Zuinige overwinning Roemenië Ora: WK voor Rusland practisch afgelopen Favoriet Colombia als eerste naar huis Amerikanen in trek UITSLAGEN standen Verenigde Staten eindigt als derde en moet dus in de wachtkamer Gebrek aai DE STEM WORLDCUP USA 94 Gele kaarten Van Himst spaart Vanderelst Rode kaarten Topscorers sportnieuws kort Volg sport PRIJSVRAGEN MAANDAG 27 JUNI 1994 a' nflSTEM Van onze verslaggever Los Angeles - Met enthousiasme alleen win je geen wedstrijden. De Verenigde Staten, dé verrassing van het toernooi, konden zondag niet beter tegen de lepe Roeme nen. De Oosteuropeanen scoorden één keer en speelden het slotduel in groep A rustig uit. Door de zuinige zege én het verlies van Zwitserland tegen Colombia, verzekerde Roemenië zich van de eerste plaats in de poule. Daardoor mag de ploeg van bondscoach Iordanescu in Los Angeles blijven. Nummer twee in de groep, Zwitserland, verhuist naar Washington, waar het zaterdag 2 juli speelt tegen de nummer twee uit poule C. De Verenigde Staten eindigden als nummer drie en moeten in de 'wachtkamer' toezien wat er in de andere vijf groepen gebeurt. Van de zes nummers drie mogen er vier landen door naar de vol gende ronde. Met vier punten maken de Amerikanen een goede kans. Na de desastreuze nederlaag op woensdag tegen Zwitserland (4-1), verving de Roemeense bondscoach Iordanescu twee spelers. Doelman Stelea verloor zijn plaats aan Prunea van Dina- mo Boekarest. Verdediger Sely- mes van Cercle Brugge was de vervanger van Mihali. Roemenië was erop gebrand het prestige te herwinnen. Immers, in het ope ningsduel met Colombia hadden de Oosteuropeanen laten zien wel degelijk fantastisch te kun nen voetballen. Maar hun spel is het spel van Hagi. Als de vedette van de ploeg goed draait, dan speelt Roemenië goed. Hagi's magische - linkervoet doet in hoogtijdagen denken aan 'de lin ker' van Maradona. Niet voor niets luidt de bijnaam van Hagi dan ook 'Maradona van de Kar paten'. Paal Tegen de Amerikanen hoefde de voormalige speler van Real Ma drid maar af en toe zijn kunsten vertonen. De thuisspelende ploeg, lui'd aangemoedigd door het 'deskundige' publiek in de Rose Bowl in Los Angeles, begon enthousiast. De aanvallers Ste wart en Wynalda sprintten voortdurend de vrije ruimte in. In de achtste minuut leidde het offensief tot het eerste doelge- vaar. Harkes' schot raakte snoei hard de paal. De Roemenen bleven in hun schulp zitten. Loerend op de counter. Gereed om het naïeve voetbal van hun tegenstander af te straffen. In de zeventiende minuut was het zover. Bij de eerste geslaagde aanval ging de snelle spits Raducioiu op rechts met de bal ervan door. Via een steekpassje achter de rug van verdediger Harkes langs bereikte hij Petrescu die keeper Meola totaal verraste met een laag schot in de korte hoek, 1-0. In het verdere verloop van de partij deden de sluwe Roemenen geen stap te veel meer, waardoor de wedstrijd langzaam maar ze ker dreigde dood te bloeden. Daar kon ook de prima leidende scheidsrechter Mario van der Ende niets aan doen. Hoewel hij nog voor enige commotie zorgde door de gele kaarten voor de Amerikaan Harkes en de Roe meen Raducioiu. Beiden liepen tegen hun tweede prent op het WK aan. Erg is dat overigens niet, want na de voorrondes ver vallen die kaarten, zodat ieder een vanaf de achtste finales met een schone lei kan beginnen. De Amerikanen