WDÉ NK i. GOOSSEN ITRONELLA iN KAMPEN MAKELAAR IWELS TR00 ocialist nieuwe premier Japan ink IKEN Tel. 01148-1327 PLO-leider Arafat zaterdag naar Gazastrook Vlucht uit Haïti 'inanciële wereld denkt dat Murayama handelsperikelen met VS niet kan slechten [fionn: 'Top over opvolging |Öelors niet per se nodig' Belgische regering belet burgemeesterschap Happart Publieke biecht moet imago Charles herstellen 5 STEM BUITENLAND A4 losterzande ïllietsystemen en Icommunicatie Hulsterweg 36 Kloosterzande ït bakker ij )1148-1365 \s vind je bij fel. 01148-1262 - Installateur Fat 76 \dingen rkt - Slijterij ^01148-2344; 3? ïS5£ I. 01148-1465 )aratie - Pedicure aat 73 /EEDSE PERFECTIE reparatie en API I. 01148-2147 Tapie opgepakt en weer vrijgelaten Charles glijdt van landingsbaan BUITENLAND KORT Aan alle bezitters van een Moulinex sapcentrifuge Multi-Fruit type 202 DONDERDAG 30 JUNI 1994 lerweg 37b EA Kloosterzande loon: 01148-2212 Cloosterstraat 41 4587 CB Kloosterzande telefoon; 01148-2899 AT S |en gelegenheidsstoffen. Tijdens dingen, ook in kinderstoffen. koopjes te halen! |rs - bos - hakselaars enz. Tel. 01142-256 idereparaties Lonze correspondente Aviv - PLO-leider Yassir [,j{at arriveert zaterdag ,;.r een driedaags bezoek in Gazastrook. Hij zal wel- jjt ook een kort bezoek sBgen aan Jericho. In Jeru- lem is hij zeer waarschijn- liniet welkom. j js evenmin de bedoeling dat 3fat Israels premier Rabin zal moeten. In Gaza werd het jassende bericht over Arafats komst met vreugde ontvangen. Gisteravond al werden in de stad vreugdeschoten in de lucht afge vuurd. Extreme joodse kolonis ten in de door Israël bezette gebieden daarentegen willen Arafat 'berechten, zoals de nazi- misdadiger Adolf Eichmann. Zijn straf zal de dood zijn', zei gisteravond een kolonistenleider. Het bericht over het aanstaande hoge bezoek sloeg in als een donderslag bij heldere hemel. Nadat zijn bezoek aan Jericho, zoals aanvankelijk op de agenda stond, al enkele malen was uit gesteld, bestond gistermorgen nog de stellige indruk, dat de PLO-leider voorlopig niet zou komen. Gistermiddag werd opeens ge zegd dat hij vrijdag zou komen. De tijd die de regering van Is raël, verantwoordelijk voor Arafats veiligheid, dan nog zou resten om veiligheidsmaatrege len te nemen werd te krap be vonden. In overleg met Tunis is gistera vond besloten het hoge bezoek tot zaterdag uit te stellen. Het leger heeft inmiddels al verster kingen aangevoerd naar Erez, de grensovergang tussen Israël en de Gazastrook, en naar de joodse nederzettingen in de Gazastrook, waar 4500 joodse kolonisten wo nen. De binnenlandse veiligheids dienst is bezorgd over plannen van kolonisten een aanslag op Arafat te plegen. In verband met dit risico heeft de regering Arafat laten weten dat zijn wens om niet alleen Gaza en Jericho te bezoeken, maar ook te gaan bidden in de Aksa moskee op de Tempelberg in Oost-Jeruzalem voorlopig niet in vervulling kan gaan. In het stadhuis van Jeruzalem heeft burgemeester Ehud Olmert niettemin een hoofdkwartier la ten inrichten, dat de demonstra ties van de kolonisten en andere rechtsdenkenden moet organise ren. Ze zijn onder andere van plan om de belangrijkste straten van de stad met grote mensen massa's te blokkeren. Ook ma ken ze een grote Arafatpop klaar, die op een gepast moment moet worden verbrand. okyo (afp/dpa/rtr) - De socialist Tomiichi Murayama is jds gisteren de nieuwe premier van Japan. in onnatuurlijke bondgenoot- iap bracht hem aan de macht, aarioor zal de eerste socialis atie minister-president sinds 348 het zeer moeilijk krijgen de ervormingen door te voeren die pe grote geïndustrialiseerde lan- 31 van J apan verwachten. vorige, centrum-rechtse, re- jsing onder leiding van premier lala trad zaterdag af. )e 