el' Herkeuring wao leidt tot klachtenregen Benoeming Kok verrast vriend en vijand Katholieke stichting leefde op te grote voet: tien hanen weg n Brazilië Jaarlijks 1000 ongevallen met attracties in pretparken en kermissen Kok sluit geen enkele regerings-combinatie uit SGP: Bij 'gewichtige reden' vrouw op lijst DE STEM COMMENTAAR Luisteren DE STEM BINNENLAND A3 Arbeidsongeschikten goedgekeurd voor werk dat niet voorhanden is 'Accijns op joints' FORMATIE, BINNENLAND KORT Druglaboratorium ontmanteld 'Geen racisme op politieacademie' Twee Antilliaanse bendes opgerold 'Geen opleiding, soms toch diploma' RDAG 7 JULI 1994 ijn op de melijk ook clubgenoot Louis Overbeeke het Oranje-shirt te veroveren. In 1952 speelde Bennaars op Olympische Spelen in Finland zijn eerste wedstrijd tegen he nationale elftal van Brazilië. Na men van bekende spelers uit dit wedstrijd kent hij niet meer uit zijn hoofd. Ook na lang zoeker in de ordnermap met program maboekjes, kranteknipsels en fo- to's kan Bennaars de namen van het Braziliaanse team niet meet achterhalen Het wedstrijdver loop kan hij zich nog wel duide lijk herinneren. Bennaars: „We hadden een sterk eerste kwartier en kwamen zelfs met 1-0 voor Maar toen kwam er iets los bi; die Brazilianen. Ze overspeelden ons daarna geheel. Die jongens konden zich met een enorme souplesse bewegen. Wij speelden nog het stopperspilsysteem, maar zij konden gemakkelijk overschakelen van 4-2-4 naar 4-3-3. Het was zo'n enorm har monisch geheel. We konden er geen vat op krijgen. Bij de rust stonden we al met 3-1 achter en uiteindelijk verloren we met 5-1." De Bergenaar, die na zijn ama- teurtijd bij DOSKO nog als se- mi-prof speelde bij NOAD, Feyenoord en DFC voor hij in 1966 stopte met voetballen, vindt het harmonisch aansluiten van alle linies nog steeds een van de sterkste punten van het zo door hem bewonderde Brazili aanse voetbal. Bennaars: „Ze zijn ook nu zo sterk in posi tiespel en het verplaatsen van het spel en ze hebben zo'n goede balcontrole...Het is een elftal met bijna geen gaten." Hij geeft Oranje'zaterdag tegen de Zuidamerikanen eigenlijk weinig kans. „Wij zijn op snel heid echt wel de mindere van ze." Of vooral Koeman te traag is? Geheimzinnig lachend: „On der anderen." Valckx zou volgens Bennaars wel eens te onbesuisd kunnen spelen tegen Romario en zichzeli met twee gele kaarten buiten de wedstrijd spelen. Roy en Tau- ment vindt hij teveel 'moment voetballers'. Eigenlijk zijn het alléén Bergkamp en De Goey die kwalitatief op dezelfde hoogte staan als de Brazilianen. Ook die twee vallen echter in het niet bij de kwaliteiten van de Braziliaan die volgens de Bra bander de uitblinker van het WK is: Dunga. Bennaars (lyrisch): die is echt heel sterk. Hij is de architect, de denker. Zoals hij het bedenkt voert hij het ook uit. Hij kan de bal plaatsen waar hij hem hebben wil. Daar hebben wij niemand tegenover staan." een en. na- ou- rop sen filtreren in de organisatie waar zij vandaan komen. Politiemen sen hebben handicaps die zij niet hebben. Aan geweld of cor ruptie mogen politie-infiltran- ten zich nooit schuldig maken. Met criminele infiltranten kun je afspreken dat zij voor straf bare feiten, gepleegd tijdens hun infiltratietijd, niet vervolgd zullen worden. Ook voor hen geldt natuurlijk dat het uitlok ken van misdrijven nooit mag. 