Grondprijzen gaan niet omlaag 6Geen papieren rompslomp meer' Den oek is van de karre gevallen elegenheic )t.- Antoniusschool int viswedstrijd leveren en Hulst werken samen aan nieuwe bibliotkeek in de regio l, sstem jen W Hontenisse willen belangstelling voor Hengstdijk nog jaar aanzien PLAATSELIJK nieuws KORTING rger Gefeliciteerd Getrouwd ZEELAND C2 Getrouwd Goeie morgen (0)pa Corrie van Gastel avo-leerlingen lansenius xposeren in Axel Meester Marien de Zwart gaat na 39 jaar onderwijs met vut P«1(1 Konijnenleven anno 1994 Clinge Koewacht St.-Jansteen Grote sluis in Yeere gestremd 1994 ens, bedankje, jubileum, b, huwelijk, verloving, ing, prestatie, examen, |\braham, enz. er kolom 1.09 incl. BTW, j| regel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm [BTW. Overige tarieven op |g. Foto's worden niet beretourneerd. 36882 of geef uw tekst or plaatsing af bij één van ren. Schriftelijke opgaven uitend geaccepteerd indien tes bekend zijn, ook indien ptaling bijgevoegd is. i ons het recht voor teksten laf van redenen te weigeren, itgever klachten bereiken gegeven tekst behoudt de [het recht voor om de naam chtgever bekend te maken. ns-de Jong in Lage Zwaluwe, or Boot in Breda. DONDERDAG 30 JUNI 1994 onze correspondente bben veren - Beveren en Hulst gisteren de samen- ikingsovereenkomst voor bibliotheekvoorziening in regio Kieldrecht-Nieuw uien ondertekend. Het is eerste concrete invulling i grensoverschijdende sa- tnwerking. Verschillende sprekers onder streepten het belang van deze overeenkomst. Na jaren van voorbereiding werd de kroon op het werk gezet en in september hoopt men het nieuwe filiaal in Kieldrecht te openen. Vanaf dat moment kunnen lezers uit beide grensdorpen daar hun boeken lenen. Volgens voorzitter H. Brugge- man van de bibliotheek werden er eindelijk spijkers met koppen geslagen en zijn alle betrokke nen apetrots op de realisering. Burgemeester A. Kessen toonde zich tevreden met de overeen komst waarbij Beveren meer fi nanciële offers brengt dan Hulst. „Bij dit project wordt de bevol king direct betrokken en in het intergemeentelijk overleg wor den nog meer zaken voorbereid. Ik zie dit als een stimulans voor samenwerking op actief terrein." Zijn collega F. Smet van Beve ren ging verder op de zaak in. „Dit is de eerste juridische structuur die, rekening houdend met de verschillende regelingen in beide landen, wordt onderte kend. Ik hoop dat er ook een concrete invulling komt op het gebied van samenwerking be treffende het milieu, drugbestrij ding en brandweer." Door de ondertekening ijveren de partijen gezamenlijk naar een gepaste bibliotheekvoorziening voor de grensregio. Het filiaal in Kieldrecht moet minstens negen uur per week opengesteld wor den en 15.000 boeken, tijdschrif ten, cd's en video's bevatten. Er wordt gezorgd voor voldoende mankracht en de basisschool in Nieuw Namen heeft een jeugdwisselcollectie ter beschik king gekregen. Het werkgebied van de biblio theek telt 6.500 inwoners en het gebouw zal geopend zijn in het weekend en ook 's avonds. De werking van de bibliotheek wordt begeleid door een advies groep samengesteld uit leden van de drie partijen. li onze verslaggever loosterzande - De grondprijs in Hengstdijk gaat niet nlaag. B en W van Hontenisse willen het zeker nog een jrtje aanzien voordat de grond daar in de uitverkoop iat. inW antwoorden dit op vra- 1 van M. Le Roy (Progressief ontenisse) en