De &mjoor F ormatie muurvast IJSBERGSLA EN RUNDERSCHNITZEL it toe ter Veel overlast door noodweer larathon Blokkade CDA en D66 bij Koffie 35 cent duurder Oranje bestormt Dennis Bergkamp Ontslag kan werkgever veel geld gaan kosten |A*i.£CC+jiW<s>| illen Wede #Jfe Koninck Voetbal Onderzoek naar aanbesteden veer Arts schuldig aan hulp zelfmoord 'Betere band met Duitsland nodig' -* m m -i Dode door bliksem in Zeeuws-Vlaanderen Nederland bij de laatste acht World Cup USA 94 Weerzien met Romario Van Poppel werkt eigen twijfels weg en wint etappe Tour de France 4V 94 Voetbalrellen 2 HALEN 1 BETALEN Ijsbergsla, per krop Runderschnitzel, Q QQ 100 gram <2®®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DU 1994 B11 jok mijn eigen volk 1 weten te houden." I is Ier. |r het uiterste puntje aliaanse laars, waar J via de satelliet aan (zag. Omdat Neder- pcht wordt door Ad- niet door Cruijff, reservebank bijna Ibeeld. Slechts twee vulde het hoofd van jscoach het scherm, jft die man te verber- jroeg een Italiaan „Hoe bedoelt u?", ik verbaasd. „Weet iPasquale. de barbier. ring heeft me geleerd oor mannen die hun haar van de ene kant I kalende schedel naar je kammen, moet op- Vie zijn kaalheid op Isierlijke manier ver- jeft geen klasse, deugt signor Advocaat van Ignore, is geen goed jld voor een team dat ampioen wil worden." let hoofd van onze lach niet de uitzonde- linen zijn die de regel jt," smeekte ik. „De Üvocaat is een plichts- le man. Nederland Ihter hem en vindt dat net leven niet op uiter en aankomt." |en," zei de man. trok pperskam uit zijn zak bde me a la Advocaat, pld me een spiegeltje het leek nu of mijn beeld deel It tv-scherm uitmaakte. |ven werd ik de twaalf van het Nederlands I Het hielp geen zier. Dngens bleven aanmod- t>est de barbier gelijk Met zo'n kop kun je It een wapenstilstand in Ëa bijdragen. Geef eens iets anders geef een dinerbon Restaurant al vanaf 15,- Nieuwe Ginnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-211199 DE STEM 8 710311 000218 I I I I I DINSDAG 5 JULI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 erde maal in vier jaar de non bij de mannen vrije en 1979) Ton Brouwer zondagavond voor de enploeg naast de winnaars Goor en Van Dijk ook beide ers twee (Van der Meer e r) voor bij de keuzecomissie .e zwembond. ,e schoolslag waren de slot-1 ts beslissend. Het was Mie-1 an der Fluit die zestiende I leen seconde eerder aantikte haar mannelijke tegenstre- Wim Hoogland. Op de 8 .eter lange prestatieticht it Arjen Boidin (Scheldes- |m) zich keurig als zesde uit ater hijsen. lagen 16 kilometer: lolskig vrouwen: 1. Mieke var I luit (De Dolfijn) 5.18.12.2. Ie slag vrouwen: 1. Edith var k (Donk) 3.29.48,0, 2. Wandy Ier (De Zijl) 3.34.36,5, 3. Gea Ihuyzen (Startgemeenschap) .14,6, 4. Melanie Kuiper D lekke) 3.48.31, 5. Gijsbertine tel (ZV Hoorn) 3.52.11, In Stein (Vlaardingse ZC) 27, 7. Irene van der Laan (L>e ifijn) 4.04.06, 8. Carla Broers ■W) 4.08.57, 9. Katinka Brou- (ZPC Breda) 4.18.27, 10. Nic- Slinger (HPC) 4.22.52. iioolslag mannen: 1. jogland (ZPC Hoofddorp) 18.12.8, 2. Rombald de Rië (Tor- Ho) 5.24.55, 3. Ademar Brvsse ankenbergse ZV) 5.33.45. Ije slag mannen: I. Hans van or (ZV Hoorn) 3.16.18,1, 2. Al- ,r van de Meer (Torpedo) 6.47,1, 3. Jan Willem van de :ek (De Gouwe) 3.29.22,7, ik van Dartel (Zeester) 3.30.31- Joost Kuylaars (ZPC Breda) 5.16, 6. Martijn van Heusde" xrpedo) 3.38.12, 7. Henk van r Veen (ZV Hoorn) 3.55.17, jj- mon Lee (Oxford Engeland H.34, 9. Richard Broer (DE®, D4.ll, 10. Rijk Mantel (f* Jorn) 4.10.15, 11. Stephan Ju", )SZ) 4 15.14, 12. Marcel Stroet 7est Friesland) 4.13.34. restatietocht 8 kilometer: atthe Vijverberg (DSZ) 1.48.4»- Arjen Boidin 2.04.40, 10. Tonn) nke 2.11.58, 11. Jamie