Oranje raakt verder achterop Dick Advocaat: 4Geen greintje geluk' IEN STANDEN PRIJSVRAGEN Bondscoach Marokko weer in de vuurlinie Stan Valckx surprise in Nederlands elftal Jebrek aan trefzekerheid en geluk leidt tot nederlaag Amerikanen ruiken dollars Arbiter trekt geen rood na twee maal geel voor dezelfde speler WORLDCUP USA 94 B3 fa Stand groep F Vliegtuigen Zeven gele kaarten hallast voor Oranje Engelsen aangehouden Taument te moe Ia 'Met prestatie vaste plaats afgedwongen' /1AANDAG 27 JUNI 1994 JJt SSTEM MAANDAG 27 JUNI 1994 World Cup USA 94 4) Js IÊUWSKORT I gearresteerd ■tie heeft in de nacht van zaterdag i Iteerd na afloop van de door BelriT ld tegen Nederland, j Brussel opgepakt wegens vernield fctwerpen werden zes feestvierders b jft er genoeg van ■toine Bell, de bijna 40-jarige doelma„ [punt gezet achter zijn interlandcail [tembare Leeuwen kondigde zaterdJ K aan. Als reden gaf Bell op dat hl J financiële - rond de ploeg zat is Be I [ijt de kwade genius te zijn achter het ien en beboet loach Jack Charlton dient bij de laatste in New York tegen Noorwegen, op de- Bovendien moet de kleurrijke trainer D00 gulden betalen. De tuchtcommissie Ide Engelse oud-international wegens Idstrijd tegen Mexico (1-2). Dat gebeur- ■deo-beelden van dat duel. ■bariton langs de lijn de grensrechter en lldig beledigd. De tuchtcommissie no em- terse volksheld 'onsportief'. Om dezelfde [uur van de Ierse voetbalbond een boete bge Mexico burgers en 17 politieagenten zijn vrijdag I geraakt bij rellen na de overwinning van Ido boekte tegen Ierland, ldstad kwam het direct na het einde van Ifrontatie tussen politie en uitzinnige Jhjk jongeren. De supporters bekogelden It stenen en flessen en belaagden ze met j lebruikte de wapenstok. Er werd niet na Mexico-Ierland de eerste WK-rellen i Mexicaanse supporters trokken door de en flessen naar de politie. Die arresteerde i de hand te lopen," zei een politiewoord- Joiden winkelruiten in en onze mensen yr bloot aan een regen van stenen en van Los Angeles leven meer dan twee 1 vormen de grootste populatie niet-blan- 'alifornische metropool. Alleen in Mexico- Icanen. ruijff op Oranje truijff heeft in een commentaar in de liodico' hard uitgehaald naar het Neder- en de twijfel die men reeds vóór het WK jJederlands elftal, zijn na de eerste twee j Tegen Saudi-Arabië leed het elftal reeds. Ie grote feilen duidelijk. pr van Barcelona, die lange tijd in beeld Nederland elftal tijdens het WK, maakt ïng Rijkaard, Wouters en Bergkamp. Hij Intwoordelijkheden ontlopen. „Wanneer er lid staan die bereid zijn de verantwoorde- In wordt het erg moeilijk een ronde verder Iff. Ctaten-Roe- 8-Colombia 10 1 6 5-5 11 14 5-4 ll 14 3-3 fö 2 3 4-5 geplaatst 11-3. lo 0 6 5-0 1 0 4 5-3 1112-5 0 2 0 1-5 - Zweden 10 4 2-1 2 0 2 3-3 ,2022-2 Bolivia 2 0 1110-1 Programma: maandag 27 juni: Boli via - Spanje, Duitsland - Zuid-Ko- rea. GROEP D Uitslagen: Argentinië-Nigeria 2-1, Bulgarije-Griekenland 4-0. Stand Argentinië 2 2 0 0 6 6- Nigeria 2 10 13 4-2 Bulgarije 2 1 0 1 3 4-3 Griekenland 2 0 0 2 0 O-o Programma; donderdag 30 jun,: Griekenland - Nigeria, Argentinië - Bulgarije. GROEP E Stand Mexico 2 10 13 2-4 Ierland 2 1 0 2 3 2-2 Italië 2 10 13 1- Noorwegen 2 10 13 1-1 Programma: dinsdag 28 juni: Ier land - Noorwegen, Italië - Mexico. Voor stand groep F zie sport B3. 16 - 33. 129. |706. 31 - 38. 24. Duitse lotto. 