I 6 Stropers hebben geen enkel mededogen' rgrool strandlaken Kleintje Kleintje Zoutelande 'en vrijetijdsslippers zachte badstol pleerfles 6t iroefbeker Lidenbosch, West Vaardeke 74. Nederland! akantie Recreatie iping ord La ipostela izen Wildbeheereenheid Biesbosch moet steeds meer gaan patrouilleren |mes en heren, hfortabel voetbed. 36147. itoen. - Diverse stranddessins. cm. 10/180 Ikenc Be 2000' 1 liter, nt de warme ii ca. 24 uur warm, e dranken ca. Lr koud. Jtische schenktuit. Irse kleuren. Watersport B 3.20, 40 PK, Ligpl. 15593 of ST. motorjacht, platboiiern. geh. overkapt, 20 PK motor Johnson, div. slaap- pi., keuken, nwe bodem onderwater toilet, div. ace afm. 6.5x2.5 mtr., C 13.750,-, 01620-22017. plaatsen: resultaten boeken. 7 mtr. 1. in bos- 835-2023. genegen looie zak ind, dicht kampeer- iverdekt jaan, Café creatie- 1193-9226 Goed, beter: BAARLAND (Zld) luxe stenen bungalow, pr. per direkt. 076- 873£U^ DUITSLAND, ScWeicW Smünd, Noord-Eifel, huur: vak./werkhuis cpz gericht, met sauna. 01174-8395 na 19.00u^- "Huize Martina" Nog en 2 en 4 pers. appademen^ te huur vanaf 1 juli- 5®J. van strand en bos. J® 01186-1254, fax 27°u sreis i.s.m. age.V.30/9 -ourdes iende reis ligieuze iten. aringen: 1-131491 FOTO'S WILEM BLAUW Maar hij is wel meteen dood geweest. Van onze verslaggeefster Elf Grosfeld Werkendam - Bij Biesbosch denk je aan vogels, water, boten, en misschien aan Nationaal Park. Waar dagjesmensen en andere recreanten niet zo bij stilstaan, is dat er bosjes zijn waar wild huist en akkers die bebouwd moeten worden. Dat de dieren aan de gewassen veel schade kunnen toebrengen en dat er gezorgd moet worden dat de wildstand niet onbeheersbaar uit zijn voegen groeit. Dat gebeurt in De Biesbosch door jagers die van de boeren een jachtveld te onderhouden krijgen. Of van de Wildbeheereenheid Biesbosch die, de naam zegt het al, 19.000 hectare Biesbosch beheert. De WBE is zich bewust van de kritiek die vanuit dierenbeschermingsorganisaties op de jacht wordt afgevuurd. „Maar het is nu een maal nodig om de stand op peil te houden en de schade binnen de perken te houden," vindt Huub van Veen van de WBE. Hij en zijn mensen vinden het veel kwalijker dat er hoe langer hoe meer gestroopt wordt in het natio naal park, met steeds gruwelijker methoden. Preventief Het toenemend aantal stropers heeft de WBE aangezet tot meer patrouilleren. Een avondje door de Noordwaard, de droge Biesbosch, in de auto van Van Veen neemt al snel de illusie weg dat er dag na dag stropers gepakt wor den. „Dat is ook niet onze bedoeling. We hebben trouwens geen enkele bevoegdheid. Als we iemand op heterdaad betrappen, grijpen we Vanuit een hoogzit, een van de uitkijk posten die hier en daar in het veld of tegen de bosrand staanwordt het wild bespied. de autotelefoon en laten het gebied afsluiten, zodat ze er niet meer uit kunnen. Maar de patrouilles hebben een preventieve werking. Net zo goed als wij de nummerplaten kennen van notoire stropers, kennen zij de onze. Zien ze die, dan verdwijnen ze en hebben wij toch voor die keer ons doel bereikt." Stropers hebben geen enkel mededogen met de dieren, vertelt Van Veen. „Ze spannen een ketting met scherpe tanden onder de auto, rijden in het donker over de weggetjes met zestig kilometer per uur en elke haas die op de koplampen afkomt, pakken ze. Ze schieten op reeën met klein kaliber, dat maakt niet zo veel kabaal. Maar zo'n klein kogeltje is alleen maar effectief als het van dichtbij op de juiste plaats raak is. Het gevolg is dat de beesten vaak niet dood zijn, maar alleen aangescho ten. Ze gaan ervandoor en liggen ergens uren te lijden voor ze bezwijken." Hart Echte jagers hebben wel degelijk hart voor beesten, vertelt Van Veen. Ondanks de kri tiek, niet alleen van dierenbeschermingsorga nisaties maar ook van het publiek dat het zielig vindt, verdedigt hij de jacht met verve. „Je wordt niet zo maar jager. Je moet eerst een cursus doen die twee jaar duurt en bepaald niet gemakkelijk is. Daarna moet je lid zien te worden van een jachtcombinatie of een eigen jachtveld pachten. En dan heb je je te houden aan de jachtwet, een dik boek met allerlei bepalingen." „Ga je eenmaal op jacht, dan zorg je dat je zo schiet dat de beesten ineens dood zijn. Het is voor een jager een blamage als hij geen goed afschot heeft; als het beest nog even leeft." Wat vindt hij van de kritiek op de jacht? „Ik kan het wel begrijpen, maar ze moeten niet te ver gaan. Jagen is nodig om de natuur in evenwicht te houden. Alle jagers binnen de WBE houden- zich aan de regels. Als er verordonneerd wordt dat een bepaalde gans niet afgeschoten mag worden, dan gebeurt dat niet. We hebben allemaal hetzelfde gevoel voor dit gebied en beseffen dat we er geza menlijk verantwoordelijk voor zijn." Uit de