[Arts hielp te [makkelijk bij zelfmoord ialiteit Brieven aan informateur Tjeenk Willink Gouden tijden voor bierbrouwers en ijsverkopers Goede dood Hulpverleners verdacht van mishandelen gehandicapten I Je^elUd DE STEM BINNENLAND Rechtbank in Haarlem: DE STEM Ct&ZM COMMENTAAR CDA-fractie staat achter Brinkman 'Goedkope' museumkaart van de baan J/ v BINNENLAND KORT DINSDAG 5 JULI 1994 A3 Stel Haarlem - De Haarlemse huisarts M. Karsten heeft te gemakkelijk en te snel een invalide man geholpen met zelfdoding door hem een drankje te verstrekken. SLr fpS*'» -• peinteresseerd zijn in on foto* dat het gaat om hün to' Vorig jaar deden FOO leerlingen mee aan lierenstaking. Voeg daaikl Emders die niet meer wetd Ie de alsmaar grotere finaij 1 gaten van hun studerem! tren kunnen dichten. Tel e Ie mensen bij die van 4 Idsmarkt verdrongen woo doordat studenten gedwoi |zijn om vaker te werka hun studie. Dan zie j bel mensen regelrecht ge worden door politieke be vorming, die niet is afgewo op zijn totale maatschappe gevolgen, maar uiterst eet kg op de begroting van éét Jsterie. Wie dat weigert int laat vroeg of laat de pleuri teken." Terwijl het psychisch lijden van de patiënt te verlichten was ge weest, heeft de huisarts zich neergelegd bij de weigering van de man daaraan mee te werken. Hij had van de patiënt moeten vergen dat hij eerst aan behan delingsmethoden zou meewer ken. Dat de man dreigde zich met invalidewagen en al voor de trein te gooien, rechtvaardigt geen hulp bij zelfdoding. Dit stelde de Haarlemse recht bank gisteren in een van de proefprocessen rond hulp bij zelfdoding. Evenals de Haarlem- se psychiater Chabot, die kort 1 geleden door de Hoge Raad schuldig werd bevonden aan hulp bij zelfdoding, achtte de rechtbank deze 51-jarige huis arts fout omdat hij niet zorgvul dig genoeg heeft gehandeld. En net als Chabot kreeg ook deze arts geen straf, hoewel daar vol gens het vonnis alle reden voor is. Huisarts Karsten, in Haarlem en omstreken volgens hemzelf be kend. als een man die ruimden kend is over euthanasie en hulp bij zelfdoding, gaf in 1991 een 48-jarige man een middel om een zachte dood te kunnen ster ven. De man had een paar jaar tevoren hersenbloedingen gehad en was eenzijdig verlamd. Hoewel hij zich goed kon redden en absoluut niet in een stervens fase verkeerde, wilde hij niet op een afhankelijke manier door het leven. Bij volle bewustzijn en in alle vrijheid besloot hij tot zelf moord. Omdat zijn eigen huisarts hem niet hielp en een zelfmoordpo ging niet tot de dood leidde, [vroeg hij'Karsten. Die conclu- deerde na drie maanden met vele gesprekken met de patiënt, zijn I familie en hulpverleners dat de man echt dood wilde. Dat psy chiaters nog een kans op behan- l'deling gaven, legde de huisarts f naast zich neer. Zijn patiënt wil- f de immers niet behandeld wor- den. Juist op dat punt - de behandel- mogelijkheden - handelde de arts, volgens de rechtbank, ver keerd. Conform het Chabot-ar- rest zei de rechtbank dat een beroep op noodtoestand (waar- r mee de arts niet schuldig zou zijn omdat hij koos voor de beste oplossing) best mogelijk is bij hulp bij zelfdoding van geeste lijk (en niet lichamelijk) zieke mensen die niet direct in een stervensfase verkeren. 'Maar dan moet wel vaststaan dat het lijden van de patiënt ondraaglijk en uitzichtloos is,' aldus het vonnis. 