1 -2- 1029-30-35. Reservegetal: 14. Supergetal: 7. Spiel 77: 4743921. Super 6: 388458. (Onder voorbehoud) jVOLG SPORT-B1 iruim 20.000 Oranje-fans on- je 62.387 toeschouwers rea- jen met meer nuchterheid, [{tienduizend Belgen haalden belucht adem. De schijn had Ejocaat en Israel bedrogen, b hebben hier geen greintje Üt gehad," stelde Advocaat jf-diep ontgoocheld vast. een standaardsituatie. We a het nog zo aangegeven. (i is een vaststelling van mij, rijten doe ik alleen binnens tere," zuchtte de bondscoach jolgens toen het beslissende ipunt ter sprake kwam. Te- Saudi-Arabië raakte Oranje [jter na een verzilverde vrije maar vond het nog de veerkracht voor een overwin ning. Zaterdag had Oranje geen antwoord op een Belgische hoek schop-variant en kreeg de treffer van Philippe Albert beslissende betekenis. In de kokende Citrus Bowl had Oranje niet het geluk bij de tegenstander een flaterende keeper aan te treffen, zoals tegen Saudi-Arabië. Integendeel. „Die keeper heeft België gered. Hij heeft bijna honderd-procent kansen verijdeld, die is drie pun ten waard geweest," loofde Ad vocaat de Belgische doelman Mi chel Preud'homme. „Aan de in stelling heeft het bij ons zeker niet gelegen. Dennis Bergkamp heeft bijvoorbeeld een fantas tische wedstrijd gespeeld, maar hij had niet eens een beetje ge luk." Naar de spits Bergkamp opereerde zaterdag na rust als vooruitgeschoven spits van Oranje en was in die rol de gevaarlijkste speler voor de Belgen. Met aanvaller Ronald de Boer in te ruilen voor Rob Witschge trof Advocaat tevens maatregelen voor een betere be strijdingswijze van de Belgische spelmaker Enzo Scifo. „Door die wissel hadden we meer controle en een betere bezetting op het middenveld. Met die speelwijze kregen we tevens meer kansen. Achterin was Stan Valckx opge steld omdat hij op dit niveau meer routine heeft dan Ulrich van Gobbel. En in de tweede helft vroeg Gaston Taument zelf om een wissel omdat hij er door heen zat." Na het inbrengen van tweede wissel Overmars en het handha ven van Bryan Roy had Advo caat geen mogelijkheden meer voor extra ingrepen (Van Vossen of Bosman) die noodzakelijk le ken toen België kort daarna de leiding nam. „In de laatste twin tig minuten heeft het deze ploeg alleen aan geluk ontbroken. Ver der hebben ze aangetoond dat we heus nog wel mogelijkheden hebben in dit toernooi," hield Advocaat vol. Van Himst Terwijl Advócaat in de slotfase opveerde om de gelijkmaker van Overmars te kunnen bejubelen, voelde de Belgische bondscoach Paul van Himst zich toen al zeker van de zege. „We hebben alleen in de eerste vijf minuten van de tweede helft een klein probleem gehad met Nederland. Grün, Van der Eist en Scifo hebben dat onderling goed opge lost. Daarna heb ik weer alle vertrouwen in mijn ploeg gehad. Wanneer Michel Preud'homme zo door de goal zweeft, ben ik op mijn gemak," zei Van Himst, die nu al vooruitkijkt naar het vol gende duel in Orlando, in de tweede ronde tegen de nummer 2 uit de uitgebalanceerde groep met Italië, Ierland, Mexico en Noorwegen. muren Belfast In het Ierse elftal tijdens de WK hee Tnuurschilderingen in Noord-Ierlam J hoofdstraat van protestants Belfa. lezen: 'VIVA MEXICO: L Garcia 21 [pesterij willen loyalistische geestei tiers van het Ierse elftal in Engelam Iht Iers zouden zijn. K van Ierland, tegen Italië, werden zei In in het dorpje Loughinisland doo Jmmando. De willekeurig uitgekozei ■ub naar de wedstrijd te kijken, lalisten die nog steeds de overwinnini Ie koning Willem III van Oranje