Scherpe controle prijsafspraken 5 eek. dingen. en r Post bewaren tijdens de vakantie. A Reis verzekering. m Travelers Cheques V Buiten lands geld. fg CNV: Zorgen over toekomst farmaceutisch bedrijf Centrafarm ORT axï 89 1.49 1.99 sm 5.99 79 2.29 3.99 Scheepswerf Moerdijk failliet verklaard Bureaucratie nekt project Ahold in Moskou Ministerie van Economische Zaken neemt kartels op de korrel RBT-veiling ziet omzet na twee slechte jaren stijgen Winst van Center Pares is opnienw toegenomen DE STEM ECONOMIE A5 wmmmmmi* 99 ml 2-m gram lier n. Mega-suikersilo in Dinteloord KOP MUNT De Generaal Postbank klanten betalen geen provisie bij aankoop in Europese valuta. ECONOMIE KORT DINSDAG 5 JULI 1994 1994 A4 Jemen en morgen in willen volgens om akkoord te verleg deelne- r dat zij alle omen, alvorens derhandeld. n rondom Aden dagavond door et-vuren werd amen gisteren 'n 175 mensen digd ucester die er al ermoord, is een ok de 18-jarige racht. Zij paste wanger toen zij n juni opgegra- erste vrouw van oorde vrouwen Cromwell Street 'naam 'House of horen ook zijn n, en vermoede- gelijk met haar Athene ovember hebben odgeschoten. Zij in de buitenwijk an Binnenlandse cus is de terreur- ovember omdat m pistoolmitrail- n waarvoor deze door zes kogels e daders ontkwa- lomaat vermoord leefde een Turkse op zijn leven. heeft gisteren zijn n de abortuswet, hadden besloten, us ook legaliseert rsoonlijke situatie et de basisrechten 'et zijn vastgelegd, en." roken tegenstander t parlement heeft weederde meerder- arschau achten de Oost-Timor esië een onderzoek echten op Oost-Ti- ees Bacre Waly N' aar en in Oost-Ti- moet onderzoeken "eurige executies en n het Indonesische esische regering die ensenrechtenbeleid en misdaad zullen gaan samen- eerde misdaad zoals ren gemaakt tijdens an de Amerikaanse ssen. naar we hopen, een Freeh na een onder- 1, Alexej Iljoesjenko. en verdrag tekenen om uitlevering en er en weer. Van onze verslaggever I Etten-Leur - De Industrie- en Voe dingsbond CNV is bezorgd over de toekomst van het farmaceutische bedrijf Centrafarm in Etten-Leur. De vakbond vreest dat het bedrijf in de komende jaren wordt uitgekleed tot een distributiebedrijf met een inpakafde- ling- Aanleiding tot de onrust is een voorstel I van de directie om de afdeling droge I produktie over te plaatsen naar het moederbedrijf Stadia in Frankfurt. Vol gens districtsbestuurder M. Hietkamp hult de directie van Centrafarm zich in mist over de gevolgen die overheveling. „De directie wil geen enkele zekerheid geven dat niet ook andere afdelingen straks uit Etten-Leur verdwijnen," zegt Hietkamp. Centrafarm in Etten-Leur heeft 200 mensen in dienst. Het bedrijf boekte met de produktie en verkoop van niet- merk-artikelen op farmaceutisch gebied vorig jaar een omzet van tachtig mil joen gulden en een winst van zestien miljoen gulden. Directeur Stols zei eerder dit jaar dat hij verwachtte dat de omzet dit jaar de magische grens van honderd miljoen zal passeren en dat de groei een toename van de werkgelegenheid naar 230 banen zou betekenen. Ook zou het bedrijf dertig miljoen gulden willen investeren in Etten-Leur. Nu ligt er een adviesaanvraag van de directie bij de Ondernemingsraad om de afdeling droge produktie te sluiten en over te hevelen naar het moederbedrijf Stadia in Frankfurt. Daarbij zouden twintig banen verloren gaan. Een studie naar de toekomst van het bedrijf heeft ideeën opleverd om de produktie verder te rationaliseren en het toch al behoor lijke rendement verder op te voeren. De overheveling van de droge produktie zou een van die aanbevelingen zijn. Hietkamp zegt dat de Industriebond CNV bang is voor een domino-effect en dat er meer van dit soort plannen uit de studie zijn komen rollen. Volgens hem kan bijvoorbeeld het laboratorium met hetzelfde lot worden bedreigd. Het CNV heeft de directie gevraagd om te bevestigen dat dat niet zal gebeuren, maar die bevestiging is