25 jaar Zeldenrust ollege De reünie een bruisend feest van herkenning Leerlingen tekenen ontwerpen advertenties 51292 IE STEM TERNEUZEN het 25-jarig bestaan van Je school uitbundig te tieren, werd er een grootse ■eiinie gehouden, het loogtepunt van het lustrumjaar. Ruim 1.500 leerlingen van 25 jaargangen kwamen uit alle irindstreken op 29 januari ij elkaar in het gebouw naar ze hun middelbare schooltijd samen doorbrachten. „Iedereen ras laaiend enthousiast," ertelt I. de Moor, een van ie organisators en lid van ie ouderraad. „Een aantal mensen kwam helemaal uit Zwiserland en Duitsland om ie reünie bij te wonen. Eén persoon is zelfs uit Curasao overgevlogen." RM IN UTORIJDEN DINSDAG 28 JUNI 1994 X' NOORDSTRAAT 45 DINSDAG 28 JUNI 1994 Van onze verslaggeefster Ester Segers Piet Dieleman, amanuensis op de school en mede-or ganisator, raakt niet uit gepraat over de reünie. „Het was heftig," betitelt hij de avond. „Mensen die elkaar ruim twintig jaar niet gezien hadden, herkenden elkaar onmiddellijk. De hele middag en avond stond ieder een druk met elkaar te praten. Mensen die tijdens hun middelbare schooltijd verkering hadden, zagen elkaar weer voor het eerst. Sommi ge families waren zelfs voor het eerst sinds jaren helemaal comleet. Overal werden druk afspraken ge maakt, om na de reünie niet op nieuw het contact te verliezen. En natuurlijk werden er veel herinne ringen opgehaald aan vroeger tij den." Om het geheugen nog verder op te frissen werden verschillende acti viteiten die vroeger hët buiten schoolse leven bepaalden herhaald. Drie oude schoolbands speelden opnieuw de muziek die zij jaren geleden als tiener tijdens school feesten maakten. Leraar Klaas-Jan Terpstra stuurde de voormalige bandleden een cassette met de gou we ouwen, zodat ze zich thuis kon den voorbereiden op hun laatste toegift. Maar ook ballerina's en zangeressen traden opnieuw op voor het hen bekende publiek. „De herinnering aan de schooltijd was bij de meesten nog heel leven dig," zegt De Moor. „Vooral bij het bekijken van oude foto's kwamen veel herinneringen bovendrijven. De school had oude klassefoto's, foto's van werkweken en oude schoolkranten uit de archieven op gedoken en op grote prikborden gehangen. In de lustrumkrant was een collage gemaakt van verschil lende stukjes uit schoolkranten met typische middelbare schoolhumor - 'Als de wijzen zwijgen, spreken de stommen'- en met uitspraken van leraren en leerlingen: 'Wil degene die er niet is zijn vinger opsteken?', en 'Ja sorry hoor, ik heb me versla pen.' Temidden van 1500 mensen is het moeilijk iemand op te sporen. Oud-leerlingen gaan in gedach ten terug in de tijd als ze oude schoolfoto's bekijken tijdens de reünie op 29 januari. FOTO ARCHIEF DE STEM Daarom was er voor iedere jaar gang een klaslokaal vrijgemaakt. Om het nog makkelijker te maken, werden er in de gangen grote me dedelingenborden geplaatst. „Men sen die naar iemand op zoek wa ren, konden dat op het bord be kendmaken," vertelt de organisa trice. „Dat werkte uitstekend. En mm TW. Asterix en Obelix liepen rond om mensen die elkaar verloren hadden, weer bij elkaar te brengen." Het opsporen van de ruim 6.500 mensen die in de 25 jaar dat de school bestaat eindexamen deden, was een heidens karwei. Samen met L. Wijngaarden verstuurde De Moor elke oud-leerling een met de hand geschreven uitnodiging. Sta pels daarvan werden weer op de school terugbezorgd, omdat de oud-leerling intussen verhuisd was. En daarmee begon het werk pas echt: alle vermisten moesten opge spoord worden. De Moor glimlacht als ze er aan terugdenkt. „Het was een grote uitdaging," verzucht ze. „We heb ben maanden speurwerk verricht en nog hebben we niet alle adres sen kunnen achterhalen. In de do centenkamer lag het 'boek-van- verlorenen'. Iedereen werkte mee aan de grote speurtocht. Zodra ie-' mand een adresje had achterhaald, schreef hij dat in het boek." Een aantal personen dat onvindbaar bleef, wist van de reünie door een van de advertenties in regionale kranten. Sommigen hoorden erover van hun ouders die nog in de regio wonen en de advertentie onder ogen kregen. „We hadden die men sen niet verwacht op de reünie, omdat we dachten dat ze er niets van wisten," zegt de Moor. „Het kwam als een complete verassing." Dat de bijeenkomst een daverend succes was, blijkt alleen al uit de stapels enthousiaste reacties die de school de dagen erop ontving. „We kregen complimenten waar je kip- pevel van krijgt," zegt Piet. „De hele dag werden er faxen verstuurd met bedankbrieven en we hebben honderden kaartjes en brieven ge kregen met geweldige reacties." „Van heel veel mensen hoorden we dat ze het absoluut over willen doen," zegt de Moor. „Maar ja, het organiseren van een reünie kost enorm veel inspanning. We zijn er bijna een jaar mee bezig geweest. En natuurlijk wil je zo'n volgende keer nog