bleven in de tweede helft met veel mensen achter de bal spelen en durfden geen risico's te nemen. Passend bij het karakter van hun bonds coach Milutinovic, die met „kleine ploegen", zoals Mexico en Costa Rica, op voorgaande WK's met een verdedigende speelwijze succes boekte. Pas in de 75e minuut bracht de Serviër een extra aanvaller in de ploeg. De bij Coventry City spe lende Wegerle verving verdedi gende middenvelder Sorber. Veel hielp de omzetting niet. De Ame rikanen kwamen simpelweg voetballend vermogen tekort. GKOEPA VERENIGDE STATEN-ROEME- NIË 0-1 (0-1) - 17. Petrescu 0-1 Scheidsrechter: Van der Ende (Ned). Toeschouwers: 93.300. Gele kaarten: Harkes, Clavijo (VSt), Raducioiu (Roe). VERENIGDE STATEN: Meola; Cla vijo, Balboa, Lalas, Caligiuri; Ramos (64. Jones), Sorber (75. Wegerle), Dooley, Harkes; Stewart, Wynalda. ROEMENIË: Prunea; Petrescu, Pro- dan, Belodedici (87. Mihali), Sely- mes; Munteanu, Lupescu, Popescu, Hagi; Raducioiu (85. Galea), Dumi- trescu. Detroit - Het WK is practisch gedaan voor Rusland. In groep B verloor de ploeg ook de tweede wedstrijd, met 3-1 van Zweden. Martin Dahlin was de grote man bij de Scandinaviërs. Hij versier de voor rust een door Brolin verzilverde strafschop en kopte na de pauze twee maal fraai ZWEDEN - RUSLAND 3-1. (1-1). 4. Salenko 0-1 (strafschop), 39. Brolin 1-1 (strafschop), 60. Dahlin 2-1, 81. Dahlin 3-1. Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 50.000. Rode kaart (2x geel): 49. Gorloekovitsj (Rus). Gele kaarten: Tsjarin (Rus), Kennet Andersson, Schwarz, Dahlin (Zwe). ZWEDEN: Ravelli; Nilsson, Patrik Andersson, Björklund (89. Erling- mark) en Ljung; Brolin, Schwarz, Thern en Ingesson; Dahlin en Ken- net Andersson (84. Larsson). Argentinië (2): Caceres, Caniggia. België (3): Grun, Weber, Borkelmans. Bolivia (8): Soria, Baldivieso (2), Borja, Quinteros, Rimba, Cristaldo (2). Brazilië (1): Mauro Silva. Bulgarije (5): Lechkov, Ivanov, Jankov, Hubchev, Borimorov. Colombia (7): Herrera, Valderrama (2), Alvarez (2), De Avila, Gaviria. Duitsland (3): Kohier, Möller, Effen- berg. Griekenland (6): Tsalouhides, Manolas, Alexoudis, Hantzides, Mitropoulos, Karayannis. Ierland (5): Phelan (2), Coyne, Irwin (2). Italië (2): Signori, Casiraghi. Kameroen (3): N'Kongo, Tataw, Mbouh-Mbouh. Marokko (5): Naybet (2), Daoudi, Az- zouzi, El Hadrioui. Mexico (3): Suarez, Del Olmo, Campos. Nederland (7): Van Gobbel, Frank de Boer, Witschge, Jonk, Bergkamp, Rijkaard, Wouters. Nigeria (4): Amunike, Oliseh, Egua- voen, Emenalo. Noorwegen (4): Haaland (2), Leon- hardsen, Björnebye. Roemenië (5): Raducioiu (2), Mihali, Lupescu, Belodedici. Rusland (6): Chlestov, Nikiforov, Koe- znetsov, Tsjarin, Gorloekovitsj (2). Saudi-Arabië (6): Al Dossari, Al Ja- wad, Amin, Jibreen, Al Deayea, El Muwallid. Spanje (5): Luis Enrique, Caminero, Salinas, Abelardo, Hierro. Verenigde Staten (4): Harkes (2), Lalas, Clavijo. Zuid-Korea (5): Kim Yoo Sung, Choi Young II, Ko Jeong-Woon, Shin Hong-Gi, Park Jung-Bae. Zweden (3): Dahlin (2), Schwarz. Zwitserland (4): Herr, Subiat, Knup, Bregy. Na de voorronde worden de gele kaar ten geschrapt. RUSLAND: Tsjarin; Nikiforov, Gor loekovitsj, Koeznetzov en Mostovoj; Tsjlestov, Onopko, Borodjoek (51. Galiamin) en Popov (41. Karpin); Radtsjenko en Salenko. Orlando - De Belgische bondscoach Paul van Himst wijzigt zijn formatie voor het duel met