i 'Jammer dat Pele uitviel' Hoofdofficier wil meer tempo bij bestrijding van 'zware jongens' Herki Rinus Bennaars enige international die tweemaal speelde tegen Brazilii] Jaarlijks 1 -de stem- deStem Luisteren DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Al Geen verzekering tegen rampen Arbeidsonges< 'Accijns op joii DONDERDAG 7 JULI 1994 k droom er nog iedere nacht van. Complete nachtmerries. Dat ik weer met een jerrycan onge lode super langs de snelweg terugwankel naar mijn auto, enkele kilometers verderop. Dorst heb ik, maar er is geen water. Grijnzende snuiten van tegemoetkomende auto's lij ken te juichen. Weer zo'n idi oot die niet op tijd is afgesla gen... Badend in het zweet word ik dan wakker. En bedenk me dat het mij inderdaad is over komen, nog niet zo lang gele den. En het lijkt me goed om het pijnlijke probleem even, zo vlak voor de nieuwe va- kantiegolf, aan te roeren. Die bewuste dag tufte.ik in het noorden van Frankrijk. Het onweer dreigde, ik was op vijftig kilometer van Parijs. Het befaamde rode lampje lichtte op, maar- geen nood, er was een bord dat een tanksta tion over 20 kilometer aan kondigde. Ik rij verder, maar neem al wat gas terug. De toerenteller zwaait naar links, ik weet dat ik eigenlijk te ver ben gegaan. Dan, zeventien duizend meter na het bevrij dende bord, gaat de weg stijl omhoog. Halverwege begint mijn auto protesterend te pruttelen, eerst aarzelend, maar elke tien meter verder neemt het angstwekkende ge luid toe. Twintig meter voor de 'top' moet ik mij gewon nen geven, de motor heeft er genoeg van. Net als bij een beetje wielrenner in de ber gen is de benzineleiding volle dig verzuurd. Niet genoeg ge geten- Mijn wagen komt tot stilstand op de vluchtstrook. Ik trek de sleutel uit het contact, vloek enkele malen hardgrondig. Machteloos als ik ben loop ik rond de auto, en voel me plotseling zwaar vernederd. Compleet belachelijk. Volsla gen idioot. En begin mezelf van alles te verwijten. Na en kele seconden dringt tot me door dat ik daarmee geen vol le tank krijg. En besluit naar het eldorado van het tanksta tion te gaan lopen. Ruim twee kilometer. Dat is een enorme afstand, zo langs de vlucht strook. Maar uiteindelijk zie ik het tankstation. Met een 'shop', die lijkt uitgegroeid tot een heuse supermarkt. Bij de kassa van het tanksta tion vraag ik of ze soms iets hebben om in acute benzine- nood verkerende klanten te helpen. Schijnbaar ongeïnte resseerd, maar met een zweem van triomf in zijn ogen wijst de kassier naar de win kel. Zwetend ga ik naar bin nen, en vraag of ze soms jer rycans verkopen. Die hebben ze. Een behulpza me man wijst me op een schap, pakt een in plastic ver pakt geval en overhandigt mij dat. Ik kijk naar de prijs. 145 franc. Omgerekend is dat bijna 50 gulden. Ik vraag of ze niets hebben, dat ook 5 liter ongelode super kan bevatten maar iets goedkoper is. „Non." Ik huil van veront waardiging. De bediende ('Tsja, het is het enige model dat we hebben') draait me zijn rug toe en laat me aldus alleen met mijn ellende. Ik trek de portemonnee en be taal, wandel naar de pomp, vul het geval, betaal weer en begin aan de terugtocht. Jerrycan Ik zal hier niet herhalen wat ik toen allemaal heb gezegd, in m'n eentje langs de vlucht strook. Het zou wat onkies zijn om u daarmee te confron teren. Maar ik kan wel zeggen dat mijn stemming bepaald niet verbeterde, toen ik terug liep. Daar ging ik en iedere mij tegemoetkomende auto mobilist wist wat me was ge beurd. Ik liep daar per slot nogal demonstratief met mijn blik benzine. Mijn collega weggebruikers lieten me dat weten ook. Grootlicht-seinen, sardonische