Kroaten en moslims sluiten vrede Eurotop gaat voorbij aan wezenlijke problemen De koninklijke Britannia9 sa/ de golven niet langer regeren Protest tegen arrestatie oppositieleider Nigeria 'Leger ook schuldig aan slachtpartij bij Hebron' ^pegemann l)e Nederlan Boef zaagt maandenlang aan tralies Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland België Japan V.S. Peru Engeland Kameroen Australië Italië Argentinië 00 00 00 00 00 00 00 00 00 DESTEM BUITENLAND nfiSTEM Moslim-strijdkrachten openen de aanval op Bosnische Serviërs BUITENLAND Transgene aardappel Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer, maar 00- r ZATERDAG 25 JUNI 1994 fo Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Een groep Britse ondernemers wil een nieuw 'koninklijk jacht' laten bou wen voor koningin Elizabeth. Eerste tekeningen worden bin nenkort gemaakt van een schip van 180 miljoen gulden. Het zou als varende residentie dienen van de vorstin tijdens staatsbe zoeken, maar daarnaast actief moeten worden gebruikt voor overzeese handelsmissies en pro motiecampagnes. Buckingham Palace heeft nog niet gereageerd op het initiatief, dat oneerbiedig zou kunnen wórden opgevat als sponsoring van de Windsors. Het plan voor een nieuw konink lijk jacht werd gisteren gelan ceerd, nadat de Britse regering had besloten het huidige staats schip 'Britannia' uit de vaart te nemen. Deze 5769 ton metende driemaster, die nog zoveel in druk maakte tijdens de D-day herdenkingen, blijkt niet langer betaalbaar nu een rehovatie van vijftig miljoen gulden wenselijk is. Al eerder is kritiek geuit op de kosten van het varende paleis, dat gemiddeld maar drie maan den per jaar op zee vertoeft, waarvan slechts één maand met leden van de koninklijke familie aan boord. De jaarlijkse uitga ven aan onderhoud en personeel (267 bemanningsleden, inclusief een drumband en strijkorkest) kostten de Britse belastingbeta ler de laatste tien jaar een slor dige 300 miljoen gulden. Defensieminister Rifkind maak te de sanering bekend in ant woord op schriftelijke kamer vragen. Formeel heeft koningin Elizabeth de Britse regering la ten weten dat zij het jacht 'niet langer als noodzaak beschouwt voor staatsbezoeken'. Maar pa- leis-watchers geloven dat het ge forceerde afscheid van 'Britan nia' de vorstin pijn doet. Het schip werd veertig jaar gele den ingericht naar haar eigen wensen en die van prins Philip. Officieel behoorde het jacht ook als hospitaalschip dienst te doen in tijden van oorlog. Maar behal ve de evacuatie van Britse bur gers uit Yemen (1986) is 'Britan nia' vooral gebruikt voor uiter lijk vertoon en staatsbanketten. Wat er met 'Britannia' zal ge beuren is nog niet duidelijk. „Als het maar niet wordt verkocht aan een of andere Arabier," meende een bezorgde monar chist. Mogelijk gat het schip voor anker als museum in de Clyde, de Schotse rivier waar langs het werd gebouwd. Behalve 'Brittannia' wordt ook de koninklijke vliegdienst gesa neerd. Staatsjets worden geïnte greerd in de RAF. Leden van de koninklijke familie zullen voortaan moeten betalen voor privé-gebruik van de toestellen. Van onze redactie buitenland Sarajevo/Bihac - De moslims en de Kroaten in Bosnië hebben gisteren officieel hun oorlog beëindigd. Beide partijen, die elkaar op zeer brute wijze naar het leven stonden, onderte kenden een document waarin zij zich verplichten hun troepen langs de frontlinies terug te trekken. Eerder deze week werd er al een moslim-Kroatische regering geïnstalleerd, die de nieuw ge vormde federatieve staat in Bosnië moet regeren. Mede door de rust aan het (nu voormalige) Kroatische front en de officieel nog' steeds heersende wapenstilstand, hebben de mos lim-strijdkrachten op diverse plaatsen in Bosnië de aanval kunnen openen. Moslim-strijders veroverden in Midden-Bosnië zes dorpjes. Dui zenden Serviërs sloegen op de vlucht. Volgens de Serviërs leden beide partijen zware verliezen. Rond de stad Bihac gingen de gevechten tussen moslims onder ling ook gisteren door. Het aan president Izetbegovic loyale re