Wijk St. Albert leeft weer op Verordening legt tweede woningbezit in Aardenburg aan banden 'De sfeer in de wijk is duidelijk verbeterd DUIVEN sport de stem In gerenoveerde buurt in Sas van Gent staan nog maar tien woningen leeg Bourgondische feestmiddag in Westdorpe groot succes ZEELAND Zomerstage over beweging en dans Negende vismarathon succesvol Jantj< EXAMENS De Beule uit Heikant,wint wedvlucht Orlea# Mini-expositie over vrouwen in techniek Scouting krijgt 7500 gulden van tie Beton VW houdt in juli tal van activiteiten in Cadzand-Bad Concert van Trompetterkorps in IJzendijke guperband: jueer kanale op televisie Tuin I DINSDAG 28 JUNI 1994 Van onze verslaggever Aardenburg - Het dagelijks ge meentebestuur van Aardenburg peinst er niet over de hele bebouw de kom van Aardenburg binnen de werking van de gebruiksverorde- ning tweede woningen te laten val len. Burgemeester en wethoudes melden dat in een voorstel aan de gemeenteraad. De verordening legt het tweede woning- bezit in Aardenburg aan banden. In het Konsultatief Overleg van Raadsleden discussieerde de raad niet alleen de Kaai, de Weststraat, Marktstraat en de Markt binnen de werkingssfeer van de gebruiksverordening te laten vallen. Na ampel beraad heeft het college be sloten alleen nog de Oude Kerkstraat aan het gebied toe te voegen. „Het gemeentebestuur zit verder dicht ge noeg op de markt om op eventuele ongewenste ontwikkelingen tijdig te kunnen reageren," luidt de overweging. Bovendien komt de fusie met de ge meente Sluis eraan en dan wordt de verordening mogelijk toch weer aange past. In die gemeente werkt de verorde ning wel voor de bebouwde kommen. De Aardenburgse gemeenteraad moet donderdag 30 juni besluiten over de gebruiksoverordening tweede wonin gen. De raad wordt verder onder meer gevraagd iets meer dan 23.000 gulden beschikbaar te stellen voor de planolo gische uitwerking van de nieuwbouw van het verzorgingstehuis Coensdike, op de hoek van de Herendreef en de Bewester Eedeweg. Ook het nemen van een voorbereidings- besluit om de vestiging van een frituur aan de rijksweg te Eede mogelijk te maken, ligt op het bordje van de ge meenteraad. De raadsvergadering begint om 19.30 uur en is in de raadzaal van het stad huis. Van onze verslaggever Sas van Gent - Er is prak tisch geen leegstand meer in de gerenoveerde wijk St. Albert in Sas van Gent. Voor de grootschalige op knapbeurt stonden nog ne gentig woningen leeg. De leegstand beperkt zich nu tot ongeveer tien wonin gen. Directeur J. de Rechter van de Algemene Woningstichting Zeeuwsch-Vlaanderen maakte de cijfers gisteren bekend tijdens een presentatie van de gereno veerde wijk. „Bijna alle wonin gen zijn weer terug verhuurd en praktisch alle koopwoningen zijn verkocht. De wijk St. Albert is een prachtige wijk geworden. Mensen kiezen weer bewust om in deze wijk te wonen." Verpaupering In de jaren tachtig dreigde de wijk aan verpaupering ten onder te gaan. Het gemeentebestuur en het bestuur van de toenmalige woningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit sloegen de handen ineen om het imago op te vijze len. Woningen werden opge knapt, er werden veertig wonin gen gesloopt en een deel van het woningbezit is thans te koop. Met de renovatie is een bedrag gemoeid van ongeveer drie mil joen gulden. Naast de renovatie en de sloop Van woningen