Ëddy Bouwmans en Jelle Nijdam niet naar de Tour Dit had ik heel hard nodig' nd sneuvelt, leeft nog Baggio van t aanvoerder 'Hij is een laatbloeier, in alles' iëStem steven Rooks opgelucht na behalen tweede nationale titel Yvonne Brunen neemt het vaandel over SPORT B5 IEUWSKORT Brons en naar de Tour Jonker debuteert in Tour de France Uitslagen NK wielrennen Pech voor Den Braber Nieuwe nationale kampioen Appeldoorn maakt eindelijk faam van afmaker waar MAANDAG 27 JUNI 1994 MAANDAG 27 JUNI 1994 WorldCup USA 94 <V. Parma nal Dino Baggio speelt de komende e middenvelder van Juventus di s maakte in het duel met Noorwegen! rk het contract. In een eerder stadium rmezaanse club al overeenstemming audio Caniggia heeft zaterdag in het] te treffer in de geschiedenis van het t jubileumdoelpunt viel in de 22e j 1978 op het WK in Argentinië van del in het duel met Schotland (2-3). n WK kwam in 1930 op naam van de Lonze verslaggever Irjues Eestermans |jerssen - Eddy Bouwmans, ;ei jaar geleden nog de bes- engere in de Ronde van ikrijk (veertiende in het ^klassement), zal dit jaar ibreken in de Tour. Mana- ■j Peter Post van de Histor- ;;8eg maakte dat gisteren be- jjd direct na afloop van de itionale titelstrijd in Meers- Jelle Nijdam zal zaterdag in :f op het appèl ontbreken, «tleider Jan Raas van Word Perfect geeft de voorkeur aan Rob Mulders en Atle Kvalsvoll. De Zeeuw had de Nederlanders Frans Maassen en Erik Dekker al eerder zekerheid gegeven over Tour-deelname. Bouwmans, die het tempo op het Zuidlimburgse parcours niet kon volgen op het moment dat Breukink voor een schifting zorgde, krijgt ten minste een maand rust van de ploegleiding. Hoewel testen geen aanwijzigin- gen hebben opgeleverd, dat er met zijn gezondheid iets mis is, kan de Brabander zijn normale niveau niet halen. „Eddy kan niet in zijn ritme komen," legde Post in Meerssen uit. „Dat kon iedereen vandaag met eigen ogen ziem Hetzelfde deed zich ook voor in de Dau- phiné Libéré en de Ronde van Zwitserland. Ik heb een goed gesprek gehad met hem om hem duidelijk te maken, dat ik hem alleen maar in bescherming wil nemen. Er is geen tweede renner die zo voor zijn vak leeft. Het zou zonde zijn hem nu over de kop te jagen, met als mogelijk gevaar dat er voor hem nooit meer een Tour in zit." Bouwmans werkt dit seizoen op aanraden van Post met trai ningsschema's van schaatstrai- ner Ab Krook. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zei, liet de prof uit Aarle-Rixtel gisteren wel doorschemeren, dat hij zich 'kapot' had gereden op die sche ma's. „Het is een hele omschake ling om de schema's van Krook uit te voeren," aldus Bouwmans. „De geest wil wel, maar het lichaam niet." Hoewel hij uiteraard erg teleur gesteld was, zag Bouwmans in Meerssen ook in dat Post juist handelt door hem thuis te laten. „Post heeft een verstandige be slissing genomen. De Tour boe zemde me angst in. Als je met zo'n gevoel aan een dergelijk zware wedstrijd moet beginnen, dan heb je er eigenlijk helemaal niks te zoeken." In de Tour-ploeg van Post is plaats ingeruimd voor twee Ne derlanders: Patrick Jonker en Gerrit de Vries. Rooks is zeker van zijn plaats, evenals Bart Voskamp en Maar ten den Bakker. Over het afvaar digen van Rob Harmeling (maagproblemen) en Gert-Jan Jelle Nijdam, die voor de start Theunisse, de nummer twee van van de titelstrijd nog