Hontenisse tussen hemel en hel Steenkamp citeert zijn vader: 'De honden blaffen maar de karavaan trekt verder' DONDERDAG 7 JULI 1994 voor. Denkt u dat er bij de formatie in Den Haag geen te leurstellingen zijn? En dat er niet gezellig met elkaar gepraat wordt in de raad hoeft ook niet altijd. De sfeer wordt door mij als zeer redelijk betiteld. Ik heb niet de indruk dat bij alle raads leden leeft dat er gevoeligheden liggen." Hij vindt dat het huidige college het goed doet. „Wij denken dat we de insteek wel goed gemaakt hebben. Neem die varkenskwes tie. We zaten van meet af aan op het goede spoor. Ook de minister geeft dat aan. In de Tweede Kamer is gezegd: luister eens even minister. Je kunt niet zo maar straffeloos overal groen-la- bel-stallen eisen. Want dan ko men gemeenten met grote scha declaims te zitten. Dat is bij ons van meet af aan gezegd. Dat is ons door sommigen kwalijk ge nomen. Jaaa, het is mooi spel vanuit de inspectie, vanuit de provincie en vanuit het ministe rie. Maar de gemeenten zijn aan zet, zullen de claims moeten be talen. Hoe zullen wij dat straks moeten verantwoorden. Dan zal ons gezegd worden 'Heb je dat niet van te voren kunnen in schatten?' Onze rol is een andere dan die van de actiegroepen." De kritiek op zijn eigen functio neren door Roctus neemt Steen kamp voor kennisgeving aan. „Ik heb de opmerking nooit ge hoord. Als ik moet discussiëren met Roctus doe ik dat op de plaats waar dat thuis hoort". Vloeken Hij zwijgt ook over de kwestie Aarssen. Heeft niettemin vaak behoefte gehad om te reageren op perspublicaties maar heeft er vanwege de zorgvuldigheid van de zaak steeds van af gezien. Hij houdt wel van het woord 'hoffe lijk' waarmee de verslaggever hem probeert te typeren. „Ik word hier betaald om de wijste te zijn. Ook al denken andere mensen daar anders over. Dat betekent dat ik mij het in deze positie niet kan veroorloven om allerlei mogelijke uitspraken te doen. Er vindt een heroverwe ging plaats, daar heeft betrokke ne recht op. Verder geef ik daar geen commentaar op". Maar rea geert u zich dan nooit af?. Als CDA'er mag u natuurlijk niet vloeken? „Goh, neeee, (haalt lang uit). Ik vloek nooit. Meerde re mensen hebben me er wel over benaderd. En gevraagd 'wat maakt het los?'. Ik blijf er be trekkelijk nuchter onder. Omdat ik weet dat we gelijk hebben. Ik weet dat we het goed doen. Ik heb die eerlijke overtuiging, het is een goed college, er is goede samenwerking, een goede amb telijke top. Dan kun je een stoot je hebben. Als er al een stukje verdeeldheid is, dan is die extern en niet intern. Niet binnen het gemeentehuis, niet binnen het bestuursapparaat, Dat geeft mij een ontzettende kracht. En de .gemiddelde burger weet heel goed hoe het in elkaar zit." Hij ziet ook geen enkele reden om zijn carrière-planning dras tisch bij te stellen. Dat ie op de kandidatenlijst voor de Provin ciale Staten staat? „Geef ik geen commentaar op." „Ik heb altijd burgemeester willen worden maar dat lukt bijna nooit in je eigen gemeente. Het is Honten- nisse geworden. En dat is zo gebleven. Wil niet zeggen dat ik tot mijn zestigste blijf. Maar er is geen sprake van dat ik nu zit te denken 'ik moet zo snel moge lijk naar een andere gemeente toe'. Ik doe mijn werk, punt, en ik denk dat ik dit redelijk goed doe". Dat er een rimpeling in de vijver is gekomen, vindt hij een uitda ging. „De problemen an sich dan. Het is een uitdaging om met problemen om te gaan. Anders kan iedereen dit baantje toch doen. Als er moeilijkheden zijn, dan moet die honderd procent meer worden. Maar dat kan ik niet alleen. Dat lukt alleen met goede ambtenaren. Die zou ik zo graag een steuntje in de rug willen geven. Het college staat pal achter het ambtenarenappa raat, zoals ambtenaren achter het college staan." Goed contact Vragen naar bij wie hij nog meer steun zoekt, geeft 'de kleine Steenkamp' aan dat hij het ook niet helemaal zonder 'pa Steen kamp', oprichter van het CDA, doet. „Met mijn vader heb ik geweldig goed contact. Bel ik bijna elke dag. Er zijn dingen die