Het broeit in de studentenhuizen Arts hie makkeli bij zelfi sn Jongeren vooral bezorgd over milieu, aids en criminaliteit Zwart -DE STEM- LSVB-voorzitter voorspelt 4hete herfst' Rechtbank in Haa DESTEM Goede dood DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Zonneschijn in het verdomhoekje 'Studenten worden op twee fronten gepakt' w DINSDAG 5 JULI 1994 Mijn overbuurman is zich nergens van bewust. Hij rolt fluitend zijn groene con tainer naar buiten en wandelt soepeitjes in zijn korte broek terug naar zijn sluimerzachte tuinmeubel onder de blote hemel. In verschillende huis kamers worden hoofden ge schud. Kijk nou 's. Daar is z'n vrouw, poepiebruin over d'r hele lijf, tot diep in haar jeweetwel. Ongelooflijk! Waar halen ze het lef van daan, zo op klaarlichte dag! De overburen geven zich schaamteloos over aan een oud ritueel, het aanbidden van de zon. Ze heffen hun betraande blik naar het wol kenloze blauw, sluiten hun ogen in het moordende licht en trekken traag hun kleren uit. Daarna zalven zij zich met bijna wellustige gebaren. Hun roodbruine lijven glinsteren uitdagend van het voorhoofd tot en met de voetzool. Vervolgens leggen de over- buurtjes zich met een brutale grijns op de rug en spreiden de armen in totale overgave. Ze bieden hun blanke vlees aan ter roostering. Wij kijken vanuit de veilige schaduw toe met ingehouden adem en zien hoe het zweetsop uit hun sud derende huidplooien gulpt. Zij ondergaat de hete fol teringen roerloos. Hij draait zich loom op zijn buik. Er zijn kennelijk nog mensen die geloven dat alles goud is wat er blinkt in de zomerzon. Die de uitdrukking 'er warm pjes bijzitten' merkwaardig letterlijk nemen. Ze geven zich volledig over aan de Ul tra-violette Vlammenwerper en in de winter zoeken ze hun heil bij zonnekanonnen, bronswalsen, bruinbombarde- menten en diverse andere le vensgevaarlijke wapens. Het aanbranden en schroeien kent geen grenzen. Met behulp van olijfolie worden de laatste witte streepjes in de schaam- zöne weggewerkt, want pips op de bips staat voor slapheid en ziekenfonds. Mjjn overburen zijn een tikje ordi, als ik het mag zeggen. Zij draagt een puilende leg ging en hij een foute zonne bril. Ze schamen zich niet eens voor hun verdachte, me diterrane teint. Kranten lezen ze niet en van het grote kan keralarm hebben ze nog nooit gehoord. De rest van de buurt heeft zich al lang gepantserd tegen de koperen beul die met dub bele kracht door de gerafelde ozonlaag straalt. Wij wagen ons hoogstens 's morgens voor negen uur gedurende tien minuutjes in de zon, be-, smeerd met een dikke laag sunblock met fruitzuur en een beschermingsfactor van min stens 25, en dan onder de parasol. Wij gaan naar poli tiek correcte vakantielanden als IJsland, Lapland en Wit- Rusland. Wit is in, bruin is uit. Bloedar- moede-bleek is tegenwoordig de kleur van verantwoorde luxe. Sluiers, brede hoeden en lange rokken helpen ons door de zomers. Alle denkbare exotische strand-paradijzen zijn inmiddels tot rampgebied verklaard. We hebben smeer sels, pillen en kuuroorden waar ze de laatste resten be schamend bruin verwijderen, desnoods operatief. In betere kringen is het on dertussen de gewoonte eerst het zwarte geld wit te wassen en daarna zichzelf. Plezier jachten en vakantiehuizen zijn nog maar een krats waard. Het nieuwe vermaak ligt in donkere kamers, nachtconcer ten en overdekte tropische zwembaden. In drommen gaan we naar de Evenemen tenhal in Tiel, waar het veilige licht van Yomanda schijnt. En we kijken uiteraard naar het voetballen in het eigen huis stadion. Mijn overburen hebben hun huid verkocht. Ze hebben nog steeds geen weet van het uit drogen, etteren, zwellen en zweren. Ze draaien zich nog eens