België verdreven uit Orlando Kr in c kort Dansei Salenko treedt met record uit anonimiteit Vrijwilligers soms wat te opdringerig Effenberg verbitterd over verwijdering PRIJSVRAGEN Bondscoach Pol van Himst ontluisterd na 0-1-nederlaag tegen Arabieren 'Kookpot staat al klaar voor bondscoach Michel' [alve finales Fans winnen van politie DE STEM WORLDCUP USA 94 Beste nummers drie Doelpuntenmakers Rode en gele kaarten BSTEM ollegraf en vratilova bij [atste vier kortV terlies Basting, (hulken verder Laatste oortje versnoept sport sportnieuws DONDERDAG 30 JUNI 1994 Palo Alto (rtr) - Niet de ver wachte smaakmakers Roma- rio, Roberto Baggio of Berg kamp maar de anonieme Rus Oleg Salenko is voorlopig topscorer van het WK. In het duel tegen Kameroen verbe terde hij met vijf treffers het recordaantal doelpunten in een wedstrijd op een mondi aal kampioenschap. De Rus was zelf nog het meest verbaasd over zijn prestatie. Grinnikend als een schooljongen zocht hij naar de juiste woorden.' „Dit gebeurt maar één keer in je leven. Op dit moment voel ik niks speciaals. Misschien dat het straks nog komt," zei de aanval ler vlak na de wedstrijd. In zijn voorgaande interlands maakte Salenko slechts een handjevol goals. Hij wist niet eens hoeveel. „Ik tel ze nooit," verontschuldigde hij zich. Een official van het Russische team schoot hem te hulp. In oefen- en kwalificatiewedstrijden trof hij viermaal doel. Zijn produktie op het WK bleef tot dinsdag be perkt tot het verzilveren van een strafschop tegen Zweden. De aanvaller beschrijft zichzelf als een gewone jongen. In okto ber 1969 zag hij in St. Peters burg het levenslicht. Zeseneen half jaar geleden trouwde hij met zijn jeugdliefde Ira. Zijn professionele voetbalcarrière be gon hij bij Dynamo Kiev. Vier jaar lang speelde hij voor deze club. In 1993 maakte hij de over stap naar West-Europa. Afgelo pen seizoen kwam hij uit voor het Spaanse Logrones. Straks mag hij het op een hoger niveau proberen. Valencia, de oude club van Guus Hiddink, contracteer de hem. Volgens bondscoach Sadyrin zijn Salenko's kwaliteiten eindelijk op het WK naar buiten gekomen. „Hij is een talentvolle aanvaller. Zijn zestien goals in de Spaanse competitie bewijzen dat. Voor aanvang van het WK was ik nog ontevreden over zijn prestaties. Daarom mocht hij in het ope ningsduel tegen Brazilië pas hal verwege de tweede helft inval len." „Tegen Kameroen wilde ik zijn capaciteiten gebruiken. Voor de wedstrijd ben ik naar hem toe gegaan. Ik zei: 'Als jij je van je beste kant laat zien, moet je in staat zijn een paar treffers te maken'. Dat het er vijf zouden zijn, had ik niet verwacht." Salenko maakte alle doelpunten met zijn rechtervoet. In de eerste helft maakte hij een onvervalste hattrick. Het kostte hem weinig moeite in de tweede 45 minuten ook nog tweemaal te scoren, waarvan één keer uit een straf schop. Tijdens de wedstrijd had Salenko absoluut niet het idee dat hij met een 'recordpoging' bezig was. „Ik realiseerde het mij pas toen de speaker het in het stadion omriep." Washington - België keert vandaag nog even terug naar Daytona Beach. 