Ploeg Priem sterkste collectief 'Volgend jaar ben ik proF Verzoening tussen judoka Spijkers en bondscoach Visser Toon Vei Erik Breukink aast op prolongatie nationale proftitel groers Van DE STEM SPORT pESTEM Programma NK Koos Moerenhout lost na twee stille jaren eindelijk belofte in AMïX ZATERDAG 25 JUNI 1994 Van onze verslaggever Nijmegen - Ben Spijkers, Ne derlands beste judoka van het afgelopen decenium, en Wim Visser, de bondscoach, hebben de strijdbijl begra ven. Het duo had deze week een uitvoerig gesprek, het geen resulteerde in afspraken over samenwerking bij de co me-back van Spijkers. De 33-jarige middengewicht stond voor het laatst op de mat tijdens het NK in november 1992. Kort na dat kampioen schap werd hij geschorst door de JBN, omdat hij in enkele publi caties de bondscoach zou hebben beticht van racisme. Later volg de nog een strafzaak, omdat Spijkers beweerde dat er do- pinggebruik in het topjudo voor kwam. De hele affaire sleepte zich schier eindeloos voort. In totaal werd er tot drie maal toe een strafzaak bij de tuchtcommissie van de Judobond aangespannen, boog de beroepscommissie van de bond zich drie maal over de zaak en deed de Utrechtse ar rondissementsrechtbank twee keer uitspraak in een kort ge ding. In maart van dit jaar kwam eindelijk een einde aan de schor sing van de judoka die tijdens de Spelen van Seoel (1988) nog goed was voor brons in de zwaarste gewichtsklasse. De veelvoudig Nederlandse kam pioen wil begin oktober terugke ren op de mat, tijdens een inter nationaal gala in Deurne. „Daarna wil ik me via de dis trictskampioenschappen plaat sen voor het NK en na de natio nale titelstrijd kijk ik wel wat ik nog meer kan bereiken," aldus Spijkers, die overigens heel stil letjes wel denkt aan de Spelen van Atlanta. „Maar het is nog veel te vroeg om daar nu al uitspraken over te doen. Ik ben tenslotte al 33, ben er al bijna twee jaar uit en moet eerst maar eens kijken wat ik nog precies kan." Al enige tijd geleden wezen de voortekenen op een mogelijke verzoening tussen Spijkers en Visser, de man die hem van jongsaf begeleidde. Afgelopen maandag pakte Spijkers de tele foon en belde de coach op. „Ik wil weer presteren op de mat en heb daarvoor trainingen en trai ningspartners nodig. Daarvoor zijn de centrale trainingen het meest geschikt. Wil ik daar ech ter zonder problemen kunnen meedoen, dan moet eerst de lucht tussen Visser en mij opge klaard zijn," aldus Spijkers. „We hebben een heel goed ge sprek gehad. Open en eerlijk. Belangrijk was dat Visser altijd heeft voorgestaan dat hij een schorsing voor mij niet de juiste straf vond. Het is al met al een hele vervelende zaak geweest. Eigenlijk draaide het om iets tussen Wim en mij, maar legio mensen gingen zich ermee be moeien. De hele geschiedenis nam een vorm aan die niet meer te controleren was. Ik had ge hoopt het allemaal binnen de perken te kunnen houden, maar dat is niet gelukt. Dat is heel spijtig. In zoverre heb ik ook wel van de hele geschiedenis geleerd. Spijt is iets anders; er gebeurden dingen waar ik ook geen ruk aan kon doen." „Al met al is er veel te veel negatieve publiciteit op gang ge komen. Het spitste zich boven dien toe op bepaalde mensen. Wanneer de boel nu weef wordt opgerakeld, stel ik me op het standpunt dat ik over zaken die geweest zijn, geen uitspraken meer doe. Wim en ik hebben ook de afspraak dat we elkaar in voorkomende gevallen onmid dellijk bellen om duidelijkheid te scheppen. Het is nu zaak weer eens te laten zien dat judo ge woon een hele mooie sport is. Ik wil in de toekomst bijdragen aan het opwaarderen van de sport, óók na mijn actieve loopbaan." Door Jean Nelissen Meerssen - „Ik heb het hele jaar door nog niks