a 'We gaan naar Jeruzalem' Conflict in binnenvaart uit de wereld: vervoer gegarandeerd 'Die man is levensgevaarlijk' ZOMER JAARMARKT Israëlische radio meldt poging tot aanslag op teruggekeerde Arafat Justitie was veel te traag: verdachte vrijgesproken Oranje op zijn kop raij Tf uijn(iuij± euken srbaan 183 Koninck Voetbal Sloopwoningen stuk duurder I Middelburg - De uitkoop van de I sloopwoningen in de buurtschap- pen in de Kanaalzone kost 3,5 tot 4 miljoen gulden meer dan aan vankelijk was geraamd. Dat komt doordat de huizenmarkt is aangetrokken en de waarde van het onroerend goed is gestegen. In totaal kost de sloop, zo was ge raamd, een kleine 17 miljoen gul- I den. Duizenden lege bv's geschrapt Slagveld Falaise Tour-ploegen AKATURES Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 100 vakatures. Maak er werk van Spil van drugbende heeft heel wat op z'n kerfstok WorldCup USA 94 Dit weekeinde ernstige smog in het zuiden Oranje zonder vleugelspitsen Zondag 3 juli marktkramen en standwerkers door heel de stad markt en winkels open van 10.00 tot 18.00 uur r X 54 EVENTIJD OM TE LEZEN? Vergeet dan niet de 1*1?" v- Kleintjes" door te f Y j£p*b$jï nemen. Erstaa. vast ie,s_^ Ook vandaag DE STEM 8 "710311"000225" I I I I I ZATERDAG 2 JULI 1994 N LEKKER ETEN r, zijn wij i t pand ii. genaamd, „Ad n fizfd moois. (zunitgaHe- siionsn sn onze „open O tot 21.3O uuï. ezMaan- t is mogen Ijegioeten sn nunt de lH>ouigogne aan. inen/zoxt, n cz/fCsxandta jf aen. :foon 01150-16713 ff sinds 1964) plaatsing n badkamers en kantoren •0.71.57.81 zaterdag tot 18 u. nzondag LDEGEM Plaats: 134e JAARGANG Sedert down-town Orlando is overgenomen door tiendui zenden Nederlanders, is de misdadigheid uit deze' ge woonlijk erg gevaarlijke bin nenstad verdwenen! Zowat het enige misdrijf, dat nog is geconstateerd, was de diefstal van politiepetjes, wel ke in het gedruis door Oranje feestgangers van de agenten d'r schedels werden gelicht. Er stèat in de sfeer van Miami Vice heel sexy OPD, Orlando Police Department, op die daarom zo begerenswaardige hoofddeksels. „Het lijkt wel of de criminelen vrij hebben genomen", zegt commissaris Tom Hurlburt. In de twee weken vóór het WK telde hij de normale aantallen van vijf gewapende overval len, vier verkrachtingen, één moord en twaalf inbraken in het stadscentrum. Maar vanaf de Oranje-invasie, zo'n tien dagen geleden, staat er in Hurlburts statistiek achter al" die categoriéën: 0,0,0,0. „Ik weet niet of het komt om dat we wegens het WK veel meer agenten op straat heb ben, of dat al die grote fel ge kleurde Nederlanders de boe ven afschrikken. Ik loop met het idee rond om straks, als jullie weg zijn, ons korps voortaan in oranje uniformen te steken." Het valt de chief op, dat ook zijn brave Amerikaanse stad genoten die uit angst de bin nenstad plachten te mijden, nu ontspannen door Church Street lopen. „Voor het eerst in jaren zien ze hun eigen down-town bij avond! Je weet natuurlijk nooit, of het zo blijft. Ook een moord op een Nederlander of Ier is zo gebeurd en zou iedereen eraan herinneren, dat dit WK in 's werelds meest gewelddadige en 'vüurwapendichte' natie plaatsheeft*. But so far so good. En in zijn dankbaarheid onthult Hurl burt me: „Ik ga mijn agenten maandagavond na de wed strijd toestemming geven om hun OPD-petje te ruilen tegen welk oranje hoofddeksel of ander attribuut ze er ook voor kunnen krijgen. We hebben ervaren hoe belust de Hollan ders erop zijn. Dus ik zeg te gen mijn mensen: just cut your best deal." Marc de Koninck ZIE ZEELAND-C1 Breda - Nu de Eerste Kamer ak koord is gegaan met een wetswij ziging kunnen de Kamers van Koophandel duizenden lege bv's uit hun registers schrappen. Hoog tijd, vindt Justitie, want het aantal van dat soort bv's rijst de pan uit. Volgens schattingen j zijn er nu al meer dan 100.000. Justitie hoopt ook dat