beweerde 'verbaasd te zullen zijn als Raas me passeert', verspeelde zijn plaats door een zwakke prestatie in Meerssen. De Westbrabander, in het bezit van drie gele truien, stapte gisteren na vijftien omlo pen af, nadat hij uit de groep was gelost. Cees Priem van TVM zal zijn selectie vandaag aan de open baarheid prijsgeven. De kersver se nationale kampioen Steven gisteren, wil de Zeeuw nog een nachtje slapen. Het lijkt echter een uitgemaakte zaak, dat hij niet om Theunisse heen kan. Van de Nederlandse profs in buitenlandse dienst zijn Erik Breukink, Jean-Paul van Poppel, John Talen en Marco Vermey zeker van deelname aan de Ron de van Frankrijk. Erwin Nijboer hoort vandaag of hij volgende maand mag knechten voor de grote favoriet Miguel Indurain. ft bij het WK voetbal weinig minder. Het duel tussen de twee het toernooi eindigde gisteren in i voor Bulgarije: 4-0. Het was land in achttien wedstrijden. n de orde eede had n de hoe- ldier n, of art en biter ploe- ende r Ar id, is groep heeft eiken moet lopig weer- strijd met -bot- elijk. kende t een oegen "ach- opese uden met Zo n re- os op ulga- tatie: Bori- adden re bij ekre- agou- appen risten. Mara- hij. ev gaf "osta- d van "chte tergde et Ni- ende leken ev te eiden amge- treerd vecht, ulga- snelle je van ij een gebied de bal enutte "et de inzet rieken h toe. 'en in er uit. Tot aan het strafsch.opgebiec verliepen de combinaties rede lijk soepel, maar in de buurt vai doelman Mihailov wisten chaotische Grieken zich raad. Vlak voor de rust wa aanvaller Machlas, topschutte van OFI Kreta, met een kopba (naast) nog wel dicht bij de ver diende gelijkmaker. Eigenzinnig De eigenzinnige Bulgaren maak ten een onsamenhangende druk. De middenvelders en aan vallers waren te veel met zich zelf bezig. Vooral Stoitsjkov wai vrijwel constant uit op persoon lijk succes. De grillige aanvallei van Barcelona had weinig tot geen geslaagde acties. Uit onvre de over zijn zwakke spel zochi de heetgebakerde Bulgaar ruzie met iedereen die hem voor voeten liep. Ook Kostadinov, de man die Frankrijk tijdens de laatste kwalificatiewedstrijd in rouw dompelde, kon zijn reputa tie niet waarmaken. Na rust toonde Bulgarije, met Stoitsjkov als lichtend voor beeld, iets meer inspiratie teamgeest. Kort nadat Kosta dinov een vrije schietkans had laten liggen, hield eerst Kalitza- kis en vervolgens doelman At- matsides Sirakov vast. Stoitsj kov schoot van elf meter op nieuw raak, nu in de andere hoek: 2-0. Na een combinatie met de ijverige Sirakov in het centrum tikte Lechkov beheerst 3-0 in. Jagen De Grieken bleven in de romme lige slotfase op een doelpunt jagen. Invaller Dimitriadis en Nioplias hadden in de afwerking geen geluk. Bulgarije had in de laatste minuut nog wel succes. Een wegdraaiende vrije trap van Stoitsjkov sloeg doelman Atma- sides voor de voeten van invaller Borimirov. De spits van Levski Spartak Sofia scoorde simpel, 4-0. GROEP D BULGARLÏE-GRIEKENLAND 4-0 (1-0) - 5. Stoitsjkov 1-0 (strafschop), 55. Stoitsjkov 2-0 (strafschop), 66. Lechkov 3-0, 90. Borimirov 4-0. Scheidsrechter: Bujsaim (VAE). Toeschouwers: 40.000. Gele kaarten: Ivanov, Jankov, Hubchev, Borimirov (Bul), Alexoudis, Hantzides, Mitro- poulus, Karayannis (Gri). BULGARIJE: Mihailov; Kremenliev, Ivanov, Tzvetanov (78. Kirjakov) en Hubchev; Jankov, Balakov, Sirakov en Lechkov; Stoitjskov en Kosta