moet. DE STEM Tv-actie justitie groot succes Het gevecht van de mug tegen de olifant Ontslag Aarssen breekpunt in stukgelopen coalitie-onderhandelingen Wanbetalers voldoen boete om niet tijdens WK-wedstrijd de cel in te hoeven Zomer in Zeeland... SJC West-Zeeuws-Vlaanderen verzorgt zomeractiviteiten PEUGEOT Geloof in eigen kunnen Demonstratie van gebruik satellieten in de landbouw Prijzen van aardappels dit seizoen hoog door schaarste Soepeler regels tegen verspreiding varkenspest in Vlaanderen Acht bezwaren tegen Axelse ruilverkaveling Fikse buit bij inbraak in kledingzaak T v-uitzending levert 39 tips over moord op -saag&s- bedraagt f 3.900,-. 55.900,-. Leverbaar in Beringen. TESPELER MET iT.W.V. F 1.750,- EN GRe. Ie beschikt over vier I elektrisch bedienbare lio/cassettespeler met Ibouw). op deze extra's komt rbaar in verschillende Break. >.a. over sportstoelen, iienbare voorportier- ituurwiel, mistlampen ordeel van f 2.900,-. -. Hij is leverbaar in TE FINANCIEREN BEDRAG F 15.000,-. drankje/borreluurtje; een lunch of diner met )r>, hoofd- nPF HET ADRES VOOR: \0- oP tmrnmraml innnnnl HETWAPENVANZEELAND f|| (ook voor thuis); t een rustpauze tijdens fiets- of autotocht. Dorpsstraat 2 Hoofdplaat Tel. 01174-8380 Zeeland DONDERDAG 7 JULI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Kloosterzande - Het ontslag van ambtenaar J. Aarssen is een belangrijk breekpunt ge weest in de stukgelopen coa litie-onderhandelingen tus sen Algemeen Belang en het CDA in Hontenisse. Beide partijen kwamen in maart met vier zetels uit de verkiezin gen en waren elkaar volgens fractie-voorzitter F. Roctus heel ver genaderd. Het CDA brak, tot grote verbazing van Algemeen Belang, kort voor een afrondend gesprek de onderhandelingen af. „Achteraf denk ik dat dat de enige zaak Is geweest waarom ik geen wethouder ben geworden. Als ik wethouder was geworden, had Jan Aarssen terug op de secretarie gezeten", aldus F. Roctus. Het CDA wilde op voorhand geen garanties geven voor een terugkeer van Aarssen, die vals heid in geschrifte ten laste is gelegd. Aarssen knoeide met sta ten van inlichtingen voor het ministerie van Defensie en hielp op die manier diensplichtige mi litairen uit eigen en andere ge meenten aan een vrijstelling. Volgens wethouder B. Pauwels is het ontslag een goede beslissing geweest. De president van de rechtbank in Middelburg heeft in de ontslagzaak de gemeente op nagenoeg alle punten in het gelijk gesteld. Volgens Pauwels is daarmee gezegd dat de ge meente heel zorgvuldig en cor rect heeft gehandeld. Het CDA zei volgens Pauwels ook nee tegen een wethouder schap van Roctus omdat hij een groot administratief kantoor heeft en het voor hem moeilijk zou worden om zijn zakelijke belangen van die van de ge meente te scheiden. Roctus daar entegen vindt zo'n combinatie wel mogelijk. Burgemeester T. .Steenkamp toonde zich gisteren gelukkig met de motivering van de recht bank maar wenst inhoudelijk geen commentaar te geven. Aarssens advocaat mr. Hoekstra zei geen commentaar te kunnen geven omdat hij de motivering nog niet heeft ontvangen. ZIE OOK PAGINA ZEELAND - C3: Hontenisse tussel hemel en hel Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De actie van justitie in Zeeland om no toire wanbetalers van boe tes tijdens de WK-voetbal wedstrijden in een cel zon der tv te zetten, is een doorslaand succes gewor den. De tv blijkt een machtig incasso-wapen te zijn. „Voor het eerst is het aantal uitstaande arrestatiebevelen voor wanbetaling gezakt tot on der de vierhonderd. Dat schom melt al jaren tussen de vierhon derdvijftig en de zeshonderd," zegt officier van justitie Groen, de leider van de actie. Groen meldt droogjes een 'ver hoogde betalingsbereidheid' in heel Zeeland. Echt hard maken dat de