de malafi de handel in lege bv's hierdoor zal afnemen. ZIE ECONOMIE -A5 Heet weekeinde Hogedrukgebieden volgen elkaar op, daarom aanhou dend warm tot zeer warm zomerweer. Vandaag en morgen zonnig en zwoel met in de late middag kans op een lokale onweersbui. Prima strandweer. Vleugellam LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: VANDAAG IN DE WEEKEND-BIJLAGE Na de invasie in Norman- dië wonnen de geallieer den slechts moeizaam terrein. Vooral in de buurt van Falaise werd wekenlang hevig ge vochten. Zowel onder de militairen als onder de burgerbevolking vielen duizenden doden. zie weekend-deel d SPORT In De Stem vandaag de 21 ploegen die deelne men aan de 81e Tour de France, die vanmiddag in Lille start. Opvallend was bij de presentatie de outfit van Gert-Jan Theu- nisse, die zijn bovenarm van een kersverse ta- touage had laten voor zien. zie sport - b3 INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Weekendbijlage deel D RTV-programma's D5/D6 Kleintjeskrant Van onze redactie buitenland Gaza/Jeruzalem - De strijd om Jeruzalem gaat door. Dat was de belangrijkste boodschap van PLO-leider Yasser Arafat aan zijn volk toen hij gisteren voet op Palestijnse bodem zette. Hij kondigde aan dat het Pales tijnse zelfbestuur zich verder zal uitbreiden, eerst naar de weste lijke Jordaanoever en uiteinde lijk naar Jeruzalem. „Van Gaza gaan we naar Khalil (Hebron), Nablus, Tulkarm, Beit Jalla en Beit Sahour en uiteinde lijk, in laatste instantie naar Jeruzalem." Na ruim een kwart eeuw de PLO vanuit ballingschap te hebben geleid keerde Arafat zegevierend terug, verwelkomd door hon derdduizenden Palestijnen. Arafat riep op tot vrijlating van alle Palestijnse gevangenen, on der wie ook de leider van de radi cale moslimbeweging Harnas, sjeik Ahmed Yassin. Hij sprak vanaf het dak van het gebouw in het centrum van Ga- za-stad waar twee maanden gele den nog het Israëlische militaire hoofdkwartier was gevestigd. Palestijnse functionarissen ont kenden gisteravond een bericht van de Israëlische radio, waarin werd gezegd dat een man een pis tool op Arafat had gericht tijdens diens toespraak in Gaza. Volgens de radio was de man overmeesterd door mensen uit de menigte. De politie kwam daarna in actie en pakte de man op. In het be richt werd gezegd dat de man Hebreeuws en Engels sprak toen hij werd weggeleid. Extreem-rechtse joodse organi saties slaagden er niet in de feest vreugde onder de Palestijnen te verstoren. Een oproep van extreem-rechtse joodse organisaties om in de Ga- zastrook te demonstreren, vond weinig gehoor. Wél slaagden inwoners van ne derzettingen erin wegen te blok keren en Palestijnen tegen te houden die op weg waren naar Gaza-stad. Buiten Jericho en in Jeruzalem werd door Israëli's gedemon streerd. Maar pas vandaag zullen de pro testen massaal worden als gehoor wordt gegeven aan een oproep voor een gebedsbijeenkomst bij de Klaagmuur en een massaal protest in de avonduren in de binnenstad van Jeruzalem. De spanning in de zowel door jo den als moslims opgeëiste stad, is sinds de aankondiging van Ara fats bezoek opgelopen. PLO-leider Yasser Aarafat wordt bij zijn aankomst in de Gaza-strook door veiligheidsa genten op de schouders geno men. Dat duurde slechts even. De duizenden Palestijnen die naar de grenspost waren geko men om Arafat te verwelko men, kregen hem vanwege de veiligheid verder niet meer te zien. foto epa ADVERTENTIE Den Haag (anp) - De ministerraad gaat ak koord met het voorstel van minister Maij (Ver keer en Waterstaat) voor een tijdelijke wette lijke regeling voor het binnenvaartvervoer naar België en Frankrijk. Als het parlement akkoord gaat met het voorstel zijn de binnenschippers ervan verzekerd dat tot het jaar 2000 verladers ongeveer zes miljoen ton tegen vastgestelde tarieven op de beurzen van de Toer beurt Noord-Zuid aanbieden. Maij