DE STEM Tweespalt in Belgische WK-ploeg ranje wil meer geven P2-zanger Bono én Corry Konings in Oranjedorp jan"Dorst Chrysler Irich van Gobbel in trainingspartij bij reserves Eén supporter in cel, drie teruggestuurd DE CITROEN ZX BREAK V.A. 31.560 - Gomez terug naar huis Toernooi Baresi voorbij er i j en flALlTEITLEASEN? hSLER LEASEN! WorldCup USA 94 Mare Degryse vraagt coach Van Himst tevergeefs om aanvallend voethal B M: Braziliaan leidt Nederland-België TELEVISIE ^inuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 I Soort a Beach-De Belgische kploeg, die vandaag bij W aantreedt tegen Ne- L, zit niet langer op één liferc Degrvse stapte naar Loach Paul van Himst Lt verzoek tegen Oranje "deaanval te kiezen. Hij /nul op het rekest. „Maar pi mijn stem laten horen," IjfAnderlecht-vedette. vvas eindelijk van het Ljgende voetbal af," aldus Lse. „In de voorbereiding op Eïen in de eerste helft tegen |jj;o speelden we met drie [oilers leuk voetbal. Ik vind [[ft zo moet blijven. Ook te- ISederland. We moeten Oran- jten op zijn zwakste punt. Is de verdediging de achilleshiel van de Nederlandse ploeg? „Op die vraag geef ik geen antwoord," zei Degryse. Maar hij knikte wel instemmend. Degryse werd bijgevallen door Luc Nilis. De toekomstige PSV'er zit vandaag op de reservebank, want Van Himst wil niet meer dan twee aanvallers opstellen. Weber en Degryse zijn eerste keus. Nilis voelt zich niet meer op zijn gemak in het Belgische sfeer tje van bekrompenheid en voor zichtigheid. Vandaar ook zijn vlucht naar Eindhoven. „Als ik me in België op mijn gemak had gevoeld, zou ik mijn contract bij Anderlecht wel hebben uitge diend. Ik moest nog een jaar," zei hij. Verder wilde Nilis niets kwijt. „Moet ik het dan uitteke nen?", zei hij. „Daar voel ik niets voor." Met het naderen van het cruciale WK-duel wordt Paul van Himst steeds meer gespan nen. De laatste persconferentie van de Belgische ploeg voor het treffen met Oranje draaide zelfs uit op een farce. Op de vraag WorldCup USA 94 Door Bert Willemsen waarom België gisteren zijn laat ste training achter gesloten deu ren hield, kwam Van Himst met het antwoord: „Daarom." Hij probeerde zoveel mogelijk ver stoppertje te spelen en zette zich enkele keren af tegen Nederland. „Het is een goede ploeg," zei hij. „Ik heb in de krant gelezen dat Oranje denkt de finale te halen. Zo'n uitspraak moeten ze waar maken. Mijn ploeg zie ik niet zo ver komen." Vanwaar die be scheiden houding? Van Himst: „Laten we het er maar op houden dat Nederland en Brazilië in de finale komen. Er mogen slechts twee ploegen de eindstrijd spe len, dus is er geen plaats meer voor België." De Belgische bond scoach nam ook zijn Nederlandse collega Advocaat op de korrel: „Ik ben niet zo naïef om slechts drie verdedigers op te stellen." Van Himst gedroeg zich als moe der van de porceleinkast. „We zullen ons aanpassen aan het spel van Nederland. Anders zie ik het niet zitten. Onze aanvallers heb ben niet genoeg kracht om mee te verdedigen. Vrijwel alle ploegen spelen met twee spitsen of ander halve spits," verdedigde hij zich. Een Belgische journalist had de euvele moed op te merken dat de nationale ploeg met een verge lijkbare tactiek vorig jaar be paald niet had kunnen impone ren in een kwalificatiewedstrijd tegen Roemenië. „Wie zegt dat we zo spelen?," beet Van Himst hem toe. „Als we al bij voorbaat veroordeeld worden...." ZATERDAG.25 JUNI 1994 DEEL j- - jm tiïïsi llando - Dick Advocaat, de bondscoach van Oranje, t voor het WK-duel met België naast de wissel Tau- Int voor Overmars wellicht nog een mutatie in petto. Iet kan wel eens zo zijn dat we de ploeg op twee posities Jsselen," zei Advocaat gisteren na de training op het iïersiteitscomplex in Orlando. Boer op te vangen. Albert krijgt met Bergkamp te maken. Franky