DE STEM 30 IN 1/2 UU il Advocaat bij Oranje wet If# lil Centre Abdellaoui: 'Oranje zal Marokko onderschatten' 0% Vervreemding van Oranje pijnlijk voor bobo's an Vossen in aanval, Bergkamp en Koeman schikken zich È&Êr' spel Vogt stuurt Effenberg naar liuis na obsceen gebaar Hond geaccrediteerd HARD UTIKKE LEUK WorldCup USA 94 B ÊWIJS Roemeense journalist bezwijkt De mogelijkheden van Nederland Oranje: Gelijkspel voldoende Blankenstein fluit toch TELEVISIEtSêjS lUNI 1994 I.4 Kleintjes" in De Stem. Sater zoveel bijzondere en «res&ant© aanbiedingen in r staan EIK® dag weer f Sport WOENSDAG 29 JUNI 1994 DEEL ik om MeoEfluvHOÊK |in onze verslaggever jo - Sinds 1988 weet jet Nederlandse voetbalpu bliek precies wat bobo's zijn. jpondsbonzen," legde Ruud ■Siillit nader uit nadat Oranje Kuropees kampioen was ge- ■forden en hij de haat aan die facials een van de drijfveren Lor het succes noemde. 8 minachting waarmee Gullit |jgt over bobo's had, sprak dui- Ijtlijke taal. Tijdens het EK in ■Duitsland hadden de voetballers Ijtli zo geërgerd aan de be- Liirsleden dat Rinus Michels er lilim gebruik van maakte. Mi- die zelf in de clinch lag Ijet het toenmalige sectiebe- laiiur. sprak tegenover zijn spe- Iers zo hatelijk over die lastige bestuursleden dat zo een ge meenschappelijke vijand werd gecreëerd en Oranje er extra in spiratie uit putte. Sindsdien mogen de bestuursle den tijdens grote toernooien niet meer onder hetzelfde dak slapen als de voetballers. Dick Advo caat heeft dat dictaat van Mi chels overgenomen. Dus huizen bestuur en spelers ook in Orlan do ruim een half uur rijden, met een vaartje van maximaal 55 mijl per uur, uit elkaar. Dertien begeleiders, inclusief zichzelf, duldt Advocaat in Lake Nona waar de spelers zo hermetisch zitten opgesloten dat de busrit jes naar het trainingsveld soms een verademing zijn door het uitzicht op de grote wereld. Geen enkele landenploeg kent in Amerika zo'n strenge scheiding als Oranje. De bestuursleden, massaal met aanhang aanwezig, verpozen zich in de Yacht and Beach Club, midden in Disney World. Bij de spelers in Lake Nona komen ze slechts spora disch, alleen op dagen dat de hekken opengaan voor ontmoe tingen met de pers. In het gezelschap van beide groeperingen voelt Jos Staatsen, sinds ruim een jaar voorzitter van het Sectiebestuur Betaald Voetbal, zich ongemakkelijk. Een informele bijeenkomst met de Nederlandse journalisten in Orlando greep hij deze week aan om zijn beklag te doen over ver slaggeving van met name het weekblad Voetbal International. (kortweg VI) „Ik duld niet dat ik en collega-bestuursleden daarin zo worden afgebrand als is ge beurd met Karei Jansen. Ik voel me verneukt," sprak de anders zo statig formulerende voorzit ter. Fijntjes wees hij op zijn ervarin gen van een half jaar geleden met het weekblad. „Toen ben ik de hemel ingeprezen door het zelfde blad," herinnerde Staat sen zich. Dat was in de tijd dat VI nog als kandidaat-sponsor met de KNVB onderhandelde en de door het blad verafgode Jo- han Cruijff aankomend WK- coach was. Beide onderhandelingen zijn af geketst en inmiddels weigeren zowel spelers als bestuursleden nu al wekenlang zich te laten in terviewen door het enige voet balweekblad van Nederland. „Voor die actie van de spelers heb ik alle begrip," zei Staatsen nu. Maar of dat de verhouding tus sen de bobo's en de spelers ver