dinov (82. Borimirov). GRIEKENLAND: Atmasidis; Apos- tolakis, Kalitzakis, Karagiannis en Karataidis; Nioplias, Marangos, Hantzidis (46. Mitropoulos) en Kofi- dis; Machlas en Alexoudis (58. Di mitriadis). kan raar lopen. De Italiaanse vedette Noorwegen door bondscoach Sacchi n in het duel met Mexico de aanvoer- s linksachter Maldini voor die tijd niet speelt is aanmerkelijk groter," zei Sacchi Baresi is zaterdag geopereerd aan een sseerd in het duel tegen Noorwegen, er van het jaar, is nooit eerder aanvoerder n club Juventus draagt hij daarentegen al Over Baggio's blessure aan de achillespees is fit. Hij heeft harder getraind dan wie en hem en de vedette verwees de geplaagde der fabelen. „Ik denk niet dat één wissel ap en wederzijds respect heeft vernield, lan cruciaal belang voor de Italianen. Zij onde verder te komen. In groep E hebben aar drie punten, maar de doelsaldi van aeter. „Mexico speelt in balbezit typisch maar verdedigt daarentegen op zijn Euro- aldus Sacchi. „Bovendien kunnen za nnen. Zonder excuses zoals de hitte of veel noodgedwongen, veranderingen. Doelman geschorste Pagliuca. Als Maldini niet op -kelblessure, schuift-reehtsachter Benarriv achterin en neemt routinier Tassotti diens >e verdediger van AC Milan stond eerdei isis, maar Sacchi passeerde hem n de defensie bestaat uit Costacurta e regen inviel voor Baresi. Van onze verslaggever Meerssen - Marco Ver mey mocht zelf beslissen of hij naar de Tour ging. De eerste-jaars prof, die in Frankrijk bij Chazal zijn brood verdient, koos voor „ja." Hij start op 2 juli in Lille. Bij het NK in Meerssen behoorde hij tot de laatste meter tot een van de smaakmakers. Vermey finishte op Lim burgs grondgebied derde, achter de TVM-tandem Hooks en Theunisse. Vermey kreeg vorig jaar voor de wereldtitelstrijd in Oslo een kans in de nationa le amateurselectie van Piet Hoekstra. Na een opvallend Nederlands kampioenschap, op hetzelfde parcours in Meerssen. Op de Noorse we gen strooide hij met zijn krachten, was de eerste uren niet van de kop van iet peloton te slaan. Strij dend ging hij ten onder. Uiteindelijk eindigde hij als 11e. Vermey is een globetrotter, die zich jaren geleden in Frankrijk vestigde. Hij zag in Nederland geen toe komst, trok naar Frankrijk om zijn geluk te beproeven Jen tegelijkertijd fietsen te eren. Het niveau vond hij J daar veel hoger. Aan zijn sterke WK hield de 28-jarige Vermey een be- I scheiden profcontract bij de I kieine Franse formatie Cha zal over. De ploegleiding bet hem vrij in zijn keuze voor de Tour. Vermey kampt met een knieblessu re, maar besloot toch ja te zeggen tegen de uitdaging. bad Van onze verslaggever Jacques Eestermans Meerssen - De vreugdegebaren van Steven Rooks gister middag op de top van de Lange Raarberg in Meerssen waren veelbetekenend. Meerssen - Vorig jaar reed hij tussen de amateurs in het WK in Oslo. Voor Australië. Ju juli debuteert Patrick Jon- ker - Nederlander van ge boorte - in de Tour. fc ploegleiding gunt - in tegen ging tot Eddie Bouwmans - serste-jaars prof uit Etten- Deur een plaats in de Histor-for- Sat|e. Jonker, die vorig jaar nog ta stage bij de ploeg van Raas «werkte maar uiteindelijk naar ging. dankt zijn uitverkie- Jg aan zijn prestaties in de 'J_5; Libre (zesde), Dauphiné Lbéré (achtste) en de Route du Md (vierde). In het NK finishte zondag na een aanvallend gereden wedstrijd als vijfde. ■taker is een belofte. Hij wil paS' Hij moet het vak nog ®ffl. Dat kan het beste in de Hij kan in het hooggeberg- ook goed mee. 