Ruanda: een tombola van leven en dooi commissie: Paar: Machtsstrijd tussen bestuur en Justitie in Hollandia I Zegel DE STEM- Kok. Bolkesi DE STEM Terug naar c DE STEM BINNENLAND BUITENLAND iëSTEM Grootouders Leve een Vorst ZATERDAG 25 JUNI 1994 j| De vooroorlogse zondagmiddag wandelingen ein digden, met een puntzakje suikerbonen van Jamin, altijd in de woonkamer van mijn opoe en opa, waar de koffie kopjes dan al op het dienblad klaarstonden. Het was een groot vertrek dat aan de keu ken grensde en dat door twee schuifdeuren verbonden was met een voorkamer die aan de straat lag. In die woonkamer, waar op zondagmiddag de getrouwde kinderen met hun man of vrouw en de kleinkinderen sa menkwamen, voltrok zich ei genlijk het hele leven van mijn grootouders. Daar had den zij al de jaren van hun kinderijke huwelijksleven doorgebracht, aan de ronde tafel gegeten, zich gewarmd aan de plattebuiskachel die een heel eind de kamer in stak vanonder een schoor steenmantel waarop in het midden een crucifix onder een glazen stolp stond, geflan keerd door talloze portretjes van overleden familieleden, bruidsparen en communi cantjes. In de lijst van de hoge spiegel die daarboven bijna tot aan de zoldering reikte, zaten zwartomlijnde rouw- prentjes waarop wij werden gemaand te bidden voor de zielerust van een oom of tante die godvruchtig in de Heer was overleden. In een zijwand van dat woon vertrek bevond zich ook de bedstee, een ondiepe kast met twee deurtjes, waarachter een wit gordijn hing dat, wegge schoven, uitzicht bood op de veiligste slaapplaats die men zich denken kan en die tege lijk van een initimiteit was die men nu nog wel voor amou reuze taferelen in ondeugen de historische rolprenten be nut. Alles had in die kamer zijn vaste plaats, de begonia's en fuchsia's in aardewerkpotten op een schoteltje in de ven sterbank, de krant die twee maal per week verscheen in de hanger bij het raam, de asbak midden op de tafel. Mijn opoe zat altijd in een zwarte, hooggesloten japon in haar armstoel rechts naar de kachel om vandaar door haar schubertbrilletje alles en ie dereen in het oog te houden en haar ongevraagde, meestal nogal vrijmoedige adviezen te geven over kleding, opvoe ding, verkering en goede ma nieren. Mijn opa, die al vroeg doof was en zich daarom vaak in de voorkamer terugtrok, besnrak met zijn zoons en schoonzoons de politiek van de jaren dertig en het was uit zijn mond dat ik voor het eerst de namen van Hitier en Chamberlain hoorde. Een dokter kwam er zelden in huis. Mijn opoe kende immers als een voortijdige Zalker Klazien zelf tegen alle moge lijke klachten en kwalen be proefde huismiddeltjes en meende overigens dat bij be kende kinderziektes als maze len, bof en waterpokken de natuur haar werk wel zou doen. Zij was vertrouwd met de ele menten. Voor haar planten, die ze koesterde als kinderen, ving ze regenwater op in een zinken teiltje naast de keu kendeur, wij moesten om de groei daarvan te helpen be vorderen in een jampotje koe mest gaan scheppen in een naburig weiland, onweer be streed ze met een palmtakje dat ze in een schaaltje met wijwater dompelde alvorens er de vier hoeken van de kamer zegenend mee te be veiligen. In haar aanwezig heid kon niets ons bedreigen, wat er ook gebeurde. De ouderdom kroop met reu matiek en aderverkalking in hun lijf omhoog. Met hulp van de kinderen en kleinkin- derern, die boodschappen de den en elke dag even moesten gaan kijken hoe opoe en opa het maakten, wisten ze zich tot op hoge leeftijd te