Rode Duivels zijn niet meer bang 'Oranje is beter, dat weten de Belgen best' Als Or Lot verbindt Nederland en België voor zesde maal in 22 jaar aan elkaar ppermacl: S£IDawn W3t Wij" DE STEM WORLDCUP USA 94 Thuisfront leeft mee; chauvinisme kenmerkt de voorspellingen Nigerianen: 'koud, hè' ïarokkaan Nac< ZATERDAG 25 JUNI 1994 I HESTEM Door onze redacteur Jacques Hendriks De Benelux ligt vandaag niet in West-Europa, maar in Florida, USA. De Citrus Bowl in Orlando vervangt de Rotterdamse Kuip en de Hel van Deurne en vormt het theater waarin voor de 117e maal de Derby der Lage Landen wordt ge speeld. Nederland - België, in de volksmond de confrontatie tussen de Kezen en de Sjefkes, de gierige dikke nekken uit Holland tegen de domme Belskes. Nederland - België, de confron tatie tussen twee totaal verschil lende voetbalculturen. Neder land: frivool, aanvallend, nei gend naar arrogantie; België: de gelijk, voorzichtig, sluw, maar jarenlang gebukt onder een min derwaardigheidscomplex rich ting noorderburen. Die tijd is echter voorbij. In de jaren zeventig mocht Nederland - met Cruijff, Van Hanegem, Neeskens, Krol - zich nog hoog boven België verheven voelen, sinds de periode '80-'86 telt Bel gië internationaal net zo goed mee. Onder bondscoach Guy Thijs oogstte het land der Belgen toen successen met Ceulemans, Ge- rets, Vandereijcken en natuurlijk Jean-Marie (Pfaff), de populaire doelman van wie de achternaam nooit genoemd hoefde te wor den, iedereen wist toch wel over wie het ging. Het is al voor de zesde keer in 22 jaar dat het lot beide landen aan elkaar gekoppeld heeft. Vandaag is het voor het eerst sinds die dramatis he woensdag, 20 no vember 85 (kwalificatie WK '86), dat -elgië en Nederland weer een wedstrijd van levens belang tegen elkaar spelen. Al hoewel, levensbelang, misschien wordt het wel een salonremise, zodat beide landen vrijwel zeker zijn van een plaatsje in de acht ste finales. Hoe dan bok, één ding lijkt ze ker, de Rode Duivels zijn niet langer bang van Oranje. De door de legendarische bondscoach Raymond Goethals in de jaren zeventig ingepompte angst is verdwenen. Eerste ontmoeting Van de 116 voorgaande afleve ringen won Nederland de meeste wedstrijden: 53. België was 25 keer de sterkste, wat betekent dat er 38 gelijke spelen overblij ven. De eerste ontmoeting vond plaats op 30 april 1905, toen het op die datum in ons land nog lang geen Koninginnedag was. Nederland won in Antwerpen met 1-4, na verlenging, dankzij vier treffers van Eddy de Neve, speler van het Bredase Velocitas. De laatste keer dat de twee kem phanen tegenover elkaar ston den, was al weer zeven jaar geleden. Op 9 september 1987 bleef het in Rotterdam in een oefenduel 0-0. Aan Oranje-zijde deden vier spelers mee die ook nu tot de selectie behoren: Ro nald Koeman, Frank Rijkaard, Aron Winter en John Bosman. Bij de Rode Duivels hebben drie spelers de tand des tijds door staan: Georges Grün, Franky van der Eist en Mare Degryse. Vriendschappelijk In het verleden speelden België en Nederland bijna jaarlijks wel een of meerdere keren vriend schappelijk tegen elkaar, maar daar is het de laatste twee de cennia nauwelijks meer van ge komen. Sinds 1970 kwam het slechts vier maal tot een oefen duel, met louter het 'kampioen schap der Lage Landen' als in zet, in 1975 (Antwerpen, 1-0), '79 (Rotterdam, 1-0), '83 (Brus sel, 1-1) en '87 (Rotterdam, 0-0). Dat er niet vaker een treffen werd georganiseerd, komt dus door het simpele feit dat