rtage Overleg Noord- en Zuid-Korea oete of hechtenis voor betogers tegen persbreidel Indonesië Oproep van Zuid-Jemen om Aden te redden 'Uitroeiing moslims was Servisch oorlogsdoel' Leiders buurlanden praten vanaf 25 juli over onderlinge spanningen Vakantieganger gespaard \oor overlast noodweer Nederland - Marokko OO Nederland - Japan OO Nederland - V-S. OO Nederland - Peru OO Nederland - Engeland OO Nederland - Kameroen OO Nederland - Australië OO Nederland - Italië OO Nederland - Argentinië OO iflSTEM BUITENLAND A5 ENLAND BUITENLAND KORT ENSDAG 29 JUNI 1994 WOENSDAG 29 JUNI 1994 lijven nodig' van Defensie blijft de militair tale jaarlijkse bijdrage wordt w is waarschijnlijk in te kri™~' ntal legerplaatsen wordt terum0 31 tegen ,verschij' ris Frinking van Defensie in eei or de opvang en ontspanning van«t in een reactie op het advies van d i de Krijgsmacht (MRK) van vori .«et ziekenhuis, e daarin dat Defensie financie f r de huiskamerfunctie die de tehui aan dat Defensie voor de tehuiz< miljoen gulden uittrekt, dat dooi atie wordt verdeeld. Tot nu to ngeveer 3 miljoen gulden subsidii ederlanders te zwaar ien vrouwen en drie van de tien 1 wegen. Objectief gezien zijn twee twee van de tien mannen ook t blijkt uit de Gezondheidsenquête r de Statistiek (CBS), t weer aankomt, zijn harde dobbers sen die een poging doen om zijn of bereikt dit. Volgens het CBS is dit hter gering. Eén op de vijf mensen -en hebben bereikt, lukt het om ook dikker te worden, de belangrijkste reden dat het niet jven. Het minst succesvol bij het "de vrouwen en vrouwen met een n vrouwen en vrouwen met een est succesvol, ontdekte het CBS. van gevangenen' de Bijlmerbajes in Amsterdam stelt beweringen van gevangenen dat ze aarders. Volgens de gevangenen en is bestemd in de zakken Van om bedragen die familieleden van gebouw van de strafinrichting afge- vangenen kleine uitgaven doen. Ook gemaakt, zou niet bij de gedetineer- titie zijn nog geen arrestaties ver- cistische krantckop hem heeft de 46-jarige F.O. uit boete van duizend gulden of twintig anwege de kop 'Wij gaan de Joden- peldoornse huis-aan-huisblad De hoofdredacteur is. Uitgeverij Ste- e van tweeduizend gulden opgelegd erscheen in januari vorig jaar een airellen bij de wedstrijd Go Ahead- daarover een anonieme brief van he uitlatingen werden gedaan. De een citaat uit de brief. Hoofdredac- toe dat de kop wellicht anders had at de inhoud van het artikel bedoeld de lezers. Volgens de procureur-ge- nalist niet zomaar alles schrijven ten andmacht te wensen over. foto anp de scherpe inkooptechnieken en de begeleiding van transporten en medewerkers. Transporten zijn altijd verzekerd, hulpverle ners worden streng geselecteerd en opgeleid en zij beschikken over goede faciliteiten, zoals ge pantserde voertuigen en kogel vrije vesten. Met name de rol van de Neder landse ambassades en het mi nisterie van Buitenlandse Za ken wordt de hemel in gepre zen. Medewerkers van Neder landse ambassades kaarten zelfs logistieke problemen 'van medewerkers van VN-organisa- ties aan bij de VN, die versto ken bleven van essentiële hulp middelen, zoals telex-appara- tuur, computers en kopieerma chines. Bron: ANP de ;r- rt- in iet ;a- om ïa- ;ld >n- ;id en, _:arta (rtr/afp) - Een Indonesisch jechtshof heeft gisteren 21 men- veroordeeld tot een symbolische ^te of vijf dagen hechtenis. Zij jten maandag opgepakt tijdens jgsverbod van drie weekbladen. dan tien mensen die bij de protes- verwondingen opliepen, liggen nog jthof veroordeelde de 21 studenten [mensenrechtenactivisten elk tot een (te van 2000 roepiah (1,80 gulden) of ■vijf dagen gevangenisstraf. Onder de veroordeelden, die van deelneming aan een illegale betoging werden beschul digd, is de in Indonesië bekende dichter Willy Rendra. Sommige betogers zeiden in beroep te gaan bij het Hooggerechtshof. De mees ten accepteerden echter de boete en zijn in vrijheid gesteld, verklaarden functio narissen bij het hof. De beklaagden werden gesteund door honderden mede standers, die