Heren broeken 9.- teren fchirts -25? |15.- leren polo's m blousons W: Beurt is nu aan Kok J J Koningin doorbreekt ïmjmsse in knbinetsformHtie Orsnjc vertraagd door 'bom' Haïtiaanse vluchtelingen in zee Fraude rusthuizen kost ministerie ook geld Aantal asielzoekers in juni weer hoger Israël en PLO eens over verdergaande autonomie nnen huis dieren ilsadvertenties. Koninck IVoetbal Tv-actie justitie groot succes Aardappels duur Rechter achter anti-pitbull-wet Burrell loopt wereldrecord Beurs bestraft WK-gokkers t WorldCup USA 94 Cabello wint, Vanzella nieuwe leider Tour de France 94 Aantal files stijgt weer fors Geen bezwaren centrum Rijsbergen Toerist vindt delen lijk in Retranchement Koers dollar lager 12.- Remijsen B.V. De Nefumij De Nefumij De Nefumij Fa. P. Rasenberg Roozen van Hoof Ad van Geloven Snacks B.V. H&G Pelikaan bouwbedrijf B.V. X-itrac Bouwbedr. van Oorschot Lamikonplan Hoek engineering Hoek engineering Hoek engineering Hoek engineering Hoek engineering Gem. Oosterhout Polec Polec Polec Bakxvleesprod. B.V. Outokumpu Tènce Humphrey's holding B.V. Guus Jellema De Heerbaan Assisië Rabobank allen GPD wegvervoer Content uitzendbureau Multec Multec Multec i, adres en woonplaats naar: erkoop. te advertentie. te koop gevraagd off aan te bieden? Hen horen vta een Klemlie tn De Stem en het komt »h orde iets tienduizenden Slem-lezers en 5en (een op de drie) lezen uw adverten tie at 7.| speciale belangstelling hebben voor onze Kleinties -rubriek Huisdieren HET W/EER -©*► MIN /MAX. [I 10/20 ff Eerst regen in de ochtend kan het eerst nog wat regenen. Na de Passage van de regenzone volgen er opklaringen. De wind is matig. DE STEM 134e JAARGANG Even, vóór Dallas, terug in Washington. Voor een wasje. Ineens weet ik zeker dat het er nooit echt van zal komen, voetbal in Amerika. Ik zie het aan de Washington Post, die nog steeds de regels van het soccer uitlegt. Nu in een vraag en antwoord-ru- briek. 'Mag de toeschouwer die op de tribune een uitgeschoten bal opvangt, die bal houden?' 'Nee, mag niet van de Fifa. Soccer is geen baseball'. 'Mag de speler die een doel punt maakt de bal mee naar huis nemen?' 'Nee, het is geen American football'. Begrijpt u wel? Voetbal in Amerika heeft een lange, een te lange, weg te gaan. Ik zie het aan Tony Meola, de Amerikaanse doelman die door de Kansas City Chiefs is aangezocht. Als 'kicker'... Dan gaat ie dus voor een mil joen dollar per jaar dat rug- by-ei proberen te trappen tussen die palen die daar bóven de lat uitsteken in plaats van er normaal ónder staan. Ik zie het aan mijn buurjon gen, Willy. Het WK is drie weken oud, maar Willy drib belt als altijd op de oprijlaan met z'n eeuwige basketbal onder het ronde netje boven de garagedeur. Ik zie het aan Roger en zijn dochtertje Melinda, die hier achter op het veldje gewoon een honkballetje in eikaars kolossale handschoenen gooien. Ik ben weer even in het ech te Amerika. Het is tot in elk fragment buitengewoon Amerikaans. Het heeft zijn chahne. En het zal zo blij ven. Zeker als de Fifa blijft weigeren de vangende toe schouwer de bal mee naar Ai/k te geyen. Mare de Koninck Middelburg - De actie van justi tie in Zeeland om notoire wanbe talers van boetes tijdens de WK- voetbalwedstrijden in een cel zonder tv te zetten, is een door slaand succes geworden. Voor het eerst is het aantal uitstaande arrestatiebevelen voor wanbeta ling gezakt tot onder de vierhon derd. ZIE ZEELAND-Cl Sint Annaland - Het scheelt een beetje van groenteman tot groen teman, maar een kilo aardappe len kost momenteel ongeveer twee gulden. Een prijs die de aardappelhandel al tijden niet meer heeft meegemaakt. De hoge Prijs is een gevolg van schaarste. ZIE ZEELAND - C1 Breda/Kruisland - Pitbull-fok ker Jan Dirk van Ginneke uit het Westbrabantse Kruisland heeft bet proefproces over de regeling agressieve dieren verloren. Hij lokte het proces uit door zijn bond in april 1993 zonder muil korf mee te nemen op straat. Van Ginneke, die symbolische een boete van 500 gulden voorwaar delijk kreeg, gaat in hoger beroep. i: 8 710311"000218' I I I I I DONDERDAG 7 JULI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze Haagse redactie Den 'Haag - PvdA-leider Kok is gisteravond door koningin Beatrix volkomen onverwacht tot informa teur benoemd. Kok moet een regeerprogramma