DE STEM Weer fusie scholen op komst 4Orlandisch' afzien bij beachvolleybal emeenten dreigen op te draaien voor verlies Zeeland Studiecentrum Zomerbus rijdt weer Zeldenrustcollege en De Steelant in Terneuzen gaan mogelijk samen in 1995 Man van 75 zwaar gewond na ongeval bij Biervliet Open dag in Zniddorpe: feest met negen culturen HAND KORT IODIC? Veertig mille voor Zeeuws jeugdwerk Gemengd Koor uit IJzendijke 'verslaat' de Rode Duivels Kandag 4 juli 1994 llmnaal uit'' zouden het mandaat van he plag moeten uitbreiden, zodat he da kan berechten. Dat heeft uristen (ICJ) zaterdag bepleii :en toonaangevende organisatij ief voert de organisatie aan da ies voorkomen kan worden. Ooi tekenen voor de oprichting va ionaal strafrecht. CD Dat probleem lost u bot beste op met een ..Kleintje in de ,0 mei een ..r>io»i.j» l n item immers met minstens wi.an Qlamlmnrü -Stem irrri.io.a y^r van de ytien Stemlezers en lezeressen die speciaal s\ belangstelling hebben voor 1 Kleintjes -rubriek "personeel gevraagd ligt het 'voor de hand dat er snel en veel reacties komen \\L w 40S Zeeland MAANDAG 4 JULI 1994 Inarkt Berlusconi twee dagen is zaterdag eetj -bedrijf van de Italiaanse Silvio' Ilstichting. Zaterdag brak brand rermarkt in Tempio Pausania op in de stad is zeker sprake vanl rand uitgebroken in vijf winkels| r in Rome en Florence. ïndergedoken' Ier Taslima Nasreen uit Bar persbureau UNB ondergedoken Nasreen is beschuldigd van politie van haar land gezocht, bp UNB zijn bericht baseert, «n onderdak aan een voortvluch' diplomatieke regels. Hij eist dat j-sona non grata wordt verklaard toerden [hebben het afgelopen weekeinde gedood bij acties in zuid-oost leiten gisteren meegedeeld. Een I het dodental was niet te krijgen, yan de Koerdische Arbeiderspar- dit jaar zou opgelopen zijn tot |de Turkse regering en de naar jtK heeft sinds hij in 1984 begon guerrillas en burgers het leven Burma overleden Ident van Burma, Maung Maung een hartaanval overleden. Dat 1 regering Het nieuwe licht van [laung die zaterdag stierf, werd zomer van 1988 door het militair Maar zijn presidentschap was Jaung Maung de opstand via een Imaand zette de militaire regering e militaire junta heeft nog steeds Wereldbank omlaag f heeft in het afgelopen boekjaar jard dollar aan nieuwe leningen zegd. Dat is duidelijk minder dat ,7 miljard dollar in het voorgaan- ildbank is het bedrag verminderd [slanden voor leningen vaker eer. rector. ands bedrijf in VS l-groep, het in Nederland geves- .at voor het vijfde achtereenvol- net de 5 0 sterkste buitenlandse Ien, meldt het blad Forbes. In een bes een rangorde op van de 50 e ondernemingen. Criteria zijn rwaarde. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse Gemeenten hebben bij het verlenen van de garantstelling van twee mil joen gulden voor Zeeland Studie- tentrum in Aardenburg niet goed gekeken naar de exploitatie. „Ge- fcien de werkgelegenheid hebben de gemeenten gretig met de garantstel- ng ingestemd. En dat wreekt zich hu," zei wethouder A. Rosendaal tijdens de raadscommissie Finan- fciën en Economische Zaken. Zeeland Studiecentrum verkeert in gro te financiële moeilijkheden. Het verlies over 1993 bedraagt ruim een miljoen gulden. Als de aangekondigde maatre gelen, om de situatie te verbeteren, niet lukken draaien de Zeeuws-Vlaamse ge meenten via de garantstelling op voor de kosten. Voor Oostburg komt dat neer op acht ton. L. Wille (PvdA) vraagt zich af of die garantstelling nog wel nodig is. „Door de fusie tussen Sluis en Aardenburg krijg je een kapitaalkrachtige gemeente. De garantstelling hoeft hierdoor niet langer nodig te zijn. Wethouder Rosendaal kan daar op dit moment nog weinig over zeggen. „De fusie kan een wijziging inhouden. Daar om is het wel of niet voortzetten van de garantstelling punt van onderzoek. Want de hele situatie baart mij zorgen. En acht ton is niet niets." Rosendaal wil daarom vanwege de ver lenging van de garantstelling