Nieuwe ramp dreigt voor kasteel asteel Dussen doet veertig jaar dienst als raadhuis nroerend Goed da (Ginneken) Bedrijfsruimte praktijkruimte huuraangeboden DONDERDAG 30 JUNI 1994 chteraf bezien is het maar goed geweest dat de restauratie tijdens de oorlog op een laag pitje stond, want aan het eind van de oorlog werd het kasteel tijdens hevige :hietingen zwaar beschadigd. De meest voltreffers kreeg het kasteel op de zuid-oosthoek. Zo lag het er kort na de oorlog bij en zo ziet het er nu uit. Ie, Denia, bkamers, machine, gelegen, aug. BAARLAND (Zld) 6-pi luxe stenen bungalow, pr. per direkt. 076- 8732! leum van het kasteel een mooie gelegenheid om de gebruiksmo gelijkheden van deze middel eeuwse ambiance onder de aan dacht van een groot publiek te brengen. Op zich is dat niet iets nieuws. Ook nu het nog gemeen tehuis is, wordt het kasteel al vaak voor andere dan ambtelijke of bestuurlijke activiteiten ge bruikt, Zo wordt op haast com merciële wijze het kasteel aange prezen als een fraai decor voor huwelijksvoltrekkingen. Van heinde en verre laten jonge bruidsparen zich op het kasteel in de echt verbinden. Verder houdt de Stichting Vrien den van het Kasteel regelmatig cultureel getinte evenementen, zoals tentoonstellingen en con certen. Bovendien zijn er de jaarlijkse kasteelweken, die dit keer samenvallen met de jubi leumviering. Feesten De belangrijkste bron van in komsten voor de gemeente is echter de verhuur van de kelder van het kasteel aan de Arjan van Dijkgroep uit Geertruidenberg die haast wekelijks bourgondi- sche feesten op het kasteel ver zorgt. Het jubileumboek van Hellegers dat tijdens de jubileumviering wordt gepresenteerd, gaat maar in de marge over het kasteel. Hellegers heeft de gelegenheid vooral aangegrepen om de ont wikkelingen in de dorpen Hank en Dussen in de voorbije veertig jaar te schetsen. Hij doet dat door die periode in vier mootjes te hakken en apart te behande len: de jaren vijftig, de jaren van wederopbouw; de jaren zestigt de jaren van de grote verande ringen, waarin tradities over boord werden gezet; de jaren zeventig, de jaren van de grote vooruitgang en ten slotte de ja ren tachtig, de jaren waarin de wereld, Nederland en ook Hank en Dussen moesten ontdekken dat de bomen niet tot in de hemel groeiden. Aldus aange pakt geeft het boek van Helle gers een aardig tijdsbeeld. Het boek is geillustreerd met foto's uit de omvangrijke privé- collectie van de Dussense kapper Jan van Dortmont en uit de collectie van de Archiefkring Hank. j. 70, 5-6 verw., z. 750,-. 6-pers. ngkachel, Een belangrijk argument waarom burgemeester Hellegers vindt dat het kasteel een publieke functie moet houden, is dat het juist de gemeente is geweest die het kasteel voor de ondergang heeft behoed door het aan te kopen en het te gaan gebruiken als raadhuis. In 1939 werd besloten tot restauratie. Deze foto dateert uit 1941 toen het kasteel in de steigers stond. Omdat het toen oorlog was, werd er echter nauwelijks aan de restauratie gewerkt. foto polygoon ra staat op de nominatie te sen samengevoegd met Wer- dsm en Hellegers houdt zijn n vast dat na de herindeling t kasteel aan een particulier at verkocht en zijn publieke Ktie verliest. Hellegers betreft zou dat regelrechte ramp zijn. Juist raadhuis is het kasteel de itlopen veertig jaar een bin- id element in Hank en Dussen 'eest en dat moet in de toe- ast zo blijven, stelt Hellegers. lying. Rozenlaan 79 riswoning met erker en balkon. Isl.kmrs. Douche en vaste trap It mogelijkheid voor si.kamers. ag 2 juli van 13.00 tot 16.00 u. 13.00 tot 