Saudi-Arabië op woensdag waarschijnlijk op twee plaatsen. Een van de afvallers is bekend: Franky Vanderelst. „Hij heeft zich in de hitte tegen de Hollanders bijna doodge vochten," zegt Van Himst. „Hem wil ik sparen." Zeker is ook dat de 'Rode Duivels' het concept met twee spit sen, dat tegen Nederland succesvol was, handhaven. „Saudi-Arabië is een ploeg die we niet mogen onder schatten," benadrukte de bondscoach. Dan Petrescu (links) wordt na zijn treffer geknuffeld door zijn ploeggenoten Gica Popescu (midden) en Florin Raducioiu. foto ap Van onze verslaggever San Francisco - Colombia, door coryfeeën als Pelé en Cruijff getipt als kanshebber op de wereldtitel, is het eer- 'ste land dat naar huis moet. Ondanks de zege in de laatste groepswedstrijd tegen Zwit serland: 2-0. De ontvangst in Bogota zal ijskoud zijn. Colombia sloot in stijl af. De officiële speeltijd was al verstre ken, toen Lozano na een geniale voetbeweging uit een moeilijke hoek scoorde en de vreugde uitte door een bijna perfecte salto. De situatie voor Colombia was moeilijk. Zelfs al zou de ploeg winnen, dan was de derde plaats alleen te bereiken door een ne derlaag van Roemenië. De Oos teuropeanen namen al vroeg de leiding tegen de Verenigde Sta ten. Bondscoach Maturana zei voor aanvang: „Plaatsing hangt niet van onszelf af. Het is als dansen op muziek, die te snel draait. Maar ik wil dat we goed spelen, dat we wakker worden, dat we winnen van Zwitser land." Freddy Rincon: „We voe len de verplichting een positief imago achter te laten." Colombia was beter dan Zwit serland. Uit de harmonica die de voetballers vormen, samen aan vallen, samen verdedigen, dicht bij elkaar blijven, kwam einde lijk aanvaardbare muziek. Nog altijd geen prachtige deuntjes. In navolging van Brazilië vielen de vleugelverdedigers aan over de flanken, verzorgden Valderrama, Carlos Valderrama, de 'Colombiaanse Gullit' legt aan voor een pass met zijn linkervoet. Ciriaco Sforza van Zwitserland kijkt vol bewondering toe. foto ap Rincon en Valencia het brei werk. Eindelijk, bij vlagen, fon kelde Asprilla. Hij, in de voorbe schouwingen de ster van het WK genoemd, pikte de bal op rond het middenveld, liep tegenstan ders voorbij, meldde zich op bei de flanken met zijn prachtige, lange pas. Colombia bleef in een reeks van ruim dertig duels ongeslagen en was na de 5-0 zege op Argentinië in Buenos Aires opeens favoriet voor de wereldtitel. Meestal was het spel mooi om te zien. Snel, een keer raken van de bal, com binerend door het midden, tot diep in het vijandelijke straf schopgebied. „Winnen en slecht spelen interesseert me niet," zei Maturana. „Voetbal moet goed zijn om naar te kijken, het moet esthetisch zijn. Natuurlijk, elke speler krijgt basisinformatie, maar verder is hij vrij zijn eigen strategie te volgen." In de Verenigde Staten, waar de bevestiging zou volgen van al dat fraais, ging vrijwel alles fout. Aanvallers waren niet in vorm of verprutsten kansen, de verdediging was matig. Doelman Cordoba bijvoorbeeld acteert als zijn voorganger Higuita, als een soort libero met handschoenen. Dat wist de Roemeen Hagi, een man met een fantastische trap- techniek. Zijn lob was een hoog tepunt van het toernooi tot nog toe. Met de nederlaag tegen de Oosteuropeanen (3-1) was nog wel te leven, maar het verlies tegen het gastland kwam tot stand op een volledige