amer laat Gonsalves blijven 'M lm Mi Iden te over I lesrelu Brunssum wil van corruptie verdachte burgemeester kwijt )66 wil geïsoleerde schietbanen als oefenruimten voor popgroepen [een klein-linkse en -rechtse partijen tegen aanblijven procureur-generaal s-i.il ®STEM Oorlam op de vrede Vervolger9 Gonsalves moest zelf met ontslag Brinkman staat in de min ENORME KEUS PYRAMIDE- EN BUNGALOWTENTEN 139*] Verlopers of blijvers BINNENLAND i moord I 4 pers.,100% katoen, kinnontpnt met kuipgrondzed. COMMENTAAR BINNENLAND KORT WOENSDAG 29 JUNI 1994 A3 ,Haag (anp) - De Tweede-Ka- (fractie van D66 wil dat pop- jen de gelegenheid moeten gen te repeteren in ruimten j politie of defensie schietoefe- jén houden. [fvan dergelijke banen worden niet l gebruikt of staan bij voorbeeld 's jjds leeg. De ligging is vaak centraal Ije geluidsisolatie is perfect zodat loverlast nauwelijks sprake zal zijn. I bleek gisteren tijdens overleg tus sen de Tweede Kamer en minister Al ders (Milieu) over geluidshinder. D66- woordvoerder De Graaf denkt dat poli tie of justitie ook een kleine vergoeding kunnen vragen voor het verhuren van de ruimten. Zowel D66 als WD voelt weinig voor het idee van PvdA-kamerlid Dijksma om leegstaande legerbunkers als oefen ruimte beschikbaar te stellen. Ook mi nister Alders heeft bezwaren. Volgens Alders zijn de bunkers welis waar goed geïsoleerd, maar liggen ze vaak in toekomstige natuurgebieden. Ook de bereikbaarheid is niet altijd even goed. Het gebruik van schietbanen wil de bewindsman nog nader bestude ren. De geluidsoverlast van popgroepen, wijkcentra en bij voorbeeld kroegen is al enige tijd onderwerp van fikse dis cussie. Onder meer organisaties uit de Nederlandse popsector en enkele grote gemeenten vrezen dat een te strikte toepassing van de geluidsnormen in de wet milieubeheer de nekslag kan zijn voor bepaalde cultuuruitingen. De fracties van PvdA, D66 en WD lieten gisteren weten dat een flexibeler opstelling van de overheid gewenst zou zijn. Voor de binnenstad van Groningen kunnen toch niet dezelfde normen gel den als voor een kroeg in een stille buitenwijk, menen ze. Minister Alders voelt er weinig voor de normen al naar gelang de plaats aan te passen. Hij denkt dat de wet al vol doende mogelijkheden biedt om van de regels af te wijken, mits daarvoor een goede argumentatie wordt opgegeven. De bewindsman is wel bereid met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te praten over mogelijke andere oplos singen. Gemeenten kunnen bij voor beeld beter geïsoleerde ruimten be schikbaar stellen of goede afspraken maken met de plaatselijke horeca over geluidwerende voorzieningen. Ijtcnze Haagse redactie j Haag - De Tweede Kamer had graag gezien dat de I opspraak geraakte Bossche procureur-generaal Gon- ilves was opgestapt. Maar de Kamer erkent dat minis- t Kosto (Justitie) noch de Kamer Gonsalves daartoe [dwingen. i Al jüifili jeen GroenLinks, de Socialis me Partij en de CD betoogden ten tijdens een debat over kwestie dat Kosto maatrege- i had moeten nemen tegen salves, nadat in de publici st was gekomen dat hij zich sen 1958 en 1960 in Neder- Nieuw-Guinea schuldig a hebben gemaakt aan dood- I en mishandeling van Pa- a's. tolgens Rabbae (GroenLinks) is nsalves ongeloofwaardig ge- Wden in zijn hoge functie als (strijder van de georganiseerde aaliteit en kan Kosto hem tomniet langer steunen. Berieden van PvdA, CDA, SGP en RPF vonden dat I Gonsalves 