Pechiney blijft in Vlissingen KORT ouwbedrijf Vaessen in Raamsdonksveer kijkt over de grenzen heen [wijzigt staf is na kritiek Koersval dollar scheelt Ahold zeven ton edrijf krijgt van arbiters gelijk in conflict over 100 miljoen 4 Ex-douane-expediteurs op naar eigen bedrijf TENLAND afstem ECONOMIE A5 WordPerfect opent de aanval op rivaal Microsoft De Giromaatpas. Ook voor buitenlandse geldautomaten. Pamperen ECONOMIE KORT Vlissingen vreest ldap door Olau DINSDAG 28 JUNI 1994 DINSDAG 28 JUNI 1994 vard gaat niet door •op Groot-Brittannië zo lang heef ins Edward, de jongste zoon vai [vaste vriendin Sophie Rhys-Jones leeft de gewoonlijk goed ingelicht, eren bekendgemaakt, vriendschappelijke basis omgaai ar de romance is over. Als breek :e krant het feit dat de Britse ti om zich aan te passen aan lagen Turkije Inslag in Istanbul is zondag I gekomen. Hij probeerde de boijj Andere agent raakte gewond. onze verslaggever „msdonksveer - Het lsnlsdonksveerse bouwbedrijf i(Ssen heeft zijn financiële positie jizienlijk versterkt door een groot jadelenpakket te verkopen aan de ijtionale Investeringsbank NIB en ipinvest Holding. investeringsmaatschappijen hebben jen een meerderheidsbelang van 85 J[ent verworven in het aandelenkapi taal van Vaessen Beheer en haar doch teronderneming Vaessen Algemeen Bouwbedrijf. Volgens een woordvoerder van NIB is het pakket gelijkelijk verdeeld over de twee maatschappijen. Twee directiele den van Vaessen hebben de rest van het kapitaal in handen. De verkochte aandelen waren in han den van een oud-directeur van Vaessen en van een van de huidige directeuren. Volgens commercieel directeur T. Haag- mans van Vaessen past de samenwer king met beide maatschappijen in de toekomstvisie van het bedrijf. „Wij heb ben de laatste jaren een forse groei doorgemaakt en willen ons nu ook gaan richten op de internationale markt. Een versterking van ons kapitaal is daarom erg welkom." Hoeveel de NIB en Alpinvest voor het aandelenpakket betaald hebben, wil Haagmans niet zeggen. Vaessen heeft bewust de samenwerking gezocht met investeringsmaatschap pijen en niet met bedrijven in de bouw sector. „Dit is de beste garantie dat we op onze eigen manier en onder onze eigen naam verder kunnen gaan." Vaessen -dat eind jaren tachtig van Vught naar industrieterrein Dombosch in Raamsdonksveer verhuisde - is voor al gespecialiseerd in het realiseren van 'droge' en 'natte' sportaccommodaties zoals sporthallen en zwembaden. Op dit moment bouwt de onderneming onder meer een sportcentrum bij de Rotterdamse Erasmus Universiteit en werkt aan drie zwembaden in Tilburg. Bij Vaessen zijn ongeveer 75 medewer kers in dienst. De ontwikkeling van de omzet is gunstig. Sinds 1989 is de omzet verdrievoudigd. Voor dit jaar wordt een niveau van 45 miljoen gulden verwacht. Door de samenwerking met de nieuwe partners hoopt Vaessen de groei door te zetten. De onderneming werkt momen teel alleen in Nederland, maar wil op korte termijn ook de eerste schreden op het internationale pad zetten. Het be drijf denkt dan met name aan België en Duitsland. Turkije nog vijf andere bomexplosk, slachtoffers. Geen enkele organisatii heid voor de aanslagen op, maai lie het werk zijn van Koerdischi ïeringscoalitie Italië Jgeringscoalitie van premier Silvio [eerst een nederlaag geleden. Bij de eenteraadsverkiezingen kwam link; litie van Berlusconi het minder goed ïtoren hechten wegens de geringeBeitan. echter minder waarde aan het verlies [esteund door de ex-eommunistisch( Links en andere linkse krachten tocent van de stemmen. Vooral o[ voor de dag (42,7 procent) en liet ïerlusconi, het met 36,6 procent sterk Ignspartner van Berlusconi, voerde in lorden oppositie tegen Forza Italia en redering lijkste