bloemen en kaartjes met een oproep tot persvrijheid uitdeelden. Advocaten noemden de vonnissen bela chelijk. „Dit is de grootste grap van het jaar," aldus Luhut Pangaribuan, direc teur van de Indonesische afdeling van het Instituut voor rechtsbijstand. Hij zei tot voor het Hooggerechtshof door te gaan. Politietroepen en soldaten sloegen maandag in het centrum van Jakarta met rotan-stokken twee betogingen uit een en arresteerde studenten en activis ten die demonstreerden tegen het ver bod op drie bekende weekbladen, de populaire D'eTik en de Tempo en Edi tor. De bladen schreven de afgelopen tijd uitvoerig over meningsverschillen in de Indonesische top over bij voor beeld de ruim een miljard kostende aanschaf en renovatie van afgedankte Oostduitse marineschepen. Het verbod, het eerste in vier jaar, leidde tot luidruchtige protesten in bin nen- en buitenland. De stap wordt beschouwd als een slag voor de pogin gen van president Suharto een beeld te scheppen van nieuwe tolerantie en openheid. „Dit is de eerste keer in de geschiedenis van Indonesië dat er drie bladen zo zijn verboden. De democratie wordt aan banden gelegd", verklaarde mensen rechtenactivist H. 'Poncke' Princen tij dens het proces. Amnesty International hekelde de on derdrukking en het optreden tegen de Indonesische betogers. „Wij betreuren deze harde tactiek tegen de demonstra ties en roepen op tot onmiddellijke vrijlating van de gearresteerden," zei Amnesty in een verklaring. „Dit inci dent is symptomatisch voor de minach ting van de regering jegens burgerlijke en politieke vrijheden. Dit soort beper kingen helpt een sfeer van algemene angst te kweken waarin andere gelui den zelden openlijk worden geuit. Ze helpen voorts verdere schendingen te rechtvaardigen, zoals politieke detentie, marteling en willekeurige moorden." 1 (afp/dpa/rtr) - In de wereld is met instemming gereageerd op de voorgenomen topontmoeting tussen de 'eiders van Noord- en Zuid-Korea. (Bierhandelaars van beide lan- jfii werden het er gisteren over ®sdat de noordelijke president 5m Il-sung en zijn zuidelijke obtgenoot Kim Young-sam el- aar op 25 juli in Pyongyang allen ontmoeten. Belangrijkste ppreksonderwerp zal de hoog spanning op het Ko- schiereiland zijn. De internationale gemeenschap ■erdenkt het stalinistische Voord-Korea ervan een eigen atoombom te willen maken. Het nantrouwen werd gevoed door [e recente weigering van Pyon- !ng om zijn nucleaire installa- i voor inspectie open te stel- De Verenigde Staten, die al jp 8 jtili in Genève een gesprek net Noord-Korea hebben, noem en de topontmoeting tussen Koreaanse leiders 'bemoe- Verwlkomen Japan, dat binnen het be reik van de Noordkoreaanse ra- ietten ligt, zei de gesprekken te ierwelkomen. Het land 'hoopt dat de spanningen op het schier eiland Tu'zullen afnemen'. Japan 'leeft zelf geen diplomatieke be- ïekkirgen met Noord-Korea en probeeri: vooral via China een dialoog over de gerezen nucleai re proklemen op gang te bren- zelf reageerde gisteren echter terughoudend op de door landen als 'historisch' be- topontmoeting. „We zul- len aen of het wat oplevert, ze eerst maar eens met de beginnen", aldus een Cïiiese topdiplomaat tijdens abezoek aan Moskou. Una heeft grote bedenkingen de tot nu toe gevolgde iciek waarbij met name de VS ït roortouw namen om interna- fitmale sancties tegen Noord- ïorta af te kondigen. Pas toen fyotgyang vorige week toezegde zijn nucelaire programma te zul len bevriezen toonde Amerika zich bereid om volgende maand de dialoog met Noord-Korea aan te gaan. De VN-veiligheidsraad zal met de behandeling van het, Amerikaanse verzoek tot straf- maateregelen tegen Noord-Ko rea wachten tot het einde van de gesprekken. Moskou liet weten ingenomen te zijn met de onderhandelingen tussen Noord-Korea en de VS, Over de voorgenomen topont moeting tussen de twee Korea's was nog geen reactie uit Rusland te verkrijgen. Compromis De top tussen de twee Kims zal op 25, 26 en 27 juli plaatsvinden. De afspraak is het resultaat van een