dreiging met de tv-loze cel, de oorzaak is van deze beke ring van wanbetalers, kan Groen niet, ('ze zeggen niet waarom ze betalen'), maar de opmerkelijke daling van het aantal uitstaande arrestatiebevelen kort na de ac- i tie is natuurlijk niet toevallig, vindt hij. Justitie kondigde vlak voor het begin van de WK-voetbal de actie aan. Inmiddels is drie keer uitgerukt door een ploeg politie mensen om wanbetalers thuis op te zoeken en hen de keus te laten: betalen, of mee en tv-loos zitten. Groen: „Er zijn mensen bezocht die onmiddelijk betaal den en ook in het weekend nadat de kranten de actie hadden ge meld, kregen we meer betalers dan anders aan de deur." Groen vertelt dat de tv-loze cel als stok achter de deur aanvan kelijk niet opgenomen was in het scenario. Groen: „Nee, we had den gewoon acties gepland, tot iemand hier opmerkte dat we die voetbalwedstrijden als dreiging konden gebruiken. Dat vonden we zelf ook een heel aardige bijkomstigheid. Het tijdstip van de actie viel samen met de wed strijden en dat werkt zo te zien. Dat werkt. Justitie is zo enthou siast geraakt over het succes dat Groen, zelf geen uitgesproken voetballiefhebber, de hardgron- dige hoop uitspreekt 'dat Neder land de finale haalt'. Dan wordt weer een reeks schulden aan jus titie ingelost. En, de rechtbank Middelburg heeft nog wat ont dekt: het is ook de tijd van de Tour de France. „Daar gaan we ook wat mee doen, er volgen nog veel meer acties," aldus Groen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Vlaamse mi nisterie van Landbouw heeft deze week de maatregelen te gen de verspreiding van var kenspest opnieuw versoepeld. Vorige week al werd een deel van enkele Vlaamse gemeenten tot bufferzone omgevormd. Dat betekent dat er minder strenge maatregelen gelden: varkens en b'ggen mogen er onder voor waarden vervoerd worden. In het Belgisch Staatsblad van ueze week wordt opnieuw een versoepeling aangekondigd. Se- ®rt eind mei zijn er in het betreffende gebied geen nieuwe Uitbraken van varkenspest ge meld. Niettemin blijft het minis erie waakzaam. De uitbraken van varkenspest in pelgisch-Vlaanderen hebben tot fikse gevolgen geleid voor var enshouders in West-Zeeuws- laanderen. Sedert begin april kampen die met een vervoers- verbod. Sedert enkele weken is krach™ overnamereSeling van Van onze correspondente Oostburg - In de week van 8 tot en met 12 augustus houdt de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jongerenwerk (SJC) weer tal van zomeracti- viteiten voor de West- Zeeuws-Vlaamse jeugd van 6 tot en met 12 jaar in Oost burg. Op maandag 8 augustus worden adembenemde sporten en spelen gehouden op het terrein naast verpleegtehuis De Stelle. Abso lute klapper moet het verbeteren van het wereldrecord paraplu- hangen worden. Het internatio nale sport- en speltoernooi duurt van 13.00 tot 16.30 uur. Op dinsdag 9 augustus kan er lekker gebouwd worden aan een echt piratenschlp. Het bouwdorp vindt op dezelfde locatie plaats naast De Stelle en duurt van 13.00 tot 16.30 uur. Woensdag 10 augustus staat in het teken van een speurtocht en excursie. De kinderen van 6 tot en met 9 jaar gaan te voet op ontdekkingsreis door Oostburg. Er wordt verwacht dat een eigen lunchpakket wordt meegenomen want onderweg wordt gepick nickt. De oudere jeugd, van 10 tot 12 jaar, gaan met de fiets op pad. De tocht voert onder andere langs het Visserij museum en de snelle reddingboot Prinses Mar griet in Breskens. Met deze boot zal ook een tocht gemaakt wor den. De jongste jeugd vertrekt om 11.00 uur en de ouderen richting Breskens om 12.30 uur.Vertrokken wordt vanaf het bouwdorp terrein. Op donderdag 11 augustus wordt de busreis van vorig jaar wegens groot succes herhaald. De tocht gaat naar het speel- en doepark Puyenbroeck in Wach- tebeke (B). Het vertrek is om 9.00 uur vanaf het SJC-gebouw aan de Schouwburgstraat. De vakantieweek wordt op vrijdag 12 augustus besloten in het bouwdorp met een feestavond met karaokeshow, kampvuur en lampionnenoptocht. Het mid- daggebeuren begint om 13.00 tot 16.