Een spin in het landbouw-we 4Na twaalf jaar nog niet te vatten' ehe I Trouwen getoèürtT&ier maar blijft populair Dienst -DE STEM- Ad Latijnhouwers 25 jaar bij Noordbrabantse Christehjke Boerenbond rt it l! 'olilieeliuf Jarenlang ap: DE STEM Ideologie of DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Mlf-X; Premier Lubbers is nog niet weg, maar vriendenboek is er reeds LeLiiamezeii toeten terug j Spectaculaire gi V DONDERDAG 30 JUNI 1994 j gSTEM Den Haag (anp) - Trouwen is steeds minder vaak een reden voor jongeren om het ouderlijk huis te verlaten. Ze gaan over het algemeen eerst zelfstandig wonen, samen wonen of ze betrekken een woning met anderen, bij voorbeeld een studentenhuis. Trouwen blijft desondanks onverminderd populair: bijna negen op de tien mannen en vrouwen trouwt ooit. De leef tijd waarop gehuwd wordt is de laatste jaren hoger gewor den. Ook de leeftijd waarop vrouwen hun eerste kind krij gen, is in tien jaar tijd geste gen, van 24 naar 28 jaar. Dat blijkt uit het rapport Re latie- en gezinsvorming in de jaren negentig, dat is samen gesteld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS), in samenwerking met de Ne derlandse Gezinsraad. De pu- blikatie heeft plaats in het kader van Het Jaar van het Gezin, waartoe de Verenigde Naties 1994 hebben uitgeroe pen,- Meisjes Uit de cijfers van het CBS blijkt dat bijna een derde van de 15 miljoen inwoners van Nederland thuiswonend kind is. Ongeveer een kwart mil joen verliet in 1993 het ouder lijk huis. Meisjes gaan eerdei zelfstandig wonen dan jon gens, gemiddeld ruim twee jaar. De helft van de 22-jarige meisjes was vorig jaar het huis uit, bij de jongens wordt dat percentage pas op 24-jarige leeftijd gehaald. Op 30-jarige leeftijd woont bijna iedereen zelfstandig. Van degenen die begin jaren vijftig zijn geboren, ging de helft uit huis om te trouwen. Die reden geldt slechts voor ruim 10 procent van de jonge ren die eind jaren zestig wer den geboren. Tijdelijk Ongehuwd samenwonen is een populaire leefvorm, al blijkt volgens het CBS uit de cijfers dat de jongste generatie het samenwonen uitstelt. Onge veer driekwart van de mannen en vrouwen onder de 28 jaar heeft ooit samengewoond, of denkt dat te gaan doen. Die situatie is meestal tijdelijk. Trouwen blijft populair. Voor hun 38e zijn acht tot negen op de tien mannen en- vrouwen getrouwd, of getrouwd ge weest. Volgens de onderzoekers ver breden samenwoners hun re latie sneller en vaker dan ge huwden. Jaarlijks lopen circa 60.000 relaties stuk. De helft daarvan zijn echtscheidingen, de andere helft wordt ge vormd door samenwonenden die uit elkaar gaan. Het aantal samenwonenden is echter veel kleiner dan het aantal gehuw den. De leeftijd waarop mensen gaan samenwonen of trouwen blijkt van invloed op de over levingskans van de relatie: ge huwden en samenwonenden gaan eerder uit elkaar naar mate ze jonger zijn getrouwd of gaan samenwonen. Koploper De leeftijd waarop het eerste kind komt is behoorlijk toege nomen. De gemiddelde leeftijd van vrouwen die voor het eerst moeder worden bedroeg in 1970 24,3 jaar, in 1992 was dat 28 jaar. Het CBS verwacht dat die trend doorzet tot 28,4 jaar in 2000. Nederland is daarmee koploper in West-Europa. Vooral hoog opgeleide vrou wen stellen het krijgen van hun eerste kind uit. Steeds meer moeders combi neren een kind met een baan. Van de werkende vrouwen die rond 1980 tussen hun 25ste en 29ste hun eerste kind kregen, stopte 80 procent met werken. Van degenen die begin jaren negentig op die leeftijd het eerste kind kregen, stopt 40 procent met werken. Geen kind Het gemiddeld aantal vrou wen dat geen kind krijgt, is de laatste tientallen jaren fors toegenomen. Van de vrouwen die vlak na de Tweede We reldoorlog zijn geboren, is 12 procent kinderloos. Voor de generatie uit 1955 