kort Economie trekt weer aan' Rendement: 13,9% Belasting: 0,0% 06-8822 jegemann ziet voorlopig af van obligatielening van 150 miljoen )e Nederlandsche Bank constateert lichte economische groei Handel in internationale 'telefoontikken' aan tralies PHHit Philips: TV en computer met ingebouwde CD-i Centrale banken grijpen in om dollar te steunen LAND en 09 meer, maar Oö- Transgene aardappel 13-9% Belastingvrij is mogelijk Dollar en rente: wispelturig duo ECONOMIE KORT AG 25 JUNI 1994 or parlement and is gisteren na wekenlan» e begroting voor het lopend i deze week konden de voor aven goedkeuring nog blokb doordat parlementsvoorzitt» die op reis waren, had geW euwe stemming. ester baart baby priester heeft Susan Mayoss rige priester, die in mei werd raai in Birmingham, schonk r Anya Rachel.„Ik ben in de et is toch uniek om als priester haar kind gedoopt. Susan en en biochemicus, hadden reeds orde tot de eerste vrouwen die Engeland de priesterwijding Andreotti o heeft een onderzoek gelast gen van Giulio Andreotti. De dt verdacht van begunstiging ne verklikkers aangewezen als de belangen van Cosa Nostra unnen berechten zijn er ook lermitaanse rechtbank is daar aar op zoek. Het dossier over bladzijden. ala la en het linkse verzet zijn het n over de oprichting van een n mensenrechten moet onder- braak in het vredesoverleg om geroorlog te maken. „Met deze ieuw hoofdstuk geopend in de ei de onderhandelaar van de Eenheid, Hector Rosada. In t Ramiro de Carpio Leon van sie gaat aan het werk zodra de redesakkoord sluiten, mogelijk scli treinverkeer eenschappelijk vakbondsfront gisteren volledig verlamd. Er s er een flink aantal werkwilli- arschuwing aan de spoorwegen ij de herstructurering van het ehouden met de bdfingen van zen dat de Belgische spoorwe- ontslagen om uit de rode cijfers Wit-Rusland en in Wit-Rusland van donder- opgeleverd. Geen van de zes lute meerderheid. Er zal een ten tussen premier Vjatsjeslav r Loekatsjenko. Dat blijkt uit de ieseommissie gisteren bekend- de stemmen was geteld stond a 45 procent van de stemmen, eiden kandidaten zijn voorstan- "nomie en nauwere banden met ocent. Aanhangers van de twee oud-parlementsvoorzitter Sta- rechtenactivist Zenon Poznjak, iet aan de tweede ronde zullen nservatieven gaat. ja (anp) - Het bestuur Begemann heeft in over eet commissarissen be- "jn voorlopig af te zien het plan een achterge- ,[(je converteerbare obliga- >lenlng van f 150 miljoen uitgebreid n gisteren hun verkenningsmis- in handen is van regeringstroe- ze tot dusver geen weerstand door Tutsi's overheerste Ruan- het regeringsleger. Waarnemers nheid die in Ruanda arriveerde aar ook Tutsi's verblijven om te ijk onpartijdig is, ondanks zijn egering.Nabij Cyangugu, in het en de Fransen enkele massagra- idelijk wie voor «de slachting achtoffers zijn. bele ijzerzaagjes cadeau gekre gen van, een medegevangene. Murat vervoerde ze in een doos met dubbele bodem. Sindsdien werkte hij dag in dag uit aan de tralies in zijn nieuwe cel, waar hij als gevaarlijk gedeti neerde alleen zat. Hij kreeg ieder uur controle, maar kon zijn activiteiten toch maanden lang verborgen houden. [in december 1993 ingebrach- lening van eveneens f 150 .'oen door groot-aandeelhou- J joep van den Nieuwen- huyzen wordt gehandhaafd. Dit heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Ter versterking van het garan tievermogen plaatste Begemann in december bij Van den Nieu- wenhuyzen onderhands een ach tergestelde convertible van f 150 miljoen. Toen werd aangekon digd dat de overige aandeelhou ders in het kader van gelijkbe rechtiging in het tweede kwar taal van dit jaar eveneens zou den kunnen inschrijven op een lening van f 150 miljoen. Begemann heeft kortgeleden met de Treuhandanstalt .te Berlijn een principe-akkoord gesloten over de mogelijkheid nog dit jaar 