'Uitzichtloosheid is er - in be ginsel - niet als er een reëel alternatief is om het lijden te verlichten, hoewel de patiënt dat in volle vrijheid (dus niet vanuit een psychose of bijvoorbeeld in dronkenschap) afwijst,' staat in het vonnis. In een reactie op het vonnis zegt Karsten dat 'artsen mensen die dood willen nooit kunnen dwin gen zich psychiatrisch te laten behandelen'. Karsten: „Vergelijk het met ie mand met borstkanker. Als die persoon geen operaties of bestra lingen wil, kun je dat nooit eisen als arts." Uiterlijk lijkt Karsten (enkele jaren geleden in opspraak omdat hij de Nederlandse schaatstop van dopinggebruik beschuldig de) nogal makkelijk te denken over euthanasie en hulp bij zelf doding. „Ik vind dat mensen het recht hebben zelf te bepalen wanneer ze niet meer willen leven. Ie mand zoals deze man, die werke lijk leed onder het leven en zijn invaliditeit, moet aan dat leven kunnen ontsnappen. En niet op vreselijke manieren als voor de trein rijden met zijn invalidewa gentje. Ook ouderen, die in bed liggen en niet eens zelf uit het raam kunnen springen, zouden het recht moeten hebben op het moment dat hen goed dunkt te stoppen met leven. Ik ken het geval van een ambulancebroeder die zich ophing na het zien van de zelfdoding van een moeder en kind. Aan die gevolgen voor de omgeving denkt men niet gauw," zegt Karsten. „Euthanasie (het doden van een ander) en hulp bij zelfdoding (het verstrekken van de midde len) zijn voor mij hetzelfde. De wet tilt veel zwaarder aan euthanasie met een maximum straf van 12 jaar. Op hulp bij zelfdoding staat een kwart van die straf. Maar beide gevallen zijn voor de arts een ramp. Wij zijn niet opgeleid in beëindiging, maar om het levens- en lichame lijk geluk terug te geven. Doden doet geen enkele arts graag. Maar iets anders is om je in te leven in degene die dood wil. Dan denk je niet alleen juridisch of medisch, maar vooral ook als mens." ongens hebben aanzien® re inkomsten dan meisjes 0 elfde geldt voor scholiere! het mbo ten opzichte va ingen van andere school- ■n. Allochtone leerlinge 'gen meer geld van hui ers, maar hebben lagere to sten uit baantjes dan au- tone leerlingen. Driekwart de jongere scholieren a alle oudere scholieren spa- regelmatig. igeleken met enkele decennia den besteden jongeren n« r tijd aan onderwijs, heefi Planbureau berekend. Dit t zowel het aantal uren [gelui gemiddeld per weel '.jt zijn aan schoolbezoek et maken van huiswerk, als het tal jaren dat zij onderwij.' ;en. Per saldo is de vrije tij1' jongeren afgenomen. onderwerp politiek boeit geren nauwelijks, zo blijkt uit rapportage. Meer dan de helft de leerlingen in het voortge- onderwijs heeft geen politic voorkeur of zou niet ga<" immen en ruim 40 procent t op de hoogte van de politie- opvattingen van de ouders, .t betekent overigens niet da geren geen duidelijke meniflS )ben over politiek getinte uf' fraken. Zo onderschrijft bijna hekwart de stelling dat er te lel misbruik wordt gemaas1 |n sociale voorzieningen eli dt 23 procent dat de uitkerin- omlaag kunnen en mag et< lgens 87 procent, niet op het jnimumloon bezuinigd wordeu- .eer dan de helft van de school- aande jeugd is van mening da' teveel buitenlanders in Neder ndzijn. rijwel alle scholieren in he aortgezet onderwijs willen late menwonen of trouwen en ruito procent zou graag één of twee nderen willen. Mooi weer en een weekeindje WK-voetbal op de televisie. Dat leverde gisterochtend dit beeld bij de glasbak in Utrecht. foto anp Van onze verslaggever Breda - Drank en ijs, het lijken op dit moment de eerste levensbehoeften van de Nederlander. Door de hitte van de afgelopen dagen heb