DE STEM ieuwe ontslagen Dow gevreesd Een frietje oorlog voor het milieu 1 i>AS WINP!" CDA en SGP: Rust voor nieuwe gemeenten it enquête Industriebond FNV onder 304 leden blijkt grote onrust t A\j Ixel al helemaal in de ban van bevrijdingsfeesten Oostburger Jansen naar WK bakken ZMF keurt milieuplan van de provincie af Ervaren jfswagenmonteur Service Zeeland Bv parttime barkeeper Zoutgehalte is na bouw van pijlerdam nu stabiel voor f 499,- JANSTEEN 1ELSTRAAT 20 01140-13041 1 5 strandpaviljoen ffiE FIRST WAVE IHh Inbraak ixi auto Kt inwoners |Van Sluiskil geld AKATURES Bent (J de uitvoerder die Joosen Schilderwerken B.V. zoekt? Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vakatures 'Industrie rond Antwerpen stoppen' Van valse biljetten uitgeven verdachte man aangehouden bestuurdersstoel t.w.v. ng v.a. f 30.490,-. Prijzen ëcort Personenwagens. MOLENWATER 64 4510 AA Breskens 01172-3230 ENS. Met spoed gevraagd Inlichtingen: n.i 4421 JJ Kapelle, tel. 01102-42gl°t- Gevraagd f bruin café in centrum Breda, min. 25 jr., br.m.f.o.n. 3634. CADZAND-BAD 01179-2180 Alle dagen geopend. Duinovergang Vlamingpolderweg - Wijk de Brabander Zeeland |inie Haagse redactie De Tweede Ka- beeft gisteren unaniem 5temd met de fusie per 1 i volgend jaar van de gemeenten Sluis/ Tholen/Sint nd en Wissenkerke/ ■besluit van het parlement is T, wee West -Zeeuws-Vlaam- nten met grote vreugde sajn bijzonder ingenomen IV kamer zo beslist heeft", aldus burgemeester E. Jongmans van Aardenburg. „Nu kunnen we onze volle energie stoppen in de verdere uitwerking van de samenvoeging." CDA en SGP in de Tweede Ka mer vonden tijdens het debat over de gemeentelijke herinde ling dat de nieuwe Zeeuwse ge meenten Sluis-Aardenburg, Tho- len en Noord-Beveland voorlo pig met rust moeten worden ge laten als het gaat om gemeente lijke herindeling. „Alleen als knelpunten in die gemeenten zelf daar aanleiding toe geven,- kan er een nieuwe herindelingsronde plaatsvinden," zei CDA-Kamer- lid Leers. De Kamer was eensgezind over het wetsvoorstel dat de totstand koming van drie nieuwe gemeen ten regelt. Alleen SGP-Kameriid Van den Berg tekende aan, dat zijn fractie tegen de fusie Tho- len/St. Philipsland tot de nieuw' gemeente Tholen is. „Ik stel vraagtekens bij de opheffing van St. Philipsland. Is de burger daar de afgelopen jaren soms iets te kort gekomen?", vroeg Van den Berg ?ich af. De Kamer en minister De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken lieten overduidelijk mer ken niet gelukkig te zijn met de herindeling, die op 1 januari 1995 in moet gaan. Zij doorzien dat de gemeenten zelf het initia tief hebben genomen tot de fu sies, om grootschaliger herinde lingsplannen af te wenden. Zo wel Sluis-Aardenburg als Noord-Beveland hebben na de fusie nog steeds minder dan achtduizend'inwoners, een aan tal dat op zichzelf al aanleiding is tot fusie. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil het minimum-aantal inwoners van zelfstandige gemeenten zelfs op trekken naar 18.000 inwoners. f X. If N v i if 4 Ptet buurthuis aan de Mozartstraat werken dagelijks vijftien tot dertig vrouwen, mannen en kinderen aan het maken van vlaggetjes en roosjes. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE fionze verslaggever il-Buurtvereniging De Boemerang in Axel is al Naai in de ban van de bevrijdingsfeesten. In buurthuis aan de Mozartstraat werken dage- p vijftien tot dertig vrouwen, mannen en kinde- pan het maken van vlaggetjes en roosjes. r Bevrijdingscomité, dat al maanden met de voorbe reidingen bezig is, streeft ernaar dat Axel de hele maand september versierd is. In de Boemerang-buurt, de wijk tussen de Crijnssenstraat en de Kanaalkade, ligt zo'n twintig kilometer straat die aangekleed moet worden. „We zijn er heel fanatiek mee bezig", zeggen Irene en Wies Inghels die de hele buurt op sleeptouw hebben genomen. „We hebben hier mensen van 75 jaar en kinderen van 15 jaar. Vooral de oudere mensen spreken de bevrijdingsfeesten aan". Er wordt volgens een strak schema gewerkt. Tijd voor koffie is er nauwelijks bij. „We hebben het heel gezellig onder elkaar maar er wordt ook hard gewerkt". De stof voor de vlaggen krijgen ze van sponsors. We lopen overal te schooien". Gisteren versierde Irene in Terneuzen een hele vracht oude lappen. Daar wordt nauwelijks aandacht aan de bevrijding besteed. pn on2« verslaggever :en - Veel gedron- gaf A.V. toe. Héél veel lp® ^ee(^ z*in maat er lacherig een schepje °""P- Maar daarvoor 1 ze gisteren niet te- Het ging om wat er 1 hun dronkenschap was •"•"Svloeid. kopt en gekuifd lie- ze zich in december 1samen met A. de W. h» te vervelen in hun I^Pnplaats Sluiskil. Door ^genuttigde spiritualiën ze plotseling de Terwijl W. op de uit- stonh, werd een ruitje ■w®. geparkeerde auto "kg ingeslagen. De >etterecorder en ver- r namen ze mee. aa' gesproken zouden ;v.™r hun vergrijp een genisstraf van twee gekregen hebben, hun nog blanco straf- sprak in hun voordeel ?erJan justitie Van der itrn u r Smit hield „7 boetes van 750 gul- 'oor V. en De W. Voor darh- gulden in JoolW- k Politierechter vonnist ^aarin vinden traste conform de eis. Door onze redacteur Frank Deij Terneuzen - De gemeente Terneuzen heeft grof geschut ingezet tegen frietboer Cees van Drunen in Zaamslag. Terneuzen dreigt de frietboer met sluiting, een dwangsom en strafrechtelijke vervolging als hij binnen een maand niet voldoet aan de milieuvoor schriften. Cees, die kort geleden verkaste van zijn oude stek voor de her vormde kerk naar een plekje, honderd meter verderop tegen over garage De Putter, moet een nieuwe afzuigkap plaatsen om dat twee mensen in de buurt zeggen dat het frietkot stinkt. Cees verkoopt al bijna tien jaar friet in Zaamslag en heeft nooit klachten gehad. De investering in een nieuwe afzuigkap kost hem vele duizenden guldens. Dat geld heeft hij even niet liggen. De houding van Terneuzen moet met het milieubeleidsplan in de hand en de opstelling van Ter neuzen bij het plan van aanpak voor de Kanaalzone voor de bur ger vreemd overkomen. Hij zal primair reageren: waar haalt de gemeente Terneuzen de tijd en de menskracht vandaan om zich met zulke flauwekul bezig te houden. Het vorige week vrijgekomen milieubeleidsplan voor de jaren 1994-1998 laat grote achterstan den zien op de verlening en controle op de naleving van mi lieuvergunningen bij het be drijfsleven in de Kanaalzone. De ideale situatie is dat elk bedrijf in Terneuzen eenmaal in de tien jaar een nieuwe of een geactuali seerde vergunning krijgt en dat ze gemiddeld een keer in de twee a drie jaar door een controlerend ambtenaar worden bezocht. De achterstand in controles be droeg in januari van dit jaar bijna honderd terwijl de ge plande produktie op 310 bedrij ven stond. Dat betekent dat tal van bedrijven op dit moment allerlei milieuschadelijke stoffen kan lozen zonder dat de gemeen te daar enige weet van heeft. Hij zal zich ook de coulante opstelling van Terneuzen en de provincie herinneren bij de on dertekening van het plan van aanpak voor de Kanaalzone. Het plan behelst het uit elkaar trek ken van industrie-, woon- en natuurgebieden, waarbij van alle belanghebbende partners (inwo ners, bedrijfsleven, overheden) offers in ruil voor een betere toekomst wordt