zowel de Europese voetbalbond (UEFA) als de wereldbond (FIFA) regelmatig beide landen aan elkaar koppelde in de aan loop naar EK's en WK's. De eerste keer dat dit gebeurde in de na-oorlogse periode was in de aanloop naar het WK in West-Duitsland (1974). België was zonder veel succes in 1970 naar de eindstrijd in Mexico ge weest, Nederland had sinds 1938 dit genoegen niet meer mogen smaken, maar was favoriet in de poule met verder de (toen nog) voetbaldwergen IJsland en ■Noorwegen, vanwege de Euro- pa-Cup-successen van Ajax en Feyenoord. Schande Op 19 november 1972 ontmoet ten de twee elkaar voor de eerste maal, in Antwerpen. Nederland speelde resultaatvoetbal, verde digde en bikkelde, het was en bleef 0-0. Daags na de wedstrijd sprak zowel de Belgische als de Nederlandse pers schande van het ruwe spel van met name de Hollanders Neeskens en Van Ha negem, maar het was dankzij hun vuile, werk dat de sterkere Rode Duivels niet verder geko men waren dan een knal op de paal van Thissen. De nog zeer jeugdige Neeskens was dagen volkomen van slag door de kar- Np,,.'* r „f L0n» verslaggever i jando Mexico heeft vrij- L met Ierse wapens de uurbngen van Jacky Charl- verslagen: 2-1. Door ,ee treffers van Luis Gar- die bij afwezigheid van [ugo Sanchez uitgroeide tot „vedette. Met deze triomf „den de Middenamerika- L dat groep E volgende .eek dinsdag een thriller htige ontknoping krijgt. wel Mexico, Ierland, Noor den als Italië heeft uit twee ledstrijden drie punten. De te enstanders van vrijdag hebben neide een doelsaldo van 2-2; Ljë en Noorwegen scoorden tik een keer een incasseerden een treffer. Met een gelijkspel is volgende week bij voorbaat nie- ind gebaat. onze verslaggever samb. an Francisco - De «rsus Kameroen. Het at WK worden. Twee \n de hartstocht. Het ty in San Francisco liep mo< elfl stac ei De dramatische ontknoping op 20 november 1985. Georges Grün kopt België ondanks de aanwezigheid van John van Loen (links) Doelman Hans van Breukelen is kansloos. en Ronald Spelbos naar FOTO ARCHIEF Df revracht van kritiek die hij over zich heen had gekregen. Een jaar later (18-11-73). Ne derland had dankzij monsterze ges op IJsland en Noorwegen evenveel punten, maar een veel beter doelsaldo dan de concur rent. Een gelijk spel was dus genoeg. Voor Nederland, niet voor België. Raymond Goethals wist dat natuurlijk, maar durfde toch niet aan te vallen. De Bel gen verdedigden en wachtten op dat ene foutje van de Kezen. Na 88 minuten stond het nog altijd 0-0. Nederland vierde al een beetje feest, toen de Belgen een vrije trap mochten nemen, aan de linkerkant van het veld. Aanvoerder Pol van Himst, in middels bondscoach, trapte de bal 'op z'n Cruijffs' met de bui tenkant van de rechtervoet, Ver- heyen ontliep de buitenspelval van Oranje en tikte de bal langs doelman Schrijvers. Kazakov Goal! Doelpunt! Maar nee, scheidsrechter Kazakov uit de Sovjet Unie keurde de glaszuive- re treffer ten onrechte af op advies van zijn voor off-side vlaggende grensrechter. Neder land kroop door het oog van de naald. En België? Ach, de bange 'tovenaar' Goethals was al lang blij dat hij niet van de 'Ollan- ders' verloren had, zelfs trots dat zijn ploeg niet één goal had hoeven toestaan. Twee jaar later troffen België en vice-wereldkampioen Nederland elkaar in de twee kwartfinales van het EK '76. Oranje was oppermachtig en bezorgde de zuiderburen een nog groter min derwaardigheidscomplex dan ze op voetbalgebied al hadden, 5-0 in Rotterdam (drie