'Om de valiezen te pakken', zoals bondscoach Pol van Himst het uitdrukte. Saudi-Arabië verdreef de Belgen gisteren uit het zo geliefde Florida. Dóór de 1-0-nederlaag in Washington zakte België achter Oranje en Saudi-Arabië naar de derde plaats in de eindrangschikking van groep F. Waar de reis voor de achtste finale heen gaat, wordt pas de komende nacht bekend. Indien de nummer 3 uit groep D (Ar gentinië, Bulgarije of Nigeria) Rusland uit de laatste zestien zou verdrijven, is Duitsland za terdag in Chicago tegenstander. Anders wacht dinsdag in Boston waarschijnlijk Argentinië. Op ponenten van een zwaarder kali ber dan Ierland, waar België na de winst op Nederland zo vast op gerekend had. „Ik ben ont luisterd," kon van Himst maar moeizaam uitbrengen. „Na de zege tegen Oranje had niemand er meer op gerekend dat we de eerste plaats nog uit handen zouden geven. Vandaag hadden we minimaal een punt ingecal culeerd. Het keerpunt kwam door dat weggevertje in de vijfde minuut. Daarna ontpopte Saudi- Arabië zich als _een gcjyaari^jke counterploeg. We kregen nog kansen genoeg, maar konden de bal er gewoon niet instampen." Met het keerpunt doelde., van Himst op de fraaiste actie uit de wedstrijd. In de vijfde minuut kreeg Saeed Owairan de bal ter hoogte van de middenlijn te pak ken. De, 26-jarige aanvaller van Al Shabab, door de FIFA in 1993 uitgeroepen tot wereldtopscorer, begon aan een lange solo. Hij omzeilde de benen van achter eenvolgens Smidts, De Wolf en Albert en lepelde de bal hoog in het dak van het doel. Preud'homme, de enige doelman tijdens dit WK nog zonder te gentreffer, moest na 185 minu ten buigen. Net als tegen Marokko en Ne derland produceerde Saudi-Ara bië dus al een doelpunt binnen de eerste tien minuten. De Bel gen hadden daaruit de les moe ten trekken dat ze vooral in de beginfase waakzaam moesten zijn. Maar dat was niet het ge val. „Al binnen vijf minuten schoven we de bal drie, vier keer direct in de voeten van een te genstander. We begonnen onver klaarbaar slap aan deze wed strijd," moest van Himst bea men. De Belgische bondscoach had daar zelf schuld aan. Om een schorsing te vermijden liet hij de met een gele kaart belaste spe lers Grün en Weber buiten de ploeg. Borkelmans en Emmers kregen rust, omdat ze tegen Ne derland hun krachten hadden opgebruikt. Medved en Smidts moesten in de defensie voor vers bloed zorgen. Boffin kreeg een kans links op het middenveld, terwijl het eeuwige talent Wil mots zich in de punt van de aanval mocht melden. Van Himst weigerde na afloop van een misrekening te praten. „Zoveel is er ten opzichte van De volgorde van de nummers drie op woensdag 29 juni luidt: Ï.België/3 2 0 1 6 2-1 2. Verenigde Staten3 1114 3-3 3. Italië3 1114 2-2 4. Bulgarije2 10 13 4-3 5. Rusland3 1 0 2 3 7-6 6. Zuid-Korea3 0 2 1 2 4-5' De vier beste nummers drie gaan over naar de achtste finales. Zuid- Korea is als mogelijke kandidaat voor de tweede ronde al weggeval len. WorldCup USA 94 DoorWilberHack Yaounde - In Kameroen heerste na het verlies van 1-6 tegen Rusland een stemming als dreigde de wereld te vergaan. Het hele centraalafrikaanse land leek van schrik verstard. Een radiocommentator: „Iedere inwoner van ons land voelt het alsof hij een broer of vriend heeft verloren. Deze nederlaag heeft in heel Kameroen verbittering en teleurstelling veroorzaakt." Alleen op de markt in hoofdstad Yaounde heerste woensdag enige vrolijkheid. Een koópvrouw stelde lachend: „Ik heb een