off-day. Intimidatie Vreemd genoeg was tegen Zwit serland een staaltje intimidatie, een middel dat meer bij Uruguay hoort, nodig om op voorsprong te komen. Valderrama gaf Sfor za een tik in het gezicht, nadat de Zwitser overigens eerst een vuile overtreding had gemaakt op zijn collega nummer-tien. Het spel ging gewoon door, totdat Colombia een vrije trap kreeg. Nota bene Valderrama nam de vrije bal, verdediger Gaviria kopte in, vlak voor rust. In de tweede helft schiepen de Zwit serse supporters behagen in het uitfluiten van Valderrama bij elk balbezit. Een bijna voortdurende motie van wantrouwen, want de 'Witte Gullit' was waarschijnlijk de speler met het meeste balbezit van het toernooi. GROEP A ZWITSERLAND-COLOMBIA 0-2 (0-1) - 45. Gaviria 0-1, 90. Lozano 0-2. Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 70.000. Gele kaarten: Knup, Bregy (Zwi), Valder rama, Gaviria, Alvarez (Col). ZWITSERLAND: Pascolo; Hottiger, Geiger, Herr en Quentin; Ohrel, Sforza, Bregy en Sutter (82. Grassi); Chapuisat en Knup (81. Subiat). COLOMBIA: Cordoba; Herrera, Pe rez, Escobar en Mendoza; Alvarez, Gaviria (79. Lozano), Valderrama en Rincon; Valencia (64. De Avila) en Asprilla. Bolivia (2): Etcheverry, Cristaldo Italië (1): Pagliuca Kameroen (1): Song Roemenië (1): Vladiou Rusland (1) Gorloekovitsj Spanje (1): Nadal 1. Batistuta (Arg), Dahlin (Zwe) 3. 3. Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Hagi, Raducioiu (Roe), Klinsmann (Dui), Knup (Zwi), Romario (Bra), Valencia (Col), Amin (Sau), Canig gia (Arg), Stoitsjkov (Bul) 2. 14. Aldridge, Houghton (Ier), Chaouch (Mar), Al Jaber (Sau), Amokachi, Amunike, Yekini (Nig), Dino Baggio (Ita), Bebeto, Rai, Mar- cio Santos (Bra), Bregy, Sutter, Cha puisat (Zwi), Brolin, Ljung (Zwe), Degryse, Albert (Bel), Siasia, Embe, Omam-Biyik (Kam), Hong Myung- bo, Seo Jung-won (ZKo), Jonk, Tau- ment (Ned), Maradona (Arg), Rekdal (Noo), Salinas (Spa), Salenko (Rus), Stewart, Wynalda (VSt), Lechkov, Borimorov (Bul), Petrescu (Roe), Gaviria, Lozano (Col) 1. Eigen doei: Escobar (Col) 1. De voetballers van de Vere nigde Staten zijn na hun verras sende prestaties in trek bij di verse Europese clubs. Vooral in Duitsland volgen de Bundesliga- clubs de verrichtingen van de Amerikanen, die relatief goed koop zijn, met meer dan normale belangstelling. Opvallendste na men zijn die van Lalas, Meola, Balboa, Harkes, Caligiuri en Stewart, die voor 1,2 miljoen gulden weg mag bij Willem II. De Nigeriaanse fans konden het zaterdag niet verkroppen dat hun ploeg in het duel met Argen tinië bij de rust achterstond met 2-1. De circa 5000 aanhangers scholden scheidsrechter Karls- son en de grensrechters op weg naar de kleedkamer de huid vol. De politie greep daarop in en arresteerde één supporter. De Kameroenese verdediger Song is voor twee wedstrijden geschorst. Zaterdag maakte de strafcommissie van de FIFA be kend dat de verdediger slechts één duel hoefde toe te kijken. Zondag kwam de wereldvoetbal bond terug op dat besluit. Er was een foutje gemaakt. Song kreeg vrijdag in de wedstrijd tegen Brazilië rood. Vanwege het incasseren van hun tweede gele kaart moeten de volgende spelers de laatste groepswedstrijd toekijken: Cristaldo (Bol), Gorlukovitsj (Rus), Baldivieso (Bol), Irwin (Ier), Phelan (Ier), Haaland (Noo), Dahlin (Zwe). Marokko treurt na de neder laag tegen Saudi-Arabië. Pu bliek en pers steken de beschul digende vinger uit naar de voet balbond en bondscoach Blinda. 