74,9 procent van de aandelen van Deutsche Waggonbau (DWA) over te nemen en tegelij kertijd de Rail Groep van Bege mann onder te brengen bij DWA. De omvang van deze mogelijke acquisitie heeft grote invloed op de geconsolideerde cijfers van Begemann. DWA heeft namelijk een omzet van f 1,8 miljard, ongeveer evenveel als de Bege mann Groep. Bovendien kan dit aanleiding geven tot een bijstel ling van de totale ondernemings strategie. Gezien de status van de onderhandelingen kan daar om in dit stadium nog geen dui delijk inzicht worden verschaft over de verdere ontwikkelingen van de totale groep. uitgifte van de convertible voor lopig uit te stellen. Van den Nieuwenhuyzen heeft tijdelijk afstand gedaan van de conver sierechten verbonden aan de bij hem geplaatste lening. Deze rechten behelzen omzetting van de lening in aandelen. Mocht de tweede nu uitgestelde lening la ter toch worden uitgegeven dan krijgt Van den Nieuwenhuyzen zijn conversierechten terug. Op grond daarvan is besloten de Overigens wordt de financiering van de eventuele aankoop van DWA apart geregeld. De plaat sing van de lening bij Van den Nieuwenhuyzen maakt daarvan deel uit. De verdere financie ringsregeling is nog niet bekend gemaakt. De nieuwe lening zou daarvan los staan en zou alleen worden uitgegeven om de andere aandeelhouders de kans te geven tegen dezelfde voorwaarden als Van den Nieuwenhuyzen heeft gekregen conversierechten te verwerven. lusterdam (anp) - De Nederlandse economie trekt aa j het eerste kwartaal van dit jaar is de groei het lootste geweest sinds begin 1992. De verbetering werkt •jj niet door op de arbeidsmarkt. Dat staat in het ijsteren gepubliceerde bericht van De Nederlandsche jank over het eerste kwartaal van dit jaar. li bruto binnenlandse produkt au in het eerste kwartaal toe 0,6 procent, terwijl de eco- mie in de laatste drie maan- van 1993 nog met 0,4 pro sit kromp. Ten opzichte van «eerste kwartaal van 1993 lag iet bbp 1,3 procent hoger. Dat tffiit mede doordat het eerste fl'ageningen (anp) - Binnen enkele jaren wordt naar alle waarschijnlijkheid aardap pelzetmeel op de markt ge bracht, dat afkomstig is van genetisch aangepaste aard ien. De Landbouwuni versiteit in Wageningen heeft de nieuwe aardappel ontwikkeld. Het zetmeel in een gewone aardappel bestaat voor 80 procent uit amylopectine en voor 20 procent uit amylose. De zetmeelindustrie wil graag amylose-vrij zetmeel. Door een bepaald gen toe te voegen aan het erfelijk ma teriaal -van de aardappel, produceert de knol geen amylose meer. Het eerste produkt uit transgene aard appelen komt binnenkort beschikbaar voor de markt. kwartaal van dit jaar één extra werkdag bevatte. Als daarvoor wordt gecorrigeerd, is het groei tempo ten opzichte van vorig jaar kleiner dan 1 procent. De produktie van de verwerken de industrie, die volgens DNB 'een goede graadmeter vormt voor de stand van de conjunc tuur', steeg in de eerste drie maanden met 5 procent, na in het laatste kwartaal met 4 pro cent te zijn gedaald. Ten opzich te van het eerste kwartaal was het produktieniveau een kwart procent groter. Dat was het eer ste positieve groeicijfer sinds het derde kwartaal van 1992. De werkgelegenheid herstelt zich niet in het voetspoor van de produktie. In het verleden rea geerde de arbeidsmarkt met een vertraging van een jaar. Wel sig naleert de bank 'een eerste teken dat op termijn de situatie op de arbeidsmarkt zou kunnen verbe teren'. Het aantal door uitzend krachten gewerkte uren heeft zich in het eerste kwartaal ge stabiliseerd, na drie jaar te zijn gedaald. Verder meldt de bank 'een om slag in het effectenverkeer'. Bui tenlandse beleggers hebben in het eerste kwartaal, met name in februari en maart, per saldo f 7 miljard aan Nederlandse effec ten verkocht, waarvan f 6 mil jard aan staatsobligaties. (ADVERTENTIE) KoersPlan van Spaarbeleg is belastingvrij sparen ®et een hoog rendement. Over de spaarperiode t/m 1993 werd maar liefst 13,9%* gerealiseerd. Zo'n hoog rendement betekent dat een inleg van slechts f 50,- per maand uitgroeit tot een fors kapitaal. En dat vermogen krijgt u belastingvrij uitgekeerd. Hoe KoersPlan precies werkt, leest u in de gratis brochure. Bel daarom met Spaarbeleg of stuur de bon U kunt ook uw verzekeringsadviseur raadplegen. Gerealiseerde rendementen vormen geen garantie voor de toekomst. 