glimlachen. Soms klonk boven het weglawaai zelfs een meesmuilend 'stom meling' op, twee en een halve kilometer lang duurde de be proeving. Eenmaal terug bij de auto, stortte ik de benzine in de tank en haalde opge lucht adem, toen de motor weer startte. Tijdens de laatste kilometers van die verfoeide rit nam ik enkele besluiten. Nooit zou ik meer tot het laatste moment wachten. Nooit zal ik meer vermaakt reageren als ik ie mand anders zo hulpeloos langs de snelweg zie sjokken. Ik zal ook nooit meer tanken bij het Franse benzinemerk, dat mij dwong om zo'n nu volstrekt overbodige jerrycan te kopen voor zo'n .waanzin nig bedrag. En ik nam mij voor om dit verhaal op te schrijven. Zodat1 toeristen die naar Frankrijk komen eventueel gewaar schuwd zijn. Ik had gerekend op accuraat, vriendelijk, be hulpzaam en niet te duur han delen van het benzinestation. Maar de tijden dat ze daar een voorraadje waterflessen hebben aangelegd, die de ge strande reiziger dan mag vol- tanken om gemotoriseerd naar het station te komen, is definitief voorbij... kz I An->a tfarclanrtm/orQ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact S 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s Rotterdam (anp) - Nederlanders kunnen zich voorlopig niet verzeke ren tegen natuurrampen zoals de watersnood vorig jaar en de aardbeving in 1992, beiden in Limburg. Het overleg tussen de overheid en de verzekeraars, dat in april dit jaar werd afgebroken, zit vaster dan ooit. In Rotterdam sloegen de verzekeringsmaatschap pijen gisteren tijdens een symposium een uitnodiging af van het ministerie van Binnenlandse Zaken om weer verder te praten. Natuurrampen zijn nu eenmaal onverzekerbaar, zo stelde het Verbond van Verzekeraars. „Te veel mensen zullen zich niet willen verzekeren waardoor wij niets kunnen doen voor de mensen die zich wel willen verzekeren. In zo'n geval is een verzekering een schijnop lossing", aldus voorzitter S. Jonker van het verbond. Nederland-Brazilië, 2 mei 1963 in een kolkend Olympisch Stadion in Amsterdam. Vleugelspe ler Marcos geeft vanaf de rechter zijlijn een hoge voorzet richting Pele. Middenvelder Rinus Ben- naars springt op om de bal weg te koppen. Maar zijn timing is niet goed en zijn lichaam bevindt zich alweer in een dalen de lijn op het moment dat de bal aankomt bij de Braziliaanse sterspeler. Pele 'schiet als een elas tiek omhoog' en verslaat door zijn enorme sprong kracht de langere Oran je-verdediger Tonnie Pronk. Omdat hij enig zins achterover hellend in de lucht hangt, kan Pele de bal niet optimaal raken. Zijn kopbal gaat dan ook over de goal van keeper Eddy Pieters Graafland. Door Samir Suudi STAREND NAAR een oude persfoto weet Rinus Bennaars (62) zich in zijn woning in Ber gen op Zoom het bewuste mo ment nog makkelijk voor de geest te halen. Bewondering klinkt door in zijn stem als hij de formidabele souplesse en sprongkracht van de beroemdste voetballer aller tijden beschrijft. Toch heeft Bennaars, die als eni ge van ruim 600 Oranje-spelers tweemaal uitkwam tegen Brazi lië, zelf ook reden genoeg om met trots'terug te kijken op de wedstrijd uit '63 tegen de toen malige wereldkampioenen. Hij wist de beste speler van het Braziliaanse team met louter sportieve middelen bijna volle dig te neutraliseren. Bennaars: „Ik had een paar keer pittige duels met hem, waarop hij wat gepikeerd reageerde. Maar hij kon niet echt in zijn spel komen en na een half uur werd hij gewisseld." Vrijwel elke speler ter wereld zou zo'n prestatie het hoogte punt uit zijn carrière noemen, maar de bescheiden Bennaars kijkt toch met gemengde gevoe lens terug op de wedstrijd. „Aan de ene kant