'had gesierd als Jtj de eer aan zichzelf had ge iden', maar ze benadrukten dat die afweging alleen door Gonsalves zelf en niet door de minister of de Kamer gemaakt kan worden. „De Kamer is geen personeelschef," aldus Wolffens- perger (D66). Minister Kosto stelde zich giste ren vierkant achter Gonsalves, 'die geloofwaardig kan functio neren tot aan zijn pensioenge rechtigde leeftijd'. De Amsterdamse hoogleraar straf- en strafprocesrecht Schal ken vindt dat minister Kosto de zaak-Gonsalves te formeel heeft benaderd. „Die publicaties over de zaak blijven natuurlijk aan houden. Gonsalves wordt dan een omstreden figuur, hetgeen een zelfstandig argument is om niet langer als procureur-gene raal te kunnen functioneren," zei Schalken gisteren in een reactie. Het pand aan Teteringsedn 92 van waaruit de bende ha overvallen beraamde. FOTO DE STEM/.IOHAN VAN GUI 1st het j poli- Tstatie gena- Ét het aarde daar mo- tan te erkla- nacht lar de recherche kon dat niet thuis brengen. In een poort tussen he restaurant en de cafetaria is opnieuw zwaar mishandeld met een pistool op haar hoof geslagen om haar te dwingen deur van het restaurant te ope nen. In de keuken van het restaura ontstond een nieuwe worsteliii Een van de verdachten hee bovenop het slachtoffer staa springen en een ander heeft haa gewurgd. De pathaloog kon late niet meer vaststellen wat precië de doodsoorzaak was. Zijn con clusie: een heleboel van buiten komend geweld. De twee getuigen-verdachten hebben bij de politie bekentenis sen afgelegd. Ze hebben die de rechter-commissaris her haald. Een vrouwelijke medf plichtige, A. van, de L. afkomst} uit Breda, bekende bij de politj en trok die bekentenis bij rechter-commissaris weer Dat deed ze ook in het ondei zoek naar de overval op de wo ning in Den Haag. De drie mannelijke verdachte: van de moord op de Chines weigeren verklaringen af te li gen. Alle zes verdachten van overvallen komen op 12 juli voo bij de rechtbank in Den Haa( Dezelfde dag moeten drie vrou welijke verdachten in de moord zaak voorkomen bij de Bredas rechtbank. Op 26 juli staan d drie mannelijke hoofdverdach ten in Breda terecht. De Bredasl rechtbank heeft inmiddels medeplichtige van een van overvallen berecht. Zij nam zaak hoog op. Mevrouw MH (19) uit Breda kreeg anderhal jaar gevangenisstraf. di Gonsalves en het ambtelijk «tuur in Nederlands Nieuw- lainea werden destijds door het abiuet gezien als schadelijk het landsbelang. Dat blijkt ïit het geheime dossier Gonsal- :es dat gisteren door minister tao (Justitie) openbaar werd (anaakt. ta Meyenfeldt heeft de zaak ■hetdoden en mishandelen van lapoea's - 'buiten alle propor- ts opgeblazen, daarbij Indone- a materiaal verschaffend voor sn heftige campagne tegen Ne- ïland in de internationale pers ;n de Verenigde Naties', tchrijft de toenmalige staatsse- tretans Th. Bot in de geheime hief aan de vaste kamercom- tissie voor Nieuw-Guinea. 'it dat stuk komt Gonsalves asr voren als een 'hardwer- fflde en ambiteuze bestuurder', lie volgens Bot 'geheel terecht c geheel verdiend een konink je onderscheiding heeft gekre- |91'. its man ook, die zelfs nog enige ijd moest worden opgenomen in te ziekenhuis, vanwege over- «moeidheid. Maar ook een Mt die meer gezag wilde vesti gt dan hem eigenlijk was opge- het de de de aan. itko- .1 die die het ne- lijke vaak en hun •n, of hun waar niet Hoe die litie- n ge- zoals idigd tijnse politieman, die hen bijvoor