'Winkels ook op zondag open' genheid Voorwaarde voor rendabel project Steenen Beer volgens ondernemers Terneuzen IKWAME ER Dolle woensdag Breskens start zeer sfeervol Met de bocht mee, rechtsaf en alsmaar rechtdoor HN.aaaa DAG KLAPPER Ware pleitbezorgers voor het opera-genre Spoed!. DE STEM ZEELAND C2 KORTING bedrijf B.V. Vermist/Gev. Opraep/Reuni^l Nader onderzoek vervuilde bodem van Axelsche Kreek Oostburg pakt renovatie straten aan Brandweerwedstrijd Marathonkaarting Pas op je nieren DONDERDAG 7 JULI 1994 dankje, jubileum, elijk, verloving, lestatie, examen, lm, enz. |lom 1.09incl. BTW, verplicht. Foto of laat 35 x 40 mm Overige tarieven op a's worden niet urneerd. of geef uw tekst btsing af bij één van thriftelijke opgaven ■geaccepteerd indien fcend zijn, ook indien aijgevoegd is. let recht voor teksten |redenen te weigeren. klachten bereiken |n tekst behoudt de cht voor om de naam [er bekend te maken. 14 ZG Sluis 1-62140 [isttreding Jnamelijk eren ISluis I tel. 01178-61590 VERLOREN een dameshor loge goudkleurig merk Eterna Beloning bij terug- bezorging.Tel.010-4165298 Van onze verslaggever Terneuzen - Het stadsvernieuwingspro- ject Steenen Beer in Terneuzen levert alleen rendement op als de winkels op zondag geopend zijn. De zondagopenstel ling is van levensbelang om voldoende kooppubliek naar de Scheldestad te trek ken. Ondernemersvereniging City Terneuzen stelt dat in een concept-brief over de zondagopenstelling aan Marktonderzoekburo zoeW voor een gesprek in Breda: dames (25/55 jr). Onderwerp: voedselberei ding. Plaats: Hotel Brabant Inl/opg.: 079-311518. Men ontvangt hiervoor 50,-. AR. isvlug naar de dichtstbijzijnde gen Fiat op vakantie te gaan. t burgemeester en wethouders van Terneuzen. „We hebben te maken met een economische recessie. Daarom is het belangrijk dat de winkels zeven dagen per week open zijn om meer kansen te maken op de verblijfstoerist," aldus voorzitter J. Baart. Het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer voor ziet in ongeveer 4.400 vierkante meter aan nieuwe winkelruimte. Projectontwikkelaar Matser is ervan overtuigd dat het project slaagt. De ondernemers vereniging heeft de nodige bedenkingen. „Steenen Beer slaagt alleen als aan een paar belangrijke voorwaarden wordt voldaan. Het verbeteren van de huidige binnenstad en de zondagopenstelling. Vooral dat laatste is heel erg belangrijk." In de brief wordt ook het versterken van de regio-functie van Terneuzen als argument voor de, zondagopenstelling aangehaald. De ondernemers vereniging ziet met lede ogen toe hoe het winke lend publiek met name in Sluis, Hulst en Oostburg massaal de weg naar de winkels op zondag weet te vinden. Volgens de vereniging kan Terneuzen daar een belangrijk graantje van meepikken als de winkels ook in de Scheldestad op zondag geopend zijn. „Een Belg die iedere zondag naar Sluis gaat, wil ook wel eens wat anders. Hulst is te ver maar Terneuzen ligt precies in het midden. Dat is een belangrijk voordeel van Terneuzen," aldus secreta ris A. Meeusen. Meeusen haalt ook de toenemende vrije tijd aan. „Veel mensen hebben hun vrije uurtjes al inge deeld. Maar op zondag is er vaak ruimte. Dus nog een argument om de winkels op zondag open te doen. Kijk maar naar Oostburg. Tachtig procent van de omzet wordt op zondag gehaald." De ondernemersvereniging hoopt het college en de gemeenteraad met de argumenten over de streep te trekken. Van onze verslaggever Middelburg/Axel - Er is een aanvullend onderzoek