betert? Staatsen: „We gaan nog steeds buitengewoon voorzichtig met elkaar om. Die term bobo heeft de verhouding erg slecht gedaan. Dat woord vind ik zowel denigrerend als vervreemdend. Het is denigrerend, omdat daar mee het beeld in stand wordt ge houden van bestuursleden, die champagne drinken en zo graag met spelers op de foto willen. Vervreemdend is het, omdat daardoor afstand blijft. Ik be trap me zelf er op dat ik tegen spelers alleen maar vluchtig hal lo zeg. Bang, dat alles wat ik meer doe als opdringerig wordt beschouwd." Nog even en de fans krijgen me delijden met de bobo's in de luxe van Disney World. n «Tromdt» IWO&ui/VAIffcS raA rlando - De wil van Dick Advocaat is vandaag wet in de (stelling van het Nederlands voetbalelftal. Peter van issen maakt zijn opwachting naast Dennis Bergkamp, jein de spits staat opgesteld. Op rechts gaat Mare Over- lars van start in het derde WK-groepsduel met Marokko j tegenstander. De verdediging blijft ongewijzigd. In de iddenlinie borduurt Oranje met het viertal Rijkaard- taters-Jonk-Witschge voort op het model van de twee helft tegen België. WorldCup USA 94 Door Henk Mees dubbel zijdige ezel4 Met schoolbord en papierklem men. Altijd een meesterwerk! Van f59r voor f49,: P.,45. teddybeer gieter Grotesterke sproeier. Van fJJ-/95 voor f8f9S» junior glijbaan Glij soepel naar beneden op de glij' baan. Van f\49r voor fl 29, let die aanpas- itgen, van 3-3- naar 3-4-3, apt Advocaat (van de speel- ajze met vier mailers, die twee jaar ng heeft gehanteerd. Zowel Ro- Koeman als Dennis Berg- mp heeft zich moeten neerleg- a bij de order van hun coach. .Dennis Bergkamp speelt waar trainer het wil hebben," ver- mdigde Advocaat gisteren na training op het perfecte gras- eldvan de Universiteit van Cen tal florida. ïgkmp had liever vastgehou- |den aan zijn rol als opkomende aanvaller, zoals in de voorgaande anderhalve wedstrijd tegen Sau- di-Arabië en België in combina- stmet Ronald de Boer. Voor Ro- pldde Boer is vandaag (half een plaatselijke tijd, half lieven vanavond in Nederland) fin plaats in de basisopstelling, pk de vleugelspelers Taument f de twee keer falende Roy zijn plaatsen kwijtgeraakt aan iKpectievelijk Overmars en Van Km. Krikkel J-' de verdediging gaat Oranje Tender met Valckx, Koeman en ■tank de Boer hoewel Advocaat jlsteren in de tweede helft van Jïn onderling trainingspartijtje iron Winter moed gaf als extra isrdediger. Frank Rijkaard Piest voor hem wijken. „Ik heb Pjkaard zo even laten merken i-at ik niet tevreden over hem I®. Een prikkeltje op de trai- l^g kan daarom voor hem geen verklaarde Advocaat de i'Wijzing van Rijkaard naar de Iperves. 1 verdedigingslinie met vier Ij®, zoals door Ronald Koeman ■«pleit, wijst Advocaat af. „Ik j an toch in twee dagen niet ver- «aderen wat twee jaar lang naar jpredenheid heeft gefunctio- l'terd Met een extra middenvel- loe ik al een concessie," zet l'W'ocaat zich af tegen de visie Ronald Koeman. Mffltan legt zich neer bij de be ding van de coach, Bergkamp .We moeten maar eens effe kijken hoe het werkt," tkte Bergkamp laconiek op. Ne een of andere manier p ik me toch aanpassen. Ach, N in mijn carrière al op zo- verschillende posities ge- I Wd dat dit me niet kan verras- Het belangrijkste is dat ik lï er lekker voel, ik heb het dat het met mij persopnlijk it. Tja, ik ben alleen wat 'tekort gekomen." 