verwacht echter dat al voor 2000 Europese re gelgeving voor vrachtverdeling tot stand komt. Bemiddelaar professor Albeda gaf het advies van een tijdelijke regeling in maart als oplossing voor Rechter: man te lang in onzekerheid Middelburg (anp) - Het openbaar ministerie heeft een zaak tegen een 36-jarige verdachte van verduistering uit Vlis- singen dermate lang in de la laten liggen dat strafvervol ging niet meer op haar plaats is. De man had verduistering be kend van 17.000 postzegels en bijna 70.000 gulden, maar heeft vervolgens twee jaar moeten wachten voor de zaak voorkwam. Te lang, vond zijn advocaat. De rechtbank in Middelburg deelde die- opvat ting. „Naast ontslag op staande voet en pijnlijke confrontaties door civiele acties is de verdachte te lang in onzekerheid gebleven omtrent de strafzaak die hem boven het hoofd hing", vond rechtbankpresident Verhoe ven. De toenmalige medewer ker van de postkamer van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen werd 27 april 1992 aangehouden op verdenking van verduistering. Hij bekende meteen. Officier van justitie De Jong voerde aan dat in het maat schappelijk belang de betrok kenheid van PTT-medewer- kers moest worden onderzocht, die De Schelde vermoedde. Ook wilde hij uit oogpunt van effi ciency wachten op de betaling van boetes die aan andere be trokkenen waren opgelegd. „Vanaf februari 1993 heeft de zaak niets naders opgeleverd", oordeelde de rechtbankpresi dent echter. Van onze verslaggevers St. Willebrord - De 51-jarige Jos van Z. uit St. Willebrord, die deze week samen met zijn vriendin M.T. is opgepakt als hoofdverdachte in een grote internationale handel in ver dovende middelen, blijkt heel wat op z'n kerfstok te hebben. Al in 1982 werd hij gearresteerd als een van de twee mannen die de leiding hadden over een ille gale amfetamine-fabriek, geves tigd op de zolder van een boerde rijtje in Dongen-Vaart. Die fabriek gold destijds als de grootste, ooit door de Nederland se justitie ontdekt. Er zou in en kele maanden tijd 600 kilo amfe tamine zijn geproduceerd. In 1983 veroordeelde de Bredase rechtbank Van Z. voor zijn aan deel tot een gevangenisstraf van zes jaar. Ruim vier jaar lang heeft Van Z., aan de hand van de bekende strafpleiter mr. Doedens, dat vonnis aangevochten: eerst bij het Hof in Den Bosch en daarna bij de Hoge Raad in Den Haag. Dit hoogste rechtscollege ver wees de zaak terug naar het Ge rechtshof in Arnhem dat Van Z. uiteindelijk tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeelde. Dat was op 13 juni 1986. Koud drie maanden later was Van Z., althans volgens een von nis van de Bredase rechtbank, de leverancier van een partij van 5,2 kilo amfetamine die in Neder- weert door de politie uit een auto van een Limburger werd gevist. Deze Limburger verklaarde dat hij het spul had betrokken van Van Z. en in ontvangst had geno men ergens in een bos tussen Bre da en St. Willebrord. Voor deze handel en voor de he ling van twee horloges van een ton, die afkomstig waren van een roofoverval in Amsterdam, ver oordeelde de Bredase rechtbank Van Z. begin 1987 tot een gevan genisstraf van zes jaar. Later dat jaar zou de Bredase of ficier van justitie mr. W. Koops uitspreken dat hij Jos van Z. er van verdacht de cocaïnehandel te hebben overgenomen van de Wil- lebrorder Jan. E. die eerder dat jaar tot vijftien jaar gevangenis straf was veroordeeld. Maar zo- Bilthoven - Komend weekein de wordt vooral in het zuiden van het land matige tot ern stige smog verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) heeft daar gisteren voor ge waarschuwd. Het duurt enkele uren voordat ozon zich vormt door de combi natie van felle zon en luchtver ontreiniging. De concentratie van het schadelijke ozon is dan ook het hoogst aan het eind van de middag en in de vroege avond. Tijdens matige of ernstige smog