1 Tjeenk Willink gaat informeren Brabantse politie wil criminelen adopteren Jongeren tot 14 jaar gaan steeds meer roken Verdeelde adviezen aan koningin Oranje op drie plaatsen gewijzigd Het had zo mooi kunnen zijn HARD ISVBKKE LEUK Koninck I Voetbal ioeree kost leeland geld lieunisse toch laar de Tour "nel onderzoek lan xtc-pillen' WorldCup USA 94 Twaalf landen zeker van achtste finales Hij is weer van de partij Om hen in het gareel te krijgen Prins wordt 83 Aandeelhouders begrijpen top Begemann niet Zeeuwse stichting Rusthuizen verandert naam Nieuwe regels tegen witwassen HNSDAG 28 JUNI 1994 X' Kleintjes" in Oe Stem. VjaJ'ec zoveel bijzondere en Lres&ante aanbiedingen in staan £lk« clag weer f STEM 8"710311 "000218 I I I I I WOENSDAG 29 JUNI 1994 j4e JAARGANG -jat al mijn voorspellingen [tot nog toe feilloos naast lijkt me er weinig op r als ik voorzie dat het jjavond helemaal mis gaat «Marokko. [ten blijkbaar niet de enige, mt de mood in Orlando is s ook volkomen plat ge- Het orkest Hollands riet moet 's avonds in rch Street de vreugde jtttbaar uit zijn tenen trek- ii om nog vijf Nederlandse lorters aan een pijnlijke laise te krijgen, tderwas ik even bij ons elf- jl in Lake Nona. Als ik een s bij me had gehad, had ik in stukken kunnen tijden. Die jongens hingen sar maar wat te mopperen j ons journalisten en zo te n ook buitengewoon weinig ezieraan eikaars gezelschap ■Hw mi LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 1 zin om 'hoeperdepoep bt op de stoep en laten we iolijk wezen' door dat kloos- n te gaan zingen. Dit is het K' Dit is bedoeld als leuk! seen eer! „Eer?", zag ik denken, „dat zoeken we 'chteraf betreur ik te hebben fgezien van mijn opwekken- interventie, die het hele looi een ander verloop :d kunnen geven. Ik ben zelf lijkbaar ook te gevoelig voor imingen. Ik stond bijvoor- Sd plotseling zomaar naast man en had een riant uit- 1 op 's werelds machtigste toon, dat bloot in een teen- ipperstak. Ik wist dat ik op- ponden moest zijn, maar op tn of andere manier maakte i ambiance dat been heel Het WEER /MIN./MAX tl 13 25 ff :ans op onweer indaag is het bij een gelende bewolking "w warm met in de loop ',n de dag een lokale Jeersbui. De wind trekt e"jk aan tot vrij krachtig. Het wordt weer kleurloos isschien kan ik vanavond op It tribune mijn verzuim nog joed maken. Als Oranje op- met eèn geweldige spel dde de Marokkanen het sakijken geeft omdat uit dui- Mden Hollandse kelen het otdusf'erre ongehoorde 'hoe- Jtrdepoep' schalt, dan weet u «begonnen is. fade Koninck iidelburg - Gedupteerüe Sta- svan Zuid-Holland vragen de nwse collega's of ze wel we- a hoeveel het overhevelen van ree-Overflakkee naar Zee- si Middelburg kost. In ieder al moet er meer geld in wor- agestopt dan het de provincie "'vert. be zeeland - c1 sgeveen - Gert-Jan Theunisse "'toch naar de Tour de France, '■was gisteren de verrassende tsding na een gesprek in Hoog- "ta tussen de renner, directeur j' Bos van sponsor TVM en «gleider Cees Priem. IZE SPORT-B3 Via - De raadsman van één vier hoofdverdachten van •gsote xtc-iijn die het afgelo- «'eekeinde is opgerold, heeft We twijfels over de in beslag temen bewijslast. Nader on- .s°ek zou volgens hem kunnen Rijzen dat het om onschuldige inepillen gaat. Van onze Haagse redactie Den Haag - Eerste Kamer voorzitter Tjeenk Willink (PvdA) is opnieuw infor mateur. Hij moet onderzoe ken of er een centrum links (PvdA-CDA-D66) of een centrum-rechts (CDA- WD-D66) kabinet moet komen. Koningin Beatrix formuleerde de opdracht gisteravond heel ruim. Tjeenk Willink moet onderzoe ken 'welke mogelijkheden er thans zijn voor de vorming van een kabinet dat mag rekenen op een vruchtbare samenwerking met de Staten-Generaal.' De Eerste Kamervoorzitter was eerder de verkenner voor de in middels mislukte formatie van een paarse coalitie. De ruime opdracht aan Tjeenk Willink is een gevolg van de ver deelde adviezen van de leiders van de vier grootste fracties. PvdA en - in mindere mate - D66 voelen voor een onderzoek naar een centrum-links kabinet (Pv- dA-CDA-D66), terwijl CDA en WD juist voorkeur hebben voor studie naar een centrum-rechts