Volgend WK met professionele scheidsrechters Baron maakte van Mexico een aanvallend team Een wild card voor Oranje? ert-Ji rom 'Logi 'Soccer Rocker' neemt zijn gitaar mee naar Europa DE STEM WORLDCUP USA 94 ,flSTEM Bondscoach wil zich niet aan cijferwerk wagen tegen Italië Kappers-WK ^ees Priem laa SPORTNIEUWS KORT Nilis vervangt Weber inchez-Vicari Teleurgestel DINSDAG 28 JUNI 1994 Dallas - Over vier jaar zullen in Frankrijk voor het eerst WK-wedstrijden geleid wor den door professionele scheidsrechters. Sepp Blatter, secretaris van de wereldvoet balbond FIFA, ziet dat als een verdere stap tot het ver beteren van de arbitrage. „Op het volgende WK in Frank rijk zullen profscheidsrechters in actie komen. Waarschijnlijk hebben dan nog niet alle arbiters die status, maar wel een groot deel van hen," aldus Blatter. De FIFA-secretaris gaf gisteren tijdens een persconferentie in Dallas, de verzamelplaats van de scheidsrechters die van daaruit naar de WK-steden vliegen, na dere uitleg over het plan, dat al eerder was aangekaart." „Na dit WK start de FIFA een project om over te gaan tot professionele scheidsrechters. We zijn daarbij wel afhankelijk van de nationale voetbalbonden, die de zaak moe ten oppikken." Een aantal lan den voelt daar wel voor. Zo gaat Italië een professioneel scheids- rechtersgilde opzetten. In een overgangsfase is sprake van een deeltijdbaan, maar die kan wor den uitgebouwd tot een volledige job. De scheidsrechterscommis- 0% WorldCup USA 94 Door Bert Willemsen sie in Nederland voelt er'voor alsnog niets voor. De FIFA is zeer tevreden over de leiding van de WK-duels. Blat ter: „We hebben geen enkele scheidsrechter naar huis moeten sturen, omdat hij onvoldoende presteerde. Vier jaar geleden tij dens het WK in Italië was dat wel het geval. De arbitrage pro fiteert duidelijk van een aantal maatregelen die we genomen hebben. De maximumleeftijd is omlaag gebracht naar 45 jaar. Daardoor zijn de scheidsrechters lichamelijk sterker en sneller. Er heeft zich tijdens de WK-wed strijden tot nu toe geen enkele kritieke situatie voorgedaan, of de scheidsrechter was heel snel ter plaatse. Dat kwam doordat hij voldoende conditie had om het spel voortdurend van korte afstand te volgen. Ook het aan stellen van gespecialiseerde grensrechters werkt positief. Geen enkel land heeft een offici eel protest tegen de wedstrijdlei ding ingediend. Op het vorige WK gebeurde dat wel." Blatter loofde het gedrag van de spelers. „Er zijn wel meer gele kaarten uitgedeeld dan vier jaar geleden in Italië, maar het kwam. niet tot uitwassen. Het aantal overtredingen is zelfs omlaag ge gaan. In de eerste 26 wedstrijden zijn gemiddeld 28 overtredingen gemaakt. Op het vorige WK wa ren dat er 39. Ook zijn er meer corners en staan de spelers min der buitenspel. Bovendien is de effectieve speeltijd aanmerkelijk toegenomen: van 52 naar 61 mi nuten. Dat komt mede doordat geblesseerde spelers snel op een brancard worden afgevoerd." Blatter loofde het gedisciplineer de gedrag van spelers en begelei ders. Een uitzondering vormde de Ierse delegatie, die tijdens de wedstrijd tegen Mexico over de schreef ging. „De Ieren wilden Aldridge in het veld brengen, maar dat mocht niet direct, om dat ze het voorgeschreven for mulier niet hadden ingevuld," aldus Blatter. „Toen hebben de speler en de coach zich ernstig misdragen. Het is de enige zaak die de disciplinaire commissie van de FIFA tot nog toe te behandelen heeft gekregen." Coach Charlton kreeg een schor sing voor een wedstrijd en een hoge boete. Fairlakes - Het wordt van avond rekenen in groep E van het wereldkampioen schap voetbal. Italië, Ier