24 uur per dag (20 ct/min.) SPAARBELEG,100% DOCHTER VAN ^EGON Ja, stuur mij - vrijblijvend - meer informatie over het hoge belastingvrije rendement van KoersPlan. Ohr.AMevr. Straat: Postcode:.Plaats: - BRA94406 Telefoon:.S PAAR I i BELET l w een envelop zonder postzegel zenden aan: ^Paarbeleg N.V., t.a.v. Karin van Dam, w" Antwnr. 7012,3430 VM Nieuwegein. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Vlnr. Björn Knapen, Anton Munting en Michel Bayings: 'Wij verkopen een besparing Jonge Bredanaars helpen bedrijven aan goedkope telefoongesprekken Van onze verslaggever Leo Nierse Breda - Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En de toekomst heeft tegen woordig twee namen: Automatisering en Telecommunicatie. Michel Bayings en Björn Knapen uit Breda zien hun toekomst dan ook uitermate rooskleu rig in. De beide 23-jarige oud-heao'ers zitten driehoog boven het Bredase Kerkplein in een kantoortje vol computerapparatuur en onderhouden onder de firma-naam ALB- Communicatons contacten over de gehele aardbol. Daarbij gaat het hun vooral om telefoongesprekken. Daar zit handel in. Zodra de wijzers van de klok geld gaan tellen, liggen woorden op een goudschaal tje. Anno 1994 wordt in de hele wereld voor zestig miljard gulden per jaar uitge geven aan internationale telefoongesprek ken. Het leeuwedeel daarvan betreft zake lijke besprekingen. Maar tante Riet heeft een nichtje in Australië en de buurvrouw wil zo nu en dan toch even de stem horen van buurman die in Dubai in de offshore werkt. En ook dat tikt..., tikt..., tikt alle maal lekker aan. Of weg. Nu mag de PTT per 1 april haar buiten landse tarieven met vijf procent verlaagd hebben, de Amerikanen bellen toch altijd nog stukken goedkoper de wereld rond. Kwestie van concurrentieverhoudingen; tussen 's werelds telecom-giganten is Tan te Pos echt maar een ukkie. De internatio nale tariefsverschillen kunnen oplopen tot wel veertig procent. Ziehier het arbeidsterrein van de Bredase wizz kids aan het Kerkplein. Geassisteerd door de 24-jarige Anton Munting, een in Breda woonachtige Zuidafrikaanse stu dent, slijten Bayings en Knapen dergelijke goedkope internationale telefoongesprek ken aan bedrijven en (in principe) particu lieren. „Wij verkopen een besparing," ver duidelijkt Knapen in het ALB-kantoortje driehoog achter. „Dat is ons produkt." De truc - geheel legaal, bevestigt de PTT - zit hem in een soort telefonische U-bocht- constructie. De ALB-cliënt krijgt in feite een Amerikaans telefoonnummer toegewe zen. Zonder dat hij uit zijn bureaustoel hoeft op te staan, belt hij vanuit een geheel computergestuurde centrale in New York tegen - het goedkope- Amerikaans tarief de hele wereld over. Opbellen naar Nieuw-Zeeland is via New York 27 procent goedkoper dan via de telefooncentrale thuis. Australië scheelt op die manier 35 procent, net zoals de meeste landen op andere continenten. Bellen in de USA zelf biedt met twaalf procent relatief nog het minste voordeel. Het systeem werkt ook vanuit de telefoon cel. De zakenman-op-reis kan zijn tele foontjes zelfs naar - zeg - zijn hotelkamer in Djakarta laten overzetten. Bijkomend voordeel is dat de Amerikaanse glasvezel kabels vaak helderdere verbindingen mo gelijk maken. Zoiets als: overzeese ge sprekken met cd-kwaliteit. Bovendien