Scher- :yn 2.12.56, 15. Remie Scher- :yn (allen Scheldestrooiw 37.21. Het is een vreemde tocht naar de Citrus Bowl. Met duizen den lopen we in Hollands oranje en Iers groen naar het stadion. We lopen zij aan zij, zij en wij. Het is een stille gang. Waarom zwijgen we al lemaal? Het lijkt wel of ie mand het geluid heeft uitge zet. Ik geloof dat het komt omdat een van de twee zal moeten winnen. Iemand moet de an der pijn gaan doen en nie mand wil dat. Het is het won der van de Hollands-Ierse liefde. Twee landen zijn op huwelijksreis onder de pal men van Florida. Het Oranje-legioen lijkt wel met tegenzin te juichen, als doelman Packie Bonner die bal door zijn handen in het net laat glippen. Wat een ramp. Hollandse armen leg gen zich bemoedigend op Ier se schouders. In de pauze staan we in het herentoilet weer zij aan zij, de stralen naar omlaag, de blik ken naar omhoog. Mijn groene buurman begint te zingen: „Come on Irish, we're great guys." Ik val hem bij. Iedereen valt iedereen bij. Een machtig oranje-groen koor schalt door de akoestisch perfecte water plaats: „Come on, Irish!" Na de wedstrijd wandelt het bonte internationale vredesle- ger terug naar het centrum van Orlando. Sedert de dag waarop ik mijn zwemdiploma behaalde, ben ik nooit meer zo vaak gefeliciteerd. „Congra tulations!". „Well done!", zeggen de Ieren. Totdat een van hen me zijn bezwete tricot aanbiedt en ik hem het mijne. Nog nooit ben ik zo vaak getroost in het En gels met een Nederlands ac cent als nu ik in het groen in downtown arriveer. „Sorry, but you played good." Waarom zwegen we allemaal zo benauwd vóór de wed strijd? Niemand heeft iemand pijn gedaan. Hoe had het ook gekund. We are the Dutch and the Irish. En het is zoals het liefdeslied klonk op dat intie me moment in de wc: „We're great guys." llarc de Koninck Den Haag - De Algemene Re kenkamer onderzoekt momen- I teel of de aanbesteding van de veerboot Koningin Beatrix vol- I gens de wettelijke regels is ver hopen. Na een klacht van een andere gegadigde heeft de Re- [kenkamer alle contracten opge vraagd. ZIE ZEELAND - 01 Van onze Haagse redactie Den Haag - Informateur Tjeenk Willink heeft CDA-lei- der Brinkman gisteravond laat via een open brief uitgenodigd voor een gesprek. Hij wil Brinkman overha len toch te praten over de vorming van een centrum links kabinet. MIN/MAX. 13/23 Tjeenk Willink schreef die-brief, nadat én CDA én D66 blokkades hadden opgeworpen voor een 'klassiek' meerderheidskabinet. D66 belemmert de mogelijkheid van een centrum-rechts (CDA- WD-D66) kabinet, terwijl het CDA de informateur onomwon den heeft laten weten niet mee te werken aan een onderzoek naar een centrum-linkse (Pvda-D66- CDA) regering. De informateur vroeg CDA, WD en D66 gisteravond om schrifte lijk kenbaar te maken of een onderzoek naar een centrum rechts kabinet dat op die drie fracties steunt kans van slagen zou hebben. D66 liet al enkele keren weten niets te voelen voor samenwer king met de WD, zolang die partij extra ingrepen in de socia le zekerheid wenst. De WD herhaalde dat gisteren in aanwezigheid van de informa teur en op verzoek van Van Mierlo nog eens nadrukkelijk. Volgens Van Mierlo verdween met de opnieuw uitgesproken opvatting over de sociale zeker heid door de VVD zijn toch al geringe animo om mee te werken aan een centrum-rechts kabinet. De WD kwam bij de onderhan delingen over een paarse coalitie op het laatste moment met extra eisen op het vlak van sociale zekerheid. Dat heeft de verhou ding tussen WD en D66 zwaar aangetast. CDA-fractieleider Brinkman liet Tjeenk Willink direct weten wèl te voelen voor een centrum rechts kabinet. Maar Brinkman maakte tegelijkertijd ook snel duidelijk dat hij studie naar een kabinet van PvdA