Verwarring op Euro-top V® ij zijn éven shoppen W| Bouterse verdachte in grote cocaïnezaak Geheime stemming: Dehaene krijgt acht stemmen, Lubbers drie Zwart-geel-rood-wit-blauw Huwelijksfotograaf achtervolgt trouwauto 'Justitie wist te weinig over zaak Gonsalves' the Society shop* 6666,- >rhoopt iets f Waardevols 'verloren? K Konïnck I" Voetbal Geen onderwijs asielzoekers >ogert kansloos tegen McNeil Bij de dood van Emily Breukink aast op prolongatie van proftitel Onopvallende rentree Milla Jonge Ylissinger zwaar mishandeld AKATURES Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim i I 0 1994 D Alkmaar, Noorderkade 1, 072-156793. Amersfoort, Amsterdamse weg lO, O33-613448. Amsterdam, Stadhouderskade 74, 020-6752956. Arnhem, Venlosingel 17 (Woonboulevard), 085-812112. Beverwijk, Parallelweg 95 (Meubelboulevard), 02510-24299. Capelle a/d IJssel, Hoofdweg 46 010-4585040. Den Bosch. Reitscheweg 38 (Meubelboulevard), 073-411595. Den Haag, Binckhorstlaan 113, 070-3477985. Dordrecht, Archimedesstraat 10, 078-146900. Son/ Eindhoven, Ekkersrijt 4024 (Meubelplein), 04990-74481. Enschede, Schuttersveld 1b (Meubelplein), 053-337955. Goes, J.A. van der Goeskade 1, 01100-50255. Groningen, Peizerweg 82, (Meubelboulevard), 050-250553. Heerlen, In de Cramer 166 (Woonboulevard), 045-754240. Hoofddorp, Kruisweg 785a, 020-6533462. Hulst, Absdaalseweg 19, 01140-20080. Leeuwarden, Franklinstraat 48 (Winkelplein De Centrale), 058-130383. Muiden, Pampusweg 2 (Naast Maxis), 02940-19718. IMumansdorp, Edisonstraat 4, 01865-3772 Roosendaal, Oostplein 13 (Woonboulevard), 01650-69852. Spijkenisse, Kolkplein 21 (Novicenter), 01880-18118. Utrecht, Hollantlaan 14 (Meubelboulevard), 030-888471. Veenendaal, Kernreactorstraat 28, 08385-50025. Zooterwoude, Hoge Rijndijk 195, 071-892086. Zutphen, Gerritsenweg 11 (Woonboulevard Eijerkamp 05750-17025. Openingstijden: din. t/m zat. de koopavonden. Heerlen ma.middag geopend. Hulst zo.middag en ma. geopend, din. gesloten. Son/Eindhoven ma. geopend. Roosendaal ma.middag geopend. 3 EIM-HEERLEINI-HOOFDDORP Iker i Berd. I 'en i de I bte, Meestal minder dan u I denkt en u verkoopt f sneller, want: Je huis in de krant I brengt mensen f over de vloer. weet van wanten en kranten. Igische landhuisstijl keuken |tstof essen in glansstruktuur. Kleur: wit nee (ook in kassettestijl leverbaar) 280x160 cm, wandk.70 cm hoog., leet met ETNA-apparatuurset. isprijs 10.940,- Nu de prijs ligt vergelijkbaar installatieteam bouwen! ten. JKOOPSTE! 2a -TEL. 01865-3244 EL. 010-479 69 11 ^ISTÉRIEli _WAARB0££J Extra zekerheid- 0eievet'ngvan° ze keukens va«e" onder de garani^ voorwaarden interieur vtaa'00^9 iaat dat dan even weten t vi3 een Kleintje inDe Stem dfln een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele njutzenden Stem lezers <s. egeimattg onze Kleintjes' - Gevonden-Verloren naspeurt uendui ■rjOneh ,tle JAARGANG zekerheid heb ik ook de grasmat onder de jijd van vanavond ge controleerd. Ik verdenk de rikanen er immers van u ze, als ze het hele WK al |.",t wonnen, ze in elk geval ;ft die prachtige vleug- en ipatronen op de stadion wereldkampioen ga- jaaien willen worden. "koste van bijvoorbeeld jongens, die in Neder- _j'op een effen lap plegen ^voetballen welke is inge- ,aid met een plantje dat bij weten geen andere rtnaam heeft dan 'gras'. hier in de VS onder- eiden wij de WK-stadions set bermuda en kentucky. ia in de Citrus Bowl in Or lando is 't bermuda, dat ook ia de berm van mijn hotel aan ie buitenkant van de stad blijkt te staan. In oranje-shirt, met een ge- vonden tennisballetje en met Belgen voor ogen, ben ik ijna een hele eerste helft in weer geweest en ik moet ■ggen dat de ondergrond me «stond briljante bewegin- uit te voeren en zelfs tweemaal te scoren totdat het ronde ding in de tribune - een put in de stoeprand - ver dween en het niet meer werd [gegooid door een uitzin- legioen dat aan het vechten sloeg om het geden kwaardig projectiel. 