70-jarige Murayama dankt ap verkiezing aan de stemmen ian de Liberaal Democratische 'artij (LDP), die hij zijn hele lolitieke carrière bestreed. Zijn .igen partij koestert sterke anti- jucleaire gevoelens en staat op Tiendschappelijke voet met loord-Korea. Murayama verte- enwoordigt de gematigde lin- lervleugel in de partij die vooral raditioneel socialistische trek- sn vertoont. De nieuwe minis- er-president, die al 22 jaar lid au het parlement is, geldt als ireng neutralistisch en pacifis- sch. Deelneming van de Japan- |SLV /C4;, K i> Murayama respecteren. Hij werd eind 'on na veel onrust uit zijn 1 ''""i/Den Haag (dpa/anp) - Een nieuwe top over het voorzit- I !et,Schap van de Europese Commissie is niet absoluut noodza- als de twaalf lidstaten het eens worden over een I temenlijke kandidaat. Dat heeft de Duitse minister van "itenlandse Zaken, Klaus Kinkel, gisteren tegenover het Wement verklaard. Duitse minister sprak na- dinf de Schele regering. Duitse tj ™aten in Bonn bevestigden 1 er. formeel ook geen dwin- Lü reden *s om een nieuwe Jc®ferentie te houden als er stom liid volledige overeen- i -■ bestaat over de opvol- 3 van de Fransman Jacques °rs die nu nog EC-voorzitter wle®-c°nferentie, afgelopen m-. We in het Griekse Corfu, verscheidene sprekers er lande uit dat de twaalf EU" het. ,n 2'ch op 15 juli opnieuw en over de keuze van een e commissievoorzitter. Een se zelfverdedigingstroepen, het leger, aan VN-operaties wijst hij af. Op de valutamarkten steeg de yen - die tegenover de dollar al op zijn hoogste peil in de ge schiedenis staat - nog een fractie na de bekendmaking van de ver kiezing van Murayama. De dol lar zakte op de Europese mark ten onder de 99 yen. De financiële wereld toonde zo haar scepsis over de mogelijkhe den van de nieuwe premier om het parlement en de Japanse bureaucratie zover te krijgen dat ze onontkoombare maatregelen aanvaarden. Deze zijn nodig om de handelsproblemen met de Verenigde Staten bij te leggen. De VS willen meer spullen afzet ten in Japan maar kunnen dat niet door handelsbarrières. De handelaren menen dat de yen in trek zal blijven zolang de onderhandelingen niet zijn afge rond. Zij zijn er verder van over tuigd dat Washington de zwakte van de dollar - en dus de daar mee samenhangende hoge koers van de yen - zal gebruiken om Tokyo te bewegen tot meer in schikkelijkheid. De socialisten zaten tussen au gustus 1993 en april 1994 voor het eerst sinds vlak na de oorlog in de regering. Japan heeft nu bijtijds een pre mier om af te vaardigen naar de belangrijke top van de G7, de 7 grootste geïndustrialiseerde lan den. In Napels zal aan Muraya ma over tien dagen zeker ophel dering worden gevraagd over de openstelling van de Japanse markt en de maatregelen die de regering daartoe wil nemen. De werkgevers in Japan hebben het premierschap van Murayama met reserve ontvangen. ■an onze correspondent ■Brussel - De Belgische regering l'-rgemeesterschap van Voeren Ingesneden. |-e kleine gemeente, die officieel Nederlandssprekend Bel- h-Limburg behoort, komt |®der curatele van een college ran provincie-gouverneurs. Happart was lijsttrekker van de Lanstalige socialisten bij de Eu ropese verkiezingen. Hoewel de I partij een zetel verloor, kreeg I Happart van alle Franstalige po- atici de meeste voorkeurstem- Iaën. Hij kondigde meteen aan I "eer invloed te willen binnen de I partij en eiste ook een beloning L.hjn eigen gemeente Voeren. ®j dreigde opnieuw burgemees- 1-arte worden. wn maakt deel uit van Bel- fi-Limburg, maar een meer heid spreekt er Frans en een van de bevolking ijvert voor insluiting bij de provincie I Happart was er ooit bur- ar, maar weigerde Ne- i te leren en de taalwet- heeft gisteren de weg naar het voor de socialist José