Dromen over Enschede in Ruandees ziekenhuis Fransen trekken Ruanda binnen Vieuwe n 1 inoet flinl saan her\ Wie de je Hervatting overleg VS en Noord-Korea Eurotop in teken van duel Lubbers-Dehaene othmans vei Rebellen waarschuwen Frankrijk dat 'invasie zal worden weerstaan' Hoogovens di« in bij het Eur< DE STEM BUITENLAND Instem BUITENLAND K )ESO-rapport over VRIJDAG 24 JUNI 1994 Door Dirk Mellema Biumba - Aande grens tussen Uganda en Ruanda is het een tu mult van jewelste. Franse en Ame rikaanse VN-werknemers mogen Ruanda niet meer in. De jonge Tutsi-soldaten van de ver- zetsbeweging Ruandees Patriottisch Front (RPF) kijken onbewogen voor zich uit, terwijl Amerikanen en Fran sen tevergeefs stampvoetend uitleggen, dat ze niets te maken hebben met het 'leger van Mitterrand'. Ze willen alleen maar 'helpen', zeggen ze. De VN-me- dewerkers maken deel uit van de klei ne VN-eenheid die al maanden in Rua nda actief is, hoofdzakelijk als mach teloze beschermers van vluchtelingen. Ze vervloeken openlijk de regering in Parijs, die nu soldaten stuurt. Het RPF, dat meer dan tweederde van Ruanda in handen heeft, wil de nauwe samenwerking met de VN-blauwhel- ;men herzien, nu de wereldorganisatie in New York de Fransen steunt in hun streven in Ruanda in te grijpen. We laten de blauwhelmen gefrustreerd bij de grens achter. Langs de stille weg naar Biumba, zo'n 40 kilometer ten noorden van de Ruandese hoofdstad Kigali, staan honderden kapotgescho ten huisjes. Eenvoudige cementen huisjes met golfplaten daken, maar vaak half in puin geschoten. We passe ren talloze leeggelopen spookdorpjes. Levendigheid De levendigheid in Biumba, dat in handen is van het RPF, is daarom verrassend. In het centrum van het stadje staat het klooster. Op het bin nenplaatsje lopen nonnen, RPF-solda- ten en verpleegsters door elkaar. Het klooster dient nu als een bestuurscen trum van het RPF, als ziekenhuis en als kerk. In de provisorische ziekenzaal is de stank van bloed, kots en helende won den ondragelijk. Het golfplaten dak van het lage gebouw is door de bran dende zon een soort omgekeerde meta len kookplaat. De nieuwste patiënt, een man van ongeveer 35 jaar, barst tot verrassing van de verpleegster in snikken uit. „Tot nu toe," zegt zij, „was hij zo moedig. Hij gaf geen kik, hoewel hij pijn heeft. Hij is gisteren binnenge bracht met een lelijke kogelwond. De kogel drong zijn rechterheup binnen en kwam bij zijn linkerbil er weer uit." Terwijl zijn onderkaak van emotie te gen zijn bovenkaak klappert zegt Ja mes Ruangasana: „Toen u zei, dat u uit Nederland kwam, kon ik me niet in houden. Ik moest denken aan het jaar dat ik in Enschede bij het ITC studeer de, dat heerlijk vredige Nederland." James Ruangasana kijkt om zich heen, denkt opnieuw aan de lage landen en kan wederom niet uit zijn woorden komen. Even later: „Met mijn vrouw en twee kinderen ben ik zes weken geleden in Kigali een kerk binnengebracht. We waren bang geworden nadat we dagen achtereen vrachtauto's ons zagen pas seren, waarvan de laadbakken met lijken waren gevuld. Niemand kan be grijpen, zeker iemand uit Nederland niet, wat hier de afgelopen drie maan den is gebeurd. De regering had de genocide goed voorbereid. Iedereen denkt dat het moorden is begonnen toen op 6 april'de president van Ruan da werd vermoord. Maar daarvoor was het al begonnen. De regering heeft met Franse hulp het afgelopen half jaar de bevolking opgehitst en speciale mili ties van misdadigers opgeleid om alle Tutsi's en Hutu's die tegen de regering zijn te vermoorden." Veiligheid „In mijn pasje dat iedere Ruandees bij zich moet dragen staat dat ik een Hutu ben, maar in werkelijkheid ben ik een Tutsi. Maar als Tutsi had ik nooit mogen studeren, dus liet ik me als Hutu registreren. Ik werd bang dat ze zouden ontdekken dat ik een Tutsi ben, dus