Fusie scholen verloopt niet vlot Dijkdoorbraak in Sint-Kruis in 1944 Dorpsraad en VVV steken rommelmarkt in nieuw jasje PLAATSELIJK nieuws )riitë niM!® 1 fj§ PROFILE Besturen scholen in Schoondijke kunnen knoop over bestuursvorm niet doorhakken Bevrijding staat centraal op kermis Sint Margriete Organisatie folklorefestival Sas zoekt nog gastgezinnen Veertien gemeenten rond Oosterschelde moeten meer vrijstaande huizen bouwen !STE GETEST DE STEM ZEELAND C3 33 cm 179.- 119.- Ind uitpakken mwm *nhandel rsprille m BANDEN ADEAU MVJrll.'I.H.'l.ffll LE TYRECENTER KOLE TYRECENTER 1UCT0R Leo van Drunen viert jubileum op kermis Westdorpe Grote Gat Boompolder Werkzaamheden Duitser 22. Deskundigen Westdorpe Actie leerlingen de Ark brengt 780 gulden op •L DINSDAG 5 JULI 1994 IE R Ikken van uw kleren in |ieding: rjc) "heeft ze' pppelen van ongeduld! bf met u mee naar het be er gewoon eens uit. Iggeefprijzen! fctburg 01170-52726 ÉÊÈÈÈgêè ipan halen. Maar waarom moeilijk in. Een topkwaliteit band rechtstreeks intengids, april '94) voor een ingskomt, kunnen we meteen uw accu, Zonodig vervangen we ze snel en elmeter ligt klaar voor elke bezoeker. d zit. TYRECENTER Hughersluys 2 tel. 01150-1 39 81 Oude Haven 32, tel. 01170 - 5 23 77 ;aweg 4, tel. 01140- 1 40 80 m afspraken met vrijwel alle leasemaat- 3n. Leaserijders zijn van harte welkom! Van onze verslaggever Retranchement - De rommel markt in Retranchement keert na een jaar van afwe zigheid terug in een nieuw jasje. De dorpsraad organi seert het evenement bij wijze van experiment dit jaar sa men met de WV op het sportveld in de Noordstraat. Vorig jaar werd de markt op het laatste moment door de dorps raad afgeblazen. Het grote aantal kraamhouders en de vele bezoekers zorgden in het kleine dorp voor onoverko melijke verkeersproblemen. Een alternatief is gevonden in de nieuwe locatie. Bovendien be staat zo de mogelijkheid de rom melmarkt wat aan te kleden. Er komen enkele eetkramen, een terrasje en een paar kermisat tracties. Na de middag treedt er een orkestje op en -het festijn wordt besloten met een ring steekwedstrijd, georganiseerd door de plaatselijke ruitersport vereniging Escarperijders. „We denken dat nu aan de ver keerschaos rondom de markt een einde komt", aldus W. Sehaas- berg namens de dorpsraad. „Wel blijven we met een parkeerpro bleem zitten, hoewel wel iemand spontaan zijn wei als parkeerter rein beschikbaar heeft gesteld." Door de samenwerking met de WV hoopt de dorpsraad ook een ander probleem het hoofd te bie den. Voorheen verziekten profes sionele kraamhouders de rom melmarkt. Die trokken zich niets aan van toewijzing van kramen door de organisatie en pikten de beste kramen in. „Dat proberen we nu strenger te reglementeren", zegt Schaas- berg. „Door de samenwerking met de WV hebben we meer mensen om de zaken in goede banen te leiden. In het verleden organiseerde de dorpsraad alleen de rommelmarkt. Door de va kanties kwam de organisatie in de praktijk neer op een persoon en dat was een onbegonnen zaak." De rommelmarkt is dinsdag 26 juli en begint om 10.00 uur. Van onze verslaggever Schoondijke - De fusiebe sprekingen tussen de drie basisscholen in Schoondij ke verlopen niet van een leien dakje. Het belang rijkste knelpunt is de be stuursvorm voor de nieuwe school. Het probleem is dat drie scholen met een totaal verschillende le vensbeschouwelijke achtergrond samen moeten smelten in Schoondijke. De besprekingen gaan