DE STEM IRUIMING NU -50% RTING tudent dupe nieuwe OV-kaart Onze Top 5 van deze week. O Kristalaanbiedingen. oh IGMARKT LAND ias van Gent krijgt in navolging van Terneuzen stadswachten 1 'acques [erontruste ouders: 'Geïsoleerde ligging Zeeuws-Vlaanderen is hier debet aan' "l Uzendijke Speciale bijlage Zeldenrustcollege in De Stem Gemeente Hontenisse CARIANNE RAL ADVERTISING O 1.29 1.59 1.99 o 10.- O 2.59 'ECIALE KOOPJES Staten eisen betere controle op subsidies wWaterschappen voeren geen goed sociaal beleid' Landbouworganisaties hekelen beleid provincie JÊÊM Lnze verslaggever [van Gent - Sas van Gent Jrt vanaf augustus over faantal stadswachten. De jente sluit hiermee aan het project in Terneuzen I vorig jaar in de Schelde- E|js opgestart. erongelukt keuring 1e herziening Immingsplan Walsoorden furncursus Axel »eer succesvol \MELLEN s op maat gemaakt ALOEZIEËN ri breed in 80 kleuren al- aakt ENS a kussens in voorraad - gordijnen - zonwering t en geplaatst Wegens Verbouwing Computerstoring in Zeeuws-Vlaanderen door kink in kabel Nieuwe attractie Scheldestad Antwerpen: de toeristentram Vijf jaar cel voor poging tot doodslag Manieren genoeg om uw imago te verbeteren iiimmmTiiiiiiiaiiHniiJJii r Slavinken, kiloJAOO" 11.90 100 gram ooo® Smiths Crispy chips, diverse smaken, zak 200 gram o®® Zoete kersen, 500 gram Selection Clémence wit of rood,3 flessen 0.75 liter 12:75' Cft Keukenrollen, kringlooppapier, pak 4 rollen 3£9r Extra kristalzegel bij: Kellogg's cornflakes, pak 375 gram O®© Oriënta kaas 50+, pak 375 gram 3.39 vers van 't mes, 500 gram G>®© 8.95 's Landsgrootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten. DINSDAG 28 JUNI 1994 Stem-lezera en -lezeressen kijken week in week uit in de „Kleintjes"-rubf1eken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen ais juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. Zeeland IjiaiJswachten letten op hand ig van de openbare orde en 1,5 informatie aan mensen die T-vji verlegen zitten. Wethou- Ti Marquinie maakte de ist van de stadswachten gis- l.; bekend tijdens de presen- van de gerenoveerde wijk St. Albert. Marquinie kon nog niet zeggen om hoeveel stadswachten het gaat. „Dat hangt mede van de financiën af. In ieder geval zijn de stadswachten nodig. Ook ik kom mensen tegen die zich schuldig maken aan bijvoorbeeld vandalisme. Dat is in iedere ge meente zo. Het stadswachten project moet de mensen in Sas van Gent enige rust geven." Marquinie maakte de komst van de stadswachten bekend naar aanleiding van de teleurstelling die directeur J. de Rechter van de Algemene Woningstichting Zeeuws-Vlaanderen uitsprak over de afwezigheid van de poli tie tijdens de presentatie van de gerenoveerde wijk. Een verte genwoordiging van de politie zit immers in het overlegplatform. Dit platform bespreekt regelma tig de voortgang van de renova tie. „Het is jammer dat we nog zo weinig horen van de politie. Ik zou eigenlijk terug willen naar de oude situatie van de wijka gent op straat. Maar het wordt al steeds moeilijker een politie wagen te zien. Het zou goed zijn als de politie nadrukkelijker aanwezig was. Want dat heeft ook te maken met een stukje woongenot." De Bewonersbelangen Vereni ging St. Albert is tevreden over de renovatie van de wijk maar toch zijn er nqg een aantal zaken die het woongenot geweld aan doen. Zoals de aanwezigheid van drugs en de spoorlijn die dwars door de wijk loopt. „De handel in drugs is gelukkig door optreden van de politie een stuk minder geworden. Maar we kenden een tijd dat drugs in de wijk werden verhandeld. Ik weet niet of dat nog steeds zo is maar St. Albert is inmiddels wel een wijk waar heel moeilijk aan drugs te komen is," aldus F. Janssens namens de belangen