[Noodweer eist mensenleven lAlbanv DE STEM llgordijn LAND De Sterre in de ban van zomerfeesten Ugemene Rekenkamer onderzoekt Zeeuwse aanbesteding veerboot I Jnweer boven Zeeland veroorzaakt chaos bij meldingen en veel schade tuekkelijkejodingenj 10-20683 Sail '94 Vlissingen sluit met een tekort van anderhalve ton fën en Opnieuw protest tegen kuuroord Cadzand-Bad and find out Tanker met chemicaliën bij aanvaring beschadigd Zaïrees bosfeest op Waterland Cultuurland Popfestival van Zeebrugge komt ook in Scheveningen jnvernoopt iet waardevols verloren LJ 'Mijiiia o 1 stoffen lamejgordijïïl nu voor: ml T LYONNAIS BANK Twee Belgische duikers onwel in de Oosterschelde UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Laat dat dan oven weten if- via een ..Kleintje- «n De Stem I „0, dan oen goede kans dal de eedijke I r vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes"- rubriek .Gevonden-Verloren" nasoeurt Zeeland Bij 3 ongewijzigde atsingen binnen 7 dagen in De Stem is de 3" plaatsing GRATIS, 1 x gratis in de leuws-Vlaamse Koerier. ■cl. BTW voor plaatsing op zaterdag A Categorie B Categorie C 12 58 14.45 16.77 10.27 20.96 24.09 ƒ25.15 ƒ28.91 ƒ29 34 33.73 33.53 38.55 37.72 43.37 ƒ41.91 ƒ48.19 ■Brieven onder nummer: ƒ12.9; fel. nr af te schrijven gn onze verslaggever kes Maas len Haag - De Algemene Rekenka ar onderzoekt momenteel of de anbesteding van de veerboot Ko- jngin Beatrix volgens de wettelijke .gels is verlopen. Na een klacht jan een andere gegadigde heeft de ekenkamer alle contracten opge- taagd. De Koninklijke Maatschappij De Schel de haalde de opdracht tot bouw van de boot binnen. Er lagen destijds drie offertes. De goedkoopste was van de Dordtenaar Davidse, die een plan had ingediend voor een reusachtige catama ran. Davidse haalde het echter niet, wat in de provinciale politiek (voornamelijk bij GPV-RPF) tot protesten leidde. Po litici spraken destijds hardop van een 'vriendendienst' van de Provinciale Stoombootdiensten aan De Schelde, maar konden dat niet hard maken. De Rekenkamer is het onderzoek be gonnen om een brief van Davidse over de kwestie te kunnen beantwoorden. Woordvoerder Snoek: „We nemen brie ven van particulieren altijd zeer serieus. De informatie die we nu kregen noopte ons om de contracten op te vragen. Dat doen we dan puur om de brief goed te kunnen beantwoorden, zie het als servi ceverlening aan particulieren. We heb ben geen groot formeel onderzoek naar de aanbesteding geopend omdat daar nu geen aanleiding voor is. Maar het komt soms wel eens voor dat een brief er toe leidt dat een zaak in onze aan dacht wordt omhooggetild." De RPF/GPV-combinatie stemde des tijds in Provinciale Staten tegen De Schelde. Het CDA, Groen Links en Delta Anders zeiden bij die gelegenheid dat de gevolgde procedure 'uitblonk door onjuiste en te weinig informatie'. Allen hadden achteraf het gevoel geen afgewogen besluit te hebben genomen. 'We zijn gestuurd,' aldus Van Kollem van Groen Links. an onze verslaggever etranchement - Het hevig onweer, dat gistermorgen issen negen en tien uur vanuit België over Zeeland :ok, heeft één mensenleven geëist. In Retranchement rerd de negentienjarige J. Ruben uit het Overijsselse ;ampen door de bliksem getroffen. Hij was op slag ood. *max. 2,Sm breed en 3,5 m. hoog. Strand of Shantung, lamelbr 89 mm. bijblijvende prijsopgave (gratis meten I natuurlijk voor u op maat gemaakt I inclusief montage I uiteraard met 12 maanden volledige gana Ifl Kwaliteit in Raamdecoralia 35 Tilburg, (b.g.g. bel gratis met 06-0226! Ie jongeman werd door het ■oodweer overvallen, toen hij let zijn zusje over het fietspad Ings het kanaal richting na- iurgebied Het Zwin reed. Het ieisje kwam door de bliksemin- lag ten val en liep schaafwon- |nop. foor