'Mogelijk nieuwe treinstaking' Rekenkamer mild in weinig opmerkelijke rapportage Ove Boete of Meerderheid van rijdend NS-personeel is tegen akkoord 'overcompleten' Leiders bui Yakantieg voor over DE STEM BINNENLAND flg STEM BINNENLAND KOR! Natuurbeleid komt niet uit de verf Milieusubsidies zorgvuldiger verlenen Vraagtekens bij verlof ouders bij overheid Terugdringen industrielawaai te langzaam Staat stoot maar weinig deelnemingen af Informatie over krijgsmacht schiet tekort Weinig zicht op effecten van noodhulp WOENSDAG 29 JUNI 1994 Van onze verslaggever Rinze Brandsma Utrecht - Spoorwegvak bond FSV meent dat nieu we treinstakingen 'niet zijn uitgesloten'. Een meerderheid van het rij dend NS-personeel heeft i zich tegen het compromis verklaard, waarin bonden en NS-directie elkaar von den na de treinstakingen midden deze maand. De vakbonden onderhandelen vandaag weer met de NS-direc- tie. De bonden willen betere af spraken over banenverlies en ga ranties over werk. In plaats van de vorige maand door de NS genoemde 472 leden Van het rijdend personeel zouden deze zomer 126 mensen moeten afvloeien. De FSV wil in de onderhandelingen vandaag dat aantal nog verder proberen te- i rug te brengen. „Als conducteurs en machinisten in opstand ko men, staan nu eenmaal de trei nen stil," zegt FSV-woordvoer- der Henk Marijs. Volgens zijn vakbond broeit het nu ook onder de verkeersleiders. „Van de bijna drieduizend moe ten er daar zeshonderd uit door een automatiseringsproject. Als verkeersleiders in opstand ko men, dan kunnen de treinen ook niet meer rijden." Zondag bleken de FSV-leden het principe-akkoord, dat de bonden met de treinstakingen eerder de ze maand afgedwongen hadden, maar voor een deel te aanvaar- den. Met de nieuwe 2-jarige cao gingen zij wel akkoord. Maar het deze zomer aantal 'overcompleet verklaarde' conducteurs (76) en machinisten (50) moet omlaag, als het kan naar nul. 'Anders gaat de beuk er weer in', liet het rijdend personeel weten. Emoties Vooral in Rotterdam en Utrecht lopen de emoties, losgekomen na de wilde staking in de Randstad van woensdag 8 juni en de lan delijke staking van ruim twee dagen op 13, 14 en 15 juni, nog steeds hoog op. FSV-zegsman Treinstaking juni 1994: Een enkele reiziger hoopt nog op vervoer per spoor. Marijs: „Onze opstelling in het overleg met de NS-directie zal stevig zijn. Wij moeten voor onze ledpn wat bereiken. Die vechten voor hun baantje. De NS-direc- tie moet maar eens leren luiste ren naar de bonden." Toch is nog niet gestemd over een nieuwe staking. Er ligt ook nog geen nieuw ultimatum en nieuwe eisen aan de NS zijn nog niet geformuleerd. Volgens onderhandelaar W. Kor- teweg van de FNV-bond gaat hij het overleg met de NS-directie in om, in opdracht van zijn le den, 'punten op de i te zetten'. Zo wil hij de garantie dat de komende anderhalf jaar, behalve de 126 eerder overeengekomen, geen machinisten en conducteurs overcompleet verklaard worden. Bovendien moet het verlies van de 126 banen anders over de regio's verspreid worden. „Zo bleken na de staking in het zui den ineens dertien mensen meer op de lijst van de NS te staan. Voor de staking ging het vooral om de Randstad waar rijdend personeel overcompleet zou wor den verklaard." Ook in het pos ten en noorden wordt de pijn nu als oneerlijk gevoeld. De Vervoersbond FNV hanteert het stakingsparool veel terug houdender dan de FSV. Korte- weg heeft gezegd, weinig be hoefte te hebben om zijn 'leven lang geïdentificeerd te worden met treinstakingen'. Op acties weigert hij vooruit te lopen. Dat zou pas aan de orde zijn als de leden het vandaag te bereiken onderhandelingsresultaat op nieuw afwijzen. Bij de FNV-bond maken ze zich drukker over andere, publieks