gepres teerd. Alleen al daarom zou ik graag 'weer kampioen worden. Het parcours ligt me, maar ik moet afwachten of ik na mijn hoogtestage in de Verenigde Staten alweer voldoende geacclimatiseerd ben op zeeniveau. Normaal duurt zo'n proces tien tot vijftien dagen." Dat zegt Erik Breukink die morgen zijn nationale titel verdedigt op de Raarberg en Kruisberg in Meerssen. Gert-Jan Theunisse, een der kopmannen in de TVM-ploeg, geeft Breukink echter weinig kans. „Als Steven Rooks, Maar ten den Bakker, Danny Nelissen en ik goed zijn, lijkt het mij heel vreemd dat Breukink van ons collectief kan winnen. Vorig jaar is hem dat gelukt, maar ik voor zie nu geen herhaling." Verbond De 'eenzame' Breukink, die als enige renner van Once aan de start verschijnt, moet het opne men tegen elf renners van TVM- Bison (Cees Priem), acht renners van WordPerfect (Jan Raas), vijf ploegmaats van HistorLaser (Peter Post) en vier renners van Collstrop^Concorde (Willy Teirlinck). Theunisse: „Je mag erop rekenen dat een renner uit een van de grotere ploegen de titel pakt." Vorig jaar verliep het anders in Meerssen. De mannen met de grootste reputaties sloten toen stilzwijgend een verbond, om de wedstrijd naar hun hand te zet ten. In 1992 waren ze op de Raarberg verrast door een vroe ge uitval van Tristan Hoffman, die urenlang solo reed en de titel pakte vóór Jantje Siemons. Dat wilden de favorieten niet nóg eens meemaken. Als ze passeer den, floot het publiek hen uit, omdat ze zich door een outsider in de luren hadden laten leggen. Breukink (ONCE), Rooks (toen nog Festina) en Frans Maassen (WordPerfect) reden daarom vo rig jaar vanaf het begin in een strak tempo over het parcours, zodat het een machtige afvalrace werd en tenslotte slechts tien renners in dezelfde ronde finish ten. Het podium mocht er zijn. Daar stonden ze: Breukink, Rooks en Maassen, 's lands wie- lertrots sinds lange tijd. Voor een outsider was er geen plaats, ze hadden de rangorde hersteld. Griepje De situatie is echter veranderd. Rooks is toegetreden tot het TVM—kamp, het grootste in de titelstrijd. Waardoor het isole ment van Erik Breukink ver groot is. Hij zal op vrijwel nie mand kunnen rekenen. Breukink heeft echter in Meerssen altijd prima gepresteerd. Eerste in 1993, derde in 1992 en 1991 en vijfde in 1990. Met Steven Rooks (tweede in 1993, winnaar in 1991 en tweede in 1990) heeft hij het mooiste palmares op de geacci- tendeerde omloop, waarop dit weekeinde voor de vijfde keer de nationale kampioenschappen plaatsvinden. Steven Rooks verliet dinsdag de Ronde van Zwitserland. „Ik had last van een zomergriepje, ik voelde pijn in mijn benen. Daar om wilde ik geen risico nemen. Ik heb in ons hotel een dag op bed gelegen. Daarna voelde ik me veel beter. De dag erna heb ik zeven uur door Zwitserland getraind." Rooks heeft zijn hoogstestage in Mexico als heel positief ervaren. „Ik verbleef achttien dagen in Mexico. Twee weken heb ik al leen in de bergen getraind. Je verliest daardoor wel je snelheid, maar je bouwt een prima condi tie op. Ik voel me althans heel goed." Hitte Erik Breukink hoopt dat het morgen warm zal zijn. „In Ame rika heb ik met Alex Zülle en Laurent Jalabert drie weken in een hitte van rond dertig graden Meerssen - De Nederlandse profs, amateurs-A en dames strijden vandaag en morgen in Meerssen voor het Neder lands kampioenschap. Het programma op beide dagen ziet er als volgt uit: Zaterdag: 9.00 uur: dames, 87,7 kilometer (negen ronden en 7,6 km). 