op hoofdlijnen maken en de be groting voor 1995 daar alvast op afstemmen. Dat pakket wil Kok binnen twee weken voorleggen aan PvdA, CDA, WD en D66. Dan moet blijken welke meerderheidscoali tie dit pakket steunt. Met de opdracht aan Kok door brak koningin Beatrix de al da gen durende patstelling in de ka binetsformatie. Informateur Tjeenk Willink had gistermorgen ook een poging ge waagd. Hij stelde voor de vor ming van een meerderheidskabi net de benoeming van een VVD- informateur voor. Deze zou een programma op hoofdlijnen moe ten maken voor een financieel en sociaal-economisch beleid van een centrum-rechts of alsnog een paars, CDA-loos kabinet. In de loop van de dag bleek even wel dat de vier fractieleiders Kok (PvdA), Brinkman (CDA), Bol- kestein (VVD) en Van Mierlo (D66) verdeeld reageerden op het advjes van Tjeenk Willink. De PvdA wenste een onderzoek naar een centrum-links (PvdA- CDA-D66) kabinet onder leiding van een PvdA-informateur. Het CDA hield vast aan zijn eer dere en enige optie van een on derzoek naar een centrum-rechts (CDA-WD-D66) kabinet onder leiding van een CDA-informa- teur. Bolkestein hield zowel de moge lijkheid van centrum-rechts en paars open, maar sprak zich op merkelijk genoeg niet uit voor een informateur uit eigen kring. Van Mierlo handhaafde zijn voorkeur voor paars, maar sloot andere coalities waarin D66 moet deelnemen om een meerderheid tot stand te brengen niet uit. Met zoveel verdeelde adviezen kon de koningin geen kant uit. Zij riep daarom haar top-advi- seurs in conferentie op paleis Noordeinde bijeen. Het gesprek met de Kamervoor zitters Tjeenk Willink (PvdA) en Deetman (CDA) en de vice-voor- zitter van de Raad van State, Scholten (CDA) duurde vele uren. Tot verrassing van iedereen werd aan het eind van de middag PvdA-leider Kok bij het gezel schap geroepen. Hij kwam er even later als informateur uit. De keuze voor Kok als informa teur had volgens hem twee rede nen. Hij is leider van de grootste fractie in de Tweede Kamer die als enige geen blokkade tegen welke coalitie dan ook heeft uit gesproken en zich steeds bereid heeft verklaard tot regeren. VERVOLG BINNENLAND - A3 VANDAAG IN DEZE KRANT Leroy Burrell heeft gister avond tijdens atletiek wedstrijden in Lausanne het wereldrecord op de 100 meter verbeterd. De Amerikaan liep een tijd van 9,85 seconden, één honderdste sneller dan landgenoot Carl Lewis in 1991 in Tokyo. zie verder sport - b4 Van onze verslaggever Orlando - Omdat verslaggever Lex Mulder van het Algemeen Dagblad meende lollig te moeten zijn, is Oranje met grote vertra ging naar Dallas vertrokken. Muller riep tot drie keer toe dat hij een bom aan boord van het vliegtuig had gesmokkeld, dat Oranje en aanhang naar Dallas zou vliegen. Maar Amerikanen blijken een ander gevoel voor humor te hebben dan Nederlanders. De stewardess waarschuwde de pi loot en de politie. Die kwamen onmiddellijk in actie. Het vlieg tuig bleef aan de grond en alle passagiers werden nauwkeurig on derzocht. Muller werd tijdelijk meegevoerd naar de gevangenis. Voor ver der onderzoek is inmiddels de FBI.ingeschakeld. ZIE SPORT-B1 Amsterdam (anp) - De optie- beurs heeft medewerkers be straft wegens weddenschap pen op de uitkomsten van het WK-voetbal. Om hoeveel mensen het gaat, is niet bekend. Er zijn 'discipli naire maatregelen' genomen. De optiebeurs kwam enkele dagen geleden negatief in het nieuws doordat de wedden schappen van enkele mede werkers en handelaren volle dig uit de hand waren gelopen. Zo werd er gegokt op het aan tal gele kaarten dat tijdens het wereldkampioenschap zou worden uitgedeeld. Sommige deelnemers zouden volgens ge ruchten duizenden guldens verloren hebben. Brighton - De Spanjaard Fran cisco Cabello heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk ge wonnen. De renner uit de Kelme- ploeg had in Brighton, na een rit van 204 kilometer vanuit Dover, 19 seconden voorsprong op de Frans man Emma nuel Magnien en de Italiaan Flavio Vanzella. De Italiaan nam de gele trui over van zijn ploeggenoot bij GB-MG, de Belg Johgn Museeuw. De eerste drager van het 'Maillot Jaune' Chris Boardman finishte op de vierde plaats. ZIE VERDER SPORT - B3 EN - B4 Tourde France 94 Samengepakt op een klein, gammel bootje proberen ruim 200 Haïtiaanse vluchtelingen aan boord van de "Windward Passage' van de Amerikaanse kustwacht te komen. Even later zou de boot kapsei zen. Een onbekend aantal vluchtelingen verdronk. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Het ministerie van Justitie, waarvan de cijfers afkomstig zijn, ziet geen direct verband met de spectaculaire daling van het aantal asielzoekers in Duitsland de laatste maanden. De toeneming van het aantal ver zoeken om een verblijfsvergun ning staat voor het grootste deel op naam van Bosnische vluchte lingen. Vorige maand 736 aan vragen tegen 333' in mei. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - In navolging van het Zeeuws provinciaal bestuur heeft nu ook het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) justitie gevraagd de rusthuizen-affaire op fraude te onderzoeken. Het ernstige vermoeden bestaat dat er ook is gesjoemeld met minstens enkele tonnen aan rijkssubsidie. Tot nu toe is alleen misbruik op grote schaal van provinciaal en kerkelijk geld boven water gekomen. Uit eigen recherche-onderzoek van Vrom is gebleken dat ook het ministerie financieel be nadeeld is door de ex-bestuursleden van de streng reformatorische Stichting Rusthuizen INHOUD der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland. Het ministerie vermoedt dat er strafbare fei ten zijn gepleegd met rijkssubsidie op de 202 bejaardenwoningen die de stichting beheert. „Zo werken we altijd. Als onze afdeling re cherche strafbare feiten vermoedt geven we dat in handen van justitie," aldus woordvoer der Klein van het ministerie. Hij kan, hangende het justitieel onderzoek, niet zeggen voor hoeveel geld Vrom is bena deeld. Justitie in Middelburg heeft het vooronder zoek met twee tot drie weken verlengd. Het heeft meer gegegevens nodig en rept van een 'zeer complexe zaak'. Justitie gaat ook meer 'deskundigen' raadple gen, meldt de Middelburgse fraude-officier 4 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Den Haag (anp) - Het aantal files in Nederland is vorig jaar met bijna 20 procent toegenomen in vergelijking met het jaar daarvoor. Uit cijfers van de Stichting Weg blijkt dat er vorig jaar 11.742 file meldingen binnenkwamen. Ondanks de grotere verkeersdrukte nam de veiligheid op de weg toe. Zowel het aantal doden als gewonden daalde. De groei van het ver keer kwam volgens de stichting vorig jaar geheel voor rekening van het privé-vervoer. De Nederlandse automobilist heeft nog steeds een broertje dood aan carpoolen. Ondanks overheidsmaatregelen die carpoolen bevorderen, daalt de belangstelling. Het gemiddeld aantal mensen per auto in het dagelijkse woon-werk-verkeer was vorig jaar met 1,18 minder dan in 1992. De gemiddelde afstand die mensen dagelijks afleggen tussen woonplaats en werkplek is ruim 8 kilometer. De auto is daarbij het fa voriete vervoernjiddel. Van onze verslaggevers Rijsbergen/Den Haag - Het aantal mensen dat asiel zoekt in Nederland is in juni gestegen. Ruim 3700 vluchtelingen vroegen vorige maand politiek asiel, bijna 500 meer dan in mei. Daarmee komt een eind aan de eer der dit jaar ingezette daling van het aantal asielzoekers. De vreemdelingendiensten kre gen in het eerste halfjaar 26.000 nieuwe asielverzoeken te verwer ken, bijna tweemaal zoveel als in dezelfde periode vorig jaar. Een kleine 13.000 mensen is in de eerste zes maanden het land uit gezet, ongeveer 1500 "meer dan tussen januari en juli 1993. Dat betrof niet alleen afgewezen asielzoekers, maar ook opgepak te illegalen. De ruim 200 speciale marechaus sees die in de grensgebieden pra- trouilleren, hebben in mei 33.000 mensen gecontroleerd. Uit die grote groep mochten slechts 38 vreemdelingen een asielverzoek indienen, Rijsbergen De omvorming van het opvang centrum in huize Bethanië- in Rijsbergen tot aanmeldcentrum voor asielzoekers kan verder. Er zijn geen bezwaarschriften tegen de plannen ingediend. Verwacht wordt dat het centrum op 1 augustus kan starten. Er zullen in Bethanië dan alleen nog maar vluchtelingen onderdak vinden voor wie Justitie via een versnelde procedure nagaat of hun asielaanvraag enige kans van slagen heeft. Zo niet dan worden ze de grens overgezet. Justitie in Roermond gaat een onderzoek instellen naar de moeilijkheden in het asielzoe kerscentrum in de voormalige kazerne in Roermond. Een kleine groep in het centrum zou de