\vs (reen verboet komst y arkensfokkerij en m Unilever: Straks stukken witter wassen met geluid Kabinet verlaagt huursubsidie minder drastisch Schamele erehaag voor Beatrix op ijskoud IJsland Minister: Eigen schuld Zeeuwse gemeenten Koninck Voetbal 1 "I "I Marechaussee blijft in Terneuzen Hennepkwekerij Breda opgerold Economische i»roei hoger Grote drugbende Brabant opgerold Steengrillen, net iets anders. Justitie weet genoeg voor rechtszaak Vrouw van De Knijper vrij Geen voortgang bij informatie Maradona na doping huiswaarts WorldCup USA 94 Ruim 9 miljoen Nederlanders zaten aan de buis Kamer op bres huiseigenaren DE STEM 8 71031 r'0002181 I I I I I VRIJDAG 1 JULI 1994 ,134e JAARGANG LV We hebben hier een beetje de pest in, want nou blijkt het ons duur te staan te komen, dat wij als Oramje-fans ons zo netjes gedragen en waanzin nig uitdossen. Als het al te vinden is, kost daardoor een béétje kaartje voor tegen Ier land nu op straat in Orlando al 150 dollar. Er willen namelijk ineens be halve Ieren en Nederlanders ook ontzettend veel Amerika nen naar dé wedstrijd. Niet voor het soccer natuurlijk - dat is nog steeds niet aan ze besteed - maar omdat het maandag tóch hun nationale Fourth of july-feestdag is en het ze zo leuk lijkt om vóór het traditionele vuurwerk met de hele American family suppor- tertje te gaan kijken in de Flo rida Citrus Bowl! En dat terwijl het voor het eerst bij een optreden van on ze nationale elf toch al naar uitzag, dat het Oranje op de tribune het onderspit zou del ven tegen ditmaal het Ierse groen, vermits veel Hóllan ders blut en naar huis zijn en de grootste stad van Ierland, New York, hier niet zo ver vandaan ligt. Toen ik gisteren zelf óók een fortuin neertelde voor een plaatsbewijs, bedacht ik wat een schrale troost zou zijn: als er zó weinig schilderachtige Oranje-klanten een kaartje hebben bemachtigd, dat die hele massa nieuwsgierige Amerikaanse stadiongangers voor straf niets anders te doen heeft dan naar het voetballen kijken. Ik gun ze ook mijn ei gen waanzinnige kostuum niet, en ga dan ook incognito. Lekker puh. Mare de Koninck Jen Haag - Minister Kosto zal |een marechaussees weghalen uit Terneuzen en Delfzijl om de zo genaamde vliegende brigades in de grensstreken te versterken. Die brigades controleren vreem- ielingen die de Nederlandse grens passeren. Kosto wilde 45 marechaussees Weghalen bij de personencontro le in de twee havensteden. ijl ZIE ZEELAND - C1 Breda - De Bredase politie heeft gisteren een complex van hen nepkwekerijen opgerold aan de Korte Raamstraat in Breda. Het is de grootste kwekerij van nederwiet die tot nu toe in Breda fn omgeving is aangetroffen. De politie gaat er vanuit dat de georganiseerde misdaad betrok ken is bij de exploitatie van de lennepplantage, vanwege de professionele opzet. farijs - De Oeso voorspelt voor Nfederland een hogere economi sche groei dan het Planbureau. Volgens de organisatie van 25 in dustrielanden zal de economie 'olgend jaar met 2,8 procent groeien. let Planbureau gaat uit van 2,5 srocent. De werkloosheid blijft '■■olgend jaar nog iets toenemen, lenkt de Oeso. HET WEER «5®- MIN /MAX. F/ 18/30// Zeer warm IVIet een paar zeer warme dagen en warme nachten in het verschiet stevenen we af op een hittegolf. De zon is geregeld van de partij en het blijft, op een onweersbui na, droog. Van onze Haagse redactie Den Haag - De dreigende var kensinvasie in Zeeland is de eigen schuld van de Zeeuwse gemeenten. Zij hadden eerder maatregelen moeten en kun nen nemen om zo'n ongewen ste invasie te voorkomen. Het rijk valt in deze niets te ver wijten en het kabinet is dan ook niet van plan een algemeen ver bod af te kondigen. Dat bleek gisteravond na een de bat in de Tweede Kamer over de ze kwestie met de ministers Al ders (Milieu) en Bukman (Land bouw) Tot nu toe zijn 51 aanvragen voor vestiging van veehouderijen in gediend bij een aantal Zeeuwse gemeenten. Het gaat in totaal om 270.000 varkens. In Brabant liggen 12 aanvragen - alles bij elkaar 80.000 varkens - op het bordje van enkele gemeen ten. Beide bewindslieden hebben de provincie Zeeland eerder in een brief laten weten