om in hun zomerse on schuld. Ze zijn als Adam en Eva vóór de zon-de-val. Zo ongeveer heeft het bijbelse Eden er dus uitgezien. Ik bid voor ze op mijn blote, melkwitte knieën. I Rijswijk krijgt zwarte markt," meldt het ochtendblad. De lezer fronst verbaasd de wenkbrauwen. Rijswijk, de zetel van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, de vestigingsplaats van menig advieslichaam, de woonplaats van talloze ambtenaren, gezagsdragers en andere invloedrijken, permitteert zich iets onoirbaars? En nog wel een officiële zwarte markt. Hoe hoog moet de nood aan de Sir Winston Churchilllaan dan niet gestegen zijn? Zelfs in Bosnië, Somalië en Ruanda gaat men niet zo ver. Dat daar een zwarte markt floreert, weet en accepteert het onmachtige bestuur, maar goed keuren en officieel laten 'Vestigen, dat is zelfs voor een crisisgebied te veel gevraagd. Het stukje geeft antwoord op de intrigerende vraag. 'Zwarte markt' blijkt het van overheidswege gehanteerde koosnaampje voor een exotische markt te zijn. En dan nog verbaasd zijn dat de publieke opinie buitenlanders met illegaliteit en ontduiking in verband brengt. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. 9 De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s In na-oorlogs Nederland is het nog nooit vertoond^ dat het inkomen van een groep Nederlanders zo maar met een kwart werd verlaagd. Toch hangt alle studenten deze maatregel boven het hoofd. Het broeit dan ook op universiteiten en hogescholen. Spreekbuis van de verontrusten is Kysia Hekster, sinds en kele weken voorzitter van de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB). Door John van Oppen ZE IS nu nog onbekend in Ne derland, maar dat kan in het najaar snel veranderen. Kysia Hekster ontwikkelt zich als de vertolker van Het Grote Onge noegen tegen de op handen zijn de bezuinigingen op het studen teninkomen. „Het dreigt een he te herfst te worden, als politiek Den Haag de plannen tot verla ging van de basisbeurs doorzet", zegt de nieuwe voorzitter van de LSVB. Ze werd 22 jaar geleden geboren in Leiden. Haar ouders verhuis- 'den naar Nijmegen toen ze vijf jaar was. Ze volgde er het Stede lijk Gymnasium. Ging maat schappijgeschiedenis studeren in Rotterdam en werd lid van de universiteitsraad. Met die studie is ze bijna klaar, maar ze heeft de boeken voor de duur van één jaar aan de kant gelegd om full time voorzitter te worden van de LSVB, een club waarbinnen ze de laatste jaren al bijzonderaetief was.' s ex Barricaden1 m Ze is helemaal niet zo'n type voor de barricaden. Hoopt vurig dat het dit najaar niet tot straat acties hoeft te komen. Dat 'Den Haag' op tijd luistert naar de argumenten waarmee het LSVB- bestuur de politieke partijen de komende tijd gaat bestoken. Dat 'Den Haag' op tijd inziet dat de verontwaardiging onder studen ten, scholieren en hun ouders schrikbarende vormen begint aan te nemen. „Maar de tijd begint te dringen en het soms lijkt het alsof de politieke partijen helemaal niet geïnteresseerd zijn in onze situa tie. De Tweede Kamer kijkt nog maar één kant uit, sinds de ver kiezingswinst van de Oude renpartijen. Met alle respect, maar we hopen dat voldoende politici op tijd beseffen dat er nóg een groep Nederlanders is die zwaar in de verdrukking dreigt te komen door politieke besluitvorming." De basisbeurs voor uitwonende student bedraagt nu nog 560 gulden per maand, maar minis ter Ritzen wil die stapsgewijs verlagen. Vanaf 1 januari 1996 zal de basisbeurs dan nog 425 gulden zijn. „Daar kan een stu dent amper zijn kamer en voed sel van betalen, laat staan zijn studie," concludeert Kysia Heks ter. „De regering gaat ervan uit dat de ouders wel weer zullen bijspringen. Maar die zitten