voelde ik natuurlijk wel een zekere trots dat ik Pele had uitgeschakeld, maar aan de andere kant lag deze manier van Rinus Bennaars, laat de elftal-foto zien van het Nederlands team dat op 2 mei 1963 in Amsterdam met 1-0 Brazilië versloeg. Bennaars staat helemaal links op de foto. foto de stem/ben steffen spelen ook weer niet echt in mijn aard. Ik vond het echt jammer dat hij er na een half uur uit ging.. Daarna kon ik gelukkig meer mijn eigen spel gaan spelen en werd het verder ook een uit stekende wedstrijd voor mij." Passeerbeweging De toenmalige trainer van het Nederlands elftal, Elek Schwartz, had blijkbaar een enorm ontzag voor het Brazili aanse team met doelman Gilmar, backs Djalma Santos, Eduardo, Dias en Altair, middenvelders Zito en Gerson en spitsen Mar cos, Ney, Pele en Pepe. Want de opdracht om Pele consequent te schaduwen was volgens Ben naars eigenlijk erg ongebruike lijk voor die tijd. Bennaars: „Het was toen nog niet allemaal zo tactisch zoals nu. We hadden wel een bepaald tactisch systeem, maar konden ons toch creatief uitleven. Je mocht rustig probe ren om een passeerbeweging te maken. Je wist dat als je de bal verspeelde er toch wel anderen waren die het weer voor jou konden opvangen." De BraziliJnen lagen tactich ja ren voor op de Nederlanders, want ze hanteerden toen al een systeem met opkomende backs. Bennaars herinnert zich: „Rechtsachter Djalma Santos en linksachter Altair kwamen vaak zeer gevaarlijk op langs de zij lijn. Zoiets kenden wij eigenlijk helemaal. Hoewel het Neder lands elftal toen tamelijk vreemd aankeek tegen deze tactische no viteit, was het toch een Neder lander, linksbuiten Peet Petersen van Ajax, die de enige treffer scoorde. Nadat de scheidsrechter had af gefloten werd middenvelder Bennaars op de schouders geno men door uitzinnige Oranje-sup porters. Niet alleen voor de toe schouwers was Bennaars de gro te matchwinner, ook de pers raakte niet uitgeschreven over de manier waarop de Bergenaar voetbalgenie Pele uitschakelde. Zo luidde een fragment uit een kranteverslag:,, Hij (Rinus Ben naars, red.) was er ongetwijfeld de directe oorzaak van dat 's werelds voetballer nummer één, de ebbentlóutkléurige Pele, na een half uur zich gedesillusio neerd liet vervangen door Men- galvio, beslist geen voetbalatleet, maar een zwaargewicht, die met hardlopen en hard schieten te vergeefs de nationale Braziliaan se profs recht wilde doen weder varen. En een foto-onderschrift uit een ander dagblad: „Wondervoetbal- ler Pele kon echt niet gevaarlijk worden. Daarvoor zorgde Rinus Bennaars, die hier samen met Tony Pronk een actie van de Braziliaan onschadelijk maakt. Bennaars vindt dat het Brazili aanse team ondanks de 1-0 ne derlaag die avond technisch en tactisch eigenlijk de meerdere was van Nederland. „Ze konden de bal keihard aanspelen op de voet en hadden hem dan meteen onder controle. Zoiets ging ons veel minder goed af." De Bra bander vermoedt dat de toenma lige wereldkampioenen de vriendschappelijke wedstrijd toch iets gemakkelijker opnamen dan het Oranje-team.-Als.dat,zo ■was",'dan gold dat waarschijnlijk niet voor verdediger Eduardo, die in de kleedkamer in huilen uitbarstte. Olympische Spelen De middenvelder omschrijft zichzelf als 'een begaafd tacti cus, overal inpasbaar en sterk in het oplossen van tactisch moei lijke situaties. Zoiets als Wim Jansen in zijn beste jaren of Jan Wouters, maar dan minder hard'. Hij debuteerde in 1951 op twintigjarige leeftijd als amateur in het Nederlands elftal tegen België. De wedstrijd in de Kuip eindigde in een opmerkelijke 6-7 nederlaag. Bennaars zorgde bij de stand 4-5 voor de gelijkma ker. Vrij