dat een alge meen verbod tegen de komst van nieuwe intensieve veehouderijen geen haalbare kaart is. „Daarvoor ontbreekt mij de ar gumentatie", liet Alders de Ka mer weten. Hij wees er op dat ge meenten verschillende mogelijk heden hebben om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Het bestemmingsplan is daar voor het belangrijkste middel. In zo'n plan geeft een gemeente voor een beperkt gebied aan wat er wel en niet mag. Zulke plannen moeten om de tien jaar geactualiseerd worden. In Zeeland is dat zeer mondjesmaat gebeurd. Slechts drie gemeenten hebben zo'n geactualiseerd plan. Een ander, omslachtiger, middel om gemeentelijke invloed uit te oefenen op de komst van varkens is het opstellen van zogenoemde ammoniakreductieplannen om de verzuring van de bodem tegen te gaan. Maar ook zulke plannen ontbreken veelal in Zeeland. D66-kamerlid Ter Veer stelde in het debat voor om gemeenten de kans te geven elke nieuwe vee houder vooraf te dwingen een mestafzetplan op te stellen. De veehouder zou in dat geval precies moeten aangeven hoe hij de mest op een milieu-verant woorde manier denkt af te zetten, bijvoorbeeld door deze aan ak kerbouwers aan te bieden. De ministers denken bovendien dat het niet zo'n vaart zal lopen met die invasie van varkens, om dat veehouders die hun bedrijf willen verplaatsen van, bijvoor beeld, Brabant naar Zeeland au tomatisch een kwart van hun mestproduktierechten verliezen. Dat betekent in de praktijk dat ze in hun nieuwe bedrijf minder varkens mogen houden. Het CDA-kamerlid Esselink wees er ook nog op dat de Twee de Kamer jaren geleden de zoge naamde verplaatsingswet heeft ingevoerd, waarmee het voor veehouders mogelijk werd te ver huizen. En waardoor de mestpro blematiek wellicht meer over het land verspreid zou worden. „Veel gemeenten hebben vroeg tijdig ingespeeld op die wet. Maar als een aantal gemeenten geen maatregelen genomen heeft (bijvoorbeeld via aanpassing van het bestemmingsplan), is dat hun eigen verantwoordelijkheid ge weest". ^ÊÈHOÈÊliÈÉSiËÜiï Maradona trainde gisteren nog even mee met het Argentijn se elftal voordat hij naar huis werd gestuurd. foto epa Van onze verslaggever St. Wiilebrord - De Politie Mid den en West Brabant heeft giste ren een omvangrijke internatio nale drugbende opgerold. In Nederland, België en Portugal werden op 26 plaatsen invallen gedaan en 23 verdachten aange houden. Er werden onder meer wapens, luxe goederen, grondstoffen voor drugs en anderhalf miljoen gul den aan contant geld in beslag genomen. Hoofdverdachte is de 51-jarige A. van Z. uit St. Wiilebrord. In Nederland werden elf ver dachten aangehouden. In Portu gal werden twee Nederlanders en twee Engelsen opgepakt. In Bel gië werden acht Belgen gearres teerd. De bende had een breed scala aan activiteiten gepland: van het zelf vervaardigen van drugs tot aan het importeren ervan. Uit een eerste verhoor van de Belgen bleek, dat zij degenen wa ren die samen met de Nederlan ders verdovende middelen bin nen zouden brengen in de Bene lux. Het achttal blijkt bovendien con tacten te hebben met de bende die enkele weken geleden 10.000 kilo hasj via Zeebrugge probeer de in te voeren in de Benelux. Dat mislukte. De vier verdachten die in Portu gal in de Algarve werden opge pakt, waren met een jacht met cocaïne opweg van de Caraïben naar Europa. ADVERTENTIE Bij aankomst op het vliegveld Keflavik bij Reykjavik wrijft prins Claus zich tegen de kou in de handen. Koningin en prins arriveerden gisteren op een met Nederland vergeleken ijskoud IJsland voor een driedaags staatsbezoek. Ze werden begroet door president Vigdis Finnbogadottir (naast de koningin). Omdat het eiland niet over een eigen leger beschikt, had de presidente twaalf politie-agen- ten opgescharreld om een ere haag voor koningin en prins te vormen. Tijdens een gesprek met de IJs- Van onze verslaggever Rijen - Mevrouw Mies de Kuijper-Cok is na een verblijf van enkele dagen in een politiecel weer vrij. De officier van justitie acht het niet nodig haar nog langer vast te houden. De politie van Rijen heeft haar de afgelopen dagen aan de tand ge voeld over zaken waarvoor haar man al