op ïng James II in de Slag bij de Boyne ■mwille van symboliek niets liever ziei jvorden uitgeschakeld door het Oranj lelijke emoties onder extremisten staan [ren. Engelsen, Schotten en Welshmen. tharlton-Brigade die immers als enige] Irtegenwoordigt. Bij onverhoopte uit-L is Brazilië de algemeen aanvaarde] I cafe's in Orlando Iers hebben het afgelopen weekeinde Ti van Orlando 'geannexeerd'. Toen de' i tegen sluitingstijd, 's nachts om twee [er bier te tappen, werden zij en het] j de Ieren gewoon buiten de deur gezet. Iplaats achter de tap, waarna het bier fc. Pas na tussenkomst van de politie I eigenaren na ruim een half uur hun pemen. De politie kon de grap overigens I één Ier maakte het te bont en werd rlando - De zesde ver lofdag van Oranjes nu al btorische Europese voet- plkampioenschap van draaide zaterdag on- jfrde zon van Orlando uit i|) een bonte reünie met |iet supporterslegioen eindigde met een |a-are kater. de dag af zes jaar na Into zakte het Nederlands in de hiërarchie van [ie internationale voetbal- weid weg als een modale I"K-deelnemer, die aan braken op de wereldtitel tel kan vergeten. Be 1-0 nederlaag tegen België in I;? tweede ronde van WK-groep betekent nog lang geen uit- eling. Uit de poule met Saudi-Arabië en Marok- I promoveren mogelijk drie pcgen naar de laatste zestien. Bei bevestigde het verlies dat de pge notering van Oranje bij de |»kmakers, als vijfde, op ge it aan kennis bij de Amerika- la gebaseerd moet zijn. b het WK van 1990 en het EK |o 1992 struikelde Nederland ij over de latere kampioenen, lisjectievelijk Duitsland en De- pffiarken. Bij de nederlaag te- 'gië, dat hand in hand het d verwerkte, sneuvelde |bnje voornamelijk door ge- aan daadkracht maar |ïlste het ook nadrukkelijk op 1 Preud'homme, vermoede- pi's de beste keeper van het WK p« Belgische doelman, die op pja 35e nog een driejarig con- p'tf bij Benfica heeft gekregen, pfflantelde de projectielen van 1 Koeman uit vrije schop- pn en verijdelde met zijn inkt- psarmen doelpunten van Frank llijkaard en Dennis Bergkamp l'Kn het in het eerste uur zo lang Ij' bleef. Daarmee gaf preud'homme zijn ploeg zoveel l«trouwen dat België de moed |aehield voor even gevaarlijke ac- De beste daarvan strandde I® gebrek aan lef bij De Gryse pak voor de rust door onnozel pJtenspel van Scifo. Na de tref- per van verdediger Philippe Al- In, geholpen door een dosis lioituin, wilde België van geen p'Jsen meer weten. ham getik I je Belgische strijdbaarheid, ge popeld aan de grandeur van I Waker Enzo Scifo en de ge- pfpenheid van Franky van der |Hst, won het daarmee van het getik bij Oranje. Pas na pf-liet Nederland, met midden- |™er Rob Witschge voor aan- 10^ Ronald de Boer, zijn tan- hen. Maar een kopbal van Urn». De fatale 66e minuut voor Oranje. Tussen de benen van Jan Wouters door verdwijnt het schot van de Belg Albert tegen het nylon. Doelman Ed de Goey is kansloos. foto ap Jan Wouters zeilde rakelings over, Witschge tikte de bal na een uitgemeten pass van Koe man over zowel Preud'homme als de lat en Bergkamp schoot nipt naast. Na de treffer van Albert in de 66e minuut was Oranje een tijd lang van streek. Het wanhoop soffensief bleef vruchteloos, om dat Jonk zich in een blokkade vastliep, Roy (de zwakste Oran je-speler) verzaakte, Overmars via de arm van Preud'homme tegen de lat knalde en Bergkamp in de rebound door een handje van De Wolf van de gelijkmaker werd afgehouden. Broeikas Uiteindelijk