Japanse oppositiepartijen, de lldemocratische SDP, zijn er gisteren le regering te vormen. Zaterdag trac trheidskabinet van premier Tsutomu |ubo wordt vandaag met de liberalen i een nieuwe premier voor te dragen nt echter een zeer sterke stroming de het de LDP. Het kabinet van Hata was l was gevormd zonder de LDP. lp in verkiezingen Snese president Kravtsjoek lijkt bij pentsverkiezingen als beste uit de bus blgens niet-officiële cijfers 40 procent Itdager oud-premier Koetsjma zou 35 Volgens een woordvoerder van Koets- Koetsjma is de enige kandidaat die Kravtsjoek. nationale kiesraad wees de aantijgin- ook buitenlandse waarnemers zijn blag niet, zoals aangekondigd, gisteren pchijnlijk behaalt geep .der kandidaten Dan volgt er op 10 juli een extra hndidaten die de hoogste percentages l-leidster gearresteerd justitie heeft gisteren een Koerdische pie ervan wordt verdacht een regionale Irdische Arbeiderspartij PKK. De PKK |log in Turkije en is in zowel Turkije als illegaal in Duitsland verbleef, zou aan PKK in zuidwest-Duitsland. Zij is hen van een 'terroristische' organisatie. kaakt Spaanse kusten J dit jaar in het toeristenseizoen enkele lagenten in om bomaanslagen van de pweging ETA te voorkomen. Het wil zo lia zijn vanaf 1 juli zo'n 10.000 agenten fe paramilitaire politie (Guardia Civil) lie Zomer '94. Dat zijn er zo'n vierdui- [rgaande jaren. Spanje verwacht deze buitenlandse bezoekers; een flinke |iet voorgaande jaren. op tegen drugkartel lie heeft maandag naar eigen zeggen een berd tegen leden van het Colombiaanse ba actief zijn. Tijdens de grootscheepse rden 57 personen opgepakt die ervan Iken te zijn bij zowel de handel in drugs Bruggelden. Ongeveer een derde van de an, aldus politiefunctionaris René Wack. 113 kilo cocaïne in beslag en legde ze de [in Franse en buitenlandse valuta. Ivoerd in nauwe samenwerking met de lerenigde Staten, Italië en Duitsland. In pertig personen aangehouden. Behalve in lepunt van de actie lag, deed de Franse eille, Montpellier en Limoges. President Clinton heeft gisteren zij If gewijzigd en Leon Panetta benoem fitte Huis. Panetta, tot nu toe directe® Thomas 'Mack' McLarty op, die a actief blijft in het Witte Huis. mocratische afgevaardigde va Californië, haalt Clinton een varen politicus binnen presi- aan het •voegen •egering ngrijke n is de van het door het al kent aaldelijk waarop •rde. De Huis is s die het it staan, ilijk zijn ieke ear- ïlige De- banden met het Congres verwachting kan versterken. 55-jarige Panetta, een advrL is voorzitter geweest van Q grotingscommissie van het van Afgevaardigden. Alice Rivlin, adjunct van ta op het bureau begroting ken, volgt Panetta op als L teur begrotingszaken, kon Clinton aan. David wordt 'tot het eind van he J speciale adviseur van deP dent en van minister van p landse Zaken Christopher bied van het buitenlandse o* onze verslaggever tssingen - Aluminiumproducent Pechiney zal zijn ■Iter in Vlissingen openhouden, nu een arbitragecom- issie voor het Franse bedrijf een gunstige uitspraak gedaan in het conflict met het energiebedrijf •1 bedrijf heeft gisteren offici- Ihet dreigement om uit Zee- ai te vertrekken van tafel ge vertrek waarmee het con- dreigde, zou rechtstreeks negenhonderd en indirect duizend mensen hun baan Jben gekost, zo is berekend, aidien zou de toekomst van ..kerncentrale in Borssel on- jzeker zijn geworden, omdat (chiney 300 van de 480 Mega- fatt opneemt. terlrouwen en Deltan hebben hun itrouwen uitgesproken in de derhandelingen over een nieu- energiecontract, dat in 1996 set worden afgesloten, itan en Pechiney hebben dat leren in een verder zeer on- idelijke en vage persverkla- ig bekendgemaakt, een toelichting kan worden ■maakt dat Pechiney een itr Deltan gepresenteerde