Roy verlicht Nederlandse martelgang iENOEG TE KEEI DE STEM Invaller vindt opening voor winnende goal tegen Marokko i >p het terras, naertshof Hoofdrolspeler Dennis Bergkamp blij met zijn eerste WK-treffer wali» ;sten Bruiloften tijen a la carte TAPVERHUUR (Slijterij en wijnhandel 13EZOEK ONZE WIJNKELDER [De Druiventros" I Itiek MEERPAAL B V. V HULST W supporters aangehouden WorldCup USA 94 Programma achtste finales IN CIJFERS^ TELEVISIE Ï£0P MET ZEKERHEID et v.d. Born valt te praten BREDA MICRA SUNNY 3-, 4-, 5- CLAIR PRIMERA 4-, 5-DEURS BENZINE WÊÊÊUMÊÊEÊÊÊÊÊÊÊÊÊ JNI 1994 Te huur stoelen, tafels en sta-tafels iKelcentrum Epelenberg Breda 076-210026 Contactlenzen zijn zo comfortabel én; iïiakkelijk te verzorgen, dat je ze al op jonge leeftijd kunt gaan dragen. En de] keer wordt zeker ten succes met de ETARTbox van Bausch Lomb. Die biedt jongeren een I lialf jaar lang elke maand nieuwe zachte jenzen, één fles MPS alles-in-één con-1 lactlensvloeistof, p/us een trendy Ray- Ban cap! Voor een aantrekkelijke prijs! pus kom snel bij ons langs. Wij kunnen e alles vertellen over contactlenzen, de pTARTbox van Bausch Lomb en de paarvoor geldende bktievoorwaarden. W TWEERNE ffQLST [Telefoon 01140-10669. jj hek the Neck' tok tegen Marokko heeft het Iderlands team niet echt we- ïa\e overtuigen. Maar we zit- iii de volgende ronde, dus nwe maar vooruit kijken. Eivooruitkijken betekent dat ogen zijn gericht op Neder- W-lerland. Het wordt de «nfrontatie tussen een ploeg it wil voetballen (Nederland) »een ploeg die wil vechten #t de laatste seconde (ler- )ni). Het duel tussen de klei- it. sympathieke Dick Advo- aat en de grote eigenwijze lick Charlton. Heb in mijn Engelse periode ';i Brighton veel spelers ge broken over die aparte vogel, fe in zijn tijd als speler bij leeds United liefkozend 'de praffe' genoemd werd. Het jaren spelers die de 'coach' Tiarlton meegemaakt hebben ij Newcastle United, Midd- öborough of Sheffield Wed- cesday. Charton werkt totaal ®ders dan de Nederlandse "ach, hij spot namelijk met de 'oetbalwetten. Maar dat spot met die wetten blijkt Wd' op te leveren. Spelers Joudem van 'm en heel ler- ®d adoreert de man die het tee voetbal aanzien heeft ge- jeven. Jack Charlton is God in Ierland en leeft in eigen land Engeland) als God in Frank- jijk Want Charlton, met zijn nek, heeft lak aan de he- wereld, lak aan hoe het port in de voetballerij. Nederland hoort een speler °P tijd naar bed te gaan. Er that in onze contracten dat je gulden boete krijgt wan dje na woensdag nog in de koeg wordt gesignaleerd. In «ainingskampen 'moeten' we z n allen om half twaalf bed. Haal het als speler a" alsjeblieft niet in je hoofd 0|t een glaasje bier te bestel- c"voor het slapen gaan, want at is een doodzonde. "Nederland dien je voor de Mstrijd met een wit wegge- Restaurant-Brasserie-Zalencentrum I4 Tel. 01140-11492 2 vanuit België 00 31 1140-11492 2 3LP 8EACHWEAR J Cv gene Foundations DE VQSPLEIN 4 trokken bekkie, zonder iets te zeggeri, je voor te bereiden op de komende 90 minuten. En alsjeblieft niet te veel dollen, want dan ben je niet met de wedstrijd bezig... Ik kan zo nog wel even doorgaan, maar dit soort zaken is traditie gewor den bij ons in het betaalde voetbal. Dan Jack... Bij Charlton ge beurt het volgende een dag voor de wedstrijd in het trai ningskamp. Charlton: „Jon