is ook veel gedaan aan de woonomgeving. Er wer den tussenwoningen gesloopt om het saaie beeld van lange woon blokken te doorbreken en er werden plantsoentjes en pleinen aangelegd. „Woonomgeving is net zo belangrijk als het woon genot in een woning," aldus De Rechter. Te duur De Algemene Woningstichting doet een aantal huurwoningen in de verkoop omdat de huur van deze huizen te hoog is. „De huur van deze woningen bedraagt 675 gulden. Veel te duur. Wij knap pen deze woningen op en verko pen ze. De netto-maandlasten komen dan neer op vijfhonderd gulden. De huizen worden eerst aangeboden aan de zittende huurder. Als die de woning niet wil kopen blijft hij gewoon hu ren. We verplichten ze niet uit de woning te gaan. Maar als dat huis leegkomt wordt die ver kocht. We hebben al heel wat van deze leegstaande woningen verkocht." Voor wethouder L. Marquinie is dat een teken dat mensen weer graag in de wijk St. Albert en in Sas van Gent willen wonen. „Dat geldt voor heel Sas van Gent. Als hier een woning leeg staat is die snel verkocht. Men sen hebben weer zin om in Sas van Gent te wonen. We hebben zelfs een wachtlijst want alle bouwkavels zijn al vergeven." Van onze verslaggever Watervliet - 'God gaf op dracht het lichaam niet te sparen, opdat onze geest ge zond zou worden'. Met dit uitgangspunt voor ogen wordt van 18 tot 22 juli in Watervliet, net over de grens, een Zomerstage Beweging, Dans en Theater gehouden. De stage is opgezet door de Aca demie Dans en Beweging uit Waterland-Oudeman. Het gaat om een nieuw initiatief in de streek, naar een idee van Katrien de Waele. Zij studeerde onder meer in Duitsland, Engeland en Frankrijk en doceert sinds 1972 in binnen- en buitenland. Gedurende vijf dagen worden de beginselen van beweging en dans geoefend. Er zal worden gepro beerd een dans- en/of bewe gingsstuk te ontwikkelen. Stem gebruik, klank en gezang horen daar ook bij. Belangstellenden kunnen zich melden bij voornoemde acade mie. (tel. 09/3790962). Deelname aan de stage kost 7.750 Bfrs. Toen directeur J. de Rechter van de Algemene Wo ningstichting Zeeuws- Vlaanderen een kijkje nam in de nog grotendeels ver pauperde wijk Sint Albert in Sas van Gent schrok hij wel een beetje. De corporatie uit Breskens had net de wo ningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit overgenomen en kreeg dus te maken met de grootschalige renovatie van de wijk. „Ik kwam de wijk binnen en het eerste wat ik zag was een zwerver. Ik kreeg een bepaald gevoel. Ik moest een plan van aan pak bedenken om het imago van de wijk te verbeteren." Vari onze verslaggever Frank van Cooten We zijn een jaar verder. Wet houder L. Marquinie, directeur De Rechter en vertegenwoordi gers van de Belangenvereniging St. Albert laten trots de gereno veerde wijk zien. Die wijk is nog een schim van vroeger. De meeste woningen staan er weer fonkelnieuw bij, kinderen spe len op nieuw aangelegde plant soenen en pleinen en er is prak tisch geen leegstand meer. Dat was in de jaren tachtig wel anders. De wijk St. Albert, met name het deel waar de huurwo ningen stonden, dreigde aan verpaupering ten onder te gaan. Mepsen trokken weg, er woon den mensen die het op zijn minst gezegd niet zo nauw na- men met de fatsoensnormen en met name de Beneluxstraat had in heel Zeeuws-Vlaanderen een slechte naam. Onvrede Het