volksmond hoort hij vooral kritiek op het afschieten van reeën, waarvan er ongeveer zeshonderd in de Noordwaard huizen. Op deze prachtige voorzomeravond krijgen we er een tiental te zien, inderdaad een prachtig gezicht. „Mensen associëren reeën al snel met bambi en reageren heel emotioneel op het doodma ken daarvan. Ik kan me voorstellen dat tante Marie op drie hoog in Den Haag die haar papegaai speculaasjes zit te voeren, hier moeite mee heeft." „Ik vind het ook zielig, maar ik ben opge groeid met jagen en weet dat het soms nood zakelijk is. Wederom, je moet het goed doen, met één schot, dan is het beest dood voor het de grond raakt. En we schieten natuurlijk niet onbeperkt. Elk jaar wordt er weer een nieuw aantal vastgesteld dat wordt bepaald op grond van de tellingen. We weten vrij nauw keurig hoeveel bokken en geiten er zijn. Onder de vijf jaar mogen ze niet afgeschoten worden. Daar heb je het weer, echte jagers kunnen dat zien. Iedere afgeschoten ree wordt geregistreerd, dus er is controle op." Afschot Als we door het enige stukje nog overgebleven Kroondomein rijden, komen we jachtopziener Ad Faro tegen met Jim Looman, zoon van de jachthouder van het gebied. Ze hebben een kwartier geleden een reebok geschoten die achter in de auto ligt. Zonder ingewanden, want die worden er meteen uitgehaald. Faro en Looman hebben vanaf kwart voor zeven op een hoogzit gezeten, een van de uitkijkposten die hier en daar in het veld of tegen de bosrand staan. Tot kwart over acht hebben ze moeten wachten tot er een bok in het vizier kwam. Het was in één keer raak. Trots tonen ze het schot. Van Veen: „Een mooi afschot. Kijk," wijst hij, „dat bedoel ik nou." In de flank zit een klein rond gaatje. Aan de binnenkant is te zien hoe groot de ravage is die het exploderende kruit uit de grote kogel heeft aangericht. „Maar hij is wel meteen dood geweest." Nonsens Pauline de Jong van de Stichting Kritisch Faunabeheer heeft er geen goed woord voor over. „Wij zijn sowieso tegen de jacht. Je moet de natuur haar gang laten gaan, dan komt het vanzelf in orde. Er zijn gebieden, helaas maar een paar, waar niet geschoten wordt op reeën en waar de stand stabiel blijft. Als er te veel komen in een gebied, worden er een stel ziek of ze verdrijven elkaar naar een ander terrein. Dat heeft de natuur zelf goed geregeld. De mens hoeft daar helemaal niet in in te grijpen. En het argument van die jagers dat ze het uit liefde voor de beesten doen, is nonsens. Ze doen het gewoon voor hun plezier." Dat ontkent Van Veen. Maar hij erkent wel dat er meer achter zit dan puur het wildbe- stand op peil houden. „Plezier zou ik het niet willen noemen, maar er zit een soort instinct achter. Vandaaruit drijf je dieren op, jaag je en schiet je. Is het eeen mooi schot geweest, dan feliciteer je de schutter, maar eigenlijk is het daarvoor al afgelopen. Op het moment dat je weet dat je gaat schieten." Verdrinking Behalve dat er reeën afgeschoten worden, gaan er ook jaarlijks bijna tweehonderd dood door verdrinking en aanrijdingen. Het ge vaarlijkste traject is de dijk van Werkendam naar het Biesboschmuseum. „Hier kreeg ik er zelf vorige week een tegen mijn auto," aldus Van Veen. „Het was een drachtige geit. Ze overleefde het niet. En ik houd er dan nog rekening mee, rijd altijd heel voorzichtig. Kun je nagaan wat er gebeurt als je er niet op verdacht bent en de normale snelheid aan houdt. Dan blijft er van zo'n beest niets over. En van je auto ook niet, want ik had al zesduizend gulden schade." Om deze ongelukken te beperken, plaatst de WBE binnenkort reewildspiegels op de paal tjes naast de weg. Kleine roestvrijstalen plaatjes die reflecteren waardoor de reeën afgeschrikt worden. De WBE zorgt er ook voor dat de schade die de overgebleven dieren de boeren kunnen berokkenen, zo klein mogelijk blijft. Van Veen: „We plaatsen afzettingen met een lint. Dat trilt en daar zijn reeën bang van. Laatst klaagde een boer over zijn appeloogst die naar de filistijnen ging omdat ze de knoppen uit de bomen knaagden. We hebben een bramenstruik in de buurt gezet. Dat vinden ze nog lekkerder. Heeft iemand toch schade dan vergoeden we dat uit het jachtfonds, waarin ieder bij ons aangesloten lid een jaarlijkse bijdrage stort." Discussie De wildbeheereenheden, die ingesteld zijn ten tijde van landbouwminister Braks en waar van er nu ongeveer vierhonderd in Nederland zijn, hebben dus een behoorlijke taak. „Inder daad," bevestigt Van Veen. „En tot nu toe zijn het allemaal vrijwilligers. Maar er komt zo'n hoop op ons af dat dat bijna niet meer te doen is. Wellicht dat het in de toekomst professio nele organisaties worden. Daarover worden op dit moment op hoog niveau discussies gevoerd." De Biesbosch; terrein voor jagers en stro pers.

de Stem | 1994 | | pagina 19