Happart Happart was sindsdien wethou der van Voeren. De gemeente raad besliste dat hij recht had op het volledige salaris van een burgemeester, een besluit dat werd vernietigd door de gouve- neur van Limburg. Happart vocht de kwestie aan bij de Raad van State, Door het staken van de stemmen werd de klacht uiteindelijk verloren. Happart was daar zo misnoegd over, dat hij dreigde op 1 juli de, burgemeestersjerp weer om te hangen. De Belgische regering heeft nu een regeling uitgewerkt, die moet beletten dat de gemeente raad Happart vrijdag 1 juli op nieuw tot burgemeester be noemt. In een koninklijk besluit is nu opgenomen dat het college van Belgische provincie-gouve- neurs - in Nederland de commis sarissen van de koningin - ver plicht elke maand vergadert over Voeren. Een Amerikaanse marineman tilt een Haïtiaantje uit een boot. Deze week hebben duizenden Haïtianen hun land per boot verlaten. Zij willen weg van de politieke en economische chaos daar. Tegen Haïti zijn diverse sancties van kracht zolang de militaire machthebbers daar weigeren om de verdreven Bertrand Aristide terug te laten keren. Deze democratisch gekozen president werd in 1992 afgezet door de militairen. Maandag heeft de Amerikaanse kustwacht 1139 Haïtianen uit zee opgepikt. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuisschip van de Amerikanen dat bij Jamaica voor anker ligt en dient als opvangcentrum. De Haïtianen hopen op politiek asiel in de Verenigde Staten. Tot nu toe verkrijgt gemiddeld één op de vier vluchtelingen de status van politiek vluchteling. Voordat een dergelijk opvangcentrum bestond, werden bijna alle Haïtianen naar hun land teruggestuurd. foto epa Van onze redactie buitenland Parijs - De Franse zakenman, oud-voetbalmagnaat en poli ticus Bernard Tapie is gister morgen in Parijs in alle vroegte van z'n bed gelicht en voorgeleid aan de rechter. Na te zijn verhoord is Tapie weer vrijgelaten. Om te voorko men dat hij naar het buitenland vlucht, is zijn paspoort ingeno men. Op 18 juli mag hij wel naar België om zijn plaats in te nemen in het Europese parlement, waarin hij onlangs is gekozen. De zaken waar Tapie van be schuldigd worden houden ver band met fraude en belas tingontduiking. Hij zou ten on rechte allerlei aftrekposten heb ben opgevoerd. Tapie is lid van het Franse par lement, maar zijn parlementaire onschendbaarheid werd eerder deze week in verband met de tegen hem ingebrachte beschul digingen opgeheven. Luttele uren nadat hij door het parlement vogelvrij was ver klaard, stonden er acht agenten van de financiële politie bij hem op de stoep. Bronnen bij justitie zeiden dat de onderzoeksrechter zo snel had gehandeld omdat hij bang was dat Tapie naar het buitenland zou uitwijken. De zakenman en oud-protégé van president Mitterrand schold volgens ooggetuigen de agenten uit voor 'fascisten' en alles wat lelijk was. Hij werd daarom eerst meegenomen naar het bu reau om een klacht wegens bele diging van de politie op te ne men. Daarna werd hij naar de onderzoeksrechter gebracht waar hij anderhalf uur werd ver hoord. Tapie, die namens de kleine par tij van de Links Radicalen in het Franse parlement zit, ontkent schuldig te zijn. Hij meent dat hij het slachtoffer is van een politiek complot. Er lopen nu zes onderzoeken naar zijn reilen en zeilen. De zakenman verkreeg grote po pulariteit als eigenaar van de voetbalclub Olympique Marseil le. De ploeg won onder zijn be wind de Europa Cup voor lands kampioenen. Tapie werd later afgezet en Marseille werd we gens een omkoopschandaal uit de Europese strijd gezet en te ruggeplaatst naar de Franse tweede divisie. overgrote meerderheid van de EU-landen steunde afgelopen weekeinde de kandidatuur van de Belgische premier Jean-Luc Dehaene en wees premier Lub bers voor de Europese toppositie af. De Britten spraken echter een veto tegen de Belg uit. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gisteren er nog steeds van uit te gaan dat de top op 15 juli gewoon door gaat. Het Europees Parlement komt op 19 juli in Straatsburg voor het eerst in nieuwe samen stelling bijeen en wil de benoe ming van de nieuwe voorzitter dan bespreken. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Ademloos hebben twintig miljoen Britten het hoge woord aangehoord. Uit de prinsemond konden ze gis teravond opnieuw een be langrijk 'ja' horen. Maar deze keer was het geen nagalm van het door bijna even veel tv-kijkers gevolgde sprook jeshuwelijk in Westminster Ab bey. Nu bevestigde Charles pu bliekelijk dat hij zijn vrouw Dia na inderdaad ontrouw was ge weest. De publieke biecht kostte hem zichtbaar moeite. Na een lichte aarzeling voegde Charles er aan toe: „Toen het duidelijk was dat het huwelijk onherstelbaar was beschadigd." De minnares in kwestie werd niet door hem ge noemd. Later in het programma beschreef hij Camilla Parker- Bowles als een 'dierbare vrien din'. De spraakmakende en tweeën half uur durende ITV-documen- taire 'Charles: the Private Man, the Public Role' (gelardeerd met een half uur reclamespots) had ondanks alle sensationele ele menten duidelijk de bedoeling het beschadigde imago te her stellen van de man die ooit hoopt koning van Groot-Brittan- nië te worden. Formele aanlei ding voor de bij vlagen zeer persoonlijke interviews werd ge vonden in het zilveren jubileum van zijn kroning tot prins van Wales. Engelands topjournalist Jona than Dimbleby mocht de bij on derdanen impopulaire Charles gedurende twee jaar volgen tij dens bezoeken in onder meer Europa, het Midden-Oosten en Australië. Hij sprak de prins thuis op Highgrove, zijn domein in het koninklijke hertogdom Cornwall. Charles voelt zich meer op zijn gemak in zijn publieke rol. Hij klaagde diverse malen over ver volging door de media die veel 'onware verhalen' produceerden. Dat hij zou hebben overwogen af te zien van troonopvolging was daarvan een 'buitengewoon' voorbeeld. Zijn relatie met prinses Diana is een privé-aangelegenheid, zei Charles resoluut, die over het onderwerp alles behalve op zijn gemak leek. Toch vertelde hij Dimbleby dat hij 'op dit mo ment' geen scheiding overwoog. Als het wel zover zou komen zou dat volgens hem geen beletsel zijn om koning te worden. Nadat hij had gezegd de histori sche rol van de vorst binnen de Anglikaanse Kerk te willen her zien - voor een bredere taak, namelijk de religies van alle Britten beschermen - wijdde Charles langdurig uit over zijn bewondering voor de Britse strijdkrachten. Hij bekritiseerde de bezuinigingen van de conser vatieve regering. Hij wierp de controversiële vraag op of Enge land niet meer gebaat was bij herinvoering van dienstplicht en vervangende dienstplicht in plaats van bij een beroepsleger. Jonge Britten kunnen van een veel groter nut zijn voor de sa- Glasgow (ap) - Prins Charles is gisteren met een vliegtuig van een landingsbaan geschoven. Het vliegtuig, dat de prins zelf bestuurde, had een lekke band. Dit meldde Buckingham Palace. Volgens een woordvoerster raakte geen van de 11 inzittenden gewond en was het vliegtuig slechts licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde op Islay, een eiland van de Inner Herbrides voor de westkust van Schotland. Het viermotorige BAel46-vliegtuig gleed van de 1.525 meter lange landingsbaan op het gras en kwam overdwars tè staan. De koninklijke vloot telt in totaal drie van dit soort vliegtuigen en twee Wessex helikopters. De prins was van plan een bezoek af te leggen aan een whiskey-stokerij op het eiland. menleving, vond hij. De populaire zanger Phil Collins verscheen als lovende getuige van het goede werk dat Charles deed om probleemjongeren aan werk te helpen. Prinses Diana had geweigerd aan het program ma deel te nemen. De uitzending riep reeds vooral gemengde reacties op. De ta bloids vierden vooral hun gelijk in het overspel. 