gemeentebestuur en het be stuur van de toenmalige wo ningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit sloegen de handen ineen om een plan van aanpak te maken gericht op een imag overbetering van de wijk. Beide partijen werden ondersteund door de Belangenvereniging St. Albert die door bewoners uit onvrede werd opgericht. „Wij beschouwen deze vereniging als een onmisbare factor en zeker niet als een actiegroep," bena drukt wethouder Marquinie. Besloten werd een aantal wo ningen te slopen om meer ruim te in de wijk te krijgen, openba re ruimtes vanwege de aantrek kelijkheid opnieuw in te richten en woningen te renoveren. De gemeente investeerde een be- Het gezelschap neemt een kijkje in de 'nieuwe' wijkSint Albert in Sas van Gent. ting Zeeuws-Vlaanderen. drag van .1,3 miljoen gulden in het project en er staat nog een bedrag van drie ton. Onvoldoende Inmiddels bleek de financiële positie van de woningbouwver eniging onvoldoende te zijn om de bedoelde woningen te reno veren. Door de Nationale Wo ningraad werd een sanerings plan opgesteld om aan te klop pen bij het Centraal Fonds Volkshuisvesting voor de broodnodige financiële steun. Het fonds bleek bereid 4,75 miljoen gulden beschikbaar te stellen onder twee voorwaar den. Van dat bedrag moest acht ton van de gemeente komen en de plaatselijke woningbouw vereniging moest fuseren. Dat gebeurde en de keuze viel op de Algemene Woningbouwvereni ging West-Zeeuws-Vlaanderen. De naam is inmiddels veran derd in Algemene Woningstich- Politie Vanaf begin '93 is gewerkt aan de imagoverbetering van de wijk. Er was inmiddels een overlegplatform opgericht be staande uit de gemeente, de woningstichting, de belangen vereniging en de politie. Dit platform komt regematig bij el kaar om de voortgang te be spreken. Het plan van aanpak werd praktijk. Woningen werden op geknapt, er werden woningen gesloopt, het verhuurbeleid en het toezicht op de bewoning werd aangescherpt en de wat grotere woningen zijn thans te koop. „We hebben al heel wat van deze woningen verkocht," aldus De Rechter. Van de 4,75 miljoen gulden heeft de Woningstichting nog anderhalf miljoen in kas. De Rechter belooft niet dat dit be drag voor St. Albert wordt ge bruikt. „We hebben te maken met ons totale woningbezit. Een zaak als groot onderhoud kost heel wat geld en dat moet je planmatig aanpakken." Negatief De Rechter en Marquinie laten zien dat de meeste woningen weer bewoond zijn. Daarmee onderstrepend dat de mensen de weg weer naar St. Albert vinden. „Er wordt zo dikwijls negatief over ons beoordeeld. We willen met de renovatie la ten zien dat we goed bezig zijn in de gemeenschap. Dat is in het belang van de gemeente maar vooral in het belang van de bewoners van St. Albert," onderstreepte Marquinie. De Bewonersbelangenverenging is tevreden over het behaalde resultaat. Toch blijven er wen sen zoals een verdere uitvoering van het plan St. Albert, een FOTO CAMILE SCHELSTRAETE verdere verbetering van de vuilnis- en groenproblematiek, een beter onderhoud van huis en tuin door bewoners, eigena ren en verhuurders en het naar voren halen van de renovatie van nog eens 43 woningen. „Er is een redelijke goede woonom geving ontstaan. Een deel van onze wensen is overgenomen. Toch hopen we dat we op een gegeven moment kunnen zeg gen dat St. Albert een gewone wijk is. Maar de