vluchtten we de kerk binnen, waar honderden mensen veiligheid hadden gezocht. Daar zijn we zes we ken onder bedroevende omstandighe den gebleven. Een week geleden drong een Hutu-militie de kerk binnen. Ze hielden ons onder schot. Ze selecteer den 44 teenagers, namen ze mee en maakten ze af. Daarna konden we de militieleden dronken zien worden in hotel Pan Afrique aan de overkant." „Weer twee dagen later, vorige week donderdagavond, werd de kerk op nieuw bestormd, nu door het RPF. Ze kwamen ons bevrijden. Eenmaal bui ten de kerk werd er op ons geschoten. Ik werd geraakt en nu lig ik hier. Niet zo best, maar toch heb ik nog geluk gehad. Mijn vrouw en twee kinderen leven nog, ik maak kans te genezen. Kijk maar eens om je heen, dan zie je pas echt de ellende." We zien kinderen met diepe kapwon- den in hun nek, oude mensen met afgehakte onderarmen. Een man naast James, ook een vluchteling uit de kerk, is zwaar gewond door drie kogels. De meesten kijken wezenloos voor zich uit. Parijs (ap/anp) - De eerste Franse troepen zijn giste ren via de Zaïrese grens steden Goma en Bukavu de grens met Ruanda over gestoken. Hun eerste taak zal de beveiliging van een vluchtelingenkamp zijn, waar 8.000 etnische Tutsi's verblijven. In eerste instantie trokken 600 Franse mariniers en soldaten van het Vreemdelingenlegioen Ruanda binnen als onderdeel van de militaire interventie 'Operatie Turquoise' waarmee Parijs hoopt een einde te maken aan het bloedvergieten in Ruan da. Rebellen hebben gewaar schuwd dat de Franse missie opgevat zal worden als een inva sie en weerstaan zal worden. Later zullen nog eens 1.900 Franse soldaten volgen. Zaïre De Fransen zijn niet van plan hun tenten in Ruanda op te slaan, maar zullen gedurende de humanitaire operatie vanuit Zaï re opereren. j Woensdag zette de Veiligheids raad het licht op groen voor het Franse plan om met een beperk te militaire interventie mensen levens in Ruanda te redden. In totaal stuurt Frankrijk 2.500 sol daten. De interventie wordt door de VN gezien als een overbrug gingsmaatregel tot de VN in staat zijn hun vredesmacht in Éuanda van de huidige 500 man schappen te brengen op 5.500 manschappen. Zo'n 200 Franse soldaten togen vanuit Bukavu in Zaire naar het vlak over de grens gelegen vluchtelingenkamp Cyangugu, dat in gebied ligt waar het Rua ndese regeringsleger de dienst uit maakt. Er verblijven daar ongeveer 8.000 Tutsi's. De ande re 400 Franse manschappen gin gen via Goma op weg naar de noordoostelijke regio Gisenyi, om daar zowel in het nauw ge dreven Hutu-burgers als Tutsi- burgers.te helpen. Vandaag en morgen zullen de resterende Franse manschappen Ruanda binnentrekken. De rebellen van het Ruandees Patriottisch Froiit (RPF) her haalden gisteren tegen het Fran se ingrijpen te zijn. Ze waar schuwden voor gevechten tussen de Tutsi's die het RPF domine ren, en de Fransen. Secretaris generaal Theogene Rudasingwa van het RPF verklaarde in Parijs dat het geen twijfel lijdt dat de Franse bedoelingen verder gaan dan humanitaire. In 1990 hielp Frankrijk de Ruandese regering een offensief van de rebellen af te slaan. Massamoorden Amnesty International wil dat Frankrijk snel opheldering geeft over zijn rol in Ruanda. Het gaat met name over de activiteiten van een speciale Franse leger eenheid die betrokken zou zijn geweest bij de opleiding van zo wel het Ruandese regeringsleger als de rebellen. Beide partijen pleegden massamoorden op gro te schaal. Bij de mensenrechte norganisatie zijn 2300 gevallen bekend van wederrechtelijke executies en martelingen tussen oktober 1990 en april van dit jaar. Beide strijdende partijen maakten zich hieraan schuldig. De RPF-afgevaardigde in Euro pa, Jacques Bihozagara, meldde dat de rebellen niet naar Cyan gugu zullen optrekken om met de Fransen te vechten, 'maar als we daarheen