ko men aansluit- en abonnementskosten en rekeningen voor niet-beantwoorde ge sprekken in dit systeem niet voor. Vooralsnog blijft het voordeel echter be perkt tot intercontinentale verbindingen. Bellen met België is niet goedkoper, tele foontjes met Noord-Afrika of Sri-Lanka trouwens evenmin. Daarentegen is opbel len naar Nederland vanaf de Duitse Auto bahn een stuk voordeliger als je de autote lefoon op de New Yorkse centrale zet... Zulke kunststukjes zijn kinderspel voor gisse jongens die zich al tijdens hun stu dietijd aan de Bredase heao tot jonge ondernemers in de automatisering ontpop ten. Sinds zij zich eerder dit jaar agent schappen verwierven van het Britse Mas- terCall en Global Access uit de VS, gloort een nieuw zakelijk perspectief. Daarmee zijn zij afnemer geworden van internatio nale telefoontijd die die beide organisaties massaal op de Amerikaanse markt 'inko pen'. Knapen: „Een groot bedrijf kan langs deze weg tonnen per jaar besparen, een middel- klein bedrijf duizenden guldens." Zijn eer ste dozijn klanten heeft ALB de afgelopen weken vooral geworven onder de kleinere bedrijven, ofschoon er onlangs ook een echt grote vis binnengehaald schijnt te zijn. Volgens Bayings 'hebben de grote jongens, en zeker de multinationals, langer de tijd nodig om dit soort besluiten te nemen'. „Maar ze zijn stom als ze het niet doen," vindt Knapen. „In hun plaats zou ik dan mijn financieel-direeteur buiten gooien." Dank zij de technologische ontwikkelingen ziet het parmantige ALB-trio de bal alleen maar verder zijn richting uitrollen. Bayings: „Het is maar een kwestie van weinig tijd, voordat dit systeem ook bin nen Europa werkt. En elektronisch verga deren, dat biedt ook ongekende mogelijk heden." Door toekomstige tariefsverlagingen van PTT zal hun markt ook niet verschrompe len, verwachten zij. Blijkens recente publi- katies voorziet PTT tot 1996 een jaarlijkse daling van vijf procent in haar internatio nale tarieven. „Maar dan nog is het vijftien tegen 35 veertig procent; PTT kan dat gevecht niet winnen," melden de jonge twintigers zelfbewust. De jeugd heeft wat hen betreft de toekomst, geen twijfel mo gelijk. 'Steun voor interactieve CD groeit' Van onze redactie economie Chicago - Philips is van plan de marktpositie van de CD-i (interactieve compact disc) te versterken door de CD-i-functie te integreren in andere elektronische ap paraten. John Hawkins, verantwoorde lijk voor de CD-i-activiteiten bij Philips, heeft op de Consu mer Electronic Show in Chica go aangekondigd dat eind dit jaar in Europa een tv-toestel met ingebouwde CD-i-speler op de markt komt. Begin 1995 zullen er ook geluidsinstallaties en personal computers met CD- i-speler worden gelanceerd. Hawkins wees erop dat meer fabrikanten werken aan PC's met een ingebouwde CD-i- functie. Hoewel in de markt nog met de nodige scepsis naar de CD-i wordt gekeken, toonde Hawk ins zich vol vertrouwen. Hij hield vast aan zijn eerdere prognose dat er eind dit jaar een miljoen spelers zijn ver kocht. Hawkins wees daarbij op de prijs van CD-i, die volgens hem inmiddels gedaald is tot consu menten-niveau. Hij kondigde nieuwe spelers aan voor de Verenigde Staten onder de merknaam Magnavox voor prijzen van 299 dollar 540) en 499 dollar 900), de laatste inclusief video-car tridge. De CD-i is volgens Hawkins inmiddels wereldwijd in 15.000 winkels te koop. In de Verenig de Staten zijn er meer dan 4.500 winkels die spelers en schijfjes verkopen. In de herfst wil Philips starten met een agressieve campagne op televi sie en in de gedrukte media. Ook de beschikbare software groeit gestaag. Philips heeft in middels meer dan 200 interac tieve titels uitgegeven voor de consumentenmarkt. In het tweede halfjaar zullen daar nog 40 tot 60 interactieve titels aan worden toegevoegd en 30 video