is het beter om geen zware licha melijke inspanningen in de bui tenlucht te verrichten. Dat geldt vooral voor mensen met aandoe ningen van de luchtwegen, zoals cara-patiënten. Het inademen van lucht met veel ozon kan lei den tot benauwdheid, hoofdpijn en een droge keel. Zeer ernstige zomersmog die voor ieder hinderlijk kan zijn, komt maar ongeveer eens in de tien jaar voor. Volgens het RIVM is het niveau van de smog sinds de zomers van 1989 en 1990 niet zo hoog geweest als voor dit weekeinde wordt verwacht. Smog wordt veroorzaakt door een chemische reactie die ont staat als de zon fel schijnt op ver ontreinigde lucht. Die vuile lucht is voor 90 procent afkomstig uit het buitenland, vooral Duitsland. een slepend binnenvaartconflict. De binnenvaart voerde vorig jaar zeven weken lang actie om zes miljoen ton lading 'op het bord te hou den'. De schippers kwamen in verzet (blokkades van sluizen) toen bleek dat verladers steeds meer buiten de beurs om vrachtvervoer regelden. Het aanbod op de beurs liep daardoor terug tot vier miljoen ton. Door de tijdelijke wet kunnen ministerie, binnen schippers en verladers de economische problemen in de binnenvaartmarkt gaan aanpakken. Zo zijn er maatregelen nodig om de overcapaciteit in deze vervoersector terug te dringen, onder meer door de vloot drastisch te saneren. Oranje is eerste van zijn poule geworden en daarom stapte Bredanaar Stan Stips meteen naar de kapper om een oranje voetbalveld op zijn hoofd te laten maken. De lijnen en de cir kels van het veld zijn weggeschoren en daar waar het gras groen hoort te zijn, staan knaloranje stekels. De lijnen zijn zo als op de echte groene mat witgekalkt. „Ik vind dit gewoon leuk,verklaart Stan. „Het gaat gewoon fantastisch met Oranje. Misschien duurt het lang voordat Ne derland weer een WK speelt. Zie het als een bekroning voor het winnen van de poule.foto de stem johan van gurp Van onze verslaggever Orlando - In de beslotenheid van Lake Nona heeft het Neder lands elftal zijn vleugelspitsen aan de kant gezet. Tegen Ierland, maandag in de Citrus Bowl van Florida, speelt Oranje met twee aanvallers, vier middenvelders en vier verdedigers. Sinds de moeizame zege op Marokko heeft Advocaat zich met zijn groep van de buitenwereld afgezonderd. Geëxperimenteerd werd met de volgende ploeg: De Goey; Blind, Koeman, Valckx en Frank de Boer; Winter, Jonk, Rijkaard en Witschge; Bergkamp en Van Vossen. De opvallendste naam in het 'nieuwe' elftal is onmiskenbaar Danny Blind. In de twee voorgaande grote toernooien die hij mee maakte, het EK van 1992 en het WK van 1990, kwam hij geen se conde in actie. Maandag zal het eindelijk zo ver zijn. ZIE VERDER SPORT - B1 EN.- B2 ADVERTENTIE ver valt na te gaan is Van Z. nooit veroordeeld voor cocaïnehandel. In zijn woonplaats St. Willebrord roept de persoon van Van Z. ver schillende reacties op. „Die man is echt levensgevaar lijk. Ik durf m'n huis niet eens uit. Praten? Alstublieft niet. Die man heeft echt niets te verliezen. Echt, u heeft geen idee hoe ge vaarlijk het is om iets over hem te zeggen." Aan het woord is een Willebrordse die naar eigen zeg gen op onveilige afstand woont van de man die donderdagmor gen in alle vroegte in zijn woning van z'n bed werd gelicht. „Van Z. is berucht, maar gevaar lijk is ie niet echt. Als je hem dwars zit wel, maar dat is niet ongebruikelijk," weet een Wille- brorder, die Van Z. van haver tot gort zegt te kennen, maar niet met naam genoemd wil worden. „Pas als je hem benadeelt heb je een probleem," vervolgt de 'be kende' van Van Z. „Hij is nor maal geen vechtersbaas, maar ik zie hem er wel voor aan dat ie in geval van nood geweld gebruikt." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. o kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar s Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1994 | | pagina 1