sfeer in de wijk is duidelijk verbeterd. Er wo nen minder mensen die het niet zo nauw nemen met die leef baarheid," aldus F. Janssens namens de belangenvereniging. Marquinie onderstreepte dat de wijk nooit klaar is. „Je moet als gemeente altijd een visie blijven houden om de leefbaarheid nog verder te verbeteren. St. Albert is in ieder geval een prachtige wijk geworden. Waar het ple zierig is te wonen." Van onze correspondente Aardenburg - De marathoncom missie van de hengelsportvereni ging Aardenburg hield de negen de vismarathon. Rond het tijd stip van vijf uur haalden 43 tweetallen hun paatsbewijzen op en zochten hun stek tussen het riet. Er werd gevist op drie plaatsen aan de Stierskreek te Aarden burg en Het Grote Gat in Sint Kruis. Om 07.00 uur werd het startsein gegeven voor twaalf uur durende wedstrijd. Tijdens deze wedstrijd werd de vangst drie keer gewogen. Gezamenlijk haalde men 111 vissen boven met een totaal gewicht van 54 kilo en 34 gram. Om negen uur 's avonds werden in het Dorpshuis te Sint Kruis de winnaars bekend gemaakt. W. Lecluyze en G. de Craene wer den eerste met zes kilo en acht honderd gram en mochten de wisselbeker voor de derde keer in ontvangst nemen, waardoor het fraaie exemplaar definitief in hun bezit komt. Volgend jaar viert de marathon commissie het tweede lustrum. Deze tiende editie wordt op de laatste zaterdag van juni gehou den. UITSLAGEN 1. W. Lecluyze/G. de Craene 6800 gram, 2. J. van Rie/M. Werrebrouek 4310, 3. J. IJk/D. Driessen 3490 gram. Terneuzen - Stichting Infra Scal- dem, opleidingen in de gezond heidszorg voor Zeeuws-Vlaande ren. A-verpleegkundige, oplei ding Oostburg: Karin Adriaansen, Daniella van Broeck, Petra De- muyt, Angelique de Jonge, San dra Knol, Christine Kolijn en As- trid van Vlierberghe. Opleiding Terneuzen: Mirjam Blaakman, Mireille van Brussel, Judith d'Haens, Jeanette Dijkwel, Han- neke Freijser, Veronique Maas en Franny Visser. St.-Jansteen - Muziekstudio Kla vier St.-Jansteen. NOM-examens. Keyboard graad 1: Katrien van Britsom, Kees Dobbelaar, Moni que van Groenestijn, Tamara He- melaar, Allard Martinet, Mariken Martinet, Joost Matthijs, Karin Verschueren. Graad 2: Viviane van Groenestijn. Graad 3: Wendy Ve Graad 4: Marnix Verbn," Graad 5: Annemarie van Laaf ven. Piano graad 1: Mario fif Graad 2: Paullette (w Graad 3: Henk Boogaert, o 7: Frank Schanssema. n graad 1: Eva Joos. Graad 3- kia Kopmels. Saxofoon Edwara Pauwels, Erica van Sijpt. Graad 4: Jurgen Pau, Gitaar graad 4: Eelco van Doi laer. Graad 7: Rik van Laarfo Middelburg - Hogeschool land. Pedagogische Acadè voor Leraren Basis Ondei Diploma Ieraar basisovuWj afdeling christelijk: Henrico nl sie, Hoek. Diploma bijbels onj wijs: Henrico Bassie, Hoek TL ploma katechese/katechetiJ Stefan Steyaert, Oostburg. Terneuzen - C. H. de Beule uit Heikant is zondag winnaar ge worden van de vanuit Orleans gehouden provinciale wed vlucht. De winnende vogel van 1 de Heikantse postduivenhou- der arriveerde om 14.48 uur op het thuishok en had daar mee de ruim 411 kilometerlan ge vlucht overbrugd met een gemiddelde snelheid van 1214 meter per minuut. De Beule werd hiermee de zesde winnaar van een provin ciale wedvlucht in dit seizoen op naam van een liefhebber uit de kring Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Ook de tweede en derde prijs in deze jongste Orleansvlucht komen op naam van een streekgenoot. Dat worden Th. de Block uit Hei kant en Em. de Kind uit St.