kabinet (CDA-WD-D66). Die laatste mógelijkheid stuit op een blokkade van D66-leider Van Mierlo. Bolkestein had gisteren Tjeenk Willink al genoemd als informa teur. De VVD-Ieider had ook de naam genoemd van vice-voorzit- ter Scholten (CDA) van de Raad van State. Deze beide topadviseurs werden gisteravond laat opnieuw door de koningin ontvangen, nadat ze 's morgens al advies hadden uit gebracht. Brinkman had het liefst een D66- informateur. Kok (PvdA) had voorkeur voor een informateur uit eigen kring 'eventueel ver breed met mensen uit CDA of D66'. Van Mierlo had de koningin de namen van twee CDA'ers gege ven - „Niet Lubbers," aldus de fractievoorzitter van D66. CDA-fractieleider Brinkman sprak zich gisteren niet uit over de vraag of hij wil meewerken aan een onderzoek naar een cen trum-linkse coalitie. In zijn schriftelijke advies aan de konin gin spreekt Brinkman niet over die mogelijkheid. Volgens hem ligt een combinatie van CDA, WD en D66 in de rede gezien de verkiezingsuitslag: WD en D66 wonnen, PvdA en CDA verloren stevig. „De PvdA heeft als eerste van de verliezers haar kans gehad", aldus Brink man. Hij weigerde gisteren na afloop van zijn bezoek aan de koningin in te gaan op de blokkade die Van Mierlo opwierp tegen zijn eerste voorkeur. Volgens Brinkman moet de frac tie over een alternatief opnieuw vergaderen. Hij voelde zich 'niet gemachtigd' om zelfstandig te genover de koningin af te wijken van het advies van zijn fractie. Brinkman ontkende dat zijn on derhandelingspositie onder druk staat vanwege het onderzoek dat naar de campagne en de verkie zingsnederlaag van het CDA loopt. Het rapport van de onderzoeks commissie Gardeniers verschijnt zaterdag. Volgens Het Parool heeft een lid van de studiecommissie toegege ven dat de positie van Brinkman 'niet onbesproken blijft'. Ook WD-leider Bolkestein heeft een voorkeur voor een centrum rechtse coalitie, maar hij vindt - in tegenstelling tot zijn CDA-col- lega - dat eerst de mogelijkheid van de beide meerderheidskabi netten moeten worden onder zocht. Bolkestein liet zich zelfs ontval len dat hij het voor de hand vindt liggen dat eerst de levenskansen van de grootste meerderheid (Pv dA, CDA en D66) aan bod moeten komen. ZIE OOK COMMENTAAR OP - A3 Mare Overmars (links) en Gaston Taument proeven een bitterbal van Herman van den Hengel (midden), al 19 jaar de vas te kok van Oran je. foto anp Van onze verslaggever Orlando - Vijftien van de 21 Nederlandse WK-spelers zijn tot nu toe in actie geko men in de twee duels van Oranje. Zes spelers hebben nog geen mi nuut speeltijd gekregen: Danny Blind, Aron Winter, Arthur Nu- man, John Bosman en de twee reservekeepers Edwin van der Sar en Theo Snelders Bij de aftrap van het derde groepsduel, vandaag tegen Ma rokko (half zeven Nederlandse tijd) staat het zestal er opnieuw naast. In vergelijking met de wedstrijd tegen België verdwij nen Gaston Taument, Ronald de Boer en Bryan Roy uit de basis opstelling. Mare Overmars, Rob Witschge en Peter van Vossen nemen hun plaatsen in. Zeven Nederlandse spelers lo pen het risico vandaag door een tweede gele kaart de eventuele wedstrijd in de tweede ronde wegens een schorsing te moeten missen: Frank de Boer, Jan Wouters, Rob Witschge, Wim Jonk, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp en Ulrich van Gob- bel. Indien voor het zevental vandaag een tweede gele kaart uitblijft gaan zij, bij succes van Oranje, met een schone lei ver der. ZIE VERDER SPORT - B1 EN - B2 Orlando - In totaal twaalf landen kunnen zich bij het WK voetbal in de Verenigde Staten sinds gisteravond op maken voor deelname aan de achtste finales, waarvoor de eerste twee duels zaterdag worden gespeeld. Het zijn: Roemenië, Zwitser land, Verenigde Staten (groep A), Brazilië, Zweden (B), Duitsland, Spanje (C), Argentinië (D), Mexico, Ier land, Italië (E) en België (F). In totaal zullen zestien teams deelnemen aan de achtste fi nales: Vandaag en morgen worden de laatste vier be kend. Voor Colombia, Kameroen, Zuid-Korea, Griekenland en Noorwegen viel het WK- doek. Deze elftallen kunnen vanaf vandaag hun koffers pakken. ZIE SPORT-B1 