'Dag kalveren, koeien en scha pen', kopt de krant L'Opinion. „In de 28 maanden dat de bond het gezicht van het Marokkaanse voetbal was, is het doodziek ge worden. De geschiedenis en de bevolking van Marokko zal hen dat nooit vergeven." Minstens totdat de Amerika nen zijn uitgeschakeld leidt Paul Harris een kluizenaarsbestaan. De 59-jarige inwoner van Man hattan Beach, een wijk van Los Angeles, heeft zich teruggetrok- WorldCup USA 94 ken in een kamer van zijn wo ning. Kijkt naar iedere WK- wedstrijd en imiteert bij doel punten Zuidamerikaanse repor ters door te schreeuwen: „Gooooooooool." De buren zijn inmiddels gewend aan de frat sen. Zijn echtgenote ook. Op zijn tijd brengt zij hem eten. „Ik heb een telefoon, slaapzak en een groot beeldscherm. Ik kom mijn tijd wel door." De Duitse Bundesligaclub MSV Duisburg heeft de Zweedse international Roger Ljung (28) voor twee jaar gecontracteerd. MSV Duisburg betaalt aan Gala- tasaray een transfersom van ruim 1 miljoen gulden. Dat politiek en sport nauw met elkaar zijn verbonden blijkt in Bangkok, waar de oppositie van de huidige regering een mo tie van wantrouwen heeft ver schoven tot na de WK-finale in Los Angeles. Niemand heeft eni ge interesse in politieke zaken. Liefst 213 voetbalfans hebben zich voor, tijdens en na de wed strijd Mexico-Ierland in Orlando onder medische begeleiding moeten stellen. Acht van hen moesten naar het ziekenhuis. Ze waren slachtoffer van de enorme hitte en de hoge luchtvochtig- heidsgraad in de Citrus Bowl, waar het op het veld 43 graden was. Roemenië is door de FIFA op de vingers getikt. De Oosteuro peanen slaan geregeld een pers conferentie over, laten journalis ten niet toe tot hun trainings kamp en het spelershotel is ver boden terrein voor verslagge vers. Dat is tegen de afspraak met de FIFA. „We hebben de Roemenen mondeling al een paar keer gewaarschuwd, maar dat hielp niet. Nu hebben we het ze schriftelijk medegedeeld," al dus FIFA-woordvoerder Keith Cooper. De Colombiaanse stervoetbal ler Faustino Asprilla overweegt na het voor Colombia desastreus verlopen WK te stoppen als in ternational. Bovendien wil de spits weg bij zijn huidige club Parma. Inter Milan heeft zijn voorkeur als nieuwe werkgever. De Boliviaanse bondscoach Xabier Azkargorta heeft zorgen. Zijn ploeg telt voor de beslissen de wedstrijd van vandaag tegen Spanje acht 'twijfelgevallen'. Behalve over de twee geschorste spelers Baldivieso en Cristaldo kan 'De Snor' waarschijnlijk niet beschikken over Ramallo, Sanchez, Borja, Soria, Quinteros en Sandy. De Belgische voetballers zijn het zat om de overige wedstrij den van het WK te missen. Daar om hebben ze voor 360 gulden een schotelantenne gekocht, waarmee de sportzender ESPN ontvangen kan worden. Dat ka naal zendt immers alle duels uit. De schotel is geplaatst op het dak van het hotel in Daytona Beach waar de Belgen verblij ven. Een Ierse voetbalfan moet zijn leven lang Mexicaans bier drin ken. Het gevolg van een wedden schap. De Ier had met een stel vrienden gewed dat Ierland van Mexico zou winnen. De Ieren verloren. De supporter mag nooit meer zijn geliefde Guiness drinken. Roger Milla heeft zijn ploeg genoten opgeroepen de neder laag tegen Brazilië (3-0) te ver geten en zich te concentreren op de wedstrijd morgen tegen Rus land. „Verliezen van Brazilië is geen schande. Het is de topfavo riet. We moeten nu alles in het werk stellen de achtste finales te bereiken." De voetbalkoorts lijkt nu ook de Verenigde Staten te hebben aangestoken. De toonaangeven de krant Los Angeles Times heeft zondag een tien pagina's tellende bijlage aan het WK be steed. Daarin staan 'feiten, raad sels en alles over de spelers', zoals de cover vermeldt. 