uitgebleven. Hietkamp is bang dat op termijn slechts een magazijn met een inpakafdeling over zal blijven. Een woordvoerster van Centrafarm zegt dat de directie geen mededelingen wil doen over de sluiting van de afdeling, noch over de door het CNV gevreesde ontwikkeling van het bedrijf. Directeur Stols verblijft momenteel in het buitenland. Wel zegt zij dat eerdere uitlatingen van Stols, waaronder de groei van het bedrijf in Etten-Leur, nog steeds gelden. Van onze redactie economie Den Haag - Ambtenaren van het ministerie van Econo mische Zaken gaan niet alleen de bouwwereld en de binnenscheepvaart kritisch bezien op ongeoorloofde af spraken om de markt onderling te verdelen, maar ook de effectenbeurs en de champignonkwekers. Bovendien worden groothandel Schuitema wegens marktafspra- ken met concurrent Unigro, bierconcern Grolsch vanwege de contracten met de kasteleins en de kledinggigant Benetton op de korrel genomen. Het ministerie heeft in totaal 37 verzoeken om ontheffing binnen gekregen op afspraken over marktverdeling en aanbeste dingsregelingen. Sinds 1 juni van dit jaar zijn die in principe verboden. Als er zwaarwichtige redenen zijn be staande afspraken te handhaven, mag dat. In feite wordt door de verzoeken om ontheffing een tip van de sluier opgelicht rond het zogehe ten kartelregister, dat in het ver leden ondanks politieke druk formeel nooit openbaar is ge maakt. De bedrijven en organisaties die nu ontheffing vragen, komen voor in dat register. Ze mogen trouwens de omstreden afspra ken handhaven, zolang staatsse cretaris Van Rooy van Economi sche Zaken of haar opvolger nog geen beslissing heeft genomen. Op de lijst van 37 ondernemin gen en organisaties komt ook de apothekersorganisatie KNMP voor. De staatssecretaris pro beerde eerder al te komen tot meer concurrentie binnen de (ADVERTENTIE) Zolanp de voorraad strefct L Alles voor de vakantie regel je op 't Sp°s*kan*oor (ADVERTENTIE) Alles voor de vakantie regel je op 't ^postkantoor! verkoop van geneesmiddelen door te bewerkstelligen dat pos torderapotheken of supermarkt apotheken mogelijk worden. De effectenbeurs heeft een ont heffing aangevraagd in verband met de invoering van het nieuwe handelssysteem. In dat systeem is geregeld dat er een fonds wordt toegewezen aan één hoek man. Daardoor krijgt de beurs handelaar een monopoliepositie. Groothandel Schuitema, onder deel van het Ahold-concern, heeft marktafspraken gemaakt met concurrent Unigro. De twee leveren aan Spar-winkels. On langs zijn er terreinen afgeba kend. Unigro blijft met zijn Spar-winkels uit het 'directe marktgebied' van de Schuitema- Spargroep. Ook de alarmeringsregelingen van verzekeringsmaatschappijen worden onderzocht. De maat schappijen gaan slechts met een beperkt aantal bergingsmaat schappijen per regio in zee. Er zijn ook ontheffingsverzoeken binnen gekomen rond ontgron dingen en zandwinning, evenals verzoeken rond stadsverwar ming en het inzamelen van afge werkte olie en ander afval. De staatssecretaris is verplicht de ontheffingsverzoeken voor te leggen aan de commissie Econo mische Mededinging. De Scheepswerf Moerdijk. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Roodevaart - De Scheepswerf Moerdijk aan de Roode Vaart is failliet verklaard. Curator mr. J. Verwiel uit Breda hoopt binnen twee maanden het dok te verkopen, waardoor de werf voor Moerdijk behouden blijft. De scheepswerf hield zich vooral bezig met scheepsreparatie. Het bedrijf had zes mensen in dienst, die allen zijn ontslagen. Curator Verwiel hoopt dat zij bij een nieuwe eige naar weer aan de slag kunnen, maar dat zal afhangen van het welslagen van de onder handelingen en de overeen te komen voor waarden. „Er lopen onderhandelingen. Ik hoop binnen twee maanden een definitief beeld te hebben." De oorzaak van het faillissement ligt volgens Van onze verslaggever Dinteloord - Suiker Unie bouwt bij de fabriek in Dinteloord de grootste verticale