meer mensen verzame len." Piet ziet het wel zitten om over vijf jaar weer een reünie te houden. „We hebben nu in elk geval de adressen van degenen die afgelo pen keer geweest zijn. Ik denk dat we de volgende keer nog meer mensen kunnen bereiken. Er wordt veel gepraat over de reünie. Men sen die van deze reünie niets wis ten, zullen anderen horen praten over de volgende. Als je elkaar na zo'n lange tijd weer ziet, wil je niet weer voor 25 jaar afscheid nemen. „Om half tien moesten we iedereen dan ook echt de deur uitvegen," vertelt Piet. Maar daarmee was de avond nog niet afgelopen. Veel mensen gingen het centrum van Terneuzen in. Te rug naar de kroegen waar ze vroe ger heel wat uurtjes doorbrachten en hun eerste sigaretje rookten. „Na half tien stroomde Porgy en Bess vol met oud-leerlingen van Zeldenrust," vertelt Piet. „Dat is altijd een van de favoriete cafés geweest. En met alle oud-leerlin gen bij elkaar, heerste er precies dezelfde sfeer als vroeger." Van onze verslaggever Frank van Cooten "■T Xijftig leerlingen van ha- vo/atheneum met het keuzevak tekenen zijn r de afgelopen drie maan den druk in de weer geweest met het zelf ontwerpen van adverten ties voor deze bijlage. In totaal tachtig advertenties werden ge maakt voor verschillende bedrijven in de Kanaalzone. Variërend van de grote chemische concerns tot schoenenzaken en opticiëns. De advertentie-afdeling van De Stem ging met deze advertenties de boer op om de bedrijven hiervoor te interesseren. Want ze moesten natuurlijk wel door die bedrijven worden gekocht. Volgens tekenle raar Hans Bos, de coördinator van het project op het Zeldenrustcolle- ge, waren veel bedrijven zeer en thousiast over de noeste arbeid van de leerlingen. Veel advertenties werden zodoende verkocht en hier mee werd het doel van de medede lingen bereikt. Het onder de aan dacht brengen van het bedrijf bij de krantelezer en het aanprijzen van de artikelen. Hans Bos aarzelde geen moment toen hij in maart werd benaderd met de vraag of leerlingen zelf advertenties wilden ontwerpen voor deze bijlage. „Ik was direct Tekenleraar Hans Bos met leer lingen Christel Dieleman en Ta- bita Verburg. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE heel enthousiast over het project. De leerlingen zijn in Breda geweest om te zien hoe advertenties worden ontworpen en hoe een krant wordt gemaakt. De leerlingen zelf vonden het ook heel leuk om zelf adverten ties te ontwerpen. Het gaat om die leerlingen met het keuzevak teke nen. We sloegen hiermee twee vlie gen in een klap. Ze zijn met iets anders bezig en de ontwerpen tel len ook mee voor het eindcijfer op school voor tekenen." Bos ging naar de Kamer van Koop handel om een uitdraai te halen van de bedrijven in de Kanaalzone. „Bij de keuze ging het vooral om bedrijven die een relatie hebben met de school. Bijvoorbeeld leerlin gen waarvan de ouders bij dat bedrijf werken. Iedere leerling kreeg een bundel met de namen van de bedrijven die voor een ad vertentie in aanmerking kwamen. De havo-leerlingen krijgen vier uur per week les in tekenen en kozen twee bedrijven uit. De atheneum leerlingen krijgen twee uur per week les en moesten zodoende één ontwerp maken. Bij de keuze viel inderdaad op dat leerlingen vaak dat bedrijf kozen waar de ouders of een van de ouders werken. In totaal tachtig advertenties rolden uit de bus. En daar zitten heel mooie tussen. Sommige ontwerpen zijn ook heel kunstzinnig. Een meisje heeft echt schitterende ontwerpen gemaakt voor Pot in Axel." Hans Bos is vol lof over de inzet van de leerlingen. „Veel leerlingen waren zelfs in het vrije tijd bezig met de ontwerpen. Zo zat een leer ling op een zondag voor de etalage van een schoenenzaak. Het ont werp werkte ze later op school uit." Het viel Bos op dat in eerste in stantie niemand koos voor Dow Benelux. „Gedacht werd dat ie mand anders dat bedrijf wel zou kiezen. Ik heb toen zelf gevraagd of iemand een ontwerp voor Dow wil de maken. En dat is gebeurd." Halverwege de rit kwam grafisch ontwerper Ad Riemens langs om de grafische kant van de ontwerpen te belichten. „Het grote voordeel van dit project is dat de jeugd zich niet hoeft te houden aan de regels die bij grafische ontwerpen gelden. Zo zitten er best wat gewaagde ont werpen bij die geen gemeengoed zijn. Zoals bijvoorbeeld de adver tentie voor de ABN/Amro bank. De leerling tekende voor de bank een naakt Grieks standbeeld met de begeleidende tekst 'U wilt toch niet uitgekleed worden'. Bij de bank is dit ontwerp heel positief ontvan gen," aldus Bos. Vier leerlingen werden twee weken geleden uitgenodigd om een kijkje in de studio te komen nemen. „Dat ging op het laatste moment niet door. De ontwerpen waren zo goed dat het bezoek niet meer nodig was. Toch wel jammer, want de leerlingen hadden zich wel op het bezoek verheugd."

de Stem | 1994 | | pagina 39