kookpot gereed staan voor bondscoach Henri Michel." Een andere vrouw op de Mokolo-markt zei met een knipoog: „Michel kan beter meteen doorreizen naar Frankrijk." die wedstrijd tegen Nederland toch niet veranderd?," voerde hij als verweer aan. „Bovendien is Weber niet gespaard. Wilmots toonde in de training een betere vorm. Daarom wilde ik hem eens in de punt van de aanval uitpro beren." Het experiment duimde tot tien minuten in de tweede helft. Toen kon Wilmots gaan douchen en moest Weber alsnog aan de slag. Zijn voorganger had al een le gertje kansen om zeep geholpen. Door de voorsprong van Neder land tegen Marokko ging België de rust in als derde in groep F. Van Himst spoorde zijn ploeg aan tot meer aanvallende activi teiten, maar durfde het niet aan nog een extra spits in te brengen. In de 20e minuut was Nilis de aan de lies geblesseerde Degryse al komen vervangen. Van Himst moest een wissel achter de hand houden, omdat zijn middenvel ders Vanderelst, Staelens en Sci- fo als gevolg van het slopende klimaat in Orlando er totaal door heen zaten en ieder mo ment konden bezwijken. Tot het laatste fluitsignaal van arbiter Helmut Krög viel met geen zinnig woord te zeggen, hoe de eindrangschikking er in groep F eruit zou zien. Falatah liet de kans liggen Saudi-Arabië met een treffer naar de eerste plaats te loodsen. Een voorzet van in valler Al Dosari zorgde voor veel verwarring. Al Bishi kreeg tot tweemaal toe de kans de bal langs Preud'homme te werken, maar het leer hobbelde langs het Belgische doel. Een na rust wat geïnspireerder spelend België zette Saudi-Ara bië bij tijd en wijle flink onder druk. Maar doelman Deayea, die met zijn blunder Oranje aan de overwinning hielp, 'toonde zich nu een betrouwbare sluitpost. Kushandjes uitdelend aan het publiek verliet bondscoach Jorge Solari na afloop het veld in de wetenschap dat hij voor het eerst sinds 1966 (Noordkorea) een Aziatisch land naar de tweede ronde bij de WK had geloodst. De geëmotioneerde coach be dankte in een toespraak de Ar gentijnse president Menem, die hem als opvolger van Beenhak ker bij de Saoedie-Arabische prins Feisal had aanbevolen. „Toen we in Amerika arriveer den, heb ik geroepen dat Saudi- Arabië tweede zou eindigen in de groep. Niemand geloofde het, maar die belofte is vandaag toch mooi ingelost," zei Solari. En er was geen Belg meer, die lachte. BELGIË - SAUDI-ARABIË 0-1 (0-1). 5. Owairan 0-1. Scheidsrech ter: Krug (Dui). Toeschouwers: 52.000 (uitverkocht). Gele kaart: Scifo, Smidts (België), Madani, Fa latah (Saudi-Arabië). BELGIË: Preud'Homme; Smidts, De Wolf, Albert en Medved; Staelens, Van der Eist, Scifo en Boffin; De gryse (24. Nilis) en Wilmots (54. Weber). SAUDI-ARABIË: Al Daeyea; Zeber- mawi, Madani, AI Chlaiwi en Al Jawad; Al Bishi, Saleh, Owairan (63. Al Dosari) en Jebreen; Mohammed (46. Al Muwallid) en Falatah. Saeed Owairan maakt het V-teken nadat hij Saudi-Arabië aan de leiding heeft geholpen tegen de Belgen. foto Orlando - Oranje blijft in Orlando.. Dit betekent dat Tony van Gelder nog geen afscheid hoeft te nemen van het Nederlands voetbalelftal. Van Gelder is een van de 2000 vrijwilligers bij de WK- organisatie in Orlando, die al dan niet zonder taak de drukte nog groter maken. Tony van Gelder (41) woont nu tien jaar door zijn