gens. wanneer je thuis voor het slapen gaan drie pilsjes drinkt, doe me dan een lol en drink er hier dan ook gewoon drie. Zo lang morgen je hart maar op de goede plaats zit. Ga je thuis om half één naar bed, maak er hier dan geen half twaalf van. Schei uit zeg, bereid je lekker voor op de manier waarop je je lekker voelt." In de kleedkamer moet het ontspannen zijn van Charlton, want voorbereiden op een wedstrijd kun je de hele week en niet meer dat laatste uurtje. En de laatste woorden, vlak voordat zijn ploeg naar buiten gaat voor de wedstrijd, zijn niet 'speel in je taak en in de discipline'. Nee, die zijn altijd: 'Enjoy yourself lads'. Je vindt het misschien gek, maar daar om hou ik van 'Jack the Neck'. Ik vind het dan ook verschrik kelijk dat ik maandag tégen Ierland ben... Dick en je ploeg, veel succes en Enjoy yourselves!'. H'Lndo (anp) - De politie in Orlando heeft woensdag twee Ne- e"andse supporters gearresteerd: De een wegens diefstal in Dis- World, de ander omdat hij zich onder invloed van alcohol Jpiroeg. Beide supporters kwamen na het betalen van een boe- lj?n 500 dollar vrij. De medische staf in de Citrus Bowl had "Q het duel Nederland- Marokko meer werk dan de politie in la"do. Ruim honderd, overwegend Nederlandse supporters, hulp omdat zij last hadden van de hitte. Sport DONDERDAG 30 JUNI 1994 DEEL B hdschap bij bondscoach Dick Advocaat, die keeperstrainer 1 Doesburg omhelst. foto anp dstrijd 37, zaterdag 2 juli Chicago: Duitsland - Rusland/België, dstrijd 38, zaterdag 2 juli Washington: Spanje - Zwitserland. Jedstrijd 39, zondag 3 juli Dallas: Saudi-Arabië - Zweden, edstrijd 40, zondag 3 juli Los Angeles: Roemenië - D3/Italië. dstrijd 41, maandag 4 juli Orlando: Nederland - Ierland, dstrijd 42, maandag 4 juli San Francisco: Brazilië - Verenigde Staten, dsirijd 43, dirïsdag 5 Juli Boston: Dl - Italië/België. Jedstrijd 44, dinsdag 5 juli New York: Mexico - D2. Ingetogen feestje Oranje Orlando - Oranje vierde in de kleedkamer van de Citrus Bowl ingetogen feest. Onverwacht was de ploeg in groep F naar de eerste plaats gewipt. De zege smaakte heel zoet, temeer omdat ze tegen Marokko heel moeizaam bevochten werd. Zelfs de spelers, die een zeker ge waande basisplaats voor de laat ste groepswedstrijd hadden moe ten inleveren, stapten tevreden onder de douche. Zoals Bryan Roy. De grillige linkerspits had plaats moeten maken voor het werkpaard Van Vossen. Een in valbeurt van 24 minuten en voor al de rol van matchwinnaar brachten een brede lach terug op het gelaat van Roy. „We zijn na de wedstrijd niet uit onze bol ge gaan, maar er heerste wel intense tevredenheid," zo tekende hij de stemming bij Oranje. „Dat we als eerste in onze groep zijn geëin digd is toch lekker." De beslissing van Advocaat om hem voor het duel met Marokko niet tot de eerste keus te rekenen, accepteerde Roy met tegenzin maar ook met begrip. „Ik hoorde dinsdag dat ik niet zou spelen. Als me dat overkomt, ligt het al leen aan mezelf. Door de hitte speelt Oranje anders dan nor maal. Ik moet verder terug ko men en daardoor grotere afstan den lopen. Maar dat mag geen ex cuus zijn. Ik heb tegen Saudi- Arabië en België veel te slap ge speeld. Dat is mijn eigen schuld." Faam Halverwege de tweede helft kreeg Roy alsnog zijn kans. Ad vocaat gaf hem opdracht de leeg- gespeelde Van Vossen af te