beeld tussen Nabloes en Ramal- lah een bon wil geven voor te hard rijden? Rabin zal misschien nog wei eens terug verlangen naar de problematische onderhandelin gen met de PLO, die tot de zelfbestuursregeling in Gaza en Jericho hebben geleid. Want Fase Twee zal eens zo trauma tisch worden. Hij wordt door de bewoners van het tentenkamp tegenover gijn kantoor nu a' van 'verraad' beschuldigd. E" hij is ook al gewaarschuwd, da' er joodse kolonisten rondlopen met het idee om het 'gevaar. waaraan hij hen blootstelt, met een daad van geweld te voorko men. En als we het logische verloop van het Israëliseh-Pa- lestijnse vredesproces voor oge" houden, zouden die mensen in die tenten inderdaad weieens echt homeless kunnen worden. au onze verslaggever len Haag - Procureur-Generaal in Hollandia mr. G. von ieyenfeldt stond begin 1961 zelf op het punt door de regering it zijn functie te worden ontheven. ijn beschuldigingen tegen mr. Von Meyenfeldt, de man die Gonsalves wilde vervolgen voor 'ernstige misdaden', is in het stuk van Bot feitelijk degene die niet deugt. En daarvoor zou moeten boeten met 'eervol ont slag op eigen verzoek' danwel 'eervol ontslag wegens gebleken ongeschiktheid'. Von Meyenfeldt 'koos' het eerste en werd officier van justitie. Op het tot gisteren geheime ka merstuk Gonsalves/Von Meyen feldt heeft minister Kosto voor een deel zijn oordeel gebaseerd dat Gonsalves zonder problemen kan verder functioneren in Den Bosch. Het stuk bevat bevat minstens één grote onwaarheid. Bot meldt: „Overigens moet worden aangetekend dat de heer Von Meyenfeldt, ondanks ernstige kritiek op het bestuursbeleid in de Baliem, geen enkele maal zich daarheen begeven heeft... Hij oordeelt en beoordeelt derhalve geheel van achter de schrijfta fel." Die conclusie strookt niet met door deze krant geraadpleegde persoonlijke archieven van men sen ter plaatse. Daaruit blijkt dat Von Meyenfeldt wel degelijk meerdere malen in de Baliemval- lei is geweest. Met een toast bezegelden gisteren in Den Helder de Belgische en Nederlandse ministers van Defensie Delcroix (rechts) en Ter Beek de integratie van de Nederlandse en Belgische marinesta ven. Geheel links de bevelhebber van de Nederlandse zeestrijd krachten vice-admiraal Buis. Na de twee recente nederlagen in de onderlinge competitie ging de strijd eindelijk eens gelijk op, becommentarieerde de Neder landse bewindsman onder het genot van een goed glas. „In feite zijn er twee overwinnaars.Zowel Nederland als Begië hebben er voordeel van. Beide landen moeten bezuinigen, maar op deze wijze lukt het een hoogwaardige zeemacht in stand te houden. De samenwerking, die zich beperkt tot het commando, moet op 1 januari 1996 operationeel zijn. De beide marines blijven zelfstan dig. België brengt een veertiental schepen in en 2500 man personeel, Nederland een kleine vijftig vaartuigen en 17.400 manschappen. Oostende blijft de thuishaven van de Belgische marine en Frans blijft naast Nederlands de officiële voertaal. FOTO ANP (ADVERTENTIE) 1 PYRAM1DE "AMELAND" BUNGALOW "HIGH PEAK]" Compact, moderne grijs-tinten, met luifel en binnentent. WINNAAR heeft het voor het zeggen, maar wat als er meer "aars zijn? D66 en VVD hebben bij de laatste parlementsver- ingen het gelijk van de kiezers gekregen. Vandaar dat een iet waar beide partijen deel van moesten uitmaken, eerst obeerd is. Paars is echter niet gelukt. 