12.00 uur, amateurs-A, 203,4 km. (22 ronden en 7,6 km.). Zondag: 12.00: beroepsrenners, 230 km. (25 ronden en 7,6 kilo meter). SPORTNIEUWS kori Nijdam ontbreekt nog in Tour-ploeg Bakel - Jan Raas heeft voor de komende Tour de France voorlopige selectie van zes renners bekendgemaakt. Viatsjesla Ekimov, Frans Maassen, Frédéric Moncassin, Edwig van Hooi donck, Erik Dekker en Mare Wauters reizen eind juni af na'a Frankrijk. Jelle Nijdam ontbreekt. Hij behoort met Cordes, Kvalsvol Mulders en Van Lancker tot het vijftal, waaruit Raas nog renners selecteert om de Wordperfect-ploeg compleet te maken De ploegleider stelde zijn eerste team samen aan de hand van de resultaten van de afgelopen weken. „Na een hoopvolle start var het seizoen in de Ronde van Valencia heeft de ploeg zich in'4 voorjaarsklassiekers niet waar kunnen maken. De afgelopei weken hebben de renners zich weer van hun beste kant latei zien." Na de triomf van Ekimov in de Tour Dupont en de eindzege Maassen in de Ronde van Luxemburg en van Erik Dekker in Ronde van Zweden, heeft Raas hoge verwachtingen van de Tour De Belg Johan Bruyneel heeft zich afgemeld voor het Frans wielerevenement. De ploeggenoot van Erik Breukink kampt n drie knieoperaties met een te grote conditionele achterstand. H: acht zich niet in staat de Tour de France naar behoren uit t rijden. Bruyneel won vorig jaar de zesde etappe en eindigde als a in het algemeen klassement. Hij was de best geklasseerde renne van de Once-ploeg. IJsliockeyclubs steunen bondsplannen Breukelen - De ijshockeyclubs zijn op de bijzondere ledenverga dering in Breukelen akkoord gegaan met de bondsplannen. De bond wil het gezicht van de competitie op termijn veranderen, Bondsdirecteur Van Rijswijk wil een samenwerkingsovereen komst met de clubs afsluiten, waarin de bond verregaande invloed krijgt op de commerciële, organisatorische, financiële en sportieve rechten en plichten. „De clubs voelen die behoefte ook, maar willen een realisering in fases." In het komende seizoen telt de eredvisie zeven ploegen. Rotter dam kan de achtste worden. „Er komt nog een gesprek met Rotterdam." Den Bosch, Dordrecht, Eindhoven, Geleen, Heeren- veen, Nijmegen en Tilburg hebben zich reeds aangemeld. getraind. Toen we naar Europa vlogen en in de Midi Libre start ten, was het daar ook dertig graden. Mijn lichaam is intussen aan de hitte gewend. Voor mij mag het in Meerssen best heel warm worden." Steven Rooks rekent in Meerssen op dezelfde namen voorin: „Breukink en Theunisse zullen er zijn, ik verwacht ook Maassen in de spits." Theunisse vindt dat een nationale titel op zijn erelijst ontbreekt. „Ik heb in het Bas kenland een klassieker om de wereldbeker gewonnen en ik heb op Alpe d'Huez gezegevierd. Op een kampioenschap zou ik best trots zijn." Steven Rooks sluit niet uit dat de routiniers rekening moeten houden met jongeren als Patrick Jonker (Histor) en Erik Dekker (WordPerfect). „Zij hebben de laatste tijd toch goede uitslagen gereden." Dekker, winnaar van de Ronde van Zweden, kampt echter met een blessure. Hij heeft een pees in een been ont stoken en wordt eraan behan deld. Theunisse: „Het kan weer een vreemde koers worden. Het groepje favorieten is klein, ie dereen kent elkaar door en door. We weten van elkaar wie goed rijdt en daar wordt naar geke ken." Collectief „Het is niet mijn favoriete weer," zegt Frans Maassen, „maar ik ben ik vorm en dan verwacht ik dat ik toch een rol kan spelen." Volgens Maassen moet het collectief van TVM het meest gevreesd worden. „Vorig jaar lukte het Priem niet de wedstrijd te controleren, maar ik denk dat zijn ploeg dit keer sterker is." Maassen, die in 1989 in Rheden kampioen werd, finishte in Meerssen drie keer bij de eerste tien. „Het is geen ideaal par cours voor mij, maar op basis van mijn conditie kan ik me toch handhaven." Hij signaleert dat verschillende outsiders, zoals Jean—Paul van Poppel en Wie- bren Veenstra goed rijden. „Nor