vaak ook al behoorlijk klem." De basisbeurs van de thuiswo nende student bedraagt 225 gul den en zou teruggebracht moe ten worden tot 125 gulden. Ky sia Hekster wijst op 'belachelijk' trekjes in de maatregel. Het ver schil tussen de beurs voor een uitwonende en thuiswonende student bedraagt nu nog 335 gulden. Dat is de norm die staat voor de huur van een kamer. „Straks is het verschil tussen die twee nog maar 300 gulden. Alsof een kamer opeens minder duur is. Terwijl dezelfde regering heeft ingestemd met huurverho gingen, Op dezp manier worden studenten op twee fronten ge pakt." Tempobeurs Onaanvaardnaar, zo noemen de studentenorganisaties de aange kondigde maatregelen. Zeker ook omdat ze niet op zichzelf staan. Naast de verlaging van de basisbeurs, wil Den Haag im mers de tempobeurs introduce ren. Dat betekent dat iedereen per studiejaar minstens 10 van de 42 studiepunten moet halen, anders wordt zijn beurs omgezet in een rentedragende lening. „Een uitwonende student die uitsluitend een basisbeurs heeft, krijgt daardoor opeens een stu dieschuld van 5500 gulden, die als een hypotheek aan zijn been hangt. Maar er zijn ook mensen met een aanvullende beurs en die kunnen in een pechjaar ge confronteerd worden met een studieschuld van wel tiendui zend gulden. Absurd," oordeelt Kysia Hekster. Ze geeft het voorbeeld van een student die ziek raakt; van ie mand die een jaar in het buiten land leert om extra ervaring op te doen maar de punten niet op tijd doorkrijgt van die buiten landse universiteit; van een stu dent die een half jaar stage loopt en voor dat lange project slechts één studiepunt krijgt. Daarbij komt, aldus de voorzit ter van de studentenvakbond, dat veel universiteiten werken met jaaroverschijdende vakken waarvoor je echter maar één keer een studiepunt krijgt. En dan heeft Kysia Hekster het nog niet over alle administratie ve rompslomp die de tempobeurs met zich meebrengt. Wat kan er niet allemaal fout gaan bij het verzamelen van de studiepunten? „We weten toch ondertussen wel, dat de Informatie Beheer Groep in Groningen voor onmo gelijke opgaven staat. Bij het verzamelen en verwerken van de gegevens voor de beurzen gaat ook al een heleboel mis." Bijbaantjes De conclusie? „De risico's van de tempobeurs zijn onaanvaard baar. Dat plan van Ritzen kan gewoon niet doorgaan," aldus Kysia Hekster. Maar of er nog voldoende tijd is om de trein te stoppen? De tempobeurs zou al op 1 januari 1995 van kracht moeten worden. HBO-instellin- gen en universiteiten zijn nu al bezig -met'jhet verzamelen van alle studieresultaten van het lo pende jaar. Vóór 1 november moeten die zijn doorgeven aan Groningen. „We blijven erop ha meren dat de maatregel op het laatste nippertje moet worden afgeblazen. Hoe lang de formatie van een nieuw kabinet ook duurt, welke coalitie er ook komt," aldus Hekster. Nu al heeft tachtig procent van ale studenten een bijbaantje. Studenten zullen nóg vaker gaan werken als de basisbeurs ver laagd wordt. „Van de ene kant wil de regering met de tempo beurs bereiken dat studenten hun tijd zorgvuldiger benutten. Van de andere kabnt maakt de- t- m mi - Kysia Hekster: 'Soms lijkt het alsof de politieke partijen helemaal situatie'. zelfde regering dat onmogelijk, door de basisbeurs te verlagen. Daardoor komen jongeren zo erg in geldnood, dat ze wel móeten bijverdienen en minder tijd overhouden voor hun studie." Jaarkaart En dan is er natuurlijk nog de jaarkaart voor het openbaar ver voer. Ooit kregen alle studenten die, als een sigaar uit eigen doos, gepresenteerd door de toenmali ge minister Deetman. Wegens het ongekende succes van de kaart, willen het ministerie en de NS de geldigheid vanaf 1 no vember beperken. Studenten