redden. Aanleunwoningen en bejaar denflat hebben zij niet ge kend. Een zuster van het Wit- Gele Kruis kwam hen in hun laatste levensdagen liefdevol verplegen. De pastoor diende hun troostend de Sacramen ten van de Stervenden toe. Als ik nu met Allerzielen aan hun door onkruid en steen- pest overwoekerde zerk sta, besef ik hoe ook wij overgele verd zijn aan de grote maat gang van de onverbiddelijke tijd. Wat een voldoening om met een volgeplakt zegelboekje aan de kassa te verschijnen en daar echt geld voor terug te krijgen. Of om een royale keus te maken uit fraaie handdoeken, badlakens en washandjes en deze te kunnen verwerven met een aantal spaarkaar ten, als karton zo stijf door het laagje gratis plakzegels. Alleen al dat streven om het laatste vakje van de spaarkaart te bereiken. Nu is de 'Primeur Card' bedacht, een chipkaart waarmee je in winkels kunt betalen en dat tevens als zegelboekje fungeert voor de elektronische opslag van zegeltegoeden, punten en andere acties van winkeliers. Het wordt gepresenteerd als Vooruitgang. Maar het is ook Verlies. Het spaarbankboekje van ooit was toch ook veel spannender dan de plusrekening van vandaag. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. f De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s inenHaag (anp) - Het experi- met de genetisch aange- te stier Herman moet orden voortgezet. Tot die clusie komt de commissie- 'noreman in een rapport dat Weren naar de Tweede Ka rris gestuurd. L experiment met Herman Een jongen loopt voorbij een auto, waarin soldaten zitten. FOTO ANP De jonge zwaar bewapende RPF-soldaat is onverbiddelijk. In het verlaten bergland van Ruanda op zo'n veertig kilo meter van de hoofdstad mogen we niet samen verder. Allain Frilet van de Franse kwali teitskrant Libération moet de auto uitstappen. Alle Fransen moeten Ruanda verlaten, al thans in het tweederde deel dat in handen is van het Ruan dees Patriottisch Front (RPF). Tot zijn grote frustratie wordt Frilet naar Uganda gedepor teerd. Het voorval tekent de nieuwe spanningen in Ruanda. Sinds eenheden van het Franse leger gisteren vanuit Zaïre het westen van het land binnen trokken, moeten buitenlanders in Ruanda oppassen. Door Dirk Mellema In Kigali, de Ruandese hoofdstad waar al weken een verwoestende oorlog heerst, zijn de jonge RPF-soldaten ze nuwachtig. Iedere blanke die alleen loopt, een hoogst ongebruikelijk beeld in het huidige Kigali, loopt extra ge vaar. „Je bent een Franse spion, je bent een Franse spion," sist een jonge RPF-sol daat. Hij dreigt met zijn machinege weer. Binnen een fractie van een secon de sta ik met benen en armen wijd tegen een muurtje. De jongen fouilleert me. De door de VN verstrekte perskaart wekt nog meer woede op. Hij ziet slechts de letters V-N en helaas niet de rode P van pers. En ook de VN is momenteel niet bijster populair bij het RPF. Er passeert een oude bestelauto. In de open laadbak zitten jonge Tutsi-solda- ten, met wie ik de avond tevoren nog Dit Ruandees kind Kigali. bruine bonen met rijst at. Zij kalmeren hun jonge collega-strijder en bevrijden mij. De knaap moet zijn wapen bij een commandant van het RPF inleveren. Het is niet alleen de komst van de Fransen die de redelijk gedisciplineerde RPF-soldaten soms onberekenbaar maakt. De meesten zitten ook vol ver driet en frustratie. Velen hebben na een glorieuze verovering van Ruanda slechts de lijken van hun familieleden aangetroffen. Slachtoffers van de volkerenmoord van de afgelopen maanden. Een goed voor bereide