'Ik luister alleen mijn lichaam' Tours?® France Miguel Indurain op keerpunt van carrière Rominger: naar de stem pëStem John Talen afzeggen yan Cipollir üu persoonli gangmakei| van Adriano Baj Spanjaard weer kwetsbaa door allergie Grote twijfels over kansen van Erik Breukink Toptien Tour'93 Zwitser maakt zich niet druk over favorietenrol in Tour Nederlandse etappe-winnaars 1. Miguel Indurain (Spa-Ban) 95.57.09 2. Tony Rominger (Zwi-Cla) op 4.59 3. Zenon Jaskula (Pol-GMB) op 5.48 4. Alvaro Mejia (Col-Mot) op 7.29 5. Bjarne Riis (Den-Ari) op 16.26 6. Claudio Chiappucci (Ita-Car) op 17.18 7. Johan Bruyneel (Bel-Onc) op 18.04 8. Andy Hampsten (VSt-Mot) op 20.14, 9. Pedro Delgado (Spa-Ban) op 23.57 10. Vladimir Pulnikov (Oek- Car) op 25.29. DINSDAG 28 JUNI1994 Tony Rominger won vorig jaar het bergklassement (bolletjestrui) in de Ronde van Frankrijk. Dit keer aast hij op een groter doel: de gele trui. foto de stem/ben steffen andere jaren uit de Ronde van Spanje gekomen. En in Vail voel de ik me zo sterk dat ik 2600 ki lometer in de bergen getraind heb. Meer dan ik van plan was." Ro minger beklom negentien hoge toppen tot 4500 meter, met als centrale punt de Mount Evans. „Je leert wennen aan de pijn en je krijgt er sterkere spieren door." Halverwege zijn hoogtestage deed hij een test op de Evans. Hij klom in een uur en 49 minuten naar de top, zes minuten sneller dan vorig jaar. Hij testte in Colo rado ook de nieuwe, speciale wielen van Campagnola uit. „Ik j,u J - A J- enige tijdwinst kan worden ge boekt," meende Rominger. Analyses Elke dag had hij telefonisch con tact met zijn vriend en trainer, de Italiaanse professor Michele Fer rari, die hij in 1987 in de ploeg van Francesco Moser heeft leren kennen. Met hem besprak Ro minger zijn trainingsresultaten, die hij zorgvuldig in zijn compu ter opsloeg. De analyses deden dr. Ferrari besluiten Rominger het advies te geven, zijn training nog op te voeren. Zo verliet Ro minger na bijna een maand te vreden zijn trainingskamp. Hij de grote favoriet is voor de ko mende Tour de France. Rominger waagt zich echter dit maal niet aan een voorspelling. „Ik heb vo rig jaar al gezegd dat ik Indurain kan verslaan. En dat blijft zo. Maar ik zal hem niet onderschat ten. Want ik weet zijn conditie nog kan groeien." Rominger heeft het etappesche ma van de Tour de France nog niet bestudeerd. Hij heeft ook geen enkele etappe verkend, zo als Indurain in de Pyreneeën en Alpen deed. „Ik zie wel wat er op me afkomt, ik luister toch alleen maar naar mijn lichaam. Als mijn lichaam goede signalen geeft, dan maakt het mij niet uit hoeveel cols wij moeten klim men. Ik kan vlak voor een rit toch even naar het parcours kij ken. Dan hoef ik me zo lang tevo ren geen zorgen te maken. Ik pro beer zoveel mogelijk afstand te nemen van de drukte, die andere mensen maken. Ik kan winnen en dat doe ik graag om mijn spon sors tevreden te stellen, maar ik kan ook verliezen. Je hebt gezien dat ik vorig jaar door tegenslag na een week als kansloos was. Dat kan weer gebeuren." Incognito Tony Rominger heeft ingecalcu leerd, dat hij na zijn hoogtestage tien tot veertien dagen nodig heeft om op zeeniveau zijn top conditie te bereiken. „Ik weet dank zij dokter Ferrari, hoe deze processen werken. Ik heb de taal, die de hartslagmeter spreekt, le ren verstaan." In Monaco ontspande Rominger, alvorens naar Lille af te reizen, waar de 81e Tour de France za terdag van start gaat, zich nog enkele dagen met zijn Brigitte en zijn twee kinderen, aan het strand van Monte Carlo. „De meeste mensen denken dat ik al leen voor het geld voor Monaco heb gekozen. Natuurlijk heeft het dwergstaatje een fiscaal vriendelijk klimaat. Minstens