moeten en ze (de Fransen) zijn daar zullen we hen als indringers behandelen'. Bi hozagara achtte daarbij gevech ten niet uitgesloten. De Parijse krant Liberation meldde dat de rebellen al zijn begonnen alle Franse staatsbu- gers, inclusief journalisten, te verwijderen uit de gebieden in Ruanda die ze onder controle hebben. Humanitair De Franse minister van Defensie Leotard zei dat de soldaten de strikte opdracht hebben botsin- Een Franse soldaat grijpt zijn spullen om aan boord te gaan van een vliegtuig dat hem naar Zaïre moet tyrengen. Vanuit Zaïre is Frankrijk een 'humanitaire missie' in Ruanda begonnen. foto ap gen uit de weg te gaan, met name met de rebellen. Leotard benadrukte het humanitaire aspect van de missie. De Franse premier Balladur zei echter dat het gebruik van geweld niet uit gesloten werd. Ongeveer 1.000 soldaten worden uit Frankrijk naar Ruanda ge stuurd, terwijl de overige 1.500 afkomstig zijn van Franse bases in Gabon en Djibouti. Ondertussen probeert Frankrijk in Europa en Afrika meer steun te krijgen voor de interventie. Tot nu toe heeft alleen Senegal troepen beloofd; andere landen gingen niet verder dan het toe zeggen van logistieke steun. De Verenigde Staten stuurden vier pantservoertuigen voor de VN-vredesmacht in Ruanda. In totaal zullen de VS voor het einde van de maand 50 pantser wagens leveren, aldus het Ame rikaanse ministerie van Defen sie. New York (afp/rtr/dpa) - Noord-Korea en de Verenigde Staten hervatten hun diplomatiek overleg. Noord-Korea heeft toegezegd dat het zijn nucleaire pro gramma bevriest. De VS heb ben er volgens Noord-Korea mee ingestemd om te stoppen met de voorbereiding van sancties. De bevriezing van het nucleai re programma was een essen tiële voorwaarde van Was hington om met Pyongyang een derde ronde van diploma tiek overleg te starten. Vol gens een Noordkoreaanse functionaris worden deze be sprekingen in de eerste week vaij juli in Genève gehouden. Noord-Korea beloofde tevens dat het zich aan het non-proli feratieverdrag (NPV) tegen de verspreiding van kernwapens zal houden. Bereid „Wij hebben Noord-Korea geïnformeerd dat wij bereid zijn om mee te doen aan een nieuwe reeks besprekingen vanaf begin volgende maand," aldus de Amerikaanse presi dent Clinton. Hij sprak van een 'belangrijke stap' naar een oplossing van de Korea-crisis. Door de tegemoetkoming van Noord-Korea zien de VS af van hun plan om bij de Vere nigde Naties te pleiten voor sancties tegen Pyongyang. Het stalinistische Noord-Ko rea stemde in met de drie voorwaarden die de VS voor hervatting van de gesprekken had gesteld, aldus Clinton. Het zal geen gebruikte brand stofelementen uit de kernreac tor in Yongyon opwerken zo lang er wordt gepraat, geen nieuwe brandstofstaven in de ieactor invoeren en inspectie door het Internationaal Atoom Agentschap (IAEA) toestaan. Noord-Korea wordt ervan verdacht de centrale van Yongbyon te gebruiken om een eigen atoombom te ont wikkelen. Verdelen Clinton wil in Genève niet alleen over het Noordkoreaan se nucleaire programma pra- iten, maar over 'alle kwesties die ons verdelen', onder meer veiligheid, politie en econo mie. Pyongyang wil twee za ken op de agenda zetten, aldus een Amerikaanse functionaris: de vervanging van zijn verou derde kerncentrales door licht-waterreactoren, en een Amerikaanse verzekering dat de Verenigde Staten niet de atoombom tegen Noord-Korea zullen gebruiken. Eerder op de dag waren Was hington en Moskou het juist eens geworden over sancties tegen Noord-Korea binnen dertig dagen, na een resolutie in deze zin van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Van onze correspondent Corfu - „Ik zou het als een mislukking beschouwen als we vanavond niet tot overeenstemming komen over de voor dracht van de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie." Dat