blikseminslag in het dak an een woning aan de Akker- hndelaan in Terneuzen ont- |ond in het dak een gat van een alve vierkante meter. Persoon- fcke ongelukken deden zich hier iet voor. Door de blikseminslag ktstond verder geen brand. Ichoorsteen h een woning in Vlissingen jchtte het noodweer forse scha- aan. Door blikseminslag wam de schoorsteen in delen aar beneden en vernielde een jor het huis geparkeerde auto. je inslag vernielde binnenshuis ijwel alle elektrische appara- fir. linke delen van Walcheren za ten gisteren zonder kabelnet, "jen verdeelstation van kabel- laatschappij Zekatel in Oost- fcuburg kreeg een voltreffer in p schotelontvanger. Hoosbuien let onweer ging vergezeld van jomplete hoosbuien, die echter Ims per honderd meter van in- tnsiteit verschilden. Zo viel er in Middelburg gemiddeld één |illimeter water per minuut. Maar er waren uitschieters. Een medewerker van het KNMI con stateerde in zijn regenmeter dat er in vijf minuten tijd 12,7 milli meter regen was gevallen. Dat is 127 liter per vierkante meter. In IJzendijke leidde de hevige .re genval tot wateroverlast op de Mauritsweg. De alarmcentrale in Vlissingen werd overspoeld met automati sche brandmeldingen. Volgens een medewerker van de centrale vond dit zijn oorzaak in zowel de dreunende donderslagen als de elektrische ontladingen van de bliksem. Volle laag Metereoloog Ad de Ruiter van het KNMI in Middelburg zei dat de onweersbuien zich vanaf zon dagavond ontwikkelden langs de kust van Bretagne. Pas na Oos tende begon er flink wat regen te vallen, vergezeld van donder en bliksem. „De buien hebben zich boven Zeeland ontladen. Wij, hebben de volle laag gekregen," aldus de weerkundige gistermor gen. Zijn radar meldde op dat mo ment dat de buien richting Zuid- Holland trokken, maar dat ze lang zo intens niet meer waren als in het Deltagebied. Opval lend volgens De Ruiter was dat voorafgaande aan het onweer, vlak voordat de buien neerplens- den, er windstoten met kracht zeven tot acht werden waarge nomen. „Dat betekent dat het er echt fors aan toe is gegaan." pe krant. Van onze verslaggever Oostburg - Er zijn vijf bezwaarschriften ingediend bij de gemeente Oostburg tegen het ontwerp-bestemmingsplan dat de bouw van het kuuroord in Cadzand-Bad mogelijk moet Taken. „credit ,IB -«ONNAfS >e bezwaarders zijn op een uit- bndering na dezelfden die eer- Jer al protest aantekenden tegen de komst van het hotel met •ïurfaciliteiten aan de Lange Irinkweg. De gemeente Oostburg werd on der meer daardoor terug geflo- n door de Raad van State, ostburg wilde het project mo- 'lijk maken door het bestem- rigsplan te wijzigen. De Raad ia State oordeelde het plan te 'ootschalig om het op die ma- er planologisch in te passen en ste dat de gemeente een geheel ieuw bestemmingsplan liet op- ellen voor het gebied waar het wroord moet verschijnen, et ontwerp-plan heeft een eand ter inzage gelegen. Het ctiecomité Red Cadzand, de ituurbeschermingsvereniging 't uumpje, de Maatschap De ruijne-de Keuninck, de verza- elde hoteliers De Sterren van u op ons kantoor. Er ligt een r voor u klaar. dere nieuwe spaarder ir de France-pakket krijgt iede- we spaarder: een bidon, een yonnais Bank-pet en een spe ur de France Magazine. Dus op i van onze 80 kantoren om een ening te openen. En wie weet straks het enige echte originele de schouders. Pupillen van de woongroepen presenteren zich in de zaal. FOTO WIM KOOYMAN Cadzand en K. Malcorps hebben tegen het plan bezwaar gemaakt. Volgens gemeentelijk woord voerder L. Polfliet wijken de argumenten niet af van de eer der bij de vorige procedure ge bruikte beweegredenen: twijfel aan de economische uitvoer baarheid, aantasting van de kwaliteit van het landschap en 'meer van hetzelfde', wat