resteerde aan reëel ogende mogelijkheden een kan sen-score van 13-11, in Neder lands voordeel. Een rijke oogst in de Citrus Bowl, de broeikas van Orlando. Bij een tempera tuur van 34 graden maar vooral een bijna maximale vochtig heidsgraad waren de verdedigers van Nederland en België lang niet altijd in staat koeltjes, zoals ze gewend zijn, hun zaakjes on der controle te houden. Met name de dertigers Ronald Koeman, Frank Rijkaard en Jan Wouters was dat in de slotfase aan te zien, meer dan zuiniger spelende Belgen als De Wolf (36) en Van der Eist (33). Een tijd lang leden de kracht van zijn vrije schoppen en de scherpte van zijn passes bij Koeman niets onder de extra-inspanningen in de hitte. In de slotfase kon ook de aanvoerder van Oranje niet meer verhullen hoe zwaar ge bukt hij ging onder de dreigende nederlaag in de extreme omstan digheden. Onhandig Eerder hadden Rijkaard en Wouters het af laten weten bij de beslissende treffer. Rijkaard liet bij de inleiding de bal voor zich wegkoppen waardoor Grün kop pend Albert in stelling bracht. Op het schot van Albert reageer de Wouters onhandig. Staande op de doellijn, bijna tegen de linkerpaal, probeerde hij met zijn rechtervoet de bal te stop pen, die vervolgens tussen zijn benen door een weg vond naar 1-0. In de nadagen van hun inter landcarrière konden Koeman, Rijkaard en Wouters - de drie laatste EK-koningen van 1988 - de verdediging van Oranje geen houvast geven. De boven Ulrich van Gobbel verkozen Stan Val ckx kon, afgezien van een kop bal na 35 seconden al, Weber meestal wel in toom houden. Frank de Boer had het stukken moeilijker wanneer hij moest in grijpen, in de meeste gevallen tegen de verder weinig indruk wekkende De Gryse. Kwetsbaar De kwetsbaarheid van de Neder landse verdediging verleidde Oranje zaterdag voor de rust opnieuw, net als tegen Saudi- Arabië tot een behoedzame en vooral trage start. Met druk ge schuif van de bal hield Oranje het tempo laag en speculeerde het op ingevingen van Dennis Bergkamp. De vleugelspelers droegen andermaal weinig effec tiefs bij, maar de gedrevenheid van Bergkamp gaf Nederland menig keer wel een extra dimen sie. Na een driftig schot van Over mars op de lat leek Bergkamp twee minuten voor het einde alsnog door te stoten naar de gelijkmaker, maar toen weigerde de Braziliaanse scheidsrechter Marsiglia hands te zien in het reddende handje van De Wolf. Eerder had Marsiglia ook al Ed de Goey ontzien. Bij een buiten- gaatse actie onderschepte de Ne derlandse doelman de bal met vooruitgestoken arm en hoog ge heven been. De Poolse grens rechter Listkiewicz signaleerde de overtreding maar Marsiglia wilde kennelijk geen zware con sequentie (een rode kaart) daar aan verbinden en negeerde het seintje. Gele kaarten Ronduit pietluttig strooide de Braziliaan evenwel met gele kaarten na tamelijk alledaagse overtredingen van Wouters, Jonk en Witschge. De irritatie daarover liep zo hoog op in het Nederlandse kamp dat Rijkaard en Bergkamp wegens protesten op de bon gingen. „Een nul van een scheidsrechter," tierde Jonk zelfs. Maar de nederlaag kon Oranje hem niet verwijten. GROEP F BELGIË-NEDERLAND 1-0 (0-0) - 66. Albert 1-0. Scheidsrechter: Mar siglia (Bra). Toeschouwers: 61.200 (uitverkocht). Gele kaarten: Borkel- mans (Bel), Witschge, Jonk, Berg kamp, Rijkaard, Wouters (Ned). BELGIË: Preud'homme; Emmers (78. Medved), Albert, De Wolf en Borkelmans (61. Smidts); Scifo, Grun, Van der Eist