tussen de openbare, de katholieke en de christelijke school. Het leerlingenaantal van de scholen samen schommelt tussen de 145 en 160. Culturen „Het is geen sinecure om drie scholen met totaal verschiUende culturen, ook wat de besturen betreft, samen te brengen", zegt H. Verhage, secretaris van de stuurgroep die de fusie voorbe reidt. „Maar dat had ook niemand ver wacht. Het is niet zo dat de fusie nu niet door dreigt te gaan. Alleen is het zaak tijdig knopen door te hakken. We streven er namelijk nog steeds naar het onderzoek tegen 1 oktober dit jaar af te ronden. Die datum moeten we wel halen, wil de nieuwe school met ingang van het schooljaar '95/96 kunnen starten." Schoondijke I Door de samensmelting van de I drie basisscholen verdwijnen drie van de zes formatieplaatsen. Besprekingen 'met de vakorgani saties over een afvloeiingsrege lingzijn nog niet afgerond. De besturen van de drie basis scholen in Schoondijke besloten vorig jaar tot een onderzoek naar de mogelijkheden tot de oprichting van een samenwer kingsschool. Het voortbestaan van de scholen loopt volgens de prognoses geen gevaar. In ver band met de vergrijzing van de streek en de toenemende schaal vergroting in het onderwijs wil- l^i de scholen toch samen ver der. Van onze correspondent lV'estdorpe - In 1955 is hij be gonnen, samen met zijn schoon ouders. Een klein schiettentje met drie knikbuksjes. Vanaf dat jaar staat hij ieder eerste week end van juli op de 'Polderkes Kinnesse', zoals de kermis in Westdorpe in de volksmond heet. De eerste jaren was het krauwen om rond te komen. Zoals zoveel kermisgasten had Leo van Dru nen ook enige bijbaantjes. Zo was hij muzikant en verzorgde hij tijdens de kermis menig op treden in 't Oude Raedthuys. Zijn vrouw en de kinderen ston den dan in de schiettent. Dit jaar viert hij dus zijn veer tigjarig jubileum. In al die jaren heeft hij vele kogeltjes langs zijn oren horen fluiten, maar ver wondingen heeft hij er nooit aan over gehouden. Geboren in het Brabantse Almkerk, maar nu al jaren woonachtig in Delft. Ieder seizoen trekt hij met zijn wagen ^an kermis naar kermis, van dorp naar dorp en van stad naar stad. Onlangs is hij 65 geworden, ■naar hij blijft voorlopig nog meedraaien in het circuit, al rtaat zijn zoon jn startblok ken om. de zaak over te nemen, "ij was dit seizoen begonnen met een splinternieuwe schiet- wagen, maar op 24 mei zag hij. "'J een ongeval zijn broodwin- mag tot schroot verschrompelen, daarom moet hij het de komen de tijd doen met zijn oude ver- i 'touwde wagen. in Westdorpe is het jubileum i ïIet onopgemerkt voorbijgegaan, zondagmiddag kreeg Leo al een os bloemen van de 'Bolploeg tan Hurck', een groep enthou siaste kermisbezoekers. Maan dagmiddag kreeg hij van de ge- I ^manlijke horeca-bedrijven een a tentie aangeboden. „Dat is nou j° 'euk aan de kermis in West- orpe, Het ls een ouderwets ge- "ge, traditionele kermis. Ik om hier al veertig jaar heel "aag en ik hoop het nog'jaren te mogen volhouden." IK kan me voorstellen dat bij het lezen van deze titel men zich hoofdschuddend afvraagt: „Maar hoe kan dat nou? Sint- Kruis ligt toch niet aan het water?" Inderdaad, nu niet maar toen„ in 1944, wel. Toen was het vanaf de Rijksweg Aar- denburg-Eede naar het oosten tot De Braakman één grote wa tervlakte. Langs de Rijksweg en achter de hofsteden langs de weg naar Sint-Kruis was een dijk gelegd om de dorpen Eede en Sint-Kruis te beschermen. Hier en daar