'Nederland taft de laatste jaren niet zo'n (finer gehad," voorspelde Post jonge belofte een mooie toe tast. 1st neemt naar Frankrijk vier ransen (Cornillet, Pensee, Mot- fen Lpuviot), drie Belgen (Bel- Wi kampioen Nelissen, Nulens Sergeant) en twee Nederlan- ers (Jonker en De Vries) mee. ®°ksen rvANDER Holyfield wil terug- ttn m de boksring. Dat ver- aarde de vroegere wereldkam- j zwaargewicht dinsdag in Atlanta Journal. Holyfield ta april op doktersadvies oen hartafwijking nadat wereldtitels IBF en WBA er BVe,r'oren a£® Michael Moor- 9ez u 'd zeSt dat hij na een berst i een gebedsgenezer is De bijna 34-jarige Noordhollan der voelde bij het passeren van de finishlijn een moeilijke perio de in zijn wielercarrière van zich afglijden. En dat was zichtbaar een opluchting van jewelste voor de nu tweevoudige nationale kampioen bij de beroepsrenners. Vorig seizoen was de veteraan onbetwist de beste tijdens de titelstrijd in Zuid-Limburg. He vige rivaliteit tussen hem en Frans Maassen kostte Rooks toen de kampioenstrui, die hij in 1991 al eens over zijn schouders had mogen trekken. Hij reisde niettemin vol goede moed af naar de Tour, maar die liep voor hem op een grandioos debacle uit. Al op de derde dag kwam hij ziek, zwak en misselijk buiten de tijdslimiet binnen en kon terug naar huis, waar de ontslagbrief van de Festina-directie bij wijze van spreken al op de deurmat lag. Het duurde de afgelopen winter een hele poos, voordat Rooks zekerheid had over de voortzet ting van zijn loopbaan. Uitein delijk durfde TVM wel met hem in zee te gaan. Blij met de gebo den kans, ondertekende hij het hem voorgelegde contract snel, al moest hij financieel een flinke veer laten. De mogelijkheid om de huishoudportemonnee extra te spekken, was wel ingebouwd. De voorwaarden waren heel sim pel: goede prestaties. Steven Rooks verrichtte dit jaar al goed werk voor zijn broodheer in de Amstel Gold Race, waarin hij met z'n zesde plaats weer een beetje hoop bracht in de harten van de wielersupporters. Maar dat resultaat viel in het niet bij dat van gisteren in het drukkend hete Meerssen. „Dit had ik heel hard nodig, voor mezelf, maar ook in de richting van mijn werkgever," liet hij zijn opluch ting doorklinken. Dat de Noordhollander als eerste de eindstreep bereikte, was geen toeval, maar paste daarentegen ook niet in het scenario, zoals hij dat onderweg met zijn maatje Gert-Jan Theunisse had geschre ven. „Gert-Jan reed vandaag be ter dan ik. Dat had ik ook al wel gezien. Daarom spraken we af dat ik de koers voor hem open Profs: 1. Steven Rooks (Warmenhui- zen) 230 km 5.39.28, 2. G. Theunisse (Berghem) 0.09, 3. M. Vermey (Lisse) 0.13, 4. E. Nijboer (Denekamp) 0.15, 5. P, Jonker (Etten-Leur) 0.19, 6. F. Maassen (Ittervoort) 0.28, 7. E. Breukink (Bel) 0.32, 8. S. Knaven (Zevenaar) 2.47, 9. J. van den Akker (Veldhoven) 4.08, 10. M. Cornelisse (Amsterdam) 4.21, 11. A. van der Poel (Bel) 4.25, 12. R. Meys (Valken burg), 13. M. Boogerd (Den Haag), 14. M. den Bakker (Abbenbroek) 4.28, 15. W. Veenstra (Klein-Zun- dert), 16. J. van Aert (Rijsbergen), 17. D. Nelissen (Sweijkhuizen) 4.30, 18. J.P. van Poppel 4.36 (Bel), 19. M. van Steen (Dongen) 6.28, 20. E. Bouwmans (Gemert), 21. M. van Orsouw (Berghem), 22. T. Akker mans (Nieuw-Vossemeer) 6.31, 23. B. Voskamp (Wageningen), 24 en laatste W. de Vos (Oosterhout) 10.00. Amateurs: 1. Pascal Appeldoorn (Velden) 203 km 5.06.54, 2. P Ko- nings (Roosendaal) 0.03, 3. R. Com- pas (Venhuizen), 4. D. Tolhoek (Giessen), 5. C. van der Meer (Harel- beke), 6. H. Jansen (Delft), 7 M. van der Wolf (Rotterdam) 0.07, 8. N. van der Steen (Hoogland), 9. H. Pijpers (Oosterhout), 10. R. Vaessen (Riemst), 11. J. van Cadsand (Wach- tebeke), 12. H. Tissingh (Groningen) 0.11, 13. M. Lotz (Valkenburg) 0.14, 14. D. Dekker (Hoogeveen), 15. B. Hoedemakers (Schijndel). Vrouwen: 1. Yvonne Brunen (Swif- terbant) 87 km 2.26.37, 2. E. Vink (Wijk en Aalburg) 0.02, 3. E. Klep (Oud Gastel) 0.04, 4. D. Overgaag is Gravenzande) 0.44, 5. M. Borst (Lei derdorp), 6. S. Rombouts (Rijsber gen) 0.52, 7. I. Haringa (Hoofddorp) 1.20, 8. R. Ravenstijn (Wijchen), 9. L. Dijkstra (Joure), 10. N. den Ouden (Galder-Strijbeek), 11. N. Nelemans (Willemstad), 12, M. de Bruijn (Amsterdam), 13. P. van der Giessen (Hoog-Blokland), 14. M. Knol (Wezep), 15. C. Beltman (Slag haren). zou knallen. Eigenlijk was het van hetzelfde laken een pak als in '91. Dat ik ook nu weer met de titel aan de haal ben gegaan, is wel een beetje sneu voor hem. Maar zo loopt het nu eenmaal, als anderen weigeren de kastan jes voor elkaar uit het vuur te halen." De achttiendaagse hoogtestage in het Mexicaanse Toluca lijkt Steven Rooks goed gedaan te hebben. Op schema's van schaatstrainer Ab Krook werkte hij daar dagelijks pittige trainin gen af, heel gericht rond het omslagpunt. „Toch durf ik eer lijk gezegd nu nog niet te zeggen of die trip me daadwerkelijk voordeel heeft opgeleverd," be kende hij. „Ik mis een beetje ritme. Bovendien kwam daar een griepje overheen tijdens de Ron de van Zwitserland. Om elk risi co te vermijden, ben ik daar maar afgestapt. De komende we ken zullen duidelijk maken of die investering haar waarde zal krijgen." Uiteraard doelt Rooks daarmee op de Ronde van Frankrijk. Daarin richt hij zich naar eigen zeggen op een dagsucces in de eerste twee weken. Aan een goed klassement heeft hij vooralsnog een broertje dood. „Ik wil in het begin mijn gram halen op wat er een jaar geleden is gebeurd. Net als alle anderen hoop ik natuur lijk op een ritzege. Die is voor mij veel belangrijker dan bij voorbeeld een vijftiende plaats in het eindklassement. Het is in ieder geval een voordeel voor me, dat ze niet meer zo goed op me zullen letten als vijf jaar geleden." Aan het beëindigen van zijn loopbaan wil Steven Rooks sinds gisteren voorlopig niet meer denken. Was hij een half jaar geleden nog bijna zover, dat hij zijn fiets definitief wilde opber gen, in Meerssen dacht hij hard op over voortzetting van zijn carrière tot het einde van het i Ontlading bij Steven Rooks na het behalen van zijn tweede nationale titel. volgende seizoen. „Het lijkt me niet dat ik moet stoppen als Nederlands kampioen. Of de rest van het seizoen moet opnieuw op een drama uitlopen. Maar eind '9.5 houd ik het echt voor gezien. Dan ben ik 35 en wordt het de hoogste tijd om me met andere dingen bezig te gaan houden." Van onze verslaggever Ad Pertijs Meerssen - Op de dag dat duidelijk werd dat Leontien van Moorsel nooit meer een grote internationale etappewed strijd zal rijden, meldden zich