stijgt dat percentage naar 17 procent. Dat cijfer kan nog licht veran deren, door vrouwen die rond hun veertigste nog een kind krijgen. Het CBS verwacht dat de kinderloosheid onder de jongere generatie zal stijgen naar 20 procent. De meerderheid van de Neder landse gezinnen krijgt uitein delijk twee of drie kinderen. Dat het gemiddeld kinderaan tal per vrouw is gedaald tot 1,5 komt vooral door een stij ging van het aantal kinderloze vrouwen en een daling van het aantal vrouwen met heel veel kinderen. De telefoon gaat. Na een telefoniste meldt de echtgenote zich. Ze heeft een vervelende boodschap. Op haar werk lopen een paar dingetjes anders dan verwacht, ze komt daardoor behoorlijk veel later thuis. Op het moment dat ze concrete afspraken wil maken over wat er dient te gebeuren, valt de lijn weg. Doodse stilte. Na enig tevergeefs hallo, komt haar stem even terug en zegt dat ze het gesprek diensthalve moet beëindigen. De meeluisterende func tionaris van haar instelling heeft vastgesteld dat het hier een privégesprek betreft en die zijn in werktijd en op kosten van de baas niet toegestaan. Hoe laat ze precies thuiskomt, kan ze derhalve niet meer melden. Als ze om half negen in plaats van half zes verschijnt, hebben de kinderen de neiging de chef te bellen. Onbetaalde dienst die zich tot in de eigerrtijd uitstrekt, lijkt hen evenmin toegestaan. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. „ZO'N TYPISCHE CDA- man, die altijd kool en geit wil sparen." Maar ook: „Een capabele, ai mabele en buitengewoon integere vent." Twee ka rakteristieken van ir. Ad Latijnhouwers (57). Mor gen is hij 25 jaar in dienst van de Noordbra bantse Christelijke Boe renbond, de NCB. Hij be gon er als adjunct-secre taris. Sinds 1981 is hij voorzitter, het boegbeeld van een belangenorgani satie van 22.000 agrari sche ondernemers in Noord-Brabant, Zeeland en het Gelderse rivieren gebied. Wie is die man die de personificatie is van de land- en tuin bouw in Zuid-Neder land? Door onze redacteur Kees den Exter I 'A I >- -i e -1 w.b/ w X T -• -N K-t I vji. Ad Latijnhouwers; 'Een bindend element in de Brabantse boerenfamilie'. VAN HEM wordt gezegd dat hij in agrarisch Nederland aan alle touwtjes trekt. Toen de PvdA zijn vriend Gerrit Braks de laan uitstuurde als minister van Landbouw, circuleerde de naam van Latijnhouwers hardnekkig als diens opvolger. Vooralsnog heeft hij in Brabant de handen vol. De samenleving maakt er vandaag de dag, via Den Haag en Brussel, het leven van de boer niet eenvoudiger op. Latijnhouwers functio neert op het grensvlak van wat de samenleving verlangt en wat de boer kan en wil opbrengen. Gerrit Braks kent Ad Latijnhouwers al erg lang. Gelijktijdig studeerden ze in Wageningen, in dezelfde richting. Braks was, 25 jaar geleden, de voorganger van Latijnhouwers als adjunct-secretaris van de NCB: „Ik heb hem voorgedragen bij het hoofdbestuur toen ik een functie kreeg aangeboden in Brussel". En later kruisten hun paden zich vaak, toen de een minister van Landbouw was en de ander hoog gestegen in de agrarische belangenbehartiging. „Ge zaghebbend, vooral door zijn aard," zo luidt de eerste reactie van de huidige KRO-voorzitter over zijn studiegenoot. Ter verduidelijking: „Ad Latijnhouwers polariseert nooit en spreekt met groot gezag. In politiek Den Haag legt zijn stem gewicht in de schaal. Bij het CDA weet men inmiddels ook wat het bete kent als Latijnhouwers niet een onvoor waardelijk stemadvies geeft". Emotieloos Als Braks wordt voorgehouden dat La tijnhouwers wat emotieloos overkomt en nooit eens tegen een paar schenen schopt, dan zegt de oud-bewindsman: „Zijn collega-voorman Huib van der Maas in het Zeeuwse mag graag polari seren en tegen schenen schoppen. Maar diezelfde Van der Maas heeft de Neder landse landbouw nog nooit