1^ Vossen Ijlet Van Vossen kiest Advocaat Marokko voor de verlosser I..11 Oranje in de WK-kwalifica- etktrijden tegen Polen, En- ad en Turkije. Na zijn over- |i'eJ naar Ajax> vorig jaar als I'«jager van Bergkamp, raakte ■"-jarige Zeeuw door een sle de blessure op een zijspoor I siert! ^oewe' bij dit seizoen I%11 6en vBb-al competitie- l«.,s 'jden voor Ajax speelde, -teerde Advocaat hem toch «send voor het WK. steeds het gevoel behou den dat ik hier iets kan bijdra gen aan het elf tal. Ik heb ergens gelezen dat ik maar een voet baller zou zijn voor dertig mi nuten. Pure onzin," zei Van Vos sen gisteren. In het duel tegen Saudi-Arabië kwam, hij al als in valler (voor Roy) in actie en was de Ajacied betrokken bij de actie waaruit Gaston Taument het winnende doelpunt maakte. Trefzeker Zeven doelpunten in elf (meestal onvolledige) interlands vormen een graadmeter voor zijn trefze kerheid. „Op het moment dat ik hoorde dat Advocaat het rende ment van de aanvallers te gering vond, ben ik nog sterker in mijn kans gaan geloven. Ik moet nu af wachten of het echt iets betekent als je in een trainingspartijtje met de A-ploeg meespeelt. Van Advocaat heb ik nog niets ge hoord," zei Van Vossen gisteren. Advocaat, die altijd van de op stelling een geheim wil maken, verschafte ditmaal snel duide lijkheid. „De opstelling kan nu zo worden ingevuld. Dat Van Vos sen aan de linkerkant gaat spelen is dus eenvoudig te concluderen," aldus Advocaat. Andere keeper Tegenstander Marokko kent hij slechts van videobeelden en uit voerige documentatie die KNVB- scout Jan Rab hem heeft aange reikt. „Marokko heeft veel in druk gemaakt met technisch vaardig spel, korte en snelle com binaties. Marokko heeft twee vrij goede spitsen waarvoor we moe ten oppassen," wist Advocaat. Zijn Marokkaanse collega Abdel- lah Ajri Blinda broedt op een aantal wijzigingen, zo zal onder anderen doelman Azmi na twee zwakke wedstrijden worden ver vangen door Alaouzi. De vermoedelijke opstelling van Ne derland luidt (tussen haakjes respec tievelijk club, leeftijd en aantal ge speelde interlands): doel: De Goey (Feyenoord, 27/16); verdediging: Valckx (Sporting Lissa bon, 30/8), Ronald Koeman (Barcelo na, 31/74), Frank de Boer (Ajax, 24/27); middenlinie: Rijkaard (Ajax, 31/71), Wouters (PSV. 33/68). Jonk (Inter Milaan, 27/17), Rob Witschge (Fey enoord, 27/23); aanval: Overmars (Ajax, 21/15), Bergkamp (Inter Milaan, 25/33), Van Vossen (26/11). Vogts kon digde al voor het toernooi aan dat hij twee blanco tickets op zak had zo dat spelers bij ongedisci plineerd ge drag onmid dellijk hun koffers kon den pakken. WorldCup USA 94 Peter van Vossen: voor het eerst tijdens deze WK in de basis. FOTO ANP „Een international kan natuur lijk niet zijn middelvinger naar het publiek opsteken. We zijn het visitekaartje van ons land. Het is voor Effenberg een hele zwarte dag. Hij heeft het elftal te schan de gemaakt," zei Vogts. Voorzitter Braun van de Duitse voetbalbond onderbrak zijn reis naar Mexico om met zijn bonds coach het voorval te bespreken. De voorzitter en Vogts kwamen samen tot de conclusie dat Effen- berg weg moest. De middenvel der van Forentina staat bekend als een 'enfant terrible'. Hij ge droeg zich al eerder in interlands en clubwedstrijden provocerend. Boekarest (ap) - De chef van de sportredactie van de Roemeense krant Cotidianul is kort na de WK-voetbal- wedstrijd