van der Eist speelt voor de verde diging, Staelens zal wel op rechts komen, Scifo vanaf de linker kant. Dan blijven verder Degryse en Weber over," voorspelde Ad vocaat. Water Honderden liters mineraal- en energiedrank zijn voor Oranje naar de Verenigde Staten ver voerd. Vandaag gaat er opnieuw zeker tachtig liter doorheen. An derhalve liter mineraaldrank bij het ontbijt, daarna vijftig liter energiedrank langs drie kanten van het veld waar het Nederlands voetbalelftal vandaag, op het heetst van de dag in Florida, te gen België speelt. „Bij het ontbijt moeten ze zich met anderhalve liter mineraal- drank laden. Bij de wedstrijd. Twee, drie liter energiedrank de man voor alle spelers. Die gaan schoon op", zegt Fnts Kessel, de KNVB-arts die Oranje al meer dan twintig jaar lang begeleidt. Om acht uur vanmorgen Ameri kaanse tijd, wanneer het in Ne derland twee uur 's middags is, moet Oranje al aan de drank. De twee spelers die zich na de wed strijd tegen België voor de do pingcontrole moeten melden, zullen moeiteloos hun verplich- wat broedt mogelijk op het jilen van Ulrich van Gobbel ifeen middenvelder: bijvoor- iiRob Witschge op links zo- Jan Wouters vanaf rechts kan lauwerde Belgische spelma- :Enzo Scifo. t Gobbel maakte gistermid- tijdens het gebruikelijke on- dinge trainingspartijtje geen uit van de A-keus. Frank aard speelde in de rechterzo- :m de defensie. li we van plan zijn, was hier uit af te leiden. Een feit is we te weinig baiafpakkers )en. Dat is een mankement in rploeg. Daarom zou het kun- iat ik op twee posities wis- 'zei Advocaat slechts, sr de opstelling van Oranje ide Advocaat verder niets zeg- t Wel sprak hij zijn verwach- uit over de speelwijze van ië. „Ik ga er vanuit dat Em- B in de ploeg komt om op te spelen, dat Smidts links- (tk wordt omdat hij defensief 'sterkste is daar. De Wolf is li- Grün komt in het centrum p de verdediging om Ronald de rfcicli van Gobbel lest zijn dorst tijdens de training. De verdedi- J ut Breda wordt vanavond tegen de Belgen mogelijk opgeof- wdat bondscoach Advocaat een linker middenvelder kan in- Van Gobbels Feyenoord-maatje Rob Witschge. foto anp tingen kunnen voldoen. Het is nog altijd zo heet in Orlan do, de luchtvochtigheid zo hoog dat aan de door Kessel uitgestip pelde medische marsroute niet wordt getornd. „Nergens anders op het WK zijn de omstandighe den zo lastig als in Orlando," houdt bondscoach Dick Advo caat vol. Daarmee rekening hou dend werkte Advocaat geduren de de gehele WK-voorbereiding aan een zuiniger, minder slopen de speelwijze. De ervaringen in het eerste WK-duel, afgelopen maandag tegen Saudi-Arabië, hebben bij de spelers tot andere inzichten geleid. „Ik heb me ge baseerd op wat ik weet uit mijn eigen carrière als speler in de Verenigde Staten en op wat ik hier gezien heb bij toernooien in Miami en .vorig jaar bij de US Cup. Daar werd vrijwel steeds in een laag tempo gespeeld. Uit voorzorg, om later in de wed strijd niet in de problemen te ko men. Nu zie ik inderdaad wed strijden in een veel hoger tempo. Maar of dat ook zo in Orlando kan, moet ik nog zien," aldus Ad vocaat, die al geruime tijd gele den broedde op aanpassingen van de speelstijl om tot energie besparing te kunnen komen. Vanuit de spelersgroep is al aan gedrongen op een hoger tempo en meer ruimte voor de maandag vaak terugzakkende vleugelspe lers waardoor Oranje offensiever beter uit de verf denkt te kunnen komen. Donderdagavond bogen coaches en spelers daarover het hoofd. „Willen we hier succes boeken dan zullen we feller en fanatieker moeten spelen. Bijna alle ploegen gaan hier als gekken tekeer en houden het vol. Wij zul len ook honderd procent voluit moeten gaan om op dit toernooi iets te kunnen bereiken," vindt Ronald Koeman. „Ik ben toch benieuwd of alle ploegen dat volhouden," stelt