in dit watergebied lagen hogere gedeelten, of boerderijen waar een dijkje omheen was gelegd, als eilan den in het water. Eén van die punten waar geen dijk omheen gelegd moest worden was Spitsbroek nabij Sint-Kruis. Deze boerderij van de familie Emiel Hiel-Heyens was het vroegere hof Pulsbroek van waar de monniken van de abdij van Ter Doest in 1218 begon nen waren met indijken. Zij begonnen in de regel vanuit het hoogste punt. Een paar hon derd meter daar vandaan in de Valeistreek stond het water ruim een meter hoog en moes ten de mensen in april 1944 evacueren. Iedereen in het watergebied wilde zich droog kunnen ver plaatsen, de noodzakelijke etenswaren en ander benodigd heden halen, naar zijn werk of naar zijn land gaan, bezoeken aan familie en kennissen afleg gen of naar de kerk gaan. Het vervoer geschiedde daarom met vaarbakken, platte brede schuiten waarmee voordien in de kreken gevist werd, of met kano's. Maar de vaarbakken konden ook voor andere doel einden worden gebruikt, name lijk om te smokkelen. Vooral boter, tabak en graan waren artikelen die nogal gewild wa ren en in de regel te voet of per fiets overgebracht werden. Dat ging nu niet meer, vandaar de vaarbak. Een voordeel was wel dat de grenswacht niet in het watergebied kwam. De timmer lieden hadden het in die tijd druk met de bouw van die vaartuigen. Vlakbij Sint-Kruis aan de kreek Het Grote Gat bevond zich een duiker onder de Sint- Pietersdijk waarover de weg naar Aardenburg liep. Via deze duiker, die nog dateerde uit 1885, de tijd van burgemeester Hennequin, werd het opper vlaktewater uit de Beoosteree- depolder afgevoerd naar het noorden. Deze duiker was dichtgestopt, maar allengs be gon het water hier door te sij pelen. Er waren mensen die dit gezien hadden en die zagen aankomen dat daar iets fout zou lopen. Maar zij stonden voor een dilemma. Moest men alarm slaan om een doorbraak te voorkomen en ervoor zorgen dat de rijpende oogst in de droge polders niet verloren zou gaan? Of moest men doen alsof men niets gezien had met het mogelijke gevolg dat een deel van het watergebied zou leeglo pen of het waterpeil drastisch zou worden verlaagd, waardoor de Duitsers een hak gezet kon worden? Er werd geen alarm geslagen! Op vrijdag 7 juli was het zover. Het water had zich langs de wanden van de dichtgestopte duiker een weg gezocht en was bruisend in de twee meter lager gelegen Grote Boompolder te recht gekomen. In korte tijd was door de enorme kracht van het water de grond in de duiker weggespoeld, waren de wanden in stukken gebroken en werden grote delen van de dijk meege sleurd. Er ontstond een groot gat. Een deel van de weg spoel de eveneens weg. De verbin ding tussen Aardenburg en Sint-Kruis was verbroken. De Duitsers waren spoedig op de hoogte en poogden de water afvoer stop te zetten door bal ken in De Zwarte Sluis tussen Vervoer per kano in het watergebied. Sint-Kruis en Oostburg te schuiven, zodat het water niet verder kon en alleen de Grote Boompolder zou onderlopen. In de late namiddag werd door de Duitsers in overleg met de ge meentelijke overheid een be slissing genomen. Het gat moest zo snel mogelijk worden gedicht. Door burgemeester T.M. Overmaat van de gemeen te Aardenburg werd, nu de ge meenteraad op last van de Duitsers buitenspel was gezet, op grond van de gemeentewet een verordening tot het ver richten van persoonlijke dien sten vastgesteld. Alle mannelijke ingezetenen van 18 tot 65 