'Lees het en geef het door aan uw kinderen', adviseert het dagblad. WorldCup USA 94 »J»_ |f, SPORT-B1 Feestende Belgen gearresteerd Brussel - De Belgische politie heeft in de nacht van zaterdag zondag 26 mensen gearresteerd na afloop van de door met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Nederland. Twintig mensen werden in Brussel opgepakt wegens vernieljJ gen en vechtpartijen. In Antwerpen werden zes feestvierders ti afkoeling opgesloten. Doelman Bell heeft er genoeg van San Francisco - Joseph-Antoine Bell, de bijna 40-jarige doel, van Kameroen, heeft een punt gezet achter zijn interlaces rière. De keeper van de.Ontembare Leeuwen kondigde zaterds zijn onmiddellijke afscheid aan. Als reden gaf Bell op dat alle problemen - vooral de financiële - rond de ploeg zat is. Bt kreeg onder meer het verwijt de kwade genius te zijn achter#» financiële geschil. WK-pesterijen op muren Belfast Londen - De nederlaag van het Ierse elftal tijdens de WK heel geleid tot provocerende muurschilderingen in Noord-Ierla® Rond Shankill Road, de hoofdstraat van protestants Belf; staat in grote letters te lezen: 'VIVA MEXICO: L Garcia 2.j Huurlingen 1'. Met deze pesterij willen loyalistische geest, benadrukken dat veel spelers van het Ierse elftal in Engelan] zijn geboren en dus niet echt Iers zouden zijn. Tijdens de eerste wedstrijd van Ierland, tegen Italië, werden» katholieken doodgeschoten in het dorpje Loughinisland een protestants moordcommando. De willekeurig uitgekoa slachtoffers zaten in een pub naar de wedstrijd te kijken. Fanatieke Orangisten (loyalisten die nog steeds de overwinninj vieren van de protestantse koning Willem III van Oranje op di afgezette katholieke koning James II in de Slag bij de Boy® 11-12 juli 1690) zouden omwille van symboliek niets liever zie# dan dat de Ieren straks worden uitgeschakeld door het Oranji van Dick Advocaat. Maar afgezien van de ziekelijke emoties onder extremisten staai de meeste Ieren, Noordieren, Engelsen, Schotten en Welshmei) toch achter de dappere Charl ton-Brigade die immers als enig de Britse voetbalstijl vertegenwoordigt. Bij onverhoopte ui'.-J schakeling van het team is Brazilië de algemeen aanvaard^ tweede keus. Ieren annexeren café's in Orlando Orlando - Ierse supporters hebben het afgelopen weekeindt twee cafés in het centrum van Orlando 'geannexeerd'. Toeiidt eigenaren van de kroegen tegen sluitingstijd, 's nachts om twe uur, weigerden nog langer bier te tappen, werden zij en heil bedienend personeel door de Ieren gewoon buiten de deur gezet Ierse supporters namen plaats achter de tap, waarna het bier] gewoon gratis rond ging. Pas na tussenkomst van de politie konden de rechtmatige eigenaren na ruim een half uur etablissement weer overnemen. De politie kon de grap overigei wel waarderen. Slechts één Ier maakte het te bont en werd] gearresteerd. Charlton verbannen en beboet Dallas - De Ierse bondscoach Jack Charlton dient bij de