huwelijk in Orlando en is afkomstig uit Den Bosch waar hij vroeger bij Con cordia SVD nog samenvoetbalde met ex-NAC-speler Cees Scha pendonk. In zijn huidige woon plaats gaat hij maar zelden naar het voetbal kijken. Aan de vide obanden met eredivisievoetbal van Studio Sport, die zijn vader WorldCup USA 94 Door Henk Mees hem steevast opstuurt, beleeft hij meer plezier. Het WK is een buitenkansje voor hem. „Van een vriend hoorde ik dat de organisatie in Orlando vrijwilligers zocht. Toen heb ik me aangemeld. Ik werd aange nomen als tolk want ik kan ales wat de trainers en spelers zeggen vanuit Nederland, Duits en Spaans vertalen in Engels en andersom. Zo kan ik mooi alles van dichtbij volgen. De wedstrij den, de trainingen en de pers conferenties in Lake Nona." Soms wordt Tony van Gelder als te opdringerig beschouwd. „Ik stond vorige week alleen maar te doen wat ik moest doen, vert.alen wat Dick Advocaat zei, toen Ger Stolk, de perschef van de KNVB, ineens tegen mij uitviel. 'Nu is het alleen nog voor de Neder landse pers. Je hebt onderhand wel genoeg verteld aan die Ame rikanen', brieste die Stolk." Tony van Gelder laat zijn plezier er niet door vergallen. Straks wordt alles weer gewoon. „Als ik 's avonds thuis kom en mijn buurman tref, weet die nu na bijna twee weken nog niet wat die Soccer World Cup eigenlijk voorstelt. Een vrouwelijke colle ga van mij hier in het perscen trum zei gisteren nog dat ze het zo jammer vond dat ze alleen maar in Orlando als vrijwillig ster mag werken. Want ze was zo graag naar Brazilië in San Franscisco gegaan. Om Pele te zien voetballen, zei ze." Net als al die andere 2000 vrij willigers krijgt Tony van Gelder geen dollar betaald voor zijn inspanningen. Hij is zo ver knocht aan het voetbal dat-ie voor het duel van Oranje in Washington tegen Saudi-Arabië zelfs een autoreis van 17 uur over had. In Orlando kan hij zich straks weer richten op zijn groothandel in grammofoonpla ten uit de jaren vijftig, zestig. Daarmee reist hij wekelijks beurzen door het hele land af. Nog een duel in de Citrus Bowl en zijn vrijetijds-job zit er op. Tony van Gelder zal zich niet vervelen. Bij basketbalwedstrij den van Orlando Magic is hij vaste klant en op 23 juli gaat de zo zelden gebruikte Citrus Bowl open voor een reünie van The Eagles. Ook een belevenis. Van onze verslaggever Chicago - Hij heeft de oogop slag van een lieve koorknaap, maar als voetballer is Stefan Effenberg een zuurpruim. Met zijn blonde haar en char mante glimlach ziet hij er onschuldig uit, maar in het veld is hij zeldzaam arrogant. Aan de interlandcarrière van Ef fenberg kwam dinsdag een ein de. De 25-jarige middenvelder uit Hamburg stak één vinger teveel op. Hij maakte een ob sceen gebaar naar de Duitse fans tijdens het duel tegen Zuid-Ko rea (3-2) en werd door coach Vogts opgeofferd. Vogts had au toriteitsproblemen en greep zijn kans om die te herstellen door het wegsturen van Effenberg. Doelman Uli Stein overkwam in 1986 iets soortgelijks. Hij moest het WK verlaten na kritiek op teamchef Franz Beckenbauer. Effenberg is verbitterd over zijn verwijdering. „Ik heb spijt van mijn gebaar maar de straf is belachelijk. Vogts zocht een zon debok en vond die in mij." Hij wil zijn verhaal exclusief verko pen aan een Duitse krant. Zijn vrouw