Roemenie-Vere- nigde Staten, die zondag met 1-0 door Roemenië werd ge wonnen, aan een hartaanval overleden. Cotidianul vermeldde giste ren op de voorpagina dat de vreugde de 50-jarige Gheor- ghe Fainita te veel was. „Een hart dat alleen voor het voetbal leefde, werd gedood door de koning der sporten," aldus de krant. Door Angelo Damen Tilburg - Het lijkt hem alle maal niet zoveel te doen. Ook al voelt-ie zich niet minder dan de spelers die wel uitver koren zijn te spelen op het WK. Op de eerste trainings- dagen bij Willem II heeft Ma rokkaan Yassine Abdellaoui zo zijn eigen zorgen. De spierpijn in zijn bovenbenen als gevolg van een krachttraining vraagt om aandacht. De presta ties van zijn landgenoten in Ame rika zijn - zeker na het teleurstel lende verlies tegen Saudi-Arabië - een beetje naar de achtergrond verschoven. Zo weet hij niet welk resultaat Marokko vanavond te gen Nederland moet boeken om in het toernooi te blijven. Zijn verwachting is dat Nederland dat duel wel winnend zal afsluiten. „Al zullen ze Marokko waar schijnlijk toch onderschatten. Marokko moet er een open wed strijd van proberen te maken. Het team heeft niets meer te ver liezen." De eerste wedstrijd van Marokko tegen België leefde hij fanatiek mee. Na de slechte tweede helft van zijn landgenoten tegen Sau di-Arabië geloofde hij het wel een beetje. De Marokkanen kwa men zowel tegen België als Sau di-Arabië snel op achterstand. „Het leek wel of ze toen pas wak ker werden. Dat gebeurde ook al in januari in oefenwedstrijden tegen Nantes en Nancy," herin nert de 18-jarige aanvaller zich. Kans Abdellaoui kreeg in die wedstrij den een kans, presteerde redelijk goed maar verdween bij bonds coach Blinda uit beeld toen hij zich - op voorspraak van Willem Il-trainer Jan Reker - afmeldde voor een trip naar de Verenigde Arabische Emiraten. Willem II had hem nodig voor een competi tiewedstrijd. Daarna vernam hij niets meer van Blinda. Zijn con tact met Blinda was toch al niet optimaal. Door zijn gebrek aan kennis van het Arabisch en de Franse taal begreep hij weinig van de te voeren strijdwijze en ging een beetje zijn eigen gang. Met Blinda heeft Abdellaoui niet veel op. „Het zal best een aardige kerel zijn, maar hij weet niet hoe topvoetbal in elkaar steekt." Zo heeft Abdellaoui zijn twijfels over de tactiek waarmee België werd bestreden. Met te aanval lend ingestelde middenvelders en het ontbreken van spits Bahja in Van onze verslaggever Breda - Alle fraaie tabelletjes en schemaatjes rond het vervolg van het WK na de groepswedstrijden ten spijt; er zijn toch nog een hoop mensen die niets begrijpen van de mogelijkheden van de nummers drie in de zes WK-poules. Daarom toch de zaken maar weer op een rijtje. Naast de nummers een en twee in alle zes groepen (twaalf in totaal dus) plaatsen ook de beste vier nummers drie zich voor de achtste fi nales, omdat daar nu een maal zestien ploegen voor nodig zijn. Wie de beste vier nummers drie zijn, wordt als volgt bepaald; eerst wordt gekeken naar de behaalde punten. Eindigen landen daarin ge lijk, dan kijkt de FIFA naar het doelsaldo (doelpunten voor min tref fers tegen) en, indien nodig, daarna naar het aantal door de ploeg zelf gemaakte doelpunten. Blijkt dat de situatie van twee of meerdere lan den exact identiek is, dan wordt er geloot. Zijn de vier beste nummers drie bekend, dan