land, Noorwegen en Mexico beginnen met een gelijk aan tal punten en eenzelfde doel saldo (0) aan de laatste speelronde. Mexico heeft in het John F. Kennedy-stadion in Washington genoeg aan een gelijk spel om Italië op het aantal gescoorde doel punten voor te blijven. Bondscoach Miguel Mejia Baron wil zich echter niet aan rekenwerk en een moge lijke 'sorteo' (loting) wagen en gaat voor de volle winst. Winnen van Italië. Het lijkt on waarschijnlijk. In de historie heeft Mexico het nog nooit ge daan. Het laatste duel tussen beide landen, vorig jaar in Flo rence, eindigde in een 2-0-zege voor de Italianen. In 1970 ston den Mexico en Italië in de kwartfinale van het, WK tegen over elkaar. Door doelpunten van Rivera (2), Riva en een eigen goal klopten de Azzurri de WK-organisator van zeven tig met 4-1. Extra motivatie „Wij zijn er ons van bewust dat we nooit van Italië gewonnen hebben. Dat is juist een extra motivatie," zegt Luis Garcia, de nieuwe Mexicaanse volksheld. Met zijn twee treffers tegen Ier land loodste hij zijn land in een gunstige uitgangspositie. De 0% WorldCup USA 94 DoorWilberHack Mexicaanse pers beloonde hem met een luid applaus, toen hij gisteren als laatste het grote podium in de balzaal van het Ryatt-hotel in Fairlakes, even buiten Washington, betrad. Be halve de pers verzamelde zich daar een honderdtal supporters om het laatste nieuws te verne men. Luis Garcia heeft in de Mexi caanse harten snel de plaats ingenomen die lang was voorbe stemd voor Hugo Sanchez. Te gen de Ieren moest de 35-jarige aanvaller, die tijdens het WK nog zo graag een paar koprollen wilde maken, genoegen nemen met een plaats op de reser vebank. Sanchez, net als zijn bondscoach afgestudeerd tand arts, liet zich echter, niet tot kritiek verleiden. „Ik ben coö peratief," meldde hij. „Reserve zijn bij het Mexicaans elftal is voor mij een totaal nieuwe er varing. Maar ik heb gemerkt dat je ook in die rol veel voor de ploeg kimt betekenen." Uit het slop Dat Sanchez zijn bondscoach niet openlijk afvalt, is niet ver wonderlijk. De kleine Mexicaan beseft dat hij veel aan Baron heeft te danken. De 49-jarige oefenmeester werkte lang voor het universiteitsteam van UNAM in Mexico City. Bij de ploeg, die in de volksmond de Puma's wordt genoemd, kweek te hij sterren als Campos, Ra mon Ramirez, Suarez, Luis Garcia en 00k Hugo Sanchez. In 1993 haalde Baron de aanvaller terug in de nationale ploeg, die hij na een ruzie met de voorma lige bondscoach Cesar Luis Me- notti vaarwel had gezegd. „Ba ron betekent veel voor het Mexicaanse voetbal," zegt Sanchez. „In 1986 was hij de assistent van Milutinovic. We haalden de kwartfinale. Nu heeft hij het Mexicaanse voet bal uit het slop gehaald." Mexico, dat buiten de twee WK's in 1970 en 1986 in eigen land nooit de eerste ronde van een WK-eindtoernooi overleef de, moest boeten, omdat het tijdens een wereldkampioen schap voor de jeugd de regle menten van de FIFA negeerde. Het land stelde in 1989 te oude spelers op en werd voor vier jaar uitgesloten van internatio naal voetbal. Mexico, dat zich al tien maal voor de eindronde van een WK kwalificeerde, keek bij de Mundial in Italië ge dwongen toe en kon vervolgens niet meer aanknopen bij het internationale topvoetbal. De coaches Manuel Lapuente en Cesar Luis Menotti beten zich stuk op de opdracht het ge schonden blazoen weer op te poetsen. Verbazing In januari van het vorig jaar Hugo Sanchez, die zich heel coöperatief opstelt, ondanks het feit dat hij werd gepasseerd voor het tweede WK-duel. foto efe kwam Baron aan de macht. De bewonderaar van de ideeën van de Italiaanse bondscoach Sac- chi introduceerde