en Staelens; Weber en Degryse. NEDERLAND: De Goey; Valckx, Koeman en Frank de Boer; Rijk aard, Jonk, Bergkamp en Wouters, Taument (64. Overmars), Ronald de Boer (46. Witschge) en Roy. België 2 2 0 0 6 2-0 Saudi-Arabië 2 10 13 3-3 Nederland 2 10 13 2-2 Marokko 2 0 0 2 0 1-3 Programma: woensdag: Marokko - Nederland, België - Saudi-Arabië. Orlando - Zelfs in Orlando doken vliegtuigen met re clameteksten boven stadion op. Ook Rob Cohen, de schoon vader van Ronald de Boer, had met zijn bedrijf Febo een vliegtuigje gecharterd. De tekst getuigde van zelf overschatting. „België is kansloos, want Belgie heeft geen Febo," luidde de tekst. Van onze verslaggever Orlando - Van de 21 Nederland se WK-voetballers lopen woens dag eventueel zeven man het risico van een schorsing na twee gele kaarten. Jan Wouters, Wim Jonk, Rob Witschge, Frank Rijkaard en Dennis Bergkamp werden zater dag tegen Belgie bestraft. In het duel met Saudi-Arabië waren Ulrich van Gobbel en Frank de Boer met een gele kaart bekeurd. Een tweede gele kaart in de derde groepswedstrijd tegen Ma rokko leidt automatisch tot schorsing voor een eventueel duel in de tweede ronde. De gele kaarten worden geschrapt uit de straflijsten indien de zeven spe lers woensdag geen tweede gele kaart oplopen en Oranje de vol gende ronde haalt. Vanaf de tweede ronde worden de kaarten opnieuw geregistreerd zonder erfenis uit de groepswedstrijden. Scheidsrechter bij Nederland- Marokko is de Peruaan Alberto Tejada Noriega, een 37-jarige uroloog uit Peru. Tejada leidde op 19 juni de wedstrijd Kame roen-Zweden en trok toen twee keer de gele kaart. Fel protest van Ronald Koe man tegen de gele kaart, die hij krijgt voorgeschoteld. foto ap Orlando - De politie van Orlan do heeft geen enkele arrestatie hoeven te verrichten bij de inva sie van tienduizenden voetbal fans uit Nederland en België. Wel werden twee Engelsen van respectievelijk 30 en 37 jaar aan gehouden. Ze hadden WK-sou- venirs voor tien dollar per stuk. Hun voorraad werd in beslag genomen en de twee Engelsen moesten voor dat vergrijp de nacht in de cel doorbrengen voor zij gisteren op het vliegtuig naar Engeland werden gezet. Orlando - Veel spelers van Oranje hadden in de hitte van de Citrus Bowl van Or lando moeite in de slotfase nog overeind te blijven staan. Slechts één was er zo slecht aan toe dat hij bonds coach Advocaat vroeg hem te wisselen. Dat was Feye- noorder Taument. „Ik zat helemaal kapot," zei de speler, na zijn winnende treffer tegen Saudi-Arabië zaterdag beloond met een plaats in de basis. „Het had voor mij geen zin meer ver der te gaan. Daarom gaf ik de bondscoach een seintje. Het was beter een fitte spe ler in te zetten." Bij Taument was sprake van enige tevredenheid. „Ik denk dat ik aardig heb ge speeld. Dat geldt eigenlijk voor het hele team. We heb ben gewoon pech gehad. Dat is het enige minpuntje." Pht Jersey - Bondscoach B Abdellah Blinda van Marok- I ügt opnieuw midden in de I ;,Jttrlinie. Na het ongelukkige I *"1 verlies tegen de Belgen in I ürlando oogstte hij nog lof I Vo?r het verfrissende aan- l valsspel. 