zaterdag tijdens het nationaal kampioenschap in Meerssen haar opvolgsters: de nieuwe nationale kampioene Yvonne Brunen en run- ner-up Elsbeth Vink. Een tweetal dat voorlopig als een soort lijsttrekkers-duo de kar van het vaderlandse vrou- wenwielrennen moet en wil gaan trekken. Een fenomeen als Van Moorsel vervang je immers niet van de ene op de andere dag door één enkel talent. Dat beseffen ook Bru nen en Vink. „Ik moet nog veel leren," weet de 23-jarige kam pioene uit Swifterbant. „Ik kan in mijn eentje de druk van het kopvrouwschap nog niet aan," zegt de 21-jarige styliste uit Wijk en Aalburg. Bondscoach Frans van Diepen was blij met het succes van zijn 'jonkies'. Hij keek daarbij verder dan het goud en zilver dat zijn meiden veroverden. „Edith Klep (de 18-jarige Schoevers-studente uit Oud Gastel pakte als nummer drie van het selecte kopgroepje de bronzen plak, red.) en Sandra Rombouts (de pas 17-jarige Rijsbergse volgde in het ach tervolgende trio en pakte zo brutaal de zesde plaats, red.) had ik nu al dolgraag in mijn selectie willen opnemen. Maar Thea van Rijnsoever (bonds coach van de junioren, red.) houdt liever vast aan haar eigen aanpak met het oog op het WK voor junioren, waarop die twee dit jaar in Equador nog uit mogen komen. Er zit dus niets anders op dan een jaartje te wachte." Van Diepen staat te popelen om te bouwen aan een nieuw Oranje. Na zaterdag is duide lijk dat de tijden van Van Moorsel en Knol wat de grote re wegwedstrijden betreft over zijn. Knol speelde in het war me en daardoor loodzware kampioenschap geen enkele rol van betekenis. Van Moor sel was helemaal niet van de partij. Zij zat thuis bij vriend Michael Zijlaard in Nieuwer- kerk a/d IJssel. De Oostbra bantse is het beu zich maand in, maand uit te moeten pijni gen in de grote wedstrijden. Met name in de Franse Alpen. 'Schoonvader' en horeca-on- dernemer Joop Zijlaard wil voor het stel een cafetaria openen en Leontien ziet het helemaal zitten om die zaak samen met Michael op te bou wen. Volgens Frans van Diepen is nu wel duidelijk dat Van Moorsel zich in toekomst hele maal wil gaan toeleggen op het tijdrijden. „Dat doet ze het liefst," zegt hij. De Boekelse is volop in training voor het NK op 9 juli in Maren-Kessel en het (eerste individuele) WK op Sicilië. Yvonne Brunen komt voor Van Diepen dan ook als een geschenk uit de hemel vallen. „Ze is goed in alles," zegt hij. „Klimmen, tijdrijden en ze kan een wedstrijd afmaken." En dan te bedenken dat de dochter van een polderpionier pas anderhalf jaar geleden overstapte van het schaatsen, waarbij Annie Borckink haar begeleidster was, naar het wielrennen. „Ik heb zes jaar geschaatst," zegt ze. „Maar ik was geen hoogvlieger. Uitzicht op een plaats in een kernploeg is er nooit geweest. Na zes jaar schaatsen wilde ik wat anders gaan doen. Dat werd fietsen. Ook al omdat ik dat als voor bereiding op het schaatssei zoen al veel deed." Van Diepen merkte haar ta lent vorig jaar al op. „Daarom heb ik haar in maart meegeno men naar een trainingskamp. Ik vraag wel vaker iemand mee. De eerste twee dagen kunnen ze allemaal nog goed volgen, maar op de derde dag zakken de meesten door het ijs. Yvonne echter ging gaan deweg het trainingskamp steeds harder rijden," aldus de bondscoach. Hij nam haar vervolgens mee naar het bui tenland. In de zware Tour de l'Aude won ze zelfs