wil zeggen dat het plan geen per spectief biedt tot seizoensverlen ging- Alleen het bezwaar van de Maatschap De Bruijne-De Keu ninck brengt nieuws onder de zon. De boerderijmaatschap vlakbij de Noorddijk wil ver- blijfsrecreatie op zijn terrein waar nu alleen dagrecreatie is toegestaan. Het is nu aan het gemeentebe stuur om de ingebrachte bezwa ren te beoordelen. Clinge - Bij het begin van de vakantieperiode worden de bewoners van De Sterre tra ditiegetrouw getrakteerd op een grandioos zomerfestijn. Gisteren openden twee clowns deze zomerfeesten. Gewapend met een paraplu kwamen zij op een oude fiets de koffiezaal binnenrijden om daar alle aanwezigen naar hartelust te vermaken. Het bleef niet alleen bij deze grappenmakers want er volgden nog zo'n zestien clowneske op tredens van zowel bewoners als groepsleiding. Het geheel werd muzikaal begeleid door een or ganist. De bewoners en ook de groeps leiding verheugen zich al lang op deze week, zegt Jeannine Van- hecke, hoofd van de Aktivitei- tendienst. En dat is niet te ver wonderen want er staan nog heel wat aangename aktiviteiten op het programma. Nagenoeg alle bewoners worden ingeschakeld en kunnen aan een of meerdere delen van de week meedoen. Wandelen Gistermiddag werd er gewan deld in de buurt van de Witte Bergen. In aangepast tempo konden de rolstoelbewoners, goede en matige lopers een route uitzoeken-. Tijdens het ochtendprogramma is er iedere ochtend tussen 10.00 en 11.00 uur koffie met een ver snapering terwijl het grandioze DECAP orgel konstant voor mu ziek zorgt. Vanaf 11.00 uur kun nen deelnemers knutselen, zich laten schminken, meetoeren met een muzikale boerenkar over het Sterreterrein of genieten van de snoezelaktiviteiten. Ook het zwembad kan vertier bieden ter wijl er in de roze zaal een film vertoond wordt. Zeskamp Vanaf 14.00 uur vanmiddag staat er een volksdanshappening op het programma terwijl de conferencier Frans de Schepper in het bewonerscafé optreedt. tel. 01140-13456. Oosterhout: Mathild3' /an Gent: Keizer Karelplein 8, sstraat 13, tel. 01150-95851. onze correspondent IJtiiskil - Bij een aanvaring op het kanaal Gent-Terneuzen is riermorgen een Panamese chemicaliëntanker zwaar bescha- Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. l Panamese tanker, Alphine Girl, lag afgemeerd aan de kade van pro Agri om een lading urea (vloeibare kunstmest) in te nemen, «th J wer<* aangevaren door het met kunstmest geladen Neder- ïjdse binnenschip Scaldis. Bij de botsing liep de Alphine Girl op I® een meter hoogte boven de waterlijn een scheur op van vier en F1 naive meter in de lengte. T,.aanwezige ladingtanks waren leeg en gas vrij. Schade voor het Jj reu bleef daardoor uit. De Alphine Girl is in verband met de Jfiaopen schade door de scheepvaartinspectie aangehouden. De |j ais, die slechts lichte schade opliep aan de voorsteven, mocht de E met bestemming Grobbendonk vervolgen. De politie stelt een f erzoek in naar de oorzaak van de aanvaring. Iggy Pop De grote namen op het affiche van vorig jaar, en dan zo dicht bij de achterdeur, verrasten de Zeeuwse popliefhebbers destijds al. Toen traden onder anderen Van Morrison, The Sisters of Mercy en Depeche Mode in Zee- brugge op. Maar ook het pro gramma van Belga Beach 1994 liegt er niet om: Killing Joke, Iggy Pop, Elvis Costello the Attractions en top of the bill: de Australische rockband INXS. Het Belga Beach Festival werd tot 1992 in het verderop gelegen De Panne gehouden, maar de enorme toestroom van poplief hebbers zorgde dat jaar voor een grandioze verkeerschaos. De Panne werd te klein en in 1993 verhuisde het festival naar Zee- brugge. Bijna 35.000 enthousias te muziekfans waren getuige van een reuze-strandfeest. Met de editie '94 viert