zo belangrijk voor mij is echter dat in Monaco niemand mij lastig valt. Hier ben ik een inwoner, zo als anderen. De meeste mensen herkennen mij niet eens. Dat vind ik heel plezierig. En hier is ook niemand jaloers, omdat ik veel geld verdien. Want ondanks mijn hoge salaris ben ik hier toch een van de armere burgers." Tony Rominger weet dat hij in de komende maand een ideale gele genheid krijgt om als derde Zwitser in de geschiedenis (Ferdi Kübler 1950, Hugo Koblet 1951) nen. Miguel Indurain lijkt kwets baar geworden en de nieuwe Russische ster Evgeni Berzin, verschijnt pas volgend jaar in de Franse ron de. Rominger: „Die Berzin blijft verrassen. Ik sluit niet uit dat hij in de toekomst ooit de Tour zal winnen. Maar dan moet hij nog wel wat aan zijn tactiek sleutelen. Want ik heb met hem in de Ronde van het Baskenland en in Luik-Bas tenaken-Luik gereden. Wat mij opviel, was dat hij steeds op mijn wiel reed. Dat is een slechte ge woonte voor een jonge renner." Mocht Tony Ro minger de Tour de France win nen, dan zal hij zo goed als ze ker niet aan het wereldkampi oenschap op Si cilië deelnemen. „Het parcours in Italië ligt me, maar ik weet dat in het geval ik de Tour win, ik niet meer de motivatie kan opbrengen, om voor de regen boogtrui te gaan. Met twee overwinningen in grote rondes, heb ik dan me zelf en mijn sponsors goede diensten bewe zen. Ik rijd na 'Frankrijk' nog criteriums en daarna zal.ik seizoen voortijdig afsluiten, ft heb ik vorig jaar ook gedaan e dat is mij heel goed bevate Want al ben ik een serie® Duitstalige Zwitser, ik houd oo! enorm veel van een beetje vakan tie vieren. Tijdloos op het strani liggen en 's avonds met mi vrouw een glaasje wijn drinken of een glas bier. Zolang je competitie bent, moet je P toch altijd enorme beperkinga opleggen. Ik beëindig daarom liever mijn seizoen voortijdig s hetvat dan weer de training Want als je je grote doelen sten moet je je vooral ook beperka tot die doelen. Wie daarnaast oo nog allerlei andere wedstrijd® wil winnen, heeft niet begrep hoe tegenwoordig topwietrenn bedreven wordt." De Zwitser Rominger staat bekend alsJP echte familie-man. Hier wenst zijn echtg hem geluk met een van zijn vele successe wijl zijn dochter vanaf Romingers sclio Erik Breukink: in Spai| dienst miljoenen-salaris niet waargemaakt, foto cof Tony Rominger: „Ik kan In durain verslaan. foto de stem/ben steffen Monaco - In Vail, op 2500 me ter hoogte in het populaire ski-oord voor de jet-set in Co lorado, keek Tony Rominger (33) uit over het immense rotslandschap van de Mount Evans. Zijn kwelgeest sinds 26 dagen. De Evans-rots priemt 4348 meter in de azuurblauwe lucht. Een klim van 44 kilometer, waarbij de vermetele fietser, die zich op de flanken van de Evans waagt, een hoogteverschil van 2200 me ter moet overwinnen. Het was een grote dag voor Tony Romin ger. Hij keek bedachtzaam naar een Zwitsers sportblad waarvan de wielerpagina's hem gefaxt wa ren. 'König Miguel gestürtz - und reif für Tony', zo kopte het blad over de volledige breedte van de pagina. De krant beschreef de toch wel pijnlijke nederlaag van Miguel Indurain in de Ronde van Italië. En als gevolg van Indurains fa len, klom Tony Rominger als eer ste Zwitser in de geschiedenis naar de eerste plaats op de we reldranglijst. In het begin van het seizoen had hij nog 466,50 punten achter stand op Indurain. Na zijn derde opeenvolgende ze ge in de Ronde van Spanje en In durains matige seizoen tot dus verre, passeerde Rominger de Spanjaard. Halverwege juni had Rominger al 1385 nieuwe punten voor het wereldklassement ge wonnen, tegen Indurain slechts 342. Tevredenheid De doorgaans koele Zwitser kon zijn gevoel van tevredenheid