15.00 uur. i verkrijgbaar alleen tijdens formatie 04255-3435 tussen 18-19 u. T.K. Ginneken op uits lokatie herenhuis, gec gerenov., prijs op aanvr tel. 076-614134. tmberder J931 zag het er. anders nog 't een beetje somberder uit het kasteel. Dat jaar over- de laatste particuliere be laster, de excentrieke juf- Holina Suringar, beter be- als de 'vrouw met de zes R®'. Het uit de veertien y daterende kasteel was ern- tjin verval geraakt. De familie fyjuffrouw Lien bood het kas- 4zelfs te koop aan voor de TE KOOP: Hengstdijk, Zeeuws-VI. vrijst. moe woning, 130.000,- k.l 01148-1893. voor een IMercari IZwaluwe, Een blik in de burgemeesterskamer. KAMER/APP. (vr.) in en omstreken, weg. tel. 01184-60006. ykkig had niemand belang- ".g Op aandringen van de faalige Commissaris van de ®jjgin in Noord-Brabant, .onkheer Van Rijckevorsel, kocht f Sffleente het uiteindelijk de somma van 15.000, :y'pas nadat de familie Su- gar er vier jaar mee had ge- Echt happig was de ge- jWiteraad er niet op. Van de faadsleden stemden liefst vijf -n het besluit het kasteel te «Pa. '939 besloot de gemeente het Stel te restaureren en daarna r STUDENT, 23jr. zoekt p. 60 m2, kamer in Breda centr. Tel: [3 ruimtes: 01641-83379 E8 m2, rte. Huur (werkruimte), incl. toilet en Inl.: evnt. keuken eventueel c etage/verdieping met vrije opgang. Tel. 076-611640. GEZOCHT: për direct r woonr. in Breda voor entn. pjstel. 04905-2343 t L ETAGE of flat te huur gevf I" I omg. centr. of station Breda, evt. in onderhuur. Lit Zvl. zkt 01608-20593 fel. 01159- MET spoed etage/woon huis in Breda voor jon9 studerend stel. Huur ma*- nu nog 800,- incl. p.m. Tel. 076- dan voor-415189 De entree van het tegenwoordige kasteel-raadhuis. staande raadhuis kort na de be vrijding volledig verwoest werd door een explosie van een ach tergebleven mijn. Onder water Tijdens de watersnoodramp van 1953, toen de restauratie nog niet helemaal klaar was, moest het kasteel noodgedwongen al in de vuurlinie van de geallieer de beschietingen op Duitse stel lingen. Het kasteel werd ernstig beschadigd. Toch werd al vrij snel na de oorlog de herbouw ter hand gevat, nog steeds met de bedoeling het kasteel als raad huis in te richten. De noodzaak daartoe was alleen nog maar groter geworden omdat het be te gaan gebruiken als raadhuis. Toen het kasteel net in de stei gers stond, brak de Tweede We reldoorlog uit. In de oorlogsjaren werd er nauwelijks aan het kas teel gewerkt. Achteraf maar goed ook, want aan het eind van de oorlog lag het kasteel, samen met de rest van Hank en Dussen als raadhuis gaan dienen omdat het nood-gemeentehuis onder water stond. De officiële inge bruikname vond pas plaats op 22 juni 1954. Die datum wordt ook aangehouden voor de vie ring van het veertigjarig jubi leum. Voor de gemeente Dussen is de viering van het veertigjarig jubi- huur: Bedrijfsruimte op A1 -lokatie te Bergen op Zoom. 01666-3218 b.g.g. 01640-65859. In B.op Zoom div. 1 en 2-pers. appartementen Alles voll. gestoft, en gemeub. Huurpr. v.a. 900,- p.mnd. all-in. In 01640-51484 b.g.g. 350 Kamers studio centrum Roosendaal. Inl. tel. 01650-29943- (rechts) Een van de vaste gebruikers van het kasteel, be halve de gemeente, is de Arjan van Dijkgroep uit Geertrui denberg die regelmatig feesten in middeleeuwse stijl verzorgt. foto persburo sun productions irhuur van 'f De afdeling gemeente- 1 's gehuisvest in een torenkamers. °'s de stem/johan van gurp Een van de vele activiteiten bij het kasteel: de scouting presenteert zich op de open-gemeentehuisdag. foto willem blauw

de Stem | 1994 | | pagina 25