ben de mensen massaal naar de fles gegre pen of een verkoelend ijsje verorberd. De drank- en ijsfabrikanten wrijven zich dan ook in hun handen. Na een lange periode van regen en kou kunnen ze deze financiële injectie goed gebruiken. „Het gaat gelukkig spoken," meent R. van Wijngaarden, de commercieel manager van de ijsdivisie van de Oosterhoutse Zoetwaren- fabriek. De zomer is nog maar net ingetreden of het tropische klimaat roept bij sommigen al weerstand op. Te benauwd, zonnesteken en hartklachten. Maar de brouwerijen klagen dus niet. „We moeten alle zeilen bijzetten," zegt P. Swin- kels, de voorzitter van Raad van Bestuur van Bavaria. De vraag naar dit bier is de afgelo pen dagen met vijftig procent gestegen. Vooral het alcoholvrije bier doet het goed. Het echte pilsje wil in de brandende zon wel eens een vervelende uitwerking hebben. Ook de bierbrouwers Grolsch en Heineken sturen extra vrachtwagens met bier de weg op om aan de vraag te kunnen voldoen. Niet alleen het mooie weer krikt de con sumptie op, ook het WK-voetbal in Amerika helpt een handje mee. „Dat mega-evenement heeft zelfs een groter effect dan het weer," vindt woordvoerder K. Woltjes van Heineken. Ook al mogen de zaken goed lopen, de brouwerijen blijven voorzichtig. Uit eoncur- rentie-overwegingen houden ze de echte cij fers van vraag en produktie voor zich. De limonade-fabrikanten profiteren ook van de hitte. Zo noemt Vrumona, het bedrijf achter bekende merken als Pepsi Cola, Se ven Up, Sourcy Mineraalwater en Isostar, zich de dorstlesser van Nederland. „De vraag is flink aangetrokken," stelt mar keting-manager R. van Bremen tevreden vast. Ook concurrent Coca Cola draait opti maal. De bedrijven met ijs in hun pakket kunnen daar over meepraten. Het seizoen begint eigenlijk in, april, maar tot juli was het huilen met 'de pet op. Nu draait de ijspro- duktie van de Oosterhoutse Zoetwarenfa- briek dag en nacht, zo'n acht uur meer dan normaal. „Een opsteker," noemt commercieel mana ger R. van Wijngaarden de vertienvoudiging van de produktie van ijs voor winkelketens als Jamin, Albert Heijn en Edah. VOOR WIE het leven heilig is, zijn de tijden moeilijk. Eerst het arrest Chabot, waarin de Hoge Raad uitspreekt dat artsen onder voorwaarden hulp mogen bieden aan patiënten die geestelijk zo lijden dat ze dood willen. Vervolgens de zaak Prins, de gynaecoloog die op verzoek van de ouders een zwaar gehandicapte baby die pijn leed en die geen uitzicht had op een beter bestaan, uit zijn lijden verlost heeft. En nu als derde de uitspraak van de Haarlemse rechtbank tegen dr. Karsten. Hij heeft een invalide man die niet stervende was en zelfs niet uitzichtloos leed, maar desondanks alle therapie weigerde en alleen nog maar dood wilde, geholpen om op een nette wijze aan zijn einde te komen. Twee van de drie zaken lijken op elkaar. Die van Chabot en Karsten. In beide gevallen ging het om volwassen mensen, die volstrekt bij zinnen waren en die zelf besloten hadden dat het leven voor hen geen zin meer had. Zij wilden bovendien geen anderen, zoals treinmachinisten, met hun zelfmoord belasten en vroegen daarom aan artsen om een afdoend middel. 