los- WorldCup USA 94 Door Bert Willemsen sen. Amper twaalf minuten stond Roy op het veld of hij maakte zijn versverworven faam als doel- puntemaker waar. De aanvaller werd ooit door Rinus Michels een gebrek aan rendement verweten. Maar de laatste maanden schroefde Roy in oefenpartijen tegen Schotland (2x) en Honga rije zijn produktie voor Oranje met de helft op tot zes doelpun ten. Ook als er immense belangen op het spel staan, blijkt hij de roos te kunnen treffen. Zijn be slissend doelpunt in de bakoven van Orlando nam de laatste twij fels over Nederlands deelname aan de achtste finales weg. Bete kende het ook genoegdoening voor Roy zelf? „Nou nee, zo ge prikkeld was ik niet. Maar het geeft me natuurlijk wel een lek ker gevoel om als invaller de wedstrijd te beslissen." Rijkaard Frank Rijkaard behoorde even eens tot de spelers, die van vaste kracht gedegradeerd werden tot reserve. De rijzige middenvelder toonde zich even zwijgzaam als Dennis Bergkamp, de maker van het eerste Nederlandse doelpunt, wordt gefeliciteerd door Mare Overmars (links) en aangever Peter van Vossen. foto anp altijd. „Niets bijzonders, een tac tische wijziging", wilde hij er wel over kwijt. „Advocaat bekijkt van wedstrijd tot wedstrijd hoe hij zijn ploeg samenstelt. Neder land heeft een goede wedstrijd gespeeld. Na de Marokkaanse ge lijkmaker vond de ploeg toch maar de kracht om opnieuw op voorsprong te komen. Dat valt niet mee in deze hitte." Met zijn gunstig oordeel over de kwaliteit van het Nederlandse spel stond Rijkaard alleen. „We hebben slechts gespeeld, maar wel gewonnen", erkende Mare Overmars. Bergkamp Een sterk optreden van Dennis Bergkamp tegen de Belgen ont beerde de verdiende bekroning. Wat de vedette van Oranje ook probeerde, hij slaagde er niet in te scoren. Tegen Marokko kwam Bergkamp gisteren veel minder uit de verf. Maar hij zette Oranje wel op het goede spoor door zelf de openingstreffer voor zijn reke ning te nemen en Bryan Roy in staat te stellen het cruciale twee de doelpunt te maken. „Tegen België speelden we onze beste wedstrijd. Ik voelde me zelf op m'n sterkst. Maar we verloren en ik kon niet scoren. Tegen Ma rokko draaien we minder goed en zit ik ook niet zo lekker in de wedstrijd. Toch winnen we en maak ik mijn eerste WK-doel- punt," verbaasde Bergkamp zich. Bij de openingstreffer speelden Peter van Vossen en het toeval een belangrijke rol. „Van Vossen zorgde met een goede actie voor de inleiding," keek Bergkamp te rug. „Peter deed gewoon wat hem inviel. Dan is hij op z'n sterkst. Toen de bal via een verdediger voor mijn voeten sprong, was het eigenlijk niet eens zo moeilijk om te scoren." Bij de tweede Nederlandse treffer fungeerde Bergkamp als tussen station. „Wouters gaf een goede pass. Ik controleer de bal en zie Roy op een perfecte positie staan. Toen was het snel bekeken." Tussendoor kwam Marokko op gelijke hoogte. Het was een ver mijdbare treffer, zo vond Frank de Boer. „Die Hadji was net inge vallen of hij kon zo maar door on ze verdediging lopen," mopperde De Boer. „Jonk was zijn persoon lijke tegenstander. Hij was ook gewaarschuwd voor het gevaar. Maar ja, Wim is geen echte verde diger. Bovendien is het alleen in de eerste tien minuten mogelijk om een tegenstander geen meter ruimte te geven. Daarna begin je de hitte te voelen en kun je niet meer zo kort