aanvallend voetbal. „Aanvankelijk keek ie dereen met de nodige scepsis naar Baron. We verloren het eerste WK-kwalificatie-duel te gen El Salvador met 2-1. Maar daarna ging het draaien. Tot verbazing van iedereen konden we tegenstanders op eigen helft vastpinnen. We wonnen vijf duels achtereen en waren als eerste land dat kwalificatie duels moest spelen, zeker van een ticket voor Amerika. Bij het Zuidamerikaans landenkam- pioenschap haalden we de fina le. Met de zege op Ierland heb ben we nog eens bewezen dat Mexico internationaal weer meetelt", vindt Sartchez. Volgens Sanchez schuilt de gro te kracht van Mexico in de mengeling van routine in aanval en defensie. De ervaren Sanchez, bij Rayo Vallecano be zig aan zijn derde profavontuur in Spanje, weet de 24-jarige Luis Garcia in zijn spoor. De aanvaller van Atletico Madrid maakte het afgelopen seizoen elf goals en kreeg een speciale prijs van de Mexicaanse voet balbond voor zijn aandeel (vier treffers) in de WK-kwalificatie. Jacht op kippen En dan is er nog Jorge Campos, de kleurrijke doelman van Mexico. De boerenzoon uit Aca- pulco zegt zijn reactie-snelheid te danken te hebben aan de jacht op kippen, die hij als klein jongetje moest slachten. Cam pos is niet alleen keeper, maar in geval van nood ook reserve aanvaller. In 1989 was hij met .veertien goals zelfs topscorer van zijn club UNAM. In de kleedkamer van Mexico ligt behalve het flitsende keepersshirt dan ook steeds een groen tenue met het nummer een voor het grijpen. Tijdens een oefenwedstrijd tegen Cana da op 19 juli 1993 benutte Cam pos het. In de eerste helft fun geerde hij als doelman, na de pauze als aanvaller. „Ik hoop dat zo'n noodgreep tegen Italië niet nodig zal zijn. Ik kan tot nog toe terugkijken op een goed wereldkampioenschap zonder buitenissigheden. Er is interesse van drie of vier clubs uit Euro pa. Maar als het nodig mocht zijn om Mexico voor uitschake ling te behoeden, zal ik me zeker in de aanval melden. En wie weet, verhuis ik straks als spits naar AC Milan." Alexi Lalas. FOTO ANP Dana Point Resort (anp) - Naam: Alexi Lalas. Prestaties tijdens WK: gelijk tegen Zwitserland, winst op Colombia, verlies tegen Roemenië met de nationale ploeg van de Vere nigde Staten. Schakelde met mede verdedigers wereldtoppers als Cha- puisat en Asprilla volledig uit. Toe komst na WK: ongewis, geen club. Wil graag naar Europa, maar neemt wel zijn gitaar mee. Lalas is namelijk de 'Soccer Rocker'. Vier jaar geleden, tijdens het WK in Italië, wentelde hij zich een weg door de 'laars'. Met vrienden van de highschool bezocht hij met geverfd gezicht de wed strijd van zijn land tegen Oostenrijk. „Verder joegen we op vrouwen en dron ken we bier. Ik had niet durven dromen dat ik zelf op een WK zou spelen." Door de verrassende zege van Amerika op Colombia is het Amerikaanse voetbal tot wasdom gekomen. Plaatsing voor de achtste finales zou een bevestiging daar van betekenen en het toernooi meer dan geslaagd maken voor de 'yankees'. De nationale pers, die zich in de aanloop naar het WK cynisch uitliet over de verrichtingen van de ploeg en voetbal in het algemeen, was lyrisch na de zege op Colombia. De ontknoping van de NBA werd in de schaduw gesteld. Een scribent sprak over de sportieve equivalent van de holbewoner die het vuur uitvond. Na de Hand van God van Maradona, die in 1986 met de hand mocht scoren, is de Daad van God gedoopt. Het luxueuze Dana Point Resort, dichtbij het permanente trainingskamp van de Amerikanen in Mission Viejo, ten zuiden van Los Angeles. Doelman Meola arri veert met een witte Mercedes cabriolet, 500 SL. Nummerbord: WLD Cup. Op het kenteken van spits