vriendelijker acties. Zoals wel rijden, maar kaartjes van de treinreizigers niet controleren. Onmogelijk Eerder deze maand en in 1992 zei de Vervoersbond daar stellig van te weten dat dat actiemiddel na juridisch onderzoek onmoge lijk was gebleken. Bij een soort- FOTO DE STEM/BEN STEFFEN gelijke actie in het streekvervoer had de rechter dat ooit verbo den. Nu zegt de bond dat gratis laten reizen wel zou kunnen. Met name overkoepelend FNV-voor- zitter Stekelenburg heeft daar. nadrukkelijk op gezinspeeld. De rivaliserende spoorwegvak bond FSV doet daar schamper over. „Leuke opmerking van Stekelenburg, maar je kunt er niks mee. Een conducteur die geen kaartjes controleert voert zijn werk niet goed uit en kan op staande voet ontslagen worden." Volgens de FSV staan het rij dend personeel weinig andere mogelijkheden open dan een treinstaking. Stiptheidsacties, die verlammend op de treinen loop werken, vallen te overwe gen. Maar begin deze maand vielen die als 'te slap' af als actiemiddel. Regionaal staken zou een andere manier van ac tievoeren kunnen zijn. Treinrei zigers kunnen kan wel reizen, maar via een omweg, waardoor het reizen veel langer duurt. Be paald publieksvriendelijk is dat actiemiddel dus ook niet. Routineus Drie dagen spoorstaking binnen een week, nieuwe stakingen dreigen, sinds 1990 jaarlijks een of meer dagen het spoor plat: de spoorwegvakbonden lijken rou tineus naar het stakingswapen te grijpen. Zelf ontkennen ze dat vurig. Staken blijft volgens de bonden een 'ultiem middel'. Ze zeggen zich er van bewust te zijn dat een treinstaking de maat schappij in grote mate ontregelt. Dat 900.000 passagiers per dag gedupeerd worden. Het publiek heeft begin deze maand nog met begrip gereageerd, zegt Marijs te weten. Toch zijn er groepen machinis ten die afstand nemen van de treinstakingen. De Vereniging van Machinisten (WM), een 1000 leden kleine vakgroep, deed dat deze maand en deed dat ook in 1992 na een twee daagse treinstaking. Bij herhaling is door ingewijden geconstateerd dat de bonden al enkele jaren een willoos instru ment zijn in de handen van een aantal heethoofden dat de op stelling van de geradicaliseerde: actiecentra bepaalt. Ook zouden de bonden bang zijn voor leden verlies; de concurrentie tussen met name FSV en Vervoersbond FNV is groot, wat ook leidt tot scherpe verschillen in opstelling en onderhandelingstactiek. FSV'er Marijs ontkent dat: „De emoties zijn op vergaderingen overal in het land redelijk in bedwang." Een woordvoerder van de FNV-bond gaf tijdens de stakingen echter toe, dat de druk van het NS-personeel ditmaal onweerstaanbaar groot was: er viel niet meer uit te leggen hoe noodzakelijk reorganisatie, in krimping en verandering bij de _spoorwegep,;zij{i,, I Jakarta (rtr/afp) - Een Indil B reChtshof heeft gisteren J IL veroordeeld tot een sym» 'boete of vijf dagen hecht^ I aren maandag opgepakt; n betoging tegen het 1 pjngsverbod van drie weekb 'Militaire tehuizen blijven nodig' Den Haag - Het ministerie van Defensie blijft de milfe. tehuizen steunen, maar de totale jaarlijkse bijdrage wordtd lager. Het aantal tehuizen is waarschijnlijk in te krimpe aangezien ook het totale aantal legerplaatsen wordt terug» bracht, schrijft staatssecretaris Frinking van Defensie in brief aan de Tweede Kamer. De tehuizen blijven nodig voor de opvang en ontspanning V; militairen, zo stelt Frinking in een reactie op het advies van' Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) van voi jaar. De raad concludeerde daarin dat Defensie financif medeverantwoordelijk is voor de huiskamerfunctie die de tehi zen vervullen. ïn De staatssecretaris kondigt aan dat Defensie voor de tehuizJ boete van 2000 roepiah (1,80 jaarlijks