'gica van de overwinningsredenering suggereert dat er een inde combinatie waar deze beide partijen in zouden passen 011 'zocht moet worden. Dus CDA, VVD en D66. Een centrum 's kabinet. Veel kans van slagen heeft zo'n poging niet. "onderhandelingen over paars zijn afgesprongen op de sociale erheid. Van Mierlo hecht aan een sociaal gezicht, terwijl Ostein juist een forse ruks naar rechts wilde. Het CDA heeft in verkiezingstijd vergelijkbare geluiden laten horen. Zonder feichtsverlies kan D66 daarom niet naar de andere kant van het j^dden oversteken. ;,Sn kabinet CDA-PvdA-D66 lijkt in strijd met de verkiezingsuit- P' De coalitie Lubbers-Kok is afgestraft. Aanschuiven van D66 flde bestaande combinatie is daardoor tegen de wens van de kiezer, ',aar is dat wel zo? Zijn de zetels van overwinnaars meer waard de stemmen van diegenen die hun oude partij trouw pleven zijn? Zijn overlopende kiezers belangrijker dan blijvers? ?n combinatie CDA-PvdA-D66 beschikt over een meerderheid. zetalsmatig is er derhalve niets aan de hand. De oppositie die ,l(fe afgelopen vier jaar tegen het kabinetsbeleid dient echter ok 9ehonoreerd te worden. Anders maken Van Mierlo en '«enden zich ongeloofwaardig. Een als anders te herkennen j.pd is daarom vereist. e voorkeur van D66 voor een minderheidskabinet is begrijpelijk, "aar niet erg realistisch. Een kabinet dat steeds weer een aerderheid moet zien te verkrijgen in de beide Kamers is niet 1 pchtdadig beleid in staat. En zo'n beleid is op dit moment "Mzakelijk. Van Mierlo weet dat donders goed. Hij heeft echter lj'a|s Boikestein rekening te houden met een achterban. |esteit en Hans van Mierlo staan voor een moeilijke keuze. Voor een pyramidetent gaat u natuurlijk naar Ven/at. Neem nou de "Ameland", maar ook de andere tientallen pyramidetenten van Esvo, Dorema en Brand. Ook met vastkuip. Uit voorraad leverbaar en voor een prijs, die u nergens tegenkomt Hr1 1 3 Enorm assortiment bungalowtenten van Dorema, High Peak en Brand. Ook met verplaatsbare voorwand, et op de lage Vervat prijzen en altijd uit voorraad leverbaar. VERVOLG VAN VOORPAGINA Misschien zou Brinkman hebben kunnen concluderen dat D66 en WD wellicht na die belevenis niet meer zo snel samen in één kabinet zouden willen. Maar een Brinkman trekt niet zulke conclusies. Een Brinkman heeft haast. Het land moet wor den bestuurd. De bureaucraat zit weer achter de tafel. Hij kijkt ook weer zo star. Hij kijkt van links naar rechts en voelt zich opgejaagd. Waar hebben ze het over? Opnieuw krijgt Brinkman vra gen voorgeschoteld over de op stelling van D66-leider Van Mierlo. Weet hij niet dat de D66-leider nadrukkelijk zei dat hij van een centrum-rechts kabi net niets wil weten? Brinkman weet van niets. Hij las in de krant alleen wat van de wens van Van Mierlo om een minder heidskabinet te vormen. Meer niet. Maar hij kreeg toch van de ko ningin wel te horen wat Van Mierlo en wat die andere twee vonden? Ja, dat wel. „Maar ik kan toch niet ter plekke zeggen: we leggen het advies van de fractie opzij. Bij ons is het nu eenmaal zo dat de fractie beslist wat er gebeurt, niet de fractie voorzitter." In het CDA ontstond na het vertrek van de katholieke prelaat Lubbers kennelijk toch een nieuwe cultuur. Brinkman snapt het echt niet. Waar gaat die drukte hier over? Hij zag Van Mierlo, noch Boi kestein met bebloede koppen door de Tweede Kamer lopen. Ach, redeneert Brinkman, in de j/ <y V5 Persoonlijk ben ik wel blij met de komst van die