geringsleger sloot de opstandige troepen van Fekret Abdic verder in. VN-waarnemers zien in de drei gende nederlaag van Abdic, die de regio rond Bihac van Bosnië heeft afgescheiden, het gevaar dat de Serviërs zich met de strijd zullen gaan bemoeien. Abdic collaboreert met de Servische troepen in het nabije Kroatië. Mochten de Serviërs hun bond genoot te hulp schieten, dan zul len de Kroaten op hun beurt de Serviërs aanvallen, menen de VN. „De Kroaten zoeken al lang een excuus om de Serviërs te lijf te gaan," aldus een van de VN- mensen. Als dat gebeurt is het definitief gedaan met het enige weken geleden zo moeizaam door de VN tot stand gebrachte staakt-het-vuren. Vliegtuigen van de Navo hebben donderdag in Bosnië waarschu- wingsvluchten boven Servische troepen gemaakt, nadat Neder landse VN-troepen in een pant servoertuig waren aangevallen. Niemand liep verwondingen op, er was ook geen schade, ver klaarde VN-woordvoerder ma joor R. Annink gisteren in Sara jevo. Annink zei dat het de eerste maal was sinds het bestand in Bosnië op 10 juni van kracht werd, dat VN-troepen op de grond om luchtsteun vroegen. Navo-vliegtuigen patrouilleren boven Bosnië om naleving van het door de VN uitgevaardigde vliegverbod te controleren. Lagos (rtr) - De Nigeriaanse oppositie heeft gisteren op tal van plaatsen in het land geprotesteerd tegen de arrestatie van haar leider Moshood Abiola. Een Palestijnse jongen kijkt naar de moslims, die in de moskee van Jericho hun vrijdagmiddag-gebed houden. De vrijdag is voor moslims de officiële rust- en gebedsdag. foto anp In de straten van de hoofdstad Lagos gebruikte de politie traan gas om een demonstratie van meer dan duizend marktvrou wen uiteen te jagen. In de stra ten rond de woning van Abiola demonstreerden nog eens hon derden van zijn aanhangers. Het militaire regime liet de za kenman-miljonair in de nacht van woensdag op donderdag op pakken nadat die had gesproken op een politieke massabijeen komst. Algemeen wordt aange nomen dat Abiola de vorig jaar op het laatste moment geannu leerde presidentsverkiezingen zou hebben gewonnen. Eerder deze maand riep hij zichzelf uit tot president. De demonstraties hadden plaats ondanks verscherpte veiligheids maatregelen in verband met een bezoek van de militaire leider generaal Sabi Abacha. De grootste vakbond in Nigeria (NLC, 3,5 miljoen leden) heeft de onmiddellijke vrijlating van Abiola en andere politieke ge vangenen geëist. In een verkla ring waarschuwde hij voor een escalatie van geweld. De vak bond kan met een door hem in het vooruitzicht gestelde staking het economische leven verlam- Van onze redactie buitenland Jeruzalem - De Israëlische commissie die onderzoek heeft verricht naar de slachtpartij op 25 februari in de Ibra- him-moskee in Hebron, verwijt het Is raëlische leger dat het de islamitische gelovigen niet heeft beschermd. De commissie doet echter geen aanbevelin gen voor het nemen van strafmaatregelen, berichtte de Israëlische krant Yediot Ahro- not gisteren. Bij de moordpartij, door de joodse kolonist Goldstein, kwamen rond de dertig moslimgelovigen om. Volgens de krant krijgt het leger in het rapport het verwijt dat het geen rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van joodse terreur, terwijl de veiligheidsdienst Shin Beth daar wèl voor had gewaarschuwd. Het rapport van de commissie wordt overi gens pas zondag gepubliceerd. De commissie, schrijft Yediot, signaleert ernstige tekortkomingen bij de bewaking van het heiligdom en beschuldigt de politie ervan voor de moordpartij laks te zijn opge treden tegen extremistische kolonisten. Het rapport zou voorts concluderen dat de schutter Goldstein alleen heeft gehandeld en dat alle slachtoffers zijn getroffen door schoten uit zijn wapen. De weduwe van Goldstein heeft zich intus sen tot het Israëlische hooggerechtshof ge wend met een verzoek de publikatie van het rapport tegen te houden, omdat eerst moet worden vastgesteld hoe haar man is omgeko men. Hij zou mogelijk gehandeld kunnen hebben uit noodweer. Goldstein