2sterdagmiddag was hij in het J Buts Stadium van New Jersey I ®ikpunt van felle kritiek, ,J®r andere van eigen spelers, j Mtele wijzigingen in de ba- ?Pstetling pakten zo verkeerd i J-tdat Marokko met 1-2 verloor 1Saudi-Arabië. Alleen winst herland kan het verblijf in :(en erenigde Staten nu nog rek- vuj^rokkaanse bondscoach - stwl V00r ^et gingen al J «"tien op hem door Arie Haan Kaymond Goethals te vervan- Wijzigingen pakken verkeerd uit bij verlies tegen Saoedie-Arabië tat »che - wilde niet zeggen waarom spaers als Hadji en El Ha- buiten de basis liet. Hij IsA neherlaag in de Arabi- 'e derby ook niet aan het falen WorldCup USA 94 boor Wilber Hack van een tactisch strijdplan. „De spelers waren zo tevreden over het veldspel tegen België, dat ze dachten dat er tegen Saudi-Ara bië niets mis kon gaan. Ik heb ze nog gewaarschuwd, maar ze hebben de tegenstander schro melijk onderschat. Met een ver keerde instelling is Marokko aan de wedstrijd begonnen. Dat kon den we niet meer ombuigen." Toch rammelde vooral de Ma rokkaanse tactiek aan alle kan ten. Door het opstellen van El Khalej beschikte de ploeg over een vijf mans-defensie. Een over bodige ingreep tegen Saudi-Ara bië, dat met slechts twee aanval lers voetbalde. El Khalej had geen directe tegenstander en kwam daardoor veelvuldig in balbezit. De lange houterige ver dediger deed claar weinig goeds mee. De overvloed aan verdedigers maakte de achterste lijn zelfs laks. Al na zes minuten liet Ab- dellah, de Marokkaanse rechts back, Al Jaber glippen. Libero Naybet kon niets beters doen dan de doorgebroken aanvaller in het strafschopgebied tegen het gras leggen. Al Jaber benutte zelf de strafschop. De Engels man Don liet het rood, dat de FIFA voor de professionele over tredingen voorschrijft, achter wege. Abdellah bekende schuld aan de treffer, maar liet Blinda in zijn boetedoening delen. „De laatste maanden hebben we niet één keer in dezelfde samenstelling gespeeld. Het ontbreekt de ploeg aan automatisme. Het is toch geen toeval meer dat we in de eerste minuten zo vaak een te gentreffer moeten incasseren." Terug In zijn eentje bracht Bahja Ma rokko nog wel terug in de wed strijd. De vaardige aanvaller met nummer 13 glipte herhaaldelijk door de Saudische defensie en bereidde na een klein half uur de gelijkmaker voor. Vanaf de ach terlijn stelde hij de zwakke spits Chaouch in staat de bal over de doellijn te drukken. Door een enorme fout van doelman Azmi kwam Saudi-Arabië nog voor de pauze op 2-1. De Marokkaanse keeper verkeek zich op een af standsschot van Amin, bij afwe zigheid van de woestijn-Pele aanvoerder bij de Saudi's. Na zijn kopbalgoal tegen Oranje was het de tweede treffer voor de kleine middenvelder tijdens het WK. Na rust was Marokko geen schim meer van de ploeg die België zo in verlegenheid bracht. Het Arabische onderonsje, dat toch nog ruim 70.000 kijkers naar het Giants Stadium lokte, zakte naar een bedenkelijk ni veau. Het machteloos aanvallen de Marokko kwam twee minuten voor tijd nog dicht bij de gelijk maker, maar Daoudi hamerde van 25 meter op de lat. In de catacombe van het stadion bouwde Saoedie-Arabië een spontaan feestje. Kroonprins Orlando - De surprise van Oranje in Orlando kwam zaterdag uit het Limburgse Arcen. Coach Dick Advocaat toverde voor de WK-wedstrijd tegen België plotseling Stan Valckx uit de hoge hoed. Niet Ulrich van Gobbel assisteerde Koeman, maar Val ckx. Geen mens had het ver wacht. Tij dens de trainingen in Florida bleef de WorldCup USA 94 blonde verdediger gescheiden van de basisploeg. Hij had zijn vaste plaats bij de reserves. Van Gobbel, die tegen Saoedi- Arabië speelde, bleef tijdens de oefenpartijen bij de eerste keus. Vrijdagavond kreeg Valckx de bevestiging dat zijn achtste interland er aan stond te ko men. „Advocaat