt op het duin en schiet plaatjes van de sloot waar de lichaamsdelen gevonden zijn. Als zijn werk erop zit, lopen de agenten en de brandweermannen naar de sloot en gaan aan de slag. Van 30 augustus tot 16 oktober vindt de zesde Zeeland Cultuur maand plaats. Naast een aantal eenmalige evenementen maken het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen, het Kamermuziek festival Schouwen-Duiveland/ Tholen en het Filmfestival Zee land deel uit van de cultuur maand. Domburg swingt weer op de tonen van Jazz down by the sea en Flup Ju komen naar Middelburg met zeemon sters en serpenten. Van onze verslaggever Ronald Verstraten EEN DRIEKOPPIG zeemonster teistert de Zeeuwse havensteden. Het wordt uit eengereten en sluit wekenlang Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zie- rikzee van de buitenwereld af. Serpenten zijn het, krengen. Those middled Burgh- wels (kleine krengen!) briest een Engelse zeekapitein vertwijfeld. Het is de vijftien de eeuw en Middelburg heeft een naam. Vijf. eeuwen later zijn de steden ten prooi aan een ander fenomeen. Een vriendelijk lokkend cultuurmonster, met nog veel meer koppen dan dat uit de oude sage, houdt Zeeland wekenlang in zijn ban. 'Van D'Ee tot Hontenisse', in kerk- en andere Zeeuws-Vlaamse zalen, klinkt de menselijke stem als een instrument. Het is het thema van het zesde klassieke mu ziekfestival, dat uitstapjes maakt naar jazz en Indiase muziek en dit jaar veer tien concerten telt. Zoals eerder gemeld, met grote namen: van Paul van Nevel (Huelgas Ensemble), Greetje Bijma (stern- kunst), Jos van Immerseel ((Anima Eterna Collegium Vocale), Bob van Asperen (klavecimbel) en vele anderen. De Zeeland Cultuurmaand heeft het fes tival destijds comfortabel ingelijfd en was twee keer bereid 'Waterland Cul tuurland' te steunen. Nu niet meer en daarmee houdt voor Zeeuws-Vlaanderen de cultuurmaand op, museumbezoek of een fietsexcursie naar het Zwin daargela ten. Koningin Dan maar het water over. En om de opening van de cultuurmaand op 30 au gustus in Brouwershaven mee te maken nog een tweede en een derde water. Kan de moeite waard zijn, want koningin Beatrix, op bezoek op Schouwen-Duive land, komt ook kennismaken met de cultuurmaand. Als ze niet te vroeg naar huis moet, kan ze mooi een concert van het Orkest van de Achttiende Eeuw bij wonen. Dat voert werken van Mozart en Haydn uit, onder leiding van Gustav Leonhardt, in de Sint Nicolaaskerk. So liste is de sopraan Cyndia Sieden. De cultuurmaand duurt geenmaand, maar zes weken. In de eerste twee expo seert muziektheatergroep het Flup Ju Bedrijf in de Zeeuwse Bibliotheek 'Burg- wels, de ontkenning van een fenomeen', over de genoemde sage. Op zaterdag 10 september brengen ze het spannende ver haal over de zeemonsters in de Middel burgs binnenhaven tot leven. Middelburg is ook plaats van handeling wat het Filmfestival Zeeland betreft, van 6 tot 15 oktober. De brochure van de Zeeland cultuurmaand vermeldt wel de locaties en de prijzen van de toegangs kaarten, maar welke films er te zien zullen zijn is niet te achterhalen. Er worden nieuwe films beloofd, inclusief een aantal premières. Het belangrijkste bijprogramma omvat vroeg werk van Peter Greenaway. Aan het begin van de cultuurmaand vindt van 3 tot 10 september het Kamermu ziekfestival Schouwen-Duiveland/Tholen plaats. Opvallende namen zijn die van cellist Colin Carr, violist Valentin Zhuk en hoboïst Han de Vries. De concerten zijn onder meer in Zierikzee, Oud-Vosse- meer en Noordwelle. Het vierde Festival VRIJDAG 8 JULI 1994 DEEL1 mers, waaronder een Zeeuws- Vlaamse wegenbouwcombinatie. De aanleg van de rondweg om Oostburg start 1 augustus en moet november volgend jaar ge reed zijn. Bij de prijs van ruim zeven miljoen gulden is de aan leg van twee tunneltjes voor fietsverkeer niet inbegrepen om dat daar een ander bestek voor is gemaakt. De aanlegkosten voor de tunnels bedragen nog eens 