moeten kiezen: ofwel een OV- kaart voor het weekeinde, ofwel een kaart die alleen door-de- weeks geldig is. „Wij zijn tegen die splitsing, omdat daarmee de plechtige belofte gebroken wordt die Deetman heeft gedaan aan de studenten." Bovendien, zo vindt ze, moet de regering óók het maatschapelij- ke voordeel van de OV-Jaar kaart niet uit het oog verliezen. „Een jonge generatie leert bus en trein te waarderen. Uit oogpunt van milieu zou de OV-kaart daarom in tact moeten blijven." Als Den Haag de komende maanden nu doof blijft voor al die argumenten? Kysia Hekster: „Dan krijgen we een hete herfst. Want geloof me, het water staat een heleboel van de 400.000 stu denten in het hbo en het wo tot aan de lippen. En middelbare scholieren beseffen ook heel niet geïnteresseerd zijn in ol foto' goed dat het gaat om hun komst. Vorig jaar deden 178.000 leerlingen mee aani scholierenstaking. Voeg daa alle ouders die niet meer wel hoe ze de alsmaar grotere fin ciële gaten van hun studereil kinderen kunnen dichten. MS de de mensen bij die van. arbeidsmarkt verdrongen wj den doordat studenten gedwf gen zijn om vaker te werlj naast hun studie. Dan zie j hoeveel mensen regelrecht raakt worden door politieke I sluitvorming, die niet is gen op zijn totale maatschapfl lijke gevolgen, maar uiterst i zij dig op de begroting vani ministerie. Wie dat weigert inji zien, laat vroeg of laat de plen uitbreken." Van onze verslaggever ALLOCHTONE scholieren in het voortgezet onderwijs den ken somberder over hun toe komst dan hun autochtone leeftijdsgenoten. Ze voelen zich eenzamer en doen vaker een poging tot zelfmoord. Mi lieuverontreiniging is in de ogen van jongeren het groot ste maatschappelijke pro bleem, gevolgd door aids en criminaliteit. Dit zijn enkele conclusies van de vandaag verschenen 'Rapportage Jeugd 94' die het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) op verzoek van het ministerie van WVC heeft gemaakt. De rappor tage brengt een groot aantal as pecten en kenmerken van de leefsituatie van jongeren in beeld waarbij de nadruk ligt op de groep tot 17-jarigen. Het Planbureau constateert dat het met de meeste jongeren goed gaat ('ze hebben een goede band met hun ouders, verkeren in goe de gezondheid, hebben het op school naar hun zin en maken zich over de toekomst niet al te veel zorgen'. Maar het bureau concludeert ook dat eenvijfde van de jonge ren met psychosociale proble men kampt. „Allochtone jongeren, met name Turkse, ervaren in vergelijking met de Nederlandse jeugd vaker gevoelens van eenzaamheid. Het percentage dat ten minste één zelfmoordpoging heeft onderno men ligt vooral bij de Surina- mers en Antillianen relatief hoog. Scholieren in het lager beroeps onderwijs (lbo) hebben vaker een negatief zelfbeeld, ervaren meer gevoelens van eenzaamheid, hebben vaker zelfmoordgedach ten en ondernemen ook vaker een suïcidepoging, dan havo- en vwo-leerlingen", aldus de rap portage aan het ministerie. In tegenstelling tot volwassenen die in een eerder SCP-onderzoek de milieuverontreiniging op de tweede plaats zetten, beschou wen alle jongeren in het voortge zet onderwijs 'milieuvervuiling' als het grootste maatschappelij ke probleem. Over het één na grootste vraagstuk zijn ze min der eensgezind; meisjes noemen 'aids' terwijl bij jongens 'crimi naliteit' en 'buitenlanders' een gedeelde tweede plaats innemen. De allochtone jongeren noemen ook de criminaliteit als een groot, probleem. Uitzondering hierop vormen de Turkse jongeren die vaker 'werkloosheid' noemen. Gevraagd naar hun woonsituatie blijkt dat jongeren momenteel weer langer bij hun ouders blij ven wonen dan in de jaren ze ventig. Zij gaan nog niet zelf standig wonen omdat ze nog