jaar werden ver plicht ten hoogste zes weken werkzaamheden te verrichten tot het herstellen van de Sint- Pietersdijk te Sint-Kruis. Een aangewezen persoon kon even wel een plaatsvervanger stellen en de diensten konden worden afgekocht door storting van duizend gulden, toen een heel Vervoer per vaarbak in het watergebied. groot bedrag. Vrijstelling kon worden verkregen wanneer een doktersverklaring werd over legd waarin stond dat de opge- roepene niet in staat was de gevorderde diensten te volbren gen of om een andere door de burgemeester te bepalen ge wichtige reden. Op niet ver schijnen stond een boete van driehonderd gulden of een hechtenis van ten hoogste twee maanden. Door de Duitsers en de politie werd een en ander huis-aan-huis bekend gemaakt. Vrijwel iedere opgeroepe gaf gehoor aan de oproep. Ondertussen hadden Duitse mi litairen een damwand, palen en zandzakken aangevoerd en een paar vruchteloze pogingen aan gewend om de sterke stroom te stuiten. De kracht van de bin nenstromende watermassa's was te groot. Van ver uit de omtrek kwamen mensen naar de dijkdoorbraak kijken, maar dat nam spoedig af toen de toekijkers eveneens aan het werk werden gezet. Al spoedig liepen de mensen elkaar in de weg, zodat ploegen gevormd werden. Een aantal kijkers ging er toen stiekem vandoor, maar ze werden weer opgevangen, teruggestuurd en opnieuw aan het werk gezet. Zakken grond werden gevuld, doorgegeven en in het gat gegooid. Alles tevergeefs. Het spoelde allemaal weg. Door een Duitse vrachtwagen werden zandzak ken aangevoerd en later wer den ook de keien uit de weg gebruikt om in het gat te gooien. Op een gegeven moment stortte weer een stuk van de dijk in het gat, juist op de plaats waar een Duitser stond die meehielp. Hij kwam in de kolkende stroom terecht en werd meegesleurd. Afschrift. Gemeente Aardenburg VOSDSRIHG SBEVEL Ingevolge artikel 1 der verordening tot het verrichten van persoonlijke diensten binnen de gemeente Aardenburg, vastgesteld den 8 Juli 1944 ingevolge de artikelen 226 en 227 der Gemeentewet worden met ingang van heden 9 Juli 1944 persoonlijke diensten van U gevorderd in het algemeen belang. II dient zich daartoe onmiddellijk te begeven naar het werk bij den dijkdoorbraak wijk Sint Kruis te 1 uur a.m. spade en/of schop moet worden meegebracht. Aardenburg, 9 Juli 1944 He Burgemeister van Aarlenburg, (get.) Th.M.Overtaaat ïeer e n b u r k Voor afschrift De Burgemeester van aarenburg, _L Bevel om aan de dijk te gaan werken. REPRO'S WIM KOOYMAN Een heel eind verder in de polder slaagde hij erin uit de stroom te geraken. Door de massa's keien en honderden zandzakken die in de stroom waren geworpen begon, toen het donker werd, hier en daar een bult te ontstaan. Er werd een ploeg van dertig man ge vormd die de hele nacht zou blijven doorwerken. De volgen de dag moesten nieuwe ploegen aantreden. Toen was de kracht van de stroom door de weer stand van de in het gat gewor pen zandzakken en keien al aanmerkelijk minder gewor den. Door enkele deskundigen, die intussen de leiding hadden ge nomen, kwam er langzaam ver andering in de situatie. Aan de kant vanwaar het water kwam slaagde men erin schuin in de ondergrond damwandpalen te plaatsen. De volgende dagen w erd met paard en wagen grond aangevoerd van een oude dijk nabij Aardenburg totdat het gat volledig was gevuld. Boven dien werd aan de zuidkant van waar het water was doorgesij peld nog heel wat grond ge stort, zodat