door de Bredase rechtbank is veroordeeld. De Kuijper het aan hem toevertrouwd geld verdwijnen en leefde van leveringen zonder rekeningen te betalen. De politie wilde weten in hoeverre de vrouw van die zaken wist en welke rol zij daarin heeft gespeeld. Justitie weet nu voldoende om haar voor de rechter te dagen. Zij wordt verdacht van verduistering, oplichting of medeplichtigheid daaraan. VANDAAG IN DEZE KRANT Informateur Tjeenk Wil link is gisteren bij zijn werk nog geen snars op geschoten. Hij sprak met de leiders van de grote partijen, zoals Kok (Pv dA) en Brinkman (CDA), die zo op het oog weer aardig tegen elkaar zijn. zie binnenland -a3 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D3 D3 Door Carel Wiemers (anp) Vlaardingen - Met behulp van ge luidsgolven is wasgoed in kortere tijd veel schoner te krijgen. Bovendien bespaart deze wasmethode, waarvoor nog een speciale wasmachine moet worden gebouwd, energie. Het wasmiddelenconcern Unilever ont wikkelde een chemisch ontluchtingssys- teem, dat het wasproces verbetert. Het be drijf heeft hierop patent aangevraagd. In de Europese huishoudens staan de was- trommels dagelijks 77 miljoen keer te draaien om kleding en ander textiel schoon te krijgen. „Maar de doelmatigheid van het proces is niet optimaal", zegt onderzoeker S. Wil- lemse van het Unilever Research Labora torium in Vlaardingen. Hij deed drie jaar lang onderzoek naar het wassen met akoestische golven. Deze wor den in de machine afgestuurd op het tex tiel, dat niet hoeft rond te draaien in een trommel. „Het gaat om ultrasoon geluid, waarvan de trillingsfrequentie boven de 20.000 Herz ligt. Daarmee gaat het geluid het waarnemingsbereik van het menselijk ge hoor te boven." „De gedachte is om hiermee een betere overdracht van mechanische energie te krijgen dan nu het geval is met de gebrui kelijke roterende trommel", aldus Willem- se. Uit proeven in het Vlaardingse laborato rium blijkt dat deze methode betere was- resultaten oplevert. Er is ook minder tijd nodig om het wasgoed schoon te krijgen, maar wel moet de gewone hoeveelheid wasmiddel worden gebruikt. Het energie gebruik is volgens hem lager dan dat van de ronddraaiende trommel. Wel moet het systeem voldoende ontlucht worden gehouden. Unilever bedacht een techniek die dit met twee chemische stof fen bereikt. Een andere moeilijkheid was de gelijkma tige blootstelling van het wasgoed aan de akoestische golven. Tijdens de experimen ten bleek dat de resultaten snel achteruit gaan als er meer wasgoed in de machine wordt gestopt. Dit komt waarschijnlijk doordat de akoestische golven door het textiel worden verzwakt. Daarom is het van belang het wasgoed zo gelijkmatig mogelijk aan de straling bloot te stellen. Dat kan alleen als een compleet nieuwe wasmaschine wordt ontwikkeld. „Als het LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Dallas - De vlammende ogen van Diego Armando Mara dona zullen niet meer op lichten op de internationale voetbalvelden. Van de glans, die de Argentijnse voetbal-ster gaf aan het WK, resteert nog slechts een doffe gloed. Een portie efedrine in een neusspray vormde het symbool van de ontluistering. Zijn prachtige emotionele uit barstingen, zijn subtiele techni sche vaardigheid en zijn dwin gende heerschappij op de Ame rikaanse toernooivelden dom pelden onder in een doping-af- faire. Twee verboden substan ties van efedrine werden Mara dona fataal. De dopingcontro- leurs troffen ze aan in zijn urine na de wedstrijd van Argentinië tegen Nigeria waarin Maradona zo bliksemsnel een ooghoek opende en Caniggia een vrije loop naar de winnende goal aanreikte.Op aandrang van de wereldvoetbalunie FIFA sloot de Argentijnse bond hem giste ren uit van het WK. Een langere schorsing voor Maradona (33 al), 'levenslang' vermoedelijk, volgt na het WK. Verdere sanc ties tegen Argentinië bleven uit. VERVOLG SPORT - B1 Hilversum - De WK-wedstrijd Nederland-Marokko is woens dag via de televisie bekeken door 9,4 miljoen kijkers. Dat is 300.000 minder dan bij Nederland-België van zater dag. De wedstrijd kreeg een waardering van 7,3, twee-tien- de lager dan het door het Ne derlands