zei de Griek se premier Andreas Papandreou gisteren in de badplaats Dassia op het eiland Corfu, waar de socialistische regerings leiders bijeen waren. In de wandelgan gen werd daar echter ook gezinspeeld op uitstel van de benoeming. Papandreou heeft namens het Griekse voor zitterschap van de Europese Unie de rege ringsleiders een brief geschreven, waarin hij voorstelt vanavond tijdens het diner in het Achillion, de vroegere zomerresidentie van de Oostenrijkse keizerin - Sissi - Elisa beth een heel pakket aan benoemingen te bespreken. Het gaat om de functies bij de Oeso, de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, de Westeuropese Unie, het secretariaat-generaal van de Euro pese ministerraad en het voorzitterschap van de Europese Commissie. „Als dat gebeurt, dan acht ik de kans dat ze er uit komen, wel erg klein," zei gisteren Piet Dankert. De Nederlandse staatssecretaris woonde met vice-premier Wim Kok de top van de Europese socialisten bij. Volgens Kok heeft Lubbers nog steeds goede kansen om voorzitter van de EC te worden. Nederland blijft zijn kandidatuur tot het eind toe doorzetten. Kok zegt dat er op dit moment nog steeds geen meerderheid onder de lidstaten van de Europese Unie is voor Lubbers belangrijkste tegenstreven; de Bel gische premier Dehaene. Onder de kleinere landen is er volgens de Nederlandse vice- premier irritatie over het 'voorkoken' door Frankrijk en Duitsland van de opvolging van Jacques Delors. Papandreou verklaarde dat hij er alles aan zal doen om vanavond een compromis te bereiken. Een woordvoerder van de Europe se socialisten zinspeelde zelfs op de moge lijkheid dat Delors nog een paar maanden langer aanblijft als voorzitter tot aan de Franse presidentsverkiezingen, die in het voorjaar worden gehouden en waarvoor de huidige Commissie-voorzitter de belangrijk ste kandidaat van de Franse socialisten is. De Duitse bondskanselier Kohl is tegen uitstel, maar als het niet anders kan wil Kohl in juli onder Duits voorzitterschap een nieuwe Top bijeenroepen. Uitstel zou vol gens Dankert slecht zijn voor Dehaene, om dat hij als zittend premier niet al te lang kandidaat kan blijven. Bovendien vergadert half juli het Europese Parlement voor het eerst in de nieuwe sa menstelling, onder meer met de bedoeling de voorgedragen kandidaat-voorzitter voor de Europese Commissie aan de tand te voelen over zijn beleidsprogramma. Niet aanwezig Het duel Lubbers-Dehaene domineert voor alsnog deze Europese Top, vandaag en mor gen op het Griekse eiland Corfu. Lubbers en Dehaene hebben er overigens voor gekozen niet aanwezig zijn bij het diner, waar over hun voordracht wordt ge sproken. Wim Kok vervangt premier Lub bers, de Belgische vice-premier Willy Claes neemt aan tafel de plaats in van Jean-Luc Dehaene. De 54-jarige Dehaene is sinds maart '92 premier van België. De Vlaamse christende mocraat, die pas een week geleden door zijn regering als kandidaat naar voren werd geschoven, heeft de steun van twee Europese zwaargewichten, de Franse president Mitter rand en de Duitse bondskanselier Kohl. Dehaene mist charisma, maar heeft veel dat in zijn voordeel pleit: politiek dynamisme en zijn inzet voor de Europese integratie. Waarom Dehaene echter de voorkeur heeft van Parijs en Bonn, en niet Ruud Lubbers, dat blijft gissen. De Belg zou wat beter luisteren naar de Fransen en Duitsers. De Nederlandse premier heeft bovendien een beoordelingsfout gemaakt, door niet eerder zijn kandidatuur bekend te maken, toen hij vorig jaar door Kohl werd gepolst. Dacht Lubbers misschien dat het CDA hem alsnog zou vragen, vreesde hij onmisbaar te zijn in eigen land? De bondskanselier is bovendien niet verge ten dat Lubbers tijdens het Nederlandse voorzitterschap de Britten beloonde voor hun verzet tegen het Verdrag van Maastricht en dat