een bedrag van 1,8 miljoen gulden uittrekt, dat d( een overkoepelende organisatie wordt verdeeld. Tot nu 1, kregen de tehuizen in totaal ongeveer 3 miljoen gulden subsidiï geer dan tien mensen die bij i Jen verwondingen opliepen, ll in het ziekenhuis. «et hof veroordeelde de 21 i mensenrechtenactivisten e'1 ..am O fl fl f) rnflnioVi 11 ftf) i Twee van de tien Nederlanders te zwaar Den Haag - Vier van de tien vrouwen en drie van de tiej mannen vinden dat ze te veel wegen. Objectief gezien zijn twet van de tien vrouwen en twee van de tien mannen ooi daadwerkelijk te zwaar. Dit blijkt uit de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afvallen en zorgen dat je niet weer aankomt, zijn harde dobber: Ruim 60 procent van de mensen die een poging doen om zijn t haar streefgewicht te halen, bereikt dit. Volgens het CBS is dij effect op langere termijn echter gering. Eén op de vijf men die het gewicht van hun dromen hebben bereikt, lukt het ome na verloop van tijd niet weer dikker te worden. Gebrek aan zelfdiscipline is de belangrijkste reden dat het niej lukt om op gewicht te blijven. Het minst succesvol bij het vermageren blijken ongehuwde vrouwen en vrouwen met lagere opleiding. Gescheiden vrouwen en vrouwen met eenl hogere opleiding zijn het meest succesvol, ontdekte het CBS. 'Bewaarders stelen van gevangenen' Den Haag - De directie van de Bijlmerbajes in Amsterdam stelt] een intern onderzoek in naar beweringen van gevangenen dat ze] worden bestolen door bewaarders. Volgens de gevangi verdwijnt geld dat voor hen is bestemd in de zakken bewaarders. Het zou gaan om bedragen die familieleden vail gedetineerden bij het hoofdgebouw van de strafinrichting afge-| ven. Met dat geld kunnen 'gevangenen kleine uitgaven doen. Ook geld dat per giro wordt overgemaakt, zou niet bij de gedetineer den aankomen. Volgens justitie zijn nog geen arrestaties ver-| richt. Geldboetes voor racistische krantekop Arnhem - Het hof in Arnhem heeft de 46-jarige F.O. uit] Apeldoorn gisteren een geldboete van duizend gulden of twintig dagen hechtenis opgelegd vanwege de kop 'Wij gaan de Joden kinderen slopen' in het Apeldoornse huis-aan-huisblad De Stedendriehoek, waarvan O. hoofdredacteur is. Uitgeverij Ste- dendriehoek heeft een boete van tweeduizend gulden gekregen. In het huis-aan-huisblad verscheen in januari vorig jaar artikel over dreigende voetbalrellen bij de wedstrijd Go Ajax. De redactie ontving daarover een anonieme brief van supporters, waarin racistische uitlatingen werden gedaan. De kop boven het artikel was een citaat uit de brief. Hoofdredac- teur F.O. gaf voor het hof toe dat de kop wellicht anders had gekund, maar hij hield vol dat de inhoud van het artikel bedoeld was als waarschuwing voor de lezers. Volgens de procureur-ge neraal echter mag 'een journalist niet zomaar alles schrijven ten gunste van een lekkere kop'. Gisteren is het juniverslag van de Algmene Reken kamer gepresenteerd. Deze kamer toetst het beleid van de diverse ministeries. Kritiek is er onder meer op het natuurbeleid van de regering, ook worden er vraagtekens gezet bij het ouderschapsverlof bij de overheid. Echte misstanden of opmerkelijke zaken is de Rekenkamer dit jaar niet tegengekomen. Erg spannend is het verslag dan ook niet geworden. Hieronder een overzicht van de belangrijkste bevin dingen van de kamer. Het overheidsbeleid om de na tuur in Nederland te bescher men en uit te breiden komt niet goed uit de verf. Minister Buk man (landbouw, natuurbeleid en visserij) bestrijdt de opvat ting van de Rekenkamer. De overheid wil de komende 25 jaar de oppervlakte natuurge bied flink uitbreiden. Daarvoor wordt jaarlijks 330 miljoen gul den uitgetrokken. De Rekenka mer vindt dat het