mevrouw J. Ha- jiaa-van Damme (lijst L. langnus). De grond in Hengst- ijkligt slecht in de markt, lolgens M. Le Roy komt dat loorle relatief hoge grondprijs au tachtig gulden exclusief btw e vierkante meter. Ook het dat er in Hengstdijk ijia altijd geheid moet worden vb-KiöboomJ gakt het gebied voor kandi- Daniëlle Machielsen] 24-06-'94. Breda Frank Schrauwen Wilma Kouters 24-06-'94. Zundert Vanaf morgen ga je er ma van genieten. Want van; daag is het de laatste da| dat je voor de gemeent^ werken mag. is dit rote ten dat t. at-bouwers wat minder inte- ssant. lisschien, zo opperde het twee kan het voorbeeld van imswaarde worden gevolgd. in onze correspondente kilst/Axel - De leerlingen havo-4 van de Jansenius dengemeenschap uit Buist exposeren hun werk tot juli in de Graanbeurs in It exposanten zijn leerlingen It het vak tekenen in hun exa- fenpakket hebben zitten. In de anbeurs zijn vooral tekenin- ih verscheidene technieken aangevuld met olieverf- «Herijen. e expositie is te zien tot maan- juli, tijdens de normale ungsuren van café-restau- at de Graanbeurs. Daar was jarenlang geen stukje bouwgrond aan de man te bren gen totdat B en W behoorlijk zakten met de grondprijs. Nu is er geen grond meer te krijgen. Wethouder B. Pauwels voelt er vooralsnog niets voor om die richting op te gaan. „Kijk, Lamswaarde was een stunt. We gingen naar zestig gulden met de prijs. Dat bleek een goede zet. Binnen een jaar was alles weg. In de zes jaar daarvoor hebben we echter geen meter grond ver kocht. We moeten daar natuur lijk geen gewoonte van maken. Maar in Hengstdijk is de tijd ook nog niet rijp om zoiets te doen. We hebben met elkaar afgespro ken dat we elk jaar de exploitai- teresultaen zullen bekijken en die geven nog geen aanleiding voor zo'n ingreep. We moeten nog even geduld hebben. In Ter hole is het tenslotte ook gelukt," aldus Pauwels. Hij is er evenmin voorstander van om in Lamswaarde een nieuw bouwplan te lanceren. De stuntprijs van zestig gulden is niet meer haalbaar en dan ligt wederom het gevaar op de loer dat niemand wil bouwen. Wel hebben B en W besloten mensen die een lapje grond op het oog hebben met een versnelde artikel 19-procedure aan een bouwver gunning te helpen. Pauwels is echter niet ongevoelig voor een verzoek van mevrouw J. de Cock-Ringoot (lijst P. Man- gnus) het plan Oosthof wat meer aan te kleden. Op dit plan maak te de gemeente forse winst maar de wijk ligt er volgens De Cock- Ringoot het slechtste bij. word 39 jaar vandaag en vieren zal ze het graag niemand is het vergeter), en dat zal ze weten Hartelijk gefeliciteerd Remco en Cindy "onze correspondent «I - De door de jeugdcommisie van de hengelsportvereni- _jg Geduld Overwint Alles (GOA) te Axel gehouden viswed- Pjd voor leerlingen van de basisscholen in de gemeente Axel ^wonnen door de St. Antoniusschool. pst werd in het water van de &ne kreek. Aan het jaarlijks Bgkerend evenement namen peeringen van zes scholen - De vangsten waren matig. Sividueel winnaar werd Kevin Gebrand van de Canisius- 1 te Zuiddorpe. Hij slaagde om 45 centimeter aan ge- %n vis op het droge te slaan. ^verdere prijzen gingen naar: 2. ^berley de Smit, 33 cm. 3. Joris Haak, 28 cm. 4. Dennis van de Eynde, 16 cm. (allen St.-Antonius- school), 5. Sylvie van Ecke, 15 cm, (Prinses Marijkeschool), 6. Nancy Herwegh, 15 cm, 7. Marnix Oppe neer, 15 cm, 8. Eimert Jan Goossens, 15 cm. (allen St.