hij ook weinig enthousiasme toonde voor de Duitse hereniging. Geslonken Lubbers' kansen om voorzitter van de Euro pese Commissie te worden zijn zodoende sterk geslonken. In de wedren om de belang rijkste Europese baan zou bijna worden vergeten dat er ook nog andere kanshebbers zijn. Europees Commissaris voor buitenland se handel Sir Leon Brittan is zelfs officieel kandidaat, maar kan alleen rekenen op steun van John Major. De 48-jarige Ier Peter Sutherland, een vroe gere Euro-Commissaris, wordt genoemd als compromis-kandidaat, voor het geval de regeringsleiders er op Corfu niet uitkomen. Probleem is alleen dat de Ierse regering Sutherland niet wenst voor te dragen, omdat premier Reynolds bij een eventuele voor dracht van Sutherland, zeer tegen zijn zin, ïijn voormalige collega-minister, de huidige Ierse Commissaris Flynn, uit Brussel zou moeten terugroepen. De Europese Top begint vanochtend met de ontvangst van Boris Jeltsin, de Russische premier die op Corfu het partnerverdrag tussen zijn land en de Europese Unie komt tekenen. Neo-nazi Magdeburg krijgt celstraf Magdeburg - Een 18-jarige Duitse neo-nazi moet twj® maanden de cel in voor zijn betrokkenheid bij de ge~ 'jacht' op buitenlanders op Hemelvaartsdag in het Magdeburg. Het is de eerste veroordeling in de processen fe deelnemers aan de rellen. De rechtbank in Magdeburg achtte extremist schuldig aan het twee keer brengen van de groet. De jongeman had twee weken voor de gewelddadigheden anderhalf jaar voorwaardelijk gekregen omdat hij een mant aangevallen die een vrouw beschermde tegen skinheads. Opj mei achtervolgde de groep neo-nazi's Afrikanen in de bin® stad van Magdeburg. Daarbij liepen verscheidene person verwondingen op. evenaar (anp) - Het Britse due fbakseoncern Rothmans In- Lational wil zip sigaret- Lroduktie in Den Haag A 'erhevelen naar Zevenaar. Ma De n» plannen maken deel uit van Der n reorganisatie van Rothmans naaJ fheel Europa. In de Westeuro- gaa !se vestigingen van Rothmans uittJ neft niet meer voor Midden- en en Jjst-Europa -te worden gepro- en opsta® Akkoord lussen Niger en Touaregs Parijs - De regering van Niger en afgevaardigden van ge Touaregs hebben woensdagavond in Parijs een principe-a koord bereikt over de machtsverdeling in het land. De waar de Touaregs traditioneel wonen en rondtrekken politiek zelfstandiger worden ten aanzien van de nation regering in Niamey. Naar zelfbestuur strevende Touaregs le ren regelmatig gevechten met regeringstroepen. De Touaregs leven in de woestijngebieden van de Sahel envl ten zuiden van de Sahara. Hun traditionele samenlevingsvoni overschrijden de grenzen in West-Afrika. Zuid-Afrika weer in Verenigde Naties New York - Na een uitsluiting van twintig jaar, is Zuid-, teruggekeerd in de Verenigde Naties. Een Zuidafrikaanse del gatie nam donderdag onder luid applaus weer plaats op de het land bestemde zetels in de Algemene Vergadering. De stoelen bleven twintig jaar leeg, nadat de VN Zuid-Afrika 1974 hadden buitengesloten uit protest tegen de discriminerea politiek jegens niet-blanken. Met de toelating is de la sanctie tegen het land ingetrokken. De terugkeer werd mogeliBnent, na de historische verkiezingen in april, toen voor de allereen keer in het bestaan van Zuid-Afrika ook zwarte inwoners na wakke de stembus mochten. :en. Oppositie Nigeria dreigt met stakingen Lagos - Pro-democratische actiegroepen in Nigeria hebb^erking donderdag gedreigd metstakingen en demonstraties 'ais politie niet onmiddellijk hun leider Moshood Abiola vrijlaat, werd in de nacht van woensdag op donderdag opgepakt hij op een politieke massabijeenkomst had gesproken. had zich tot die tijd schuil gehouden nadat hij zich eerder de®r°}Eens maand had uitgeroepen tot president. Algemeen wordt aanger: men dat hij de vorig jaar geannuleerde presidentsverkiezing