suikersilo van Nederland. De capaciteit van de silo van zestigduizend ton zal de oude silo van twintigduizend ton in Sas van Gent en het zakgoed in Rotterdam overbodig maken. De nieuwe silo, die bij de campagne van 1995 in gebruik moet kunnen worden genomen, vergt een investering van 15,5 miljoen. De hoogte van 54 meter en de breedte van 50 meter zullen van de silo een onmisbaar herkenningspunt in het vlakke land van de Westhoek maken. Het werk zal worden uitgevoerd door Machinefabriek Brabant/Van Opstal uit Breda. Dinteloord is de grootste suikerfabriek van West-Europa. Suiker Unie heeft in de tweede helft van de jaren tachtig het aantal fabrieken van zes naar vier teruggebracht. Daarbij sloten de fabrieken in Sas van Gent en Zevenbergen. ja Dinteloord staan momenteel acht süo's van elk tienduizend ton. Die capaciteit is onvoldoende om al het suiker op te slaan, vandaar dat additionele capaciteit in Rotterdam en Sas van Gent werd gebruikt. Een studie wees uit dat een nieuwe silo in Dinteloord gunstiger gelegen is dan in Puttershoek. De eerste spade is deze maand in de Westhoek-klei gestoken. Van onze redactie landbouw Breda - Na twee rampjaren zit de RBT-veiling, en daarmee feitelijk de meeste tuinders iri West- en Midden- Brabant, weer in de lift. In de eerste zes maanden van dit jaar is een omzet gereali seerd van 186 miljoen gulden, vijf procent meer dan in de vergelijkbare periode van vo rig jaar en zelfs ruim boven de halfjaaromzet van het topjaar 1991, toen de RBT-veiling een record draaide met een omzet van 370 miljoen gulden. Door overvloedige oogsten in heel Europa kelderde de omzet in 1992 naar 337 miljoen gulden. Dat tij werd vorig jaar niet gekeerd. De ommekeer die zich nu afte kent, werd vooral in de afgelo pen maand juni gerealiseerd. In de eerste vijf maanden van het jaar bleef de omzet nog achter. Door het natte en kou de voorjaar stagneerde de pro duktie. In de eerste zes maanden van 1994 realiseerden de meeste glastuinbouwprodukten een betere prijs dan in 1993. Kom kommers brachten gemiddeld vier cent per stuk meer op en tomaten 40 cent per kilo. Die ontwikkeling gold ook voor aubergine en paprika. Glassla en witlof daarentegen deden het slecht. De opleving die de al jaren lage witlofprijs vorig jaar vertoonde, lijkt weer achter de rug, omdat de Europese produktie met vier procent is gegroeid. RBT-directeur M. Claes ver wacht dat de tuinbouw door het diepste dal is. Hij zegt: „We zijn hier natuurlijk erg afhankelijk van het weer en van de concurrentie uit het buitenland. Maar de malaise van de afgelopen jaren heeft ervoor gezorgd dat hier en in het buitenland bedrijven on deruit zijn gegaan. Die pro- duktiedaling heeft een gunstig effect op de veilingprijs." Claes signaleert een sterke stijging van de export naar landen in het voormalige oost- blok. De keten van vakantieparken, onderdeel van het Britse bier- en recreatieconcern Scottish Ne wcastle, boekte opnieuw een ho ger resultaat. De Britse onderneming zag het bedrijfsresultaat van zijn recrea tie-divisie, waarvan Center Par es de kern vormt, met bijna 8 procent oplopen tot 83,1 miljoen pond 228,5 miljoen). Van die winstgroei nam de Ne derlandse keten het grootste deel van zijn rekening, meldde Scot tish Newcastle gisteren. De divisie is inmiddels goed voor bijna een derde van het bedrijfs resultaat van de groep. De pres taties van de divisie in het lo pende boekjaar worden 'bemoe digend' genoemd. In Nederland en België realiseer de Center Pares een bezettings graad van meer dan 90 procent, wat mede was te danken aan een toename van het aantal Duitse gasten. De bezoekers van de par ken besteedden 5 procent meer dan in 1992. Center Pares had een moeilijk jaar in Frankrijk, waar de bezet tingsgraad daalde van 94 tot 85 procent. Meer voor de wind gaat het Center Pares in het Verenigd Koninkrijk, waar de bezettings graad op 92 procent lag. Center Pares' divisiegenoot