Jan Wouters daar tegenover. „Het WK duurt vier weken. Ik kan me niet voorstellen dat je zo nog drie weken door kunt blijven gaan. Vroeg of laat zal iemand tol moe ten betalen in deze hitte," voegt Wouters daaraan toe. Hoewel het zo beladen gemaakte duel met België nog geen direct beslissend karakter zal dragen, krijgt Oran je vandaag de opdracht van meet af aan steviger gas te geven dan tegen Saudi-Arabië. Wouters: „We moeten van aanvang aan vooral agressiever spelen en niet zo ver terugzakken als tegen Saudi-Arabië. Die fout mogen we niet meer maken, hoe lastig het ook zal worden in deze hitte. Je kunt wel proberen er mee om te kunnen gaan, maar het blijven abnormale omstandigheden. Bij elke stap heb je het constante ge voel dat je ergens over heen moet stappen wat anders automatisch gaat. Het is soms echt lijden hoor." VERMOEDELIJKE OPSTELLINGEN NEDERLAND: De Goey (Feyenoord); Rijkaard (Ajax), Ronald Koeman (FC Barcelona), Frank de Boer (Ajax); Wou ters (PSV), Jonk (Inter Milaan), Witsch ge (Feyenoord); Taument (Feyenoord), Bergkamp (Inter Milaan), Ronald de Boer (Ajax), Roy (Foggia). BELGIE: Preud'homme (KV Meche- len); Staelens (Club Brugge), Grün (Parma), De Wolf (Anderlecht), Albert (Anderlecht), Smits (Antwerp); Em mers (Anderlecht), Van der Eist (Club Brugge), Degryse (Anderlecht), Scifo (Monaco); Weber (Cercle Brugge). Los Angeles - Gabriel Gomez is na de nederlaag van Colombia te gen de Verenigde Staten (1-2) terug naar huis gegaan. De 33-jari- ge middenvelder wilde zijn familie in Medellin niet langer alleen laten. Gomez ontving vlak voor de tweede wedstrijd via het informatie systeem van het spelershotel een doodsbedreiging van een onbe kende Colombiaanse terreurgroep. Hetzelfde overkwam bonds coach Maturana. Indien Gomez tegen het gastland zou spelen, zouden de woningen van het duo in Colombia worden opgeblazen. Maturana zwichtte met grote tegenzin voor het dreigement en stelde Gaviria op. I® onze verslaggever PMo - Het Oranjedorp in Orlan- 's aarzelend op gang gekomen. duizend supporters von- L 5>onderdag op de openings- IJtrn 5 we§ naar Dutch Oran- ffi j §e' waar het legioen de ko- P Me dagen wordt getrakteerd op 11 "an muzikale hoogstandjes. «"gekend initiatief," zei KNVB- SMidsman Will van Rhee kort «Hat burgemeester Glenda Hood het Jedorp officieel opende, „Het is iul 1 de supporters een eigen plek W® waar ze kunnen eten, drinken, jfjm®iek luisteren, maar vooral 'Aan6 n' ^an er hee' gezellig worden. I Mes is gedacht. Zelfs aan tal van veiligheidsaspecten, want er loopt vol doende bewakingspersoneel rond." Het Oranjedorp is een initatief van vier slimme zakenlieden. Hun woordvoerder Joop Lever: „We wilden wat doen voor de gewone supporter. De bobo's en de sponsors krijgen hun natje en droogje toch wel. Dit is echt voor de ware lief hebbers van het Nederlands elftal. Voor de fans die overal ter wereld Oranje achterna reizen." Het Oranjedorp is zeven dagen van vier uur 's middags tot twee uur 's nachts open. Daags na de wedstrijd volgende week woensdag tegen Marokko wordt het dorp ontruimd. Lever: „We zijn vijf maanden bezig geweest met de organi satie. In Amerika heb je voor alles een vergunning nodig. We hebben inmiddels meer dan een half miljoen gulden geïn vesteerd. Het wordt natuurlijk span nend of we al dat geld er weer uithalen. We hebben 25.000 bezoekers nodig om ongeveer quitte te draaien." Lever twijfelt niet aan het succes van het Oranjedorp. „Als je ziet wat er nu rondloopt dan kan het eigenlijk al niet meer stuk. Vergeet niet dat deze suppor ters bijna allemaal net aangekomen zijn. Pas na vandaag moet het echt gaan lopen." De Ierse dag moet het absolute hoogte punt worden van het Oranjedorp. De or ganisatie gokt op een vol huis, met bijna vijftienduizend supporters. Lever re kent