maal wordt dat type renner in Meerssen al snel gelost, maar ik denk dat ze in topconditie lang zullen meegaan." De profs rijden in Meerssen 25 ronden over de omloop, een af stand van 230 kilometer. De ren ners moeten intotaal 57.2 kilo meter klimmen. „De hitte en de hellingen maken dit parcours slopend," zegt Maassen. „Ikzelf heb al een paar overwinningen behaald. Andere renners van naam hebben nog niets gewon nen. Die zullen extra gemoti veerd zijn voor de titel. Ik zou nog graag eens kampioen wor den, maar de koers moet ook voor jou lopen. Erik Breukink was vorijfjaar in de finale niet de beste. Hij sloop bij ons weg, er kwam even geen reactie en het was gebeurd. Dat beetje ge luk moet je hebben." i Gert-Jan Theunisse: „Je mag erop rekenen dat een renner uit een van de grotere ploegen de titel pakt. Koos Moerenhout als winnaar van de Ronde van Wemhout foto de stem ben steffen in 1992. foto cor viveen BEGIN JAREN negentig was de toenmalige ju nior Koos Moerenhout het grootste wielertalent dat er in Nederland rondreed. Na zijn over stap naar de amateurs werd het plots stil rond de renner uit Achthui zen. „Ik ben twee jaar aan mijn lot overgelaten door de KNWU," kijkt de meao-student terug op die donkere periode. Nu in zijn derde seizoen bij de amateurs lijkt de 20-jarige Moerenhout de belofte van toen einde lijk in te lossen. Vorige week kwam hij uit de Ronde van Oostenrijk terug met een etappeze ge en de tweede plaats in het eindklassement op zak. Voor een aantal profploegen indrukwek kend genoeg om zijn in teresse te polsen. Die belangstelling zal alleen maar groter worden als Moerenhout vandaag tijdens het nationaal kampioenschap voor het eerst sinds drie jaar ook in eigen land weet te vlammen. Van onze verslaggever Ad Pertijs Velddriel - Zijn tegenvallende tijd in de Rivierenprijs (de voor de topcompetitie meetellende tijdrit over 44 kilometer in en rond Velddriel) kwam afgelo pen zondag voor Koos Moeren hout niet helemaal als een ver rassing. „Na een week in de bergen te hebben gereden, kun je niet direct omschakelen naar dit soort werk. Daarvoor mis je de snelheid." Maar toch. De man die aan de andere kant van het Volkerak in Overflakkee woont, wil zo dolgraag in eigen land bewij- zen, dat hij nog altijd de Koos Moerenhout van 1990 en 1991 is. De man, die samen met generatiegenoten Rik Reinerink en Steven de Jongh met kop en schouders boven het junioren peloton uitstak. „Ergens hoop je dat je na de overstap naar de amateurs direct met de top mee kunt rijden. Al is het alleen maar in eigen land. Achteraf is gebleken dat je daar net als de meeste anderen toch meer tijd voor nodig hebt." Het doet Moerenhout nog altijd pijn dat veel mensen het ver trouwen in zijn wielercapaci- teiten verloren. „Al moet ik wel zeggen dat in mijn directe om geving dat geloof altijd is ge bleven." Katerig gevoel Hij heeft een katerig gevoel overgehouden aan de afgelopen twee jaar. „Met name de bege leiding van de KNWU is me zwaar tegengevallen," zegt hij nu. Moerenhout stroomde van de nationale juniorenploeg di rect door naar de selectie van de toenmalige bondscoach Piet Kuijs. „Ze hebben me gewoon twee jaar aan mijn lot overge laten. Vooral organisatorisch is het bij de nationale selectie niet goed geregeld. Nog altijd niet trouwens. Ik heb veel zelf moe ten uitzoeken. Ze hebben me maar wat aan laten modderen. Ik begrijp niet dat een wieler bond zo slordig met zijn talen ten omspringt. Van een gerichte begeleiding is geen sprake. In het eerste jaar richtte Kuijs zijn aandacht voornamelijk op Erik Dekker. Hij was zijn grootste talent en met hem wilde en moest hij scoren. Ergens ook wel begrijpelijk. Kuijs had een aansprekend resultaat nodig om