-Antoniusschool), 9. Liselot Luycks, 15 cm. (De Eike laar), 10. Christian Goense, 14 cm. (St. Antonius). Uitslag scholen: 1. St.-Antonius, Axel. 2. De Eikelaar, Koewacht. 3. Prinses Marijkeschool, Axel. 4. Ca- nisiusbasisschool, Zuiddorpe, 5. Gaspert van de Heydenschool, Axel. 6. De Warande, Axel. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Meester Marien de Zwart nu nog tussen zijn leerlingen Kloosterzande - Na bijna 39 jaar in het onderwijs te hebben gewerkt, maakt meester Marien de Zwart van de mogelijkheid gebruik om vervroegd uit te treden. Vandaag neemt hij op feestelijke wijze afscheid van 'zijn' school en 'zijn kinderen'. Na een aantal jaren als onderwijzer te hebben gewerkt aan lagere scholen in Oud-Vossemeer, Cadzand en Axel is de Zwart op 1 april 1965 als hoofdonderwij zer begonnen aan de toenmalige openbare school in de Cloosterstraat in KloosterAzande. In 1970 werd dit 106 jaar oude schoolgebouw verlaten om bezit te nemen van het splinternieuwe gebouw van de Sandeschool in de Pastoor Smulders- straat. In al die jaren heeft de nu 61-jarige directeur de supervisie gehad over de groe pen 6, 7 en 8. Samen met nog een drietal leerkrachten runde hij deze gemeente school. „De samenwerking met de gemeente is altijd soepel verlopen," aldus de boven meester. Wekelijks bracht hij een bezoek aan de gemeente om bepaalde zaken door te geven of te bespreken. Meester de Zwart is het geven van "onder wijs nog helemaal niet beu. Hij kan erg goed met de kinderen opschieten en doet het werk graag. Hij is vooral blij met het feit, dat hij van allerlei andere beslomme ringen af is. „Vroeger gaf je les tot half vier en dan was je om kwart voor vier thuis. Maar tegen woordig zijn er allerlei overlegsituaties, vergaderingen en besprekingen. Om nog maar te zwijgen over de administratieve rompslomp, die het werk steeds minder aantrekkelijk maakt. Ik voel het als een opluchting, dat ik daar vanaf ben." De scheidende directeur heeft in de 39 jaar onder-frwijs wel gemerkt, dat de mentali teit van de kinderen flink veranderd is, maar hij heeft er geen problemen mee. De kinderen zijn vrijer geworden, maar dat is geleidelijk gegaan en hij heeft zich steeds goed kunnen aanpassen. Veel veranderd Ook de rol van de ouders is in de loop der jaren flink veranderd. En dat vindt hij positief. Er zijn leesmoeders, overblijfmoe- ders, medezeggenschapsraad en ouderraad. Er worden allerlei buitenschoolse activi teiten georganiseerd, zoals bijvoorbeeld carnaval en avondvierdaagse. Jaarlijks wordt er een fancy-fair met rommelmarkt gehouden om geld te bij elkaar te krijgen om iets extra's te kunnen doen voor de school. Op deze manier konden onder andere al een video, tv en een soundmixer gekocht worden voor de school. Als hoogtepunten uit,zijn loopbaan op Kloosterfrzande noemt de Zwart de ver huizing naar het nieuwe gebouw in 1970. Belangrijk was ook 1983, toen de kleuter school erbij kwam met daarop volgend in 1985 de opening van een nieuw gedeelte aan de school. Ook de reünie in 1990 van oud-leerlingen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Sandeschool en tevens het 25-jarig jubileum van hemzelf heeft een diepe indruk op hem achter gelaten. Verrassing Op de vraag, hoe hij straks zijn vrije tijd gaat invullen, antwoordt hij, dat hij aller eerst wat achterstallig onderhoud aan huis en tuin gaat verrichten en dat hij zich bovendien gaat verdiepen in de mogelijk heden van