'Akkoordje' „Het is geen 'akkoordje' tussen justitie en criminelen, maar ge woon een manier om grote or ganisaties te ontmantelen. Met pseudo-kopers bleken we toch bijna altijd alleen de wat klei nere misdadigers te kunnen pakken, de handelaren. De top binnen een organisatie verzorgt niet zelf de afleveringen. Daar voor zijn andere methoden no dig." Problemen in Nederland wor den steeds gemaakt over de on controleerbaarheid van opspo ringsmethoden en de risico's voor het afglijden naar een poli tiestaat. De Wit ziet die gevaren niet. „Er moet altijd enige vorm van controle zijn, maar dit hoeft niet voor de hele wereld zicht baar te zijn. Het inzetten van het middel „inkijken" kan ook door een raadkamer van de rechtbank achter gesloten deu-. ren bezien worden". De toet singscommissie ziet De Wit als het „Ei van Columbus". Toet sing vooraf en controle achter af. Wie dan nog zeurt gaat ken nelijk akkoord met een door criminaliteit opgevreten maat schappij. DONDERDAG 7 JULI 1994 Van onze verslaggevers Den Haag - In Nederland gebeuren elk jaar minstens duizend ongelukken met apparatuur in attractieparken en op kermissen. Dat zegt H. Toet van de stichting Consument en Veiligheid naar aanleiding van het ongeluk met de Condor in Walibi Flevo. De stichting houdt bij hoeveel mensen jaarlijks op de eerste-hulp-afde- lingen van 14 aangesloten ziekenhuizen belanden. Deze groep vormt ongeveer 10 procent van het totaal aantal gevallen. Volgens Toet raken in werkelijkheid nog veel meer mensen gewond na bezoek aan achtbanen, botsau tootjes, rupsbanen en dergelijke. „Veel mensen gaan niet naar een ziekenhuis maar laten zich door hun arts behandelen. Die komen dus in onze cijfers niet voor." Bijna de helft (46 procent) van de mensen die naar het ziekenhuis gaan, heeft zich dermate verwond dat behandeling in de polikliniek of tussenkomst van een specialist noodzakelijk is. De meest voor komende oorzaak van het letsel is beknelling (een kwart). De helft van de slachtoffers is tussen de tien en twintig jaar oud. Negentig procent van de ongevallen heeft plaats in attractieparken of op kermissen. De stichting Consument en Veiligheid heeft nog nooit de deugdelijkheid van aangedreven appara tuur op kermissen en in attractieparken onder zocht. Volgens Toet zijn er ook geen concrete plannen in die richting. Het ongeval bij de Condor, dinsdag, waarbij vijf tien mensen licht gewond raakten, is te wijten aan een fout in het elektronisch bewakingssysteem. Directeur Van Driem van het pretpark Walibi Flevo is blij dat het ongeluk achteraf met een sisser is afgelopen. Diverse gewonden zijn voor de zekerheid in ziekenhuizen onderzocht, maar de verwoningen vielen alleszins mee. Het mankement is inmiddels verholpen, de attrac tie geïnspecteerd en de Condor zal vandaag weer in gebruik zijn, aldus Van Driem. De achtbaan Condor, die 15 miljoen gulden heeft gekost, is dé trekker van het pretpark, dat gisteren gewoon geopend was. Alleen konden de bezoekers de nieuwe achtbaan niet gebruiken. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een wao-uitkering wordt onbereikbaar voor veel arbeidsongeschikten voor wie de wao eigenlijk bedoeld is. Dat concludeert de Nationale Commissie Chronisch Zieken uit de stroom van klachten van wao'ers die sinds januari gekeurd en herkeurd zijn. De commissie heeft vorige maand een week lang een klach tenlijn opengesteld voor wao'ers. Die stond roodgloeiend, bijna 1.200 wao'ers lieten hun klacht registeren. Nummer een met stip op de klachtenlijst: de herkeu ring. Sinds 1 januari worden wao'ers jonger dan 35 jaar herkeurd. Dat is al in bijna 9.000 gevallen gebeurd. Bij ruim veertig pro cent is de uitkering vervolgens stopgezet. Zeven 5 acht procent kreeg een lagere uitkering. Ook chronisch zieken worden bij herkeuringen in groten getale goedgekeurd en moeten weer aan het werk. Werk dat er niet is. Velen verliezen dan de aan het laatstverdiende loon gekop pelde uitkering en komen