op korte termijn via een meerjarenraming duide lijkheid over de exploitatie. Het bestuur van Zeeland Studiecentrum is namelijk met de bank overeengekomen dat de aflossingen op de geldlening tot 1996 wordt uitgesteld. Bedoeld om de finan ciële problemen op te lossen. Daarom vraagt de gemeente Aardenburg aan de Zeeuws-Vlaamse gemeenten de garant stelling te verlengen tot 2001. Mede door bestuurlijke problemen bij het studiecentrum is de relevante infor matie voor de onderbouwing van een voorstel tot verlenging van de garantie termijn nog niet beschikbaar. De be doelde informatie, die door de gemeente Aardenburg wordt geleverd, moet in zicht geven in de levensvatbaarheid van het centrum op lange termijn. Het Oostburgse college heeft er bij Aardenburg op aangedrongen de in vloed bij het studiecentrum aan te wen den om op korte termijn de gegevens beschikbaar te hebben om tot besluit vorming te komen. Het college denkt dat de besluitvorming door het ontbre ken van voldoende informatie over de vakantieperiode wordt heengetild. B en W van Oostburg achten de voor zetting van het centrum voor de werk gelegenheid in de regio in ieder geval van groot belang. „Ook is het financiële belang van onze gemeente, gelet op de verleende contragarantie, gebaat bij voortzetting van het bedrijf en niet bij liquidatie." ÏVan onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - De algemeen christelijke scholengemeen schap Zeldenrustcollege en de rk-scholengemeenschap De Steelant in Terneuzen fuseren wellicht per 1 augus tus 1995. Door beide besturen is een oriëntatiecommissie [in het leven geroepen die onderzoekt of de fusie een •haalbare kaart is. Iln oktober moet bekend zijn of [er voldoende basis is om met de [serieuze fusiebesprekingen te [beginnen. Ook de medezeggen schapsraden van beide scholen- gemeenschappen moeten voor die datum hun mening hebben [gegeven. [Volgens rector E. van der Rijst van het Zeldenrustcollege is er [duidelijk de intentie voor een [fusie. „Het zou een beetje flauw zijn daar anders over te denken. 1 Het is nog niet zonneklaar of de f fusie er daadwerkelijk komt. Maar we hebben de fusie wel in het achterhoofd. Er is duidelijk tijdens landing de lichamen van de slachtof- Istzc. FOTO AFP [toffers van het vliegtuigongeval fcaanse staat North Carolina is [inste 22. Vijf mensen worden nog iassagiers in het vliegtuig hebben opgegeven 55. Het precieze aantal eur Orr van het internationale niet bekend omdat baby's en issagierlijsten staan. Beide piloten .evenden. Het vliegtuig, een DC-9 ivond neer tijdens een mislukte <ele telefoonpalen, vloog in brand tuk trof een huis waarvan op dat waren. 9 jaar cel in 1 president Ramiz Alia, de laatste land, is zaterdag door een hof in jaar gevangenisstraf. Alia was machtsmisbruik en verduistering 58-jarige Alia ontkende tijdens de ?i dat het gekozen bewind van de ;ha hem een politiek proces had oormalige top-communisten die it, zijn ook veroordeeld en kregen traffen tussen drie en negen jaar genis heeft Albanië de vervolging linistische regime dat het land 40 onder leiding van wijlen dictator geweld Zuid-Afrika ld in Zuid-Afrika heeft dit week- i vijf inwoners van de zwarte i van Johannesburg. Een woord regering deelde mee dat de doden ris werd beschoten. Het is nog Volgens de regeringswoordvoer- proberen het streven naar vrede Kort voor de beschieting van het romen tussen in Tokoza wonende bewoners van een pension voor ïeen de nationalistische Zulu-par- iedragen. Gisteren was de rust in Vier boeken over spokenduivels en mysteries op komst Van onze correspondente Hulst - Een flard ochtendne vel werd vroeger wel eens aangezien voor een spook. Jo- han de Vries uit Terneuzen tekende vertelsels op die door Zeeuws-Vlamingen verteld werden. George Sponselee dook in de archieven, nam zijn pen ter hand en verza melde verhalen over spoken, duivels en mysteries in de streek. Zijn speurtocht leverde een vracht aan materiaal