re- van dik honderd miljoen voor de de duurder uitge- ien opslag van kernafval gro- ïleels niet hoeft te betalen, at dat bedrag heeft Pechni- eyook nog een aanzienlijk be- ig voor een onbetaalde «rekening staan, fsde niet bekendgemaakte be- agai zijn overgedragen aan titan, is de energieleverancier reid om de eerder door minis- •Aadriessen beloofde korting [destroomprijs door te voeren. ■orting ei Franse bedrijf had van Del- ageëist dat het een bijzondere siting zou krijgen op de super- f, die de aluminiumprodu- at toch al geniet. Waar de taiment 21 cent per kW uur tolt, krijgt Pechiney slechts nstuiver in rekening gebracht, «ar gaat voor de jaren 1994 en nog eens negentien procent aal. ïhiney claimde dat het de Mgste energieprijs van alle ïiterijen ter wereld moest be- Andere landen zouden al lagere kosten doorbereke nen door die subsidie-regelin- n, zou het bedrijf de interna- ®ale concurrentie in de zwaar «arrerende markt niet aan wen. Het bedrijf dreigde met sluiting van de smelter. Bovendien lagen Deltan en Pe chiney al sinds 1991 overhoop over de rekeningen. Het ging met name over de kosten voor de opslag van radio-actief afval van de kerncentrale in Borssele. Die kosten zijn door de hoge eisen in Nederland sterk gestegen. Opslag Pechiney wilde die extra kosten niet betalen. Het bedrijf wees op de veel lagere opslagkosten' in het thuisland Frankrijk, dat ech ter de reputatie heeft wat non chalanter met dit afval om te gaan. Volgens Deltan moest Pe chiney echter op grond van de overeenkomst wel degelijk op draaien voor de lasten. De arbitragecommissie, bestaan de uit drie topjuristen, heeft Pe chiney grotendeels in het gelijk gesteld. Hoe Deltan de kosten denkt te dragen, was gisteren niet te ach terhalen. Wel is eerder bekend gemaakt dat de korting op de stroomprijs, totaal 26 miljoen gulden in twee jaar, voor de helft door EZ, een kwart door Deltan en eenzelfde deel door de SEP wordt gedragen. Amsterdam - De al maanden durende koude oorlog tussen Mi crosoft en WordPerfect om de gunsten van de Nederlandse computergebruiker is gisteren in een heet stadium beland. WordPerfect (WP) eist dat Mi crosoft zijn reclamespots op de televisie voor Word vandaag staakt. De reclamespots zouden onwaarheden verspreiden over WP. Microsoft wil nog geen offi cieel commentaar geven, maar gaat er van uit dat de reclame campagne gewoon door gaat. Juist gisteren maakte Microsoft bekend dat Nederland de laatste maanden enthousiast is overge stapt op het tekstverwerkings programma Word (versie 6.0). De nieuwe gebruikers zouden Word veel beter en prettiger in gebruik vinden dan WordPer fect. Van onze redactie economie Amsterdam - Een dollarkoers die een jaar lang gemiddeld een cent afwijkt van de begroting scheelt het levensmid delenconcern Ahold zeven ton resultaat. Dat is het valutarisico dat de internatio nale expansie meebrengt. Op een totale omzet van ruim 27 miljard kwam vorig jaar meer dan ƒ12 miljard in de kassa bij Amerikaanse winkelketens als Bi- Lo, Giant, Finast, Edwards en Tops. Vorig jaar was de dollar gemiddeld goed voor 1,86. Op dit moment zit de Ameri kaanse munt daar bijna een dubbeltje onder. Veel experts meenden dat de koers in de loop van dit jaar boven de twee gulden zou kunnen worden. Welke koers voor de begroting 1994 is ge prikt, wil een woordvoerder in Zaandam niet- zeggen. „Maar wij budgetteren betrouw baar," wil hij nog wel kwijt. Bij Ahold bestaat het dollarrisico louter uit de vertaling van de winstbij drage van de Amerikaanse dochters in harde guldens. Vandaar dat er sprake is van translatie-risico. Veel andere internationaal opererende on dernemingen hebben te maken met transactie-risico's: zij hebben een vordering die in dollars luidt