'n de zaak van de Purmerendse dokter Prins ging het om een meisje dat niet in staat was haar eigen wil kenbaar te maken, naar ouders hebben voor haar beslist. De arts heeft zich gehouden aan de regels die het ziekenhuis en de beroepsorgani saties voor dit soort verzoeken hebben opgesteld. Desondanks overweegt justitie of dr. Prins niet vervolgd moet worden. Een 9oede zaak, niet omdat hier gesteld wil zijn dat het fout is wat de arts gedaan heeft, maar omdat levensbeëindiging van wilsonbe- Kwamen niet alleen aan de onderlinge discussie van medici overgelaten mag worden. Het is een belangrijke ethische kwes tie, waarover in de maatschappij niet alleen zeer verschillend gedacht wordt maar waarbij de normen langzamerhand ver schuiven. Het is daarom goed dat de onafhankelijke rechter zich erover buigt en zonodig de grenzen bepaalt. !n d0 zaken tegen Karsten en Chabot hebben de rechterlijke instanties dit reeds gedaan. Over Chabot heeft de Hoge Raad geoordeeld. De Nederlandse bisschoppen hebben op die uit spraak gereageerd en in zeer afkeurende zin. De bisschoppen stellen dat niemand het recht heeft een arts te vragen hem te nelpen zichzelf het leven te benemen. Het is het goed recht van de bisschoppen dit te vinden en als zij ervoor waarschuwen dat familieleden en artsen die het leven willen eerbiedigen niet onder druk gezet mogen worden, hebben zij het gelijk eveneens aan hun zijde. nW nun ste"'n9.nafTle "jkt te impliceren dat andersdenkenden V a"een het principe van de bisschoppen voor derden maar ok voor zichzelf hebben te accepteren, staan ze buiten de ^eaerlandse maatschappelijke realiteit, e goede dood, onder zorgvuldig geformuleerde en gehanteerde orwaarden, is een even geaccepteerd feit, als het verzet tegen inanasie. Pressie op wie dan ook om tegen zijn geweten mee werken aan levensbeëindiging is even onjuist als druk om inanasie te weigeren. Leven is een principezaak en daar kan en eg ieder in Nederland anders over denken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De CDA-fractie is het met voorzitter Brinkman eens dat het rapport-Gardeniers over de verkiezingsnederlaag geen consequenties hoeft te heb ben voor Brinkman. De kamerle den steunen Brinkman in zijn besluit om aan te blijven. Dit bleek gisteren tijdens een langdurige fractievergadering van het CDA. Een commissie onder leiding van oud-minister Gardeniers presen teerde zaterdag haar analyse van de verkiezingsnederlaag, waarbij het CDA twintig zetels verloor. Het rapport is kritisch over Brinkman: hij heeft onder ande re de fractie te veel ruimte gege ven tijdens de afgelopen kabi netsperiode. Daardoor kwam de 'politieke profilering' van de fractie niet goed uit de verf. Brinkman concludeerde dat hij aan kan blijven en kondigde aan om fouten in de toekomst te zullen vermijden. De fractie heeft gisteren steun uitgespro ken aan dit standpunt. Leiden (anp) - De proef met de 'goedkope' museumkaart is mislukt. Ruim twee maanden gele den introduceerde de Stich ting Museumjaarkaart de pas waarmee vijftig procent korting wordt gegeven op de toegangsprijs vanruim 400 musea. De kortingspas, die 12,50 gulden kost, is nog tot 1 oktober geldig. Zo'n vier- a vijfduizend mensen schaf ten hem aan. De stichting had op dertigduizend nieu we kaarthouders gerekend. Na 1 oktober komt een duurdere variant van de museumjaarkaart op de markt. Die nieuwe pas, die 75 gulden moet kosten, geeft ook recht op gratis toegang tot speciale ten toonstellingen. De gewone museumjaar- kaart, waarvan er nu zo'n 160.000 zijn, wordt met in gang van 1 oktober vijf gul den duurder. Drachten (anp) - Op verdenking van mishandeling van geestelijk gehandicapte bewoners moeten vijf groepsleiders van de zorginstelling Maartenswouden in Drachten voor de rechter verschijnen. Justitie begon in april een on derzoek, omdat allerlei geruch