vereniging. De spoorlijn door de wijk is de vereniging nog steeds een doorn in het oog. De vereniging vraagt om een oplossing voor dit pro bleem. Marquinie kan niets belo ven. „Kijk, de trein rijdt daar al sinds ik geboren ben, een heel lange tijd geleden, en zal altijd blijven rijden. Als de treinverbinding aan de oostkant van het kanaal tot stand komt, zullen bepaalde vrachten wellicht niet meer door Sas van Gent gaan. Maar de verbinding zal altijd blijven. Want de trein betekent voor veel mensen werk. Enige overlast blijft er altijd want helemaal muisstil is ook niet goed. Want dat betekent dat mensen armoe de lijden." De gemeente heeft vandaag een gesprek met de Nederlandse Spoorwegen om onder andere over deze problematiek te pra ten. „We hebben er alle vertrou wen in dat we elkaar vinden," aldus Marquinie. ZIE OOK ZEELAND - C3 i de krant. Temeuzen - Tel. 01150-97127 pester van Hontenisse maakt, ter voldoe- J bepaalde in artikel 28, lid 6 van de Wet op Ike Ordening bekend, dat Gedeputeerde ieeland bij hun besluit van 31 mei 1994, nr. Boedkeuring hebben verleend aan het op 16 1993 vastgestelde bestemmingsplan Wals- 1 herziening, met uitzondering van de be- Ji „tuin" en ,,La(z)" aan de Stoofstraat, waar- Bezwaarschrift is gericht, ïvan Gedeputeerde Staten, alsmede het be- llan liggen vanaf 30 juni a.s. gedurende 6 J een ieder ter inzage. Gedurende deze ter- Irvisielegging kan beroep worden ingesteld ling Bestuursrechtspraak van de Raad van I de gemeenteraad, de inspecteur van de brdening, door hen die zich tijdig met be- wrel tot de gemeenteraad als tot Gedepu- pn van Zeeland hebben gewend, jnde, 28 juni 1994. De burgemeester van Hontenisse, Th.A.M. Steenkamp iHof te Zandeplem 1 en 11. 4587 CK Kloosterzande n onze verslaggever tadijke - De 12-jarige An- lode Nooijer uit IJzèndijke gisteravond in het Acade- csch Ziekenhuis in Brugge «rieden aan de verwondin- b die hij eerder op de ;ond heeft opgelopen bij een inrijding. it fatale ongeluk gebeurde td acht uur op de Koningin straat in IJzendijke. Een jarige automobilist uit IJzen- ickwam uit de richting Tivoli aden. Volgens zijn verklaring hij veel hinder van de sgstaande zon en had hij daar- ir het voetgangertje niet ge- t slachtoffer werd door een iilance, begeleid door de po re. met spoed overgebracht genoemd ziekenhuis in e. Daar overleed hij korte ;d later aan zijn verwondingen. Ie politie wist gisteravond nog «n bijzonderheden te melden eer de juiste toedracht van het jeluk. Vandaag wordt een na il onderzoek ingesteld. hel - De gymnactiekclub Voor- strts Axel kijkt terug op een cursusjaar. Er was een op ting voor assistentleidsters tier supervisie van de KNCGV tien mensen slaagden voor examen dat in de Marijke- W gehouden werd. bcente was Rhonda Risseeuw. rieden leden mee van de vere ng Voorwaarts Axel en vere ng Zaamslag. Rector E. van der Rijst van het Zeldenrustcollege in Terneuzen hoeft niet te wanhopen als zijn loopbaan in het onderwijs onverhoopt mocht stranden. Hij kan altijd nog aan de slag als advertentie-acquisiteur. Deze loftuiting kwam gistermorgen in Breda uit de mond van Stern-directeur J. Brader. In de hoofd vestiging van deze krant 'liep' ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Zeldenrustcollege een speciale bijlage van de pers. Over het hoofd van de rector heen was dit compliment ook ^aar aanleiding van Rusthuizenaffaire Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Een groot blok in Provinciale S'aten, bestaande uit SGP, PvdA en de ÜPF/GPV-combinatie (19 van de 47 stem- eist een betere provinciale controle instellingen die subsidie krijgen. Dit aanleiding van de Rusthuizenaffaire Waarin door een stichting die subsidie %t, gesjoemeld is met tonnen gemeen- schapsgeld. 