keer Ander- lecht-speler Rob Rensenbrink), 1-2 in Brussel (inclusief droom- goal van Cruijff tegen de toen nog groene Jean-Marie). De voetbalbobo's begonnen er lol in te krijgen en zorgden er voor dat ook in de aanloop naar het WK in Argentinië ('78) de buurtjes elkaar troffen. Opnieuw hadden de Belgen weinig in te brengen, 0-2 in Antwerpen plus een zuinige 1-0 in een mistig Amsterdam. Oranje ging naar de eindronde, waar het voor de tweede achtereenvolgende maal verliezend finalist werd. Spanje Het was tevens de afsluiting van het eerste Oranje-tijdperk. De vroege jaren tachtig werden na melijk die van België, te begin nen met 1980, toen de Rode Duivels nu eens de (verliezende) finalisten waren, op het EK in Italië tegen de Bondsrepubliek (2-1). In de aanloop naar het WK '82 lootten België, Nederland én Frankrijk elkaar. De Belgen ver sloegen Holland in Brussel (1-0), Oranje won in Rotterdam (3-0), maar dat was niet voldoende. Met de Franse Haantjes gingen niet de Nederlanders, maar de Rode Duivels naar Spanje. Langzaam wierpen zij hun ka rakteristieke schroom van zich af. Samen met charme-zanger. Will Tura nam de selectie zelfs een WK-lied op, waarin Jean- Marie en de zijnen zongen dat ze misschien wel wereldkampioen zouden worden. Wat overigens niet lukte. Nog eens vier jaar verder slaag den België en Nederland er niet in om zich rechtstreeks te plaat sen voor de Mundial in Mexico. Ze moesten eerst nog twee extra duels spelen... tegen elkaar, na tuurlijk! Op 16 oktober 1985 stond Oranje in Brussel al na drie minuten met slechts tien man op het veld, omdat Wim Kieft zich had laten provoceren door de 'Belgische Lothar Matthaus', Franky Ver- cauteren, tevens de man van de enige treffer, 1-0. Een maand later, op 20 novem ber, zou in de Kuip de beslissing vallen. Peter Houtman en Rob de Wit zorgden na de pauze dik verdiend voor 2-0, Oranje stond met anderhalf been in de ein dronde. Totdat die ongelooflijke paniek uitbrak bij de Nederlandse spe lers. Ook tv-commentator Rik de Saedeleer van de BRT kon zijn ogen niet geloven: 'Ze gaan alle maal terug, ze gaan lopen, 't Is niet te geloven. Volledig in pa niek, de Hollanders.' Nederland kreeg de bal meer weg uit het c schopgebied, leverde weer in bij de in het wit ken Duivels, die bloed Hollands bloed. De dikkt ken waren rijp voor de sl het wachten was op de klap. tan heet was nooit sprake tooguit lauw. v Brazilië wot 1-0). Door een flitsend momen an Romario in de 39e minuut -0, en een onbesuisde actie var igobert Song. De 17-jarige ver ediger van Kameroen schopt/ de 64e minuut Bebeto onder- it en kreeg rood. Uit de vrij< kopte Marcia Santos de 2-( de bejaarde doelman Be! En die kwam. In de Vandereijcken plaatste debi de rechterflank waar I rets zo vrij als een stond. Voorzet en 1 Georges Grün, die tussen de dige NAC-trainer Ronald bos en de debuterende im John van Loen opdool man Van Breukelen liet, 2-1. De Saedeleer bijkans in tranen uit: 'ml! Daar is 'mil Ik wilt eens wie het is, maar alweer op weg naar De Nederlandse spelers sta van pure ellende ter moesten weer thuisblijven, gië had het 'Hollandse juk' nitief van zich afgeworpti zou in Mexico de halve f halen. aaii Jantje Koopmans: „2-1 Ne derland. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP. Van onze verslaggevers Carl Mureau en Paul de Schipper Breda - De derby Neder- land-België wordt de voorlo pige climax van het wereld kampioenschap voetbal in de Verenigde Staten. Oranje te gen de Rode Duivels, het thuisfront leeft mee. Een paar prognoses en bespiege lingen, afkomstig van ken ners en leken uit het land van Dick Advocaat en dat van Paul Van Himst. „1-1," zegt Bredanaar Pierre Kartner, beter bekend als Vader Abraham. Veel tijd om te prog nostieken heeft hij eigenlijk niet, de studio wacht, maar zegt hij: „Ik vind al die aandacht niet overdreven. Eigenlijk is het heel leuk. Wat hier nu in Neder land gebeurt, vind je in de hele wereld niet, maar zo zitten wij Hollanders in elkaar. Dat vind ik mooi." Niet altijd is het mooi. In België heeft de dagelijkse dans om de geïimoveerde varkensblaas al 'matpartijen' opgeleverd. Direct na de wedstrijd België-Marokko (1-0) braken er in verschillende steden vechtpartijen uit, waar bij Marokkaanse jongeren be trokken waren. „Ik vrees nu geen rellen," schertst burgemeester L. Bertels van Brasschaat. Zijn gemeente kent een flinke 'Oranjekolonie.' De gemeente telt 1400 Neder landse inwoners op een totale bevolking van 37.000. Bertels zal vandaag zeker aan de tv gekluisterd zitten. Zijn voor spelling? „Te oordelen naar de kwaliteit die beide ploegen tot nog toe hebben afgeleverd, voorzie ik een overwinning voor België." Hij houdt het op 2-1 voor de Rode Duivels. „De beste zal winnen en dat is Nederland: 3-2," zet Breda's burgemeester Nijpels daar vast besloten tegenover, hoewel hij volgens zijn secretaresse meer verstand van wielrennen heeft dan van voetballen. Dat laatste geldt ook voor de Ad Latijnhouwers: „2-2." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP. Antwerpse burgemeester Bob Cools, socialistisch leidsman van de steeds nationalistischer (Vlaams Blok) Scheldestad. Cools secretaresse: „Onze bur gemeester geeft niet om voetbal en hij kijkt niet. Hij heeft het te druk." Minderheid Wie vandaag niet kijkt naar deze Derby der Lage Landen behoort tot de minderheid. Het WK-voetbal staat massaal in de belangstelling en afgelopen maandag offerden bijna drie miljoen Nederlanders zelfs hun nachtrust op om rechtstreeks naar het eerste duel van Oranje te kijken. Vanavond zal de kijk dichtheid nog stukken hoger liggen. „Normaal ben ik niet zo'n voet balfanaat", zegt de Belgische weerman Armand Pien. „Maar nu kijk ik, want het wordt bijna een wereldprobleem, hè. Het verkeer valt stil, er zal hier geen kat op straat zijn." Hoewel hij liever het weer voorspelt dan de uitslag van een voetbalmatch, waagt Pien zich toch aan een prognose. Een gelijkspel lijkt hem logisch, omdat beide ploe gen hun eerste duel met veel geluk hebben gewonnen. „Maar men moet toch een beetje chau vinistisch zijn. Ik hoop op 1-0 voor de Rode Duivels." Iedereen mag zich dezer dagen een beetje voetbalkenner noe men. En iedereen heeft dus recht van spreken als het om prognoses gaat. Zanger Jantje Koopmans hoopt op een zege voor Oranje; 2-1. „Ja, ik ben een liefhebber,'" zegt de man uit Waspik. „En normaal gespro ken ben ik onpartijdig. Wie goed speelt, mag winnen. Maar nu is het toch even iets anders." De Belgische biljartcoryfee Raymond Ceulemans gokt op een zege voor de Rode Duivels: 2-0 of 2-1. „Maar ik hoop dat ze samen doorgaan naar de vol gende ronde." En als ze elkaar dan later nog eens zouden tref fen, in de finale bijvoorbeeld? Dick Dees: „2-1 Nederland." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP. Frans Derks: „3-1 Neder land. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP. „Ja, dat zou mooi zijn. Dan zal België met drie of vier-nul win nen." Ad Latijnhouwers, voorzitter van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond (NCB), heeft zich reeds een waar voetbalken ner getoond. In een prominen ten-spel van Omroep Brabant zit Latijnhouwers bij de koplo pers. „Een gezond boerenver stand, dat is het geheim," aldus de NCB-voorman. Zijn progno se voor Nederland-België? „Ik houd het op 2-2, dan worden de punten gedeeld en zien we veel goals." Baarle-Nassau In de grensgemeenschap van Baarle-Nassau en -Hertog wordt deze derby weer met bij zondere aandacht bekeken. Het dorp bruist van rivaliteit en beide burgemeesters zijn na tuurlijk chauvinistisch. J. Hen- drikx (Baarle-Nassau) gokt op 2-1 voor Nederland. Zijn colle ga van Baarle-Hertog, F. Corne- lissen, rekent op eenzelfde uit slag, maar dan in het voordeel van de Rode Duivels. Geen van de burgervaders ver wacht vanavond rotzooi in het dorp. „Er is hier wel sprake van animositeit, maar op een gezon de sportieve wijze." Hendrikx kijkt, Cornelissen niet. De Belg wil zichzelf sparen ('ik leid een druk leventje') en de spanning vermijden. „Ik ga met mijn vrouw een eindje fietsen en hoor wel van mijn zoon wat het geworden is." De Belgische journalist Johan Anthierens hoopt op een zege voor Nederland (4-2). „Dan val len er in elk geval veel goals te bekijken en dan kan ik hier in Brussel tenminste rustig slapen zonder te worden gestoord voor getoeter en geschreeuw." Na de zege op Marokko was het ru moerig in de stad. Feest en volop vlagvertoon. Anthierens heeft daar grote moeite mee. „Ik kan niet meegaan in dat vrese lijke wij-gevoel. Daarom hoop ik dat de Rode Duivels verlie zen." Maar dan zitten wij er in Nederland mee. „Dat is dan uw probleem." Europees parlement Hoe is de stemming in het Euro pees Parlement, daar waar Hol landse en Belgische politici bruggen slaan en samenwerken aan één Europa? De Belgische Europarlementariër Paul Staes (Agalev) waagt zich niet aan Raymond Ceulemans: of 2-1 België." 2-0 Ton Cornelissen: „1-1." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP. een prognose. Vaak heeft hij in het verleden 'de matchen' tus sen Nederland en België ge volgd: „En ik denk dat er toen meer stoornis was in de weder zijdse relatie dan nu." Zijn Nederlandse collega Pam Cornelissen (CDA), geboren in Terheijden, rekent op een pittig duel, dat een mooi vervolg wordt op de strijd tussen Lub bers en Dehaene om het voor zitterschap van de Europese Commissie. „Als Dehaene het wint, is dat een extra reden voor Oranje om de zege te beha len. Als Lubbers het wordt, dan kan Oranje laten zien dat we niet alleen goede politici heb ben, maar ook goede voetbal lers." En de uitslag? „2-1." Op eenzelfde voorspelling komt ook Dick Dees uit, het VVD-ka- merlid uit Breda en voorzitter van het Beneluxparlement. Hij kijkt de wedstrijd vandaag op een Benelux-manifestatie in Amsterdam, via een groot scherm tijdens het buffet. In Amsterdam praten ze over bete re samenwerking met België en in de VS èn op Corfu worden de messen geslepen. Dees: „Het is grappig dat dit net samenvalt." Tot zover de mening van Bel gische en Nederlandse voetbal leken. Het chauvinisme over heerst. Tijd voor wat prognoses van een paar echte kenners. Ronald Spelbos, trainer van NAC en oud-speler van onder meer Ajax en Club Brugge: „Poeh, poeh. Zo'n voorspelling' is altijd moeilijk. Ik hoop dat Nederland wint, liefst met zo veel mogelijk." Ruud Geels, die ook aan beide zijden van de grens menig club versleet, houdt rekening met een gelijkspel: 