Pon- tin's toonde in het voorbije boekjaar vooruitgang met een stijging van het aantal bezoekers met 7 procent. De divisie als geheel kwam tot een met bijna 10 proeent geste gen omzet van 367,5 miljoen pond, ruim een miljard gulden. De omzet van Scottish New castle belandde op 1,7 miljard pond 4,84 miljard). Het be drijfsresultaat van de onderne ming kwam 13,8 procent hoger uit op 257,8 miljoen pond 709 miljoen). Zaandam (anp) - Bureaucra tie is de Ahold-specialisten in Moskou te veel geworden. Het levensmiddelenconcern heeft daarom besloten zijn vier deskundigen uit het anderhalf jaar geleden gestarte distributie- project in de Russische hoofd stad terug te trekken. „We hebben onze opdracht aan Economische Zaken teruggege ven," zegt H. Gobes, directeur communicatie bij Ahold. „De lo kale trage gang van zaken vin den de Ahold-adviseurs niet lan ger acceptabel." Eind 1992 ontving Ahold een opdracht van het ministerie van Economische Zaken om in Mos kou een lokaal distributiecen trum op te zetten. Dat centrum moest een constante goederen stroom aan de aangesloten win kels verzorgen. Dat leek volgens Gobes in eerste instantie aardig te lukken. De goederenstroom begon geleidelijk aan steeds vas tere vorm te krijgen. Het 'centrumpje' telde zo'n vijf A tien Russische medewerkers. Al in 1993 zou een nieuw gebouw worden neergezet, met onder meer een koelruimte. „Het is nu in Moskou bloedheet en je kunt zonder koelruimte niet meer fat soenlijk goederen opslaan," zegt Gobes, die de vier Ahold-speeia- listen begeleidde. Maar alle goe de wil liep voortdurend vast op de bureaucratie. De vergunnin gen kwamen maar niet en zijn er nog steeds niet. Het ministerie van Economische Zaken handelde in opdracht van de Europese Unie, die Oost-Eu ropa speciale steun bij de over schakeling van planeconomie naar markteconomie beschik baar stelde. In het zogenoemde Tagos-project van de EU vormde de distributie van levensmidde len één van de aandachtsterrei nen. Zou het project in Moskou slagen, dan zou het ook in een aantal andere steden in Rusland worden opgezet. Economische Zaken kijkt nog wel met Ahold hoe het lokale distributiecentrum in Moskou kan blijven draaien, zodat de aanwezige werknemers niet op straat komen te staan, meldt Gobes nog. Het project is gefi nancierd door het departement. 1. De aftiteling voor Euro- card/Mastercard. Eerst dacht ik dat het een persiflage was op Rinus Michels. Zo'n beetje als Henk Spaan dat zou doen. Later werd mij verteld dat het De Generaal in eigen persoon was. De Generaal heeft zich zelf overleefd. Hij is een karikatuur van zich zelf geworden zoals de oude Generaals. Kolonels en Dicta tors van Gabriel Garcia Mar- quez, breekbaar als perka ment en gebroken in een nos talgie omkijkend. 2. Op de dag dat paars een onhaalbare kaart bleek, komt Renault met een mooie kleu- renadvertentie in de dagbla den. Een rijtje Twingo's la chen de lezer toe. Dat die andere kleuren in elk geval nog mogelijk zijn, meldt Renault. Er zijn weinig advertenties, die zo trefzeker op de actuali teit inhaken als deze. Wist u trouwens dat paars niet alleen een vernieuwende kleur voor de politiek is, maar ook een fraaie uitdossing voor de Twingo? 3. Wat volgens mij dus hele maal niet kan, is zo'n puber- kreet van: 'Hallo, regering in Den Haag, waar zijn we nou eigenlijk wel helemaal mee bezig.' Die leus is niet puntig, niet relevant, niet interessant dus. Het is hooguit zo'n kreet die aan de verkeerde borrel tafels en in de verkeerde poli tieke milieus met een ver keerde intonatie wordt ge slaakt. Waarmee maar gezegd is dat je met politiek (=democratie, dat lijken sommigen wel eens te vergeten) wel iets leuks kunt doen, maar dan liefst wel met kwaliteit. 4. Kan u het nou ook maar een zier schelen dat Snickers 'official sponsor' van de WK 94 is? Het geeft deze naar geestig zuinige consument al leen maar de indruk dat-ie te veel voor zo'n candybar be taalt. 