een dienst bewezen. Hij heeft zich sterk gemaakt voor de graanprijs, maar die is alleen maar gekelderd. Latijnhouwers daaren tegen heeft veel beter in de gaten dat ei na vandaag nog een dag komt waarop er óók nog-belangen behartigd dienen te worden. Waarom mijn opvolger Buk man tegen de haren instrijken als je weet dat je volgende week toch weer met hem aan tafel moet?" „Journalisten moeten eigenlijk geen vrienden hebben, zeker niet als die vrienden ook nog nieuwsbronnen kun nen zijn. Maar met Ad Latijnhouwers zou ik best een avond gezellig kunnen doorbrengen. Het is een hele sympa thieke vent," aldus Max Paumen, al 25 jaar zuidelijk verslaggever van NRC Handelsblad en als zodanig al heel vaak geconfronteerd met het fenomeen La tijnhouwers. Maar het is niet alleen sympathie die Paumen koestert jegens Latijnhouwers: „Het is een typische CDA-klant die altijd kool en geit wil sparen. Het is ook vaak raden wat hij met zijn woorden brij bedoelt. Ik heb een tijd voor de krant rondgelopen bij het Vaticaan. Dan leer je een hoop over tekst-exeche- se. Die ervaring komt me uitstekend van pas als ik Latijnhouwers weer eens hoor. Hij laat nooit het achterste van zijn tong zien. Het is een machtig man, de spin in een web, met vertakkingen naar Den Haag en Brussel." Barricaden Oók voor het feit dat Latijnhouwers nooit oproept tot actie, nooit als eerste de barricaden beklimt, heeft Paumen wel een verklaring: „Bij actie voelt Latijnhouwers zich als een kal in een vreemd pakhuis. Dan begint hij te stun telen. Alser binnen zijn eigen club actiegroepen ontstaan, dan weet hij die altijd wel de wind uit de zeilen te nemen. Dat is een handigheid die hij heeft aangeleerd bij het CDA." Hoewel ze samen menig robbertje heb ben gevochten over met name het streekplan voor Noord-Brabant komt de gedeputeerde Nellie Jacobs-Aarts (CDA) met uitermate positief oordeel over de persoon van Ad Latijnhouwers. In het kader van het streekplan verlie zen de boeren letterlijk en figuurlijk terrein aan de natuur en die boodschap viel niet best. Jacobs: „De heer Latijnhouwers heeft heel nadrukkelijk de omslag gemaakt. Landbouw is niet alleen meer de produ cent van goed en goedkoop voedsel. De samenleving stelt óók eisen milieu, na tuurwaarden, aan dierenwelzijn. In zijn handelen houdt hij aan de ene kant heel goed de belangen van zijn 20.000 leden in de gaten. Maar hij heeft ook oog voor de wensen en eisen van de samenleving die wij, als democratisch gekozen over heid, bij de boeren op het bord moeten leggen." „Latijnhouwers zou zonder meer abso luut populairder zijn als hij zich uit sluitend richtte op de belangenbeharti ging voor zijn leden. Maar hij beseft heel goed dat dat op de langere termijn een heilloze weg is. Oprispingen uit de boerenhoek, waarbij heel hard op de trom wordt geslagen, oogsten wel sym pathie, maar je kunt vraagtekens zetten bij het rendement. Dat heeft Latijnhou wers heel goed in de gaten. In onder handelingen zit ik er niet bij om het beleid van de NCB uit te voeren en hij zit er niet bij als gedeputeerde. Maar samen weten we tot goede afspraken te komen, afspraken waarmee hij kan aankomen bij zijn achterban. We heb ben afgesproken dat het streekplan geen enkel gezond agrarisch bedrijf de kop zal kosten en zo zal het ook Zijn." Heel goed' aan Ad Latijnhouwers vindt |0r Geert Willems >ek-Ubbergen - Politie-inspecte Markhorst, die begin jaren zt samen met Gonsalves verai Noordelijk was voor de pacifica de Baliemvallei in Nieuw G is in die tijd gevraagd mein< plegen. ••/rjf. 4 W Jacobs ook dat zijn NCB niet alleen aandacht geeft aan de bedrijfseconomi sche aspecten van het boerenbedrijf: „De NCB heeft ook oog voor het imma teriële, voor het gezin dat de basis is voor een agrarisch bedrijf én voor leden die om een of andere hun bedrijf heb