pakt de FIFA de zorgvul dig vooraf opgestelde schema's (zie onderin dit artikel) erbij en vult de wedstrijden in. Wat de nummer drie van poule F betreft, de groep van Nederland dus, is het vrij simpel. In groep C is de nummer drie, Zuid-Korea, namelijk al zeker van uit schakeling. De schamele twee wedstrijdpunten worden zeker over troffen door vier andere nummers drie, dat staat nu al vast. Dus kun nen van de vijftien mogelijkheden alle 'codes' waarbij C vermeld staat, geschrapt worden. Dat maakt het een stuk overzichtelijker, want er blijven er nu nog slechts vijf over, die in het onderstaande schema vetgedrukt zijn. En wat blijkt daaruit: de nummer drie in groep F kan in de achtste fi nal e alleen nog stuiten op de winnaar van groep F (Argentinië?) of... de nummer één van groep C, regerend wereldkampioen Duitsland. Tweede plaats Eindigt Nederland in z'n groep als tweede, dan speelt het tegen de nummer twee uit groep B, Zweden. Bijkomstigheid is dat Nederland in dit schema pas in de halve finales kan stuiten op een van de topfa vorieten, Duitsland, Brazilië of Argentinië. Wint Nederland vandaag ruim van Marokko en wordt het door een Arabische verrassing tegen België alsnog groepswinnaar, dan speelt het in de achtste finale tegen de nummer twee van de evenwichtige groep E, Ierland. Overleeft Oranje deze achtste finale, dan staan in de kwartfinale waarschijnlijk Romario en de zijnen als tegenstanders klaar. Bij kwalificatie Winnaar Winnaar Winnaar Winnaar van de nummers groep A groep B speelt groep C groep D drie uit de speelt speelt speelt volgende groepen tegen: tegen: tegen: tegen: A B C D C 3 D 3 A3 B 3 A B C E C 3 A3 B 3 E 3 A B C F C 3 A3 B 3 F 3 A B D E D 3 A3 B 3 E 3 A B D F D 3 A3 B 3 f3 A B E F E 3 A3 B 3 f3 A C D E C 3 D 3 A3 E3 A C D F C 3 D 3 A3 F3 A C E F C 3 A3 F 3 E 3 A D E F D 3 A3 F 3 E 3 B C D E C 3 D 3 B 3 E 3 B C D F C 3 D 3 B 3 F 3 B C E F E 3 C 3 B 3 F 3 B D E F E3 D 3 B 3 F 3 C D E F c 3 D 3 F 3 E 3 Bondscoach Dick Advocaat geeft de selectie van Oranje uitleg over de samenstelling van het elftal voor het duel met Marokko van vanavond. foto anp Chicago - Berti Vogts heeft gisteren Stefan Effenberg naar huis gestuurd. De 25-jarige middenvelder stak na zijn wissel in de wedstrijd tegen Zuid-Korea (3-2) zijn middelvinger op naar het publiek dat schreeuwde 'Effenberg eruit'. Dit provocerende gedrag ging de Duitse bondscoach te ver. Hij is de tweede Duitser die tij dens een WK voortijdig naar huis gaat. In 1986 moest doelman Uli Stein de ploeg verlaten nadat hij coach Franz Beckenbauer had bekritiseerd. Van onze verslaggever Breda - Net als bij het bepalen van de beste nummers drie wordt ook bij het opmaken van de eindstanden in de groe pen achtereenvolgens gekeken naar wedstrijdpunten, doel saldo en gemaakte goals. Vervolgens is dan het onderlinge resultaat bepalend en pas daarna wordt eventueel geloot. Vier jaar geleden was op het WK een loting noodzakelijk toen Nederland en Ierland exact gelijk eindigden in hun poule achter Engeland, met drie uit drie, doelsaldo 2-2 en als onderling resultaat 1-1. Ier land won de loting, Nederland moest als nummer drie tegen Duitsland, met alle gevolgen vandien. Oranje moet vanavond in de wedstrijd in Orlando tegen Ma rokko in ieder geval gelijk spe len, wil het de achtste finales bereiken. Bij winst is er na tuurlijk geen vuiltje aan de