'Daarna ben ik, na hun zege r de Ieren, met de Mexica nen feest gaan vieren in Church Street, een klein be stukje Amerikaanse denis, waar ik de do delijk getroffen cowboys zo van de saloon-daken zag tui- lelen. 41 heb ik zelf een lichte ver- bevangen te zijn door de Floridiaanse hitte, ik idviseer u om vanavond in. Nederland, waar het naar ik hoor nu even heet is, na de wedstrijd uw stellige indruk te controleren dat we met 3-0 gewonnen hebben, nadat het inde rust al 2-0 was en de bal i keer voorgoed in de tri bune verdween. Mocht het fa tale tegendeel van uw indruk zijn, dan heeft het in geen geval aan 't bermuda n, dat weet ik zeker. Mare de Koninck lemeuzen - De kinderen van het asielzoekerscentrum in Terneu- Mi zijn al maandenlang van ®ig onderwijs verstoken. De ge- aeente Terneuzen overlegt met scholen of er mogelijkheden zijn 'f kinderen onderwijs te ge- Het is nog niet bekend wan- jjeer het gesprek plaats gaat vin- „In ieder geval binnen af- önbare termijn," aldus gisteren wi woordvoerder van de ge- 'ZIE ZEELAND - C1 Men - Wimbledon gaat ver- w zonder Nederlandse deelne- •ts in het enkelspel. Gisteren '8 de laatste hoop van Neder- 4 Kristie Boogert in de derde «e kansloos onderuit tegen -on McNeil: 6-2 6-4. Echte ver assingen deden zich verder niet ■om op de vijfde dag van het ®iiskampioenschap in Londen. 2|E SPORT-B4 het weer DE STEM 8"710311"000225 ZATERDAG 25 JUNI 1994 VANDAAG IN DE WEEKEND-BIJLAGE Op 8 juni werd de 12-jarige Emily doodge reden. De betrokken au tomobiliste had geen rij bewijs. Emily's ouders putten troost uit de tal loze blijken van medele ven: „We hadden nooit gedacht dat er zoveel warmte los zou kunnen komen." ZIE WEEKEND-DEEL E SPORT Erik Breukink verdedigt morgen in- Meerssen zijn nationale titel. De wie- Ierprof is erop gebrand weer kampioen te wor den, vooral omdat hij dit seizoen nog niks heeft gepresteerd. ZIE SPORT - B5 INHOUD 6 KATERNEN BinnerWBuitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 D3/D4 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Den Haag - De oud-legerleider van Suriname D. Bouterse en zijn ex-rechterhand E. Boerenveen worden verdacht van deelname aan een groot drugkartel dat zich bezighoudt met cocaïnehandel en het witwassen van druggelden. Weekendbijlage deel E Kleintjeskrant De Haagse persofficier van justi tie, mr. N. Zandbergen, zei giste ren dat tegen beiden officieel een gerechtelijk vooronderzoek loopt. Bouterse en Boerenveen zijn in Suriname en kunnen niet aan Nederland uitgeleverd worden. Het verdrag hierover is wel door Nederland, maar nog niet door Suriname ondertekend.. Het onderzoek rond het Suri naams drugkartel dat vanuit Pa ramaribo opereert loopt al een paar jaar. In Nederland houden zich, meer dan honderd politie- Korfu (anp/rtr) - De eerste dag van de Europese top op het Griekse vakantie-eiland Korfu is gisteravond laat in verwarring geëindigd. Vast staat wel dat de regeringslei ders nog geen beslissing hebben genomen over de opvolging van de Fransman Delors als voorzitter van de Europese Commissie. De beraadslagingen zouden van ochtend worden voortgezet. Volgens de Luxemburgse minis ter van Buitenlandse Zaken, Jac ques Poos, is er tijdens het diner van de leiders een geheime stem ming geweest. Daarbij zou de Belgische premier Dehaene acht stemmen hebben gekregen, pre mier Lubbers drie en de Britse commissaris Brittan een. Nederlandse regeringskringen zagen zo'n uitslag niet als nega tief voor Lubbers' kansen. Hij