nodig naar de mate waarin de bo dem van de Axelsche Kreek bij Axel vervuild is. Gedepu teerde Staten van Zeeland (GS) melden dat aan het wa terschap de Drie Ambachten en het gemeentebestuur van Axel. De provincie liet in totaal op 52 plaatsen in de Zeeuwse binnen wateren mogelijk vervuilde wa terbodems onderzoeken. Doel van dat onderzoek was de inventaris van verontreinigde waterbodems in de provincie completer te maken. De onder zochte locaties waren allemaal bestaande of voormalige lozings- punten of rioleringsoverstorten. In het beheersgebied van water schap De Drie Ambachten (dat zich grofweg uitstrekt in de drie kanaalzonegemeenten) waren naast de Axelsche Kreek ook de watergang bij de Suikerdijk in de Dekkerspolder, het zijkanaal naar Hulst bij Axel, het toelei- dingskanaal ten oosten van Ter neuzen en de watergang langs de Stekkerweg bij Zelzate voor werp van studie. Alleen in de Axelsche Kreek is nader onderzoek nodig. Dit oriënterende onderzoek moet een beter' inzicht geven in de aard en de omvang van de ver vuiling. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg pakt na de bouw vakvakantie de verbetering van een fiks aantal straten aan. De werkzaamheden moeten ongeveer half novem ber gereed zijn. Burgemeester en wethouders van de gemeente hebben dat besluit genomen in de collegevergade ring. De straten die Oostburg aanpakt zijn de Langeweg te Breskens en de Kleine Jonkvrouwstraat en de Handboogstraat in IJzendijke. Daar wordt de klinkerbestrating vernieuwd. Verder komt een aantal asfalt wegen aan bod: de Grote Beer (Oostburg), de Zuidlangeweg (Hoofdplaat), opnieuw de Lan geweg (Breskens), de Mettene- ijeweg (Nieuwvliet) en de Ret- ranchementseweg en de Zuid- zandsestraat (Cadzand). Wanneer welke weg precies aan bod komt, is volgens het college afhankelijk van de planning van de aannemer die het karwei uit voert. De bewoners zullen in elk geval tijdig op de hoogte worden gebracht van de aanvang en de duur van de werken. Kloosterzande - De tijdens de Molenstraatfeesten gehouden spuitwedstrijd van de vrijwillige brandweer uit Kloosterzande werd gewonnen door Johnny Verschuren. Hij spoot zonder strafseconden in een tijd van 33-72 seconden alle 'varkens' omver en liet de raadsleden van Hontenisse overeind. Verschuren zette zijn scherpe tijd reeds za terdagmiddag, maar het lukte daarna niemand om het record te verbeteren. De winnaar kreeg honderd gulden voor zijn presta tie. Clinge - In gemeenschapscen trum Malpertuus wordt vrijdag 15 juli een marathonkaarting jo keren gehouden. De deelnemers worden om 9.15 uur verwacht. De eerste kaartronde begint om 9.30 uur en duurt tot 12.30 uur. Na de middag worden de kaar ten geschud om 13.30 uur en men verwacht dat er gekaart wordt tot 20.00 uur. Voor dit evenement moet men voor 8 juli of op 11 en 12 juli tussen 12.30 tot 16.30 uur inschrijven. Ook 'ijdens de kaartmiddagen in De Blaauwe Hoeve te Hulst kan men zich opgeven. Van onze correspondent Wil Verherbrugge Breskens - De negende edi tie van de Dolle Woensdagen in Breskens ging zeer sfeer vol van start. Veel mensen kwamen op de gezellige bra derie af. De eerste woensdag werd geopend door loco burgmeester C. Bolijn-Hert- zberger. Muziekvereniging Breskens/Groede zorgde voor de muzikale omlijsting. In haar openingswoord roemde Bolijn de kern Breskens als een kern die blijft bruisen. „Een kern die enorm belangrijk is voor de toeristen. Daarom moet er steeds iets georganiseerd worden om de mensen een