werd gelyn cht nadat hij ongeveer 30 man had doodge schoten. In de autonome Gaza-strook is het gisteren tot een handgemeen gekomen tussen Israëli sche militairen en Palestijnse politiemensen over de vraag wie van hen een elfjarige Palestijnse jongen mocht arresteren wegens het gooien van stenen naar de Israëliërs. Het was voor het eerst sinds de Gaza-strook op 18 mei formeel onder Palestijns betuur kwam dat Israëlische en Palestijnse gezags dragers met elkaar in de clinch raakten. Volgens de Israëlische radio vielen er tijdens de ruzie behoorlijke klappen, waarbij een Israëlische militair gewond raakte. Een an dere Israëlische militair loste enkele schoten in de lucht. Op de bezette Westoever hebben Israëlische troepen gisteren een Palestijnse betoger doodgeschoten, toen zij het vuur openden op demonstranten die de vrijlating van alle Palestijnse gedetineerden eisten. Het slacht offer was een 18-jarige Palestijn uit het dorp Beit Fureik, meldden Palestijnse verslagge- Russische begroting door parlement Moskou - Het parlement van Rusland is gisteren na wekenlan», debatten akkoord gegaan met de begroting voor het l0j jaar. Bij drie eerdere stemmingen deze week konden de vod standers van hogere defensie-uitgaven goedkeuring nog blokfe ren. Gisteren lukte dat niet meer, doordat parlementsvoorzitk Ivan Rybkin alle afgevaardigden die op reis waren, had 5 naar Moskou te komen voor een nieuwe stemming. Eerste anglicaanse priester baart baby Londen - Als eerste anglicaanse priester heeft Susan Mayos Hurd een kind gebaard. De 34-jarige priester, die in mei wet gewijd in de St Philip's kathedraal in Birmingham, schon zondag het leven aan een dochter Anya Rachel. „Ik ben ini( wolken," zei de jonge moeder. „Het is toch uniek om als priesti moeder te worden." Ze heeft zelf haar kind gedoopt. Susan haar 45-jarige echtgenoot Don, een biochemicus, hadden ree_ een dochter van drie jaar. Zij behoorde tot de eerste vrouwen dj in de Anglicaanse Kerk van Engeland de priesterwijding ontvingen. Onderzoek bezittingen Andreotti Rome - De rechtbank van Palermo heeft een onderzoek naar de herkomst van de bezittingen van Giulio Andreotti, Dt Italiaanse oud-premier, die wordt verdacht van begunstiging van de maffia, is door verscheidene verklikkers aangewezen als de man die op het hoogste niveau de belangen van Cosa Nostra verdedigde. Maar om hem te kunnen berechten zijn er ook tastbare bewijzen nodig en de Palermitaanse rechtbank is 1 al langer dan een jaar naarstig naar op zoek. Het dossier ova] Andreotti omvat tot nu toe 30.000 bladzijden. Akkoord over Guatemala Oslo - De regering van Guatemala en het linkse verzet zijn het donderdag in Oslo eens geworden over de oprichting van een commissie die de schendingen van mensenrechten moet onder zoeken. Het akkoord is een doorbraak in het vredesoverleg om een eind aan de jarenlange burgeroorlog te maken.„Met deze overeenkomst hebben we een nieuw hoofdstuk geopend in de geschiedenis van Guatemala," zei de onderhandelaar van de linkse Nationale Revolutionaire Eenheid, Hector Rosada. In Guatemala-stad sprak president Ramiro de Carpio Leon van 'een historische dag'. De commissie gaat aan het werk zodra de twee partijen een alomvattend vredesakkoord sluiten, mogelijk in december. Staking verlamt Belgisch treinverkeer Brussel - De staking van het gemeenschappelijk vakbondsfront heeft het treinverkeer in België gisteren volledig verlamd, reed geen enkele trein, ook al was er een flink aantal werkwilli gen. De staking is bedoeld als waarschuwing aan de spoorwegen en de Belgische regering dat bij de herstructurering bedrijf rekening moet worden gehouden met de bajlngen van het personeel. De vakbonden vrezen dat de Belgische spoorwe gen willen overgaan tot massale ontslagen om uit de rode cijfers te komen. Loekatsjenko leidt in Wit-Rusland Minsk - De presidentsverkiezingen in Wit-Rusland van donder dag hebben nog geen winnaar opgeleverd. Geen van de zes kandidaten behaalde een absolute meerderheid. Er zal een tweede ronde worden uitgevochten tussen