uniek was het feit dat zijn club DOSKO uit Bergen op Zoom, uitkomend in de tweede klasse amateurs, liefst twee spe lers leverde voor het Nederlands elftal. Naast Bennaars wist na melijk ook clubgenoot Loi Overbeeke het Oranje-shirt veroveren. In 1952 speelde Bennaars opi Olympische Spelen in Finla zijn eerste wedstrijd tegen k nationale elftal van Brazilië. Na] men van bekende spelers uit wedstrijd kent hij niet meer zijn hoofd. Ook na lang zoeke in de ordnermap met progratJ maboekjes, kranteknipsels en! to's kan Bennaars de namen vj het Braziliaanse team niet me achterhalem Het wedstrijdvej loop kan hij zich nog wel duide- lijk herinneren. Bennaars: j| hadden een sterk eerste kwartie en kwamen zelfs met 1-0 vooil Maar toen kwam er iets die Brazilianen. Ze overspeelde] ons daarna geheel. Die jonge; konden zich met een enorrtl souplesse bewegen. Wij speelde| nog het stopperspilsysteei maar zij konden gemakkelijil overschakelen van 4-2-4 naa:| 4-3-3. Het was zo'n enorm monisch geheel. We konden el geen vat op krijgen. Bij de niïl stonden we al met 3-1 achter e:l uiteindelijk verloren we mtj 5-1." De Bergenaar, die na zijn ami teurtijd bij DOSKO nog als se] mi-prof speelde bij NOACl Feyenoord en DFC voor hij ia 1966 stopte met voetballer! vindt het harmonisch aansluitel van alle linies nog steeds een vel de sterkste punten van heta| door hem bewonderde aanse voetbal. Bennaars: „Zt| zijn ook nu zo sterk in tiespel en het verplaatsen va het spel en ze hebben zo'n balcontrole...Het is een elftal met bijna geen gatèn." Hij geeft Oranje "zaterdag tal de Zuidamerikanen eigent) weinig kans. „Wij zijn op sctl heid echt wel de mindere vel ze." Of vooral Koeman te trai{| is? Geheimzinnig lachend: der anderen." Valckx zou volgens Bennaasl wel eens te onbesuisd kunne:] spelen tegen Romario en zichzelj met twee gele kaarten buiten del wedstrijd spelen. Roy en TauT ment vindt hij teveel 'moment-I voetballers'. Eigenlijk zijn hei alléén Bergkamp en De Goey fi| kwalitatief op dezelfde hoogt] staan als de Brazilianen. Ook die twee vallen echter in htll niet bij de kwaliteiten van Braziliaan die volgens de Bral bander de uitblinker van het W| is: Dunga. Bennaars (lyrisch): éf is echt heel sterk. Hij is 4| architect, de denker. Zoals het bedenkt voert hij het ook ui] Hij kan de bal plaatsen waar hi;| hem hebben wil. Daar hebbel wij niemand tegenover staan." Door Madeleen Wesseling Rotterdam (anp)- Kroonge tuigen, inkijkoperaties, uit gebreidere infiltratiemanie ren en meer technische mid delen moeten snel mogelijk worden gemaakt om de ge organiseerde criminaliteit aan te pakken. De handen vol geld die het kost om criminele spijtoptanten die als kroongetuigen optreden een nieuw leven te geven, wordt wel weer gecompenseerd met geld dat uit opbrengsten van witwa spraktijken de staatskas bin nenrolt. De nieuwe hoofdofficier van justitie in Rotterdam (en tot voor kort hoofdofficier in Bre da) mr. Leo de Wit, wordt ge noemd voor de landelijke toet singscommissie die veel meer opsporingsmethoden mogelijk moet gaan maken. Hij heeft haast. Waar 'zware jongens' binnen en buiten Nederland steeds inventiever blijken bij het plegen van zware misdrij ven, sukkelt justitie hier achter aan. Om grote bendes en kop stukken binnen de boevenwe- reld te kunnen pakken, zijn scherpere en fellere opsporings methodieken nodig. Meer succes Snel reageren is hier echter niet mogelijk. Eerst moeten wetge ver en rechtspraak zich uitlaten over onconventionele methoden en alle voors en tegens bekeken en gewogen worden, voordat bijvoorbeeld inkijkoperaties daadwerkelijk toegepast kun nen worden. Het gaat