ministerie van Landbouw te weinig inzicht heeft in de uitgaven die met het natuurbeleid zijn gemoeid en in de resultaten die tot nu toe zijn behaald. Vooral het ontbreken van tussentijdse doelstellingen wordt als een gemis gezien. Daardoor is het onduidelijk op welke wijze het natuurbeleid moet worden uitgevoerd. Zwaarste kritiek betreft het uit blijven van zogenaamde ge- biedsvisies. Het ministerie moet voor 1996 voor circa honderd natuurgebieden aangeven welk beleid er moet worden gevoerd. Tot nu toe is slechts voor 45 gebieden een gebiedsvisie in ontwikkeling. De 'Rekenkamer meent dat er nauwelijks sprake kan zijn van een goed natuurbe leid zolang de gebiedsvisies niet zijn opgesteld. Minister Bukman wijst deze kritiek van de hand. Volgens hem wordt er gewerkt aan de gebiedsvisies en is er geen spra ke van vertraging. De Rekenkamer verbaast zich er desondanks over dat Bukman geen haast maakt met de ge biedsvisies, omdat die de kern vormen van het natuurbeleid. Letterlijk wordt gesproken van de 'moeder der instrumenten'. De Rekenkamer wijst erop dat door het ontbreken van ge biedsvisies de natuurontwikke ling in diverse provincies te traag verloopt. Ook het tegengaan van verdro ging in natuurgebieden, een ge volg van het dalend grondwa terpeil, verloopt moeizaam, constateert de Rekenkamer. Blijkens cijfers van het ministe rie wordt de verdroging volgens schema teruggedrongen. De Re kenkamer weerlegt dat. De Tweede Kamer wil dat in 2000 een kwart van de verdroogde natuurgebieden weer over vol doende water beschikt. Zoals het er nu uitziet wordt dat nog minder dan een procent, meent de Rekenkamer. De Rekenka mer stelt verder dat er wat het mestbeleid betreft 'tot op heden nog weinig tastbare resultaten' zijn behaald. De departementen moeten zorg vuldiger omgaan met het verle nen van milieusubsidies aan be drijven. Zeker als met deze toe kenningen een bedrag van 2,4 miljard gulden is gemoeid. De kamer stelt dat de ministe ries van Verkeer en Waterstaat en Milieu duidelijker dan voor heen moeten aangeven met welk doel zij subsidies verstrekken. Het is dan gemakkelijker te controleren of bedrijven milieu vriendelijker werken. De financieel aantrekkelijke re geling voor ouderschapsverlof bij de rijksoverheid levert niet het beoogde resultaat op. Bo vendien is de regeling zo duur, dat het de vraag is of die moet worden voortgezet. In 1992 waren bij alle ministe ries in totaal 6154 personen met Minister Bukman bestrijdt de opvatting van de Rekenkamer dat het natuurbeleid niet goed uit de verf komt. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ouderschapsverlof. Zij krijgen reeds vanaf een deeltijdbaan van 16 uur per week doorbeta ling van 75 procent over opge nomen verlofuren. De verwach ting was dat dit met name vrou wen zou stimuleren om hun baan niet op te zeggen. In de praktijk blijkt bijna de helft van de vrouwen, na afloop van het verlof - bij wet is dat landelijk minstens een halfjaar - dewerkweek met de helft terugschroeft. Bij de mannen ging slechts 4 procent in werk tijd terug, en dan nog gemid deld met slechts 13 procent. Overigens is de verlofregeling zo aantrekkelijk dat de deelna me de verwachtingen over schrijdt. Gerekend was op 2,7 procent van de vrouwen en 3 procent van de mannen tot 45 jaar. Die percentages lagen in 1992 achtereenvolgens op 7,5 en 4,7 procent. De kosten van de regeling zijn hoog. Niet alleen wordt over de verlofuren 75 procent van het salaris doorbetaald, daar komt nog eens 30 procent bovenop voor pensioenpremie, vakantie geld en de ziektekostenregeling. De Rekenkamer vindt het tijd voor een herbezinning op de regeling, waarmee miljoenen gemoeid zijn. Er is geen indica tie dat de verlofregeling bij draagt