op school zitten (39 procent), thuis goed verzorgd worden (19 pro cent) of het thuis gezellig vinden (18 procent). In tegenstelling tot een tiental jaren geleden, vinden jongeren het aangaan van een huwelijk niet meer de belangrijkste reden om uit huis te gaan. Werk of studie in een andere stad wordt nu als eerste reden opgegeven, gevolgd door 'zelfstandig willen worden'. Hoewel het aantal jongeren dat onderwijs volgt is toegenomen, verlaten leerlingen uit lagere mi lieus eerder de school en vol staan vaker met een mavo- of lbo-diploma. Op de lagere vor men van voortgezet onderwijs zitten meer allochtone jongeren die veelal tot de zwakkere leer lingen behoren en in het eerste leerjaar vaker blijven zitten dan hun autochtone klasgenoten. Het aantal allochtonen dat voortijdig de school verlaat is, zegt het Planbureau, 'zorgwekkend hoog'. De meeste vwo-leerlingen willen doorleren, in het middelbaar be roeps onderwijs kiest echter een minderheid daarvoor. Allochto nen en lbo-scholieren geven vaak de voorkeur aan een com binatie van leren en werken. Krijgen opvallend veel (20 pro cent) kinderen op de leeftijd van vier jaar al zakgeld, het overgro te deel ontvangt pas rond het elfde jaar een toelage. De bedra gen liggen, vindt het SCP, vrij laag; kinderen van vier tot zeven jaar krijgen gemiddeld twee kwartjes per week, kinderen van acht tot elf twee gulden. Voor scholieren van 12 tot 14 jaar bedragen de totale inkom sten 123 gulden per maand (zak geld, kleedgeld, bijbaantjes, stu diefinanciering), 264 gulden voor de 15- tot 17-jarigen en 635 gulden voor de 18- tot 21-jarige- Haarlem - De Haarlemse huisar i gemakkelijk en te snel een inval zelfdoding door hem een drankje te Terwijl het psychisch lijden van ster de patiënt te verlichten was ge- moei weest, heeft de huisarts zich van neergelegd bij de weigering van uitzi de man daaraan mee te werken. 'Uit; Hij had van de patiënt moeten gins vergen dat hij eerst aan behan- altei delingsmethoden zou meewer- verl ken. Dat de man dreigde zich in v met invalidewagen en al voor de een trein te gooien, rechtvaardigt dror geen hulp bij zelfdoding. het t I Dit stelde de Haarlemse recht- In e j bank gisteren in een van de Kar proefprocessen rond hulp bij doot zelfdoding. Evenals de Haarlem- gen se psychiater Chabot, die kort beh< geleden door de Hoge Raad Kar schuldig werd bevonden aan mar hulp bij zelfdoding, achtte de per: rechtbank deze 51-jarige huis- ling arts fout omdat hij niet zorgvul- als dig genoeg heeft gehandeld. En Uit net als Chabot kreeg ook deze jare arts geen straf, hoewel daar vol- hij gens het vonnis alle reden voor van is. de) Huisarts Karsten, in Haarlem en ove I omstreken volgens hemzelf be- doc I kend. als een man die ruimden- „Ha kend is over euthanasie en hulp helj bij zelfdoding, gaf in 1991 een ze 48-jarige man een middel om ma een zachte dood te kunnen ster- lijk ven. De man had een paar jaar invl tevoren hersenbloedingen gehad kui en was eenzijdig verlamd. vre Hoewel hij zich goed kon redden tre en absoluut niet in een stervens- ger j fase verkeerde, wilde hij niet op ligi een afhankelijke manier door het ras leven-. Bij volle bewustzijn en in hef alle vrijheid besloot hij tot zelf- mc moord. sto Omdat zijn eigen huisarts hem ge' niet hielp en een zelfmoordpo- die ging niet tot de dood leidde, de vroeg hij 'Karsten. Die conclu- kil deerde na drie maanden met vele on gesprekken met de patiënt, zijn zed familie en hulpverleners dat de „El man echt dood wilde. Dat psy- an I chiaters nog een kans op behan- (h< deling gaven, legde de huisarts lei naast zich neer. Zijn patiënt wil- w< de immers niet behandeld wor- eu den. sti Juist op dat punt - de behandel- ze mogelijkheden - handelde de di> arts, volgens de rechtbank, ver- zij keerd. Conform het Chabot-ar- zij rest zei de rechtbank dat een m; beroep op noodtoestand (waar- lij mee de arts niet schuldig zou dc zijn omdat hij koos voor de beste M oplossing) best mogelijk is bij lel hulp bij zelfdoding van geeste- D lijk (en niet lichamelijk) zieke ofl mensen die niet direct in een Allochtone jongeren ervaren in vergelijking met de Nederlandse jeugd vaker gevoelens van eenzaamheid. foto anp n. Jongens hebben aanzii hogere inkomsten dan meisjes: hetzelfde geldt voor scholie van het mbo ten opzichte leerlingen van andere set typen. Allochtone leerling) krijgen meer geld van 1 ouders, maar hebben lagere komsten uit baantjes dan aj tochtone leerlingen. Driekwi van de jongere scholieren bijna alle oudere scholieren s] ren regelmatig. Vergeleken met enkele decei geleden besteden jongeren meer tijd aan onderwijs, hf het Planbureau berekend, geldt zowel het aantal uren jongelui gemiddeld per wi kwijt zijn aan schoolbezoek het maken van huiswerk, als aantal jaren dat zij ondervnj volgen. Per saldo is de vrije ti) van jongeren afgenomen. Het onderwerp politiek jongeren nauwelijks, zo blijkt de rapportage. Meer dan van de leerlingen in het1 zet onderwijs heeft geen pol® ke voorkeur of zou niet g® stemmen en ruim 40 procent niet op de hoogte van de pol® ke opvattingen van de ouders. Dat betekent overigens niet i jongeren geen duidelijke me® hebben over politiek getinte ,ui' spraken. Zo onderschrijft bij' driekwart de stelling dat er j veel misbruik wordt gemaal van sociale voorzieningen vindt 23 procent dat de uitkerk gen omlaag kunnen en mag volgens 87 procent, niet op minimumloon bezuinigd word® Meer dan de helft van de scho» gaande jeugd is van mening er teveel buitenlanders in Ned® land zijn. Vrijwel alle scholieren in voortgezet onderwijs willen la'f samenwonen of trouwen en tw 90 procent zou graag één of kinderen willen. VOOR WIE het leven heilig is, zijr arrest Chabot, waarin de Hoge Raé voorwaarden hulp mogen bieden lijden dat ze dood willen. Vervolgens de zaak Prins, de gynaë ouders een zwaar gehandicapte b| uitzicht had op een beter bestaan, nu als derde de uitspraak van de F Karsten. Hij heeft een invalide m: zelfs niet uitzichtloos leed, ma< weigerde en alleen nog maar doot nette wijze aan zijn einde te komen Twee van de drie zaken lijken 0| Karsten. In beide gevallen ging h€ volstrekt bij zinnen waren en die leven voor hen geen zin meer ha anderen, zoals treinmachinisten, nr vroegen daarom aan artsen om eei In de zaak van de Purmerendse nieisje dat niet in staat was haar Haar ouders hebben voor haar gehouden aan de regels die het zit saties voor dit soort verzoeken h< overweegt justitie of dr. Prins nie goede zaak, niet omdat hier gestel arts gedaan heeft, maar omdat le\f kwamen niet alleen aan de one overgelaten mag worden. Het is tie, waarover in de maatschappij gedacht wordt maar waarbij de schuiven. Het is daarom goed dat erover buigt en zonodig de grenzei In de zeken tegen Karsten en C instanties dit reeds gedaan. Ove> 9eoordeeld. De Nederlandse bis] spraak gereageerd en in zeer afl stellen dat niemand het recht he helpen zichzelf het leven te benem Het is het goed recht van de bissc ervoor waarschuwen dat familie! willen eerbiedigen niet onder druk zij het gelijk eveneens aan hun zijcf Waar hun stellingname lijkt te ir niet alleen het principe van de L ook voor zichzelf hebben te acs Nederlandse maatschappelijke re< ue goede dood, onder zorgvuldig voorwaarden, is een even geacce euthanasie. Pressie op wie dan o, te werken aan levensbeëindigini euthanasie te weigeren. Leven is biag ieder in Nederland anders ov

de Stem | 1994 | | pagina 2