Belga Beach zijn tweede lustrum. En opnieuw verhuist het festival, want het terrein waar het vorig jaar werd gehouden was alweer aan de krappe kant. De oplos sing leek te zijn gevonden op een maagdelijke zandvlakte in de DINSDAG 5 JULI1994 DEEL C «i Sail trok afgelopen weekeinde maar dertigduizend bezoe kers. FOTO ANP Van onze verslaggever Vlissingen - De zeilmanifestatie Sail '94 Vlissingen sluit het afgelopen weekeinde af met een onverwacht tekort van anderhalve ton. Er kwamen 30.000 betalende bezoe kers, de helft van het door de organisatie geraamde aantal. De gemeente Vlissingen staat garant voor twee ton en zal dus bijspringen in het verlies. Tijdens het vierdaagse evene ment werd volgens de organi satie gesjoemeld met dagkaar ten, er werd dubbel en soms driedubbel gebruik van ge maakt. Daar kwam bij, aldus de organisatie, dat het het af gelopen weekeinde te warm was om een top-aantal bezoe kers te trekken. Bovendien denkt de Vlissingse burgemeester Van der Doef dat de toegangsprijs van vijf gulden voor velen een drempel zal zijn geweest en dat er te weinig grote, publiekstrek kende museumschepen zijn gecontracteerd. De organisatie werpt tegen dat het tegen woordig financieel onhaalbaar is geworden om veel echt grote zeilschepen binnen te halen, die zijn daarvoor gewoon te duur, Ondanks het tekort wil de or ganisatie ook volgend jaar weer een grote zeilmanifesta tie houden. In welke vorm is nog onbekend. Van onze verslaggever Ronald Verstraten Waterlandkerkje - Bobongo, met het grote bosfeest van de Ekonda, wordt ongetwijfeld het hoogtepunt van Waterland Cultuurland 1994. De afsluiter van het festival dat op zaterdag 10 september wordt gehouden, vindt plaats in de openlucht, niet zozeer in het oerwoud, maar toch op de open plek van het enige 'bosje' dat Waterlandkerkje rijk is. Morgen treden zes ploegen aan bij een spetterende zeskamp op het trapveldje. Donderdag bren gen topartiesten een Lachen-gie- ren-en brullen-show in de kof fiezaal terwijl vrijdag een bóe ren-picknick is voorzien in de boerderij. Het gehele programma van deze zomerfeesten is vastgelegd in een programmaboekje dat er uitziet om van te smullen en dat door vrijwilliger Dirk Rooms is ont worpen. Alle medewerkers aan deze week zijn herkenbaar aan het zwarte T-shirt dat zij dragen en dat gisteren werd gepresenteerd toen allen op het toneel verschenen om het nieuwe kledingstuk aan te doen. Van onze verslaggever Zeebrugge - Onder het motto 'Belga Beach goes Dutch' slaat het Belgische popfestival dit jaar twee vliegen in een klap. Met Beach Rock Scheveningen heeft het een grensoverschrij dend dubbelfestival opgezet. Alle groepen die op 21 juli in Zeebrugge optreden, zijn twee dagen later in Scheveningen te bewonderen. Zeebrugse voorhaven, een bijna volledig omspoeld schiereiland van vier vierkante kilometer. „Zelfs als er tienduizend bezoe kers meer komen, kan iedereen nog zijn stranddoek uitsprei den", beloofde de organisatie. Maar deze locatie stuitte op ver zet van de natuurverenigingen. Het festival zou volgens deze verenigingen namelijk worden gehouden op een terrein waar zo'n vijfduizend vogels wonen. De burgemeester heeft op aan dringen van de natuurverenigin gen de locatie geweigerd. Het festival wordt nu na overleg met de organisatie gehouden tegen de Saint-George Day-wandeling, de muur van de Westelijke Strekdam. Het volledige programma ver meldt naast de reeds genoemden de Belgische groep Public Choice X, de Engelse East 17 en de Canadese Crash Test Dummies. Het festival begint om 10.00 uur. Toegangskaarten kosten 1200 Bfr (zo'n zestig gulden) bij alle CERA-bankkantoren en 1300 Bfr. aan de kassa. Sinds enkele jaren behoort het festival Waterland Cultuurland tot de leukste die je in