met opgeheven hoofd te kunnen opstappen als bonds coach. Met die zilveren plak van Dekker op de Olympische Spelen is hem dat ook wel gelukt." Geen paniek Moerenhout zegt dat hij geen moment echt in paniek is ge raakt. „Ik was niet de enige die moeite had met de overstap. Ook Rik Reinerink en Steven de Jongh braken niet direct door. Die twee zijn niet voor niets naar een sponsorploeg vertrokken. Aan de andere kant waren de prestaties met name in het buitenland niet echt slecht. Ze vielen alleen in eigen land niet op. Ook al omdat ik in Nederland niet zo aan de bak kwam. Die waaierwedstrijden liggen me sowieso niet. Ik ben niet zo'n wringer. Als je dan ook nog eens in een shirt van de nationale selectie rijdt, krijg je nogal snel negatieve opmerkin gen." In navolging van Reinerink (hij stapte over naar Giant) en De Jongh (ingelijfd door Koga Miyata) overwoog Moerenhout eveneens de - inmiddels door Piet Hoekstra geleide - natio nale selectie de rug toe te ke ren. „Het liep ook vorig jaar niet goed bij de selectie. Som mige jongens hadden moeite met de manier waarop Hoekstra werkt. Op zijn beurt ergerde Hoekstra zich aan die renners. Piet zat natuurlijk ook opgescheept met een selectie, die vanwege doorlopende con tracten niet zijn eerste keuze was. Persoonlijk heb ik nooit problemen met hem gehad. Hij is recht door zee en tactisch sterk. Maar zijn taak binnen de KNWU is volgens mij te om vangrijk om de amateurselectie goed te kunnen begeleiden." Erik Breukink: „Afwachten of ik na mijn hoogtestage al voldoende geacclimatiseerd ben op zeeniveau.foto anp Moerenhout was afgelopen winter in principe rond met Koga Miyata. „De KNWU heeft overwogen de vaste selectie op te heffen. Vandaar die contac ten met Koga Miyata. Wel had ik met Egbert Koersen (ploeg leider van Koga Miyata, red.) afgesproken dat ik bij de natio nale selectie zou blijven als die zou blijven bestaan," legt de ZuidhoÜander uit. Hij was uiteindelijk de enige die zijn contract met de KNWU verlengde. „Organisatorisch zijn de sponsorploegen veel be ter. Ik ben dan ook puur van wege het programma bij de nationale selectie gebleven. Die ploeg krijgt immers de uitnodi gingen voor de mooiste interna tionale wedstrijden. Vanaf april heb ik dan ook alleen maar in het buitenland gere den." De begeleiding, die de vorige twee jaar zo te wensen overliet, is via de stichting Top Support inmiddels stukken beter gere geld. „Henk Lubberding bege leidt me nu continue. Hij geeft aanwijzingen en adviezen over zaken als voeding en training. Dat moest ik in het verleden allemaal zelf uitzoeken." Stuk zonniger De resultaten bleven niet uit. „Ik heb dit jaar eindelijk het idee dat ik bij de amateurs dingen kan, die ik bij de junio ren ook kon. Ik kan weer wed strijden winnen op de manier zoals ik het wil." Zijn toekomst ziet er direct een stuk zonnige' uit. Dit jaar denkt hij ztin meao-studie te voltooien „En volgend jaar ben ik prof," zeS1 hij vol overtuiging. „Drie prof- ploegen hebben al contact me' me gezocht. Een Nederlandse, een Amerikaanse en eentje ui oprichting. Namen noem ik m8 niet. Het geeft wel aan dat die prestaties in het buitenland, met name in de Ronde van Oostenrijk en de eindoverwin ning in de Triptique Ardennais, aanspreken." De Zuidhollander is erop ge brand om vandaag tijdens he NK ook in eigen land een klin kend resultaat neer te zetten ;,Het parcours van het NK lf me in principe wel. Voor nul had het zelfs iets zwaarder g- mogen, maar op deze mum maken meer jongens een ka- op de titel. Voor een kampr°e schap is dat beter. In Meerss kan ik winnen, maar ook e niet-klimmer als John den W ber kan er kampioen word Eén ding is zeker. Na Oost rijk wordt er meer dan and op me