laatste groepswedstrijd, morgen in New York tegen Noorwegen, tribune plaats te nemen. Bovendien moet de kleurrijke trainer een boete van ruim 25.000 gulden betalen. De tuchtcommissie van de FIFA strafte de Engelse oud-international wegens wangedrag tijdens de wedstrijd tegen Mexico (1-2). Dat de na bestudering van video-beelden van dat duel. Volgens de FIFA heeft Charlton langs de lijn de grensrechteren de scheidsrechter veelvuldig beledigd. De tuchtcommissie noem de het optreden van de Ierse volksheld 'onsportief'. Om dezelfde reden kreeg ook het bestuur van de Ierse voetbalbond een boete van zo'n 28.000 gulden. Gewonden na zege Mexico Mexico City - Twintig burgers en 17 politieagenten zijn vrijdag in Mexico City gewond geraakt bij rellen na de overwinning van 2-1 die Mexico in Orlando boekte tegen Ierland. In de Mexicaanse hoofdstad kwam het direct na het einde van het duel tot een confrontatie tussen politie en uitzinnige voetbalfans, hoofdzakelijk jongeren. De supporters bekoge de ordebewaarders met stenen en flessen en belaagden ze stokken. De politie gebruikte de wapenstok. Er werd niet geschoten. In Los Angeles zijn na Mexico-Ierland de eerste WK-rellen uitgebroken. Ruim 5000 Mexicaanse supporters trokken door ie stad en gooiden stenen en flessen naar de politie. Die arresteerde een 18-jarige Mexicaan. „De situatie dreigde uit de hand te lopen," zei een politiewoord voerder. „De fans gooiden winkelruiten in en onze mensen stonden anderhalf uur bloot aan een regen van stenen en flessen." In de directe omgeving van Los Angeles leven meer dan twee miljoen Mexicanen. Ze vormen de grootste populatie niet-blan- ke Amerikanen in de Californische metropool. Alleen in Mexico- Stad wonen meer Mexicanen. '„-ruim 20.000 Oranje-fans r. je 62.387 toeschouwers r lerden met meer nuchterhe Vijftienduizend Belgen haalc „gelucht adem. De schijn hl /Vaat en Israel bedrog. V hebben hier geen grein Luk gehad:" stelde Advoc; ,Ler diep ontgoocheld vast. Vr een standaardsituatie. hadden het nog zo aangegev L is een vaststelling van r Herwijten doe ik alleen binne jkamers," zuchtte de bondsco; 'vervolgens toen het beslissei j doelpunt ter sprake kwam. 1 L Saudi-Arabië raakte Ora (achter na een verzilverde v L0p, maar vond het nog Harde kritiek Cruijff op Oranje Barcelona - Johan Cruijff heeft in een commentaar in de Spaanse krant 'El Periodico' hard uitgehaald naar het Neder lands elftal. „De angst en de twijfel die men reeds vóór het WK had wat betreft het Nederlands elftal, zijn na de eerste twee wedstrijden bevestigd. Tegen Saudi-Arabië leed het elftal reeds. Tegen België werden de grote feilen duidelijk." De Nederlandse trainer van Barcelona, die lange tijd in beeld was als coach van het Nederland elftal tijdens het WK, ma® harde verwijten richting Rijkaard, Wouters en Bergkamp. Hij vindt dat zij hun verantwoordelijkheden ontlopen. „Wanneer geen spelers op het veld staan die bereid zijn de verantwoorde lijkheid te dragen, dan wordt het erg moeilijk een ronde verder te komen," aldus Cruijff. Orlando - De zesde jaardag van Oranjes n historische Europese v I balkampioenschap ,._8 draaide zaterdag jder de zon van Orlandc 5 op een bonte reünie ihet supportersleg jmaar eindigde met I zware kater. !0p de dag af zes jaa dato zakte het Nederk I elftal in de hiërarchie 'de internationale voet wereld weg als een mo WK-deelnemer, die spraken op de wereld wel kan vergeten. 