premier Vjatsjeslav Kebitsj en de populist Aleksandr Loekatsjenko. Dat blijkt uitde voorlopige resultaten die de kiescommissie gisteren bekend maakte. Nadat 80 procent van de stemmen was geteld stad Loekatsjenko aan kop met cjrca 45 procent van de stemma Kebitsj volgde met 20 procent. Beiden kandidaten zijn voorstan der van een centraal geleide economie en nauwere banden met Rusland. De opkomst was 79 procent. Aanhangers van de twee hervormingsgezinde kandidaten, oud-parlementsvoorzitter Sta- nislav Sjoesjkevitsj en mensenrechtenactivist Zenon Poznjak, hebben al laten weten dat ze niet aan de tweede ronde zuilen deelnemen als die tussen twee conservatieven gaat. Franse missie Ruanda uitgebreid Nairobi - Franse troepen hebben gisteren hun verkenningsmis- sies in Ruanda in het gebied dat in handen is van regeringstroe pen opgevoerd. Hierbij hebben ze tot dusver geen weerstand ondervonden van leden van het door Tutsi's overheerste Ruan- dees Patriottisch Front (RPF) of het regeringsleger. Waarnemers menen dat de eerste Franse eenheid die in Ruanda arriveerde bewust naar een gebied ging waar ook Tutsi's verblijven om te laten zien dat Parijs wel degelijk onpartijdig is, ondanks zijn vroegere steun aan de Hutu-regering.Nabij Cyangugu, in M zuidwesten van het land, hebben de Fransen enkele massagra ven ontdekt. Het is niet duidelijk wie voor de slachting Verantwoordelijk is en wie de slachtoffers zijn. greda (anp) - Het bestuur a Begemann heeft in over- j,jet commissarissen be- 1 loten voorlopig af te zien L het plan een achterge- telde converteerbare obliga tielening van f 150 miljoen luit te geven. In, in december 1993 ingebrach- lening van eveneens f 150 niljoen door groot-aandeelhou- 1 Joep van den Nieuwen- 'Eco nsterdam (anp) - De Neder M het eerste kwartaal van rrootste geweest sinds begin nog niet door op de arbeic gisteren gepubliceerde beric Bank over het eerste kwartaa Het bruto binnenlandse produkt nam in het eerste kwartaal toe met 0,6 procent, terwijl de eco nomie in de laatste drie maan den van 1993 nog met 0,4 pro cent kromp. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1993 lag het bbp 1,3 procent hoger. Dat komt mede doordat het eerste Wageningen (anp) - Binnen enkele jaren wordt naar alle waarschijnlijkheid aardap pelzetmeel op de markt ge bracht, dat afkomstig is van genetisch aangepaste aard appelen. De Landbouwuni versiteit in Wageningen heeft de nieuwe aardappel ontwikkeld. Het zetmeel in een gewone aardappel bestaat voor 80 procent uit amylopectine en voor 20 procent uit amylose. De zetmeelindustrie wil graag amylose-vrij zetmeel. Door een bepaald gen toe te voegen aan het erfelijk ma teriaal -van de aardappel, produceert de knol geen amylose meer. Het eerste produkt uit transgene aard appelen komt binnenkort beschikbaar voor de markt. 515 nSv (ADVE Van onze correspondent Bert Schampers Korfu - De Europese Top die gisteren van start ging op het Griekse eiland Korfu en van middag met de gebruikelijke persconferenties wordt beslo ten krijgt meer aandacht dan zij verdient. Natuurlijk is het leuk als een landgenoot een hoofdprijs mee naar huis neemt, maar is dit belangrijk? De Top op Korfu, onder Grieks voorzitterschap, wordt helemaal gedomineerd door de strijd om de opvolging van Jacques De- lors. Dat is jammer, zeker als men bedenkt dat de Europese Unie met 20 miljoenwerklozen zit, die amper nog aan een baan kunnen worden geholpen. Is de drukte om dat ene baantje bij de Europese Commissie dan niet een beetje ongepast? Natuurlijk gaat het op Korfu om meer. Er wordt gesproken over de belangrijke thema's, maar vermoedelijk zonder dat er con crete besluiten vallen. Het Wit boek van Delors bijvoorbeeld - het banenplan van de aftredende Commissie-voorzitter - komt maar niet van de grond, terwijl het toch met zoveel gespeeld enthousiasme afgelopen decem ber in Brussel werd aangeno men. De Griekse premier Papandreou zei aan de vooravond van de Top nog dat het een schande is dat de uitvoering van het Witboek door 'bepaalde landen' wordt