44 stichting, de Stichting Rusthuizen der Ge formeerde Gemeenten in Zeeland, is toevallig de lamp gelopen, maar wat gebeurt er nog ®er dat we niet weten?' Dat was de hamvraag Weten in Middelburg, waar een statencommis- ®zich boog over de kwestie. Zoals bekend is de 2aak momenteel onder justitie omdat er strafba re feiten zijn gepleegd. De politiek in Middel- maakt dus even pas op de plaats in afwachting van het onderzoek, maar de zijde- ■®8se effecten van de affaire, zoals een betere rontrole, waren volop bespreekbaar, statenlid Van Heukelom (SGP) had eerder deze jfand al van verantwoordelijk gedeputeerde P'ikwel (D66) vernomen dat nacontrole van de "onderden jaarrekeningen die de provincie jaar- "iks krijgt te verwerken, een onmogelijke zaak Dat zou enorm veel extra personeel vergen. "'Jkwel vindt, en gisteren herhaalde hij dat, dat 1® als overheid op de goedkeuring van een «cèdigde register-accountant mag vertrouwen. "Als je die accountantsverklaringen ter discussie aldus Dijkwel, „stel je een hele beroeps- ter discussie. En ten onrechte. Want dit is "eerste keer voor zover ik weet, dat er, en dan 8 ik het heel netjes, twijfels rezen aan de "Waring van de accountant. En bovendien, als 6 Provincie dat allemaal zelf moet gaan uitplui- gaan we terug naar het klassieke bestuur J®1 e'ke provincie een eigen accountantsdienst d. Dat is overal afgeschaft en niet ten onrech- stelden de statenleden Van Heukelom, «kens (PvdA) en Roose (RPF/GPV-combina- tie) voor, 'kunnen er dan geen steekproeven worden genomen, of (optie Eveleens:) kunnen niet alleen de instelling die financieel drijven op steunfondsen of andere schimmige constructies, niet extra worden gecontroleerd?' Roose zei het zo: „Nu doet het onbevredigend aan, dat we zo kennismaken met het feilen van de controle." Hij stelde een snelle controle op ijkpunten voor. Dijkwel liet de kerk in het midden over die steekproeven, hij beloofde niets maar keurde evenmin iets af. Het CDA, D66, de WD en de twee kleine fracties deden geen duidelijke uit spraak. Het provinciaal bestuur doet nagenoeg geen mededelingen meer over de zaak en loopt op eieren, uit angst voor fouten in de voorbereidin gen van tal van procedures. Zolang justitie met de zaak bezig is, is een deel van de informatie op het Provinciehuis vertrouwelijk, zoals de eigen juridische adviezen en nog wat andere corres pondentie. Brief Een simpele brief van Dijkwel aan het CDA, die wat pinnige kritiek had op de informatiever strekking van Dijkwel, eindigt de gedeputeerde met de wens dat het CDA de inhoud van het briefje voor zichzelf houdt. In het briefje zelf is de belangrijkste mededeling: 'In verband met het delicate karakter van de voorbereidingen voor de op te starten procedures, is het geboden met de grootst mogelijke voorzichtigheid te opereren'. In de SGP-fraetie van Provinciale Staten rijst de woede over het gesjoemel van de ex-bestuursle den naarmate er meer gegevens boven komen. De fractie verwacht serieus door de affaire één zetel te verliezen bij de statenverkiezingen van 1995. Met medewerking van SGP-fraetievoorzit- ter Kolijn, is het ex-bestuuurslid Blankenstijn gewipt als voorzitter van de Vereniging voor Overheidspersonen, een club van staatkundig gereformeerden. Kolijn is secretaris van die vereniging. bedoeld voor enkele tientallen leerlingen. Want die tekenden en ontwierpen onder leiding van tekenleraar Hans Bos de adverten ties in de bijlage. Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven haakte enthousiast op dit project in en honoreerde daarmee het talent van de scholieren. Dow Benelux wijdt er in september in het communicatiecentrum De Boerderij zelfs een tentoonstelling aan. ZIE VERDER DEELE Van onze verslaggever Middelburg - De waterschap pen in Zeeland doen veel te weinig voor de mensen met weinig geld. Ze schelden te weinig heffingen kwijt. Van de ongeveer 650 aanvragen voor kwijtschelding die soms bij zo'n waterschap binneko- men, worden er slechts ge middeld 45 gehonoreerd. Zeeuwse gemeenten zijn veel socialer en honereren in de regel 40 procent aanvragen voor kwijtscheldingen meer. Zo luidt de klacht van het FNV Zeeland, dat anderhalf jaar na het verspreiden van een FNV- rapport dat voor meer kwijt scheldingen pleit, eens heeft on derzocht hoe het met de advie zen in dat rapoport is afgelopen. Slecht dus, vooralsnog, waar het de waterschappen betreft. „Dat komt," vertelde FNV-bestuur- ster Damen gisteren, „omdat de waterschappen alleen de eigen heffingen als vaste lasten van de mensen zien en de gemeentelijke heffingen niet meenemen, terwijl de gemeenten alle heffingen die de burgers moeten betalen, dus ook. de waterschapslasten, op een rijtje zetterï en aan de hand van dat opgetelde bedrag tot kwijtschelding komen." VERVOLG OP ZEELAND - C2 (ADVERTENTIE) vanaf 24 juni 1994 bij: iL. Markt 10 Oostburg 01170-52182 OOK ZONDAGS GEOPEND VAN 14.00-18.00 UUR Van onze verslaggever Hulst/Terneuzen - De OV- jaarkaart-nieuwe-stijl du peert - Zeeuws-Vlaamse studenten ernstig. Met in gang van 1 november moe ten studenten kiezen tus sen een weekkaart of een weekendkaart. In beide gevallen komen studenten uit de regio beneden de Westerschelde van de re gen in de drup. Kiezen ze voor een weekkaart dan kost de weekendreis naar huis extra geld. Ook moeten-dan colleges op maandagochtend worden gemist, omdat pas na 09.00 uur op maandag gereisd mag worden. Het tevens laten schieten van vrijdagmiddagcol leges om toch maar gratis naar huis te kunnen, is niet denkbeel dig. Kiezen ze voor een week endkaart dan vervalt de moge lijkheid om doordeweeks naar stage-adressen te reizen. De dupe „In beide gevallen zijn de stu denten hierbij de dupe van de geïsoleerde ligging van Zeeuws- Vlaanderen," zegt een verontrus te V. Maas uit Breskens, die twee studerende kinderen heeft. Mede namens een aantal andere ouders trok hij her en der aan de bel. Door hem op deze 'discriminatie' attent gemaakt, zijn de onder wijswethouders van Oostburg, Terneuzen en Hulst onmiddellijk in het geweer gekomen. „Nog deze week gaan wij gezamenlijk overleggen om daarna zo snel mogelijk een brief op poten rich ting minister sturen," belooft de Hulster wethouder P. Weemaes. „De nieuwe OV-jaarkaart bete kent voor onze Zeeuws-Vlaamse studenten een enorme achteruit gang," zegt hij. Contact De Terneuzense wethouder P. Hamelinck, eveneens door Maas gebeld, heeft niet alleen zijn on- derwijscollega Stahl-Hemelsoet op de hoogte gebracht. Hij neemt tevens contact op met de CDA-Tweede-Kamerfractie. Ook het Oostburgse raadslid J. Wie lakker beloofde Maas actie rich ting volksvertegenwoordiging. Dit nadat het Tweede-Kamerlid Lillipaly (PvdA) de Bressiaander liet weten geen tijd te hebben zich met deze zaak te bemoeien. „Hij verwees me naar zijn colle ga Vermeend. Ik had van een Zeeuws Kamerlid meer betrok kenheid verwacht," zei een te leurgestelde Maas. Van onze verslaggever Terneuzen - Door een storing in een glasvezelkabel van PTT Telecom hebben sommi ge bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen gisteren enkele uren problemen gekend met computerverbindingen. Acht mensen van Telecom slaag den er aan het eind van de middag in de storing te verhel pen. Het mankement zat tussen Hulst en Niéuw-Namen, in een kabel die van Breda via Hulst naar Terneuzen loopt. Het aan tal storingsmeldingen bleef vol gens een medewerkster van PTT Telecom in Breda