langzaam, tergend langzaam. De Wit wil meer tempo, zonder daarbij de nuances en de zorg vuldigheid uit het oog te verlie zen. Hij wil meer succes kunnen oogsten tegen de misdaad. Niet voor zichzelf, maar voor de maatschappij die recht heeft op een redelijk veilige samenle ving. Dat daarvoor soms recht statelijke .beginselen moeten wijken is 'all in the game'. De Wit: „Aan iedere opspo ringsmethode kleeft altijd wel een bezwaar. Ik weet ook niet hoe we de rechtsongelijkheid die bij een kroongetuigeregeling ontstaat, moeten oplossen. Want die ongelijkheid is er ze ker. Een kroongetuige is iemand uit het criminele milieu, die in ruil voor belangrijke informatie aan politie en justitie andere, grotere jongens uit de misdaad wereld doet struikelen. Waar spijtoptanten in bijvoorbeeld Italië hun brave gedrag vaak met de dood moeten bekopen, zal Nederland er alles aan doen om deze mensen ergens anders een nieuw leven te geven. „Dat gaat gigantisch in de pa pieren lopen. Bovendien zullen andere criminelen die niet 'overlopen', met recht kunnen zeggen: zij worden korter ge straft en wij niet. Een stukje rechtsongelijkheid. Maar zowel de kosten als die rechtsongelijk heid kunnen de balans toch doen doorslaan naar het inzet ten van kroongetuigen. Daarom is praten over een 'hellend vlak' bij nieuwe opsporingsmethoden zo vreemd. Er is geen hellend vlak. Altijd, bij iedere metho diek, worden voor- en nadelen afgewogen. Trouwens: advoca ten zijn er misschien happig op rechtsongelijkheid aan te tonen, maar de maatschappij (die het openbaar ministerie verdedigt) heeft ook belangen. Die kunnen groter zijn dan die van een individuele verdachte." Kous af De landelijke toetsingscommis sie binnen het openbaar minis terie zal, in de toekomst, als enige moeten beoordelen of op sporingsmethoden als infiltratie en inkijkoperaties door de juri dische en ethische beugel kun nen. „Wanneer die commissie haar fiat geeft aan een methode, dan moet daarmee de kous af zijn. De twee controlelijnen die daarbij zijn ingebouwd - de rechter en de Tweede Kamer- moeten voldoende zijn om nieu we methoden te onderbouwen," meent De Wit. Een van die nieuwe methoden is infiltratie. Niet op de manier zoals die al lang gebeurt (de pseudo-koop waarbij politie mensen kortstondig infiltreren om drugshandelaren te pakken), maar verdergaand. Justitie zou meer moeten samenwerken met bedrijven op fiscaal-juridisch gebied, transport en het finan ciële vlak om witwaspraktijken tegen te gaan. Ook denkt De Wit aan het oprichten van be drijven op dit gebied, die tijdig zouden kunnen inspelen op diensten die criminele organisa ties nodig hebben. Infiltranten zouden daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Natuurlijk moeten proportiona liteit daarbij in de gaten gehou den worden. „Maar wat is erop tegen om naast politiemensen ook criminelen zelf te laten in- Hoofdofficier van justitie De Wit: 'Er is geen hellend vlak.' foto anp filtreren in de organisatie waar zij vandaan komen. Politiemen sen hebben handicaps die zij niet hebben. Aan geweld of cor- ruptie mogen politie-infiltran- ten zich nooit schuldig maken. Met criminele infiltranten kun je afspreken dat zij voor straf bare feiten, gepleegd tijdens hun infiltratietijd, niet vervolgd zullen worden. Ook voor hen geldt natuurlijk dat het uitlok ken van misdrijven nooit mag. 