opge-, houden. De Europese socialisten1 zoals Papandreou willen wel, be weren ze, maar in de Europese De Noorse premier Brundtland tekent het toetredingsverdrag voor de EU. Unie is het praktisch onmogelijk geworden om gezamenlijk be sluiten te nemen en afspraken na te komen. Met het nodige ceremonieel zijn op Korfu ook de vier toekomsti ge lidstaten van de Unie ontvan gen. Hun regeringsleiders en staatshoofden hebben er het toe tredingsverdrag ondertekend. Maar voorlopig staat alleen vast dat Oostenrijk er op 1 januari bijkomt. En of de grotere Unie ook een besluitvaardiger Unie wordt, dat valt zeer te betwijfe len. Een gevoelig onderwerp in Kor fu is de samenstelling van het Comité der Wijzen, dat de her ziening van de grondslagen van de Europese Unie in 1996 gaat voorbereiden. Het Europees Par lement wil twee parlementariërs afvaardigen om de democrati sche belangen veilig te stellen. Maar de Fransen en Britten wil len vooralsnog geen pottekijkers. En zo komt er vermoedelijk ook van de beloofde transparantie weinig terecht. De hele procedure rond de op volging van Delors is trouwens ontsierd door een schandalige Europese koehandel, waarbij verschillende landen steun aan de kandidaten beloofden in ruil voor toezeggingen aan hun rege ringen. Zo werkt het blijkbaar. De Europese burger heeft daar geen boodschap aan. Die heeft al niet zo'n positief beeld van de Europese Unie en de operette rond Dehaene en Lubbers heeft' het imago van de EU ook geen goed gedaan. Europees Commis saris Hans van den Broek sugge reerde gisteren onder de hete Griekse zon dat het in de toe komst met zo'n belangrijke be noeming allemaal wat opener moet en dat bijvoorbeeld het Europarlement mag kiezen uit een aantal kandidaten. Dat hadden ze in Brussel en de andere Europese hoofdsteden wat eerder moeten bedenken. De Russische president Jeltsin is ook present op het Griekse ei land. Hij heeft gisteren een poli tiek en handelsakkoord getekend met de Europese Unie. Volgens Europees commissaris Sir Leon Brittan (Buitenlandse Handel) gaat het om een mijl paal in het bereiken van een grotere economische en politieke stabiliteit op het hele Europese continent. Jeltsin sprak van een 'historische stap' om Rusland als een 'gelijke partner' op het Europese toneel te brengen. Het is in korte tijd al het tweede teken van Moskou dat het hem ernst is met zijn streven naar Europese integra tie. Eerder deze week tekende Rusland het Partnerschap voor Vrede, het politieke en militaire samenwerkingsprogramma van de Navo met landen uit het voormalige Oostblok. Brussel - De beruchte Bel gische gangster Kaplan Murat heeft maandenlang onopge merkt aan de tralies in zijn streng bewaakte cel kunnen zagen. Cipiers betrapten hem donder dag, nadat ze een vreemd ge luid hadden opgemerkt. Op de ontdekking volgde een vecht partij waarbij vier bewakers en de gevangene verwondingen opliepen. Behalve een meesterboef is Ka- plan Murat - ook genoemd in verband met de bloedige aan slagen van de bende van Nijvel - een meester in ontsnappen. In een periode van tien jaar is hij al vijf keer uitgebroken. Murat had acht maanden gele den bij zijn overplaatsing van Lantin naar Bergen twee flexi bele ijzerzaagjes cadeau geto gen van, een medegevangene Murat vervoerde ze. in een does met dubbele bodem. Sindsdien werkte hij dag in dag uit aan de tralies in zijn nieuwe cel, waar hij als gevaarlijk gedeti neerde alleen zat. Hij kr®8 ieder uur controle, maar kon zijn activiteiten toch lang verborgen houden. (ADVERTENTIE) KoersPlan van Spaa met een hoog rendemer 1993 werd maar liefst 13 rendement betekent dat i maand uitgroeit tot een f krijgt u belastingvrij uitg Hoe KoersPlan prei brochure. Bel daarom n in. U kunt ook uw verzek Gerealiseerde rendementen vc 24 uur per dag (20 ct/min.) •SPAARBELEG,10091 Ja, stuur mij - vrijblijvend belastingvrije rendement v Dhr./Mevr. Straat: Postcode:PI Telefoon: In een envelop zonder post I Spaarbeleg N.V., t.a.v. Ka L__Antwnr. 7012, 3430 VM N 13,9o/o Belasti ■al

de Stem | 1994 | | pagina 4