'De 1-0 nederlaag tegen Bel de tweede ronde van WK- ■F betekent nog lang geei schakeling. Uit de poule verder Saudi-Arabië en M ko promoveren mogelijk ploegen naar de laatste ze Wel bevestigde het verlies i hoge notering van Oranje bookmakers, als vijfde, brek aan kennis bij de Am men gebaseerd moet zijn. Op het WK van 1990 en h van 1992 struikelde Ned< nog over de latere kampii respectievelijk Duitsland [jiwmarken. Bij de nederla t'gen België, dat hand in ha j volkslied verwerkte, sne I Oranje voornamelijk doi brek aan daadkracht i botste het ook nadrukke! Michel Preud'homme, ven .lijk de beste keeper van he De Belgische doelman, zijn 35e nog een driejari 'tract bij Benfica heeft gel .ontmantelde de projectiel Ronald Koeman uit vrije ■pen en verijdelde met zij visarmen doelpunten van 'Rijkaard en Dennis Bei 'toen het in het eerste uur '0-0 bleef. Daarmee 'Preud'homme zijn ploeg .vertrouwen dat België d behield voor even gevaarl 'ties. De beste daarvan sj na gebrek aan lef bij D< jvlak voor de rust door [buitenspel van Scifo. Na jfer van verdediger Phili; bert, geholpen door ee fortuin, wilde België v; Jj jwijken meer weten. GROEP A Uitslagen: Verenigde Staten-Roe- menië 0-1, Zwitserland-Colombia 0-2. Eindstand Roemenië 3 2 0 1 6 5-5 Zwitserland 3 1114 5-4 Verenigde Staten 3 1114 3-3 Colombia 3 1 0 2 3 4-5 Roemenië en Zwitserland geplaatst voor achtste finales. GROEP B Uitslag: Zweden-Rusland 1-3. Stand Brazilië 2 2 0 0 6 5-0 Zweden 2 1 1 0 4 5-3 Kameroen 2 0 111 2-5 Rusland 2 0 0 2 0 1-5 Programma 28/6: Brazilië - Zweden Rusland - Kameroen. GROEP C Stand Duitsland 2 1 1 0 4 2-1 Spanje 2 0 2 0 2 3-3 Zuid-Korea 2 0 2 0 2 2-2 2-1, Bolivia 2 0 11 1 M Programma: maandag 27 junl: via - Spanje, Duitsland - Zuid-& rea. GROEPD Uitslagen: Argentinië-Nigeria Bulgarije-Griekenland 4-0. Stand Argentinië 2 2 0 0 6 6- Nigeria 2 10 13 4- Bulgarije 2 1 0 1 3 Griekenland 2 0 0 2 0 0- Programma: donderdag 30 Jf Griekenland - Nigeria, Argentmi Bulgarije. GROEP E Stand n j Mexico 2 1 0 1 3 Ierland 2 1 0 2 3 - ïtaiië 2 1 0 1 3 ;j Noorwegen 2 10 1.3 Programma: dinsdag 28 juni: i land - Noorwegen, Italië - Mexic Voor stand groep F zie sport Lotto 25. 2-3- 17- 18-26-33. Reservegetal; 29. Cijferspel: 958706. Belgische lotto. 13-16-19-21-31-38. Reservegetal; 24. Joker: 8412Ï43. Duitse lotto. 1 -2- 1029-30-35. Reservegetal: 14. Supergetal: 7. Spiel 77: 4743921. Super 6: 388458. (Onder voorbehoud) Tam getik he Belgische strijdbaar! koppeld aan de grand Spelmaker Enzo Scifo e slepenheid van Franky pist, won het daarmee Jamme getik bij Oranje pst liet Nederland, met yelder Rob Witschge v, waller Ronald de Boer, aeu zien. Maar een ko] I New Jersey - Bon I Abdellah Blinda van 1 jko hgt opnieuw midd vuurlinie. Na het ong '1-0 verlies tegen de 1 i Orlando oogstte hij voor het verfrissen! L valsspel. paterdagmiddag was jL'ants Stadium van N wet mikpunt van feil 'Wider andere van eige jrikele wijzigingen ii ,s>sopstelling pakten zt Ult, dat Marokko met 1 Van Saudi-Arabië. AU '°P Nederland kan het jje Verenigde Staten n 'Ken. :aanse bon het WK hem door Goethals niet zeggi als Hadji de bas: -—■laag in ook niet aa >;he Marokk; ,vlak voor i t .stemmen op Raymond gen vvilde ri] spelers at a°ui buiten Feet de ne sche derby ui een ae D< nederiaag

de Stem | 1994 | | pagina 12