'Scheid van hem en wees gelukkig', luidde de - in letters van drie centimeter - brullende kop van The Daily Mirror. Het betrof een advies aan prinses Diana. „Eerlijkheid is bewonderenswaardig, maar door zijn overspel op deze ma nier op te biechten heeft Charles laten zien dat hij de waardigheid en eer mist die is vereist om koning te worden." Concurrent The Sun bekeek het van de andere kant maar in een soortgelijk oorlogsformaat: 'Di told you so'. De prinses was 'verrukt' dat Charles eindelijk zijn affaire had toegegeven, wist de krant. Uit een vlot uitgevoer de enquête zou blijken dat 66 procent van de lezers Charles niet meer als koning wenst en 78 procent de monarchie zelf over bodig vindt. Naar verluidt waren Bucking ham Palace en de koninklijke entourage geschrokken van Charles onverwachte openhar tigheid. In hoge kringen werd het nut van de documentaire betwijfeld. Posterijen in Europa traag Brussel - Het versturen van brieven tussen landen van de Europese Unie gaat langzaam. Slechts iets meer dan de helft (53,2 procent) van de brieven bereikt binnen drie dagen zijn bestemming. Bijna 13 procent is na vijf dagen nog steeds niet aangekomen. Rond 1 procent van de brieven komt helemaal niet aan. Dit meldt een rapport van het Europese Bureau van Consumentenbonden (BEUC) in Brussel. Het BEUC verstuurde 6240 brieven tussen grote steden in de EU en Zwitserland. Er bestaan ook grote verschillen tussen de posttarieven in de verschillende landen. Nederland behoort tot de vijf landen die bijzondere kritiek krijgen van het BEUC, omdat zij hogere tarieven rekenen voor post naar het buitenland. Italië wil geen 'oma-moeders' meer Rome - Een Italiaanse commissie voor bio-ethiek heeft de regering geadviseerd om alleen nog vrouwen onder de 51 jaar toe te staan zich kunstmatig te laten bevruchten. De commissie wijst de praktijken van de zogenaamde 'oma-moeders' .af. Italiaanse gyneacologen hebben een aantal vrouwen van over de 60 jaar kunstmatig bevrucht. Het is de bedoeling dat het advies dit najaar wordt omgezet in een wetsontwerp. Dit maakt in het huidige Italiaanse parlement een jprote kans van slagen. De commissie wil ook dat kunstmati ge inseminatie nog alleen wordt toegestaan aan paren van man en vrouw. Persprotest in Indonesië duurt voort Jakarta - Het protest tegen het verschijningsverbod voor drie Indonesische tijdschriften duurt voort. Gisteren ongeveer 500 journalisten, actievoerders voor mensenrechten en studenten een protestmars naar het parlementsgebouw, waar zij spraken met vertegenwoordigers van de Indonesische Democratische Partij, de kleinste van de drie politieke partijen 'van Indonesië. De partij is tegen het verschijningsverbod. De regering heeft de bladen verweten met hun artikelen de nationale stabiliteit in gevaar te hebben gebracht. Maandag raakten bij een demonstratie tegen de persbreidel meer dan tien mensen gewond. Dinsdag zijn 21 mensen die maandag betoog den veroordeeld tot vijf dagen hechtenis of een boete die omgerekend 1,80 gulden bedraagt. Veel gewonden bij aanslag in Algiers Algerije - Bij twee bomaanslagen op een demonstratie tegen het islamitisch fundamentalisme in het centrum van de Algerijnse hoofdstad Algiers zijn gisteren 56 mensen gewond geraakt. Getuigen meldden dat ongeveer 15.000 demonstranten de stra ten van Algiers vulden, toen de bommen ontploften. De demonstranten eisten dat de autoriteiten de volledige waarheid onthullen over de moord op