ten de ronde deden over ver meende misstanden in het te huis. Zo zou op de betrokken afdeling een ernstig geestelijk gehandicapte jongen zijn overle den als gevolg van nalatigheid. Hoewel dit gerucht de directe aanleiding was tot het onder zoek, weigerden directeur L. Senneker en regionaal inspec teur van de geestelijke volksge zondheid J. van Veldhuizen hier gisteren commentaar op te ge ven. „Ik wil alleen zeggen dat de gerechtelijke vervolging van de vijf instellingswerkers geen ver band houdt met de dood van de jongen," verklaarde Van Veld huizen. Verder wilde de inspecteur geen duidelijkheid scheppen over het overlijden van de bewoner. Binnen de instelling deden ook andere verhalen de ronde. Zo zouden bewoners als disciplinai re maatregel onder meer met brandslangen worden natgespo ten of met hun hoofd in een bord met eten worden gedrukt. Senneker weigerde in april het woord mishandeling in de mond te nemen, maar stelde de vijf verdachten wel op non-actief. Tegen een zesde groepsleider werd een ontslagprocedure ge start, maar de directeur wil hier over geen informatie verschaf fen. Maartenswouden telt 480 bewo ners en net zoveel personeelsle den. Op de afdeling waarover de commotie is ontstaan, verblijven twaalf bewoners. De familieraad van het tehuis was bij het begin van het onderzoek kwaad omdat hij hiervan niet op de hoogte was gesteld. Volgens Van Veldhuizen is de familie nu wel goed inge licht. Het is nog niet bekend wanneer de vijf verdachten, drie mannen en twee vrouwen, voor de rech ter in Leeuwarden moeten ver schijnen. A A Heerlijk, die smog van de afgelopen dagen. Er zat zoveel ozon in de lucht dat je rustig kan zonnen zonder angst om huidkanker op te lopen. Veel meer dan zonnen kun je evenwel niet, elke andere activiteit tast je luchtwegen aan. Het zijn de jaarlijkse zomerperikelen, maar ze gaan aan de meeste mensen voorbij, omdat die zich binnen opsluiten om voetbal en Tour de France te volgen. Er zijn ook mensen die 'Wimbledon' er nog bij hebben gedaan en die zijn pas gisteren tot de ontdek king gekomen dat het best redelijk weer is in Neder land. Mij is het nog lang niet heet genoeg dus ga ik een maandje nog meer hitte opzoeken. Ik ontvlucht ook meteen de voetbal-gekte en dat is wel nodig, want ik kan de spanning nog amper aan. Bang als ik ben om in een volgende ronde te verliezen, onderga ik dat verlies liever anoniem in een ver buitenland. Dan kan ik altijd nog zeggen dat ik Deen ben. Mochten we onverhoopt toch verder komen dan zijn ze in dat land dat met niets dan nederlagen naar huis moest, nog niet jarig. Doe in de tussentijd geen domme dingen en verwacht niet te veel van Van Mierlo. MERIJN 'Zes topopleidingen aan conservatoria' Den Haag - Staatssecretaris Cohen (Onderwijs) wil zes conser vatoria een tweede-faseopleiding gunnen, een vervolgopleiding voor zeer getalenteerde musici. Voorwaarde is wel dat de instellingen meewerken aan een algemene vermindering van het aantal muziekstudenten met 20 procent vanaf 1995. Cohen heeft dit aan de twaalf Nederlandse conservatoria voorgesteld. Eindhovense wijkbende opgerold Eindhoven - Een speciaal team van de politie heeft een bende opgerold die verantwoordelijk wordt geacht voor ten minste 140 misdrijven. De verdachten variëren in leeftijd van 18 tot 27 jaar. Ze komen allemaal uit dezelfde Eindhovense wijk, aldus een woordvoerder van de politie. De verdachten maakte zich vooral schuldig aan inbraken. Er werd voor minstens 800.000 gulden buitgemaakt. De politie