en bij een koersdaling ten opzichte van de gulden allengs in waarde afneemt. Als het om grotere bedragen gaat, worden zulke risico's wel afgedekt, weet directeur T. Middelkoop van de Nederlandse Export Combinatie, een samenwerkingsverband van middelgrote exporterende bedrijven. Maar bij kleinere bedragen wil de ondernemer nog wel eens het gokje wagen, zeker wanneer - zoals de afgelopen maanden algemeen werd aangenomen - de dollarkoers eigenlijk alleen maar omhoog kan. Middelkoops voorzitter G.J. van den' Akker voorspelde in januari nog een groei van de exportwaarde met vijftien miljard gulden, oplopend tot een toename met tachtig mil jard in de komende vijf jaar. Daarmee zou het exporterende bedrijfsleven voor 300.000 mensen extra werk scheppen. Middelkoop verheelt niet dat de omslag in de dollar een tegenslag is voor de expor teurs, niet alleen in de Verenigde Staten, maar ook in delen van het Verre Oosten en in Midden- en Zuid-Amerika. Daar wordt de internationale handelswaar ook vaak in dol lars afgerekend. Maar voor het bijstellen van het exportvizier vindt de NEC-directeur het nog te vroeg. „Als dit niet langer dan een week of wat duurt, zullen we er over een paar maanden op terugkijken als op een rimpeling." Voordelen brengt de goedkope dollar het bedrijfsleven ook. De meeste grondstoffen op de wereldmarkt worden in die munt afgerekend. Als de koersval beklijft, com penseert die de prijsstijging die inmiddels bij een groot aantal grondstoffen optreedt. (ADVERTENTIE) „Oui, en Madrid aussi." Training ex-medewerkers douane-expediteurs Van onze verslaggever Breda - Het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf wil voormalige medewerkers douane-expediteurs op weg helpen naar een eigen bedrijf. Veel van hen zijn na het wegvallen van de binnengrenzen binnen de Europese Unie in de transport sector gestapt, maar dreigen door de slechte gang van zaken opnieuw werkloos te worden o Niemand op vakantie zonder de giro- Want zoals u daarmee in eigen land geld uit de muur haalt, zo kan dat nu ook in het buitenland. Ziet u bij een geldautomaat van een bank én op uw giromaatpas het Eurocard/ MasterCard- en/of Cirrus-logo, dan zit u aan kanten goed. In Frankrijk, Spanje, dag, 7 dagen per week), net zo gratis, net zo veilig en net als in Nederland kunt u voor f 1.000,- per dag opnemen. Haal vóór u op reis gaat de gratis Duitsland, België en Engeland kunt u al bij V&kantiegeldgids op het postkantoor. Daarin veel geldautomaten terecht. In andere landen vindt u alle informatie over wereldwijd worden het er steeds meer. gratis geld opnemen En het is net zo makkelijk (24 uur per en betalen. POSTBANK Het IMK wil de voormalige me dewerkers, vooral declaranten, helpen om een eigen bedrijf op te zetten. „Bij voorkeur niet in de transport-sector," zegt drs. L. Geerts, adviseur van het IMK in Breda. Ongewenst Gezien de samenhang tussen de vorige functie en de transport sector ligt die stap wel voor de hand, maar die is ongewenst gezien het sombere perspectief van de sector. Uit eerste contacten is Geerts gebleken dat de belangstelling gelukkig breder is. Zo hebben zich declaranten aangemeld die uiteenlopende bedrijven willen opzetten als een reclame-belet- terings-bureau en een stuca- doorsbedrijf. Hoeveel werklozen uit de wereld van de voormalige douane-exp- diteurs West-Brabant herbergt,, weet Geerts niet. „De gegevens zijn moeilijk te achterhalen. Bij de Stichting Ar- beidsbehoud Declaranten staan twaalfhonderd mensen inge schreven, maar dat is een lande lijk cijfer." De werkloosheid onder de groep was een voorzien probleem. Het IMK voor Midden- en West-Bra bant heeft voor de cursus een bijdrage van honderdduizend gulden van de Europese Unie en het Ministerie van