en de streling van zijn eigenwaarde, niet onderdrukken. „Het loopt eigenlijk té goed," vertelde hij, Miguel Indurain: altijd hot- news' in de Tour. foto anp verklaringen voor de tegen lende resultaten. „Ik begon twintig competitiedagen aan Ronde van Italië, door ziekte blessures heb ik mij niet o maal kunnen voorbereiden, voor mij telt is dat ik in del ste week van de Giro beter fi te dan in de eerste week. Bet en Pantani zijn twee getalente de jonge renners, maar ze hel geluk gehad dat ik slechts o procent van mijn vermogen de Giro begon. Dat ik verl heb, schokt mij niet." Vierde Volgens ploegleider Mig Echevarri zal Indurain in del mende maand zijn vierde zegf de Tour de France behal Echevarri: „Ik ken Miguel Tour vormt voor hem een obs sie, in die ronde is hij altijd zijn best. Men mag Miguel i beoordelen op zijn resultaten de afgelopen maanden. Hij hl veel tegenslag gehad. En hij ook maar een mens." Intussen maakt 's werelds du ste wielerploeg Banesto, het bi get bedraagt liefst 14 milji gulden, een dramatisch slei jaar door. Het risico van de tactiek in di ploeg om élles op één man (Int rain) te zetten, wordt voelba Slechts veertien, veelal onbedi dende overwinningen, heeft formatie geboekt. Afgezet tegen GB-MG, de Ita aanse-Belgische combinatie roi Johan Museeuw, die met ei, budget van 'slechts' negen m joen werkt, en die reeds 35 ovi winningen behaalde, een pot resultaat. De clan rond Indurain vertoo voor de buitenwereld zelfs g# haarscheurtjes. Ze vormt él front. Maar intern moet de dn enorm zijn toegenomen. To: Rominger in de vorm van zijn! ven, Miguel Indurain, die in et kwetsbare positie in zijn loq baan is aanbeland. Net als bij Jacques Anquetil, E dy Merckx en Bernard Hinau treedt in het vierde jaar vair alleen-heerschappij de kritie. fase in. De geschiedenis herbal zich. Vier jaar aan onvoorstelb re psychische en fysieke dn bloot gesteld zijn, daar ligt ke nelijk ergens voor een mens grens. 1. Joop Zoetemelk, Gerrie Kne- temann, Jan Raas 10; 4. Jean-Paul van Poppel 8; 5. Jan Janssen 7; 6. Gerben Karstens, Jelle Nij- dam 6; 8. Wout Wagtmans, Erik; Breukink 4; 10. Wim van Est, Jo de Roo, Ri-i ni Wagtmans, Hennie Kuiper, Henk Lubberding, Bert Ooster-. bosch, Johan van der Velde, Peter Winnen 3; 18. Theo Middelkamp, Antoori. van Schendel, Jan Nolten, Ger- rit Voorting, Henk Nijdam, Cees Priem, Theo Smit, Ad Wij- nands, G.errit Solleveld, Adriej van der Poel, Steven Rooks 2; i 29. Gerrit Schulte, Hans Dek4j kers, Henk Faanhof, Jos Hin-I sen, Daan de Groot, Huub Zil verberg, Cees van Espen, Jar^ Krekels, Leo Duyndam, Hen! Poppe, Gerard Vianen, Fedo: den Hertog, Leo van Vliet, J< Maas, Adrie van Houwelingeni Frits Pirard, Henri Manders; Maarten Ducrot, Johan Lam merts, Nico Verhoeven, Ma thieu Hermans, Gert-Jan Theu nisse, Frans Maassen, Rob Har meling 1. Miguel Indurain in de gele trui. Dit keer op weg naar zijn vierde, achtereenvolgende Tour-zege? foto anp Pamplona - In de eerste vijf jaar van zijn carrière werd Miguel Indurain dik wijls geremd door zijn la biele gezondheid. Vooral in het voorjaar bleken zijn bronchiën kwetsbaar. Dat is de belangrijkste reden waarom zijn naam op de erelijst van de Ronde van Spanje ontbreekt. Als hij al deelnam, liep hij, ergens in de Pyreneeën of in de Sierra Nevada, waar het in april en mei nog bitter koud kan zijn en dikwijls sneeuwval de karavaan teistert, bronchitus op. Het is een van de redenen waar om Indurain de laatste jaren in de aanloop naar de Tour, de Ron de van Italië verkoos boven die in eigen land, waarmee hij zich aan heftige kritiek blootstelde. Zo hevig zelfs dat de staatsomroep TVE zich tot het Spaanse parle ment wendde en een klacht in