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 23.00 uur. Vandaag, woensdag, kunnen ouders of verzorgers hun kinde ren al aanmelden voor de vakan tieweek in de Schouwburgstraat van 18.30 tot 20.30 uur. Voor alle activiteiten moet vier gulden betaald worden. Behalve de bus reis naar Wachtebeke, want die kost 12,50 gulden. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Aardenburg - Zijn jarenlange strijd tegen het gemeentebestuur van Aar denburg heeft hem totnutoe slechts handenvol geld gekost en een hoop ellende opgeleverd. Maar omgekeerd geldt precies hetzelfde: ook de ge meente is het zat en heeft er veel tijd, energie en geld (in de vorm van menskracht) in gestopt om de zaak tot een bevredigend einde te brengen. Kwesties als deze zijn niet exclusief voor Aardenburg, maar spelen in elke gemeen te wel. Het is als het gevecht van de mug tegen de olifant. Een bijna willekeurig voorbeeld van de gefrustreerde burger die iets van het bestuur gedaan wil krijgen en zich In die strijd een nietige eenling voelt. En de olifant heeft handenvol werk om de lastige mug van zich af te houden. De Aardenburgse winkelier J. de Cocq bindt diverse malen de strijd aan met de gemeente. Zijn huis aan het Ruiterskwar- tier verzakt en scheurt, volgens De Cocq door fouten van de gemeente. De verbou wing van zijn sportzaak aan de Markt straat ligt al meer dan een- half jaar stil. Ih zijn ogen om dezelfde reden. Er zijn harde woorden gevallen, talloze brieven gewisseld, advocaten en vooraan staande bestuurders ingeschakeld. Het heeft de middenstander allemaal geen stap verder gebracht. De gemeente op haar beurt vindt hem een lastig. 'Ik ben geen graag geziene gast op de gemeente,' weet hij. Tussen alle ellendige verwikke lingen door werd De Cocq dit jaar getrof fen door een beroerte en belandde zijn vrouw bij de zenuwarts. Eerst ligt De Cocq in de clinch met de gemeente over een vergoeding voor scha de aan zijn woning. Hij koopt het huis van de gemeente. Na verloop van tijd begint het te verzakken en te scheuren. Hij verwijt de gemeente dat die daar schuld aan heeft. De oorzaak zou zijn dat onder zijn keuken een brandput ligt die in de jaren dertig in opdracht van de gemeente is geboord. Na een langdurig steekspel, De Cocq schakelt onder meer de Commissaris van de Koningin en oud gedeputeerde wijlen E. Maris-Koster in om zijn gelijk te halen, is de gemeente bereid hem tegemoet te komen en vijf tienduizend gulden schadevergoeding te geven. De Cocq wijst het aanbod af. Het is een habbekrats vergeleken bij de schade van meer dan een ton aan zijn woning, vindt hij. De Aardenburger zoekt in het ge meente-archief bewijzen die daar naar zijn vaste overtuiging te vinden moeten zijn. Oude kaarten en tekeningen die zijn gelijk aantonen, ontbreken echter. Enige tijd daarna stuit de eigenaar van een sportzaak aan de Marktstraat in zijn woonplaats opnieuw op wat hij noemt 'tegenwerking van de gemeente'. „Dit keer werd ik niet genekt door papieren die ontbraken in het archief van de gemeente, maar door een papier dat er niet in hoorde te zitten." Hij wil zijn winkel uitbreiden, en krijgt alle medewerking van de gemeente. Die wijzigt het bestemmingsplan om de uit breiding mogelijk te maken. Er komen geen bezwaren tegen het bouwplan bin nen, dus kan hij aan de slag met zijn verbouwing. Tot een buurman alsnog in het geweer komt. Want wat doet zich voor? De Cocq heeft toestemming om over de volle Goes (anp) - Een 35-jarige inwoner van Goes had blijkbaar