volkerenmoord, waarvoor het afgelopen jaar door de nu gevluchte regering honderden gewapende milities zijn opgeleid. De commandant verontschuldigt zich voor de 17-jarige RPF-soldaat André, die dacht een Franse spion gevangen te hebben. André was al van het front in het westen teruggetrokken omdat hij te zeer ontdaan was. In de vorige week door het RPF veroverde stad Gitarama trof hij slechts de graven aan van zijn vader, twee zusjes en broertje. Zijn moeder woont in Zaïre. André maakt deel uit van het totale gekkenhuis dat Kigali heet. Een stad waai het soms enkele uren rustig is maar dan plotseling breekt de hel los. Soms hele nachten en dagen lang. Inslaande granaten, ratelende mi trailleurs en machinegeweren verande ren de stad in een tombola van leven en dood. Vooral de laatste dagen, sinds de Franse bemoeienis, zijn de beschietin gen heviger dan ooit tevoren. Hoeveel slachtoffers en per dag vallen, houden de partijen geheim. Ze begraven hun doden in stilte. Een kleine vingerwijzing is dat na een dag van duizenden schotenwisselingen zo'n vijfhonderd mensen zich bij het ziekenhuis melden met schotwonden. Waarschijnlijk, schatten artsen, is dat nog niet de helft van het werkelijke aantal gewonden. Dagelijks moeten er minstens tientallen zo niet honderden doden per dag vallen. Het RPF beheerst het grootste deel van de hoofdstad. Alleen de oude stad en een hoge strategische heuvel (Kigali Mountain) zijn nog in handen van de regeringstroepen en de extremistische milities. Een oud franciscanerklooster direct achter het hoofdkwartier van de Verenigde Naties is nu een basis van het RPF, waar het redelijk veilig toeven is in een spookstad met leegstaande, ka potgeschoten gebouwen. Iedereen is ge vlucht of vecht mee. Slechts in de oude stad zijn nog vele onschuldige burgers, die langzaam maar zeker gijzelaars worden in een belegerd getto. In het oude klooster echter klinken de ontploffende 'bommen en granaten' door de dikke muren wat doffer, wat minder verontrustend. Er zijn door het RPF enkele kamers voor bezoekers ge reserveerd, zoals de priesters dat ook ongetwijfeld deden. Priesters? Ja, waar zijn eigenlijk de originele bewoners van 'dit franciscanerklooster? RPF-soldaat Tony loopt na deze vraag naar de achterzijde van het klooster en wijst op een massagraf. Daarin zijn acht non nen, dertien priesters en een onbekend aantal vluchtelingen begraven, die in het klooster bescherming hadden ge zocht tegen de moordende milities. Enkele dagen 'nadat president Juvinal Habyiramana op zes april was ver moord, is het klooster door een bende overvallen. Iedereen werd naar de kel der gebracht en vervolgens werd er een slachtpartij aangericht. In het gras op het midden veldje van het klooster lig gen na enig zoeken nog wat gouden kettinkjes met kruisjes. In de kamer waarin ik slaap ligt een boek over de geschiedenis van het christendom in Afrika. Er valt een kerstkaart uit. Op de achterkant staat in het Nederlands: 27-12-93, Beste George, Dank voor uw kaart, een kerstkaart in Afrikaanse stijl nog wel. Nogmaals be- heeft samen met 2000 andere vluchtelingen onderdak gevonden in een keil foto dankt. Uit het opschrift op de deur van kamer vijf blijkt dat deze toebehoorde aan Jean Pierre Nolf. De jonge RPF-soldaten gebruiken het klooster als onderkomen omdat het dicht bij de basis van de VN in Kigali ligt en daarom redelijk veilig is. De enige overlevende van de massamoord in het klooster is de hond. Een ongelo felijk lief en vermagerd beest, opgevoed door de priesters in het massagraf. 