lucht. Maar stel dat Oranje verliest van Marokko en de 'tweede keus' van België zijn plicht ver zaakt tegen Saudi-Arabië. Dan worden de Saudi's zowaar pou le-winnaar, België tweede en eindigen Marokko en Neder land beide op drie punten. Ver liest Holland met 1-0, dan ko men beide landen op een doel saldo van 2-3. In dat geval telt vervolgens het onderlinge re sultaat (1-0 voor Marokko) en kan Advocaat met zijn jongens naar huis. Zelfs als België met 1-0 wint van Saudi-Arabië, dan vliegt Nederland er bij een 1-0-ne- derlaag tegen Marokko uit om dat het gelijk in punten eindigt met de Arabieren, die in dat ge val echter meer gescoord heb ben dan Oranje, 3-4 tegen 2-3. Stand groep F België 2 2 0 0 6 2-0 Saudi-Arabië 2 10 13 3-3 Nederland 2 10 13 2-2 Marokko 2 0 0 2 0 1-3 Programma vandaag: 18.30 uur: Marokko-Nederland (Orlando), 18.30 uur: België-Saudi-Arabië (Washington). Orlando - Het wemelt van de identiteitsbewijzen op het WK. Spelers, officials, journalisten krijgen nergens toegang zonder accreditiebew- wijs om hun nek. Ook alle vrijwilligers, in Orlando een legertje van liefst 2000 mannen en vrouwen, dragen zo'n kaarten. Zelfs de geleide-hond van de blinde telefoniste Rachel is geaccredi teerd. Om de hond een officiële status te geven, heeft het beest een heuse kaart omgehangen gekregen, compleet met pasfoto. Voor de verkrijging daarvan is een handtekening vereist. Van de hond is op het formulier een afdruk van een poot geplaatst. de basis werd de missie al bij voorbaat moeilijk volgens Abdel laoui. „Het team zit niet echt op één lijn, maar ze kunnen dat nog goed verbergen," analyseert Ab dellaoui van afstand. De linkerspits van Willem II ver wacht ook niet dat Blinda nog lang in functie zal zijn. „Dat ze van België verloren, was niet zo erg. Ook al hadden ze toen een situatie, waarin ze met vijf man tegenover drie Belgen kwa men te staan, natuurlijk wel af moeten maken. De nederlaag te gen Saudi-Arabië is echter heel hard aangekomen." Van onze verslaggever Orlando - De Amerikaanse politie kan het zo goed vin den met de Nederlandse sup porters in Orlando dat gis teravond (afgelopen nacht in Nederland) een voetbalwed strijd werd georganiseerd tussen beide partijen. De po litie heeft slechts drie gesto len politiepetten geregis treerd. Scheidsrechter was John Blankenstein, die van de be langenvereniging van scheidsrechters een tripje naar het WK aangeboden kreeg. Voor Blankenstein een tegemoetkoning nadat de UEFA hem de Europa Cup finale had ontnomen wegens op zijn persoon gerichte dreigementen uit Italië. WorldCup USA 94 11 r X\% WOENSDAG 29 JUNI 07.00-14.00: BRT 1/2: Ochtendjour naai (wordt ieder half uur herhaald). 07.00: Eurosport: WK-nieuws. 09.00: Eurosport: Hoogtepunten WK. 12.30: Eurosport: WK-nieuws.' 12.40: Nederland 1: Italië-Mexico of Ierland-Noorwegen (herha ling). 14.18: Nederland 1: Brazilië-Zwe den of Rusland-Kameroen (herhaling). 18.00: Nederland 3: Marokko-Nederland. 18.00: BRT 2: België-Saudi-Arabië. In de rust en aansluitend samenvatting Nederland-Marokko. 18.00: Eurosport: België-Saudi-Arabië. 20.30: Nederland 3: België-Saudi- Arabië, samenvatting. 21.00: BRT 2: Nederland-Marokko (integraal verslag). 21.15: Nederland 3: WK-journaal. 22.30: Eurosport: Nederland-Marokko. 23.10: BRT 1: Good morning Bel gium. 02.00: Eurosport: Hoogtepunten WK.

de Stem | 1994 | | pagina 9