compromis tussen de beide buurstaten. Het Zuiden wilde oorspronkelijk een conferentie in het midden van juli, terwijl Noord-Korea de voorkeur gaf aan 15 augustus. Op die datum vieren de twee Korea's de bevrijding van het Japanse juk na de Tweede We reldoorlog, maar Pyongyang ge bruikt de herdenkingsfeesten als uitingen van protest tegen het regime in Seoul. Zuid-Korea hecht minder waarde aan de datum. Als de ontmoeting doorgaat, is het de eerste keer dat de leiders uit noord en zuid elkaar spreken sinds de Koreaanse tweedeling in 1945. Technisch gesproken zijn de twee landen sinds de Koreaanse oorlog van 1950-1953, die werd beëindigd met een wapenstilstand, nog steeds met elkaar in oorlog. De Noordkoreaanse president Kim Il-sung voerde begin juni overleg met de vroegere Ameri kaanse president Jimmy Carter. In de loop van deze besprekin gen kwam Kim met het voorstel de topconferentie tussen de bei de Korea's te houden. Vin onze verslaggever Ien Haag - Mensen die eind deze week op vakantie gaan naar Zuid-Frankrijk of Zuid-Duitsland hoeven zich geen zorgen te maken over overlast door noodweer. Dat zeggen zowel de ANWB als het KNMI. Ds zware onweersbuien die zoidag en maandag de Franse Ririèra en de Alpen teisterden «wen gisteren verdwenen. Hit zuiden van Duitsland had oerdag lokaal nog te kampen Hit onweer. De vooruitzichten "tor het tweede deel van deze wiek zijn gunstig. Vilgens het KNMI zijn zowel itZuid-Frankrijk als in Zuid- hiitslarid vandaag nieuwe Wen te verwachten. In Zuid- tetsland kunnen die plaatse- zwaar zijn. Maar na van- Jag wordt het in beide geble te droog en zonnig, verwacht ®teoroloog K. Keulemans. - Duitsland kwamen maan- f1? zeker drie mensen om het wen door onweer, en hevige [■genval. De materiële schade ™"aagt miljoenen guldens, wel, straten in de deelstaten Men-Württemberg en "kenpland-Pfalz waren giste rochtend door watermassa's modder onbegaanbaar. ®®te dorpen raakten afge weten van de buitenwereld. 1,1 Cppenau werd een 64-jari- ?e lassant dodelijk getroffen ®x» brokstukken van een on twond huis dat instortte na aardverschuiving. Een "•prige inwoner van Lob- C1 stierf aan een hartaanval hij probeerde zijn wagen veiligheid te brengen voor eet snel stijgende water. In jy helberg kwam een huis- mester om in een ondergelo- kelder. Hij is vermoedelijk "dronken. noodweer was het hevigst tin v'erhoek Mannheim/S- [Sart/Karlsruhe/Heilbronn. Het verkeer op de secundaire wegen had daar gisteren nog flinke hinder van. Op de door gaande routes en in het trein verkeer waren er geen proble men. Die worden ook de rest van de week niet verwacht. Tien emmers KNMI-woordvoerder Keule mans noemt het onweer dat zondag en maandag huishield in Zuid-Frankrijk 'tamelijk bijzonder'. „Dit soort buien komt vaker voor in het najaar, wanneer het water van de Middellandse Zee warmer is." Er kwam op sommige plaatsen ook erg veel water naar bene den: 100 millimeter. „Dat is tien emmers per vierkante me ter. Als dat allemaal naar één punt toe stroomt, dan kunnen piepkleine riviertjes ineens heel woest worden." De verkeerssituatie in Frank rijk was gisteren weer groten deels normaal. De autosnelwe gen en de Routes National zijn volgens de ANWB goed be rijdbaar, evenals de route naar de Fréjustunnel die korte tijd was afgesloten. Ook het trein verkeer naar Italië verliep gis teren al weer zoals het hoort. De ANWB-Alarmcentrale had gistermiddag tien meldingen binnengekregen van Neder landers die door het noodweer in Frankrijk waren overvallen. „Het ging om lichte materiële schade", aldus een woordvoer der. „Er hoeft niets meteen vervangen te worden, laat staan gerepatrieerd." Aden (rtr/afp) - De leiders van de zich van Jemen afge scheiden republiek Zuid-Je- men hebben gisteren de in ternationale gemeenschap opgeroepen Aden te redden. De zuidelijke hoofdstad wordt al dagen bestookt door Noordjeme- nitische troepen. Bij artillerie- aanvallen en bombardementen vielen gisteren onder de burger bevolking opnieuw doden en ge wonden, In de verklaring