's Avonds in de door een kaarsje ver lichte eetzaal van het klooster worden de doorgaans zwijgzame RPF-soldaten vertrouwelijker. De jongste is veertien, de oudste 32. Zonder uitzondering zijn ze geboren in een van de' buurlanden van Ruanda. De meesten in Uganda en Burundi, maar ook Zaïre en Tanzania. Hun ouders zijn in de jaren vijftig en zestig uit Ruanda gevlucht. Meestal waren het Tutsi's maar ook Hutu's namen destijds de wijk. „Onder de RPF-soldaten bevinden zich steeds meer Hutu's die zich bij ons aansluiten," verklaart Tony (28). Hij is in Uganda geboren. Zijn ouders vlucht ten in 1959. Tony: „Ik was soldaat in het leger van president Museveni van Uganda, toen nog een guerrillaleider in de jungle. Nadat Museveni de Ugandese dictator Obote had verdreven,, kregen wij - de kinderen van Ruandese af komst - posities in het Ugandese leger. In het diepste geheim richtten wij het diepste geheim in 1987 het RPF op. Nu vier jaar geleden deserteerden ongeveer drieduizend van ons totaal onverwacht uit het Ugandese leger. Wij bestormden in onze Ugandese uniformen de noord grens van Ruanda. Voor Museveni, die op dat moment in New York verbleef, kwam die actie totaal onverwacht. Via de radio vernam hij dat het Ugandese leger Ruanda was binnengevallen. Pas later werd duidelijk dat wij deserteurs waren uit het Ugandese leger, die te rugwilden naar hun vaderland." Tony vertelt met glinsterende die eerste jaren in Uganda. Deoi RPF-soldaten vallen hem telkens aanvullende details in de rede. Des is vertrouwelijk en spontaan in dei kamer in het donkere klooster. Er geen ruimte voor toneelspel of fabelt; Plotseling is er een enorme knal een inslaande granaat vlakbij, afzwaaier," zegt Tony. Iedereen eet: tig door van zijn bruine bonen met: Deze nacht van donderdag op vrij] zijn de beschietingen zwaarder ooit. De BBC meldt dat de eerste troepen het westen van Ruanda binnengetrokken. De RPF-soldaten loven niet dat de Fransen louter humanitaire redenen zich met de in Ruanda bemoeien. Daarvoor zijn te lang bondgenoten geweest vat verdreven Hutu-regering. „Tegen de tijd dat de Fransen hebben bereikt, zullen wij de stad maal in handen hebben," zegt strijdlustig. „De Fransen komen echter niet Kigali," zegt generaal Dallair, de mandant van de kleine VN-eenheid Kigali, die zich beperkt voelt door weinig manschappen en te weinig mi delen. Dallair: „De Fransen beperken zid het zuidwesten van Ruanda, dat ut handen is van de regeringstroepei ze dat niet zouden doen, zou meer onschuldig bloed, xlogien enlil[ in dit land de laatste maanden al noeg gebeurd. Volgens mij is er nooit een oorlog geweest waarin zr mensen in zo korte tijd zijn vermt Ik hoop dat de wereld er iets van leef. Eindelijk is er dan aan het eindevani dag nog goed nieuws. Journalist Frilet stapt onverwacht het kl( binnen. „Het RPF," zegt hij, ,1 ingezien dat het toch beter is mij ii land toe te laten. Nu kan ik landgenoten, die idioten, tenminste» het front begroeten," grijnst hij IVan onze Haagse redactie Den Haag - Een ingelaste, i gjrie paarse onderhandelaar j(VVD) en Van Mierlo (D66) lijk maken of de vorming kabinet mogelijk is. Een maandag of mogelijk dinsda j)e zondagse sessie willen Kok, .Bolkestein en Van Mierlo vooral [gebruiken voor een 'een nadere I verkenning' van de mogelijkhe den om de afstand die er tussen ide partijen nog is te overbrug den Daarbij is cruciaal of PvdA ten WD nader tot elkaar weten [te komen op het punt van de I bescherming van de koopkracht