Martine, zijn financiële manager, wil er een half miljoen voor hebben. De boulevardbla den staan in de rij. Buitenbeentje De speler van Fiorentina is altijd al een buitenbeentje geweest. Bij Borussia Mönchengladbach wer den zijh doldwaze escapades met Problemenkindje Stefan Effenberg komt bij van de emoties aan de rand van het zwembad. foto epa zijn geestverwant Jörg Neun met de mantel der liefde bedekt, om dat hij onmisbaar was. Zo de monteerde hij ooit tijdens een buitenlandse trip een flipper- automaat en zette die in zijn kamer weer in elkaar. Hij kocht' een luchtbuks en sloot wedden schappen af hoeveel hotellam pen hij zou raken. Hij maakte een joyride met de jeep van trainer Jupp Heynckes en zette het voertuig daarna op de vuilstortplaats. Met Heyn ckes, met wie hij bij Bayern München weer botste, kreeg hij hoogoplopende ruzie over de manier van cola drinken. „Zul len we het buiten maar uitvech ten," stelde hij de trainer voor. Met zijn medespelers lag hij re gelmatig in de clinch. „Een spe ler die mijn plaats wil, kan nooit mijn vriend zijn. Hij zit aan mijn geld en dat moet ik verdedigen." Lange tijd was hij dik bevriend met de Deense international Brian Laudrup. Ze speelden sa men bij Bayern München en werden ook met z'n tweeën in 1992 weggestuurd nadat Bayern een rampseizoen had doorge maakt. Effenberg en Laudrup werden verantwoordelijk gesteld voor een slechte sfeer binnen de ploeg. Ze belandden bij Fiorenti na, maar degradeerden met de Italiaanse club al na een jaar. Intussen had het tweetal slaande ruzie gekregen. Effenberg had een plezierritje gemaakt met de gloednieuwe Mercedes van Laudrup, die dat uitdrukkelijk verboden had omdat de auto nog niet verzekerd was. Berti Vogts haalde Effenberg in het Duitse elftal onder 21 jaar, maar liet hem al snel een jaar links liggen. Een disciplinaire maatregel. In 1991 drong hij door tot de Duitse ploeg. Hij debuteerde in Cardiff in de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Wa les, die Duitsland met 1-0 ver loor. Eind 1992 predikte hij tij dens de trip naar Zuid-Amerika de rebellie tegen Lothar Mat- thaus. Hij verloor de strijd om de macht èn voorlopig zijn plaats in het nationale elftal. Op het WK in de USA verliet hij het openingsbanket voortijdig. Naar een diner met ploeggeno ten en echtgenotes nam hij zijn twee kinderen mee. Uitingen van een geboren provocateur, die lak heeft aan anderen. „Als ik mijn karakter verander, ga ik slechter spelen. Dan ben ik niet meer de Effenberg die ik nu ben," was zijn excuus. Het wegsturen van Effenberg heeft ook in Italië beroering ge wekt. Bij zijn club Fiorentina is men boos. „Voorzitter Vittorio Cecchi Gori zal waarschijnlijk woedend zijn. Effenberg heeft de club enorme schade berokkend," schrijft het dagblad Corriere dello Sport. Manager Giancarlo Antognoni neemt het op voor de Duitser: „Effenberg was ner veus. Waarschijnlijk door de po sitie die hij van Vogts had gekre gen. Hij kan geen rechterverde- diger spelen. Zijn reactie was echter buiten proporties. Bij ons had hij na dat gebaar met de middelvinger omhoog een verge lijkbare straf gekregen." 1. Salenko (Rus) 6 2. Klinsmann (Dui) 4. 3. Batistuta (Arg), Dahlin (Zwe), Romario (Bra) 3. 6. Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Hagi, Raducioiu (Roe), Knup (7 Valencia (Col), Amin (Sau), Caniggia (Arg), Hong Myung-bo (Zl Caminero (Spa), Stoitsjkov (Bul) 2. 17. Bernal (Mex), Aldridge, Houghton (Ier), Chaouch (Mar), Al Ja Owairan (Sau), Amokachi, Amunike, Yekini (Nig), Dino Massaro (Ita), Bebeto, Rai, Marcio Santos (Bra), Bregy, Su] Chapuisat (Zwi), Kennet Andersson, Brolin, Ljung (Zwe), Deen Albert (Bel), MUla, Siasia, Embe, Omam-Biyik (Kam), Hwang St hong, Seo Jung-won (ZKo), Jonk, Taument, Bergkamp, Roy Maradona (Arg), Rekdal (Noo), Salinas, Guardiola (Spa), Stev, Wynalda (VSt), Lechkov, Borimorov *(Bul), Petrescu (Roe), Gavj Lozano (Col), Riedle (Dui), Erwin Sanchez (Bol), Ratsjenko (Rus) 1 Eigen doel: Escobar (Col) 1. i Haag (anp) - De Haagse woridcup U5A 34 VTakenman J. van Zweden IN CIJFERS teeft Ruud Gullit zijn ex' HV UJrCnj aangeboden voor het ^riceren en verkopen van shirts met daarop een dis- iminerende en beledigende jikatuur van de vedette. Zweden heeft dit in een Jïéf aan de advocaat van Gul lit 1 hoo Ier ged pre bar Uit linj worden met ingaan van de achtste finales geschrapt. Rode kaarten: Bolivia (2): Etcheverry, Cristaldo; Italië (1): o Kameroen (1): Song; Roemenië (1): Vladiou; Rusland (1): Gorloekovi Spanje (1): Nadal. Gele kaarten: Argentinië (2): Caceres, Caniggia; België (5): Gri Weber, Borkelmans, Scifo, Smidts; Bolivia (8): Soria, Baldivieso j Borja, Quinteros; Rimba, Cristaldo (2); Brazilië (2): Mauro Silf Aldair; Bulgarije (5): Lechkov, Ivanov, Jankov, Hubchev, Borimorl Colombia (7): Herrera, Valderrama (2), Alvarez (2), De Avila, Gavil Duitsland (6): Kohier, Möller, Effenberg (2), Klinsmann, BrehJ Griekenland (6): Tsalouhides, Manolas, Alexoudis, Hantzides, Mij poulos, Karayannis; Ierland (7): Phelan (2), Coyne, Irwin (2), Real Houghton, David Kelly; Italië (3): Signori, Casiraghi, Albertini; Kaijj roen (5): N'Kongo, Tataw, Mbouh-Mbouh, Kana-Biyik, Songo'o;M rokko (10): Naybet (2), Daoudi, Azzouzi, El Hadrioui, Nader, El Kha] Bouiyboud, Hababi, Samadi; Mexico (6): Suarez, Del Olmo ,nn7P wpr«?laaaever Campos, Garcia, Garcia Aspe; Nederland (8): Van Gobbel, Frank 11 Boer, Witschge, Jonk, Bergkamp, Rijkaard, Wouters (2); Nigeria .«den - Manon Bollegraf Amunike, Oliseh, Eguavoen, Emenalo; Noorwegen (6): Haaland i_ TTOC+Q KoöplpiHQfpr Leonhardsen, Björnebye, Sörloth, Johnsen; Roemenië (5): Raducii ft a*S (2), Mihali, Lupescu, Belodedici; Rusland (9): Chlestov (2), Karp j de afscheidstoemee van Tsjarin, Gorloekovitsj (2), Koeznetsov, Nikiforov (2); Saudi-Arabië 1 ,iri0 Nnvratilnva OD Al Dossari, Al Jawad, Amin, Jibreen, Al Deayea, El Muwallid, Mada o- Falatah; Spanje (7): Luis Enrique, Caminero (2), Salinas, Abelari [fllblGQOn C16 halve linaies Hierro, Ferrer; Verenigde Staten (4): Harkes (2), Lalas, Clavi Cw dubbelsüel bereikt. Zuid-Korea (6): Kim Yoo-sung, Choi Young-il (2), Ko Jeong-wo. nnei uuuuciapc Shin Hong-gi, Park Jung-bae; Zweden (4): Dahlin (2), Schwarz, Mil baan twee werden Ingelise Zwitserland (4): Herr, Subiat, Knup, Bregy. Marin Mnrir in twee Twee gele kaarten voor spelers van geplaatste landen betekenen e nehuis en X ,wianHc/ automatische schorsing van één wedstrijd. De andere gele kaarti :ji!S verslagen. JJe IN eaerianas/ j4-j11oatische combinatie werd WorldCup USA 94 Een team bestaande uit supporters van het