bekritiseerde de 'presidentiële raad' de traagheid van de Verenigde Naties. Die zijn opnieuw een resolutie aan het voorbereiden waarin wordt aangedrongen op een staakt-het- vuren. „De geciviliseerde wereld reageert niet en beperkt zich tot overleg. Terwijl het bloeddorsti ge regime in Sana'a de resoluties Van de VN aan zijn laars lapt en doorgaat met het bombarderen en het onderdrukken van het Jemenitische volk." De 'presidentiële raad' bevestig de zijn vastbeslotenheid om 'zijn gebied en eer' te beschermen en zich te verzetten tegen 'de bezet ting'. Het drinkwater in de zuidelijke hoofdstad wordt steeds schaar ser. De mensen moeten zes uur in honderden meters lange rijen wachten om een jerrycan met water te mogen vullen, terwijl de temperatuur tot boven de veertig graden is opgelopen. Drie kinde ren zouden door uitdroging om het leven zijn gekomen. Het noorden probeert in de bur geroorlog, die op 4 mei uitbrak, de afscheiding van het zuiden ongedaan te maken. De machts verdeling in het land, dat in 1990 werd herenigd, wordt door de leiders van het voormalig mar xistische zuiden als onrechtvaar dig ervaren. Daarom verklaar den zij Zuid-Jemen op 21 mei opnieuw tot onafhankelijke re publiek. Kinderen uit Aden schuilen in een tunnel voor de aanvallen van de noordelijke troepen, foto epa Lid van commissie die oorlogsmisdaden in ex-joegoslavië onderzocht: Door Thieu Vaessen (anp) Rotterdam - Halverwege het gesprek zegt professor Tineke Cleiren dat het begrip 'et nische zuiveringen' eigenlijk niet toereikend is om te be schrijven wat er is gebeurd met de Bosnische moslims in Prijedor. „Het geweld was er niet op ge richt hen te verdrijven, maar hen uit te roeien. Hier is geen sprake meer van etnische zuivering maar van volkerenmoord." Cleiren was een van de vijf leden van de zogenoemde 'commissie van deskundigen' die in op dracht van dé Verenigde Naties onderzoek deed naar oorlogsmis daden in het voormalige Joego slavië. Het eindverslag schetst onder meer een gedetailleerd beeld van de gruwelen in en rond de stad Prijedor, in het noordwesten van Bosnië-Herze- gowina. „Dit onderzoek is zo gedetail leerd dat het nieuwe gegevens boven tafel brengt," verzekert Cleiren in haar werkkamer op de Erasmus Universiteit in Rotter dam. De commissie meent voor het eerst te kunnen aantonen dat de Serviërs zich schuldig hebben gemaakt aan genocide. Verklaringen van bijna 400 oog getuigen en slachtoffers geven een nauwgezet beeld van de sys tematiek waarmee de Servische autoriteiten in Prijedor en omge ving te werk gingen: Eerst wer den de moslims die in de mijnen werkten twee maanden naar huis gestuurd; toen zij niet in het Servische leger wilden dienen, ontsloegen de nieuwe autoritei ten hen; weer een week later werden de moslims opgehaald en opgeborgen in kampen. De meeste VN-rapporten spre ken bij voorkeur van 'detentie- kampeii' maar hier schuwt Clei ren het begrip 'concentratiekam pen' niet. De moslims kregen zelfs hun eigen variant voor de jodenster: een witte band om hun arm, die ze verplicht waren te dragen. Eén van de getuigen schetst als volgt de nacht van 16 juli 1992: „De kampcommandant gaf op dracht vijf dagen lang de deur van Kamer 3 te sluiten. Bewa kers leegden de toiletten van de gevangenen op de vloer. Op dat moment waren er ongeveer 400 mensen in de kamer. Na 48 uur had de hitte en het gebrek aan ventilatie voor zo'n ondraaglijke stank gezorgd dat de gevange nen in opstand kwamen." „Vijftien jongemannen werden uit de kamer gesleept en doodge slagen, als straf voor de opstand. Binnen een uur gaf opdracht de resterende mannen naar een binnenplaats te leiden en hen te, executeren." De naam van de' bewuste opdrachtgever is be kend maar wordt in het openba re verslag weggelaten. Cleiren meent dat het onderzoek duidelijk maakt dat de aller hoogste autoriteiten verant woordelijk kunnen worden ge steld. De regering van de Servi sche republiek in Bosnië heeft zich volgens haar schuldig ge maakt aan 'strafbare nalatig heid', bijvoorbeeld