2,5 miljoen gulden. Van onze verslaggever Hulst - Vroeger ging de tocht -enkele honderden kilome ters ver- te voet of op de fiets. Soms met paard en wagen. Enkele dagen heenreis, één dag ter plaatse, enkele dagen terugreis. Later stapten de gelovigen in een speciale trein, tegenwoordig in de touringcar. Ook op bedevaart dient het gemak de mens. Op dinsdag 9 en woensdag 10 augustus stappen enkele tientallen mensen uit Hulst en omstreken in de bus om in de Duitse Mariastad Kevelaer de Troosteres der Bedroefden met een bezoek te vereren. Een bedevaartstocht met een extra feestelijk tintje. 'Hulst' maakt de reis sedert, meer dan dertig jaar samen met Bredase gelovigen. En dit jaar is het op de kop af 275 jaar geleden, zo blijkt uit oude notulen, dat vanuit deze Brabantse stad de eerste bedevaart naar Kevelaer werd aangevangen. J. van de Walle in Hulst organiseert de tocht al vele jaren voor zijn stad- en streekgenoten. Hij vertelt dat jaarlijks zo'n zeventig tot tachtig Oost-Zeeuws-Vlamingen op bedevaart naar Kevelaer gaan. Een maand voor de reis heeft hij alweer enkele tientallen aanmeldingen binnen. Het bedevaartsoord Kevelaer ontstond in de eerste helft van de zeventiende eeuw. In de 'Bredease' geschiedenis wordt van zeker twee zieken de genezing in verband gebracht met de bedevaart naar Kevelaer. De eerste dateert uit 1738, de tweede uit 1875. Mgr. Ernst gaat in Kevelaer op dinsdagavond 9 augustus voor in een pontificale hoogmis. Verder op het programma die dag een boeteviering met lof en een lichtprocessie. Daarna volgen nog de sacramentsprocessie, de kruisweg en het afscheidslof. Van onze verslaggever Terneuzen - Nabestaanden van mensen uit het verzet, de Poolse en Canadese ambassadeur, de Britse Air-commander en de Inspecteur-Generaal van de Nederlandse krijgsmacht wonen op 20 september de 'laatste grote herdenking' bij van de Bevrijding van Terneuzen. De genodigden worden 's mid- men. dags ontvangen door het ge meentebestuur. Om 17.30 uur vindt er een herdenking en kranslegging plaats op de Alge mene Begraafplaats. Het gezel schap maakt vervolgens, een boottocht vanaf het Portaal van Vlaanderen en 's avonds is er een Bevrijdingsbijeenkomst in de Grote Kerk. Tijdens die bijeen komst, opgezet door de Evene mentencommissie en het bureau Voorlichting van de gemeente, wordt een collecte gehouden voor een Pools ziekenhuis. Zaamslag Terneuzen werd op 20 september 1944 bevrijd door de Polen, een dag na Zaamslag. Van de zes kernen uit de gemeente waren zij het eerst bevrijd, gevolgd door Sluiskil en Hoek, respectievelijk twee en drie dagen later. Het meer naar het westen gelegen Biervliet werd pas in oktober bevrijd, omdat de Braakman, toen nog een open zeearm, een barrière vormde voor de bevrij ders. De herdenking, vijftig jaar na dato, vindt in elk van de kernen op of omstreeks de exacte bevrij- dingsdatum plaats. Onder de pa raplu van de Terneuzense Eve nementencommissie hebben plaatselijke comités een herden kingsprogramma opgesteld. Een uitzondering hierbij vormt de kern Spui, dat sterk gericht is op Axel. Bewoners kunnen of in Terneuzen, of in Axel aan de herdenkingsfestiviteiten deelne- Volharding In Zaamslag is er op 19 septem ber een Bevrijdingsconcert, uit gevoerd door harmonie De Vol harding en drie koren. Hoek heeft 'De jeugd' als thema van de herdenking, op 23 september. Achtergrond van deze keuze is dat zij de oorlog niet hebben meegemaakt en dat dit zo moet blijven. Er staan samenzang, toespraken, een voetbalwedstrijd of filmavond en een oecumeni sche dienst op het programma. Sluiskil begint op 24 september met een gezamenlijke gebeds dienst, gevolgd door een herden kingsceremonie bij het monu ment van de Franse Vlieger. Een spellenmiddag en een (muziek- )avond completeren de eerste dag. Ook op 25 september vin den er activiteiten plaats. Biervliet houdt op 9 oktober eerst een kerkdienst. Daarna is er een