Wynalda staat slechts: Wynalda. Als Lalas binnenkomt, is de aandacht op hem gefixeerd. Hij is het gezicht van de ploeg. Eigenlijk is het geen gezicht: lang rood, krullend haar, een puntig sikje, een rond zonnebrilletje. Anderhalf jaar gele den maakte Lalas zijn entree in Mission Viejo. Met praatjes en gitaar, als een hippie uit het lied van Scott McKenzie over San Francisco. Milutinovic stelde hem voor de keus: naar de kapper of uit de selectie. Lalas was woedend, maar koos voor zijn sportieve toekomst: de haardos bewaart hij nog altijd in een doos. Achteraf bleek dat Milutonivic alleen wilde testen hoe veel de speler overhad voor een plaats in de selectie. En liet de verdediger het haar weer groeien. „Sommigen denken dat ik zo'n typisch Amerikaans produkt ben die een sport moet promoten. Dat is niet waar. Ik was altijd zo." „Mijn leven is zo ongelooflijk veranderd sinds ik in de nationale ploeg speel," zegt Lalas. „Alles ten goede, dat wel." Hij herinnert zich de reacties in de pers. Hij was te langzaam, de 37-jarige collega Clavijo te oud. Het samenraapsel uit verschillende landen was waardeloos. „Och, we hadden ook nog niets gedaan om respect te verdienen. Al die oefenwed strijden. We wilden gewoon dat het toer nooi begon. We wilden bewijzen dat we een plaats in het deelnemersveld verdien den. Laten zien dat we de plaats die we als organiserend land kregen toegewezen waard waren. In een land als Amerika moeten mensen een uitgesproken mening kunnen hebben. Kunnen zeggen wie ver schrikkelijk voetbalt en totaal niet in de basis thuishoort. Nu krijgen we de belo ning voor alle werk, voor alle stront die wel over ons kregen uitgestort", aldus Lalas. Lalas is verrukt over de ontwikkeling van het voetbal. Kinderen die hem herkennen als hij met een hoed op door de stad loopt, lui die niets van voetbal weten maar hem feliciteren. „Ik ben opgegroeid zonder voetbalhelden. Het was de tijd waarin het wel 'cool' begon te worden wanneer je voetbalde. Net na de tijd waarin ze je voor 'dork', voor eikel ver sleten. Toen jongens alleen gingen voet ballen als ze niets konden van American football." Over de toekomst van American soccer wil Lalas zich voorlopig niet al te druk maken. De ploeg probeert de gedachte te verdringen, als zou die afhankelijk zijn van de prestaties van de nationale ploeg. Feit is, dat de nieuw op te zetten prof competitie pas in 1995 van start gaat. Na het WK lopen de contracten van de spelers die voor een modaal salaris vol tijds in dienst zijn van de bond af. Lalas: „Dan heb ik dus geen baan meer. Ik ben nog door niemand benaderd. Ja, ik wil graag naar Europa, maakt niet uit in welk land. Och, als de situatie zo blijft, ga ik bier drinken of muziek spelen." Want muziek is zijn levenssap. Lalas speelt in een rockband, de Gypsies (zigeu ners) en bracht de CD Woodland uit, genoemd naar de straat in Michigan waar hij opgroeide. Just for fun. „Mijn gitaar is mijn brandstof. De selectie neemt me serieus, weet dat ik muziek nodig heb om te presteren. Nee, Bora vindt mijn songs niet mooi. Voor hem zou ik Frank Sinatra moeten spelen." Orlando - Wanneer Oranje als nummer drie, met de polsstok, de tweede ronde bereikt, krijgt het een wild card. Van kwalificatie op ei gen kracht is dan geen spra ke meer, hooguit van een gunst. Zo werd het althans de Amerikaanse tv-kijkers zondag uitgelegd, nadat Team USA, zoals de Ameri kaanse ploeg steevast wordt genoemd, met 1-0 van Roe menie had verloren. „Team USA is nu een wild card- team geworden," kraaide de verslaggever op ABC, toen hij naar de stand in groep A keek en zag dat de Verenigde Staten als derde was geëindigd. Wat