heeft gewonnen. Straatprotesten leiden vorig jaar tot de val van presk Babangida," die de verkiezingen ongeldig had verklaard, oppositie bleek onmachtig om zijn opvolger, generaal Abaci via soortgelijke acties af te zetten. De Verenigde Groot-Brittannië hebben de arrestatie van Abiola veroordeeli Abio ie Doodstraf geëist tegen Koerden Ankara - De Turkse justitie gaat zes Koerdische parlement™ vervolgen wegens hoogverraad en eist daarvoor de doodstra Dat meldt een Turkse krant. De Turkse regering verdenkt all zes van hulp aan de verboden Arbeiderspartij van Koeri (PKK). De vervolging van de afgevaardigden heeft geleid totee golf van internationale protesten. Een woordvoerder van de Koerden verklaarde donder Athene dat de rebellen hun aanslagen op toeristische zullen opvoeren. De PKK strijdt voor onafhankelijkheid, jongste bomaanslagen in de toeristencentra Marmaris en 1 raakten dinsdag en woensdag 21 personen gewond, onder witi buitenlandse toeristen. Het Nederlandse Platform Reisadvia ziet nog geen aanleiding voor een negatief advies voor Turkije, Zware aanval op Aden Aden - Bij de zwaarste aanval tot nu toe van Noordjemenitisd troepen op Zuid-Jemen zijn donderdag tientallen doden gewonden gevallen. De zuidelijke havenstad Aden en omligg de stellingen waren het doelwit. Er kwamen zeker 25 burgers soldaten om het leven en 138 mensen liepen verwondingen Het zuiden heeft de internationale gemeenschap tot sanct opgeroepen om het noorden te dwingen de aanvallen te beëin gen. De burgeroorlog in Jemen is begonnen nadat het zuide zich in mei van het noorden afscheidde. Silajdzic premier Bosnische federatie Sarajevo - Het parlement van de moslim-Kroatische Bosnië-Herzegowina heeft gisteren de Bosnische regeri Haris Silajdzic gekozen tot premier. De regering telt elf mosto en zes Kroatische ministers. Behalve het premierschap bleefoo het ministerie van Buitenlandse Zaken in moslimhanden. nieuwe minister heet Ljubijankic. De Kroatische nationalist Jadranko Prlic is benoemd tot premier en minister van Defensie. Prlic was premier var, voormalige afgescheiden Kroatische republiek in het zuiden va Bosnië. Vier doden bij acties in Zuid-Libanon Nabatiyeh - In Zuid-Libanon zijn donderdag vier mensen# het leven gekomen. Ze probeerden de zogenoemde Israelis# 'veiligheidszone' binnen te dringen om een gijzelingsactie1 Noord-Israël te ondernemen. Dit meldden bronnen bij Israëlische veiligheidsdienst. Inmiddels heeft het RFLP de verantwoordelijkheid voor infiltratie opgeeist. Het PFLP heeft bases in Palestijnse vhicN' lingenkampen in Zuid-Libanon. Samen met andere rad» Palestijnse groeperingen verzet het zich tegen het vredesproB in het Midden-Oosten. Linkse parodie op Vlaams Blok Antwerpen - In Antwerpen is, met de gemeenteraadsverkiezj gen in oktober in het vooruitzicht, de partij Boris opgericht partij is bedoeld als linkse parodie op het Vlaams Blo» extreem-rechtse partij die in Antwerpen veel aanhang Lijsttrekker is de 37-jarige Marokkaanse Belg Abdel Ka Zahnoun, luitspeler van beroep. Böris staat onder meer voo begeleide terugkeer van alle Westvlamingen naar hun land herkomst. Daarmee wordt vooral Vlaams-Blok-voorman Dewinter getart, die afkomstig is uit Brugge. Kadeer Zahnoun: „Op cultureel gebied zijn wij het eens n Vlaams Blok dat Ommeganckstoeten en vendelzwaaien 'o cultureel erfgoed behoren. Wij zijn trouwens - en dit a partij - bereid om met het Vlaams Blok een coalitie te t Er zijn diverse punten van overeenstemming. Ik noem m» Eigen Volk Eerst-principe." Japanse premier dreigt af te treden Tokyo - De Japanse premier Hata heeft gisteren gezegd' af zal treden als dat nodig is om de steun van de socia.lis krijgen en een motie van wantrouwen te overleven. De s° ten traden uit de coalitie nadat Hata in april tot pre®' benoemd. De regering verloor