ben moeten beëindigen. Die aandacht mis ik nog wel eens bij vergelijkbare organisaties elders in het land." „Een bindend element in de Brabantse boerenfamilie, met grote verdiensten voor de landbouw in het zuiden en voor de coöperaties. De boeren in Brabant moeten zuinig zijn op Ad Latijnhou wers, want in de komende zware jaren zullen ze hem nog hard nodig hebben." Dat meent ir. A. Oomen, directievoor zitter van de machtige agrarische coöperatie EnCeBe-CeHaVe (vlees, vee voer). Oomen onderstreept het belang van het bindend vermogen van Latijnhouwers: „Bij de boer heeft zich een karakterom slag voorgedaan. Aangeboren loyalisme heeft plaatsgemaakt voor een meer za kelijke, individualistische opstelling. Toch heeft Latijnhouwers veel bijge dragen aan het behoud van eenheid in de sector. Nog maar een paar weken geleden heeft hij krachtig gewaar schuwd voor uitholling van de coöpera ties. Boeren moeten niet weglopen nu het even tegen zit. Ik wens de jubilaris vooral toe dat hij óók de komende jaren zijn eigen mening overeind houdt én naar buiten brengt." Eeuwig compromis „Latijnhouwers is de man van het eeu wige compromis. Dat is zijn sterkte en zijn zwakte tegelijk. Hij kan met ieder een praten en dat is -in zijn functie natuurlijk heel belangrijk. Maar hij moest zo af en toe eens een streep kunnen trekken. Zo van tot hier en niet verder. Degenen die met hem onderhan delen, en vaak is dat de overheid, wéten dat Latijnhouwers nóóit wegloopt, nooit buitenparlementaire actie onder neemt, altijd blijft zoeken naar een compromis." Dat zegt Frans Meulenmeesters, het gezicht van de actiegroep 'Beter Mest beleid', ooit in Oost-Brabant in het leven geroepen omdat de NCB onvol doende zou doen om voor de intensieve veehouderij een acceptabel mestbeleid uit het vuur te slepen. Meulenmeesters: „Latijnhouwers heeft de laatste jaren zijn oren te veel laten hangen naar de overheid. Hij is niet hard genoeg. Met zijn ervaring en absolute integriteit kon hij natuurlijk alles verkocht en uitge legd krijgen aan zijn achterban. Daar om heeft die ook maar in heel beperkte mate gemord over het NCB-beleid, waar toch wel het een en ander op aan te merken viel." Akkerbouwer Jaap Korteweg uit Lan- FOTO VAN EIJNDHOVEN geweg, stichter en voorzitter van de militante Nederlandse Akkerbouw Vak bond (NAV): „Het hoofdbestuur van de NCB, met Latijnhouwers voorop, is steeds verder weggegroeid van wat de achterban wil. Te lang is in het hoofd kantoor gedacht dat het daar allemaal wel uitgedokterd kon worden. Inmid dels fluit de achterban steeds vaker Latijnhouwers terug en dat dwingt hem om dingen te doen die niet bij hem horen, zoals met stemverheffing te spre ken tegen de politiek. „Toch zal dat steeds vaker nodig zijn, omdat de intensieve veehouderij, de basis van de NCB, voor de politiek steeds minder een melkkoe en steeds meer een last is, vanwege het mestover schot. In positieve zin kun je over Latijnhouwers zeggen dat hij als enige voorzitter van een regionale club ook nog wat in de pap te brokken had op het ministerie van Landbouw." Paul van Poppel, directeur van de Bra bantse Milieu Federatie (BMF) en als zodanig min of meer de natuurlijke vijand van Ad Latijnhouwers noemt de NCB-voorzitter 'een heel toegankelijk, aimabel en aangenaam mens'. „Mis schien wel te aimabel voor de land bouw, want hoe lang weet hij de twee spalt binnen de NCB nog te bedekken," zo vraagt Van Poppel zich af. Hij legt uit: „Telkens wanneer ik con tact heb met de NCB vraag ik mij af wanneer de bom barst. Wat dan heet de land- en tuinbouw te zijn is natuurlijk een opeenhoping van sectoren en tak ken die in onderlinge concurrentie met elkaar gewikkeld zijn. Latijnhouwers is in die strijd het bindend element. Ge lukkig is hij geen mannetjesputter, maar uiteindelijk kan hem dat nog