de computer. Vandaag is het officiële afscheid. Deze dag is voor hem nog een grote verrassing. Hij moet 's morgens thuis blijven tot de leer lingen hem komen halen. Wat hem te wachte staat, weet hij niet. Wel is er om 15.30 uur een officieel gedeelte met men sen van de gemeente, gevolgd door een open receptie om 16.30 uur. /'DE zuidwestelijke hoek de bijna weergaloos %ie Voorste Kreek te Hoek, "e driesprong Molendijk/ '%ilaan, staat op een zwa- gemetselde voet een gasbel, of zo u wilt, een 11 geelkoperen plaat vermeldt ^arte letters: Maria heet ick ^bevriën de arme sondae- 'aHen tien. Ghegoten in ]».0 H 1503 - 26.4.85. En j,klein daaronder: "'lli'1978 weggehaald. Wklok 6,>ok'e t zo'n twintig cen- jls'r,fr.hoog is, stelt voor de itttv kerk van bet Itfe j op Vroondijke, ook k onder de namen Vrem- jlt' '°ndic, Vraendijk en Vran- 5ja]"et bestaat niet meer, het is j,iVee' andere dorpen daar in «f .ïf: verdronken. Het stam- fetiir i be§in van be 12e (tol? 'n 1114 werd er over Het lag ten noorden ji1 huidige dorp Hoek en de Si.. Polder, of, zoals J. L. 'u. ™w het- in zijn boek Omgeving, van vroeger (1(7/1967) omschrijft: „Boven eeL0VölPolder, waar nu de h.jP'kömt van de in 1952 Pierde Braakman." In 1488 ging de plaats te gronde, maar in 1515 had men het water weer zodanig onder controle, dat het herbouwd kon worden. Ruim 85 jaar wisten de dijken de zee te weren, maar op 25 of 26 novem ber 1601 kwam het definitieve einde. Aan deze ondergang wa ren overigens al enkele jaren van strijd tegen het water vooraf gegaan. Hoe het met de inwoners van het dorp en de omringende polders vergaan is, weten we niet, maar een deel heeft zich in ieder geval weten te redden, waaronder de predikant Johan nes Bollius. Hij en de anderen vluchtten naar het toen recent aangelegde Mauritsfort. Van daaruit trachtte hij zijn gemeen teleden te hergroeperen en een bescheiden buurtschapje kon uitgroeien tot een dorpje: Hoek. Twee eeuwen De uit de toren van Vreemdijke geredde klok werd in 1608 opge hangen in de toren van het nieu we kerkje. Volgens Platteeuw (mond. med.) is Hoek daarmee de tweede gemeente waar een kerk speciaal voor de protestan te eredienst werd gebouwd. Ter- neuzen was al in 1599 voor ge gaan en in 1612 volgde IJzendij- ke, ofschoon dat de naam heeft de eerste te zijn. Hoe dan ook, bijna twee eeuwen kon de klok daar ongestoord blijven en ge luid worden als daar behoefte an was. Het luiden van de kerkklokken voor de aanvang van een open bare godsdienstoefening werd echter verboden door de Fransen nadat die in 1794 Zeeuws- (toen eigen Staats-) Vlaanderen had den bezet en ingelijfd bij Frank rijk. Op 22 oktober 1798 over trad iemand dat gebod en een groepje Franse militairen haalde voor straf de klok weg. Op een kar werd ze afgevoerd en tijdens die tocht moet de kar gekiept zijn, waardoor de klok eraf rol de: „D'n Oek is van de karre gevallen." Het is een wat negatieve, mee warige uitspraak. Wie haar ge bruikt, bedoelt eigenlijk te zeg gen dat iemand van Hoek wat minder is dan een ander. Het is geen compliment. Meer zoiets als wanneer iemand zegt: „Ze ko men achterna als de ballen van Axel!" Die bedoelt dan ook niet te zeggen dat het in Axel zulke rappe zijn. Niet terecht natuur lijk, alleen curieus dat zoiets zolang mee kan blijven gaan. Dat terzijde. Die klok is toen afgevoerd naar Axel en hangt ze daar nog niet altijd in de toren van het stad huis? Of is