avondje gezellig bezig te hou den." Op. de eerste Dolle Woensdag vermaakte zanger Frank Ferra ry het publiek samen met disc- jockey Ed van Katwijk. Als vaste onderdelen zijn er verder het luchtkussen, minicars, kin- derschminken en de braderie. Volgende week staat het panne koekhuisje van Hans en Grietje op het programma. De kinderen mogen dan gratis pannekoeken eten. Kinderen vermaken zich volop hij de vele attracties in Breskens. foto wim kooyman 'Zeeuws-Vlaanderen, een landje apart'. Met deze reclameleus probeert het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen deze streek aan de toerist in binnen- en buitenland te verkopen. Ester Segers, studente aan de Academie voor Journalistiek en Voorlichting in Tilburg, is deze week op zoek naar die 'apartheden'. Op trektocht per fiets door Zeeuws-Vlaanderen doet zij dagelijks verslag van haar ervaringen. St. Kruis - Aan de rand van de stad houdt een schild knaap de wacht voor een toren met kantelen. 'Sluis toeristenstad', staat er op het bord met deze afbeel ding geschreven. „Wat heeft Sluis toeristen te bieden," vraag ik me af terwijl ik langs de eerste huizen rijd. Historische rijkdommen, be looft de toeristengids. Een stadhuis uit 1396, Middel eeuwse stadswallen en oude vestingswerken. De wallen blijken niet meer dan hoge, met gras begroeide dij ken, waar een wandelpad op is aangelegd. Van de Westerpoort, het belangrijkste verdedigings werk van de stad en de trots van Sluis, is weinig over. Een kaart die aan de ruïne beves tigd is, toont het fort in zijn glorieuze tijd. Nu resten er nog een paar lage muren van de wapenzaal, de manschappen- zaal, de stadspoort en de sluis. De meeste vakantiegangers ver maken zich dan ook in het centrum. Souvenirwinkeltjes, cafés, een 'snack-o-theek', een supermarkt en een behoorlijk aantal sexshops; in Sluis komt niemand iets te kort. Toeristen doen zich tegoed aan paling en mosselen en neuzen in de win kels met badkleding of snuiste rijen. Informatie over de ge schiedenis van Sluis is verkrijg baar bij souvenirwinkels, com pleet met ansichtkaarten van de Middeleeuwse restanten buiten de stad. Dat bespaart een lange wandeltocht. De plaatselijke middenstand heeft zijn best gedaan om het centrum een middeleeuwse in druk te geven. In gothische let ters kondigen de ondernemers hun waren aan. Op een plein is een kaaswinkel met luiken in plaats van deuren, met daar voor een bolderkar vol pelpin- da's. De geiten-, knoflook-, brandnetel- en schapekaas scheiden een penetrante geur uit. De verkoopster tapt wijn uit een houten vat voor een Duitse toerist. In de verte klin ken Franse chansons uit een theehuis. Je moet wel heel erg je best doen om je in het Mid deleeuwse Sluis te wanen. De sexshops, lingeriewinkels en ontelbare snackbars zijn onmo gelijk te negeren. Als ik van het centrum weer naar de stadswallen fiets, op weg naar Draaibrug, zie ik nog net een reiger over het water scheren. De mooiste indruk die het stadje op me achterlaat. Draaibrug is niet ver, vertelt een boerin mij als ik haar dc weg vraag. Met de bocht mee, rechtsaf en alsmaar rechtdoor. Dat heb ik meer gehoord. Als maar rechtdoor. Je hebt ook weinig keus, op de ellelange polderwegen die lijnrecht door de velden lopen. Ik vind het heerlijk om hier te fietsen. Het einde van de weg ligt ergens aan de horizon. En aan weers zijden van me de eeuwige ak kers. Ik heb geen flauw idee welke gewassen hier geplant staan. Vooral koren en tarwe vermoed ik en soms wat sla