Nederland: elftal heeft in een heuse voetbalwedstrijd de politie va: Orlando met 6-4 verslagen. De Amerikanen kregen 'ver sterking' van enkele spelers van het Nederlands politie] team dat in Orlando mede verantwoordelijk is voor opvang en begeleiding van de aanhang van Oranje. De absolute hoofdrol in het door scheidsrechter Blanken stein geleide duel was weggelegd voor Will van Rhe directeur veiligheid bij de KNVB. Als laatste man organ seerde hij zijn defensie alsof het welzijn van het Nede lands elftal op spel stond. WorldCup USA 94 De spelers van de Ierse selectie mo gen voor het bereiken van de tweede ron de een pre mie van zes miljoen gul den verde len. Aan vankelijk was drie miljoen gul den toegezegd. De Zuidkoreaanse doelman en aanvoerder Choi In-Young heeft zijn loopbaan als inter national beëindigd. Hij werd in de rust tegen Duitsland bij de achterstand van 3-0 gewis seld. „Die drie doelpunten zullen mij voor de rest van mijn leven achtervolgen." Bij twee van de drie ging Choi niet vrijuit. Hij speelde tien jaar en 36 wedstrijden in het Zuidkoreaanse elftal. Ondanks de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië heerst in Bosnië een voetbal koorts. Overal waar nog een werkend televisietoestel be schikbaar is, verzamelen zich drommen mensen. Volgens het persbureau Onasa vormt de stroonmvoorziening een groot probleem. In Sarajevo werden dinsdagavond in een bioscoop in de binnenstad de wedstrij den uit de groepen B en E vertoond. Een generator zorg de voor stroom. Vele Bolivianen - fans, pers en zelfs politici - geven de scheidsrechters de schuld van de vroege uitschakeling van hun nationale voetbalploeg bij het WK. Francisco Padillia, de voorzitter van de Boliviaanse atletiekbond, ging uit protest zelfs in hongerstaking. „De FIFA is mafia," vindt hij. Saudi-Arabië hoopt een echte voetbalnatie te worden. De Arabieren willen een liga de Grie- naar Italiaans model op toui zetten. „De beste spelers de Arabische regio en moeten bij ons komen speli zei Saleh Nasser, function: van de Saudische voetb; bond. De regeringen van Macedi nië èn Griekenland hebben rul zie over het gebruik van naam Macedonië. Deze sl zet zich zelfs voort op het voetbal. De Grieken Willi niet dat de voormalige Joegi Slavische republiek de na: hanteert. Nadat Griekse porters tijdens het duel tegel Argentinië een vliegtuig de tekst 'Macedonië behooi bij Griekenland' boven stadion hadden laten cirkelen, sloegen de Macedoniërs in di tweede wedstrijd van ken terug. Zij schakelden meerdere vliegtuigen in daarop de tekst blijft Macedonië' en nië behoort niet bij Grieken land'. De WK-wedstrijden halen in de Verenigde'Staten hogere kijkcijfers. Bijna twin tig miljoen mensen bekeken de live-uitzending van het duel tussen Amerika en Roemenië. Andere wedstrijden trokken gemiddeld twaalf miljoen kij kers. „Die cijfers overtreffen onze verwachtingen," ze| ABC-vice-president Davia Downs. De Amerikaanse sportstati- sticus heeft ook aan het WK Soccer zijn handen vol. Hij concludeerde aan de hand daarvan dat 's werelds beste voetballers in vergelijking met vier jaar geleden knap tarn zijn geworden. In 32 wedstrij den zijn er 11 procent minder overtredingen gemaakt dan destijds in Italië. Toch is het aantal gele kaarten door de strengere richtlijnen