eens lelijk opbreken bij die stammenstrijd." Bij gelegenheid van diens jubileum wil Van Poppel Latijnhouwers én de NCB ook nog wel een verwijt maken: „Over het Streekplan zijn goede afspraken gemaakt. Toch blijft de NCB maar doorzeuren over elke vierkante meter die wordt overgeheveld van de land bouw naar de natuur. Onder dat gezeur moet eens een streep gezet worden." Een andere 'natuurlijke vijand' van La tijnhouwers is districtsbestuurder Wil lem Banning van de Voedingsbond FNV. Samen zitten ze in de Gewestelij ke Raad van het Landbouwschap. La tijnhouwers als voorzitter, Banning als vice-voorzitter. En soms zegt de boe renzoon/vakbondsman hele lelijke din gen over de landbouw. Heel de boeren stand stond op zijn kop toen Banning zich vorig jaar liet ontglippen dat ak kerbouwers feitelijk de grootste steun trekkers van Nederland zijn. De com motie is inmiddels weggeëbd, maar los daarvan heeft Banning een heel positief oordeel over de persoon Latijnhouwers: „Een heel capabele en sympathieke vent." Over het functioneren van de z NCB-jubilaris zegt hij: „Ik vra» wel af of hij voldoende draagvlak binnen zijn eigen organisatie. ,en een onderzoek naar het hande keer op keer blijkt dat Latijnhoi ,n Gonsalves op handen was, kwarr veel meer begrip heeft voor de tl Xnmalige resident Eijbrink Jans lj |c1_ j:„ u44 1\/tr\-wlrVi/-\t,o+ nn Knvr gens van de samenleving dan van zijn achterban. Latijnhoi snapt heel goed dat er gerechtvan eisen liggen ten aanzien van bi beeld het milieu, het mestbeleid factor arbeid in de tuinbouw. M. denk dat hij die opvattingen niet kan overbrengen op zijn leden. D volgens mij een dagelijks dilemma de man." „Hij vervult een ontzettend moei job, met heel veel tegenstrijdige gen. Daarin koppelt hij soupli strijdvaardigheid. Geen man dii onderste uit de kan wil," zo font dijkgraaf Th. van der Weijden v< Hoogheemraadschap West-Braban! De dijkgraaf bestrijdt de opvattii waterschap en landbouw 'natui compagnons' zijn: „Als Hoogheei schap staan wij voor de belangen] de landbouw, maar zeker ook voor natuurbelang. In dat spanningsveld met Latijnhouwers goed te prate ken ook de verhalen over de macl Latijnhouwers heeft in landbouwl maar als ik met hem aan tafel zit hij die machtspositie niet uit. Di vlak krijg je niet door de zaak spelen. Latijnhouwers is nooit a| maar wel altijd héél duidelijk." Keihard Zeker in zijn vorige functie, als g( teerde van milieu, had de Eindhor burgemeester R. Welschen volop doen met NCB-voorzitter Latiji wers. Nu zegt Welschen: „Latiji wers is heel behoorlijk overtuigd vi noodzaak tot innovatie van de bouw. Die overtuiging heeft ertoe gf dat in Brabant het provinciebestui de georganiseerde landbouw afspr: hebben kunnen maken, die verder ken dan in welke provincie ook. voorbeelden noem ik de mineralenl houding, de groen-labelstallen beperking van het grondwatergebi Latijnhouwers heeft zijn achterban, die punten weten te overtuigen en de club bij elkaar weten te houden, andere punten is hij door zijn achtei keihard teruggefloten. Dat heeft tuurlijk te maken met het feit dat: agrarische stand ontzuilt en individi liseert." „De meest charismatische van Nederland, een hartelijke vertrouwen uitstraalt."- Zo omscl Arjan Kamp, veehouder in en tot voor kort landelijk voorzitters het kritische Nederlands Agrai Jongeren Kontakt (NAJK) zijn oud- lega Latijnhóuwers. „De NCB is financieel sterk en satorisch prima op orde. Maar die si! ke positie is meteen ook een zwakte. In mijn oog heeft de NCB ril wat geïsoleerd van andere standsol nisaties, van mijn eigen club en va organisaties die zich bezighouden de belangen van consumenten, «al en milieu. Tegen de noordelijke aki bouw bestaat bij de NCB ronduit w sie en dat is niet goed. De Nederl: landbouw moet meer collectief zijn langen behartigen