en CDA (de twee verliezers bij de verkiezin gen van 3 mei) met 'winnaar' D66 overbodig achtte. Volgens Brinkman past een cen trum-links kabinet op geen en kele wijze bij de verkiezingsuit slag. „En de verkiezingsuitslag is ons heilig," aldus de CDA-leider. De patstelling die al eerder dreigde in de informatie is daar mee een feit. Van Mierlo zinspeelde vorige week al op een extra-parlemen tair, paars kabinet. Dat (CDA- loze) kabinet zou een uiterst los se band moeten hebben met de fracties van PvdA, WD en D66. WD en PvdA voelen vooralsnog niets vo.or die optie. Van Mierlo herhaalde deze opvatting giste ren niet. Hij zegt te wachten op een signaal van de WD dat de sociale zekerheid meer zou kun nen worden ontzien. Het is de vraag of de WD daartoe bereid is. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Utrecht (anp) - Douwe Egberts verhoogt voor de derde keer dit jaar de koffieprijs. Vanaf morgen moet de consument ongeveer 35 cent meer voor een pak koffie van 250 gram gaan betalen. De Haarlemse rechtbank heeft de Haarlemse huisarts Karsten [schuldig bevonden aan hulp bij I zelfdoding door een invalide wan, maar geen straf opgelegd. De arts heeft niet zorgvuldig genoeg gewerkt, wordt in het vonnis gesteld. Hij kreeg geen straf omdat hij al j zoveel geleden had onder de enorme publiciteit en vanwege zijn 'open' houding. ZIE BINNENLAND-A3 het weer -©*■ Het winkelconcern Albert Heijn volgt de stap van concurrent DE. Daar wordt de koffie volgende week maandag 35 cent per pak duurder. De koffiebrander Douwe Eg berts, die ruim 70 procent van de Nederlandse markt controleert, schroeft zijn prijzen op in ver band met de aanhoudende stij ging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Die grondstofprijzen gaan flink omhoog omdat vorst grote scha de heeft toegebracht aan de oogst in Brazilië, de grootste koffiepro ducent ter wereld. Volgens een woordvoerder van Douwe Egberts is de consument nog niet terughoudend bij de VANDAAG IN DEZE KRANT Den Haag - Duitsland en Nederland gaan pro beren de politieke en maatschappelijke be trekkingen te verbete ren. Minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) en zijn Duitse collega Kin kel (foto) vinden dat dat nodig is. zie buitenland - a4 aankoop van koffie. „Historisch gezien is koffie niet zo duur", zegt hij. In 1977 moest de koffiedrinker maar liefst 6,50 gulden voor een pak koffie neertellen. Vanaf mor gen betaalt de consument voor een pak Aroma Rood ongeveer 3,40 gulden. DE voert de merken Douwe Egberts, Van Nelle en Kanis Gunnink. Het is wel zo dat de winkelprij zen steeds sterker worden ver hoogd. Begin januari werd het pakje koffie 15 cent duurder. Be gin juni trok DE de prijs aan met ongeveer twee dubbeltjes. Een woordvoerster van Albert Heijn denkt niet dat er massaal zal worden gehamsterd. Jonge allochtonen zijn nogal somber Den Haag - Allochtone scholieren zijn somberder over hun toekomst dah au tochtone scholieren. Die conclusie trekt Het So ciaal en Cultureel P'anbu- reau (SCP) in de 'Rappor tage Jeugd 1994', die van daag verschijnt. Volgens het SCP gaat het met de meeste jongëren in Nederland goed, maar kampt zo'n 15 tot 20 pro cent met problemen. ZIE OOK PAGINA - A2 INHOUD 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Minder warm Ha drie tropisch warme dagen wordt het vanaf vandaag winder warm. Er kan nog een bui vallen. Bewolking, afgewisseld met opklaringen en een matige wind. Nederland stond te poppeten om etappe-zege Van onze verslaggevers Terneuzen/Roosendaal/Breda - Het noodweer heeft gisteren in grote delen van het land voor veel overlast gezorg. In Retranchement (Zeeuws- Vlaanderen) werd een 19-jarige inwoner van Kampen door de bliksem gedood. Volgens de