2-2. Ton ('Toto') Cornelissen, de voetballende croupier uit Oos terhout, heeft bij weddenschap pen met zijn oud-ploegmakkers van het Belgische Poederlee in gezet op winst voor Oranje. „Maar mijn gevoel zegt dat het een gelijkspel wordt, 1-1. Ik schat de Belgen hoog in, ik denk 39). Jet elf tegen tien was Brazilië 85e uil ppermachtig. Roger Mill, •aafde op voor Kameroen er iste met zijn 42 jaar de Itali- anse doelman Zoff (40) af als de udste speler ooit op een WK. Zc svaarlijk als vier jaar geleder 1 Italië was Milla nooit. Aan Ijn shuffle kwam hij niet toe was'Brazilië dat begon te 'ingen, 3-0 door Bebeto. Al het zelden het gepassio- icerde karakter van de samba, de tweede overwinning is :ilië zeker van een plaats ir Ie achtste finales. Het is ook J en i let kaï reeg 'D«i )oor 1 Irazilië 101-fj r»r»n Pierre Kartner: 1-1." FOTO DE SF' Mansfield - De 'Super Eag les' hadden het koud. Zo zelfs dat bondscoach Cle mens Westerhof dreigde dat de complete Nigeriaanse se lectie het" hotel in Mansfield zou verlaten. „Als ze hier niet onmiddel lijk de airconditioning uit schakelen, checken we uit en zoeken een ander hotel," waarschuwde de Nederlan der de manager. „In de lob by bevries je bijna. Het lijkt wel een diepvriescel," zei de Arnhemmer hoestend en proestend. „Ik ben al snip verkouden." Het dreigement van Westerhof hielp. De ho- 1 telleiding zette zelfs de ver warming aan. gen het ver schoppen, lie's''j de finale. En dan? „Dan kies' toch voor België. In Nede» hebben ze altijd weinig over® geschreven, dat vind ik spijl'!; Tot slot de Bredase oud-art® Frans Derks, de meest chai® nistische prognostieker van hele stel. Hij rekent op ruime zege voor Neder „Die Belgen spelen maar t* voetbal. Ze spelen eig®!' wachten maar af. E" of hoe heet dat man® Weber, red.), mag maar net in NAC-2 meedoen reken op 3-1 voor Oranje. ks heeft trek in deze derby, voor hem iets heel anders is een duel met Duitsland. derland-Duitsland is heel ders, daar zit altijd zo vergif in. Deze derby heen charme. Twee buurtjes gewoon laten zien dat beste zijn. En Nederland 1 niet, Josip, (spits ter, dat weten de best. Armand Pien: „1-0 België. FOTO ARCHIEF DE STEM dat ze eerste in de poule wor den," aldus de nieuwe aanwinst van RBC. „Ik hoop op een draw, 1-1," zegt Henk Houwaart, die als speler en trainer successen be leefde met Club Brugge. Hij woont al 26 jaar in België maar is nog altijd gezegend met een onvervalst Haags accent. Ook Houwaart hoopt dat beide ploe- .s'PPani - Nacer Abdellal erklaart Nederland de o~ 'g als Oranje vanavond '»ando van de Belgen «hezen. De 28-jarige vei §er van Marokko, die in 'lant Stadium van New ■J °P hetzelfde tijdstip f-'and in actie komt audr-Arabië, heeft r 'n redenen voor. En a rhet in de eerste «sportieve vlak oor ii zot verde he' Jer- me teger zc lig- oi daar n die 1 plaats België als een slaa )rip e'd- Daarom had ik afge- ^en °Mdag 5° graag wiUer lamJu' de Pogingen atokko strandden op paa at en op paal ei eei °P een voortreffelijk, erlanJ?0Irune' Ik hoop dat Ne ubbri» ou voor nu] enSenoegdoening beteke 'alert in een Pint Vlaam 6,1 een ",°1nchalant leunend assv o..?! r m het hotel Em in Persippani, waa 'oorW°n r,00dgloeiend staal 'in de snoi spel tegen Belgi speiers in trek. Van d selecti Vol he 'UidiEe 7/ ,ln trek Pelen ^arohkaanse |ns A„ NeSah ifZOen zastierTzijn. neo' Hii h eei? van die 'Europe ril] beschikt over een dub ^bde]VrinEuroPa »menrioLUah Zullen dat e f

de Stem | 1994 | | pagina 10