5. De reclamewereld heeft een campagne gevoerd onder het motto: zonder reclame zou dit programma, deze krant, deze wedstrijd niet mo gelijk zijn. Op een toernooi van nationa le ploegen maken ze dat net iets te duidelijk. Shirtjes met Opel erop, dat is toch een hartstikke multinationaal merk? Nationale Nederlan den? Wat doet het grootkapi taal met de landseer? Door Willem Reijn 6. Ik zat erop te letten, toen Nederland Ierland verslagen had. Je zou een paar leuke reclames verwachten, die in haken op dit succes. Wat pas seert onze ogen? Natuurlijk eerst die Nationale Nederlan den, de hoofdsponsor van Oranje. Logisch, maar niet leuk. 7. Dan Elsève, Wat? PP, B5 en nog een of andere vitamine maken je haar glanzend mooi. Een vervelende, internationa le spot. En zou dit toegesne den zijn op het voetbalpu bliek? 8. De nieuwe Heineken is een gewoon, alledaags filmpje. 9. Jameson is alleen aardig, omdat deze 'smooth Whiskey' uit Ierland komt. Maar wat moet je nou denken van kol truien als de mussen van het dak vallen? 10. De flauwe spot voor de Internationale Reis- en Kre dietbrief voor de ANWB? Wel voor breed publiek, maar niks meer. 11. De nieuwe kruidenmix van Silvo vo.or het gehakt en het OdolMed voor de stin kende strot zijn ook alleen duur en niet ter zake doende. 12. Toen kwam de spot met voetballers, die gracieus over de mat glijden. Ah! Voetbal! En dan komt er iets raars. Reebok declameert zonder een zweem van humor of rela tivering dat voetbal niet de belangrijkste zaak van deze wereld is, neen. 'it's much more important than that'. En toen moest ik denken aan Berlusconi. Democratie gede gradeerd tot voetbal, voetbal gedegradeerd tot commer cials. 13. En de Generaal hakkelde bij dit slechts door miljoenen, maar niet door creativiteit ge dragen commerciële geweld, in Zijn Labyrint: Het WK Voetbal is mede mogelijk ge maakt door EuroCard/Mas- tercard. (ADVERTENTIE) Verwiel in het teruglopen van het aantal orders in de moeilijke scheepsbouwsector, terwijl de kosten gewoon doorliepen. Het bedrijf is door de naar verhouding stevige schuldenlast ('enkele tonnen') ten onder gegaan. Vier jaar terug nam de Scheepswerf Moerdijk, toen door W. Kie- boom overgenomen van L. Zijlmans, nog een nieuw droogdok in gebruik. Van onze redactie economie Rotterdam - Het zwakke economische klimaat in West-Euro pa heeft in het afgelopen boekjaar (eindigend op 30 april) geen stempel kunnen drukken op de resultaten van Center Pares. Alles voor de vakantie regel je op 't ^postkantoor Handelsoverschot Japan daalt Tokyo - Het enorme handelsoverschot van Japan is in mei verminderd. Het saldo nam af van 9,95 miljard dollar in mei vorig jaar tot 8,84 miljard dollar in dezelfde maand van dit jaar, heeft het Japanse ministerie van Financiën gisteren bekendge maakt. De export liep op van 26,15 miljard naar 27,41 miljard dollar. De import groeide sterker, van 16,20 miljard tot 18,57 miljard dollar. De vermindering van het handelsoverschot valt evenwel hoger uit dan onafhankelijke economen hadden ver- wafht. Uitzendbureaus woedend op FNV Den Haag - De ABU, de werkgeversorganisatie in de uitzendb- ranche, weigert elk overleg met de Dienstenbond FNV, zolang deze vakbond vasthoudt aan het Witboek Uitzendbureaus dat vorige week is gepresenteerd. Pas als de Dienstenbond terug komt op zijn beschuldigingen is de ABU weer bereid met de FNV-bond te praten. In het witboek stelt de Dienstenbond dat een aantal uitzendbureaus deeltijdwerkers benadeelt ten op zichte van uitzendkrachten die een volledige baan hebben. Het verschil zouden de bureaus in eigen zak steken. Het zou daarbij in totaal om een half miljoen gulden per jaar gaan. De bond heeft in een reactie gezegd dat de uitspraken pas heroverwogen worden als ABU aantoont dat er geen verschil in behandeling is tussen full-timers en part-timers. (ADVERTENTIE) Alles voor de vakantie regel je op 't Spostkantoor| r

de Stem | 1994 | | pagina 5