Economische Zaken gekregen. De cursus die het IMK heeft opgezet, bestaat uit een oriënte rende presentatie over de moge lijkheden en onmogelijkheden om een eigen bedrijf op te zet ten. Begeleiding Aanstaand zelfstandig onderne mers leren tijdens een zesdaagse training een gezond bedrijfsplan op te stellen en krijgen assisten tie bij het vinden van een pas sende financiering. Bovendien worden ze op weg geholpen door een adviseur, die hen een jaar lang begeleiding biedt. De eerste bijeenkomst is aan staande donderdag 30 juni in Tilburg. Ik hou nogal veel van mijn kinderen. In ouder wetse termen probeer ik ze goed te verzorgen. In pro per turbotaal zorg ik ze goed te pamperen. Pamperen heeft een iets bre dere betekenis. Eigenlijk is pamperen meer voor volwas senen. Pamperen is het werk woord dat is afgeleid van de merknaam Pampers. En pam pers zijn luiers. Pamperen betekent overdre ven bij volwassenen liefheb bend verzorgen. De moderne volwassene is nogal kwets baar, weet u. Pampers, zo mag je stellen, is dus een harde merknaam. Dat is niet zo vreemd: iedereen wordt de godsganselijke dag met die troep lastig gevallen. Ook de eventuele kinderha ters onder ons. Dat ik lastig gevallen word, is op zich wel begrijpelijk, want als vader van drie kinderen ben ik een grootverbruiker, ook al is er nog maar één kind in de wegwerpluierperiode. Even tachtig gulden voor wat van die voorgevouwen watten is een hele normale uitgave. Dat verklaart weer een hele hoop: al die reclame is moge lijk. omdat er werkelijk goud wordt verdiend op die luiers. Je zou dus zeggen: ze mogen hun best doen om mijn sym pathie te wekken. Maar niks hoor. Goed. Pampers probeert mij nog te overtuigen met de technische kwaliteiten van het produkt. De zachte billetjes van mijn manneke zullen niet na en dus niet rood worden. En ik geef toe: als die appara ten niet zo schreeuwend duur waren, zou ik voor Pampers kiezen. (U weet toch hoe ze je laten wennen aan de steeds hogere kosten van die luiers? Voor een vers kind zijn de kosten te overzien. Maar als de kinde ren groeien, worden de luiers ook groter. Dus doet de fabri kant steeds minder luiers in de pakken en vraagt nog steeds dezelfde prijs. Dit on der het motto: 'hoezo, dure benzine. Ik tank nog altijd voor een geeltje'.) Ik wou het echter even heb ben over de Libero-commer cials. 'Hé kids!', roept een spruit al te vrolijk. Wat nou, kids? Welke luierpissende turf moet er voor veertig gul den een pak luiers kopen? Het is Meneer voor jou, Kees- Maar het turfje heeft geen respect voor de volwassen medemens. „Zo, nu ga ik lekker op mam ma's schoot plassen," kirt het geslachtsloze voortplantsel van de wattenfabrikant. En joelt dan in pseudo-neder- lands: „Héftigü!" Wie wordt hier aangespro ken? Niet de kinderen van anderhalf, die al poepend en pissend het grootkapitaal ver der verrijken. Neen! De zorgzame ouder, die een blos op de wangen krijgt als Jantje rode billetjes heeft. Had ie maar die andere luier moeten kopen! Jk ben geen goede pappa als Jantjes billetjes klam aan voelen. Dan komt de Raad voor de Kin derbescherming, die roept: „Natte billetjes! Héftigü!" en nemen mijn manneke mee. Moeten ze me nou echt aan spreken als een seniele, incon tinente randdebiel? Neen. toch. Libero zou moeten leren pappa's te pamperen. Valutahandel in Amsterdam: veel internationaal opererende ondernemingen hebben nu last van de koersval omdat zij vorderingen hebben uitstaan in dollars. foto vnu do visser Prijzenoorlog Britse dagbladen hervat Londen - De Britse krant The Independent legt zich niet neer bij de prijsverlaging van de concurrenten The Times en The Daily Telegraph. De hoofdredacteur van The Independent heeft giste ren laten weten dat hij een klacht tegen