wat al te goede hoop op de afloop van zijn vierde rijexamen. Hij was dinsdag in ieder geval in zijn eigen auto naar het examencentrum gekomen. Hij reed daar ook weer in weg, nadat hij wederom was gezakt. Volgens de politie zat de examinator nog bij te komen van de schrik na vier ingrepen tijdens de examenrit, toen hij de gezakte kandidaat achter het stuur van zijn auto zag kruipen en wegrijden. Hij belde de politie die de optimistische automobi- list-in-spe aanhield. Daarbij bleek dat de man al vier jaar zonder rijbewijs rondrijdt. Als de politie hem nog een keer achter het stuur aantreft, voor hij het rijexamen met goed gevolg heeft afgelegd, wordt de auto in beslag genomen. Van onze verslaggever Schoondijke - Het systeem is oorspronkelijk ontwikkeld voor militair gebruik. Maar inmiddels is het zeer wel ook bruik baar voor -laten we zeggen- vredelievender doeleinden. Zoals de landbouw en, in het verlengde daarvan, het milieu. Want het systeem maakt de weg vrij om het gebruik van mest stoffen en bestrijdingsmiddelen in de landbouw verder terug te dringen. Want in de toekomst van de Zeeuwse akkerbouw zal de satelliet een belangrijke rol gaan spelen. Global Positioning Systems, heet het met een duur woord. Afge kort GPS. Een systeem dat is ontwikkeld om via satelliet ge heel automatisch te kunnen be palen waar ter aarde zich een bepaald voertuig bevindt. Op zich heeft.dit niets met land bouw te maken. Maar in de akkerbouw wordt GPS inmid dels ook gebruikt om digitale bodemkaarten van percelen te maken. Waarna met deze gege vens tot op cijfers achter de komma de behoefte aan mest stoffen en bestrijdingsmiddelen kan worden berekend, afhanke lijk van bodemvoorraad, on kruid- en ziektedruk. In het Infocentrum voor de Ak kerbouw in Schoondijke is vrij dag een demonstratiedag over de mogelijkheden van de satelliet. Voorzitter J. Ramondt van de Takorganisatie Akkerbouw Zee land (TAZ) opent de dag, waar na er enkele toespraken zijn om werking en gebruik van het sys teem uit te leggen. In het info centrum zijn drie sessies: om 9.15 uur, om 11.00 uur en om 13.30 uur. Van onze redactie landbouw Sint Annaland/Tilburg - Het scheelt een beetje van groente man tot groenteman, maar een kilo aardappelen kost momen teel ongeveer twee gulden. Het lijkt uit de verte alsof deze fietsers door het gras fietsen. Het tegendeel is waar. Ze laten geen gras groeien over het fietspad bij de Temeuzense sluizen. Hollandser kan het bijna niet: water, gras en fietsen. En zeg nou zelf: wat is er nou lekkerder dan in de zomervakantie lekker langs het door de wind ruisende gras fietsen? Erna een terrasje pikken? foto wim kooyman breedte van zijn perceel te bouwen. Die bedraagt volgens een gemeentelijke situa tieschets acht meter, maar in werkelijk heid is de grond ongeveer een half meter- tje breder. De Cocq laat zijn fundering storten over die hele breedte, maar krijgt last met zijn buurman. Die gaat de ver bouwing letterlijk te ver en beweert dat een deel van de fundering (tien centime ter) op zijn grond ligt. De gemeente sommeert De Cocq de bouw stil te leggen 'tot burgemeester en wet houders nader hebben beslist'. B en W winnen advies in bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en stellen De Cocq na ampel beraad voor de keus: zijn winkelbreedte terugbrengen tot acht me ter, of toch iets breder bouwen en een nieuwe aanvraag indienen om de bouw vergunning te wijzigen. Het advocatenkantoor dat De Cocq in schakelde, heeft niets bereikt. Toch denkt de Aardenburger niet aan opgeven. „Ik ga opnieuw een advocaat inschakelen en ben ook sterk van plan de minister van Bin nenlandse Zaken in kennis te stellen van de fouten die de gemeente Aardenburg heeft gemaakt," zegt hij strijdlustig. Dat is een prijsniveau, dat