op en in plaats van een dik boek worden er bij Van Geyt Productions vier boeken gedrukt van ongeveer tachtig pagina's en vele illustra ties. De boeken komen uit in het najaar. Er kan dus weer tijdens de win termaanden gerild worden bij het knappend openhaardvuur. Er staan nog twee boeken op punt van verschijning in Hulst. George Sponselee beschreef in twee delen de Tweede Wereld oorlog in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren en George van Vooren op zijn beurt brengt in zijn boek over deze periode in West- Zeeuws-Vlaanderen vooral een beeld van de gewone mens. Beide boekwerken zijn geïllus treerd met authentieke foto's en vele dagboekpassages en per soonlijke herinneringen van hen die de oorlog meemaakten. de intentie de goede kant op te gaan." De achterliggende gedachte van de mogelijke fusie is het streven van het ministerie van Onder wijs naar de vorming van brede scholengemeenschappen. Hierop zijn ook de budgetten voor de toekomst gestoeld. „De bezuini gingen nopen ons tot de vorming van grotere scholen," aldus rec tor E. van der Rijst van het Zeldenrustcollege. „Kijk, het aardige van De Steelant is dat door het kleinschalige karakter van de school op een andere manier les wordt gegeven. Het is wat persoonlijker. Het is jammer en sneu dat het karakter door de mogelijke fusie waarschijnlijk tot het verleden behoort. Maar ja, onderwijs moet wel betaal baar blijven. Je kunt nu eenmaal niet alles meehebben. Want klei ne scholen zullen het in de toe komst moeilijk krijgen. En dat is voor ons reden serieus naar een fusie te kijken. Want je hebt een verantwoordelijkheid richting het onderwijs en het personeel. Gelukkig heeft geen van beide scholen nog moeilijkheden over eind te blijven. De Steelant is gelukkig nog geen bedreigde school. Maar met de mogelijke fusie spelen we in op mogelijke ontwikkelingen in de toekomst." Voordelen Volgens Van der Rijst brengt de fusie een aantal belangrijke voordelen met zich mee. Betere becijferingen met betrekking tot het aantal formatieplaatsen. Er ontstaat meer werkgelegenheid met hetzelfde leerlingenaantal. Hierdoor kun je ook beter onder wijs geven. En daarnaast krijg je een versterking van het christe lijke onderwijs." Als de fusie tussen het Zelden rustcollege en De Steelant door gaat, betekent dat de tweede schaalvergroting in het onder wijs in de Kanaalzone. Want eerder besloten scholengemeen schappen Petrus Hondius en De Vaart tot een fusie. Deze fusie gaat het komende schooljaar in. Van onze correspondent Cadzand - 'De Montego Bay van Zeeland'. Een vergelij king met het echte vakantie oord op Jamaica ging zater dagmiddag in de West- Zeeuws-Vlaamse badplaats Cadzand-Bad bijna op. Op de palmbomen na dan en de reggae-muziek. Beachvol leybal op grote schaal. Pin- go '94 beleefde zijn tweede editie met 75 teams Het was voor de 250 deelne mers een dagje zweten, afzien, veel drinken en ter verfrissing een verkoelende duik in zee. Het was zogezegd 'Orlandisch' afzien, Er werd niettemin fana tiek volleybal gespeeld. De drietallen die elkaar twintig minuten bestreden op het hete zand bij strandpaviljoen Cari- cole, wisten na iedere partij niet hoe vlug de verkoeling van de tent opgezocht moest wor den. Daar werd dan ook vlug de drinkfles aan de mond gezet om het verloren vocht zo snel mogelijk op te vullen. Naarma te de dag vorderde en de tem peratuur tropische waarden be reikte, werd het inderdaad af zien. De organisatie had vijf poules ingedeeld. In totaal werden on geveer zeven a acht wedstrijden afgewerkt. Met verkrampte kuiten en laatste krachten wer den de laatste wedstrijden ge speeld. Toch was organisator Mike van Pamelen een zeer tevreden man. „Vorig jaar was het als een geintje begonnen met vijf tig teams. Nu zijn het er 75. Het is nog steeds gezellig en de mensen hebben een plezierige dag. En daar gaat het om." De organisatie had achttien velden uitgezet. Van Pamelen vindt dat er best