richting Den Hl Brussel en de Gatt-onderhandelii Daar zou Latijnhouwers eens werks moeten maken." En voor de mensen die denken Latijnhouwers alléén maar op voor de NCB kan Ton IJsenbrant.vi zitter van tennisvereniging De Raubi ken in Berkel-Enschot nog wel boekje open doen. IJsenbrant: „Als dj agenda het toelaat, dan toont Ad tijnhouwers zich bij .ons op de baan heel redelijk en fanatiek tennisser, neemt geregeld deel aan toernooien maakt ook nooit gebruik van de ge genheid om bij de penningmeester kantinedienst af te kopen. Wij spek ook al acht jaar samen en daarvan mi ik zeggen dat het er dit seizoen nogn van gekomén is dat we gelijktijdig gaatje in de agenda hadden." En na een partijtje tennis, heeft hij dan nog steeds over mineralenbalan" en over het streekplan? IJsenbr: „Nooit! Aan de bar is Ad een Bourgondische vent. Hij drinkt dan lekker pilsje. En als er dan nog eens zwaar onderwerp aangesneden woi dah is het bijvoorbeeld de gemeenti ke herindeling waarbij Berkel-Enscl betrokken is Hollandia bij Markhorst op bezt resident vroeg hem alle omstre Ijten te ontkennen. Dat zou hem g uoor Carla Joosten Den Haag - Premier Ruud Lubbers (55) is aan zijn af scheid toe, want hij bloost niet meer. Het was zijn eigen moeder diè placht te zeggen: „Ruud, als je niet meer af en toe kleurt wanneer je je schaamt dan is het niet lan ger goed met je". De minister-president vertelt het bij de presentatie van het vriendenboek Afscheid van Ruud Lubbers. Een liber amico- rum voor de langstzittende pre mier van Nederland. Bijna twaalf jaar bezet de CDA'er de hoogste post in poli tiek Den Haag en dat is genoeg. „Want," leerde KVP-politica Marga Klompé hem, „Ruud, let op. De dag dat je begint, begin je te bederven. Iedereen cor rumpeert en degradeert en iede re keer weer moet je de afwe ging maken of je er nog eens aan begint of dat je gaat stop pen." Maar in hoeverre hij vuile handen heeft gemaakt, vertelt Lubbers niet. Nu het afscheid nadert, is hij plotseling de rust zelve. De im mer jagende premier heeft zijn laatste race, naar Europa, voor lopig gelopen en neemt zelfs uitgebreid de tijd om het net uitgebrachte vriendenboek te signeren. 58 Bijdragen staan er in. Van PvdA-leider Kok, die het aan Lubbers mag aanbieden, bij- voorbeelr). Diens bijdrage is - oh pijnlijk - aan Europa ge wijd, al verwijst de schrijver wijselijk niet naar Lubbers' am bitie om voorzitter van de Euro pese Commissie te worden. Kok schreef zijn bijdrage aan de vooravond van de verkiezingen van het Europees Parlement. Ruim twintig jaar politieke ge schiedenis passeert de revue. Politici, voormannen van werk gevers- en werknemersorgani saties en journalisten tekenen hun persoonlijke herinneringen op. Opvallend afwezig is de nieuwe CDA-leider Brinkman. Zoals Lubbers zelf constateert: „De bijdrage is bepaald niet overeenkomstig de ledenlijst van het CDA en dat is prima." Natuurlijk gaat het in Afscheid van Ruud Lubbers over het schimmige taalgebruik, waar mee de Rotterdammer zich on sterfelijk heeft gemaakt. Caba retier Seth Gaaikema, die de aanbieding van het boek opluis tert: „We hebben twaalf jaar lang geprobeerd je te vatten, maar het lukte niet. Jij begon met je 'positieve grondhouding' en eindigde met 'malicieus'." „Daar tussendoor strekt zich een Lubberiaanse monoloog uit van twaalf jaar. Af en toe on derbrak je jezelf: 'Waarom zeg ik dit, wat bedoel ik hiermee of waar wil ik naar toe?' Wij had den geen idee - nog steeds niet". Het is ook Gaaikema die het no-nonsense hoogtepunt uit Lubbers' carrière pikt: „De EG- top vergaderde in Maastricht. Tijd liep uit, schema in gevaar, het diner waaraan topkok Cas Spijkers met 14.000 man had gewerkt werd afbesteld en jij liet broodjes komen. Als de Fransman Mitterrand een ande re kandidaat naar voren heeft geschoven, komt dat