na een korte periode in de ww uiteinde lijk terecht in de bijstand. Som mige groepen waarvan de ziekte moeilijk vast te stellen is, zoals mensen met ME, whiplash en chronische pijnen zijn dan de dupe. Volgens de voorzitter van de Nationale Commissie Chronisch Zieken, I. Haas-Berger, begrij pen de betrokkenen er vaak niets van. „Zieke mensen worden goedgekeurd, omdat ze nog in staat zouden zijn 'gangbare ar beid' te verrichten. Ze krijgen te horen dat ze nog in staat zijn bonsaiboompjes te kweken, of loempia's te vouwen. Vacatures voor dit soort werk bestaat ech ter niet." Directeur W. Boersma, van het GAK ontkende gisteren niet dat er klachten zijn. Maar volgens hem komen er rond de wao niet meer klachten binnen dan bij de uitvoering van andere wetten. Rotterdam - De Rotterdamse douane gaat onderzoeken of ac cijns kan worden geheven over voorgedraaide joints die in hore cagelegenheden worden ver kocht. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën zegt dat het dan gaat om een invoerhef fing over illegale tabak die mo gelijk voor deze rookwaar wordt gebruikt. De douane heeft dit besloten, naar aanleiding van een groot scheepse controle, die vorige week is gehouden. „Wij voeren de wet netjes uit. Het effect dat de wetgever wilde bereiken, namelijk minder men sen in de wao, wordt bereikt. Als de mensen problemen hebben met dat effect, moeten ze niet bij ons zijn, maar bij de politici die de wetten maken. Wij kunnen de bittere pil wel vergulden, maar we kunnen er geen andere pil van maken. Dat moet de politiek doen." Vertegenwoordigers van de poli tieke partijen kaatsten de bal gisteren al meteen terug naar het GAK. De kamerleden Biesheuvel (CDA) en Linschoten (WD) wij ten de klachten vooral aan de manier waarop de bedrijfsvere nigingen de wet uitvoeren. Volgens PvdA-kamerlid Adel- mund is het niet erg dat geopro- beerd wordt mensen met een wao-uitkering weer aan het werk te krijgen. „Dat willen die mensen zelf ook het liefst." Het probleem is volgens haar dat de nieuwe regels daarvoor niet gebruikt worden. De strengere regels worden alleen benut om te bezuinigen. „En nu zitten we met de gebakken peren. De men sen horen dat ze bepaald werk kunnen doen maar dat werk is er vervolgens niet. Toch komen ze dan uiteindelijk in de bijstand terecht." Werkgevers moeten volgens volgens Adelmund eer der mensen die gedeeltelijk ar beidsongeschikt zijn in dienst nemen, de commissie onder schrijft dat. Veel wao'ers vinden trouwens dat ze weer arbeidsgeschikt wor den verklaard zonder fatsoenlijk medisch onderzocht te zijn. In sommige gevallen was er zelfs helemaal geen sprake van een medisch onderzoek. Andere klachten waren onder meer de gebrekkige informatie over de nieuwe regels, onheuse bejegening en privacy-schen- ding. De Nationale Commissie Chro nisch Zieken vindt dat wao'ers veel beter voorgelicht moeten worden. Ook zou de politiek nog eens moeten bekijken of de nieu we regels niet onrechtvaardig uitwerken voor chronisch zie ken. Verder moet onderzocht worden of het wel zinnig is om te keuren op basis van het criterium van 'gangbare arbeid', omdat er in de praktijk helemaal geen vaca tures tegenover staan. WIE GELOOFT dat de stem des volks het Haagse raderwerk Spert, komt van een koude kermis thuis. De achterban van het CDA blijkt, volgens opiniepeilingen, in meerderheid te voelen voor een centrum-links kabinet, toch geven Brinkman en de zijnen voorkeur aan een meer op rechts gerichte koers. Enquêtes hebben blijkbaar, alle mooie woorden ten spijt, slechts ^arde als ze overeenstemmen met wat de leiding zelf vindt. Het CDA belijdt beter naar de eigen aanhang te willen