- Jansteent. In concours waren ruim 8000 oude duiven, en was tevens de tweede Orleans vlucht die in dit seizoen mee telt voor de Stem-trofee. Vroegste meldingen: C. H. de Beule, Heikant, 14.48 uur, Th. de Block, Heikant, 14.49 uur, 1211mpm: E. de Kind, St.-Jan steen, 14.51 uur, 1211mpm: J. du Buy, Sluiskil, 14.55 uur d'Hondt, Hulst, 15.03 uur p Poorter, Axel, 14.58 uur' Thijs Heikant, 15.00 uur Kints, Kapellebrug, 15.02 uil de Kind, Heikant, 15.01 uur I Dehulsters, Sluiskil, 14.59 uur I Baecke, Westdorpe, 15.01 uur S Snelders, Sas van Gent, lij uur. Joh ,de Mul en zoon, Pb pine, 15.02 uur. J. Looyer Jansteen, 15.03 uur. A. d'Ofelj gers, Hulst, 15.06 uur. L. Ktrtj haert, Vogelwaarde, 15.09 uur. j Hemelaar, Terhole, 15.04 uur Rombout, Koewacht, 15.03 M. Buijsse, Oostburg, 15.06 R. van Hee, Oostburg, 15,07 J T. de Jonge, Oostburg, 15.07 il J. Lambregts, Aardenburg, lij uur, J. Lucieer, St.-Kruis, lij uur. G. Standaert, AardenM 15.11 uur. J. du Puy, BiervM 15.12 uur. H. van Damme, SluiJ 15.11 uur. A. du Puy, IJzendiiÜ 15.13 uur. M. Rodts, IJzendijk 15.14 uur. A. de Groote, Biervliei 15.14 uur. F. Baas en zoon, Slui] 15,13 uur. R. Mahu, Walsoordd 15.16 uur. G. Dezutter, Aarder burg, 15.08 uur. G. Vioei Lamswaarde, 15.17 uur. J. vani Branden, Clinge, 15.11 uur. T Weemaes, Graauw, 15.14 uur. i Calon, Hoofdplaat. 15.16 uur de Smet, IJzendijke, 15.16 uur h Neve, Biervliet, f5.18 uur. E. Cor nelis, Hoofdplaat, 15.18 uur. E.d Wever, Schoondijke, 15.23 uur. Schautteet, Groede, 15.23 uur. t Mookhoek, Breskens, 15.23 uur. Van onze correspondent Theo de la Ruelle Westdorpe - De Bourgondische feestmiddag, zondagmidda in Westdorpe is een groot succes geworden. Ruim 150 mens bezochten dit evenement op het erf van Gerard en Agnes Sq aan de Graaf Jansdijk. Van onze verslaggever Middelburg - In de hal van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg is tot 15 juli een mini-ten toonstelling te zien over vrou wen in technische opleidingen en beroepen. De tentoonstelling is opgezet door het Centrum Vakopleiding voor technische en administra tieve beroepen, in samenwerking met het Zeeuws Netwerk Vrou wen en Meisjes in Techniek. De bibliotheek is open op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 13.00 uur. Enkele deelnemers aan de vismarathon tonen hun buit. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Aardenburg - Scouting Aarden burg krijgt 7500 gulden van het nationaal Jeugdfonds Jantje Be ton als tegemoetkoming in de bouwkosten van het nieuwe clubhuis. Dat is enige tijd gele den al in gebruik genomen. De Jamboree-loterij van scou ting is succesvol verlopen. De opbrengst van de lotenverkoop bedroeg vierhonderd gulden. .Scouting gebruikt het geld om het nieuwe clubhuis aan de Bo gaardstraat verder aan te kle den. Het publiek kon daar genieten van een warm en koud buffet, varken aan het spit, nieuwe ha ring, rechtstreeks uit Schevenin- gen, Roemeense wijn en uiter aard muziek. Voor dit laatste stonden Liquid Sky, de band Borderline en de zangers Piet van Puyvelde en Karei Butler borg. Daarnaast bracht 'spieker' Fieleke Vetter eveneens een paar acts. Ook aan de kinderen was gedacht. Voor hen was er een speciaal kinderbuffet en konden zij zich