qat. Niet omdat ik die blaadjes lekker vind, maar omdat het me bij het scrabbelen de kans geeft de q weg te leggen zonder dat ik daarbij de vrij zeldzame u nodig heb. Speciaal voor die scrabbelaars zou de schrijfwijze 'khat' verboden en louter nog 'qat' gehanteerd moeten worden. Diverse schrijfwijzen werken immers verwar ring en dus ruzie aan het scrabbiebord in de hand. Intussen hebben WVC en Justitie ruzie over het feit of qat nu wel of niet onder de opiumwet moet vallen. Ze zijn er nog niet uit. Misschien is er een compromis te sluiten door qat niet en khat wel als drug te beschou wen. Het effect van een dag lang qat kauwen schijnt hetzelf de te zijn als het drinken van één kopje echte espresso. Bovendien ontwikkelt de koffiemarkt zich dusdanig dat qat binnen de kortste keren ook veel goedkoper is dan koffie. Justitie kan zich beter richten op te verwachten overlast van cafeïne-jlinks. Koffie is straks zo duur dat hij voor Jan Modaal alleen nog maar te betalen is met geld van verdachte herkomst. Die koffie zal alleen nog maar te krijgen zijn in hasjshops die in werkelijkheid hun meeste inkomsten binnenhalen met de verkoop van koffie. MER1JN politiek ben je de ene dag boos, de andére dag praat je weer over alles en nog wat. Zo simpel is politiek voor Elco Brinkman. Maar zijn collega's Kok, Van Mierlo en Boikestein toonden zich meer mensen van vlees en bloed. De PvdA-leider stak Van Mierlo snel de helpende hand toe, als iemand mocht gaan den ken dat er enige verwijdering zou zijn. Nee, de PvdA weet dat er andere verhoudingen zijn na de verkiezingen van 3 mei. Kok putte uit zijn arsenaal van beeldspraken: de bordjes zijn verhangen. Als voorbeeld gaf Kok zijn hou ding ten opzichte van de Betu welijn. Het zou een misverstand zijn als toekomstig partner CDA (waaraan Brinkman nog even niet moet of mag denken?) zou vermoeden dat hij plots de Betu welijn onverkort wil aanleggen. Alsof er geen paarse onderhan delingen zouden zijn geweest. „Een lange neus maken naar Hans van Mierlo, dat kan dus niet." Van Mierlo reageerde later opge togen. „Dat bedoel ik dus als je wil werken aan een nieuwe ge loofwaardige coalitie." Van Mierlo worstelde gisteren zicht baar met de nieuwe coalitie waaraan hij dreigt te moeten meewerken. Hij nam een sugges tie van een journalist over. Kok en Brinkman zullen een soort geloofwaardigheidsexamen bij hem moeten afleggen. Kok leek daarvoor gisteren de eerste pun ten behaald te hebben. Brink man staat zwaar in de min. Bestuursleden Nederlands Blok weg Den Haag - Na interne problemen binnen de Centrumdemocra ten rommelt het nu ook binnen het Nederlands Blok, de extreem-rechtse partij van ex-CD'er Willem Vreeswijk. De secretaris en de penningmeester van deze partij zijn opgestapt uit onvrede over het beleid van Vreeswijk. Secretaris A. Steemers en penningmeester J.P.M. Rüter zeggen dat Vreeswijk helemaal is geobsedeerd door CD-voorman Jan maat. Vreeswijk zou volgens hen net zo'n almachtige positie binnen het Nederlands Blok willen hebben als Janmaat binnen zijn partij heeft. Bredanaar aangehouden voor overvallen Dordrecht - De politie in Dordrecht heeft gisteren een onder zoek afgerond naar vijf gewapende overvallen op horeca-gele- genheden en twee schietpartijen in het zuiden en westen van het land. Zij heeft een 22-jarige Dordtenaar en een 19-jarige inwoner van Breda aangehouden. Het duo heeft onder andere twee slachtoffers bij