dekken." Volgens Frank de Boer biedt de tegenstander in de tweede ronde Nederland voldoende perspectief om nog verder te komen. "Tegen Ierland maken we een goede kans. We hebben er twee maanden geleden in Tilburg wel van verloren, maar uit die oefen wedstrijd moeten we lering trek ken." Orlando - Met dank aan de wisselspelers telt het Nederlands voetbalelftal op het WK warempel verder mee als groepswin naar. Na Gaston Taument tegen Saudi-Arabië verloste gisteren Bryan Roy, opnieuw een invaller, het tobbende en zwoegende Oranje. In de oven van Orlando leek de zege op Marokko ver weg totdat Bergkamp en Roy twaalf minuten voor het einde van de martelgang plotseling het steegje naar 2-1 vonden. De winnende treffer kreeg dub bele waarde doordat België niet in staat was een 1-0-achterstand tegen Saudi-Arabië goed te ma ken. Op basis van de winst op Saudi-Arabië promoveerde Oranje met hetzelfde doelsaldo als de verrassende Aziaten naar de tweede ronde waarin maandag Ierland wacht. De onttroning van België als nummer één leidde na het eind signaal van de Oranje lang niet slecht gezinde Peruaanse scheidsrechter Tejada Noriega tot een extra impuls van de stem ming onder het Oranje-legioen. „Prima dat we hier in Orlando blijven en niet hoeven te verhui zen en terecht dat we als groeps winnaar doorgaan. Er zijn maar weinig grote ploegen die kunnen zeggen dat ze met twee overwin ningen de tweede ronde hebben bereikt," waagde Advocaat in de euforie te stellen. Een blik op het WK-rooster leert na 34 van de 36 groepswedstrijden echter dat Brazilië, Duitsland, Argentinië, Roemenië, België en het verras sende Saudi-Arabië hetzelfde presteerden. Argentinië kan van de groepswedstrijden vandaag zelfs een triomf-trilogie makien door van Bulgarije te winnen. Advocaat maakte na afloop een even opgeluchte indruk als de WorldCup USA 94 Door Henk Mees meeste van zijn spelers. Net zo goed als de groepszege hing giste ren de uitschakeling in de lucht. Opnieuw wekte de linkerflank van de Nederlandse defensie niet de indruk een veilig blok te vor men. Marokko kon daardoor Oranje herhaaldelijk aan het schrikken brengen en stootte via die tere zone in de tweede minuut van de tweede helft door naar 1- 1. Ronduit bedenkelijk was het hoe linksachter Frank de Boer zich gisteren door een inventieve Ma rokkaanse wisseltruc in de boot liet nemen. Omdat de schoenen van de Marokkaanse invaller Ha dji nog niet door de inspectie wa ren geweest, mocht Hadji pas in de tweede minuut van de tweede helft zijn opwachting maken. Witschge, Jonk en Frank de Boer keken kennelijk alle drie de an dere kant op toen Hadji het veld opstapte, prompt de vrije ruimte indook en Nader uit zijn voorzet kon binnentikken: 1-1. Zo kin derlijk eenvoudig zijn nog maar weinig goals weggegeven op het WK. De gelijkmaker leek het effect van een knock-out te krijgen voor Oranje, dat met een gelijk spel slechts als nummer drie van de poule naar de tweede ronde zou Met een bliksemsnelle beweging stift Dennis Bergkamp de bal over de Marokkaanse doelman Zakaria Alaoui el Achraf. Oranje leidt met 1-0. foto anp overgaan. Van het vooruitzicht met Duitsland of mogelijk Ar gentinië te moeten strijden, werd Oranje bevrijd door de goal van Roy. De assist kwam van Berg kamp die na een actie van Van Vossen drie minuten voor de rust Oranje met een