aan herverdeling van be taald werk over mannen en vrouwen, meent het college. Het is in 2002 nog niet gedaan met de geluidsoverlast door de industrie. Dit stelt de Rekenka mer in haar juni-rapportage. Volgens de kamer weet het mi nisterie van Milieu (VROM) na melijk niet of gemeenten en provincies alle gebieden, die voor sanering in aanmerking komen, hebben aangemeld. Daardoor ontstaat aanzienlijk vertraging. De doelstelling van VROM is dat in 2002 de overlast voor de omgeving nabij bedrijfsterrei nen is teruggebracht tot een aanvaardbaar, leefbaar niveau. Dit is te bereiken door geluidsi solatie van woningen en fabrie ken, maar ook door sloop. De Staat heeft zijn voornemens uit juli 1985 tot afstoting van een groot aantal staatssdeelne- mingen pas voor de helft gerea liseerd. Het lijkt er op dat de doelstellingen stilzwijgend zijn gewijzigd. Dat lijkt het geval met bijvoorbeeld het staatsbe lang in Hoogovens en NV Hol landse Signaalapparaten (HSA). Bovendien is het uitgekeerde dividend op staatsdeelnemingen fors lager dan het beursgemid- delde. De minister van Financiën meent dat het niet aangaat staatssdeelnemingen af te sto ten als het beursklimaat slecht is of het bedrijf slecht presteert. Hij wil niet het verwijt krijgen dat hij staatsdeelnemingen niet tegen de beste prijs van de hand doet. Economische zaken maakt een onderscheid tussen deelne mingen die wel en niet in het economisch beleid passen. De Gasunie past bijvoorbeeld wel in het beleid en zal derhalve niet worden afgestoten. Dat geldt ook voor de Novem en Energiebeheer Nederland. Kritiek is er ook op het ABP. Dat heeft in 1990 onvoldoende gekort op vut-uitkeringen we gens neveninkomsten van ver vroegd uitgetreden ambtenaren. In totaal gaat het om een be drag van circa 8,5 miljoen gul den terwijl slechts voor drie miljoen werd gekort. Vanaf 1993 krijgt het ABP van de Belastingdienst gegevens over neveninkomsten, die echter on voldoende bruikbaar zijn. ABP en Financiën zullen bekijken of het loont extra controlemoge lijkheden in te bouwen. Tenslotte blijft de Belasting dienst, alle goede voornemens ten spijt, achterlopen bij ver werking van bezwaarschriften. De Rekenkamer is daar al eer der over gevallen. Volgens de Rekenkamer laat de informatievoorziening bij de landmacht te wensen over. foto anp De informatiesystemen van de drie krijgsmachtonderdelen (land-, lucht- en zeemacht) schieten nog steeds te kort om betrouwbare uitspraken te kun nen doen over de operationele inzetbaarheid van de strijd krachten. Operationele inzet baarheid is de mate waarin de strijdkrachten materieel, perso neel en tactisch op hun taken berekend zijn. Vooral de infor matievoorziening bij de land macht laat te wensen over. Volgens de Rekenkamer is 'goede en beknopte informatie over operationele inzetbaarheid nog niet op het juiste moment en de juiste plaats beschikbaar'. Dat geldt onder andere voor de kwalitatieve aspecten van in zetbaarheid, zoals leiderschap en moreel. Daarnaast is er geen systematische controle van de manier waarop de informatie wordt verkregen. Hierdoor is de betrouwbaarheid van de rap portage niet verzekerd. Voorts constateert de Rekenka mer dat de landmacht, de lucht macht en de marine voor de informatievoorziening over hun inzetbaarheid elk een eigen aanpak hebben ontwikkeld. Daarbij is er geen sprake van een verplichte periodieke rap portage aan de overkoepelende Centrale Organisatie. De Re kenkamer beveelt aan om hier met prioriteit iets aan te doen. Vijf van de zeven organisaties die vorig jaar voor in totaal een half miljard gulden aan over heidsgeld mochten steken in in ternationale noodhulp hadden onvoldoende inzicht in de doel matigheid van hun werk. Tot de organisaties