politie was hij over vallen door een hevig onweer toen hij over het fietspad langs een kanaal fietste. De man werd dodelijk getroffen door bliksem inslag. Zijn zus, die bij hem fiets te, liep slechts lichte verwondin gen op. In Dwingelo raakten drie mensen door de bliksem getroffen, toen zij de bevestiging van hun tent versterkten. Alle drie zijn licht gewond in een ziekenhuis opge nomen. Twee mensen die daar in de buurt met hun fiets schuilden, werden ook getroffen maar ble ven ongedeerd. Door een blikseminslag in Oost- Souburg kwamen delen van Wal cheren zonder kabel te zitten. Er waren ook blikseminslagen in Terneuzen en Vlissingen. Ook in West-Brabant hield het noodweer huis. Talloze bliksem inslagen bezorgden politie en brandweer handen vol werk. Het treinverkeer tussen Roos endaal en Dordrecht liep door een storing vertraging op. Overi gens bleef de schade in West- Brabant beperk. Breda en omge ving merkten nauwelijks iets van het noodweer. Op het IJssélmeer werd een groep van acht scholieren door het noodweer overvallen. De groep was een tijd spoorloos. Voor de haven van Almere is met groot materieel naar de scholieren ge zocht. Die werden later onge deerd aangetroffen. Ook elders kwamen waterspor ters door zware windstoten en buien in problemen. Diverse zeil en motorjachten liepen aan de grond. Volgens het Kustwachtcentrum in IJmuiden zijn alle betrokke nen in veiligheid gebracht. In Friesland raakte het telefoon verkeer ontregeld. Veel bedrijven bleven onbereik baar omdat drie centrales niet meer werkten. In Midden-Limburg, met name in Roermond, Swalmen en Reu ver, richtten aan het begin van de avond storm- en regenvlagen grote materiële schade aan. Dit meldt het KNOV-blad On dernemersvisie. Het heeft de hand weten te leggen op de ad viesaanvraag aan de Raad van State bij het wetsvoorstel waar mee het kabinet het ontslagrecht wil versoepelen. Ontslagen werknemers onder de veertig jaar hebben recht op een vergoeding van een maandsalaris (inclusief vakantiegeld en toesla gen) per gewerkt dienstjaar, met een minimum van drie maanden. Werknemers tussen de veertig en vijftig jaar krijgen anderhalf maandsalaris per dienstjaar en ouderen komen in aanmerking voor twee maandsalarissen per dienstjaar. Extra vergoedingen zijn mogelijk als een ontslagen werknemer bij voorbeeld geen enkel uitzicht heeft op ander werk. Ondernemingen zijn nu nog ver plicht voorgenomen ontslagen te laten toetsen door de directeur van het Arbeidsbureau. Om de arbeidsmarkt flexibeler te ma ken, wil het (demissionaire) ka binet daar van af. Beoordeling achteraf door de rechter blijft wel mogelijk. De toch al overbelaste rechterlij- (ADVERTENTIE) Orlando - Het Nederlands elftal heeft voor het eerst sinds 1978 de laatste acht van het WK voetbal ge haald. Oranje versloeg in Orlando Ierland met 2-0. Dankzij de snelheid van Mare O vermars kon Dennis Bergkamp al na tien minu ten voor 1-0 zorgen. -Kort voor rust blunderde de Ierse doelman Pat Borrner gruwe lijk bij een afstandsschot van Wim Jonk, 2-0. In de tweede helft kreeg Oranje het nog behoorlijk moeilijk tegen de onver moeibare Ieren, maar hield stand zodat het zaterdag in Dallas in de kwartfinale staat. ZIE SPORT-B1 Dennis Bergkamp (midden) wordt door zijn teamgenoten bestormd nadat hij Oranje tegen Ier land aan de leiding heeft gebracht. foto Epa San Francisco - Het Neder lands elftal ontmoet zater dag in de kwartfinale van het WK Brazilië. Dit bete kent een weerzien met nie mand minder dan Romario, jarenlang zowel lieveling als enfant terrible bij PSV. Romario zorgde met een briljante pass op matchwin naar Bebeto ervoor dat zijn land gisteravond in San Francisco de Verenigde Sta ten versloeg, 1-0. Op het beslissende moment speelden de Zuid-Amerika nen met tien man omdat Leonardo na een elle boogstoot in het gelaat van de Amerikaan Ramos de ro de kaart kreeg. ZIE SPORT - B2 Van Poppel gaat over de streep foto cor vos BouIogne-sur-Mer - Vol twijfels begon hij aan zijn achtste Tour. Op zijn massieve benen durfde hij niet meer te rekenen. Jean-Paul van Poppel deed de spierbundels te kort. Aan de noordwestkust van Frankrijk bleek gisteren zijn sprint nog al lesbehalve ver sleten. 