daarmee de meerderhei aangewezen op de gedoogsteun van de socialisten. De Liberaal-Democratische Partij, de grootste oppositiep uit op de val van de regering en bracht gisteren na de as van de begroting in het parlement een motie van wa in. Hata zal af moeten treden of nieuwe verkiezingen uitschrijven als de motie wordt aangenomen. De so loeren op het premierschap en dringen al langer aar kabinetshervorming. De motie van wantrouwen wordt vandaag in stemming gebracht. iarijs - De nieuwe Nederlandse re iantreedt, moet nu de kans gri lervormingen door te voeren op h larkt en de voorzieningen van de vj 4u de economie weer licht groeit ha; n de Nederlandse economie nog Ne< eeds vele sterke karakteristie- birl >n heeft is dit het juiste mo- zor aan het begin van een zijl jeuwe kabinetsperiode, om de ten| .wakke kanten van de Neder- ma andse samenleving aan te pak- dall ren. C01 Dat stelt de OESO, de Organisa- maj ie voor Economische Samen- hetj en Ontwikkeling in Pa- gerf ijs, in haar rapport over de de Nederlandse economie dat giste- wë en is gepubliceerd. no; voornaamste kwestie waar wo de OESO iets aan moet kw [ëbéuren is het terugdringen Van fui iet enorme aantal arbeidsonge- lar schikten. Het huidige niveau is Me volledig in strijd met de algeme- be: gezondheidstoestand van de te levolking', stelt de OESO. alg De organisatie pleit vooral voor va icherpere toelatingseisen tot de va wao en strenge herkeuringen mi voor degenen die al een uitke- mi ring hebben. Verlaging van het Ne uitkeringsniveau komt voor de tie lESO op de tweede plaats. bei De band tussen het wettelijk in limumloon en het sociale mi- arl ,um bij de uitkeringen moet mc verdwijnen. Uitkeringen voor ko werklozen moeten meer dan nu he afhankelijk worden gesteld van He| actief sollicitatie-gedrag en deel- se aan activiteiten om weer de geschikt te worden voor de ar- wc ïeidsmarkt. Bovendien pleit de scl OESO voor een hervorming van dij| uitvoeringsorganisatie in de De sociale zekerheid. Voortaan los moet volgens de organisatie mt| voorkomen worden dat de be- lie doeling van de wetgever bij de inll sociale zekerheid op het uitvoe- me| hngsniveau onderuit worden ge- be Umuiden - Hoogovens stapt na Justitie. Het concern dient een k Commissie, omdat die akkoord staatssteun van om en nabij de Italiaanse concxurrent Ilva. de visie van het staatconcern he is die steun niet terecht. Boven- ti dien vertrouwt Hoogovens de w ®ak niet. D De klacht wordt behalve door ve Hoogovens ingediend door de st Duitse verenigde staalindustrie k< en de Duitse bedrijven Preussag oi en Thyssen. Gevieren eisen zij v< dat het Europese Hof van Justi- ee tie de beschikking van de Com- m nussie ongedaan maakt. Hun djj klacht wordt vandaag ingediend, H aldus een woordvoerster. Eerder ti| diende British Steel al een H Wacht in. c Volgens Hoogovens is de hulp in ei tfijd met de Europese regels. scj aarbij is subsidieverlening toe- vi Bestaan als die gepaard gaat met g< mitieve sluiting of stillegging d an produktie-installaties. „In v;| Van onze verslaggevers Breda - Het schoolplein. Daar Palen de kids wat in is en wat ni Geen wonder dat fabrikanten daar D11 en luisteren voor ze een n: I L lanceren, of het nu sper "brood is, Thunderbirds-koe fcn0fchiPs- ziin omzetten op de jongerenm: ze wille' ^auw' ze weten precies laar zijn bassen de zes en tv! die 76en ^keltje eigenwijs, zelfs! wenT,Yeten Precies welk speelgoe slii kleren ze willen hebben. Ze -.-v. r 'ssen mee over de jam en de shar I definu^ ouders kopen. En nu zij 'tref doorgebroken als doelg van fik u"urgeoroKen als doeigi Want - Wen en marktonderzoe fHeemW 1® jeugd heeft' heeft nü ai roekomst maar verdient ei Wat k®n ^erg geld aan- dat ioa61 Matste paar jaar veraa ^iedere fabrikant zich nu zo g Jongerenmarkt richt? Wan

de Stem | 1994 | | pagina 4