vermoedt dat ze veel meer op hun kerfstok hebben en dat de werkelijke schade veel groter is. OM in cassatie in qat-zaak Haarlem - Het Openbaar Ministerie in Haarlem gaat in cassatie bij de Hoge Raad tegen het oordeel van de Haarlemse rechtbank dat het middel qat niet onder de opiumwet valt. De rechtbank bepaalde vrijdag dat de handel in qat (miraa-planten) niet strafbaar is, omdat slechts enkele bestanddelen en niet de gehele plant onder de opiumwet vallen. De rechters volgden daarmee het standpunt van het ministerie van WVC. Cao-lonen amper een procent omhoog Den Haag- De gemiddelde stijging van de lonen dit jaar in de tot nu toe afgesloten grotere cao's ligt op 0,9 procent. Ruim 40 procent van de werknemers zit op de nullijn of heeft zelfs te maken met een daling van de koopkracht. Zieke werknemers krijgen overal hun ziekte-uitkering van 70 procent aangevuld tot 100 procent van het loon. Dat blijkt uit een inventarisatie door het ministerie van Sociale Zaken, die het departement gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de cao's waarin sprake is van de nullijn of zelfs een daling van koopkracht bevinden zich grote akkoorden als die voor de metaalnijverheid, de gemeenten, onderwijs en wetenschappen, Shell en Hoogovens. Eis tien jaar cel voor doden winkelier Amsterdam - Tegen de achttienjarige M.B. uit Amsterdam is gisteren tien jaar cel en tbs geëist. B. doodde eind vorig jaar de sigarenwinkelier A. Hartman tijdens een overval. Die overval veroorzaakte toen een grote commotie in de hoofdstad. De zaak werd gisteren achter gesloten deuren behandeld, omdat B. op het moment dat hij het misdrijf pleegde nog minderjarig was. Man verdronken bij Zoutelande Zoutelande - De 57-jarige H. A. Bergmans uit Waalwijk is zondagmiddag bij het zwemmen in de Noordzee verdronken. Het ongeval gebeurde omstreeks half zes voor het strand bij Zoutelande, ter hoogte van de strandtent De Branding. Ledden van de reddingsbrigade hebben tevergeefs geprobeerd het slachtoffer te reanimeren. Van onze Haagse redactie Den Haag - Informateur Tjeenk Willink hanteerde gis teren de methode-Ruppert door van de drie fractievoor zitters Brinkman (CDA), Bol- kestein (WD) en Van Mierlo (D66) per brief duidelijkheid te krijgen over de voortgang van de formatie. Ruppert was in 1973 de informa teur die onderhandelaars per brief duidelijkheid dwong te scheppen over hun positie in het formatieproces. Hij probeerde op deze manier stap-voor-stap alle mogelijkheden van coalitievor ming te ontrafelen. Brinkman heeft gisteren de methode trou wens onmiddellijk ondermijnd door ongevraagd centrum-links af te wijzen. De publikatie van de brieven van de drie fractievoorzitters aan Tjeenk Willink ging verge zeld van een persbericht van de Rijksvoorlichtingsdienst: 'Hedenmiddag heeft de informa teur besprekingen gevoerd met de fractievoorzitters van CDA, VVD en D66, om na te gaan of een kabinet van de drie genoem de partijen tot de reële mogelijk heden behoort. Aan het einde van deze bespreking heeft de informateur de fractievoorzitters de vraag meegegeven of zij gelet op het besprokene bereid zijn serieus, mee te werken aan het onderzoek naar de totstandko ming van dat kabinet. Mocht het antwoord onverhoopt neen zijn dan moet worden aangegeven op welke argumenten dit antwoord is gebaseerd. De fractievoorzitters hebben de hierbij gevoegde antwoorden ge geven.' „Zeer geachte heer Tjeenk Wil link, Gelet op het besprokene op 4 juli 1994, deel ik u mede gaarne bereid te