voormalig president Boudiaf, gisteren exact twee jaar geleden. Volgens de Franse radio boycotten bijna alle politieke partijen in Algerije de bijeenkomst. De vermoedelijke dader, een lijfwacht van Boudiaf moet deze maand voor de rechter komen. Ontsporing goederentrein in Lausanne Lausanne - De ontsporing van een goederentrein met giftige chemicaliën heeft gisteren in de Zwitserse stad Lausanne voor grote paniek gezorgd. Vijf- tot zesduizend mensen moesten in de wijk rond het spoorwegstation worden geëvacueerd. Later op de dag was volgens de brandweer de situatie onder controle. De paniek ontstond toen twee wagons met honderden liters van de giftige en explosieve stof epichloorhydrine, dat wordt gebruikt voor de fabricage van lijm, bij vertrek uit het station Lausanne ontspoorden en leksloegen. De twee lekgeslagen wagons konden improvisorisch worden gerepareerd. Enkele honderden liters van de giftige stof stroomden weg, maar de rest kon worden overgepompt. Daardoor bleef Lausanne een ramp bespaard. Uiteindelijk behoefde slechts één persoon met lichte vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis te worden opgeno men. Gevechten om Aden ondanks overleg Aden - Ondanks de eerste rechtstreekse gesprekken dinsdaga vond tussen de regeringen van Noord- en Zuid-Jemen gaan de gevechten om de zuidelijke hoofdstad Aden onverminderd door. Volgens een militaire woordvoerder van het zuiden hebben de noordelijke troepen hun offensief zelfs nog opgevoerd met het doel de havenstad te veroveren. De afgelopen week zijn in Aden tussen de 300 en 400 mensen bij de gevechten gedood. De Zuidjemenitische premier Haidar Abu Bakr el Attas met een lid van de Noordjemenitisehe regering, minister Abdulkarim el Irjani van Economische Planning konden het in New York tijdens hun overleg niet eens worden over een nieuw bestand. Het zuiden scheidde zich in mei af van het noorden, vier jaar na de hereniging. Ruanda wil groter beschermd gebied Kigali - De Ruandese ambassade in Parijs wil vergroting van het gebied waar de Franse troepen hun humanitaire missie uitvoeren. De acties zouden zich ook moeten uitstrekken tot gebieden die worden beheerst door het Ruandees Patriottisch Front (FPR), aldus de ambassade. Volgens de ambassade vormt het Tutsi's gedomineerde FPR een bedreiging voor de meerderheid van de Hutu-bevolking. Hon derdduizenden Hutu's vluchtten voor de FPR-stijders uit naar het zuidwesten van het land. De Franse minister van Europese Zaken, Alain Lamassoure, verzekerde evenwel dat Parijs niet in het conflict wil worden gezogen. (ADVERTENTIE) Recentelijk is aangetoond dat bij gebruik van de sapcentrifuges type 202 die vóór 1 december 1993 geproduceerd zijn, zich een risico kan voor doen dat voorkomen kan worden door het gebruik van een nieuwe, gewijzigde deksel en filter. Moulinex verzoekt daarom alle bezitters van dit type sapcen trifuge met een produktiedatum vóór 1 december 1993, zich schriftelijk te melden. Stuur uw naam en volledig adres naar Moulinex B.V., Antwoord nummer 10368 (postzegel niet'nodig), 2800 VB Gouda. U kunt tijdens kan tooruren ook gebruik maken van het gratis telefoonnummer: 06-0997747. Het typenummer (202) en de produktiedatum van uw sapcentrifuge staan aan de onderzijde van het apparaat vermeld. De datum kunt u bepalen aan de hand van de vijfcijfenge code. De eerste vier cijfers staan voor de dag en de maand, het laatste cijfer voor het jaar van produktie. Bijv.: 16023. 16 dag 02 maand 3 - laatste cijfer van het jaartal (1993) Hier gaat het om de produktiedatum 16 februari 1993. Alle consumenten die zich bij Moulinex melden, zullen per omgaande gratis een nieuw deksel en filter ontvangen. Moulinex B.V., Doesburgweg 4,2803 PL Gouda.

de Stem | 1994 | | pagina 5