luisteren, maar zodra de kans daartoe bestaat, wordt opnieuw gekozen voor de °ode, intussen desastreus gebleken, praktijk. De schuldbekente nis van het CDA is een praatje voor de vaak gebleken. Een van die vele praatjes die geen gaatjes vullen. De keuze van Brinkman in deze formatie is niet de enige die verbazing wekt. De benoeming van Kok tot informateur is net zo verrassend. Tegen het advies in van Tjeenk Willink, de vorige formateur, die voorstelde de problemen te laten oplossen door een VVD'er, draagt majesteit de PvdA-leider op het puin te ruimen. Het lijkt alsof de koningin evenmin wil luisteren. De werkelijkheid is ingewikkelder. De fractievoorzitters van de vier grote partijen wilden allemaal wat anders. Het probleem wam zodoende op het bord van de koningin. Gesteund door naar vaste adviseurs, de voorzitters van beide kamers en de wee-voorzitter van de Raad van State, twee CDA'ers en PvdA-lid (jeenk Willink, heeft zij besloten een doorbraak te forceren. De r'e9r°ting van het komend jaar en de grote problemen waar het and voor staat, dulden immers geen langer uitstel. Dp p1'voor K°k gekozen heeft, is onverwacht, maar begrijpelijk, he rr-|eider 's de eni9e die 9een blokkades opgeworpen kin u rs centrum-links komen beide voor hem in aanmer- 9- Het is nu aan hem om Bolkestein en Brinkman het vuur nu Hi "a,.a,an de scllenen te leggen dat ze kleur bekennen. Dat ze tne ma'<en °J ze de kiezer voor de gek gehouden hebben en ze in de verkiezingsstrijd hoog opgaven van hun bereidheid egeringsverantwoordelijkheid te nemen. vnniSteit heeft, gesouffleerd door tenminste twee CDA'ers, uitk *?9en Brinkman gekozen. Centrum-rechts zal nooit de Arh v? Zl'n van aen constructiepoging door de Partij van de oeid-man Kok. Die keuze is terecht. Herziening van het stelsel bhirf^C'n ,zekerheid moet op de agenda van het volgende vind kan niet zonder de steun van de werknemers. En die n°9 'id voor een 9r00t dee' hun spreekbuis in de grootste partij. e kon'n9in blijkt de stem des volks wel te kunnen verstaan. De kabinetsinformatie trekt belangstellenden. Deze vrouw filmt het komen en gaan van de politici bij het paleis Noordeinde. FOTO ANP VERVOLG VOORPAGINA Bovendien vergen de voorberei ding van de begroting voor vol gend jaar en een financieel en sociaal-economisch akkoord 'een ingewerkt iemand', aldus de vice-premier en minister van Financiën. Kok verklaarde dat hij als re sultaat van zijn werk geen en kele combinatie uitsluit, ook geen centrum-rechts kabinet waaraan de PvdA niet zou deelnemen. „Ik zal mijn op dracht zo objectief en zuiver mogelijk uitvoeren." Enkele uren eerder had Kok als PvdA-fractieleider nog bitter uitgehaald naar het CDA dat alleen een centrum-rechts ka binet wenst. Kok verweet het CDA geen opening te bieden naar een centrum-links kabi net. „Het komt allemaal nogal onverantwoord over. Mijn bit terheid is dat men nog niet eens na vier jaar en acht maanden serieus wil overwegen om met de PvdA verder te regeren. Een grote politieke partij mag niet zijn neus ophalen en zeggen: aan onze deur wordt niet ge kocht." Ook informateur Tjeenk Wil link hekelde de halstarrige houding van CDA-fractieleider Brinkman. Hij zei verder de indruk te hebben dat WD-lei- der Bolkestein alsnog wil pra ten over de harde eisen waar mee hij de paarse formatie op blies. Noch Van Mierlo noch Kok was dit in hun gesprekken opgevallen. CDA-fractieleider 'Brinkman toonde zich gisteravond verrast door de keuze van Kok. Brink man wilde niet vooruitlopen op het einde van de informatie- Kok die mogelijk leidt tot een door hem op dit moment onge wenst centrum-links kabinet. „Ik zal objectief kijken