sfeer verzieken, andere asielzoekers bedreigen en de openbare orde verstoren. De po litie gaat bij herhaling hard te gen de groep optreden, kondigt de burgemeester aan. 9 10 11 R I 13 Van Ginkel. Zoals gemeld onderzoekt Van Ginkel of ex-bestuursleden van de stichting strafrechtelijk vervolgd kunnen worden om dat ze op grote schaal hebben gesjoemeld met (subsidie)geld van de stichting. Tot nu toe is voor acht ton aan misbruikt geld boven water gekomen, en de provincie eist 3,6 ton subsidie terug. Justitie onderzoekt in 'de grote hoeveelheid gegevens' of de, ex-bestuursleden aangemerkt kunnen worden als verdachte in de juridische zin van het woord. Dat kan pas als er juri disch een 'redelijk vermoeden van schuld aan enig strafbaar feit' is. Is dat het geval, dan is strafrechtelijke vervolging de volgende stap. Het is ook nog niet bekend hoeveel bestuurs leden zullen worden vervolgd. Van onze verslaggever Retranchement - Een toerist heeft gisteravond in Retranche ment delen van een menselijk lichaam gevonden. De toerist vond de menselijke resten rond kwart voor acht in het gras bij het Zwinmuseum aan de Gerrit van Hoekestraat. Wat precies is aangetroffen kon een woordvoerder van de Zeeuw se politie gisteravond niet mee delen. Een toevallige passant meende in ieder geval een hoofd te hebben gezien dat in verre gaande staat van ontbinding was. De politie heeft het terrein met een afgezet en het de hele nacht bewaakt. De duisternis bemoei lijkte het onderzoek. In het Zwinmuseum is gisteravond nog een commandopost ingericht. Amsterdam - Het lijkt erop dat de koers van de Amerikaanse dollar na een pauze opnieuw in een vrije val is geraakt. Zowel in Amerika als Europa moest de munt fors terrein prijs geven. Frankrijk zal op de economische top, komend weekeinde in Na pels, maatregelen eisen om de koersval te stoppen. ZIE ECONOMIE - A5 Parijs (rtr/afp) - De leiders van Israël en de PLO hebben gisteren in Parijs overeen stemming bereikt over verder gaande Palestijnse autonomie. De Jordaanse koning Hoessein wil de vredesonderhandelingen met Israël versnellen. Na een gesprek met de Egypti sche president Hosni Mubarak zei de koning dat zijn land zich verplicht voelt een 'allesomvat tende' vrede met Israël te sluiten, ondanks de recente kritiek van Syrië op de Jordaanse houding. PLO-leider Yasser Arafat noem de de besprekingen met de Israë lische premier Yitzhak Rabin en minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres 'vruchtbaar postitief'. „We zijn het over belangrijke za ken eens geworden en andere kwesties moeten nog verder wor den uitgewerkt." De PLO-leider, die net zijn eerste bezoek aan Pa lestina sinds 27 jaar achter de rug heeft, ontmoette Rabin voor het eerst sinds mei. Om de vaart in het autonomie- proces te houden worden drie werkgroepen opgericht. Een moet de overdracht van het burgerlijk gezag aan de Pales- tijnen op de Westelijke Jordaan- oever voorbereiden en een tweede moet de openstaande vragen van het Gaza-Jericho-akkoord oplos sen. Verder zullen Israël en de Pales tijnse Nationale Autoriteit (PNA), die zorgdraagt voor het interim-bestuur van de autonome gebieden, met Egypte en Jordanië een gezamenlijke commissie vor men, die zich gaat buigen over het lot van de Palestijnen die zijn gevlucht tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967. Arafat, Rabin en Peres ontvingen in Parijs de vredesprijs van de Verenigde Na ties. De Unesco reikte deze uit voor de historische ontmoeting in september 1993. Israël en de PLO maakten toen een einde aan de onderlinge vijandschap door el kaar wederzijds te erkennen. In Parijs waarschuwde Rabin voor te grote verwachtingen en te grote haast. „De vijanden van de vrede zijn talrijker dan we ons kunnen voorstellen. Extremisten aan beide kanten wachten tot we fouten maken. Bij iedere stap die we doen moeten we nadenken, overwegen, wegen en voorzichtig zijn." Arafat nodigde de Franse presi dent Mitterrand uit op korte ter mijn een bezoek te brengen aan Gaza. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Plaats:. Premier Rabin (links), minister van Buitenlandse Zaken Peres en PLO-voorman Arafat op de bijeenkomst in Parijs, waar de drie leiders de VN-vredesprijs in ontvangst namen. foto epa ■n In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1