lvan de laagstbetaalden. Voor de IpvdA is dat van wezenlijk be llang; de WD vindt de inkomen- sproblematiek ondergeschikt [aan het nemen van maatregelen [voor het scheppen van nieuwe, extra banen. Bolkestein ontkende dat deze ïn- l gelaste overlegronde nodig is omdat de informatie vast zou zitten. „Dat verband zie ik niet. We gaan zondag gewoon de af ronding van deze informatie lvoorbereiden." Bolkestein schal de kansen op het totstandkomen van een paars akkoord op 5( procent. I De drie onderhandelaars hebber zich gisteren vooral bezig gehou- l den met onderwerpen die ligger [buiten de zo gevoelige driehoek [van werk, rechtvaardige inko^ mensverdeling en het gezondma- van de rijksuitgaven. He' I gaat dan om onderwerpen al I ontwikkelingssamenwerking, re j latie openbaar vervoer en auto 1 gebruik, infrastructuur, illegale: j en asielzoekers. f Op dit laatsfe punt staat D6 tegenover WD*" en PvdA. Va Mierlo wil het hoger beroep i: adv 'n In de Nederlandse kolo nie Nieuw-Guinea speel de zich in het begin van de jaren zestig een machtsstrijd af tussen het ambtelijk bestuur en Justitie. Het bestuur, ge steund door het ministe rie van Binnenlandse Za ken in Den Haag, won. De procureur-generaal Von Meyenfeldt, die de huidige procureur-gene raal bij het hof in Den Bosch Gonsalves wegens wandaden voor de rech ter wilde brengen, ruim de het veld. Een recon structie, aan de hand van de radio-uitzending van de VPRO-binnenlandru- briek Argos. Door Hans Rube Den Bosch - Het toenmalig amb telijk bestuur in Nieuw-Guinea heeft zich met hand en tand verzet tegen de vervolging van controleur R. Gonsalves. Het 'landsbelang' eiste dat de be schuldigingen van de procureur- generaal te Hollandia, G. von Meyenfeldt, tegen de huidige procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch buiten de publiciteit bleven. Noch het kabinet, noch de Ka mer werden door de gouverneur Platteel in Nieuw-Guinea van alle feiten op de hoogte ge bracht. Dit bleek gisteren uit de tweede uitzending van het VPRO-radio- programma 'Argos' gewijd aan de 'kwestie Gonsalves'. Procu reur-generaal bij de Hoge Raad mr. G. Langemeyer kon zich in 1960 niet voorstellen dat de in Nederlands Nieuw-Guinea van moord, doodslag en mishande ling verdachte ambtenaar mr. R. Gonsalves moest worden ontzien omwille van dat landsbelang. Langemeyer schreef dat 34 jaar geleden aan Von Meyenfeldt in een persoonlijke brief. Er blijkt uit de geheime justitiële stukken, 'die de VPRO gisteren openbaarde, op Nieuw-Guinea een ware machtsstrijd te zijn gevoerd tussen het hoogste amb telijke bestuursapparaat en Jus titie - het Hof in Hollandia. De rechterlijke macht probeerde een onderzoek tegen Gonsalves van de grond te krijgen. Platteel wilde dit hoe dan ook voorko men. Het Hof in Hollandia riep de hulp van de Hoge Raad in Nederland in, Platteel vroeg en kreeg steun van minister Toxo- peus en staatssecretaris Bot, bei de van Binnenlandse Zaken. Het conflict draaide uit op een web van intriges, spionage, leu gens en machtswellust. Uit de geopenbaarde stukken komt een ontluisterend beeld naar voren, van koloniale Nederlandse be stuurders begin jaren zestig in Nieuw-Guinea, die met alle mo gelijke middelen hun wandaden voor de buitenwereld verborgen wilden houden. Voormalig politiecommissaris Van Klinken, nu woonachtig in Australië, zei in Argos: „De ko loniale regering wilde de affaire Gonsalves onder de mat vegen. Publiciteit was niet goed. Het moest in de doofpot." Vanuit Nederland wordt dan een