heeft waarschijnlijk de steun van Spanje en Italië en het is aannemelijk dat Engeland zich ook achter de Nederlandse pre mier zal scharen. Dit zou beteke nen dat drie grote Europese lan den Lubbers steunen. Volgens een Belgische regerings bron, die commentaar leverde op de discussie, 'ziet het er niet goed uit voor Dehaene'. Een ho ge diplomaat van de EU zei dat hij verwachtte dat de leiders er op Korfu niet uit zullen komen. „Het is te gecompliceerd. We hebben een paarweken nodig om de zaak te overdenken." De Griekse voorzitter van de top zei aanvankelijk 'desnoods een hele nacht te willen doorverga deren' om tot een beslissing te komen, maar werd kennelijk nog op andere gedachten gebracht. Onze correspondent Bert Schampers voegt hier aan toe: Europees Commissaris Hans van den Broek zei gistermorgen bij het begin van de Europese Top geen uitstel van de voordracht te willen. „Dan wordt het een ver beten prestigestrijd en dat is niet goed." De Duitse bondskanselier Kohl kondigde eerder deze week in Brussel aan in ieder geval zo spoedig mogelijk een beslissing te willen nemen. Voor de Belgische premier kan uitstel een nadeel zijn'. Om geen politieke problemen in eigen land te veroorzaken, wil Dehae ne snel zekerheid over zijn toe komst. De Belgische kandidaat hield een week geleden, toen zijn regering hem officieel kandidaat stelde, nog een slag om de arm. „Ik heb altijd nog 'n job," riep hij toen journalisten toe. Pedalen kwijt Premier Lubbers is sinds hij op 3 mei zijn kandidatuur voor Euro pa bekend maakte, onderwerp van hoon en spot geweest. Zijn campagne was slecht voorbereid, de premier leek ondanks al zijn ervaring soms de wanhoop nabij. „Hij is de pedalen kwijt," riep de voorzitter van de 'Christelijke Volkspartij (CVP), de partij van 'concurrent' Dehaene, toen Lub bers halverwege zijn campagne steeds meer steun verloor, zich desondanks niet wenste terug te trekken en tot overmaat van ramp ook nog onvriendelijke dingen zei over de as Bonn-Pa rijs. De Duitse krant Die Welt be schuldigde de aftredend premier donderdag nog van lijkenpikke- rij, omdat Lubbers, bij verlies van de strijd om het voorzitter schap, naar de Navo zou willen. De krant vond het een schande dat Lubbers campagne voerde voor de post van secretaris-gene raal, terwijl de ongeneeslijke zieke Duitser Wörner nog in functie is. Lubbers' woordvoerder zei giste ren echter dat de premier niet uit is op 'troostprijzen'. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Zij komt uit Nederland, hij is een Belg. Ze hebben een winkeltje in Baarle-Hertog. Hun tuin is Nederlands grondgebied en de parkeerplaats aan de overkant van de straat ook, maar het winkeltje staat in België. Vanavond voetbalt België tegen Nederland. En ze laten er hun tienjarige huwelijk niet door bederven. Ad en Carla Cornelissen-Van Gorp gaan de wedstrijd kijken bij vrienden in Baarle-Nassau. „Die zijn voor Nederland. Dus ik denk dat wij dan maar voor België zijn, dat is gezelliger. Ad: „De Belgen winnen met 2-1." Carla: „Holland wint met 2-1." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ZIE SPORT-BI en B2 Van onze verslaggever Dén Bosch - De toenmalige controleur R. Gonsalves is in 1961 vooral aan vervolging ontsnapt, omdat justitie te weinig informatie had over de incidenten in de Baliem-vallei op Nederlands Nieuw-Guinea; Gonsalves, nu procureur-genraal in Den Bosch, speelde daar een hoofdrol in. Bloedheet Het wordt een broeierig heet Send' Vanc!aag in de ™oag komt er wat meer polking en 's avonds kans P een lokale onweersbui, ondag en daarna nagenoeg •etzelfde weer. Wind matig. Zo loop je meteen een trouwma op Van onze verslaggever Frank Lambregts Raamsdonk - Het scheelde weinig of