de aardappelhandel al tijden niet meer heeft meegemaakt. De hoge prijs is een gevolg van schaarste. A. Jansen van de ge lijknamige aardappelgroothan del -in Tilburg: „Van de oogst van vorig jaar is in het najaar betrekkelijk veel geëxporteerd naar Frankrijk en Spanje. Ook de frites-industrie heeft meer af genomen dan gebruikelijk. Daardoor is de oogst van 1993 zo goed ais weggewerkt. En de nieuwe oogst komt maar mond jesmaat op gang. Door het natte voorjaar is er laat gepoot. Wat gepoot is, is bovendien niet erg snel gegroeid, omdat het lang koud was." Jansen verwacht dat de consu mentenprijs van ongeveer twee gulden, die voortvloeit uit een groothandelsprijs van 80 tot 90 cent, nog tot het einde van deze maand zal aanhouden: „Op veel plaatsen in Nederland is men •alweer gestopt met rooien, om dat de aardappelen nog te klein zijn. De consumptie is nu trou wens, vanwege het warme weer, ook niet erg hoog. Anders zou den de prijzen waarschijnlijk nog veel hoger zijn." Door dë krapte op de aardappel- markt was er tot vorige week ook nog ruime vraag naar dure import-aardappelen, uit onder meer Malta en Cyprus. Jansen: „Die deden al twee gulden per kilo inkoop, dus dat draaide uit op een consumentenprijs van drie gulden en nog meer. Maar die import is inmiddels verdron gen door de Hollandse nieuwe." Van onze verslaggever Middelburg/Axel - Tegen het ontwerp-landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling Axel zijn acht bezwaarschriften inge diend. Dat blijkt uit een mede deling van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De bezwaren betreffen onder meer de voorgenomen verbre ding van de berm in de Cathari- nastraat. Voorts is er kritiek dat verbetering van een deel van de Linieweg niet in het plan is opgenomen. Tenslotte gaan be zwaarschriften over het betrek ken van zogenaamde huiskavels bij de realisering van reservaats- en natuurontwikkelingsgebie den. De stemming over de ruil verkaveling Axel is gepland op 1 december. De Provinciale Plano logische Commissie (PPC) heeft het iandinrichtingsplan inmid dels goedgekeurd. Aan directeur D. Hage van de aardappelveiling in Sint Anna- land de vraag of er met de hoge prijzen van dit moment betere tijden aanbreken voor de akker bouw. Van onze correspondent Domburg - Dinsdagnacht is uit een kledingzaak aan de Badstraat in Domburg voor enkele tienduizenden guldens aan dames-, heren- en kin derkleding gestolen. De daders kwamen binnen door het forceren van een deurslot. De politie acht het niet uitgesloten dat de buit is vervoerd in gesto len auto's. In dezelfde nacht werden in de directe omgeving een blauwe Ópel Kadett, station car en een witte Volkswagen busje van het type Caravelle ont vreemd. Beide voertuigen waren gisteravond, evenals de daders, nog spoorloos. Van onze correspondent Zierikzee - Naar aanleiding van het televisieprogramma Opsporing Verzocht van' dinsdagavond zijn bij de po litie in Zierikzee 39 tips bin nengekomen. In dit programma werd aan dacht geschonken aan de overval gepleegd op de avond van 2 juni in dit jaar op de Chinese familie Wuu in Zierikzee. Veruit de meeste tips werden ontvangen over de getoonde computerfoto van een der verdachten. Ook reageerden de kijkers op de lichtgroene middenklasser, ver moedelijk Ford Escort met het kenteken JG-65-KG. De politie werd geattendeerd op auto's met één of meer van de genoemde kenmerken. Tenslotte kwamen nog tips binnen over auto's met afwijkende rechter voorspatschermen en herkenden mensen de tape die door de over vallers werd gebruikt. De politie ontving reacties uit het hele land. De meeste tips waren af komstig uit de provincies Zuid- Holland en Noord-Brabant. De politie zal alle tips op bruik baarheid onderzoeken.

de Stem | 1994 | | pagina 13