EN-B2 Door Henk Bouwmans en Jan Greyn Den Haag - Hij is de laatste in de rij. Na Kok, Bolkestein en Van Mierlo sluit CDA-fractieleider Brinkman aan. Eerst bij Hare Majesteit, een kwartiertje la ter bij de parlementaire pers. Opnieuw op het toneel na ze ven weken van wachten, na denken en bezinning. Elco Brinkman heeft de brief bij zich die hij aan de koningin schreef. De koningin zal het advies ze ker met verbazing hebben ge lezen. Brinkman doet het voorkomen alsof er maar één meerderheidskabinet te vor men is, een van zijn partij en WD en D66. De andere optie? Brinkman wil er niets over zeggen. Het CDA wil uitgaan van de verkiezingsuitslag, zegt de CDA-leider monter. Maar dan komen de vragen. Heeft Elco Brinkman gemerkt dat er de laatste weken een onderhandeling aan de gang was - het heette paars en CD A-loos te zijn - waarin D66 en WD uiteindelijk botsten? Dat was Brinkman wel opge vallen. Nou en? VERVOLG OP BINNENLAND-A3 Van onze verslaggever Den Bosch - Politie-agenten die persoonlijk een crimineel 'adopteren' om hem in het gareel te houden. Met dat project wil E. van Hoorn, korpschef van de politie in het district Brabant- Noord van start gaan. Het was natuurlijk geen toeval dat PvdA-leider Kok gisteren na zijn bezoek aan koningin Beatrix op paleis Noordeinde een reclamewagen vari een verffabrikant tegen kwam, die het mislukken van de paarse coalitie treffend in beeld had gebracht. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT Begemann-topman Joep van den Nieuwenhuijzen stelt het geloof van zijn aandeelhouders behoor lijk op de proef. De be drijvendokter heeft hen de komende tijd daarom heel wat uit te leggen. zie economie - a6 INHOUD 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6 A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Den Haag - Steeds meer jongeren gaan roken. Het afgelopen jaar stak 11 procent van de jongeren tussen de 10 en 14 jaar regelmatig een sigaretje op. Het jaar daarvoor was dat nog 9 procent. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Volks gezondheid en Roken (Stivoro), die jaarlijks het rookgedrag van Nederlanders laat onder zoeken. Volwassenen rookten in 1993 juist minder dan het jaar ervoor: het aantal rokers nam met 1 procent af tot 33 procent. Jongeren van 15 tot 19 jaar gingen ook 1 pro eent minder roken. Daarmee komt het aantal rokers in die groep op 45 procent. Het aantal rokers in de groep 10- tot 14-jari- gen vertoonde tot twee jaar geleden ook een dalende trend: van 13 procent in 1985 naar een laagterecord van 7 procent in 1990 en 1991. Die trend lijkt nu definitief omgekeerd. Volgens directeur R. de Jong van Stivoro komt die stijging vooral omdat jongeren de laatste jaren steeds vaker een risicovol gedrag vertonen. Onder het motto 'No risk, no fun' zijn ze op zoek naar nieuwe uitdagingen, waarbij ge vaar voor eigen leven niet wordt geschuwd, aldus De Jong. „Elastiekspringen, zo hard mogelijk door rood licht scheuren en op het nippertje aan een ongeluk ontsnappen, op de middenstreep van de weg gaan liggen, het zijn allemaal voorbeelden van opzettelijk risicovol gedrag, net als roken," zegt hij. Stivoro heeft een onderzoek in voorbereiding naar het verband tussen risicovol gedrag en roken. H. Kuipers van het Nederlands Insti tuut voor Alcohol en Drugs noemt het ver band dat De Jong legt tussen roken en risico volle hobby's nogal ver gezocht. Hij denkt dat het vooral komt omdat jongeren op steeds jongere leeftijd uitgaan. „Tegenwoordig gaan kinderen van 12,13 jaar al uit in het weekend, en komen dus ook steeds eerder in aanraking met rokende men sen. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij cannabis-gebruik. Daarmee beginnen kinde ren ook steeds jonger te experimenteren." De toegenomen reclamebudgetten voor siga retten en shag zijn volgens De Jong ook een oorzaak van de stijging van het roken onder jongeren. „Tabaksreclame is misschien niet direct, maar wel impliciet op jongeren gericht. In de reclames zie je jonge rokende mensen die er gelukkig, welvarend en sexy uitzien. Dat heeft grote invloed op de jeugd die dat maar al te graag wil imiteren. En met een voorlich tingsbudget van slechts drie miljoen kunnen wij nauwelijks enig tegengas geven." Buitenlandse onderzoeken wijzen eveneens op een verband tussen jonge rokers en tabak sreclame. De merken die de jeugd het meest koopt, zijn ook de merken waar het meest voor geadverteerd wordt. Een woordvoerder van het Voorlichtingsbu reau voor Sigaretten en Shag ontkent dat de tabaksfabrikanten meer geld in de reclame steken. „Sinds 1990 is het zelfs gedaald." Het project is bestemd voor per sonen van 15 tot 30 jaar. De con crete opzet wordt volgens Van Hoorn na de zomer besproken. Volgens hem gaat het om een va riant van het Change-project waarmee de gemeente Den Bosch in samenwerking met politie en justitie wil beginnen. Bij dat project krijgen hardnek kige woninginbrekers in de leef tijd van 17 tot 22 jaar door het aanbieden van onder meer woon- Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De in opspraak geraakte reformatorische Stichting Rusthuizen der Ge reformeerde Gemeenten in Zeeland, heeft haar naam ver anderd in de Stichting Zorg verlening van de Gerefor meerde Gemeenten in Zee land. Dat blijkt uit de nieuwe statuten die het nieuwe bestuur voor een toetsing aan het provinciebe stuur heeft aangeboden. De oude statuten, die niet eens gedeponeerd waren bij de Kamer van Koophandel, maakten fors gesjoemel met geld en zelfverrij king, die in de tonnen liep, moge lijk. Justitie is een onderzoek begon nen naar de activiteiten van drie ex-bestuursleden. Gisteren hebben Gedeputeerde Staten die nieuwe statuten ge keurd en ze willen maar één aan passing. In een artikel over de vergoedin gen aan de bestuursleden wordt gerept van 'jaarlijkse' vergoedin gen en dat 'jaarlijkse' moet eraf, vindt het provinciaal bestuur. „Want het zal niet de bedoeling zijn van het bewuste artikel dat de bestuursleden een vaste ver goeding ontvangen," schrijven Gedeputeerde Staten. Gerommel Het is een opmerking over een detail. De nieuwe statuten slui ten gerommel beter uit dat de ou de. De twee belangrijkste artikelen van de stichting met de nieuwe naam zijn dat het statutair voor taan onder toezicht staat van een Raad van Toezicht en dat het be stuursleden uitdrukkelijk is ver boden eigen commerciële activi teiten met het werk van de stich ting te vermengen. ruimte en werk een kans'om uit het criminele circuit te stappen. 'Change' (Verandering) richt zich met name op zo'n 30 jeugdige drugverslaafden. Het openbaar ministerie zal strafvervolging op schorten onder de voorwaarde dat de betrokkene een contract aangaat en zich daaraan houdt. Dat is niet het geval bij het adop tieplan. De doelgroep is volgens politie-woordvoerder Brummans ook anders: „Bij Change gaat het eenvoudig gezegd om beginnende criminelen. Bij het adoptieplan wordt gemikt om de harde crimi nelen." „Het adoptieplan betekent ver der dat wij de problemen van de crimineel met hem bespreken en zoveel mogelijk gaan helpen aan een oplossing." Prins Bernhard viert vandaag zijn 83ste verjaardag. Ter gele genheid daarvan zendt de NCRV-televisie vanavond op Nederland 1 een videodagboek over de prins uit. Morgenmid dag wordt een interview van Jan van Hillo met de prins her haald. foto anp Den Haag (anp) - Er komen nieuwe regels voor wisselkan toren, die het witwassen van misdaadgeld moeten tegen gaan. Dat blijkt uit een wetsontwerp dat de ministers Kok van Finan ciën en Kosto van Justitie gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Het wetsontwerp houdt onder meer in dat er een verplichte regis tratie komt voor wisselkantoren, dat er eisen van betrouwbaar heid worden gesteld aan de bestuurders en dat wisselkantoren onder bepaalde omstandigheden uit het register kunnen worden geschrapt. Verder wordt het verboden beroeps- of bedrijfsmatig geld te wisselen of uit te betalen tegen inlevering van cheques of op vertoon van creditcards. Dat verbod geldt niet voor geregis treerde wisselkantoren. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen,% de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: - Postcode:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZECT

de Stem | 1994 | | pagina 1