dat een achterhaald verhaal en is ze tijdens de Twee de Wereldoorlog gestolen? Rest nog één datum: 26 april 1985. Daar gaat ook een verhaal aan vooraf. Aan de kreek stond eertijds een grote boom, een beetje het symbool van Hoek. Als we goed zijn geïnformeerd was het een Canadese populier en stond hij bekend als 'de koe koeksboom'. Hij werd echter door de bliksem getroffen en moest gerooid worden. Om iets te behouden van dat symbool van Hoek, kapte de priester beeldhouwer Omèr Gielleit uit Breskens er een beeld uit, voor stellende moeder Theresa en door hemzelf 'Meditatie' ge noemd. Het beeld rotte echter vrij snel weg en voor zover ons bekend is er niets anders meer Dit klokje op een zware gemetselde voet in Hoek is een herinnering aan een verdronken dorp met vele namen. FOTO WIM KOOYMAN over dan een foto in het boek 'Opstanding der Bomen' van Omèr Gielleit (1981). De Stichting Evenementen Hoek zocht in het kader van 'Hoek Totaal' een ander beeldmerk voor het dorp en men vond dat in het verleden, in Vreemdijke dus. Dankzij een gemeentelijke subsidie kon een plaatselijke aannemer de sokkel bouwen en de door de Machinefabriek Sas van Gent gelaste roestvrijstalen ombpuw van he klokje aanbren gen. Omdat men het geheel op koninginnedag 1985 wilde ont hullen, moest het tijdig klaar zijn. Als de plaat niet liegt, was dat dus vier dagen tevoren. De onthulling geschiedde door bur gemeester C. Ockeloen, samen met Hoeks oudste inwoner toen, Piet de Jonge, algemeen bekend als Piejoje. Het ontwerp is van de Stichting Evenementen Hoek. Met dank aan mevrouw A. Hoor- naert en de heren P.J. Baert, J. v.d. Lijke, W.A. Gosselaar, A. de Groot en J.L. Platteeuw. ALS U OOIT in de wachtkamer van een dierenarts hebt gezeten dan weet u dat de dieren zich daar opmerke lijk rustig gedragen. Honden en katten die elkaar op straat zouden verscheuren, zitten bij de dierenarts vanaf de schoot van hun bazen of vrouwtjes timide en berustend langs el kaar heen te kijken. Op de dag dat ik de dieren arts een zieke poes ter behan deling wilde aanbieden, be vond zich onder de wachten den een zekere Jasper, een jongen van een jaar of tien uit mijn straat, met een wit ko nijn. Gek genoeg zat dit dier niet op de schoot van zijn eigenaar, maar in een kooi die op de grond was neergezet. „Wat is er met hem?" vroeg ik. „Hij is agressief," zei Jas per. „Hij valt iedereen aan. Hij gromt en bijt als een pit- bullterrier. Ik hoop dat de dierendokter er iets op weet. Zoals het nu gaat is het geen doen! Dan mag ik hem niet houden." Zijn daarna volgende relaas zou je exemplarisch voor de huidige tijd kunnen noemen, gezien door konijne-ogen dan. Jasper vertelde dat hij een jaar geleden, na de schei ding van zijn ouders, bij zijn vader was gaan wonen. Vader had een vriendin gevonden en Jasper kreeg, bij wijze van introductie-aanbieding, een konijn. Hij noemde hem 'Nijntje'. Een passende naam, voor zo'n zacht en bedeesd dier. Want dat was Nijntje in die tijd. De nieuwe vriendin van Jas pers vader kon het niet al te best met de jongen vinden en zo keerde Jasper terug naar zijn biologische moeder, ge lijk dat zo vertederend heet. Maar Jaspers moeder wilde Jasper wei, maar Nijntje niet in huis en derhalve ging het dier na ehe tijdje naar het asiel. Jasper, geschokt door de ontvoering van het konijn, smeedde een complot met zijn vader. Pa, die intussen gebroken had met zijn vriendin en nu met een