Zuid- West Nederland tegenkomt. Dat niet iedereen daar zo over dacht, bleek eind vorig jaar, toen de subsidiepot van de Zeeland Cul- tuurmaand verdeeld moest wor den. Het eendagsfestival werd niet in het programma meegeno men en liep zo een fors bedrag aan subsidie mis. Kwaliteit Met het programma van het der de Cultuurland slaan de organi satoren terug. „Hiermee laten we Zeeland Cultuurmaand nog even zien wat écht goed is. Zij hebben deze kwaliteit niet, zullen en kunnen die ook nooit halen", stelt Willy de Houck namens de organisatie. Het festival heeft wel subsidie gekregen van de gemeente Oostburg 3.000) en uit de pot voor podiumkunsten 5.000) van de provincie. Dat laatste is slechts de helft van het bedrag dat het festival in het kader van de Zeeland Cultuur maand zou hebben gekregen. „We moeten het met aanmerke lijk minder middelen doen, maar we zijn er desondanks in ge slaagd een goed programma sa men te stellen", vindt De Houck. Dat het festival samenvalt met de opening van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, noemt hij puur toeval. De twee bijten elkaar niet, omdat er volgens hem verschillende soorten pu bliek op afkomen. Jiddisch De onderdelen van het program ma zijn, de nog jonge traditie getrouw, verspreid over verschil lende locaties. De joodse zange res Myriam Fuks bijt om 19.00 het spits af in de NH kerk. Behorend tot de gerespecteerde namen binnen het Jiddische gen re koppelt zij traditie aan heden daagse vertolking. Vanaf 20.00 uur speelt het Chicken Quartet in een bedrijfsloods. Dit jonge Belgische ensemble brengt akoestische 'cross-chicken-mu- sic', een eigenzinnige muzikale mix met verschillende Europese invloeden. Eerder maakten zij indruk op het Festival of Broken Dreams. Ex-Teater actrice Pé Vermeersch houdt een 'Rede over de mythe van de zuiverheid van de jeugd', naar aanleiding van een inter view dat zij las met de filosoof Jaap Kruithof. In de rede, vanaf 21.15 uur in het dorpshuis, be perkt zij zich niet tot het gespro ken woord, maar zingt en danst erbij. De tekst is gedeeltelijk gebaseerd op de Kamasutra. Bitova Dankzij de samenwerking met De Media in Eeklo, heeft het festival om 22.00 uur een 'grote dame' uit de Tsjechische muziek op het dorpshuis-podium staan: Iva Bitova. Met viool en kristal heldere stem sleept zij elk pu bliek van ademloze stilte naar opperste vervoering. Als het weer meewerkt, verhuist het festival om 23.00 uur naar een terrein in de openlucht. Daar treedt de Bobongo op, een 13-koppig gezelschap uit het Zaïrese evenaarswoud. In, op, rond en onder een metershoge stelling voeren deze Ekonda (be woners van het woud) een fasci nerend spektakel op met meer stemmige zang, percussie, dans en acrobatiek. Het is een authen tiek optreden, zonder Westerse invloeden. Vanaf begin augustus zijn de toegangskaarten voor Waterland Cultuurland in de voorverkoop verkrijgbaar, onder andere bij de gemeente Oostburg, het Zuid- landtheater in Terneuzen en de stichting zelf. De kaarten kosten 20 gulden. Van onze verslaggeefster Stavenisse/Scherpenisse - Afge lopen weekend zijn twee Bel gische duikers onwel geworden in de Oosterschelde. Een 51-jarige man uit Berend- reeht kwam er bij Stavenisse het slechtst vanaf. Hij werd onwel op een diepte van 42 meter. Hij werd met spoed naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht en daar bleek dat hij een lichte vorm van decompres- sieziekte had opgelopen. Zijn toestand is stabiel. Aan de Gorishoekdijk werd een 32-jarige man uit Mörtsel niet goed nadat hij gedoken had. Vermoed wordt dat dat te wijten is aan kwallenslijm waarmee hij in aanraking kwam toen hij zijn duikerspak uittrok. Na behande ling in het ziekenhuis mocht hij naar huis.

de Stem | 1994 | | pagina 13