en kool. Mijn kennis van de natuur heb ik ooit op de basisschool opgedaan. Ik kan nog net een berk van een beuk onderschei den. Maar daarom geniet ik nog niet minder van de rust en de stilte en de wattige vlokken die door de lucht zweven. Draaibrug is al in zicht. Ik ben nog geen enkele richtingaan wijzer tegengekomen en ver wacht er ook geen meer nu. Als ik het dorpje binnenrijd, ga ik meteen op zoek naar een kroeg De sfeer die vroeger in de nu leegstaande steenfabriek van Aardenburg hing, is nooit helemaal verdwenen. foto wim kooyman voor een kop koffie om aan te sterken. Er is echter geen café te bekennen, zelfs geen winkel. Drie huizen aan de straat staan te koop aangeboden. Wat is hier aan de hand, vraag ik me af. Ik rijd nog eens rond en ontdek toch nog een café. Dicht helaas. Aan het raam hangt een bordje: te koop. De koffie ga ik dan maar in Aardenburg halen. De kerkto ren is al zichtbaar, dus ver kan het niet zijn. Aan de rand van het dorp staat een leegstaande steenfabriek. En, wonder boven wonder, ook dit is te koop aan geboden. Ik houd van leeg staande fabrieken. De sfeer die er vroeger hing, is nooit hele maal verdwenen. Ik kan het niet laten om stie- kum een kijkje in de fabriek te nemen, dus zet ik mijn fiets van de weg af. Een gammel trappe tje loopt naar een ruimte waar vroeger de administratie geze ten moet hebben. Het is een chaos. De grond is bezaaid met oude tijdschriften uit de jaren '60, bladen met onontcijferbare berekeningen, folders en boek jes met bestelformulieren. Op een afgebladerde tafel staan le ge olievaten en elektrieiteits- stoppen. Verschillende soorten stenen liggen opgestapeld in een wandkast. Op de grond een versleten jas. Die behoort vast aan een zwerver toe. Ik loop de trap weer af naar beneden en trek aan een schuif deur, die tot mijn verbazing makkelijk opengaat. Voorzich tig betreed ik de grote ruimte. Er liggen verschillende tunnels, waar een door gras overwoe kerde spoorlijn doorheen voert. Dat moeten de ovens geweest zijn. Aan de overkant van de ovens staan nog verschillende machines, onder het stof. Een groot schoolbord geeft aan wel ke temperatuur de verschillen de ovens hebben. Het is een beetje spookachtig hier. Het dak kraakt soms. Door de vo gels, houd ik mezelf voor. Ik stel me de arbeiders voor die met zwarte handen en gezich ten loodzware wagons met ste nen vooruit duwen. Hoe ze zwe tend de gloeiend hete stenen uit de ovens scheppen. En hoe ze 's avonds laat in een vuile overal en met een lege broodtrommel in rijen de fabriek uitdrommen. Genoeg gefantaseerd. In Aar denburg wacht er een kop dam pende zwarte koffie op me. Als ik tevreden van mijn koffie nip, vertelt de cafébaas me dat de fabriek ongeveer vier jaar gele den is gesloten. Een Belgische firma die fabrieken van concur renten opkoopt, kreeg het in handen en sloot de deuren. Nie mand die het pand wil kopen. De leegstand in de buurt is volgens hem een gevolg van de wegtrek van jongeren uit het gebied. „Schoolverlaters met een goede opleiding gaan hier weg, want veel werk is er niet," zegt hij, terwijl hij voor de derde keer zijn pijp probeert aan te steken. „Bovendien gaan veel mensen liever in nieuwe huizen wonen. De oude panden komen dan leeg te staan." Als ik hem de weg naar St. Kruis vraag, grapt een stamgast: „Op tijd remmen, anders ben je er voorbij." Zijn waarschuwing was niet nodig, want St. Kruis bekijk ik pas morgen. Een klei ne kampeerboerderij biedt een rustige slaapplaats. Morgen