vroeg me of ik klaar was voor de strijd. Daar kon ik mijn conclusie uit trekken." Voorzichtige ver moedens namen vaste vórm aan. „Het kwam voor mij niet als een verrassing. In de voor afgaande dagen had ik mijn naam hier en daar horen val len. Door wie? Dat zegt ik niet. De mensen hoeven niet alles te weten." Valckx brood betekende Van Gobbels dood. De Feyenoor- der stond eensklaps naast de ploeg en dat kwam hard aan. „Ik hoorde het tijdens de teambespreking op de ochtend voor de wedstrijd. Het bete kende een complete verrassing voor me. Ik had zeker gedacht dat ik zou spelen. Het is jam mer, maar ik kan er niets tegen doen. De trainer neemt de beslissing. Ik moet het zo snel mogelijk van me af zet ten. Ik moet gewoon verder." Speciaal Advocaat zei Valckx speciaal te hebben ingezet om de Bel gische topscorer Josip Weber af te stoppen. De verdediger van Sporting Lissabon heeft met zijn 30 jaar het voordeel van de ervaring. Van Gobbel (23) is nog niet met alle waters gewassen. Valckx: „Advocaat heeft me niet gezegd waarom hij voor mij koos. Heeft hij na de wedstrijd verklaard dat hij me opstelde omdat ik meer ervaring heb? Daar kan ik me dan wel iets bij voorstellen. Weber is een linke jongen. Hij lokt gemakkelijk vrije trappen uit en wil ook graag een penalty versieren. Een verde diger moet er tegen hem niet als een gek invliegen, want dan gaat het fout. Van Gobbel doet dat nog te vaak. Vroeger had ik dat ook, maap in de loop van de jaren raak je de onstuimigheid kwijt. Dan ga je meer met overleg te werk." De start van Valckx was dra matisch. Al na veertig secon den verloor hij vlak voor doel een kopduel van Weber. De bal ging net over de lat en Valckx viel een steen van het hart. Pal daarna ontstond een misverstand tussen Koeman en Valckx, die niet reageerde op een uit de koers geraakte pass. Tekenen van nervositeit? „Wel nee, helemaal niet. Waarom zou ik zenuwachtig zijn? Die pass van Koeman was niet voor mij bestemd." Plan Van het plan om vooral Weber aan banden te leggen, kwam weinig terecht. „Weber en De gryse wisselden voortdurend van plaats. Daardoor kwam ik net zo vaak Degryse tegen. Die kleine is moeilijker te verdedi gen. Hij is erg wendbaar. We ber leek veel last te hebben van de hitte. Hij maakte wei nig acties." WorldCup USA 94 Door Bert Willemsen Na de wedstrijd vertrokken de internationals naar de Yacht and Beach Club, het hoofd kwartier van de KNVB in het Walt Disney Resort. De voet balbond had er 22 kamers voor de spelers afgehuurd. Sil via, de vriendin van Stan, was er net als de andere spelers vrouwen op uitnodiging van de KNVB. Na een dagje Dis neyland moesten de voetbal lers zich gisteravond weer melden in het trainingskamp Lake Nona. Met gemengde gevoelens be gon Valckx aan de vrije dag. „Ik ben tevreden over mijn eigen prestatie, maar door de nederlaag voel ik me toch rot. Voor mijn gevoel heb ik lekker gevoetbald. Ik ga er van uit dat ik woensdag tegen Marok ko weer speel. Ik vind dat ik door mijn prestatie tegen Bel gië een vaste plaatws heb af gedwongen." Niet nodig „De nederlaag is een tegenval ler. Die was niet nodig. Wij hadden het beste van het spel en kregen ook de meeste kan sen. Toch kwamen we achter te staan. Toen werd het moei lijk, want we hadden al veel te lijden gehad van de hitte. Het viel niet mee om er nog iets aan te doen, maar we hebben het op een goede manier ge probeerd. Het hele team toon de een sterke mentaliteit. Dat we