daar een soort vooroever werd gecreëerd, om herhaling te voorkomen. Al met al had het vijf dagen geduurd voor de dijkdoorbraak volledig was bezworen en men weer over de weg van Sint-Kruis naar Aardenburg kon. De bewoners van het waterge bied hadden wel degelijk ge merkt dat er een dijkdoorbraak was geweest. In Den Biezen en omgeving was het water in die dagen tien centimeter gezakt. Nadat het gat was gedicht kwam het water enige tijd later hoger dan ooit te voren... COLLECTE - In de week van 20 tot en met 26 juni vond de jaarlijkse collecte plaats voor de Nederlandse Lever Darmstich ting. Die week had als thema: 'Voeding ^n Spijsverteringsziek- ten'. De opbrengst van de collecte in Westdorpe bedroeg. 783,05. Van onze verslaggever Sint Margriete - Het Belgische grensplaatsje Sint Margriete in de buurt van Aardenburg staat van 22 juli tot en met 30 juli bol van de kermisactiviteiten. Veel evenementen tijdens deze kermis staan in het teken van de bevrijding vijftig jaar geleden. Ivan de Wilde, Jozef de Paepe en Marc Van Hulle bundelden en kele authentieke oorlogsdagboe ken over de strijd in de streek Groot Sint Laureins tot het boek 'Brandende Polders'. De presen tatie ervan is vrijdag 22 juli om 19.30 uur in de feesttent. Oorlogsmateriaal De feestcommissie van Sint Mar griete kermis stelde verder een tentoonstelling van militair oor logsmateriaal samen. Die is za terdag 24 en zondag 25 juli te bezichtigen in de opslagloods van Antoine Baeke in de Molen- kreekstraat. De bevrijdingsherdenking krijgt bovendien zondag 24 juli gestal te met een plechtige heilige mis om 10.00 uur in de parochiekerk. Aansluitend is er een plechtig heid met bloemenhulde en het blazen van de Last Post bij het oorlogsmonument naast het voormalige gemeentehuis. Bij zonder is dat de welkomstrede, die de burgemeester een halve eeuw geleden sprak tot de Cana dese bevrijders, opnieuw wordt voorgelezen. Na de middag staat de kermis in het teken van D-day. Zestig oude legervoertuigen en dertig oude landbouwtractoren zijn te zien. Een deel ervan neemt za terdag 23 juli vanaf 22.30 uur deel aan een nachtrit door de polders. Voor de kinderen is er zondag doorlopend animatie door een clown en een kinder- grimmeur. Ook is er een klim- muur en kan de jeugd meedoen aan eeq ballonwedstrijd. Twee muziekgroepen zorgen voor vro lijke noten. Terug van weggeweest zijn de traditionele wielerwedstrijden. Ze zijn zaterdag 23 juli, voor nieuwelingen en junioren. Even eens zaterdag is de Vlaamse show- en vedettenparade in de feesttent op het speelplein achter de kerk. Bart Herman, de 'Ben- tilse Championettes' en Dana Winter geven er een optreden. Aanvang van dit evenement 21.00 uur. De volgende dag zijn er optredens van Def Dames Do pe en Lisa Del Bo, ook vanaf 21.00 uur. Onder het motto 'wat goed is, mag blijven' vindt zondag de vijftiende gezinsf ietszoektocht plaats. Inschrijven is mogelijk vanaf 12.30 uur in taverne 't Oud Gemeentehuis in het cen trum van het dorp. De organisa tie hoopt op de deelname van honderden fietslustigen. Van onze correspondent Sas van Gent - Over een drietal weken, van 18 tot en met 24 juli, wordt de twintigste uitgave van het Internationale Folklore Festival Zeeland gehouden. Centrum van dit festival is ook bij dit vierde lustrum Sas van Gent. In de loop der jaren is het van oorsprong Sasse festival echter uitgegroeid tot een regionaal evenement, waarbij ook de Ne derlands-Belgische