0C De laatste jump J r was in Boulog- ne-sur-Mer vol doende om de Duitser Olaf Ludwig met millimeters van de etappezege af te houden. De inwoner van het Belgische Pop pel boekte zijn negende ritzege. Ondanks zijn eigen twijfels, om dat hij meende dat hij op z'n 32e niet voldoende kracht meer in de benen had om zich de sterkste in een massa-spurt te tonen. ZIE VERDER SPORT - B3 EN - B4 Tour de France 94 Den Haag (anp) - Een bedrijf dat een werknemer ontslaat, kan daar in de toekomst veel geld aan kwijt zijn. Het kabinet vindt dat mensen die hun baan zonder goedkeuring van de rechter kwijt raken, recht hebben op een schadevergoeding. ke macht ziet daardoor een groot aantal ontslagkwesties op zich af komen. Meer dan nu het geval is, zullen ontslagen werknemers de juistheid van het ontslag achter af door de rechter laten beoorde len, is de verwachting. In ieder afzonderlijk geval moet dan worden getoetst of het ont slag terecht is gegeven, of er sprake moet zijn van een schade vergoeding en zo ja, hoe hoog die moet zijn. Met name de bepaling van de hoogte van de schadevergoeding zal leiden tot veel extra werk voor rechters. Daarom stelt het kabinet een algemene regeling voor voor alle ontslaggevallen waarmee de rechter niet akkoord gaat. In eerste instantie moet de werk gever zijn voormalige werknemer dan terug-in dienst nemen. Lukt dat niet, bij voorbeeld omdat de verhoudingen definitief zijn ver stoord, dan geldt de algemene schadevergoedingsregeling. In bepaalde gevallen is de scha devergoeding ook mogelijk als het ontslag wel op redelijke grond is gegeven en de rechter dus akkoord gaat. Den Haag (anp) - Feestende voetbalfans hebben gister avond de Haagse binnenstad op z'n kop gezet. Ze gooiden winkelruiten in, staken een auto in brand en trokken plunderend door de Grote Marktstraat. De mo biele eenheid trachtte tever geefs hen tot kalmte te dwin gen. Drie politiemensen raakten licht gewond. Ook in Utrecht waren balda dige supporters op de been. Daar sneuvelden in het cen trum tien tot vijftien winkel ruiten. Honderd tot hon derdvijftig relschoppers hielden het verkeer enige tijd op- In Amsterdam en Rotterdam bleef het rustig. In Amster dam ontbraken zelfs de gro te, feestende drommen op straat. In Rotterdam heerste wel merkbare uitbundigheid, maar volgens de politie was de sfeer ronduit 'gezellig'. HBS, Chris Boardman (GB) 10:59.45'I 1 ;J02' Miguel Indurain (Spa) op 0.15' 2 S 20 Tony IRominger (Zirvi) op 0.19' op 0.20' Olaf ludwig (Duf Djarn Abdoejapacov (Oez) op 0.21 40* (Zwi) Alex Zulle (Zwi) op 0.22' 09 l Johan Museeuw (Bel) op 0.23' Armand de las Cuevas (Frajop 0.24' op 0.29' Thierry Marie (Fra) Eddy Seigneur (Frp) op 0.30' !0 30 sec.' 20 sec.10 sec. 19 18 16 15 14 9 I 10 I 11 I R 12 1 13 (ADVERTENTIES) ESPRIT NAF NAF CHIPIE DONALDSON Exclusieve kinder- en tienemode- Bisschopsmolenstraat 20 I Etten-Leur 01608-35311 Cl Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 Juli a.s. F0RMA1E Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. fsioteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: d kwartaal acceptgiro87.20 maand automatisch29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. o kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT V

de Stem | 1994 | | pagina 1