naar het stuk van Kok." Door Henk Bouwmans en Jan Greyn Den Haag - Als een donderslag bij heldere hemel kwam PvdA-leider Wim Kok gisteren uit de koninklijke truk- endoos. De al dagen durende patstelling verdiende een hardhandige aanpak, maar niemand ging ervan uit dat koningin Beatrix zo stevig zou ingrijpen. Vlak na het bekend worden van Koks benoeming tot informa teur sloop al twijfel door de hoofden van veel Binnenhof-watchersging hare ma jesteit niet haar boekje te buiten, was het in ieder geval niet op het randje? De adviseurs van koningin Beatrix - dat is heel pikant - zijn twee vooraanstaande CDA'ers: Tweede-Kamervoorzitter Deet- man en vice-voorzitter Scholten van de Raad van State. Het lijkt erop alsof deze twee prominente christen-democraten met hun advies en instemming om Kok te benoemen CDA-fractieleider Brinkman in zijn hemd helpen zetten. Zo mogelijk nóg pikanter is dat demissionair premier Lub bers (ook CDA) staatsrechtelijk verant woordelijk is vo'or de daden van hare majesteit in deze formatie. Juist de pertinente weigering van Brink man om mee te werken aan een andere combinatie dan centrum-rechts - waarover D66 op haar beurt een blokkade uitsprak - leidde tot de patstelling die de koningin gisteren probeerde te doorbreken. De brieven van de vier fractieleiders Kok, Brinkman, Bolkestein en Van Mierlo brachten de koningin geen helderheid. Sterk verdeeld waren de heren, zodat de koningin haar eigen drie adviseurs ont bood. Op een gegeven moment kreeg een niets vermoedende Kok - hij wist nog niet van de verdeelde adviezen - een telefoontje dat hij opnieuw moest verschijnen op paleis Noordeinde. De koningin en haar drie adviseurs - onder wie ook senaatsvoorzitter en PvdA-lid Tjeenk Willink - hadden toen de knoop al doorgehakt. Kok moest het informatie- strijdperk deze maal in de functie van scheidsrechter betreden. De PvdA-fractie- leider was zijn verbazing snel te boven en accepteerde. Het is buitengewoon ongebruikelijk dat het staatshoofd zo sterk sturend optreedt in een kabinetsformatie. In 1981 greep koningin Beatrix ook al eens in het proces in toen ze tegen de zin van CDA-leider Van Agt oud-minister De Gaay Fortman be noemde tot informateur. Van Agt had zijn steun en toeverlaat Piet Steenkamp toen al telefonisch uitgenodigd informateur te worden bij de vorming van zijn tweede kabinet. Brinkman probeerde gisteren zo zuinig mogelijk te reageren. Deugnieten van de parlementaire pers wilden hem al vragen of hij niet - zoals bij de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen - 'baalde als een stekker'. Maar nee, zo erg was het niet. In elk geval niet zichtbaar. „Het is de keus van mij en mijn fractie niet," zei de geplaagde CDA-leider, die nadrukkelijk liet merken geen enkele speelruimte te hebben van zijn fractiegenoten. De positie van Brinkman wordt na de ingreep van de koningin heikel. De werk wijze van Kok zal hem dwingen een keuze te maken voor het pakket maatregelen dat over een week of twee op papier staat. Tot nog toe blokkeert Brinkman een cen trum-linkse coalitie. Volgens D66-leider Van Mierlo wil Brinkman gewoonweg niet meer verder met zijn oude coalitiegenoot. Ook gisteren weigerde Brinkman een ope ning naar centrum-links te maken. „Maar ik blokkeer niets," voegde hij er verrassen derwijs aan toe. De rol van CDA-kamerlid en kamervoor zitter Deetman is opmerkelijk in het histo rische proces dat zich gisteren rond het Binnenhof voltrok. Deetman liet zich in een interview enkele weken geleden nog losjes uit over zijn ambitie om eventueel minister-president te worden. Dat bete kende min of meer een aanval op Brink man, wiens