Adriaan van den Berg en Judith Leijten uit Raamsdonk werden bestolen van de mooiste dag in hun leven. Terwijl ze gisteren achter in de tuin van het ouderlijk huis aan de Schansstraat stonden te pose ren voor de fotograaf, ging een 'autodief' er aan de voorkant met de trouwauto vandoor. Toevallig moest fotograaf Harry van Aperloo uit Oosterhout rond half twaalf bij zijn eigen auto even een rolletje verwisselen. „Ik zag wel iemand in die auto zit ten, maar ik dacht dat die er bij hoorde," zegt hij. Op dat mo ment stormde de chauffeur van de trouwauto echter in paniek uit het huis naar buiten, omdat hij zag dat de bordeauxrode Ja guar werd gestolen. Of de foto graaf de dief wilde achtervolgen, smeekte hij. Dat kon. Het tweetal stapte in de Citroen XM van Van Aperloo en stoof achter de trouwauto aan. „Met Adriaan van den Berg en Judith trouwauto. de zenuwen in mijn lijf," geeft Van Aperloo toe. „Je weet na tuurlijk nooit of zo iemand een wapen bij zich heeft. De chauf feur wilde dat ik hem klem zou rijden, maar daar heb ik dus niet aan meegedaan. Dan liggen er zo twee auto's in de puin, zei ik." Van Aperloo had een beter idee. Met zijn autotelefoon belde hij de politie om zijn positie door te Leijten bij de 'gestolen' FOTO HARRY VAN OPPERLOO geven. De dief reed niet al te snel via de Maasroute richting Den Bosch. De Citroen bleef er een meter of vijftien achter. De eer ste politie-auto arriveerde ter hoogte van Waalwijk, maar de dief wenste niet te reageren op het stopteken. Hij nam de afslag Drunen, waar hij zichzelf in het centrum klem reed op drie poli tiewagens die hem opwachtten. De gelukkige chauffeur kon zijn auto mee terugnemen naar Raamsdonk, waar het bruids paar inmiddels had begrepen dat .hun 'koets' er vandoor was. „Die fotograaf bleef zo lang weg. Al snel wisten ze me echter te vertellen dat hij de dief van onze bruidsauto aan het achtervolgen was. Ik zag die hele bruiloft al de mist in gaan. Uiteindelijk kwamen we maar een kwartier te laat op het gemeentehuis aan. En daar hadden ze best begrip voor de situatie. We zijn normaal getrouwd, maar het was wel een spannende bruiloft," zegt brui degom Adriaan van den Berg. Achteraf bleek het niet om een echte autodief te gaan, maar om een 29-jarige psychiatrische pa tiënt uit Waspik, die onder bege leiding op zichzelf woont. „Ie mand die zich gemakkelijk laat beïnvloeden," legt een politie,- woordvoerder uit. „Hij vond die auto mooi en liet zich door om standers wijsmaken dat hij er best een stukje in mocht rijden." En de sleutel zat er nog op... Deze nieuwe onthullingen deed de VPRO-radio gisteren. Volgens het programma Argos vond pro cureur-generaal mr. G. Lange- meyer dat zijn collega in Hollan- dia, mr. G. von Meyenfeldt door moest gaan met zijn onderzoek. Deze onthullingen werpen een ander licht op de verklaring van minister van Justitie A. Kosto van afgelopen week, waarin hij zei dat de huidige procureur-ge neraal gewoon kan blijven func tioneren in Den Bosch. Gonsal ves zou eind jaren '50 in Nieuw- Guinea Papoea's hebben mis handeld en zelfs gedood. Kosto schreef deze week dat in 1961 bij het oordeel over Gon salves vooral de conclusies van de procureur-generaal bij de Ho ge Raad hebben meegespeeld. Naar gisteren bleek, heeft deze Langemeyer echter dat jaar aan Von Meyenfeldt geschreven, dat hij aan de hand van de stukken niet kon oordelen over de inci denten. Zet het onderzoek voort, vraagt hij Von Meyenfeldt. Het koloniaal bestuur in Hollan- dia heeft zich daar echter, ge steund door de toenmalige mi nister van Binnenlandse Zaken, Toxpoeus met hand en tand te gen verzet, zich beroepend op 'landsbelang'. De regering zag af van vervolging van Gonsalves, en benoemde