een etap pe. „Het enige waar we voor moe ten vrezen, is dat dit kam pioenschap voor haar te vroeg komt. Ze moet de tijd krijgen om te leren," merkte Van Die pen zaterdag op. Brunen knik te instemmend. „Dit is in feite mijn leerjaar. Vooral in tac tisch opzicht steek ik veel op en voor mijn gevoel heb ik een koersverloop al aardig in de peiling. Ook al omdat Ingrid Haringa veel met me praat," zegt de studente aan de chris telijke academie voor lichame lijke opvoeding vol dankbaar heid. De nuchtere nieuwkomer uit de Flevopolder is door het puikje van het Nederlandse vrouwenwielrennen opvallend snel geaccepteerd als een van hun kopvrouwen. „Daar sta ik zelf ook van te kijken. Als je nog maar zo kort in de natio nale selectie zit, moet je toch eerst leren werken voor een ander. Ik wil dat ook met alle plezier doen. Zoals vandaag had ik geen enkele moeite met 'de druk die als kop vrouwe op me werd gelegd, maar ergens voel je je als nieuwkomer wat ongemakkelijk wanneer de he le ploeg zo hard voor mij werkt. Ik hoop dat ik snel de kans krijg om voor anderen wat terug te doen." Elsbeth Vink, sinds haar op treden van vorig jaar in de Tour Feminin, gebombardeerd tot kroonprinses van Van Moorsel, heeft totaal geen pro blemen met de komst va. - nen. Integendeel ze juicht het juist toe. „Op dit moment kan ik in mijn eentje de druk van het kopvrouwschap nog niet aan. Ik heb liever nog een vrije rol. Zoals vandaag. In principe kan ik wel omgaan met die spanning, maar dan moet ik me lichamelijk wel een stuk sterker voelen." Van onze verslaggever Ad Pertijs Meerssen - Zijn vriendin Jo- landa liet haar tranen de vrije loop nadat Pascal Ap peldoorn zaterdagmiddag in Meerssen tot verrassing van velen de nationale titel bij de amateurs had binnengehaald. „Hij is een laatbloeier," zei de ontroerde Limburgse. „Niet al leen met het fietsen. Met zijn baardgroei, met volwassen wor den, met alles eigenlijk." Ze kan het weten, want Jolanda heeft al weer tien jaar verkering met de bijna 24-jarige Noordlimburger. „Ja, dat is het enige waar hij snel bij was." Appeldoorn kan er nu om la chen. Twee jaar geleden won de rappe finisher veel wedstrijden en Frits Schür haalde hem bin nen in zijn Europolis-stal. „Maar de afgelopen twee jaar bij Frits Schür kon ik geen wedstrijden meer afmaken," weet de zoon van oud-VW-voetbalprof Theo Appeldoorn, die pas op zestien jarige leeftijd de voetbal verruil de voor de koersfiets. „Ik had voornamelijk Belgische koersen gewonnen en bij Euro polis kreeg ik te maken met andere, zwaardere wedstrijden. Ik heb de afgelopen anderhalf jaar veel foutjes gemaakt, waar door de ploeg nog al eens naast de zege pakte. De ene keer kwam ik te vroeg op kop, de andere keer reageerde ik te laat. Je leert daarvan en vandaag heb ik dacht ik geen fouten ge maakt," gaf de laatbloeier uit Velden zichzelf een compliment. Hij kon inderdaad terugzien op een perfect gereden kampioen schap. Veertig kilometer voor de finish was de Limburger samen met Raymond Thebes en Max van Heeswijk naar het ontsnapte trio Stam, Vegt en Luppes ge sprongen. De jagers werden ver volgens zelf aanvallers. Van Heeswijk kon het tempo van Appeldoorn en Thebes echter al snel niet meer volgen. De revan che van de opvallend gemakke lijk rijdende Raymond Thebes leek nabij. Vorig jaar in de finale immers offerde Koga-Miyata- ploegleider