via Turkeije naar Ijzendijke. Je mutte mar deris prate mei de minsken üt it doarp," zei de Friese mevrouw op onze camping bij Appelscha, waar ik mijn va kantie doorbracht. De me vrouw bedoelde het dorp Ovezande. De Friezin had aan een garagesticker op mijn auto afgeleid dat ik uit Zee land kwam en nu wilde zij - hier in Appelscha - weten of het waar was wat zij had ver nomen omtrent het droevig lot van de twaalfjarige Ben uit Ovezande, die een paar daag jes met zijn ouders naar Euro- disney bij Parijs was geweest. Heel de camping had het er over, aldus mevrouw. Ben, zo wil het verhaal, was in Eurodisney vooral gebiolo geerd geraakt door een nieu we attractie, genaamd 'Phan tom Manor', waarin volgens de folders 999 geesten huizen. Ben was er niet vandaan te slaan geweest. Daarom waren zijn ouders niet ongerust toen tijdens het vervolg van hun tocht door het pretpark hun zoon opeens niet meer naast hen liep. „Hij zit nog bij de spoken," zeiden ze. Maar bij de spoken zat hij niet. Ondanks een groot scheepse zoektocht werd Ben niet gevonden. Toen de nacht inviel, was hij nog steeds niet terecht. Pas de volgende dag werd hij gevonden. Wezenloos en ver dwaasd zat hij op een bankje bij de ingang van het park. Hij wist niet te vertellen hoe hij daar op het bankje terecht was gekomen, noch wat er tijdens zijn afwezigheid was gepasseerd. Hij voelde zich alleen doodziek. Het gezin toog ongerust met de jongen naar de eigen arts van Euro disney (gelukkig geen Willie Wortel maar een echte dok ter), die na onderzoek kon mededelen dat Ben nog geen etmaal geleden zijn rechter- nier was kwijtgeraakt! Een vers litteken in zijn len destreek was het bewijs. Het gebeurde, volgens de dokter, wel vaker in Eurodis ney. Gewetenloze bandieten ontvoeren gezonde kinderen, laten door een al even mafio- se arts een nier uit zo'n kind weghalen, die dan voor grof geld wordt doorverkocht aan een rijke nierpatiënt die niet op een normale transplantatie wii wachten. Het is een verhaal, zo zult u moeten toegeven, waarover heel Zeeland de mond vol zou moeten hebben. Edoch - mij is nimmer iets over een on vrijwillige operatie op een Ovezandse jongen ter ore ge komen. De goede raad van de mevrowu: „Praten mei de minsken üt it doarp," klonk mij dan ook een beetje zot in de oren. Maar er gebeurde wel iets vreemds. Toen ik het verhaal over de kleine Ben met zijn ene nier aan mijn buurman op de camping vertelde, keek die in het geheel niet vreemd op. Integendeel: hij kende het verhaal al. Maar volgens hem was het niet ene Ben uit Ove zande die zo gruwelijk was gemaltraiteerd, doch een ze kere Hans uit Hengstdijk. Waren Ben en Hans één en dezelfde persoon, of waren er twee Zeeuwse nieren gesto len? Na terugkeer op mijn thuisba sis bracht ik het verhaal uit Appelscha met het nodige voorbehoud in de familie kring ter sprake. Mijn volle neef Bastiaan begon al te la chen zodra ik 'Eurodisney' noemde. „Zeker weer iemand die daar een nier is kwijtge raakt!" schaterde hij. Toen ik dat verwonderd be aamde sprak Bastiaan: „Die zelfde verhalen doen hier bij ons de ronde, maar dan gaat het altijd over kinderen uit Drente of Friesland die een dagje naar Eurodisney waren geweest.... Weet je - in die verhalen gaat het altijd over mensen die afkomstig zijn uit streken waar men diepgaande achterlijkheid vermoedt. En helaas hoort Zeeland daar - in ogen van jouw Friese me vrouw - ook bij. Jij kunt dan ook straffeloos het verhaal over de gejatte nier in Zee land doorvertellen, als je de slachtoffers maar niet uit Ovezande of Hengstdijk laat komen. Maar wat hindert dat? Dan kies je toch gewoon Appelscha...? DONDERDAG KOEWACHT - Café 't Hoekske, 13.30 uur schieting voor bejaarden. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur kaarting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 13.30 uur schieting voor bejaarden -De Vier Jaargetijden, 13.30 uur schieting voor bejaarden. CLINGE -Malpertuus, 13.30 uur gezel schapsspelen ANBO. 13.30 uur biljarten KBO. Zomeravondconcert Duo Furtiva aan zee Aardenburg - Doopsgezinde kerk. Zomeravondconcert door Duo Furtiva: Arielle Va- libouse (harp) en Daniel De- moustiez (fagot). Werken van Ozi, Handel, Mozart, Mendels sohn, Parish-Alvars, Rossini, Donnizetti, Bellini, Verdi en Wagner. Gehoord op woens dag 6 juli. Door Jeanette Vergouwen DE SERIE Zomeravond concer ten aan zee is populair. Het is een cultureel extraatje voor in woners van Zeeuws-Vlaanderen, dag- en verblijftoeristen. Dit jaar is de reeks gestart in Aar denburg, nu niet bepaald een plaats aan zee, maar wel in het bezit van een historisch kerkje dat zich goed leent voor een dergelijk concert. Het Duo Furtiva heeft een niet alledaagse bezetting. De combi natie harp en fagot biedt de mogelijkheid tot het uitsplitsen van melodielijn en continuo. Het duo brengt muziek van barok tot en met hedendaagse composities en legt vooral de nadruk op de eigen bewerkingen van bekende opera-aria's. Opera troef dus met een smachtende fagotmelo die in het Una furtiva lagrima van Donnizetti; de aria van de tenor die denkt zijn geliefde te winnen met het drinken van een liefdesdrank. En wat te zeggen van de Canzona van Desdemona uit Otello van Rossini en de aria en dood van Rodrigo uit Don Carlos van Verdi. Vreemd op het eerste gezicht, maar door de spe ciale klankkleur van beide in strumenten interessant. De twee musici zijn lid van het orkest van de Vlaamse Opera en dit verklaart meteen de voorlief de voor opera. Zij musiceren gedegen en met liefde voor de oorspronkelijke partituur. Om dat de tekst in liederen en aria's essentieel is, kan er gediscussi eerd worden over de muzikale expressie en de emotie. Het ge mis aan woorden moet door het duo gecompenseerd worden door een andere muzikale emotie. De vertolkingen zijn technisch knap en de articulaties doen recht aan de oorsponkelijke partituur. Furtivo heeft gekozen voor aria's waarbij de harp een belangrijke rol speelt of de harpiste neemt de piano- of orkestpartij voor haar rekening. Het concert werd geopend met de derde sonate van Ozi, de man die een methode voor fagot schreef. Zijn sonate biedt alle mogelijkheden aan de fagottist om zich te profileren. De delen zijn afwisselend, zowel melo disch als ritmisch. De harpiste bracht twee soli. Thema en twee variaties van Handel en de Grande Fantasie 'La mandoline' van Elias Parish-Alvars, de En gelse componist die door Berlioz de Liszt van de harp werd ge noemd. Vooral dit laatste werk werd mooi vertolkt. Het vergt een perfecte techniek en is zeer virtuoos en karaktervol. Een uit stekend werk om alle mogelijk heden van de harp te laten zien en horen, inclusief het pedalen- werk. Beide musici zijn ware pleitbe zorgers voor het opera-genre. De balans tussen de instrumenten is goed en er wordt beheerst en gewetensvol gemusiceerd. Het enthousiaste applaus van het publiek werd beloond met een toegift: de Zwaan uit het Carnaval der Dieren van Saint Saens.

de Stem | 1994 | | pagina 15