bespreek je met elkaar, zoals vader en zoon. Daar is ook niets op tegen denk ik. Vader is be stuurder geweest, heeft zoveel levenservaring op terrein dat voor mij relevant is. Wat ik een mooie uitspraak vond van hem. En ik denk dat ik die herhaal. Mag dat ook gelden voor Honte nisse? Hij zei 'De honden blaf fen, maar de karavaan trekt ver der'." Politiek Hontenisse be leeft roerige tijden. Het ontslag van ambtenaar jan Aarssen, de varken sinvasie en dubieuze coa litie-onderhandelingen hebben een wig gedreven in de katholieke gemeen schap. In en buiten de maandelijkse raadsver gadering vallen harde woorden. Het café, waar anders een pint zo vaak zalvend werkt, is nu ge doogzone. 'Brave' burge meester T. Steenkamp slaat een mantel der lief de om zijn discipelen en zegt: „Het slijt wel." Op zoek naar evenwicht tus sen de hemel en hel van Hontenisse. Van onze verslaggever Frank Deij Kloosterzande - Het mo ment waarop de omgangs vormen begonnen te schui ven weet niemand. Maar op een dag was de verwij dering daar. En verspreid den de oppositiepartijen Algemeen Belang en Pro gressief Hontenisse in de ogen van de coalitie een stank die veel penetranter is dan die van duizenden mestvarkens die de streek bedreigen. Fractie-voorzitter Fons Roctus (Algemeen Belang), zakenman en multi-miljonair, is gewend de dingen bij de naam te noemen. „Achteraf denk ik dat het ont slag van Jan Aarssen de enige zaak is geweest waarom ik geen wethouder ben geworden. Als ik wethouder was geworden had hij terug op de secretarie gezeten. Oh, ik had hem wel gestraft. Maar hij had geen straf moeten krijgen die hem na 27 jaar dienst in de bijstand brengt." Zo voelt ook een groot deel van de bevolking het, meent Roctus. „De zaak leeft nadrukkelijk op Klooster. Iedereen vindt het zon de. Ik was van mening dat ik op de secretarie altijd weinig vrien den had, ik kan soms best hard en onaardig zijn. Maar veel amb tenaren hebben mij gebeld. Ze zeiden: blijf achter Jan staan. Durf 'm niet te laten vallen." Aarssen, ambtenaar van burger zaken, hielp dienstplichtige mili tairen, ook een zoon van Roctus, aan een vrijstelling. De president van de rechtbank in Middelburg heeft inmiddels de kant van B en W gekozen. Aarssen heeft het vertrouwen van de gemeente ernstig beschaamd. Het ontslag was alleszins niet onredelijk, vindt de president. Het CDA Hontenisse voelde er bi] de coalitie-onderhandelingen met Algemeen Belang niet voor om garanties te geven dat er voor Aarssen, ongeacht de af loop, nog plaats zou zijn op het gemeentehuis. Publicaties CDA-wethouder Ben Pauwels is daar achteraf gezien blij mee omdat uit de uitspraak van de president blijkt dat B en W heel zorgvuldig in die zaak zijn ge weest. „Fons bagatellisseerde die feiten. Maar wij vonden het nog al wat. Wij hebben echt geen reden gezocht om hém te ont slaan. We hebben zelfs verschil lende mogelijkheden onderzocht om Aarssen op de een of andere manier tegemoet te komen. Maar die weg is door publicaties in de Pers (waarin het ontslag van Aarssen. werd gemeld, red) ge blokkeerd." Terugkijkend op de coalitie-on derhandelingen zijn er nog meer zaken die de deur voor Roctus hebben dichtgeslagen. „De man heeft een administratiekantoor, is directeur en heeft veel belan gen in de gemeenten. Wij waren bang voor een verstrengeling van belangen. Als raadslid is het al moeilijk maar als wethouder mag je helemaal geen binding met wat dan ook hebben. Ik kan sinds het nieuwe college er zit al vijftien zaken noemen waar Roc tus niet uit zou zijn gekomen." Pauwels vindt het jammer dat Roctus zijn woorden niet altijd goed kiest. „Als directeur zou hij De tegenstellingen binnen de gemeente Hontenisse zijn volgens sommigen terug te voeren tot historische verschillen tussen het 'hautaine' Kloosterzande en de omringende dorpen. foto wim kooijman had ik heel veel waardering voor. Maar dan ineens, zonder overleg met de raad, slaan ze een andere weg in en hebben ze de vergunning al praktisch ver leend. Dat roept wantrouwen op. Het loopt gewoon allemaal niet lekker, maar