er vast op dat ook bondscoach Jac- ky Charlton na de wedstrijd tegen NIEUW Mexico met zijn mannen even komt. Daarnaast heeft hij enkele topar tiesten vast kunnen leggen, zoals Bob Geldof van de Boomtown Rats en de groep Hot House Flowers. „Er komen echter meer muzikale top pers," zegt Lever. „Drie leden van de groep U2, onder wie leadzanger Bono hebben toegezegd naar het dorp te ko men. We hopen natuurlijk dat die man nen spontaan het podium opklimmen om een nummertje te spelen. Dat is al min of meer afgesproken. Ook meervoudig songfestivalwinnaar Johnny Logan komt. Het wordt dus een groot feest." Tegenover die grote namen steken de Nederlandse artiesten een beetje schril af. Corry Konings, De Deurzakkers, (ADVERTENTIE) Arie Ribbens en De Havenzangers zijn de bekendste muzikanten die optreden. Onzeker is nog of ook het Nederlands elftal een bezoek zal brengen aan het Oranjedorp. Will van Rhee: „Dat zal een beetje van de spelersvrouwen afhangen. Ik heb de organisatie al de tip gegeven dat-ze er verstandig aan doen de vrou wen uit te nodigen. Dan heb je best kans dat de spelers op hun vrije dag even mee gaan. Voor de supporters zou dat na tuurlijk wel leuk zijn." Zo'n geste van de Oranjeklanten zou in derdaad wel worden gewaardeerd door het legioen. Dat ging donderdag al uit de bol toen oud-doelman Hans van Breukelen even aanwipte in het Oranje dorp. Van Breukelen kreeg een staande ovatie. WorldCup USA 94 KORTj^P Vertrouwen in Oranje blijft Het vertrouwen in Oranje is ongeschonden. Althans dat blijkt uit een steekproef onder 2340 personen van 16 jaar en ouder. Volgens de telefonische peilingen van Trendbox blijkt dat 74 procent het Nederlands elftal in de halve fina les verwacht. Brazilië verovert de wereldtitel, denkt 41 procent van de ondervraagden, 33 pro cent geeft 'onze jongens' de beste kans. Duitsland heeft het vertrouwen van 11 procent. Twintig procent van de Nederlandse bevolking I van zestien jaar en ouder, ongeveer 2,2 miljoen personen, speelt mee in een WK-pool. De gemid delde inzet bedroeg f 37,22. Ruw geschat is voor 82 miljoen gulden gewed. Belastingvrij. Voor de 15.000 Nederlandse supporters in Or lando wordt het bezoek aan Florida voor enkele honderden een ware beproeving. 'The longest day' wordt de missie genoemd voor degenen die afgelopen nacht om half vier van Schiphoi wegvlogen. Vanmiddag om half twee Nederlandse tijd landt het gezelschap in Orlando. Vijf uur later begint de wedstrijd tussen Nederland en België. Ruim ïVi uur na afloop vertrekt het vliegtuig alweer weg. Morgenvroeg om acht uur worden de fans op Schiphol terugverwacht. WorldCup USA 94 Orlando (anp) - De politie in Orlando heeft vrijdag op de lucht haven één Nederlandse supporter uit Pijnacker aangehouden. Op het vliegveld van Detroit hebben opnieuw drie Oranje-fans geen toestemming gekregen de Verenigde Staten binnen te ko men. Zij werden op het vliegtuig terug naar Nederland gezet. De supporter die in Orlando werd aangehouden, maakte bij aankomst op de luchthaven eerst problemen bij de douaneformali teiten en duwde daarna een poli tieman omver. De man werd ver volgens gearresteerd en achter slot en grendel gezet. Het is nog onduidelijk welke straf de man krijgt. De Nederlandse politiede- legatie in Orlando houdt er reke ning mee dat hij het land wordt uitgezet. Het drietal supporters dat in De troit werd teruggestuurd naar Nederland, maakte zich schuldig aan wangedrag. Eerder al kreeg een groep van negentien Oranje fans geen toestemming in Detroit de Verenigde Staten binnen te komen, omdat twaalf van hen in aanraking zijn geweest met justi tie. In Detroit komen vooral suppor ters aan die zelf hun (goedkope re) reis naar de Verenigde Staten hebben geregeld. De meesten hebben wel kaartjes voor de wedstrijden van het Ne derlands