ambitie op precies hetzelfde vlak lag. Later weersprak Deetman de uitleg dat hij Brinkman voorbij probeerde te streven. CDA-fractieleden waken er de laatste we ken voor om hun fractieleider aan te vallen of af te vallen. Het lijkt een gesloten front rond Brinkman. Maar het is nauwelijks voorstelbaar dat de CDA'ers van de linkse vleugel - Terpstra, Biesheuvel, Beinema en Van de Camp - zonder gemor akkoord gingen met het advies aan hare majesteit om alleen - en niets anders - dan een centrum-rechtse coalitie te onderzoeken. Wellicht dat Deetman - toch geen typische vertegenwoordiger van links in het CDA - als eerste uit de dekking komt. Wim Kok begint vanmorgen om kwart over negen aan het karwei waarin Tjeenk Willink (tweemaal) en het drietal De Vries, Van Aardenne en Vis hem voorgingen. Op 5 mei begon het formatieproces met de eerste consultaties. Kok heeft nog eens twee weken nodig, denkt hij. De formateur - Kok opnieuw? - zal dan nog een weekje nodig hebben. Het is dan alweer 26 juli. De vraag is of mr. drs. L. C. Brinkman dan nog mee-formeert. Of heet de CDA-leider dan Deetman? Den Haag (anp) - Het partijbestuur van de SGP is bereid 'bij een gewichtige reden' vrouwen als kandidaat voor verkiezingen toe te staan. Zo'n 'gewichtige reden' is dan bijvoorbeeld een gezamenlijke lijst met GPV en RPF. De vrouw mag niet op een verkiesbare plaats staan. Een en ander heeft het SGP-bestuur gisteren na overleg met GPV en RPF besloten. Volgens de verklaring van het bestuur blijft de partij bij haar standpunt dat de partij 'krachtens haar principiële uitgangs punten' geen vrouw op de lijst kan accepteren. Maar de SGP vindt dat onderhandelingen met GPV en RPF over een gemeen schappelijke lijst op dit punt niet mogen stuklopen. In januari ontstond ruzie binnen de kleine christelijke partijen, omdat de RPF een vrouw op de gemeenschappelijke lijst voor de Europese verkiezingen wilde plaatsen. Na een hoog oplopend conflict, waarbij ook leden van de SGP zelf zich roerden, heeft de vrouw zich uiteindelijk teruggetrokken. Volgens een woordvoerder van de SGP is deze kwestie de directe aanleiding geweest tot een nadere standpuntbepaling. Overigens was de zaak ook aan de orde bij de gemeenteraadsverkiezingen in verschillende plaatsen. Nader beraad was nu snel nodig, met het oog op de volgend jaar te houden statenverkiezingen. De SGP verloor bij de Tweede Kamerverkiezingen één van de drie zetels. Volgens velen heeft het standpunt over de positie van de vrouw hieraan bijgedragen. De woordvoerder ontkent dat niet, 'maar een commissie uit onze partij is nog bezig met een onderzoek naar het stemmenverlies'. Boxtel - De politie heeft gisteren in Boxtel een laboratorium voor synthetische drugs ontmanteld. Er werden acht arrestaties verricht en goederen, boekhoudingen on grondstoffen in beslag genomen. De verdachten, vier mannen en evenveel vrouwen, werden in de nacht van dinsdag op woensdag bij huiszoekingen aangehouden. De politie wil in het belang van het onderzoek geen verdere informatie geven. Amersfoort - Er is geen sprake van stelselmatige discriminatie of racisme op de Nederlandse Politie Academie. Wel zijn in een aantal gevallen allochtone studenten gekrenkt. Alhoewel dat afkeuring verdient, wijken die voorvallen niet wezenlijk af van wat er ook in de rest van de maatschappij helaas regelmatig gebeurt. Dat blijkt uit een onderzoek dat is ingesteld naar aanleiding van klachten van allochtone studenten op de politie school. De onderzoekscommissie, onder leiding van de voormali ge Arnhemse procureur-generaal Boekraad laakt wel het inte gratiebeleid op de academie. Rotterdam - De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft met de arrestatie van 52 Antillianen twee bendes opgerold, die de afgelopen jaren een groot aantal overvallen pleegden, waarbij vaak grof geweld werd gebruikt. De eerste groep, bestaande uit 42 mensen in leeftijd variërend van 15 tot 40 jaar, pleegde gewapende overvallen op banken, juweliers, koffieshops, restau rants, winkels, hotels, benzinestations, reisbureaus, videotheken en op een geldloper. De buit bestond uit"sieraden, verdovende middelen en geld. De opbrengst ging op aan feesten, kleding en reizen. Naar aanleiding van een gewapende overval op een juwelier in Rotterdam begon de politie eind mei een onderzoek naar de tweede Antilliaanse bende. Daar zijn tien verdachten aangehouden. Bij de berovingen werden de slachtoffers vanuit struikgewas overvallen onder bedreiging van een op een vuur wapen lijkende aansteker. De buit, vaak slechts enkele tientjes, ging op aan verdovende middelen. Den Haag - Mensen die in de praktijk kennis en vaardigheden hebben opgedaan, moeten hiervoor na toetsing een diploma of getuigschrift kunnen krijgen. Hun kwaliteiten krijgen dan officiële erkenning, zonder dat ze een reguliere opleiding hebben doorlopen. Dat adviseert de Commissie Erkenning van Verwor ven Kwalificaties aan minister Ritzen van Onderwijs. Het advies heeft betrekking op beroepskwalificaties tot op middelbaar niveau. Het gaat niet om de toekenning van algemene diploma's van bijvoorbeeld mavo of havo. Doel moet volgens de commissie zijn dat mensen hierdoor aan een baan kunnen komen, een opleiding beginnen of doorstromen naar een hoger gekwalifi ceerde functie. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Eindhoven - De katholieke stichting Getuigenis van Gods Liefde heeft de afgelo pen jaren te veel geld uitge geven aan de katholieke ge loofsverkondiging, terwijl de inkomsten achterbleven. Vandaar dat er bezuinigd moet worden en dat kost tien mede werkers van de stichting hun baan. „De stichting Getuigenis van Gods Liefde heeft gewoon een aantal jaren op te grote voet geleefd. En dus moeten we in schikken," zegt Ed Arons, hoofd mediazaken van de Eindhovense katholieke organisatie. De stichting draait tot dusver op ongeveer veertig vaste krachten en een grote groep vrijwilligers. Het ontslag treft volgens Arons uitzendkrachten en mensen met een tijdelijk arbeidscontract, van wie sommigen actief zijn in in ternationale projecten. De steun van de Eindhovense stichting aan onder meer een bijbelproject voor Latijns-Ame- rika, de jongeren-evangelisatie in Nederland en internationale tv-uitzendingen wordt beperkt of stopgezet. Volgens Arons staat deze ingreep los van de financiële perikelen waarmee zijn stichting en de moeder-stichting Levend Water de laatste tijd te maken hebben. Het vermogen van de stichtin gen, dat is ingebracht door Piet Derksen, oud-eigenaar van Cen ter Pares, is namelijk inzet van een juridische strijd tussen Der ksen enerzijds en zijn kinderen en enkele nieuwe bestuursleden van 'Levend Water' anderzijds. De laatsten hebben beslag laten leggen op de Nederlandse ver mogensbestanddelen van het door Derksen opgerichte impe rium en de bankrekeningen er van geblokkeerd. „We zullen het een tijdje rustiger aan moeten doen," stelt Arons. „Over de hele linie zullen we wat zuiniger met de steun aan pro jecten omspringen zodat organi saties minder afhankelijk van ons worden. We doen op het moment ook geen nieuwe toe zeggingen." Wat niet wegneemt, dat er vol gens hem nog altijd voor 'tien tallen miljoenen guldens' per jaar geïnvesteerd wordt in de verkondiging van het katholieke geloof.

de Stem | 1994 | | pagina 3