elftal verloren duel met België. Door de overwin ning op Marokko (2-1) eindigde Nederland als eerste in de voorrondegroep. Van alle toe stellen die aanstonden, was 90 procent afgestemd op de voet; balreportage op Nederland 3. Het merendeel (7,4 miljoen) keek thuis. Van de twee mil joen mensen die de wedstrijd buitenshuis volgden, deden 1,4 miljoen dat bij familie Qf ken nissen. In het café keken 300.000 mensen, eenzelfde aantal zag het duel op het werk of in sportkantines. Van onze Haagse redactie Den Haag - Binnen twee weken zal staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) komen met een reparatievoorstel van de wet individuele huursubsidie. Hij wil daarmee voorkomen dat 220.000 huurders met huursubsidie teveel gaan betalen voor hun huisvesting. landse pers zei prins Claus dat hij niet anders is dan andere Nederlanders en dus naar het wereldkampioenschap voetbal len kijkt. Claus vindt het Ne derlandse enthousiasme voor het voetballen leuk, maar het moet, zei hij, niet ontaarden in chauvinisme. foto anp De reparatiewet zal echter niet voor augustus van kracht zijn. Tot dan zullen de 220.000 huur ders gewoon hun te hoge huur moeten betalen. Het verschil wordt echter nadien, volgens een aparte regeling, terugbetaald. Al enige weken heerst er grote onrust bij een grote groep ont vangers van huursubsidie. Het gaat daarbij vooral om mensen met een uitkering net boven het bijstandsniveau. Door een reeks aan (nieuwe) re gelingen krijgt deze groep vanaf vandaag te maken met onder meer hogere huren èn een flink lagere uitkering van de huursub sidie. De subsidiebijdrage daalt in sommige gevallen met ruim honderd gulden per maand. Alle fracties in de Tweede Kamer spraken gisteren hierover hun verontwaardiging uit, temeer daar de nieuwe huurverhoging vandaag al ingaat. Heerma betoogde dat ook hij ver rast was door de effecten van de wet. Hij ontkende dat er sprake is van een verkapte bezuiniging op de huursubsidie, maar eerder van een 'onbedoeld neveneffect'. De Nederlandse Woonbond, die de belangen behartigt van huur ders en woningzoekenden, is niet erg tevreden over de uitkomst van het debat. „Natuurlijk is het aardig dat er een reparatie komt, maar die be reikt de huurders veel te laat want de eerste betalingen van de nieuwe huur zijn al op de bus. Bovendien is nog onduidelijk hoe de reparatie er precies gaat uit zien", aldus woordvoerder Ch. Rottier. Hij meent dat de kamerleden ook eens naar zichzelf moeten kijken. „Voor mij is duidelijk dat er ook bij de politici weinig interesse is voor de vraag hoe de subsidiere gelingen uitpakken in de prak tijk." Volgens hem hadden de parle mentariërs ook zelf kunnen in schatten dat veel regelingen per 1 juli slecht zouden uitwerken voor een grote groep huurders. Den Haag - Een meerderheid in de Tweede kamer eist van het kabinet dat de extra opbrengst aan onroerend-goedbelasting wordt terugge geven aan de huiseigenaren. Het gaat om 110 miljoen gulden, dat het kabinet de komende jaren ex tra int vanwege een nieuwe taxatie" van onroerend goed. De Kamer vindt dat het geld moet worden teruggegeven door het huurwaardeforfait te verlagen. nieuwe systeem wordt uitgevoerd op basis van de huidige wasmachines zijn alleen goede wasresultaten te bereiken door klei ne hoeveelheden textiel - minder dan een halve kilo - te wassen met betrekkelijk veel water." Het initiatief tot het onderzoek komt van de in Frankrijk leidinggevende fabrikant van witgoed Ciapem. Een afdeling van het bedrijf in Lyon werkte samen met Unile ver en het Akoestisch Instituut in Madrid aan dit project. De onderneming heeft echter grote moeite met de hoge kosten voor de ontwikkeling van een compleet nieuwe wasmachine. Ciapem liet weten er voorlopig van af te zien, omdat zij het risico te hoog acht. Het bedrijf zegt de enorme investeringen op dit moment niet te kunnen rechtvaardi gen. SUBSIDIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant voJ. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. o kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 3 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I

de Stem | 1994 | | pagina 1