in de laatste minuten niet gelijk kwamen, was pure pech." Bij het enige doelpunt van de wedstrijd deed Valckx nog een ultieme poging om het gevaar te keren. Zonder resultaat. „Ik hield bij die hoekschop Weber in de gaten. De bal werd door Grün doorgekopt en vloog over ons heen. Ik zag dat Al- bert kon gaan schieten, draai de me om en probeerde me nog in de baan van de bal te gooien. Maar ik was net te laat. Zo flikken de Belgen het nou altijd. Uit een halve kans maakten ze een doelpunt en op die manier namen ze ons te grazen." Feisal maakte zich los van zijn lijfwachten en drukte iedereen de hand. „Ik draag deze zege op aan het volk van Saoedi-Arabië. Wij moeten God danken voor dit resultaat," riep hij, voor hij bondscoach Solari aan de borst drukte. De prins had voor Ma rokko troostende woorden. „Ik ben een enorme fan van de Dal las Cowboys. Die verloren een paar jaar geleden met 15-1, maar wonnen vervolgens wel twee keer de Superbowl," sprak hij de Marokkanen moed in. GROEP F SAUDI-ARABIË-MAROKKO 2-1 (2-1) - 7. Al Jaber 1-0 (strafschop), 27. Chaouch 1-1, 45. Amin 2-1. Scheidsrechter: Don (GBr) Toe schouwers: 40,000. Gele kaarten: El Hadrioui, Naybet (Mar), Jibreen, Al Deayea, El Muwallid (SAr). SAUDI-ARABIË: Al Deayea: Al Anazi (30. Zebermawi), Khlawi, Ma dam, Abdul Jawad, Al Bishi, Amin, Jibreem, Al Muwallid; Owairan, Al Jaber (79. Al Ghashayan). MAROKKO: Azmi; Naybet, Nacer (57. Laghnssi), Triki, El Hadaoui, Hababi (74. Hadji), Azzouzi, El Khalej, Daoudi; Bahja, Chaouch. Orlando - Amerikanen zijn geldwolven. Niets is te dol om geld, liefst veel geld, te verdienen aan de voetbalsupporters. Rond de Citrus Bowl biedt bijna elk gezin het eigen erf aan om a raison van tien dollar de auto te kunnen parkeren. Bij elk huis rond het stadion worden alle gezinsleden ingezet om voor prijzen, die ten minste drie keer over de kop gaan flesjes water te verkopen aan de dorstige supporters. Het bontst maken de uitbaters het echter in Church Street, het uitgaanscentrum van Orlando. De kroegbazen lopen rond met grote dollartekens in de ogen. Sinds zij door hebben dat de Ierse, Belgische, Mexicaanse en Nederlandse supporters wel wat te verte ren hebben, zijn de prijzen voor buitenlanders verdubbeld. De nieuwste truc is dat geheel Church Street sinds vrijdagavond is afgezet met hekken. Tegen betaling van zestien dollar mogen de fans het uitgaaanscentrum binnen komen. Voor dat geld mogen zij alleen nog maar rondlopen, want ook bij elke kroeg-en elk eethuisje moet ook nog eens gemiddeld tien dollar worden betaald om naar binnen te gaan. Het eerste pilsje kost daardoor in totaal toch zo'n slordige vijf tientjes. New Jersey - De bom, die volgens een grappenmaker in de persruimte van het Giant Stadium van New Jersey was verstopt, ontplofte zaterdag pas in de kleedkamer. De spelers van Marokko reageerden woedend toen ze vernamen wat een blunder arbiter Don had begaan in de wedstrijd in de groep van Nederland, die eindigde in een 2-1 overwinning voor Saudi-Arabië. In de 75e minuut toverde de toch ervaren Engelse scheidsrechter een gele kaart tevoorschijn voor de Arabier Al Muwallid na een overtreding op El Ghrissi. Twee minuten later kreeg dezelfde speler opnieuw geel wegens op zettelijk hands. Een rode kaart bleef echter achterwege. Don verdoezelde zijn fout later door in plaats van nummer 14 de speler met het rugnummer 16, Jabreen, als boosdoener op te geven.

de Stem | 1994 | | pagina 13