een wild card is, snappen de Amerikanen beter dan al die andere ingewikkelde en eigen aardige spelregels en reglemen ten van het voetbal. De wild card kennen ze van de tennisba nen, waar op die manier nog wel eens een speler het toernooi mag binnendringen zonder aan de kwalificatie-eisen te hebben voldaan. De Amerikaanse voetballers moeten voor hun wild card wachten tot donderdag wanneer de rangorde van' alle zes num mers drie kan worden opge maakt. Hoe vervolgens het roos ter van de tweede ronde moet worden ingevuld, laten de me dia maar even onbesproken. „De mogelijkheden zijn even gevarieerd als de procedure in het American Football," stelde het dagblad USA Today giste ren vast. Zonder verdere uitleg. Ouders in loge Het meest waarschijnlijke is nu dat de Amerikanen in San Francisco met Brazilië te maken krijgen en dan zullen de ouders van Tony Meola, Marcelo Bal- bao, Cobi Jones en Tab Ramos opnieuw benauwde momenten beleven. ABC had het hele ge zelschap zondag samengebracht in een speciale loge, aircondi tioned, zodat ze niet geplaagd werden door de hitte van 50 graden in de zon boven Pasade na. De ouders straalden van trots. Om de beurt kwamen ze aan het woord om de in Amerika zo verfoeide korte pauzes tijdens een wedstrijd vluchtig te vullen. De ogen van Vincent Meola blonken zelfs vochtig, toen zijn zoon plotseling boven in beeld verscheen en die fiere Ameri kaanse keeper met een lijzig stemmetje dappere taal uit sloeg. Zo'n extraatje voor de kijkers, terwijl de wedstrijd doorgaat, moet kunnen, vindt de Amerikaanse tv. Tony Meola is geen tweede keer meer aan het woord geweest. 0% WorldCup USA 94 Door Henk Mees Vader Vincent wel. Hij reageer de diep bedrukt op de blunder van zijn zoon, maar procudeer- de prompt een Prodept-smile, toen de tv hem om commentaar daarop vroeg. Passend bij de Amerikaanse zelfverzekerdheid, waarmee ook Tony Meola zijn fout inmiddels heeft weggemof feld en alweer de held speelt. Doorluchtige voet balexperts in En geland hebben vastgesteld dat een WK-ve- dette die aanspraak wil ma ken op werkelijk legendari sche faam, moet voldoen aan drie criteria. Een kandidaat voor onsterfe lijkheid dient uiteraard blijk te geven van een fabelachtige techniek en dito spelinzicht. Daarnaast moet hij een hoge 'rebellie-factor' hebben, wat betekent dat hij regelmatig in opspraak komt wegens bonje met autoriteiten (trainers, scheidsrechters, bobo's) en/of medespelers. En tenslotte, maar zeker niet het minst be langrijk, heeft onze man een dermate eclatant kapsel, dat hij tot in de oerwouden van Borneo meteen wordt her kend. Waarschijnlijk omdat ze niets beter te doen hadden, hebben enkele Engelse kappers, 'imago consultants' en psy chologen de bovenstaande 'le gendetest' serieus genomen en de kuiven bestudeerd van enige prominente WK-gan- gers. Hun conclusies waren bedroe vend: alleen de Colombiaan Carlos Valderama zou vanwe ge zijn geblondeerde maar na tuurlijk wervelende rastakrul- len hoog kunnen scoren. He laas is zijn team reeds uitge schakeld voor glorie. „Zuidamerikanen zijn opwin dende en explosieve spelers en ze hebben ook dat soort kapsels," weet psycholoog Austin Swain. Collega Oliver James gaat wat verder en ver gelijkt het maken van een doelpunt met een orgasme en de opbouw van een aanval met voorspel. „Spelers met een gekke haardos tonen daar vaak de meeste fantasie," zegt James dubbelzinnig. Heuse research zou hebben uitgewezen dat spelers met korte koppen per wedstrijd zes tot acht keer aan hun haren friemelen. Mannen met WorldCup USA 94 Door Bob van Huët lange manen doen dat 96 100 keer, wat ten koste a gaan van hun