door die broodjes." Lubbers glimlacht, maar blikt in het Haagse perscentrum Nieuwspoort niet terug op zijn pogingen de hoogste Europese baan in de wacht te slepen, noch op 'al die rarigheden en eigenzinnigheden'. Liever gaat hij terug naar zijn jeugd. Het strenge gezin waar plicht en werk wel wat overdreven wer den. En het internaat van het Cani- siuscollege in Nijmegen, waar hij niet alleen leerde maar oo»j een kijk op de samenlev kreeg. In die jaren moet filosoof in Lubbers gevor zijn. De 'werkjes' van Kierke gaard, Bergsson en De CharJ" maakten grote indruk op hem- Maar Lubbers onthult ook1"' geheim achter zijn warrige ti gebruik: „Ik had in de tijd va' de problematiek van de kern-I wapens een gesprek met kardi naal Willebrands. Die adviseer-l de me: 'Probeer te verzoenen Doe datgene wat moet geb( ren, maar probeer begrip hebben voor degenen die daar anders tegen aankijken'. Dat is i misschien de reden dat ik war rig en niet altijd helder, probeer mee te denken met degenen die naar andere conclusies neigen Het boek belooft hij goed te lezen. Het zal niet op de rom melmarkt terecht komen me' een briefje: „Tweedehands spie- J gel te koop, nog zelden in ken." i onze Haagse redactie ien Haag - Jarenlang hee 'Staan tussen een groep V jntact moest meehelpen de iabinet zonder het CDA. e groep opereerde naast het igenaamde Des Indesberaad, raaraan behalve politici van <dA en WD ook politici van i66 deelnemen. Ook het Des idesberaad is erop gericht de reg vrij te maken voor een aars, CDA-loos, kabinet. Dit eraad vindt in alle openbaar- leid plaats. ie Kamerleden Van Gelder -dA) en Dijkstal (WD) beves- igden gisteren het geheime be ad dat tussen 1989 en 1993 .'stond. Behalve Van Gelder en ijkstal maakten nog zes politici leel uit van het beraad, at waren voor de PvdA de •en Haag (anp) - De Tweede lamer heeft gisteren definitief igestemd met de gedwongen te- ïgkeer van een groep Vietna- lezen naar hun geboorteland, ister Kooijmans (Buiten- idse Zaken) wist het parle- lent ervan te overtuigen dat de 'éügheid bij repatriëring naar "anoi 'maximaal' gegarandeerd Alleen GroenLinks houdt ijfels daarover. [Nederland en Vietnam hebben iegin deze maand in een verdrag vastgelegd dat de ongeveer 300 'asielzoekers om wie het gaat, in hun vaderland een nieuw be staan kunnen opbouwen. De UNHCR, de mensenrechte- ioorganisatie van de VN, zal erop toezien dat de Vietnamezen goed behandeld worden. Voorburg (anp) -In het eers [aantal afgesloten woninghypi jaar bijna 80 procent gegroeic [Dat blijkt uit cijfers van het Cen [dergelijke stijging heeft zich v< [daan. [In de eerste drie maanden van 1 hypotheken ingeschreven. Daar [ken. In totaal was daar een bedrag v hl dezelfde periode van 1993 w( ken met een totaalbedrag van 7, De hypotheekrente bedroeg in Procent. In het verleden lag de helft van 1986 en in de jaren vo( De groei had niet in alle delen verdubbelde het ingeschreven b 8 procent aanzienlijk achter bij D|PL0MA'S ZIJN de sleutel 9een kans en daarom de i onderwijs, leerplicht en studi [pen worden gestimuleerd hu I vergroten. Minister Ritzen, lid van ee onderwijsminister Van Kern ^gelijk onderwijs voor iede D.egroting. Hij heeft probleme fjpg en probeert daarom daai •ia de koppelingswetgeving sVsteem dat bedoeld is om voorzieningen, blijkt ook te c oen verblijfstatus hebben O' 19'ng naar Nederland gekom i ons land verblijven. minister stelt nu voor orblijvende vreemdelingen e nog binnen die termijn va e Tweede Kamer heeft gi rokje voor te steken. Want on sociaal-democratische s h tens alle gegevens toch rsn u' in een n09 gmterd n. Het tegenovergestelde b or achtergrond of voorge 'O™ werk, moet het ma zpir l nste staan-ls er tennr Dat knen bedruipen, t bet zo ver kan komi nande. Als de portemonn 1 s no9 te tellen

de Stem | 1994 | | pagina 2