door niets te doen toen de meldingen binnen stroomden over systematische verkrachtingen. In enkele gevallen is sprake van meer dan nalatigheid. Wanneer het Servische leger een dag lang een stad onder vuur neemt en paramilitaire groepen oprukken zodra de beschietingen worden gestaakt, is dat 'geen toeval meer'. Duidelijk is dan dat het leger samenwerkt met de para militairen, aan wie de meeste gruweldaden worden toege schreven. De terreur heeft de moslim-be- vólking in Prijedor gedecimeerd. Toen de commissie haar onder zoek afsloot, telde het district nog circa 6000 moslims in verge lijking met bijna 50.000 voor de oorlog. Het aantal Kroaten nam af van ruim 6000 tot circa 3000. Cleiren schat dat de afgelopen twee maanden bij een nieuwe terreurgolf nog eens 3000 mos lims en Kroaten zijn vermoord of verdreven. Het verslag van de commissie, die aanvankelijk werd voorgeze ten door de Nederlandse hoogle raar Frits Kalshoven, moet een belangrijke ruggesteun bieden aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. De commissie hoorde alleen al in Nederland veertig ooggetuigen en slachtoffers uit Prijedor en omgeving. Velen van hen hebben gezegd ook voor het Joegoslavië-Tribunaal te willen getuigen. In de vertrouwelijke passages van het verslag komt ook gere geld de naam voor van Dusko Tadic, een Servische beul uit het beruchte Omarska-kamp. Tadic werd vorig jaar opgepakt in Duitsland. Het Tribunaal kan om zijn uitlevering vragen. Clei ren wil geen details geven over Tadic maar spreekt van een ver dachte op een 'behoorlijk mid denniveau'. Zij verwacht dat de aanklager van het hof zijn eerste pijlen richt op dit middenniveau, in de hoop daarmee bewijzen te verzamelen voor aanklachten te gen de hoogste Servische leiders. Een vredesakkoord zal weinig veranderen voor de mensen die het oorlogsgeweld zijn ont vlucht. Terugkeer is volgens- Cleiren onmogelijk, zeker niet naar Prijedor. Na hun traumati-' sche ervaringen kunnen de mos lims nooit meer naast Servische buren leven. De gevechten in het voormalige Joegoslavië duren ondertussen voort. VN-brigade-generaal Ridgway heeft gisteren gezegd dat het staakt-het-vuren in Bosnië-Herzegowina vrijwel tot het verleden behoort. „Er is geen vrede en geen be stand, zelfs geen gevechtspauze. Na het aflopen van dit bestand zullen nog twintig jaar oorlog volgen." Hij zei dat het Bosnische leger van vooral moslims zeker zeven kilometer terreinwinst heeft ge boekt tijdens gevechten om een strategische route, ten oosten van het stadje Zavidovici. De Serviërs en moslims in Bosnië stemden tweeënhalve week gele den in met een bestand van een maand. Het staakt-het-vuren moet de weg bereiden voor een nieuw vredesplan. Fransen redden nonnen uit Ruanda Goma - Militairen van de Franse interventiemacht in Ruanda hebben gisteren voor het eerst mensen naar Zaïre geëvacueerd. Het ging om 35 nonnen uit België, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Ruanda die uit een klooster in Kibuye zijn gehaald. Ook vijf weeskinderen werden in veiligheid gebracht. Volgens een Amerikaanse zuster zijn de nonnen fysiek en psychisch bedreigd, hoewel regeringssoldaten hun bescherming boden. In Ruanda bevechten de Hutu's en de Tutsi's elkaar op leven- en dood nadat de Ruandese president-op 6 april bij een aanslag op zijn vliegtuig om het leven kwam. Bij de raketaanval is ook de Burundese president gedood. Socialist Horn leidt regering Hongarije Boedapest - President Arpad Göncz van Hongarije heeft giste ren formeel opdracht gegeven aan de socialistische voorman Gyula Horn om een nieuwe regering te formeren. Tijdens de beëdiging van het nieuwe parlement zei Horn op korte termijn al een regering te kunnen presenteren. Bij de parlementsverkiezingen van afgelopen mei behaalden de socialisten, de voormalige communisten, een absolute meerder heid. Desondanks besloten zij tot een coalitie met de liberale Vrije Democraten. Het 'paarse' regeringsakkoord voorziet in drastische bezuinigingen en hogere belastingen. Zo