concentratie. Engelands coiffeurs zijn al luut niet te spreken over 'look' van de Zweedse Fe\ noorder Hendrik Larsson zijn 'rampzalig geverfd vlechten'. Afgewezen wori ook de staart van Bai „Een goedkope coupe; R( berto heeft slecht advies had," luidt het harde oordeel' Het Duitse elftal ziet er vr gens vooraanstaande barbiei uit alsof ze een 'collective bt hair day' hadden. De Argei 'tijn Gabriel Batistuta krijt voor zijn soepele 'Farah Fat cett lokken' het voordeel r, de twijfel, waar de rode la zenbos van de Amerika, Alexi Lalas echter onmiddel lijk dient te worden al ren. Frank Rijkaard kan redt lijk tevreden zijn over 'zorgvuldig gekapte dreac locks'. Bij zoveel expertise kan ik bi niet laten te denken aan dit ene man van Oranje die randeerd cum laude zou zijl geslaagd voor de volledige gendetest van de Engel; kenners. Onze techniscl hoogst begaafde rebel heeft een bui van mentale nevel bei ultieme brevet van universek grootsheid weggegooid. Ruud Gullit moet zich de ha ren uit het hoofd trekken. or'Jean Nelissen „hem - Gert-Jan Theunisse „verlegde gisteravond laat met jtl advocaat om eventueel een f rt geding aan te spannen te lazijn sponsor Tm uitblinker in Lt nationaal kampioenschap bondag in ileerssen is door Ploegleider Cees riem niet gese- jcteerd voor de [fourploeg- Tour de France 94 jeunisse: „Het is een klap ii jijn gezicht. Ik heb dit seizoei 20 000 kilometer getraind ow WorldCup USA 94 Orlando - De Belgische bondscoach Pol van Himst vervang voor de laatste groepswedstrijd, tegen Saudi-Arabië spits Josip] Weber door Luc Nilis. Hij vindt dat de geboren Kroaat moet opdoen voor de wedstrijd in de achtste finale. Philippe Albert, matchwinner voor België tegen Nederland, wil weg bij Anderlecht. De Belgische kampioen vraagt fa miljoen gulden voor hem. Fiorentina zou vijf miljoen willet neertellen, Parma acht miljoen. De Zwitserse spelmaker Alain Sutter is in de eerste drie wedstrijden zo geteisterd dat hij vreest de achtste finale niet kunnen spelen. Hij heeft talloze kleine kwetsuren opgelopen,j waaronder een teenbreuk. Ierland ziet af van beroep tegen de schorsing van Charlton. De bondscoach mag vandaag tegen Noorwegen nietop| de bank zitten, omdat hij zich tijdens de vorige wedstrijd, tegen Mexico, misdroeg bij een spelerswissel. Charlton zal vanaf de tribune via een draagbare telefoon in verbinding staan met zijn assistent Morris Satters op de bank. De Noor Mini Jakobsen is bezeten van het maken van 1 doelpunt tijdens de eindronde van het WK. Als hij één trel produceert in de Verenigde Staten, zal de zanger Jan Teiger. lied voor hem componeren en het op de plaat uitbrengen. Of het ook een 'hit' wordt? Teigen nam in '78 deel aan het Eurovisie Songfestival. Hij kreeg toen nul punten... Roemenië heeft een ernstige waarschuwing gekregen van FIFA, omdat de voetbalploeg weigert persconferenties te gev< Bij de volgende weigering volgt een zware boete. De Amerikaanse middenvelder John Harkes 'haat de Roe meense ster Georghe Hagi. „Hij heeft mij een gele kaart aangesmeerd," aldus Harkes. „Hagi is gaan klagen bij scheids rechter Van der Ende en prompt kreeg ik geel. Een gem®1 streek." Harkes kwam daardoor op twee gele kaarten en is geschorst voor de achtste finale. „Het ergste dat me in- loopbaan kon overkomen." inden - Dromen aan diggel geschoren, reputaties ge nbledon is gisteren net zo ij fci dag waarop de grootste fa- iriet van de gillende keuken- Eiden-brigade, in casu André tassi, huilende aanhangerf Wiet, nadat hij zich op he ïtre-court stuk had gebeten O] dd Martin: 6-3, 7-5, 6-7 (0-7' |6,6-1. sn dag waarop de droom va rantxa Sanchez-Vicario aa ggelen ging. Die