elftal, maar nog geen hotelaccommodatie. Vrijwel alle georganiseerde reizen vliegen di rect op Orlando, waar gisteren ruim vijfduizend Oranje-fans ar riveerden. In totaal zitten volgens schattin gen van de politie zaterdag mini maal vijftienduizend Hollanders op de tribune bij Nederland-Bel- gië. Spelers van het Nederlands elftal sjouwen het doel naar de goede plaats tjdens de training van gistermiddag. Van links naar rechts: Valckx, Blind, Koeman, Rijkaard, Winter en Roy. foto anp New York - Het WK is voor Fran co Baresi voorbij. De aanvoerder van het Italiaanse elftal heeft zijn meniscus in de rechterknie be schadigd. Dat bleek na een on derzoek in het Lennox Hill-zie- kenhuis te New York. De 34-jarige libero raakte don derdag tijdens het duel tegen Noorwegen (1-0) drie minuten na rust geblesseerd. Baresi, die aan zijn vierde WK-toernooi bezig was, gaat zaterdag 25 juni onder het mes. „Het is een harde slag," zei bond scoach Sacchi. „Zijn routine en klasse zijn niet te vervangen." Costacurta neemt aanstaande dinsdag de rol van Baresi over in de laatste en beslissende wed strijd in Groep E tegen Mexico. Het is nog niet bekend of links achter Paolo Maldini, die tegen Noorwegen een enkelblessure opliep, wel fit is voor dinsdag. M M Franco Baresi foto epa Van onze verslaggever Orlando - Scheidsrechter bij het WK-duel Nederland-Bel gië is de Braziliaan Renato Marsiglia, een 43-jarige sys teemanalist uit Rio Grande Do Sul. Marsiglia heeft twee pas A-inter lands op zijn naam staan. In no vember 1992 leidde hij de vriend schappelijke interland Argenti- nië-Polen en in augustus vorig jaar was hij scheidsrechter bij de WK-kwalificatiewedstrijd Co lombia-Paraguay. Bij de laatste schifting in februari werd Mar siglia verkozen boven zijn land genoot Marcio Rezende, die ook in de voorlopige selectie van WK- scheidsrechters was opgenomen. Marsiglia kan de spelers van Ne derland en Belgie toespreken in het Spaans en Engels. Zijn landgenoot Alves is samen met de Pool Listkiewicz grens rechter. Reserve-scheidsrechter is de Zwitser Rothlisberger, die van het viertal over veruit de meeste ervaring beschikt. De Peruviaan Tejada Noriega fluit de laatste groepswedstrijd van het Nederlands elftal, tegen Marokko. Het duel vindt op 29 juni in de Citrus Bowl in Orlando plaats. WorldCup USA 94 m ZATERDAG 25 JUNI 07.00-14.00: BRT 1/2: Ochtendjournaal (elk half uur). 07.00: Eurosport: WK-nieuws. 09.00: Eurosport- Hoogtepunten WK. 12.30: Eurosport; Overzicht WK. 12.40: Nederland 1: Mexico-Ierland of Brazilië-Kameroen (herhaling). 14.18: Nederland 1: Zweden-Rusland (herhaling). 17.45: Nederland 3. Voorbeschouwing Belgiè-Nederland. 18.00: BRT 2: België-Nederland, voor beschouwing en wedstrijd. 18.25: Nederland 3: België-Nederland. 18.25: Eurosport: Marokko-Saudi- v Arabië. 20.15: Eurosport: samenvatting België- Nederland. 20.20: BRT 2: samenvatting Marokko- Saudi-Arabië. 20.30: Nederland 3. samenvatting Ma. rokko-Saudi-Arabië. 21.25: Nederland 3 WK-journaal. 21.55: alle zenders: Argentinië-Nigeria. 22.30: BRT 1: Good morning Belgium. 00.00: Eurosport: Hoogtepunten WK. 01.15-03.15: Eurosport: Hoogtepunten WK. ZONDAG 26 JUNI 07.00-14.00: BRT 1/2: Ochtendjournaal (elk half uur). 07.00: Eurosport: WK-nieuws. 09.00: Eurosport: Hoogtepunten WK. 12.30: Eurosport: Overzicht WK. 12.55: Nederland 3: België-Nederland (herhaling). 18.00: Eurosport- Hoogtepunten WK. 18.20: alle zenders: Bulgarije-Grieken land. 21.00: Eurosport. Hoogtepunten WK. 21.30: Nederland 3. WK-journaal 21.55: Nederland 3: Zwitserland-Co lombia. 21.55: BRT 2. Zwitserland-Colombia of Verenigde Staten-Roemenië 23.20: BRT I' Good morning Belgium. 00.10: Nederland 3: Verenigde Staten- Roemenië. 00.30: Eurosport: Zwitserland-Colom bia/Verenigde Staten-Roemenïe.

de Stem | 1994 | | pagina 9