zijn mede te werken aan een onderzoek naar de tot standkoming van een kabinet dat bestaat uit CDA, WD en D66. Met gevoelens van de meeste hoogachting, mr. drs. F. Bolkestein." „Zeer geachte heer Tjeenk Wil link, U vroeg mij of onze fractie, gelet op het besprokene in het overleg dd. heden onder uw leiding met de heren Van Mierlo, Bolkestein en mijzelf, bereid is serieus mee te werken aan onderzoek naar de mogelijkheden van totstand koming van een kabinet CDA, VVD en D66, Het antwoord op die vraag luidt: ja. Dat positieve antwoord wordt ons ingegeven door de uitslag van de verkiezingen die voor D66 en VVD winst te zien gaven en bovendien door de constate ring in de besprekingen onder uw leiding dat de onderhande lingen over een zgn. paarse coa litie niet tot een positief resul taat hebben geleid. Wij zijn van mening dat over de mogelijkheid van totstandko ming van een CDA/WD/D66- kabinet eerst een definitieve conclusie kan worden bereikt nadat serieus onderzoek daar naar is verricht. Omdat - zoals wij u een- en andermaal ruim schoots voldoende hebben toege licht - de verkiezingsuitslag naar ons oordeel geen onderzoek naar de mogelijkheden van een PvdA/ CDA/D66-kabmet rechtvaar digt, achten wij het overbodig na te gaan of onderzoek naar vor ming van een kabinet van PvdA, CDA, D66 zin heeft. Hopelijk ziet u kans op basis van het hedenmiddag besprokene positief te adviseren omtrent on derzoek naar de mogelijkheden van totstandkoming van een CDA/WD/D66-kabinet. In dat gesprek zal het u overigens zijn opgevallen dat naar ons oordeel dit mogelijke kabinet niet alleen afspraken zou moeten maken over sociaal-economische vraag stukken, maar ook over diverse andere vraagstukken zoals met betrekking tot het onderwijs, vermindering van financiële en adminstratieve lastendruk met het oog op verbetering van de werkgelegenheid en overdracht van verantwoordelijkheden, bij voorbeeld voor bepaalde werk nemersverzekeringen naar werk gevers en werknemenmsr in de verschillende bedrijven. Met vriendelijke groet, mr. drs. L. C. Brinkman." „Geachte heer Tjeenk Willink U heeft mij gevraagd of ik bereid ben -gelet op het besprokene op 4 juli- serieus mee te werken aan een kabinet van CDA, WD en D66. Het spijt mij u te moeten meedelen dat het antwoord nee Gelet op het besprokene moet ik vaststellen dat het gesprek geen verandering heeft gebracht in de politieke lading, die een kabinet van CDA, WD en D66 had ge kregen door de reden, waarom de onderhandelingen over een paarse coalitie van de zijde van de WD werden afgebroken. Die reden was in essentie dat het paarse pakket niet voldoende krachtig ingreep in de sociale verzekeringen. Aangezien ik van mening was en ben dat er reeds een zeer ingrij pend pakket aan maatregelen lag - mede gezien het perspectief van verdergaande hervormingen later in de kabinetsperiode - en dat extra eisen van de WD op dit terrein het voor ons aan vaardbare overschreden, kan ik mij ook nu niet verenigen met verdergaande ingrepen, die logi scherwijs zouden moeten worden vastgelegd in een regeerakkoord tussen CDA, WD en D66. Op Tjeenk Willink neemt even de tijd voor een wandelingetje. foto anp een expliciet door mij gestelde vraag of dit inderdaad de bedoe ling was werd door de heer Bol kestein bevestigend geantwoord. Op grond daarvan acht ik het weinig zinvol onderhandelingen te openen die zouden kunnen leiden tot de totstandkoming van een kabinet van CDA, WD en D66. Hoogachtend, H. van Mierlo."

de Stem | 1994 | | pagina 3