CD-titels met bekende films van Orion (onder meer Dances with wolves, Silence of the lambs en Robocop), MGM (Ja mes Bond), Paramount en Poly- Gram. Onafhankelijke uitge vers zullen dit jaar naar ver wachting nog 50 video CD-ti tels uitbrengen. Tot nu toe beperkt de concur rentie zich wat CD-i betreft voornamelijk tot toekijken en laat zij Philips de kastanjes uit het vuur halen. Het Japanse Matsushita is zelfs met het con currerende systeem 3DO in zee gegaan. Hawkins ziet echter zowel wat software als wat hardware betreft een groeiende steun voor CD-i. Het Zuidkoreaanse Goldstar Electronics komt binnenkort met twee modellen, een voor de consumentenmarkt en een draagbare versie die meer be doeld is voor professionele toe passingen. In de loop van dit jaar zullen volgens Hawkins meer fabrikanten aankondigen dat zij CD-i-spelers gaan pro duceren. Donderdag maakten enkele grote hypo theekbanken een (nieuwe) verhoging van hun rentetarieven bekend met drietiende procent. Voor lan ger lopende overeenkomsten begint de rente inmiddels al weer met een acht. Op diezelfde donderdag maakten de obligatiekoersen op de Amsterdamse effecten beurs een sprongetje, waar door de kapitaalmarktrente binnen drie dagen drietiende procentpunt terugviel tot dichtbij de zeven. Legt deze samenloop de sa menzwering bloot tussen de grote banken tegen hun hypo theeklanten? Nee, het is eer der een illustratie van de wil de taferelen op de vanouds toch zo kalme kapitaalmarkt. Obligatiebeleggers - zoals de meeste pensioenfondsen - zijn risicomijders en worden eerder dan aandelenbeleggers onrustig als de koersen hefti ge bewegingen maken. Toch is dat de laatste maanden aan de orde van de dag. Obligatiekoersen weerspiege len de ontwikkeling van de rente, en in verband daarmee de verwachtingen daarover en over de inflatie. Daartussen zit immers de reële beloning voor de kapitaalverschaffers. Dat de obligatiemarkten zo nerveus zijn, heeft te maken met de draai die de interna tionale conjunctuur gemaakt heeft en nog aan het maken is. Van een lange kwakkelpe riode is de economie is de belangrijkste industrielanden weer duidelijk aan het aan trekken. In lijn daarmee zijn de rentetarieven aan het op kruipen. En dat komt weer door de zorg die de centrale banken altijd hebben als de bedrijvigheid opleeft: hoe houden we de prijzen in de hand? Financiële markten lopen vooruit op dat anti-inflatiebe- leid. Doordat het kapitaal vrijwel ongehinderd door landsgrenzen over de wereld vloeit, en doordat de grote beleggingsinstituten meer dan tot dusver op de dagelijkse gang van zaken gaan inhaken, ontstaan steeds groter over drijvingen. De markt wordt derhalve nerveus van haar ei gen opwinding. Overdrijving zal per definitie worden gecorrigeerd en wat de rente betreft betekent dat een zekere daling in de ko mende maanden. Een reële rente (het tarief minus infla tie) van bijna vijf procent is met recht overdreven. Maar onder de zes procent zien de meeste experts de tarieven voorlopig niet meer komen. Dat is de keerzijde van het voorspoedige economische herstel. De lotgevallen van de Ameri kaanse dollar hangen, vanwe ge de verwevenheid van de internationale financiële markten, nauw samen met de rente-avonturen. Valutakoer sen hebben alles te maken met vertrouwen. Handelaren weten graag waar bijvoor beeld de Amerikaanse centra le bank de grens trekt wat betreft de verhouding tussen de dollar en de Japanse yen. Omdat ze weinig bemerken van een vastberaden koers op dat punt, en onzeker zijn over de inzet van de monetarie bazen op het punt van de inflatiebestrijding, bereikte de Amerikaanse munt deze week zelfs een na-oorlogse diepte punt ten opzichte van de yen. In guldens uitgedrukt viel de dollar terug tot onder 1,80. Het helpt de dollar niet echt dat de reputatie van de Ame rikaanse