nog wel meer ploe gen mogen meedoen. „Ik houd van grote getallen. Het kan nog naar 31 velden." Over het speelniveau was van Pamelen eveneens tevreden. De finale van de hoogste poule, heren nationaal, bracht toch nog enige sensatie. Het Bel gische team De Rimas uit Bre- dene won nipt met 9-8 van de Van Gobbels uit Utrecht. Die wisten na een achterstand nog sterk terug te komen. De dames finale was voor de 'Speeltjes Thijs'. Zij wonnen met 11-9 van het Supertrio uit Kerkrade. Een t-shirs als hoofddoek was beslist geen overbodige luxe bij het beachvolleybal in Cadzand-Bad. foto wim kooijman Gemengd regionaal was een 13 - 9 zege voor Ver van Huis uit Nieuwegein. Zij versloegen de Niksnutten uit Buren. De winst Heren regionaal ging naar de Dallinga Beach Kanga roos uit Terneuzen. Zij waren met 14 - 11 de baas over de Plakkers uit Oostende (B). In de recreatieve poule versloeg Nashuatec II uit Den Bosch met 13 - 7 IQ 180 uit Antwerpen. Brusselaar in kritieke toestand naar ziekenhuis Van onze correspondent Biervliet - Bij een verkeersongeval op rijksweg N61 bij Biervliet is zaterdagmiddag een 75-jarige automobilist uit Brussel zwaar gewond. E>e man kon pas drie kwartier na het ongeval uit het wrak van zijn auto worden bevrijd. In kritieke toestand werd hij per ambulance overgebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen. Bet slachtoffer reed met zijn Personenauto in de richting Ter neuzen. Ter hoogte van het re creatiecentrum De Braakman wam hij door onbekende rede nen op een gegeven moment op oe voor hem linker rijbaan te recht en daardoor frontaal in otsmg met een Duitse perso nenauto. Een inzittende hiervan, een 31-jarige man uit Dortmund, raakte gewond en werd met in wendig letsel eveneens per am bulance vervoerd naar het zie kenhuis in Terneuzen. De be stuurster kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen werden geheel vernield. Als gevolg van het on geval moest het verkeer op de rijksweg anderhalf uur worden omgeleid. De bestuurder van de auto kon pas drie kwartier na het ongeval uit het wrak worden bevrijd. De 75-jarige man uit Brussel raakte zwaar gewond. foto wim kooijman Van onze verslaggever Terneuzen - Voor het vierde jaar rijdt de Zomerbus weer, de busdienst voor toeristen langs de Zeeuwse- en Zuid hollandse kust. Deze lijndienst is gisteren van start gegaan. De Zomerbus rijdt tot en met 27 augustus dagelijks op Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren, Schouwen-Duiveland en Voorne-Putten. In een vaste uurdienst worden campings en bungalowparken langs de kust verbonden met strand, steden en attracties. Voor de Zomerbus worden speciale Zomerbusplaatsbe- wijzen verkocht, die in de meeste gevallen ook geldig zijn op de reguliere ZWN-lij- nen. Speciale kortingsaanbiedin gen voor reizigers met een Zo- merbusplaatsbewijs zijn be doeld om het gebruik van de Zomerbus extra te stimuleren. In Zeeuws-Vlaanderen heeft de Zomerbus een goede ver binding met Knokke en aldaar aansluiting op de Kusttram naar De Panne. Zomerbusfolders en -plaats bewijzen zijn verkrijgbaar bij de chauffeur van de Zomer bus, de VW's langs de kust en de meeste recreatie-onderne mingen. Van onze verslaggever Frank van Cooten Zuiddorpe - Dorpsgenoten maken kennis met negen verschil lende culturen. „Veel onbegrip komt voort uit onbekendheid. Daarom houden we deze dag. Om kennis te maken," zegt coördinator Marian de Ridder van het asielzoekerscentrum in Zuiddorpe op de open dag. Een Zuiddorpenaar in t-shirt en korte broek veegt zich het zweet van het voorhoofd. De zon doet onbarmhartig zijn werk. De be woners hebben geen enkele last van de hitte. Gekleed in lange broek en blouse met lange mou wen zijn ze blij dat de zon zich eindelijk laat zien. „De bewo ners vinden deze temperatuur heerlijk. De meesten zijn dat thuis immers gewend. Ze kunnen eindelijk naar buiten. Anders blijven ze maar op hun kamer," aldus Marian de Ridder. Een tafel vol