kranslegging bij het mo nument in de Paulinapolder. Met het volkslied wordt de herden king 's middags besloten. Ter gelegenheid van de verschillende herdenkingen heeft de Evene mentencommissie aan de scholen gevraagd aandacht aan de Be vrijding te besteden. Aan de ker ken wordt gevraagd de klokken te luiden op de bevrijdingsda gen. In de hal van het stadhuis in Terneuzen is van 16 november tot 17 december de reizende ten toonstelling 'Gelijk in een we reld van verschil' van de Anne Frank stichting te zien. Jazz down by the Sea in Domburg is op 16, 17 en 18 september. Klarinettist Sam my Rimington, Bob Kerr His Whoopee Band, zangeres Lillian Boutté en pianist Marcel Worms maken er hun opwachting. Kunst Behalve theater, film en muziek is er ook een en ander te beleven op het gebied van de beeldende kunst. Er zijn tentoonstel lingen in de Watertoren bij Oost Souburg (Leo Cuypers, Gery de Smet, van 17 september tot 6 november) en in Delta Expo op Neeltje Jans (Anne Boons, 10 september tot 30 oktober). Verder zijn er exposities in Galerie van den Berge in Goes en in de Vleeshal in Middelburg. De manifestatie Zeeland Mondriaan maakt uiteraard prominent deel uit van de cultuurmaand. Workshops, lezingen en een symposium begeleidden twee bijzon dere tentoonstellingen: 'Schilderijen Domburg 1912' in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg en 'Mondriaan en Toorop te midden van hun tijdgenoten in Domburg' in het Zeeuws Museum in Middelburg. Beide tentoon stellingen duren van 17 september tot 15 januari 1995. Tijdens verscheidene muzi kale evenementen staat Mondriaan even eens centraal. De cultuurmaand wordt op 15 oktober afgesloten met een concert door het Zeeuws Orkest. Van onze correspondent IJzendijke - Bewoners van de Prinsessenstraat in IJzendijke zijn boos op de gemeente Oostburg. Afgelopen maandag is men begonnen met de aanleg van een opslagplaats voor tuinafval nabij het kerkhof. „We vrezen dat er nog meer overlast van ratten zal komen," schrijven de bewoners van de Prinsessenstraat in een brief aan de gemeente. „Want die plaats wordt een trekpleister voor deze diertjes." De bewoners denken ook dat er veel stank zal ontstaan en dat de aan- en afvoer door vrachtwa gens gevaar zal opleveren voor de kinderen, die in de Boulevard spelen. „Er zal evenals op de opslagplaats bij het voetbalveld in korte tijd zeker weer meer afval en troep worden gestort. Deze opslagplaats hoort niet in een.dorp thuis, maar ergens bui ten een dorp waar niemand last van heeft," aldus Chantal Mer- tens namens de verontruste be woners, die weinig begrip kun nen opbrengen voor het stand punt van de gemeente. „Wij wilden enige tijd terug een stukje grond achter onze tuintjes kopen, maar dat werd toen afge wezen omdat er historisch groen zou zijn en dan gaat de gemeente zelf op enkele meters afstand tuinafval storten. Wij moeten voor elke wijziging, klein of groot toestemming vragen bij de gemeente, maar de gemeente mag blijkbaar alles." Bovendien vinden de bewoners het niet pas sen, dat een lijkstoet die richting kerkhof moet dan langs een der gelijke opslagplaats van tuinaf val moet. Volgens wethouder C. Bolijn- Hertzberger, die de brief van de bewoners nog niet had ontvan gen, maken de buurtbewoners zich onnodig ongerust. „De op slagplaats bij het voetbalveld moest weg omdat het plan Mau- rits daar komt en je het niet kan maken om dit in iemands achter tuin neer te leggen," aldus de wethouder." „Op deze nieuwe locatie heeft niemand er last van. De contai ners worden regelmatig geleegd en er zal geen sprake zijn van rattenoverlast. De ruimte wor den afgesloten door een hek, zodat particulieren er niets bij kunnen gooien en ander afval kunnen storten. Die plaats zal alleen door de gemeentewerk mannen worden gebruikt. Een particulier heeft daarvoor zijn container en binnenkort kan men ook in Waterlandkerkje te recht."

de Stem | 1994 | | pagina 13