president Clinton als wereldleider tanende is. Maar het gebrek aan steun voor de dollar kan ook uit berekening voortkomen: Japan boekt nog steeds enorme overschotten in de handel met de VS en een lage dollar draagt eraan bij om daarin meer evenwicht te brengen. Ook voor Nederlandse onder nemers staat er weer eens een stevige valutaire tegenwind over de Atlantische Oceaan. In de prognoses aan het begin van dit jaar hadden de meeste analisten de dollar eind 1994 ruim boven de twee gulden staan. Blijft de koers daar ver onder, dan betekent dat een flinke tegenvaller voor de ex portopbrengst in guldens. Voordelen kunnen er ook zijn: veel grondstoffen wor den in dollars verhandeld, waardoor kostprijzen in gul dens juist weer meevallen. En bedrijven die op het overna mepad zijn in de VS - zoals KNP BT dat momenteel elke week wel een overname aan kondigt - valt ook een fiks valutavoordeel in de schoot. Voor de Nederlandse over heid - als belangrijke aardga sexporteur - is de goedkope dollar om dezelfde reden juist een afknapper. Zoals ook de oplopende rente over de im- mensen staatsschuld een re gelrechte tegenvaller is. Het wispelturige duo dollar en rente zet zodoende alle rekensommetjes van het Cen traal Planbureau voor de ko mende regeerperiode al op losse schroeven voordat de inkt droog is. CNV-leden accepteren NS-akkoord Woerden - De leden van de Vervoersbond CNV hebben in een referendum met tegenzin ingestemd met het akkoord dat de vakbonden vorige week hebben bereikt met de NS-directie en dat een einde maakte aan de tweedaagse treinstaking. Hoewel een meerderheid van de CNV-leden het akkoord steunt, maken de CNV-bestuurders uit allerlei opmerkingen op de stembiljet ten op dat onder hun leden het ongenoegen over het beleid van NS voortduurt. VNU dichtbij overname in VS Haarlem - VNU is dichtbij een nieuwe overname in de Verenigde Staten. De uitgeversmaatschappij maakte gisteren bekend dat er gesprekken gaande zijn over een volledige overname van Bill Communications, een uitgever die zich richt op de professionele markt. Bill Communications geeft elf vakbladen uit, een CD-Rom catalogus, verstrekt geo-demografische informatie, en organi seert tentoonstellingen en conferenties. Opnieuw meer orders voor industrie Voorburg - De vorig jaar ingezette groei van het aantal orders voor de industrie heeft zich in de maand mei voortgezet. Het indexcijfer is van 103,5 in april gestegen naar 104,1. In het vierde kwartaal van 1993 bedroeg het cijfer 100. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vrijdag meegedeeld. Amsterdam (krf/anp) - De centrale banken van een reeks industrielanden hebben gistermiddag eindelijk maatregelen genomen tegen de gestage daling van de dollarkoers. Zij kochten in een gecoördineerde actie dollars op, waardoor de koers binnen enkele minuten met bijna twee cent omhoog schoot van f 1,7860 naar f 1,8040. De val van de dollarkoers begon twee weken geleden. Toen werd nog f 1,87 genoteerd. Valutahandelaren konden aanvankelijk geen duide lijke oorzaak voor de koersdaling geven. De centrale banken grepen begin mei in op een hoger koerspeil, maar lieten het deze keer lange tijd afweten. Daardoor raakte de dollar steeds meer onder druk. De koers zakte tot onder de f 1,80. Donderdag bracht verbale steun van de Amerikaanse regering de notering even boven die grens, maar gisteren was het weer mis. Dat is kennelijk aanleiding geweest om eindelijk in te grijpen op de wisselmarkten. Kort na het begin van de valutahandel -in New York werden dollaraankopen gesignaleerd van de 'Fed', het stelsel van Ameri kaanse centrale banken. Kort daarop kwam er officiële bevestiging van een gecoördineerde actie van onder meer de Bank of England, de Bundesbank en de centrale banken van Frankrijk, Zwitserland en Spanje.

de Stem | 1994 | | pagina 5