lekkernijen beeldt de verschillende culturen uit. Ie dere bevolkingsgroep in het asielzoekerscentrum maakte een specialiteit uit het land. Zaïre/ Angola, Afghanistan, Iran, Chi na, Bosnië en Irak. De bezoekers ldt'ën zich de geréchten goe,d smaken. Binnen een mum van tijd zijn de schalen nagenoeg leeg. „De mensen zijn daar echt heel lang mee bezig geweest. Gingen zelfs naar Antwerpen om de in grediënten te halen," vertelt de coördinator, die samen met de bewoners en een grocrt aantal vrijwilligers de open dag ver zorgt. Gastvrijheid Marian de Ridder noemt de dag daarom bijzonder. „We vieren met negen culturen feest. Men sen die een half jaar in onzeker heid verkeren. Krijgen ze wel of niet een verblijfsvergunning. Ie dereen zet zich voor deze dag in om een prettige sfeer te schep pen. Dat kan niet zonder de geweldige inzet van de vrijwilli gers. En wij mogen van geluk spreken dat we met het centrum in Zuiddorpe zitten. Het dorp vangt ons echt geweldig goed op. Ook de eigenaar van het hotel. Dat mag best eens worden ge zegd. Die gastvrijheid is voor ons de drijfveer om het volgende half jaar in te gaan." Leuke groep Het asielzoekerscentrum in Zuiddorpe telt 84 bewoners die op een verblijfsvergunning wachten. Marian de Ridder let goed op welke culturen ze in huis haalt. „Ik heb nu een leuke groep. Maar met bepaalde cultu- ren krijgen we moeilijkheden om ze hier in Zuiddorpe noodop vang te bieden. Die kunnen beter worden geplaatst in grotere ste den of grotere centra waar ze met meer mensen werken. Ik doe het werk in mijn eentje. En daarnaast heb je met een klein dorp te maken. Het is belangrijk het dorp leefbaar te houden. Want anders krijg je problemen zoals nu in Terneuzen. Ik wyet niet of dat de oorzaak is van de problemen in Terneuzen maar daar kwamen opeens driehon derd mensen binnen. Dat is toch anders. Ik vind dit werk in ieder geval heerlijk. Het is heel dank baar wat je doet. Ik krijg daar veel meer genoegdoening van dan bijvoorbeeld van duizend gulden." Lessen De bewoners krijgen van een vrijwilliger les in de Nederland se taal. Een andere vrijwilliger staat klaar om iedere week met de bewoners te volleyballen. „Die lessen zijn echt heel bijzon der. Zo krijgen de bewoners les in de supermarkt. Zo komen aan de weet wat bijvoorbeeld een appel is." De bezoekers zitten inmiddels aan tafeltjes om de gerechten op te eten. Een asielzoeker uit Iran beroert de snaren van zijn in strument. De klanken vliegen uit over het zonovergoten terrein. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jan tje Beton, stelt een bedrag van 41.000 gulden beschikbaar voor het jeugdwerk in Zeeland. Het geld is onder andere be stemd voor de bouw van een groepsonderkomen voor Scou ting Aardenburg, de nieuwbouw van een scoutingaccommodatie voor Stichting Beheer Scouting Axel en de inrichting na brand schade voor peuterspeelzaal Pim Pam Poentje in Terneuzen. Het geld voor deze projecten is afkomstig van de nationale jeugdcollecte, de jaarlijkse actie van Jantje Beton, die dit jaar van 6 tot en met 12 november wordt gehouden. De Scouting Aardenburg krijgt 7.500 gulden, de Scouting Axel tienduizend gulden en peuter speelzaal Pim Pam Poentje 2.500 gulden. Traditionele dans op de open dag van het asielzoekerscentrum in Zuiddorpe. foto wim kooijman Van onze correspondent IJzendijke - Het RK Gemengd Koor uit IJzendijke onder leiding van Marie Louise Ceulemans-De Cort heeft tijdens de hoogmis in de St. Bartholomeuskerk in Geraardsbergen de Rode Duivels verslagen. Dat zei de pastoor-deken van deze parochie na de kerkdienst waaraan het koor uit IJzendijke zijn medewerking had verleend. De Rode Duivels hadden Oranje dan wel tijdens het wereldkampioen schap voetbal verslagen, muzikaal waren de Rode Duivels door de IJzendijkenaren geklopt. Op zondag 14 augustus zal het rk gemengd koor uit Geraardsbergen de mis in de parochiekerk in IJzendijke opluisteren.

de Stem | 1994 | | pagina 5