gelet. Maar ook die moet je aan kunnen om k pioen te worden." onze sportmedewerker 51,-Jansteen - Kermisvierend gt-jansteen is dinsdag 28 Jjjjiinend Zeeuws-Vlaande- ren om 19-00 uur gaan de j amateurs van start voor hun 60 ronden, wat ver- ,ld wordt in een 96 kilome ter lange wedstrijd. Dit op liet traditionele parcours als alles naar wens verloopt. het centrum van wieler- die v alt pE TT VAN ASSEN, verreden wordt, is nog Prix van het wereldkampi van de Nederlandse rijder stuk bescheidener. De Bre Jurgen van den Goorbergl GP-rijders nog het meest Van onze verslaggever Ad Pertijs U JM Assen - Bernie Ecclestone heeft zijn aandelen in het wereldkam pioenschap wegrace inmiddels verkocht. De hand van de Britse zakenman, die zich na zijn com merciële succes bij de Formule- 1-vierwielers enkele jaren gele den ook op de wereld van de gemotoriseerde tweewielers stortte, is echter nog onmisken baar zichtbaar op en rond de circuits, waar het bontgekleurde gezelschap motorduivels steed: weer de limiet zoekt voor he' veroveren van magische WK- punten. In het rennerskwartier bijvoor beeld is het gedaan met de zoet< inval. De in enorme trailers on dergebrachte hitech-werkplaat- sen staan keurig in het gelic opgesteld achter de aangewezei pitboxen. De minstens zo groo uitgevallen rijdende onderko. mens voor rijders en monteur: staan in -een volgende, kleurig: rij. In een andere hoek van he terrein hebben de teams of hui sponsors hun zogenaamde hospi- tality-units opgesteld. Niet luk raak. Ieder team heeft van orga nisator Doriia (een Spaanse in vesteringsmaatschappij van d met name in wielerkringen be kende Banesto-bank, red.) eei aantal vierkante meters toege wezen gekregen. Even met je personenauto he rennerskwartier oprijden, is e niet meer bij. De team-scooter i het meest populaire locale ver voermiddel in de paddock, kunt er rustig met een vaartj van dertig kilometer per uur ee: bandje gaan ophalen bij één va de uitstallingen van de rubber boeren. Extreem veel mensen lo pen er immers niet meer ron tussen de trailers en motorho mes. Ook al zo'n gevolg va Ecclestone's reorganisatieplan nen. Paddock-kaarten worde nog maar mondjesmaat ver strekt. Wie een sponsor extra w: uitnodigen, betaalt het voll pond: 350 piek voor één dag. Afhankelijk 9e ware motorsportfan hee Seen kans meer om alle moder ne, fraaie staaltjes van motor techniek van nabij te aanschoi wen. Hij of zij mag nog slech Plaatsnemen op de tribune. Voc veel geld. Hockenheim was voc de reorganisatie van het W' steeds goed voor 100.000 to< schouwers op de racedag. Enke weken geleden telden de organ satoren er nog slechts 35.00 Niet Dorna, dat voor 54 miljoe dollar de organisatie-rechte voor de komende tien jaar hee Sohocht, maar de circuits zi; afhankelijk van de recettes. Vo< 12 miljoen dollar komt h> brand-Prix-circus langs. Daa p dient men de baan 'leeg' c te leveren aan Dorna. De Spar laarden hangen hem wel vol m nun reclameborden. Voor h circuit zelf rest alleen de inkon sten aan de kassa. e FIM (internationale moto sportfederatie) en de IRTA (c steniging waarvan alle aan h K deelnemende teams lid zij ormen met Dorna, dat de feit Ike organisatie overlaat ar ochter Two Wheel Promotion e heilige drie-eenheid binn< "K. Dorna organiseert exploiteert, de IRTA keurt circuits Solden en verdeelt de prijze nai en -ETM ziet toe op hoKuVlnS van de reglementen, zal n e^aar hard nodig en d den na ®een race laten ven- heeft op een circuit dat de IRT afgekeurd. ^an Vlimm< •eren aanpak heeft vt =d gezet bij de v< y '--liefhebbers van Zij houden hi de sport de weg v -ld heeft ingeslag: f-cclestone's ®vaad bloed "totorsport. ®ude stemj Jart vast nu het grote geld ti

de Stem | 1994 | | pagina 14