gestegen tot 126. In 1990 gaven de arbi ters in totaal (52 duels) 8' waarschuwingen. orde als vierde geplaatste 'Bol Naaf' in twee sets onder de gehouden: 6-2 en 6-4. Bol- en Navratilova spelen in [halve finales tegen de Ameri- msen Arendt en Radford. i Nijssen en zijn vaste part- Cyril Suk sneuvelden in de artfinales van het mannen- De Limburger en de jech verloren in een vijfsetter „de Duitser Mare Goellner en Rus Ygor Kafelnikov: 6-4, 6-7 •8), 6-3, 3-6, 6-4. Het duel ïurde ruim drie uur. [inonze verslaggever raden - Sjeng Schalken :ft gisteren op Wimbledon een uitstekende overwin- )g op de Australiër Andrew ie de achtste finales van het ;elspel bij de junioren be- iiit De Limburger won in ai kwalitatief zeer hoog- taande partij die pas na drie its, twee tie-breaks en twee knokken werd beslist: [9-7), 6-7 (7-9), 6-4. Chantal Reuter bereikte de |erde ronde. De Badhoevedorpse iore versloeg op baan negen ït Hongaarse Manula in twee 6-4. 6-3. Yvette Basting aide het niet tegen de Ameri- nnse Tu. De OoSterhoutse igdkampioene werd sterk on- kr druk gezet door Tu, en sta- elde daardoor de ene fout op de idere. De 6-1, 6-3 stond binnen ffluur op het scorebord. L( toi vli ev ns in w to w kl vc W sa m al D d: bi VI te d o h d h t: n b Johannesburg - Wittes Bui- tendach, de aanvoerder van een rugby-team uit Johan nesburg, mag zijn sport nooit meer in Zuid-Afrika beoefenen. De tuchtcom- missie van de Zuidafrikaan- se rugbybond schorste Bui- tendach voor het leven om- I dat hij zijn tegenstander Graig Miller de helft van een oor had afgebeten. WK toto: 1-1-1-1-2-2-2-1-3-3-3-1-2-2. Twee doden en 150 gewonden in Mexico Los Angeles/Mexico-Stad - De viering van de kwalificatie va' het Mexicaanse elftal voor de tvgeede ronde van het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico-Stad heeft aan twee mensen n leven gekost. Bovendien telden de politie en het Rode Kru ongeveer 150 gewonden. In de Mexicaanse hoofdstad ging een groot aantal mensen dire na de 1-1 tegen Italië de straat op. Een 23-jarige man we gedood door vuurwerk en een andere door een klap met een op het hoofd. Veel gewonden moesten worden behandeld vo brandwonden. Het Rode Kruis verleende op straat medisc bijstand. In de Latijns-Amerikaanse wijk Huntington Park in Los Ang les vuurde de politie met rubberen kogels 'en traangasgrana op een menigte van 3000 4000 Mexicanen om die on controle te houden. Daarbij raakten 60 mensen gewond, on wie 23 politieagenten. Twaalf politiewagens, de helft van wagenpark in de wijk, werden op de kop gezet. Van onze verslaggever ^arriir Suudi Breda - De op een groo t-v.-scherm geprojecteerd voetbalwedstrijd Nederland Marokko is bijna een uu aan de gang als een ongevee zevenjarig Nederlands jor Setje een glaasje cola beste ®an de bar van het buurthui Roeren-Noord in Bred v°or,wie hij is? 'Voor Me r°kko natuurlijk,' meldt h> Jongetje. Met het glas fri drank in de hand volgt 1 ®Ven later temidden ve 'wee even oude Marokkaa: se vriendjes de rest van Wedstrijd. »ln plaats van al dat opgeklof Sedoe over mogeiij]je relletj' en we gewoon iets leu i dj11'" meldt G. Ruygers, teai p, der van het buurthuis in mps Lammekensstraat, vc s, invang van de voetbalwe aan zegt zich te ergel alle negatieve verhalen

de Stem | 1994 | | pagina 10