die het op dit ter rein laten afweten behoren Art sen zonder Grenzen, Mensen in nood, het Nederlandse en het Internationale Rode Kruis. Overigens weten deze organisa ties van wanten als het om acute noodsituaties door na tuurrampen en oorlogsgeweld gaat. De Rekenkamer blijkt on der de indruk van de snelheid waarmee hulp wordt geboden, Seoul (afp/dpa/rtr) - In gereageerd op de voorge leiders van Noord- en Zi Onderhandelaars van beide 1, den werden het er gisteren o eens dat ce noordelijke presid I Kim Il-song en zijn zuidelj ambtgenoot Kim Young-sam kaar op 25 juli in Pyongy; zullen ontmoeten. Belangrijk gespreksonderwerp zal de hc opgelopen spanning op het 1 reaanse schiereiland zijn. De internationale gemeenscl verdenkt het stalinistis Noord-Korea ervan een ei atoombom te willen maken, wantrouwen werd gevoed d de recente weigering van Py gyang om zijn nucleaire insta ties voor inspectie open te s len. De Verenigde Staten, dii op 8 juli in Genève een gesp met Noord-Korea hebben, not den de topontmoeting tus beide Koreaanse leiders 'berr digend'. Verwelkomen Ook Japan, dat binnen het reik \an de Noordkoreaanse ketten ligt, zei de gesprekkei verwelkomen. Het land 'hc dat de spanningen op het sch eiland lu'zullen afnemen'. Ja heeft zelf geen diplomatieke trekkir.gen met Noord-Kore: probeert vooral via China dialoog over de gerezen nucl re problemen op gang te bi gen. China zelf reageerde gisti echter terughoudend op de c andert landen als 'historisch' titelde topontmoeting. „We len zien of het wat oplev Laat ze eerst maar eens me gesprekken beginnen", aldus Chinese topdiplomaat tijc een bezoek aan Moskou. China heeft grote bedenkinl tegen de tot nu toe gevolj tactiek waarbij met name de het voortouw namen om intei tiomle sancties tegen Noi Korea af te kondigen. Pas Pyongyang vorige week toez^j de scherpe inkooptechnieken en j| de begeleiding van transporten I en medewerkers. Transporten I zijn altijd verzekerd, hulpverle-1 ners worden streng geselecteerd I en opgeleid en zij beschikken! over goede faciliteiten, zoals ge-1 pantserde voertuigen en kogel- j vrije vesten. Met name de rol van de Neder- j landse ambassades en h'et mi-[| nisterie van Buitenlandse ken wordt de hemel in gepre- II zen. Medewerkers van Neder landse ambassades kaarten zelfs logistieke problemen medewerkers van VN-organisa-j| ties aan bij de VN, die versto- ken bleven van essentiële hulp- j middelen, zoals telex-i tuur, computers en kopieerma chines. Bron: ANP Van onze verslaggever Een Haag - Mensen die naar Zuid-Frankrijk of zorgen te maken over O' zowel de ANWB als het De zware onweersbuien zoidag en maandag de Fr Rivièra en de Alpen teiste weren gisteren verdwe] Het zuiden van Duitsland overdag lokaal nog te kar met onweer. De vooruitziq vcor het tweede deel van week zijn gunstig. Vdgens het KNMI zijn z inZuid-Frankrijk als in 2 Diitsland vandaag ni biien te verwachten. In Diitsland kunnen die pla lik zwaar zijn. Maar na drag wordt het in beide g dtn droog en zonnig, veni meteoroloog K. Keuleman k Duitsland kwamen n zeker drie mensen orj kven door onweer, en h regenval. De materiële sc bedraagt miljoenen gul ^'eel straten in de deels Baden-Württemberg Rheinpland-Pfalz waren rochtend door waterm: modder onbegaan Meiie dorpen raakten snecen van de buitenwere In Cppenau werd een 64 Se fassant dodelijk getr dooi brokstukken van ee bewoond huis dat instort ®en aardverschuiving. 70-jarige inwoner van kaci stierf aan een harta '°en hij probeerde zijn v m zedigheid te brengen net snel stijgende wate| "edelberg kwam een tester om in een onde: Pei kelder. Hij is vermoe ye-dronken. "d noodweer was het h m de vierhoek Mannhe 'tttgart/Karlsruhe/Heilb

de Stem | 1994 | | pagina 4