de dagbladen heeft gedeponeerd bij de Britse tarievencommissie. Vanaf vorige week lag de Telegraph voor 30 pence in de kiosken, 18 pence goedkoper dan eerst. Hiermee volgde de krant de prijsverlaging van 45 naariSO pence, die The Times in september doorvoerde. The Times sloeg echter terug met een nog lagere prijs: 20 pence. Geen veiling inventaris Vie d'Or Veldhoven - De veiling van de inventaris van de in moeilijkhe den verkerende levensverzekeringsmaatschappij Vie d'Or gaat niet door. De openbare verkoop van 'het exclusieve directiemeu- bilair, vijftig zo goed als nieuwe systeembureau's, kantoorma chines, computerapparatuur en een kantine-uitrusting' zou in Veldhoven plaatsvinden. Volgens een woordvoerster van het Amsterdamse veilinghuis Troostwijk is de complete inboedel onderhands verkocht. „Het bod was zo hoog dat we er niet omheen konden." Omo mèt wasvoorschrift op de markt Den Haag - Lever Nederland brengt deze week het vernieuwde Omo Power op de markt. Mits men zich houdt aan de bijgeleverde wasvoorschriften, kan het wasmiddel geen kwaad voor het wasgoed, verzekert Lever, onderdeel van het Unilever concern. Lever komt met een TNO-test op de proppen, waaruit zou blijken dat er bij het gebruik van het vernieuwde Omo Power 'geen verschil optreedt in sterkteverlies en chemische slijtage'. Toen Lever het middel voor de eerste keer op'de markt bracht, kwam concurrent, Procter&Gamble (producent van Ariel) spoorslags met forse kritiek. Gebruik van Omo Power zou het wasgoed abnormaal hard doen slijten. Hoewel Lever officieel nooit heeft toegegeven dat Omo Power schadelijk is, is de samenstelling nu toch aangepast. Voorzitter Reed/Elsevier weg Amsterdam - Peter Davis is gisteren afgetreden als voorzitter van Reed International, als mede-voorzitter van Reed Elsevier en als lid van de raad van commissarissen van Elsevier. Davis is het niet eens met de bestuurlijke organisatie van het concern. Hij wordt beschouwd als een van de belangrijke architecten van de omvorming van Reed in een uitgeverij en van de fusie met Elsevier. Bij de fusie in januari 1993 tussen Elsevier en Reed Internatio nal werd besloten dat alle dochterondernemingen centraal zouden worden geleid door een raad van bestuur van Reed Elsevier waarvan Reed en Elsevier elk de helft bezitten. Vlissingen - Door het vertrek van de Olau Line vermindert de omzet van de haven van Vlissingen met 10 procent op jaarbasis. Het opdoeken van deze veerdienst naar Sheerness hangt dan ook als een schaduw boven de gunstige jaarcijfers van deze Zeeuwse haven over 1993. Vorig jaar heeft de NV Haven van Vlissingen 50 procent meer winst gemaakt dan in het voorgaande jaar. Het jaarverslag over 1993 meldt een financieel resultaat van 1,2 miljoen gulden. De omzet van de Vlissingse haven bedroeg bijna 74 miljoen gulden. De havendirectie verwacht dit jaar minder winst te maken dan in 1993. Concrete gevolgen van het opheffen van de veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness zullen pas in de tweede helft van dit jaar zichtbaar worden. De directie van de Vlissingse haven gaat er van uit dat de terminal aan de buitenhaven vanaf juli weer volledig in gebruik is voor het afhandelen van vrachtveerdiensten: de Sally Line op Ramsgate en Ferry Freight Services op Sheerness. Het hangt volgens directeur W. van Tatenhove van de Vlissingse haven van de ontwikkelingen van deze vrachtdiensten af in hoeverre het verlies door vertrek van de Olau gecompenseerd wordt. Gesprekken met de Van Bon Groep in Beneden Leeuwen over een bod op alle uitstaande aandelen van de NV Haven van Vlissingen zijn inmiddels beëindigd, omdat zicht op resultaat, onder meer door het vertrek van de Olau Line, ontbreekt.

de Stem | 1994 | | pagina 5