schietpartijen een verbrijzeld been bezorgd. Onlangs vond de politie bij een huiszoeking in een woning in de Dordtse binnenstad zeven ons heroïne, met een waarde van ongeveer 50.000 gulden, een revolver en een zwaar kaliber geweer met munitie. De woning bleek als schuilpaats voor de twee te dienen. Vervolgens werd duidelijk dat de verdachten vermoedelijk ook betrokken waren bij een schietpartij tijdens de jaarwisseling in Den Haag. Een 32-jarige Bredanaar kreeg toen een schot in zijn been dat daardoor verbrijzelde. Haagse café's uur langer open Den Haag - Nachthorecabedrijven in de Haagse binnenstad kunnen in bepaalde gevallen tijdens het weekeinde tot 05.00 uur open blijven. De sluitingstijden zijn daarmee met een uur verlengd. Ook cafés die tijdens het weekeinde nu nog tot 01.00 tappen, mogen een uur langer doorgaan. Door de week dienen de nachttenten zoals cafés, restaurants, koffieshops en snackbars, om 04.00 te sluiten en de zogenoemde avondhoreca om 01.00 uur. In het gebied rond de Grote Markt, het Spui, de Herenstraat en het Buitenhof kunnen de nachtbra kers echter binnenkort een uur langer doorgaan. Het nieuwe stadsbestuur wil zo de overlast over de nacht spreiden. 'Ja, tenzij' voor inzage BVD-dossiers Den Haag - Er moet van geval tot geval worden beoordeeld of de veiligheid van de Staat wordt geschaad door het geven van informatie over het feit óf er een BVD-dossier over iemand is aangelegd, ofwel door het verstrekken van die opgeslagen gegevens zelf. Een 'ja, tenzij'-regeling dus. Dat schrijft minister De Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken) aan de voorzitter van de Tweede Kamer in antwoord op vragen. De afdeling bestuursrecht van de Raad van State bepaalde twee weken geleden dat twee mensen inzage in hun BVD-dossiers moeten krijgen. De een was betrokken bij de beweging Stop Dodewaard en de ander bij de vondst van een logboek dat mogelijk van een Sovjet-onderzeeboot afkomstig was. 'Experiment met Herman mag doorgaan' Den Haag - Minister Bukman (Landbouw) is niet van plan het experiment met de genetisch aangepaste stier Herman te verbieden. Wel zal hij nadere voorwaarden stellen aan de proefneming. Het onderzoek met Herman is in opspraak geko men, nadat bekend werd dat het Leidse bedrijf Gene Pharming een geheim contract had met het voedingsconcern Nutricia in Zoetermeer voor de produktie van een commercieel zuivelpro- dukt. Minister Bukman en de Tweede Kamer hadden Gene Pharming alleen maar toestemming gegeven voor het experiment, omdat het zou gaan om de ontwikkeling van een medicinale melk, onder meer bestemd voor te vroeg geboren baby's. Door Joep Dohmen Brunssum - Henk Riem moet opstappen als burgemeester van de gemeente Brunssum. De gemeenteraad heeft gis teravond in een motie het vertrouwen opgezegd in de van corruptie en valsheid in geschrifte verdachte PvdA'er. Daarmee is de positie van Riem onhoudbaar. In de motie, die de raad vandaag aan demissionair-minister van Binnenlandse Zaken D. de Graaff-Nauta stuurt, wordt de minister opgeroepen 'met spoed' een einde maken aan de bestuur lijke impasse en de benoemings procedure voor een nieuwe bur gemeester te starten. De vertrouwensbreuk tussen Riem en de raad wordt onher stelbaar genoemd. „De heer H.W. Riem heeft zodanig inge boet aan gezag, dat een respect vol functioneren als burgemees ter van de gemeente Brunssum niet meer mogelijk en wenselijk wordt geacht," aldus de