vriend samenwoonde, bood zich aan als voogd over het konijn en zo mocht hij het dier van de asielbaas mee naar huis nemen. Jasper vond het allang goed, zolang hij zijn konijn maar af en toe mocht komen vertroetelen. Wat Jas per betrof was de bezoekrege ling een prima instelling. Wat Jasper minder leuk vond was, dat zijn vader en zijn vriend het konijn hadden her doopt. Het dier heette voortaan 'Herman Brood'. Het viel Jasper bovendien op dat Nijntje sedert zijn naams verandering zo nerveus en bij- tgraag was geworden. Hij zat grommend en trillend in de kooi die zijn twee voogden noodgedwongen voor hem hadden gekocht. Wie een vin ger tussen de tralies stak moest blij zijn als hij hem niet kwijtraakte. Na een paar maanden bleek de ware oro- zaak van Nijntje's kwaadaar dige gedrag. Jaspers vader had de kooi met Nijntje, alias Herman Brood erin een plaatsje in zijn woon kamer gegeven, tussen twee enorme luidspprekerboxen in. Als liefhebbers van house muziek stelden Jaspers vader en zijn vriend het konijn elke avond aan een enorme hoe veelheid decibles uit de beide luidsprekers bloot. Nijntje, alias Herman Brood werd dan ook horendol. Zijn grote oren, bedoeld om zelfs de fijnste geluidjes op te van gen, werden gebombardeerd met een lawaai dat alleen ko nijnen op oefenterreinen van de artillerie weieens meema ken - maar die keizen het hazepad. Nijntje, alias Her man Brodo bleef niets anders over dan de razernij. Het was een relaas dat 'bij de konijnen af' mag heten. Jasper en zijn konijntje wer den binnengeroepen. Na een poosje kwam Jasper, zonder konijn en met een bedrem meld gezicht de wachtkamer weer in. „Nijntje moet hier blijven," zei hij zacht. „Als hij niet kalmeert, zegt de doker, moet hij misschien een spuitje hebben. Die muziek heeft Nijntje gek gemaakt." En toen, in een opwelling- van ontzetting en met tranen in zijn stem: „Waarom moest mijn vader ook gaan schei den? Bij ons thuis was dat nooit gebeurd met Nijn. Want daar had mijn vader nooit muziek aanstaan...." VISWEDSTRIJD - Aan de vis wedstrijd van de Clingse Hen- gelaarsvereniging namen 26 personen deel. In totaal werd 52 kilo en 180 gram vis gevan gen. Uitslag: 1. R. de Koek, St.-Gillis-Waas 9520 gram; 2. R. Vertenten 7860, 3. L. IJze- wijn 6100, 4. D. Bertram 4400, allen Clinge; 5. G. d'Hooghe, De Klinge 4140 gram. AUTOWASSEN - De jongens- chiro in de Grensstraat houdt zondag 3 juli een autowas-ac- tie. Deze wordt gehouden op het terrein van de chiro en duurt tot 16.45 uur. Tijdens de wachttijden kan men in de door de aspiranten uigebate bar iets drinken. De opbrengst is bestemd voor het bivak van deze groep. WANDELEXCURSIE - De natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut houdt za terdag 2 juli om 10.00 uur een wandelexcursie. Verzamelen aan de ingang van de Matthijsstraat te Koewacht. De buurtvereniging De Ros kam hield tijdens de kermis een koningsschieting op de liggende wip. Deze werd ge houden op het terrein van café Sport. Nu er'geen schietingen op de staande wip meer mogen gehouden worden, nam de buurtvereniging dit initiatief zodat het traditionele wip- schieten tijdens de kermis toch doorgang kon vinden. Van onze verslaggever Veere - De grote sluis in Veere blijft tot omstreeks 20 juli gestremd. Het herstel van de deuren van de sluis en het plaatsen hiervan vraagt meer tijd dan verwacht. De kleine sluis is normaal in bedrijf.

de Stem | 1994 | | pagina 17