beperkt. DINSDAG 28 JUNI 1994 DEEL 1 Van onze correspondente Antwerpen - De Scheldestad Antwerpen heeft er een nieuwe attractie bij: de toeristentram. Dit voertuig brengt de mensen, die op een gemakkelijke wijze iets willen zien van Antwerpen, door de stad. De toeristentram, duidelijk herkenbaar vanwege de felle kleuren en de vlaggetjes, vertrekt vanaf de Groenplaats. De rit duurt ongeveer vijftig minuten en kost honderd Belgische francs (5,60 gulden) voor volwassenen. Kinderen betalen vijfen zeventig francs (vier gulden). De passagiers krijgen via een band te horen wat er te zien is tijdens de rondrit. De tocht voert door oud Antwerpen en langs de kaaien en dokken. Vanaf de Groenplaats rijdt het voertuig via de Reyn- dersstraat, van Dijckkaai, Suikerrui langs de kaaien naar de droogdokken, vandaaruit langs de Brouwersvliet, de Paarden markt, Stadswaag, Raapstraat naar de Keizerstraat en via de Sint Katelijnevest, Huidevetterstraat, Lange Gasthuisstraat naar de nationale bank en vandaar via de Leopoldstraat, Huidevetterstraat en Schoenmarkt terug naar de Groenplaats. Onderweg worden vele belangrijke gebouwen in allerlei bouw stijlen gepasseerd. De Toeristentram rijdt elk uur op zaterdagen en zondagen (en in de vakantieperiode) van 11.00 tot 17.00 uur en op weekdagen van 13,00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Goes - Bestuurders van landbouworganisaties storen zich in toenemende mate aan het beleid van' de provincie Zeeland. Vrijwel geen enkele agrarisch bestuurder heeft nog een duidelijk beeld op het provinciaal beleid, zo luidt de algemene kritiek. Onwerkbaar, onduidelijk, geen afstemming. Zo hekelden Zeeuwse landbouwbestuurders recent op een studiebijeenkomst. Secretaris mr. G. Smallegange van de landbouworganisatie ZMO in Goes zegt dat op zich goede contacten met de provin cie worden onderhouden, maar dat anderzijds de opeenstapeling van nota's veel weerstand op roept. „In het voorjaar is een aantal nota's vlak achter elkaar ver schenen. De coördinatie tussen de verscheidene afdelingen in Middelburg ontbreekt ten enen male. En dat maakt het voor ons ook erg moeilijk." Op dit moment zijn er drie pro vinciale nota's in 'inspraak'. Dat zijn het provinciaal milieuplan Kerend Tij, de provinciale mi lieuverordening en de ontwerp- nota ruimtelijk beleid landelijke gebieden. Alle drie nota's bevat ten elementen die van groot be lang zijn voor de toekomst van de Zeeuwse landbouw. In het jongste nummer van de ZMO-krant uiten landbouwbe stuurders forse kritiek op het provinciaal beleid. Voorzitter J. Kodde van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap zegt in het artikel: „De bereidheid om het provinciaal beleid bij onze achterban te verduidelijken en te verdedigen is bij steeds minder mensen aanwezig." Van onze correspondente Dendermonde - Twee Ant werpenaren, die in de nacht van 13 januari van Hulst naar Sint-Niklaas zijn ge vlucht en daarbij op twee Nederlandse agenten hebben schoten, zijn gisteren veroor deeld tot vijf jaar gevange nisstraf. De rechtbank van Dendermonde gaf hen vier jaar wegens poging tot dood slag, twee jaar waarvan één voorwaardelijk voor poging tot overval en zes maanden voorwaardelijk wegens wa penbezit. De twee politiemannen zagen in de bewuste januarinacht 'een verdacht voertuig' staan in Hulst, tegenover een wegcafé. Toen zij de auto wilden controle ren, stoof de wagen weg naar de Belgische grens. Eenmaal in Sint-Niklaas miste de wagen een bocht en reed tegen een stoep rand. Tegelijkertijd schoot de 22-jarige P.B. met een zwaar geweer op de politiewagen. (ADVERTENTIES) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 Juli a.s,. Zolang de voorraad strekt L

de Stem | 1994 | | pagina 23