bekeken balletje aan een voorsprong had gehol pen. De twee doelpunten vormden gis teren niet meer dan vluchtige vlagen van Nederlandse vaardig heid en variatie. Verder hoefde de Marokkaanse doelman Alaoui WorldCup USA 94 Eindstand groep F Nederland 3 2 0 1 6 4-3 Saudi-Arabië 3 2 0 1 6 4-3 België 3 2 0 1 6 2-1 Marokko 3 0 0 3 0 2-5 Nederland eerste in de groep door winst op Saudi-Arabië. Geplaatst voor de achtste finales: Nederland, Saudi-Arabië en België. slechts op te letten bij een kopbal van Winter, die halverwege de eerste helft in kansrijke positie te hoog mikte, een een schot van Jonk. Winter stond tegen Marokko op gesteld ten koste van Frank Rijk aard. „Ik had op zowel Hadji als Daoudi in de opstelling van Ma rokko gerekend. Dat waren de twee gevaarlijkste knapen bij Marokko tegen België. Ik begrijp niet dat die twee niet meteen wa ren ingezet, ja misschien om ons na de rust te verrassen. Juist om dat die Daoudi kort en handig draait, had ik Winter boven Rijk aard verkozen," verklaarde Ad vocaat zowel zijn verkeerde taxa tie als het passeren van Rijkaard. Die opmerkelijke ingreep was al weer de vierde mutatie in verge lijking met de start van het WK toen naast Rijkaard ook Van Gobbel, Roy en Ronald de Boer nog in de basis-elf stonden. On dertussen herzag Advocaat ook zijn speelwijze zonder dat giste ren al van merkbare verbetering sprake was. Afgewogen tegen het spel in de tweede helft tegen Bel- gi"A zakte Oranje zelfs weer weg. De inbreng van Peter van Vossen bleef beperkt tot een mislukte wild schot en de actie waaruit Bergkamp de score opende. „Ik had van Peter van Vossen meer momenten verwacht. Maar als je ziet dat Van Vossen een van de spelers is met de beste conditie en hier met kramp in beide kuitbe nen moet uitvallen, weet je ook hoe zwaar het is in deze hitte," vond Advocaat, die door de schorsing van Wouters alweer óp nieuwe aanpassingen moet gaan broeden voor het duel met Ier land. MAROKKO - NEDERLAND 1-2 (0- 1). 43. Bergkamp 0-1, 47. Nader 1-1, 78. Roy 1-2. Scheidsrechter: Noriega (Per). Toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Nader, El Khalej, Bouiyboud, Hababi, Samadi (Mar), Wouters (Ned). MAROKKO: Aleoui; E! Khalej, Ne- grouz, Triki en El Hadrioui; Azzouzi (59. Daoudi), Samadi en Hababi; Na der, Bouiyboud (47. Hadji) en Bahja. NEDERLAND: De Goey; Valckx, Koeman en De Boer: Winter, Jonk, Wouters en Witschge; Overmars (56. Taument), Bergkamp en Van Vossen (68. Roy). WorldCup USA 94 DONDERDAG 29 JUNI 07.00-14.00: BRT 1/2: Ochtendjour naai (wordt ieder half uur herhaald). 07.00: Eurosport: WK-nieuws. 09.00: Eurosport: Hoogtepunten WK. 12.30: Eurosport: WK-nieuws. 12.40: Nederland 1: Marokko-Ne derland (herhaling). 14.18: Nederland 1: België-Saudi- Arabië (herhaling). 23.00: BRT 1: Good morning Bel gium. 23.06: Nederland 3: WK-journaal. 01.25: Nederland 3: Argentinië-Bul garije. 01.30: BRT 2 en Eurosport: Argenti nië-Bulgarije of Griekenland- Nigeria. 03.30: Nederland 3: Griekenland- Nigeria (samenvatting). (ADVERTENTIE) actiemodellen Jive, Tango, 1.0, 16V 3- drs. multipoint injectie 22.595.- met o.a. stuurbekr., centr. vergr., brede banden, bumper in carr.kleur, elektr. schuifkan- teldak v.a. 31.295.- met o.a. gratis airco, cen- vergr., 4 speakers, bestuurders- 37.195.- Prijzen excl. rijklaarmaakkosten

de Stem | 1994 | | pagina 9