laten schminken. Tijdens de feestmiddag kregen Jacques Sol en Rinus van der Hooft van de werkgroep Novaci uit handen van Ger Jansen van het SKI uit Sluiskil symbolisch de opbrengst van de house-party overhandigd. Ziekenhuisbedden Het bedrag van 5450 gulden zal, naast de opbrengsten van deze middag en andere activiteiten, volledig ten goede komen aan het opknappen van het zieken huis in Novaci in Roemenië. Want daar is het vorig jaar alle maal om begonnen. Daarnaast had Ron de Meyer, gemeenteraadslid van de PvdA in Sas van Gent, voor de werk groep ook nog wat meegenomen. Vanuit zijn werk als kabinets chef van burgemeester Rutten van Middelburg, kon hij aan Sol en van der Hooft symbolisch honderd ziekenhuisbedden en 82 kubieke meter aan ziekenhuis materiaal overhandigen. Burgemeester Rutten en Ron de Meyer zullen tevens in oktober met het konvooi meerijden naar Van onze verslaggever Cadzand - De VW houdt in de maand juli tal van activiteiten in de kustplaats Cadzand. Dat be gint vrijdag 1 juli om 19.00 uur met een concert door de christe lijke muziekvereniging Excelsior en eindigt donderdag 28 juli tus sen 19.00 uur en 21.00 uur met een worstelwedstrijd. Andere evenementen die de VW in de vakantieperiode op touw zet zijn onder meer een strand- volleybaltoernooi (2 juli) bij strandpaviljoen Caricole, een ge zinszeskamp (7 juli) aan de win kelgalerij op de Boulevard, wa tersportwedstrijden (14 juli), eveneens bij de winkelgalerij, een vliegerfeest (16 en 17 juli) op het strand bij Caricole en Rode Kruis-wandeltochten (12, 19 en 26 juli). Alle informatie is verkrijgbaar op het VW-kantoor aan de Bou levard de Wielingen te Cadzand- Bad. de Karpaten. Om dit alles I vervoeren zijn er natuurlij vrachtwagens nodig. Van transportondernemer in Hul heeft men reeds de toezeggid binnen om een truck met oplei ger te laten rijden. Gistermidll kwam daar nog een combiiialj bij van een bedrijfswagendeak uit Sluiskil. De werkgroep m nog een transportbedrijf dat a derde combinatie ter king zou willen stellen. Tijdens de middag werden I muzikanten van Borderline doj Fieleke Vetter 'verkocht', muzikanten mochten stuk voj stuk pas gaan spelen als er e bepaald bedrag was neergetel Deze actie bracht in ieder ook nog eens 450 gulden op. Sponsors Actie-coördinator Jacques1 kon zondagavond nog «®j zeggen over de opbrengst vl deze Bourgondische middag maar hij was zeer tevreden o de opkomst. Dankzij de m werking van diverse sponsors^ er in ieder geval een mooi bedra| overblijven om het hospitaal I Novaci op te knappen. ZekerJ wel, dat deze dag volgend ja een vervolg zal hebben. Op 7 oktober vertrekken de den van de werkgroep me'11 konvooi naar Roemenië. Dat I werkgroep daar geliefd is M>1 wel uit het feit dat de pi van de provincie Gorj hetkoj yooi zelf aan de Hongaars-B' meense grens zal opwachten1 teraard zijn donaties, giften, andere zaken van harte weM Men kan daarvoor contact opfl men met Jacques Sol in dorpe of Rinus van der Hooft Sas van Gent. Van onze correspondent IJzendijke - Het Trompe"j korps van de Koninklijke LMl macht geeft zaterdag 16 j"'1 L- concert op de Markt in IJzel® ke. ,L De organisatie van dit conw'j in handen van brassband GeiK Overwint. De brassband ui hiermee het feit dat twintig I geleden na een aantal stille Fj onder leiding van Hans C°nirj°) muziekvereniging nieuw