denkt de regering de hoge werkloosheid, de inflatie en het begrotingste kort te kunnen beteugelen. Ex-president Carter straks dichter Washington - Van de vroegere Amerikaanse president Jimmy Carter verschijnt in januari een dichtbundel. Het weekblad US News and World Report heeft deze week enige gedichten gepubliceerd. De uitgave, bij Times Books, omvat 44 gedichten van autobio grafische aard. De thema's zijn politiek en persoonlijke gevoe lens. De ex-president schrijft over zijn moeder, het verlies van zwarte vrienden met wie hij in Georgia opgroeide en het kommervolle bestaan van daklozen. Onschendbaarheid Tapie opgeheven Parijs - Het Franse parlement heeft gisteren de parlementaire onschendbaarheid van Bernard Tapie opgeheven. De oud-voet balbaas en politicus wordt verdacht van fraude bij het doen van zaken en met de belasting. Het in meerderheid conservatieve parlement gaf toestemming voor twee afzonderlijke justitiële onderzoeken naar Tapie. Het parlement had vorig jaar al Tapies onschendbaarheid opgeheven in verband met een ander justiti eel onderzoek naar zijn manier van zakendoen. Tapie is parlementslid van de kleine partij van de Links Radicalen. 'Lockerbie-verdachten naar Egypte' Cairo - De Libische leider Muammar Kadhafi heeft gezegd bereid te zijn de twee verdachten in de Lockerbie-zaak aan Egypte over te dragen. Vanuit Egypte kunnen de verdachten worden doorgestuurd naar de plaats waar hun proces zal plaatshebben, aldus de Egyptische pers. Voorwaarde is echter, aldus Kadhafi, dat de twee niet worden uitgeleverd aan de VS of Groot-Brittannië zoals die landen eisen. De twee Lockerbie-verdachten worden gezocht in verband met de aanslag op een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij PanAm boven het Schotse Lockerbie in 1988. Daarbij kwamen 270 mensen om. De Verenigde Naties hebben een boycot van Libië ingesteld om uitlevering af te dwingen. Abortus mogelijk legaal in Spanje Madrid - Spaanse vrouwen kunnen mogelijk nog dit jaar op legale wijze in de eerste drie maanden van hun zwangerschap een abortus ondergaan. Dat is de kern van een voorontwerp van een wet dat door drie Spaanse ministeries is opgesteld. De regering zal het plan nog voor de zomervakantie naar het parlement sturen. Volgens het voorstel kunnen vrouwen zich laten aborteren als zij het dragen van een kind als een ernstig sociaal en persoonlijk conflict ervaren of als de familieomstandigheden de geboorte van een kind belemmeren. Kravtsjoek wint verkiezingen Oekraïne Kiev - President Leonid Kravtsjoek heeft de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Oekraïne gewonnen. Met 37,7 procent van de stemmen heeft hij volgens de officiële uitslag een voorsprong van 6,5 procentpunten op zijn belangrijkste rivaal, 'oud-premier Leonid Koetsjma. Deze overweegt een officieel protest in te dienen bij de kiescommissie omdat de uitslag zou zijn vervalst. Er volgt op 10 juli nog een beslissende ronde tussen Kravtsjoek en Koetsjma. Van doorslaggevende betekenis is dan het stemge drag van de kiezers die zondag nog de vijf inmiddels afgevallen kandidaten steunden. Ex-guerrillero chefstaf leger Z-Afrika Kaapstad - De Zuidafrikaanse minister van Defensie Modise heeft de zwarte ex-guerrillastrijder Sihiwe Nyanda benoemd tot chefstaf van de strijdkrachten. Onder het apartheidsregime was Nyama een der leiders van de gewapende arm van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Modise is zelf oud-commandant van het ANC-leger. De benoeming van Nyanda valt samen met de aanstelling van 'nog acht oud-strijders tegen de apartheid in de leiding van het Zuidafrikaanse leger. De guerrillastrijders zwoeren in 1990 het geweld af om de gesprekken tussen het ANC en het blanke bewind over afschaffing van de apartheid een kans te geven.Het beleid van Modise is erop gericht de gewapende eenheden van het ANC te integreren in het Zuidafrikaanse leger. (ADVERTENTIE) Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer, maar OO.

de Stem | 1994 | | pagina 5