politieambtenaar naar Nieuw- Guinea gestuurd, die het dood schieten van de Dani's moet on derzoeken. „Op hem werd druk uitgeoefend door de gouverneur en de resident. Hij mocht niets vinden. Het bestuur vroeg hem een vals rapport uit te brengen. Daardoor kwam hij in moeilijk heden, want het was een eerlijke man. Ook Van Klinken zelf kwam in de problemen, hij wilde niet dat zijn agent valse getuigenissen optekende. „Ik zou ontslagen worden als ik druk op hem zou uitoefenen. Men wilde geen pu- Gonsalves. bliciteit. Daarop kreeg ik een gesprek met Platteel. In een brief aan de minister in Nederland heb ik gemeld welke terreur er werd uitgeoefend door het be stuur in Nieuw-Guinea. Daarop boden ze me aan om maar een half jaar met studieverlof te gaan. Ik moest weg uit Nieuw- Guinea, gewoon weggepromo veerd." Ook Von Meyenfeldt krijgt geen voet aan de grond. Hij meldt zijn superieuren in Nederland dat hij wordt tegengewerkt, de verdach te Gonsalves niet te spreken krijgt, en ook dat de gouverneur en de resident hem niet als ge tuigen te woord willen staan. Hij vraagt advies aan de procureur- generaal van de Hoge Raad in Den Haag. Welk oordeel moet hij verbinden aan het argument dat zijn onderzoek het landsbe lang schaadt? Von Meyenfeldt acht dat namelijk een 'zeer ern stig te nemen argument'. Tevens heeft hij het gevoel dat de resi dent en de gouverneur zich zelf gecomprommiteerd voelen door het onderzoek. De procureur-generaal Lange meyer antwoordt op 11 augustus 1960. Hij signaleert de contro verse, maar stelt dat Von Meyen feldt de volledige medewerking moet krijgen op het eiland in de oost. Onderzoeken naar ambte lijke misdragingen in den vreem de zijn volgens hem op dat mo ment niet in strijd met het lands belang. Daarnaast zegt de pro cureur-generaal dat Von Meyen feldt op zijn sympathie kan re kenen, maar dat hij nog niet voldoende gegevens en feiten heeft om de zaak in zijn geheel op waarde te schatten. Von Meyenfeldt hervat het on derzoek naar Gonsalves. Hij eist de resident te mogen verhoren, maar gouverneur Platteel komt opnieuw in opstand. Hij gelast, in een bulderende tweestrijd, dat Von Meyenfeldt zijn onderzoek opschort. Die weigert dat, omdat dat zijn inziens in strijd is met 'een goede justitie'. Platteel schakelt staatssecretaris Bot in, Von Meyenfeldt beschuldigt daarop Platteel van het frustre ren van zijn onderzoek. De verstandhouding daalt tot een dieptepunt. Ook Von Meyen feldt schrijft aan Bot, dat het kabinet op een schandelijke wij ze door de gouverneur en zijn bestuur op Nieuw-Guinea wordt voorgelicht: „Men ondermijnt ■het gezag van Justitie en stort zich op die manier in het misda dig optreden van een autoritair bestuur." Von Meyenfeldt wil naar Neder land om daar Gonsalves te ver horen. Platteel weigert hem te laten gaan, onder verwijzing naar de komst van minister van Binnenlandse Zaken Toxopeus naar Nieuw-Guinea. Von Meyenfeldt schrijft opnieuw naar Bot, doet zijn beklag over Platteel. Gonsalves is inmiddels op huwelijksreis, waardoor de PG kostbare tijd verspeelt. Tijdens het bezoek van Toxo peus spreekt Von Meyenfeldt driemaal met de minister en ver telt hem hoe hij voortdurend wordt tegengewerkt bij zijn na vorsingen en hoe de regering door het koloniaal bestuur wordt misleid. „Tegen mij is een ge ruchtencampagne op gang geko men. Men schetst mij als een staatsgevaarlijk individu. Mijn vrouw en ik hebben er in de privésfeer last van." Uiteindelijk mag Von Meyen feldt Gonsalves toch verhoren, in Den Haag bij het