wat het nou precies aan ligt is moeilijk te zeggen. Steenkamp is gewoon niet ge schikt als burgemeester. Op straat zeggen ze 'Trap hem terug naar Brabant, het is een ezel'." Ontsnappen Maria Le Roy van Progressief Hontenisse, scherp van tong, al tijd goed voorbereid en actief, tegen het fanatieke aan, proeft de verharding ook. Ze is bena derd om kandidaat voor de Pv dA voor de provincie te zijn en denkt er serieus over na uit de hel van Hontenisse te ontsnap pen. „Mens, ik word grijs van Hontenisse, maar dat wil ik he lemaal niet. Ik ben te emotio neel, neem te weinig afstand. Het kost me jaren van mijn le ven". Ze merkt het in de kroeg waar ze nog altijd om een glaasje Spa blijft gaan. „Dan merk je dat je niet meer zo populair bent. Men sen komen niet meer naar je toe". Het heeft volgens haar deels te maken met de dorpsmentaliteit. Buitenstaanders - ze komt uit Brabant en praat beschaafd - vallen nu eenmaal niet gemak kelijk in het potje als ze niet meelopen. Een extra handicap voor Maria is dat ze het echtelijk bed deelt met PZC-verslaggever Conny van Gremberghe. Bij elk nieuwtje dat de krant haalt, ze ker als dat de coalitie onwelge vallig is, kijkt iedereen in haar richting. Klein kind Steenkamp geeft haar ook een onbehaaglijk gevoel. „Hij behan delt mij als een klein kind en is vaak erg scherp naar mij toe". Ze vindt dat hij niet boven de partijen staat. Steenkamp (ook CDA) ademt te veel groene lucht. Het feit dat de CDA-afde- ling Hontenisse Steenkamp op de kandidatenlijst voor de pro vinciale verkiezingen wil hebben is voor haar een teken aan de wand. Op straat, onder ouderen vooral, hoor je andere versies. Andere achtergronden. De strijd tussen het CDA en Algemeen Belang, gepersonifieerd door oud-wet houder en statenlid Piet Everae- rt en Fons Roctus, gaat ver terug in de tijd. Het is een ordinaire klassenstrijd tussen het kapitaal (Roctus) en de arbeider (Ever- aert), tussen de Berlusconi van de Koningsdijk (Hengstdijk) en Wim Kok van de Mosseldijk (Groenendijk). Ze kunnen el- kaars bloed wel drinken en de invloed van Everaert in het CDA is nog steeds zo groot dat ie Roctus van een wethouderszetel weet af te houden. Op straat, en in de kroeg, tekenen ze Steen kamp (ex-onderwijzer), als een beste, lieve, brave huisvader. „Maar we hadden een burge- 1 CDA-wethouder Ben Pau wels: 'Ik kan nu al vijftien zaken noemen waar Roctus niet uit zou zijn gekomen.' foto archief de stem dat toch beter moeten doen. Hij is soms ongenuanceerd. Hij ac teert niet op het niveau van een gemeentebestuurder. Dat zal zich nog tegen hem keren. Ik heb al zeker 25 telefoontjes gehad van mensen die zeiden 'Waarom moet die Roctus Aarssen zo hardnekkig beschermen? Zit er niet meer achter?'." Maar volgens Roctus is er alle reden om het college het vuur aan de schenen te leggen. Het CDA brak de onderhandelingen af op een moment dat Algemeen Belang dacht dat er een akkoord lag. „Toen hebben we besloten keiharde oppositie te voeren." Rose invasie Een ander twistpunt is de rose invasie, de komst van varkens- mesterijen uit Brabant. Mogelijk omdat de gemeente Hontenisse, net als de meeste gemeenten in Zeeland, een verouderd bestem mingsplan heeft. De oppositie vindt dat B en W niet hard genoeg hebben geprobeerd om die zaak tegen te houden. Ook de persoon, burgemeester Thomas Steenkamp, ligt bij de oppositie niet lekker. „Ik denk niet dat Steenkamp als burge meester een succes is. Hij komt niet oprecht voor de dag. Je vraagt je altijd af, waar ligt de angel. Waar bedondert ie mij. Ik zal niet zeggen dat hij liegt. Maar hij schampt de waarheid. De manier waarop hij mensen in de raad afkat. Naar mij doet hij dat niet. Misschien is dat uit respect. Hij weet dat ik in staat ben om een asbak door de raad zaal te donderen." Komt terug op de informatiebij eenkomst op camping De Vogel, waar wethouder Pauwels zegt dat de gemeente zich tot aan de Raad van State toe zal verzetten tegen de varkens. Roctus: „Daar tus: 'Als ik wethouder was ge worden, had Aarssen terug op de secretarie gezeten.' foto