na de afgan |in Steffi Graf in de eerste ron als nummer twee geplaats jt belangrijkste troonpreter )nte werd gebombardeer sar die zich gisteren lelijk vei ste in Zina Garrisso: )ckson: 7-5, 4-6, 6-3. ..en maandag tenslotte, waar tndsay Davenport, net achtti aar, het diploma van Murrietl High School tien dag )p zak, -Gabriëla Sabatini sets van de baan veegd -1,6-3. let de eliminatie van Graf anchez-Vicario is deze edi an Wimbledon een opmerkel: iukje historie geschreven. V et eerst sinds 1980, toen Ev- Goolagong (toen nummer de finale Chris Evert (tr lammer 3) versloeg, zullen dag in de finale nummer twee ontbreken. De laat; keer dat een Grand-Slam-fin; onder óf nummer één óf n oer twee werd gespeeld, wa, [-1 in New York: Tracy Ail [3) versloeg toen Martina Nav ilova (4). Bovendien is het fimbledon, sinds bij de vr ten in 1927 de plaatsingen w lm ingevoerd, nooit eer |»rgekomen dat de numn én en twee de kwartfinales 1 as bereikten. s tennis vervelend aan het w Jen? Wie die de laatste tijd gestelde vraag met 'ja' wil "ntwoorden krijgt zijn gelijks wedstrijden en persconfe: s van Todd Martin. Onget' peld een verrekte aardige v mar met afstand de saaiste de top-tien. Het siert hem j daar lak aan heeft, r, gezelliger wordt het er niel als Todd op de baan staa khter de microfoon zit. OJ 'Ich niet een beetje als de loze wolf voelde die zc «mbi opgevreten had, zo v van zijn landgenoten w vat nadat hij, zoals al ven ie uitgebreide schare fans Ook tegen Griekenland had Diego Maradona het zwaar tl verduren. foto af' Diego Maradona is inmiddels teleurgesteld in het scheids; j rechterskorps. „De eerste drie dagen dacht ik: het gaat gc vertelde de Argentijn. „Iedereen die niet voor de bal ging, de gele kaart. Eindelijk lekker voetballen. Maar het is 'nt^sen j het oude liedje. De Nigerianen hebben ons overal geraakt e, kwamen er met slechts drie gele kaarten vanaf. De scheidsre®' ters zijn gewoon niet strikt genoeg, de voorschriften ten spijt- i In de straten van Boekarest is tot in de kleine uurtjes va maandagochtend de kwalificatie van de voetballers voor achtste finales gevierd. De Roemeense bevolking was niet me zo massaal 'uit z'n dak gegaan' sedert de val van de voorn* dictator Ceaucescu enkele jaren geleden. Opvallend was veelvuldig gebruik van vuurwerk. Vooral bij de Amerikaan ambassade in de hoofdstad, die werd omringd door de po"11 was het druk. Incidenten werden niet gemeld. Tot halverwege de eerste ronde kwam er in de kas van wereldvoetbalbond FIFA aan boetes een bedrag van meer a 280.000 gulden binnen. Over het gehele toernooi verwacht circa een half miljoen te 'vangen'. Het geld komt ten goede a het zogenoemde Fair-Play-fonds van de FIFA. Zoals mocht worden verwacht, is er in de Griekse pers hei" kritiek losgebarsten na de roemloze uitschakeling van nationale ploeg in de WK-eindronde. 'Schaamt U' kopte dagblad Ta Nea. „We hadden beter thuis kunnen blijven en illusie kunnen houden dat we goed zijn. Nu heeft ieae' kunnen zien dat we op voetbalgebied geen reuzen, maar slee dwergen hebben." Van onze verslaggever I Ad Pertijs WeinZundert H onwennige dagen voel Nijdam, zo vlak voor c van de Tour de Fra: terdag in Lille. Vi eerst sinds negen Snelle Jelle' niet van tij in de Grand Ploegleider Jan Raa: zondag na afloop NK. in Meerssen hei oordeel. De 31—jan ner uit KleinZundt 'n zijn ogen niet goei °m deel uit te make: negenkoppige form; WordPerfect. »In het begin was ik aconiek over het event sen van de Tour. 'Da Net veel,' dacht ik. Ma en toch een rot ge' den '?°et P„ijn geen T< en, zei Nijdam gis» huis in Klein—Zundej Ljwdam heeft de besl'

de Stem | 1994 | | pagina 10