Egbert Koersen op vallend genoeg Thebes' kam pioenskansen op voor die van kopman John den Braber. Meerssen - John den Braber heeft zaterdag zijn nationale ti tel bij de amateurs niet naar vermogen kunnen verdedigen. De 24-jarige Rotterdammer viel al in de tweede ronde met een geknapte spaak uit het peloton weg. Met een enorme krachtsinspan ning vond hij weer aansluiting bij de groep. In de hitte was dat net even te veel van het goede. Hij had geen lucht meer en moest opnieuw lossen. Teleurge steld stapte hij niet veel later af. „Het is heel jammer. Maar tegen mechanische pech kun je niks doen. Ik was na die inhaalrace helemaal leeg. Ik kon het niet meer bijbenen, helaas." Ook dit jaar ging het op aller laatste nippertje nog mis voor de aanvaller uit Rosmalen. Thebes en Appeldoorn zagen hun voor sprong van bijna twee minuten gestaag teruglopen en in de laat ste ronde stak nota bene ploeg- makker Niels van der Steen de mannen van de nationale selec tie een handje bij om het gat helemaal dicht te rijden. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt," brieste een withete ploegmakker Pelle Kil. „Raymond, je bent gewoon weer genaaid door je eigen ploeg." Thebes hoorde het gezeten op een klapstoeltje ui terlijk onbewogen aan. „Natuur lijk mag zoiets nooit gebeuren, maar aan de andere kant had ik het toch niet gered tegen Pascal Appeldoorn. Hij heeft dik ver diend gewonnen. Ik zat er hele maal door. Ik was zo gebrand op een revanche, dat ik vandaag iets te vroeg, een halve ronde of zo, in de aanval ben gegaan." Appeldoorn had nog wel vol doende kracht over om aan de jacht van de twintig achtervol gers te ontsnappen. Toen de meute tot op minder dan hon derd meter was genaderd, zette hij op de Lange Raarberg nog een keer vol aan. „Het was echt een alles-of-niets poging. Einde lijk heb ik een keer tot het juiste moment durven wachten om die eindsprint, want dat was toch op 200 meter van de finish, aan te gaan." Drie seconden na Appeldoorn drukte Paul Konings van Koga Miyata zijn wiel als nummer twee over de finish. „Als de ploeg iets meer vertrouwen in Pascal Appeldoorn lacht, de buit is binnen. me had gehad, was ik hier van daag kampioen geworden. Dan hadden ze voor mij dat gat wel dichtgereden," besefte de teleur gestelde zilveren-plak-winnaar. De Roosendaler was als knecht op pad gestuurd. Hij had zelf niet anders verwacht. „Na mijn overwinning in de Henninger Turm heb ik immers een hele tijd slecht gereden. Dokter Rijntjes ontdekte vorig week de oorzaak: een gebrek aan ijzer, waardoor mijn bloed veel minder zuurstof op nam. Nadat ik van hem een ijzer-injectie had gekregen, voel de ik me de dag erop al weer een stuk beter. Dat was vrijdag en de tijd ontbrak dus om ook mijn ploeggenoten ervan te overtui gen dat ik weer koersen kan winnen." FOTO ANP Ploegleider Egbert Koersen had het over een regie-foutje. „Ray mond was de aangewezen kop man en Niels van der Steen had niet het recht om mee te helpen met de achtervolging. Hij mag dat pas doen na overleg met mij," aldus Koersen, die toegaf dat hij te laat de inzinking van Thebes had zien aankomen. „We hadden sneller moeten beslissen om op Konings te gokken. Dat wel. Maar Raymond had de hele dag al perfect zijn werk gedaan. In feite heeft hij maar een halve ronde te lang in de aanval gere den."

de Stem | 1994 | | pagina 15