diende tegen Indurain omdat hij de Vuelta meed en daarmee scha delijk gedrag ontplooide ten op zichte van de landsbelangen. Indurain hield echter voet bij stuk. Weliswaar lag er de laatste jaren in de Dolomieten ook al eens de sneeuw metershoog, maar in het algemeen zijn in mei en juni de temperaturen in het Italiaanse gebergte milder. De grote Indurain stond op, toen hij van zijn allergische aandoe ning leek te zijn genezen. Twee jaar vertoonde hij in de zomer maanden een stralende gezond heid. Totdat hij in 1993, in de laatste week van de Tour, ziek werd. Verzorgers van ploegen, die hun hotel met de Banesto's deelden, roken op de gangen hoestdrankjes. Iemand bij Ba nesto moest zich niet lekker voe len. Maar de kwaal van Indurain werd zorgvuldig voor de buiten wereld verborgen gehouden. Het was het best bewaarde geheim in de ronde. Niemand had door dat de 'on aantastbare' met een griepvirus in zijn lichaam fietste. Achteraf bleek het een verklaring waarom de Banesto- ploeg, die altijd in een hoog tempo over de cols fietste om de tegenstan- f'j, ders te slopen, m plotseling op de K Peyresourde in F de Pyreneeën m het tempo stil legde. De be- Tourde klimming ver- France94 liep zo traag, dat een groot peloton de top passeerde. Want de zieke Miguel moest zoveel mogelijk gespaard worden. Uiteindelijk haalde Indurain zijn derde Tour-zege binnen met bijna vijf minuten voorsprong op Rominger. Maar zijn 'graad van verhevenheid' boven de anderen, had hij al in de laatste tijdrit tus sen Bretigny en Monthlery moe ten afleggen, toen Tony Romin ger ondanks een lekke band, driekwart minuut sneller bleek. Nederlaag En nu is dan, na een echt misera bel voorseizoen, de nederlaag in de Giro gevolgd. De grote Mi guel, op dat moment nummer één op de wereldranglijst, werd in Italië verslagen door twee 24-ja- rige renners, die bij de aanvang van het seizoen nog nooit een Miguel Indurain tijdens zijn sterkste wielerdiscipline, het tijdrijden. In de Ronde van Italië slaag de hij er niet in zijn reputatie op dit onderdeel waar te maken. Ervaren Tour-volgers verwachten het zelfde beeld in de komende Ronde van Frankrijk. foto de stem ben steffen wedstrijd gewonnen hadden en die (Berzin) op de 379e plaats en (Pantani) op de 814e plaats-van de wereldranglijst stonden. Het pijnlijke was dat Indurain in zijn specialiteit, het tijdrijden, royaal geklopt werd. Daardoor moest hij voor het eerst zijn be faamde tactiek - voorsprong ne men in tijdritten en deze winst in de bergen verdedigen - laten va ren. Hij werd noodgedwongen aanvaller, maar sneuvelde op cruciale momenten. In maart dienden zich de eerste problemen aan. In de laatste da gen van Parijs-Nice kampte In durain, vooral na de aankomst op de top van de col Vaujany, weer met hetzelfde euvel als in de laat ste Tour-week. Zijn longen lie pen vol, hij kreeg tijdens zware inspanningen ademnood. Hij moest zijn training onderbreken. Later in april volgde in de Ronde van het Baskenland, die in een noodweer verreden werd, een vervelende knieblessure. Kwaad Bij Banesto, die bank die zelf we gens een miljardendeficiet zware stormen moest doorstaan, waren ze kwaad. De kwetsbaarheid van Indurain in slecht weer was be kend. Waarom was hij in die re latief onbelangrijke rit door het Baskenland niet afgestapt? Waarom die risico's lopen? Maar Miguel wilde zijn supporters niet teleurstellen en fietste nog vier dagen in het noodweer. Een stomme streek volgens de nieuwe directie van de bank, die toch jaarlijks drie miljoen gulden in hem investeert. Miguel Indrürain is ogenschijn lijk door de verwikkelingen van de laatste tijd mentaal niet aan geslagen. Hij heeft plausibele

de Stem | 1994 | | pagina 16