leve "j werd geblazen. J „De meeste liefhebbers nao geen muzikale kennis met veel geduld," aldus een stuurslid van de brassband. Het concert van het trompe korps wordt gehouden op J theater op de Markt en "JJ om 20.00 uur. Bij sleent verhuist men naar de N lands Hervormde Kerk. ue 1 gang is gratis. Gouda (anp) - Met zogeheten superbal concept kunnen telel siekijkers via een kle technische aanpass: zonder hoge extra kos meer dan honderd ka len ontvangen. Het perband-concept is o; wikkeld door de Sti ting Regionale Kabelti visie Midden-Holl: (Rekam). Er is octrooi aangevraagd. „Met een eenmalige biji ge van enkele tientjes abonnee kan de capaci met zeker dertig kana worden opgevoerd," zegt H. Grooten van de Rekc De distributiecapaciteit de huidige kabelnetten' momenteel beperkt tot hoogste zestig kanalen. E deel van het kabelnet Midden-Holland, r 40.000 aansluitingen, he de superband al in gebr Rekam .werkt in Go (25.000 aansluitingen) omgeving. Voor de wijziging zijn g dure glasvezeltechniel nodig. Grooten: „Techni kan er nu al heel veel. wilden kijken of er met huidige netstructuur, z der de straten open te b ken, uitbreiding moge' was. Het systeem is al e der toegepast in flatgeb wen, waar via de scho' honderd kanalen of mi zijn te ontvangen aanpassing van het kabë is volgens de Rekam he! maal niet nodig. Grooten zegt een Europ primeur te hebben. „Er is de superband octrooi a£ gevraagd. De aanvraag onlangs Europees gepub ceerd." Experimenten v de Rekam hebben aanj toond dat het idee in vrijv elk standaard-kabeltele sienet is toe te passen, eerste instantie kan de paciteit van het hoofcb worden uitgebreid. In e later stadium kunnen o programma's direct via superband bij abonnc thuis worden aangeboden, Een voordeel vóór de abo nees is dat ze over alle g luidskanalen van satellii programma's kunnen schikken. Zo kan bijvoi beeld bij de uitzending v Eurosport uit commentar in verschillende talen wc den gekozen. Bij een tuin horen beeld: ker als het öm een tuid met renaissancistische zoals die van kasteel Bou even ten zuiden van BredJ Tuin is eigenlijk niet ee juiste woord. Bij wat de r sancisten een tuin noe stellen wij ons een park Een tuin was een omsj van een hof waarbinn' menselijke geest de natur zich onderwierp door geo: van vorm en klassieke h nie. De natuur werd tot gemaakt en daardoor ovc fen. Voor de Renaissance-gee: ren de natuur en de kuns boeken die als bron van r lijke wijsheid dienden en de tuin deel werden van Jacob Cats liet zijn Soil aanleggen in Den Haagl huidige Catshuis, en Coil tijn Huygens zijn Hofi Zo'n buitenhuis met tuis een uitdrukking van het I sieke ideaal van schoei door vorm en een spiegel de goddelijke votmaakthel daar hoorde ook beell kunst in, beelden dus. I Voor eenmaal (waarschj althans) ziet de tuin bij B< ne er ook zo uit. De inril is weliswaar niet zuiver n I strenge Renaissancistiscll Seis, daarvoor hebben de daarna er teveel verandei in aangebracht, maar toet Het landgoed Bouvigne "eerlijkheid tussen Maij Vlastbosch en een oase in Brabant. Ter gelegenheii het 500-jarig bestaan var teel Bouvigne heeft de h| daagse bewoner, het 1 heemraadschap West-Bra beelden van eigentijdse ki naars in de tuin laten pla' Het Hoogheemraadschap 2ijn bestaansgrond, het herbonden aan het ther.. deze tentoonselling: wat'

de Stem | 1994 | | pagina 26