gerechtshof, als hij terug is van zijn huwe lijksreis. Bij hetzelfde Hof is de schoonvader van Gonsalves raadsheer. Gonsalves wordt door de PG beschuldigd, maar Von Meyen feldt vraagt zich publiekelijk af hoe schuldig zijn meerderen zijn. Gonsalves was slechts een expo nent van dat bestuursbeleid. El ke controle van Justitie bij de pacificatie van Baliemvallei werd immers door hen buiten werking gesteld. De Nederlandse regering is nooit van de ware toedracht van de schietpartijen en de mishandelingen op de hoogte gesteld. Ook was al lang op bestuursniveau bekend dat Gonsalves overspannen was, en vervangen had moeten wordi „In pure eigenwijsheid, j lijke eigenwijsheid, hand! men hem." Von Meyenfeldt staat daav een dilemma. Gonsalves veroj gen of niet. Hij wikt en weegt,fj oordeelt dat 'de controleur G" salves buiten vervolging blijven mits aan drie za wordt voldaan. Het parle»! moet een einde maken aan»! schromelijk falen van het beltl in de Baliemvallei, en tegen «I resident en de gouverneur fflf 1 ten zeer strenge administratis! maatregelen worden genoiffij En er moeten hervormingen^, men die een verantwoord just1®'! eel beleid in de toekomst was borgen. De hoogste politieke bazen i Von Meyenfeldt inmiddels 1 Hij mag niet terug naar NieW'l Guinea. Men stelt dat hij *1 beschuldigingen aan het bestu- daar niet kan waarmaken. nister Toxopeus stuurt Meyenfeldt daarover een g# mige brief. „Van bemoeili]®1 van uw taak is niets gebleken. De oud-minister kan zich dat in 1994 niet meer herinner®, j „Gesuggereerd wordt dat alles I de doofpot is beland. Ach, affaire is 35 jaar geleden, »l van die doofpot is helemaal®'! waar, de kranten hebben era g tijds vol mee gestaan." De regering oordeelt in 1 het beleid van het bestuur Nieuw-Guinea gerechtvaart was. Gonsalves wordt niet t volgd. Hij krijgt een nieuwea stelling in Nieuw-Guinea- aan de overige voorwaarden Von Meyenfeldt wordt niet f daan. Von Meyenfeldt, zwaar terd, vraagt en krijgt procureur-generaal in -■•- g dia. Onder de voorwaarde verder zijn mond houdt, hij zijn oude baan als^e van justitie terug. Hij promotie maken. Preston Palace in Alme een unieke all-in-formij p.p. voor de overnacj maaltijden en consumpf j Daarnaast vrij gebruik j fietsen en alle sport-1 spelfaciliteiten. I Info: 0546-542121. Bc| 0546-542125.(o.v.v.I Preston Palace. Hotel, ONDERWIJS IS investeren komst? Die van de gemeenst Vijfentwintig jaar geleden s kaal. De 21e eeuw vroeg de: Een goed studiefinanciering^ zou de toekomst slechts welgestelden. En er was n voor de komende maatschag Na jaren van discussie kwa ®n leningen. Omdat het eer 'enger afhankelijk te laten °ude heer, werd de uitkerii ouder die het makkelijk kon bedrag van de basisbeurs ni net beurzenstelsel wordt t daarom beknibbeld. Wie vat en steeds meer. Terecht, want investeren in je eige dwar$ terug. Naderhand verdiende inkomen eenvouc "et klinkt allemaal redelijk, van welgestelde ouders, toe studieschuld aan hun carri 9'ng van de basisbeurs nau' S'mpelweg een snipje meer voor de anderen loopt d wellicht een belemmering weet dat een academische t terugbetaalt. Waarom, nu er te weinig g oiering voor iedereen, niel mensafhnakelijke systeem® °or hun kroost kunnen ®a.rorP dat niet gekoppeld sting? wje zonder stud taalt via een extra heffi1 nor?' Énigen we eindelij yeiijke monniken. 's het idee dat een 18-j 9oen hoeft te hebben, verworvenheid? En al dii Q '?®n don? En al die pla: daa tend? De doorsnee sfl om stoppen met de bijl

de Stem | 1994 | | pagina 2