'Akkoordje' „Het is geen 'akkoordje' tussen justitie en criminelen, maar ge woon een manier om grote or- ganisaties te ontmantelen. Met pseudo-kopers bleken we toch bijna altijd alleen de wat klei nere misdadigers te kunnen pakken, de handelaren. De top binnen een organisatie verzorgt niet zelf de afleveringen. Daar voor zijn andere methoden no dig." Problemen in Nederland wor den steeds gemaakt over de on controleerbaarheid van opspo ringsmethoden en de risico's i voor het afglijden naar een poli-1 ties.taat. De Wit ziet die gevaren niet. „Er moet altijd enige vorm j van controle zijn, maar dit hoeft niet voor de hele wereld zicht baar te zijn. Het inzetten van het middel „inkijken" kan ook door een raadkamer van de rechtbank achter gesloten deu ren bezien worden". De toet singscommissie ziet De Wit als het „Ei van Columbus". Toet sing vooraf en controle achter af. Wie dan nog zeurt gaat ken nelijk akkoord met een door criminaliteit opgevreten maat schappij. Van onze verslaggevers Den Haag - In Nederland minstens duizend ongelukke in attractieparken en op ken Dat zegt H. Toet van de stic Veiligheid naar aanleiding van Condor in Walibi Flevo. De hoeveel mensen jaarlijks op lingen van 14 aangesloten zie! Deze groep vormt ongeveer Van onze Haagse redactie Den Haag - Een wao-uitke arbeidsongeschikten voor concludeert de Nationale 1 stroom van klachten van w| herkeurd zijn. De commissie heeft vor maand een week lang een kla tenlijn opengesteld voor wao'r Die stond roodgloeiend, bif 1.200 wao'ers lieten hun kla registeren. Nummer een met op de klachtenlijst: de herk ring- Sinds 1 januari worden wao jonger dan 35 jaar herkeurd, is al in bijna 9.000 geva gebeurd. Bij ruim veertig j cent is de uitkering vervolf stopgezet. Zeven acht proi kreeg een lagere uitkering. Ook chronisch zieken wordei herkeuringen in groten ge goedgekeurd en moeten aan het werk. Werk dat er is. Velen verliezen dan de het laatstverdiende loon gei pelde uitkering en komen na, korte periode in de ww uiteik lijk terecht in de bijstand. mige groepen waarvan de z> moeilijk vast te stellen is, i' mensen met ME, whiplasl chronische pijnen zijn da] dupe. Volgens de voorzitter va] Nationale Commissie Chroi I Zieken, I. Haas-Berger, b( i pen de betrokkenen er vaak van. „Zieke mensen wc goedgekeurd, omdat ze n« staat zouden zijn 'gangbar beid' te verrichten. Ze krijg horen dat ze nog >n staal bonsaiboompjes te kweke loempia's te vouwen. Vac; voor dit soort werk bestaal ter niet." Directeur W. Boersma, vel GAK ontkende gisteren nil er klachten zijn. Maar vc hem komen er rond de wa meer klachten binnen dan uitvoering van andere Rotterdam - De Rotte: douane gaat onderzoeken cijns kan worden geheve voorgedraaide joints die i cagelegenheden worden kocht. Een woordvoerder van nisterie van Financiën z< het dan gaat om een invj fing over illegale tabak gelijk voor deze rookwaa; gebruikt. De douane heeft dit naar aanleiding van eei scheepse controle, die week is gehouden. WIE GELOOFT dat d regeert, komt van een CDA blijkt, volgens o voor een centrum-linl zijnen voorkeur aan ee Enquêtes hebben blijkl waarde als ze overeen; CDA belijdt beter naar zodra de kans daartoe oude, intussen desasti nis van het CDA is e; die vele praatjes die g De keuze van Brinkn verbazing wekt. De bi verrassend. Tegen h informateur, die voor een VVD'er, draagt ruimen. Het lijkt alsof De werkelijkheid is vier grote partijen kwam zodoende op haar vaste adviseurs vice-voorzitter van de Tjeenk Willink, heeft begroting van het kor rand voor staat, duldi Dat zij voor Kok geki De PvdA-leider is d heeft. Paars of centri king. Het is nu aan h zo na aan de schen duidelijk maken of z. toen ze in de verkiezi] regeringsverantwoo Majesteit heeft, ge. voorlopig tegen Brin uitkomst zijn van ei Arbeid-man Kok. Dii van sociale zekerhe kabinet. Dat kan niet vinden nog altijd 9rootste partij. °e koningin blijkt de t'

de Stem | 1994 | | pagina 2