motie. Signaal Een woordvoerster van Binnen landse Zaken noemde de motie gisteren een duidelijk signaal. „Ik kan zeggen dat we dit soort signalen niet terzijde leggen. Als sprake is van een vertrouwens breuk, kijken we of die te lijmen is. Is er niets aan te doen, dan moeten we een andere oplossing zoeken." De bestuurlijke crisis duurt al veertien maanden. Sinds Riem april vorig jaar met verlof ging, moet Brunssum het doen met opeenvolgende waarnemend- burgemeesters. En in maart vloog het complete college van B en W de cel in op verdenking van valsheid in geschrifte. In de motie zegt de raad dat de aanhoudende publiciteit over Riem slecht is voor het imago van Brunssum en verlammend Henk Riem FOTO ANP werkt op het bestuur van de gemeente. „Niet alleen de raad, maar ook de bevolking heeft geen enkel vertrouwen meer in Riem," zei een raadslid. Verwacht wordt dat het ministe rie nu haast maakt met de afzet tingsprocedure. Justitie heeft op verzoek van het ministerie alvast gegevens naar Den Haag ge stuurd. Daaruit moet blijken dat Riem mei vorig jaar, samen met de gemeentesecretaris en vier in middels afgetreden wethouders, bestuursbesluiten vervalst heeft. Demonstratief De motie kreeg de steun van een grote raadsmeerderheid. De vier oud-wethouders, die nu raadslid zijn, stapten voordat de behan deling begon, demonstratief op. Dat deed ook de voorzitter van de PvdA-fractie. Van de resterende achttien raadsleden stemden alleen D66 raadslid M. van der Zwaard en raadslid J. Palmen tegen. Zij zeiden de gevolgen van de motie voor Brunssum niet te kunnen overzien. Volgens het tegenstemmende Brunssumse raadslid J. Palmen kan de motie van wantrouwen ertoe leiden dat het ministerie van Binnenlandse Zaken een compromis sluit met Riem. De burgemeester zou eervol ont slag kunnen krijgen met behoud van wachtgeld. „Dat zouden de burgers moeten betalen," aldus Palmen. „En daar pas ik voor. Bovendien worden de gemeente secretaris en de vier oud-wet houders in deze motie zorgvuldig buiten schot gehouden. Als we geen vertrouwen in Riem meer hebben omdat hij stukken ver valst heeft, kunnen we ook geen vertrouwen meer in die mensen hebben." In december oordeelde een raadsmeerderheid nog dat er on voldoende redenen waren om het vertrouwen in Riem op te zeg gen. Op dat moment was nog niet bekend dat justitie Riem ook zou vervolgen wegens vals heid in geschrifte. Meewerken Volgens de advocaat van Riem, mr. Marchal, is zijn cliënt bereid mee te werken aan een oplossing van de bestuursproblemen. Of dat ook betekent dat Riem zelf wil afzien van het burgemeester schap, wilde Marchal niet zeg gen. Riem zit sinds het begin van het gerechtelijk vooronderzoek tegen hem in april vorig jaar thuis. Riem was gisteren niet voor commentaar bereiktbdar. De minister van Binnenlandse Zaken hoeft met een eventueel ontslag van Riem niet te wach ten op diens veroordeling door de rechter. In 1992 zette toenma lig minister I. Dales burgemees ter T. Seinstra van Goes op straat nadat de gemeenteraad het vertrouwen in hem had op gezegd. Uit onderzoek was ge bleken dat hij teveel gedecla reerd had. Strafrechtelijk is Seinstra nooit vervolgd. Vorig jaar ontsloeg de minister de corrupte Gulpense burge meester W. Vossen. Ook dat ont slag stond los van de eerdere veroordeling van de burgemees ter. De minister vond dat Vossen zich niet had gedragen zoals een burgemeester betaamt.

de Stem | 1994 | | pagina 3