grens uiter aard geen belemmering vormt. De vele vrijwilligers van de Stichting Sasse Folkloreweek zijn al vele maanden bezig om de organisatie rond te krijgen. Ook dit jaar komen de deelne mende groepen weer uit aUe hoeken van de wereld. Uit Tsje chië, India, Indonesië, Israël en uit Rusland. Tevens neemt een aantal Belgische en Nederlandse groepen deel aan dit festival. Naast de organisatie van het festival zelf, is men ook al maan den in de weer om alle dansers, danseressen en muzikanten van de deelnemende groepen onder dak te bieden. Daarmee hebben de mensen een unieke kans om kennis te maken met andere cul turen en hebben ze gratis toe gang tot alle evenementen van het festival. Per gastgezin worden minimaal twee personen geplaatst. Ruim tachtig gastgezinnen zijn er dit jaar nodig om iedereen onderdak te bieden. De organisatie is nog naarstig op zoek naar een aantal gezinnen. Hoe leuk en gezeUig dit contact met de groepsleden verloopt blijkt onder meer uit het feit dat Gerard en Agnes Staal uit Westdorpe reeds vanaf het begin, dus al 20 jaar, als gastouders optreden. Voorlopig zien zij ook nog geen reden om hiermee te stoppen. Geïnteres seerden kunnen contact opne men met Els Sol in Westdorpe, Joke Berkhout in Sas van Gent of Winanda de Smet in Philippi ne. Van onze verslaggeefster Tholen - De komende jaren zullen in de veertien gemeenten rond de Oosterschelde vooral vrijstaande en twee-onder-een- kapwoningen van rond de twee ton gebouwd moeten worden. Dat blijkt uit een woningmarktonderzoek dat de samenwer kende woningcorporaties rondom de Oosterschelde door de Nationale Woningraad hebben laten doen. Zo'n zestiendui zend huishoudens in veertien gemeenten in de Oosterschelde- regio vulden een enquêteformulier in met vragen over woon behoeften. Hoe jonger de bewoner, hoe va ker hij wil verhuizen, zo is ge bleken. Driekwart van de jonge ren tot 25 jaar wil verhuizen, terwijl van de rest van de onder vraagden maar 25 procent wil verkassen. Mensen willen vooral verhuizen omdat ze ontevreden zijn met hun huidige woning, de woonomgeving speelt in slechts twintig procent van de gevaUen een rol. Badkamer Van alle 55-plussers wil twintig procent verhuizen, tweederde van die groep wil naar een senio renwoning met de slaap- en bad kamer op de begane grond. Ze willen daar ook best wat meer voor betalen. Zogeheten starters willen vooral eengezins- en flatwoningen met een huurprijs tot vijfhonderd gulden of een koopprijs tot 140.000 gulden. Doorstromers willen juist woningen vanaf 140.000 gulden. Gering Ook het aanbod van de wonin gen in de Oosterschelderegio is onderzocht. Gebleken is bijvoor beeld dat in Noord- en Zuid-Be veland en op Schouwen-Duive- land een tekort is aan dure vrij staande woningen. Het aanbod van goedkopere eengezinshuur- woningen is er gering, terwijl dat aanbod op Tholen en Sint Philipsland juist relatief groot is. Van onze correspondente Hulst - De leerlingen van de basisschool de Ark in Hulst fietsten een aardig bedrag bijeen voor de actie Ruanda. De scholieren van de groep 7 en 8 kozen voor een schoolreis per fiets. Bovendien verzamelden zij een aantal sponsors die de gere den kilometers betaalden. Eind juni gingen de leerlingen en leer krachten naar Wachtebeke en fietsten zo 780,30 bij elkaar. Het bedrag wordt besteed voor de actie Ruanda en de leerlingen zorgden hiermee voor een goede afsluiting van het schooljaar.

de Stem | 1994 | | pagina 17