archief de stem meester gewild. Lieve huisvaders zijn er wel meer". Burgemeester Kessen Toine Raes van Hotel De Linde, waar politiek Hontenisse zich regelmatig aan de stamtafel laaft, denkt soms met weemoed terug aan oud-burgemeester Kessen (nu van Hulst), die zes maanden lang bij hem in huis 'in de kost lag'. „Er wordt gezegd dat hij Hontenisse achterliet met een schuld van vier ton maar Kessen heeft ervoor gezorgd dat het hier leefbaar is gebleven. Hij heeft geïnvesteerd in uitbrei dingsplannen waar de grond nu als broodjes weggaat. Nu komt het geld weer binnen maar ver geet niet dat Kessen daarvoor de aanzet heeft gegeven. Hontenisse is weer leefbaar. We hebben al les, een complete middenstand, een tandarts, een warme bakker, twee kerken, twee scholen. We zijn volledig self-supporting. Wist je dat we hier twaalf hore- ca-zaken hebben en dat niemand daar iets bij doet. Er zijn niet veel café-bazen meer die alleen van hun zaak kunnen bestaan. Er is een volksverhuizing naar Kloosterzande op gang gekomen. De kinderen van de mensen die in de Kanaalzone gingen wonen en werken, bouwen hier nu een nieuw huis. Iedereen wil tenslot te toch ergens bij horen. Deze week is er zelfs een nieuwe su permarkt geopend. Mensen uit Graauw en Kruispolder, die vroeger naar Hulst gingen, ko men hier boodschappen doen omdat ze hier geen geld in de parkeermeter moeten stoppen. Niet vanwege het kwartje, maar vrouwen die boodschappen aan het doen zijn, houden er niet van om aan een parkeermeter te moeten denken. We zijn volledig self-supporting. Zelfs als er een herindeling mocht komen dan Burgemeester Thomas Steenkamp: 'De honden blaffen, maar de karavaan trekt verder.' foto wim kooijman raakt dat ons niet. We hebben Hulst niet nodig, we behouden onze eigen identiteit". Kloosterse wind De tegenstellingen zijn volgens sommigen ook terug te voeren tot historische verschillen tussen het hautaine Kloosterzande en de omringende dorpen. Streek- geschiedschrijver George Spon- selee praat over 'Kloosterse wind'. Opscheppers zijn het. „Ie mand uit Kloosterzande voelt zich altijd een anderhalve cent beter dan een ander. Wethouder Leo Mangnus komt uit Vogel waarde. Daar zijn ze net goed genoeg om belasting te betalen maar om ook nog eens uit te leggen wat er mee moet gebeu ren gaat te ver". Ed Steijns uit Kloosterzande, schrijver van volksverhalen, geeft een beetje tegengas. „De tegenstellingen leefden vroeger wel, maar dat werd meer gevoed door de dorpen die opkeken te gen Klooster. Als iemand naar Ossenisse ging, vroegen ze aan hem of zijn schoenen toch ge bonden waren. Dan kon ie snel weglopen". En op verkeren met een meisjes uit een ander dorp stond bijna de doodstraf. Steijns schetst zijn dorpsgenoten als timide, terug getrokken mensen die zich liever op de achtergrond houden. „Een actie om Aarssen te steunen, komt niet in ze op. Neem het reactieprogramma van Radio Zeeland, iedereen belt op, maar nooit iemand uit Kloosterzande. In de kerk zingen er maar drie mee. Bang dat iemand ze hoort of er iets van zegt. Daarom liep ook niemand uit Klooster mee met die optocht tegen de varken sinvasie. Ik kende er niemand van. Allemaal van de camping in Hengstdijk. Stel je voor, enen uit Klooster met een varkenskop op. Dat doen ze niet. Maar ze volgen het wel en weten er ook alles over te vertellen als ze een pint op hebben. En als je hier nieuw bent, zul je zelf contact moeten leggen, andersom lukt dat niet". Gevoeligheden Burgemeester Thomas Steen kamp deelt het beeld van het gebeurde niet. Het woord frictie gaat hem nog te ver om de ergernis en de frustraties tussen partijen te definiërem. „In zijn algemeenheid, dan praat ik over de totale raad, kan ik niet zeg gen dat er van daadwerkelijke verharding van standpunten sprake is. Er liggen een paar gevoeligheden, dat gebeurt over al. Dat slijt wel. Natuurlijk ligt er bij Algemeen Belang een ge voelig punt. Roctus is zwaar te leurgesteld dat hij geen wethou der is geworden. Komt in elke gemeente na de verkiezingen

de Stem | 1994 | | pagina 17