hem opnieuw. Volgens de woordvoerder van Kosto haalt de omroep twee za ken door elkaar. Langemeyer zou in een tweede brief een na der oordeel over de kwestie Gon salves hebben geveld, waarop de regering zich heeft gebaseerd bij de benoeming van Gonsalves. ZIE PAGINA A2: 'Machtsstrijd in Hollandia' mensen bezig met deze giganti sche affaire. Onder de naam 'Copa-team' (af korting van Colombia-Paramari bo) werkt een speciaal interre gionaal politieteam in het diep ste geheim aan de zaak. Deze week nog werden gelijktijdig in binnen- en buitenland een groot aantal huiszoekingen gedaan. In mei dit jaar gebeurde dat ook al. Bij de huiszoekingen werd voor al veel materiaal in beslag geno men. Aanhoudingen zijn volgens justitie niet verricht. De Surinaamse minister van Justitie en Politie Girjasing ver wijt intussen de Nederlandse justitie maatschappelijke on zorgvuldigheid door de verden kingen bekend te maken. „Er zijn tot nu toe geen harde straf rechtelijke bewijzen. Men moet niet bij voorbaat mensen jn een beklaagdenbank zetten," aldus Girjasing gisteren. San Francisco - Het opmerke lijkste feit van het duel tussen Brazilië en het kansloze Kame roen (3-0, treffers Romario, Mar- cio Santos en Bebeto) was de invalbeurt van Roger Milla, de held van Kameroen tijdens het vorige WK. Met zijn 42 jaar passeerde hij de Italiaanse doelman Dino Zoff op de ranglijst van oudste WK- deelnemers aller tijden. De vete raan kwam overigens niet tot opmerkelijke daden. Bahanang Song (Kameroen) kreeg de rode kaart. In de eerste wedstrijd van giste ren versloeg Mexico Ierland met 2-1 dankzij twee treffers van Luis Garcia. Door deze uitslag staan alle ploegen in poule E weer gelijk; in punten en doel saldo. ZIE SPORT - B3 Van onze correspondent Goes - Een 20-jarige Vlissin- ger is gisternacht bij een vechtpartij op de Markt in Goes zwaar gewond aan het hoofd. Per ambulance werd hij overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis in die plaats, waar onmiddelijk operatief werd ingegrepen. Aanleiding tot de bijna fatale vechtpartij is volgens de politie kennelijk een afrekening na een stukgelopen relatie. De eerste schermutselingen begonnen die nacht in een disco in Goes. Toen het slachtoffer met twee maats rond één uur naar buiten ging werden ze gevolgd door een gro te groep jongeren, onder andere uit Goes en Bergen op Zoom. Op de Markt werd het drietal omsingeld. Twee van hen zagen kans de dans te ontspringen, maar de Vlissinger niet. Hij werd door de groep in elkaar geslagen. De groep liet het slachtoffer bloedend op straat liggend ach ter en wist te ontkomen. De politie in Goes verzoekt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. JUSTITIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 100 vakatures. Maak er werk van (ADVERTENTIES) De vestiging lijke aard, op van dienst in berichten wij van The Society Shop aan de Grote Markt te Breda is m.i.v. 27 juni gesloten. Onze afwezigheid is slechts van tijde- een nieuwe, geschiktere lokatie in Breda heten we u binnenkort weer van harte welkom. Intussen zijn wij u graag onze andere vestigingen o.a. in Eindhoven, Rotterdam en Den Bosch. Over de feestelijke heropening in Breda u op een later tijdstip. Voor inlichtingen: 020-645 1155 Tot ziens Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.,Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 o maand automatisch29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: o kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Plaats:. Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- g f gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 8 E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT i—j 4

de Stem | 1994 | | pagina 1