gevraagd. Een onderdeel daarvan is de sloop van drie buurtschappen in de Kanaalzone om toekomstige uit breidingen van grote bedrijven mogelijk te maken. Een afspraak was dat het be drijfsleven, naast het plegen van milieu-investeringen, drie mil joen gulden op tafel zou leggen voor het eerste deelplan, de sloop van buurtschappen. Maar omdat de grote bedrijven zeiden het geld, vanwege de economi sche malaise, even niet te hebben besloten de andere partners dat geld voor te schieten. En toen vorig jaar de tijd aanbrak om de bijdrage van het bedrijfsleven te incasseren, er is immers een te kort ontstaan om alle bewoners van de buurthuizen uit te kopen, werd nergens gesproken over dwangmaatregelen of deadlines. Hij denkt ook aan een ander onderdeel uit datzelfde plan. De overlast die bewoners uit de wijk Oude Vaart in Terneuzen al ja ren hebben van het kolenover- slagbedrijf Ovet. De milieu voorschriften van het bedrijf worden weliswaar regelmatig aangepast maar een echte oplos sing, het bedrijf dicht of verkas sen naar Sluiskil-Oost, is nog steeds niet in de maak. En gniffelend en ook bezorgd volgt hij de nobele, maar ver geefse pogingen van bestuurlijk Zeeuws-Vlaanderen om een nieuwe milieu-bedreiging, de varkensinvasie uit Brabant, te weren. De meeste gemeenten waren veel te laat met het dich ten van de gaten in oude bestem- mingsplannten. „Te druk zeker met het controleren van friet- boeren", hoor je de burger sne ren. Terneuzen staat met zijn brief aan de frietboer van Zaamslag volledig in zijn recht. Maar ver sterkt daarmee tegelijkertijd het beeld dat burgers in zijn alge meenheid van overheid en ande re gezagsdragers heeft. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - Onder het personeel van Dow in Ter neuzen leeft de angst voor een nieuwe ontslaggolf die niet in de vorm van ver vroegde pensionering maar van gedwongen ontslagen over het bedrijf zal rollen. Die onrust blijkt uit een enquête die de Industriebond FNV in mei onder 304 leden hield. Een kwart van de leden deed aan de enquê te mee. Een vijfde daarvan zegt bang te zijn voor gedwongen ontslagen in 1995. De FNV acht de enquête representatief voor het hele bedrijf. Bij Dow Ter neuzen werken momenteel 2450 mensen. Aanleiding voor het polsen van de achterban is het aangepaste salarissysteem van Dow dat voor ieder personeelslid verschillend uitvalt. Dow verhoogde de lonen dit jaar met gemiddeld drie pro cent, maar met name mensen in de lagere schalen halen dat per centage niet, zegt de FNV. Ontevreden Uit de enquête blijkt dat 78 procent van het Dow-personeel ontevreden is over het huidige systeem. Negentig procent vindt het onjuist en bedenkelijk dat men geen inspraak heeft gehad. „Het systeem is eenzijdig door het management, dus zonder vakbonden en ondernemings raad vastgesteld", zegt de bond. De Industriebond FNV bepleit bij de directie een gelijke behan deling voor iedereen en een ver dere aanpassing van het huidige beloningssysteem. De FNV wil ook weer gesprekspartner wor den van Dow over personeels- wi'jzigingen en salarissystemen. Dow werkt al meer dan tien jaar met individuele arbeidsovereen komsten en houdt bonden buiten de poort. Volgens de FNV groeit bij het personeel van Dow de behoefte om zich te organiseren. Begin 1993 was nog geen tien procent van het Dow-personeel lid van de bond, nu is dat 12,5 procent. Dow Chemical BV heeft van die behoefte op de werkvloer vol gens directeur Human Resources Michiel Westeriaken niets ge merkt. In procenten uitgedrukt mag er dan wel sprake zijn van een stijging van een gegroeide belangstelling. De absolute ge tallen werpen toch een ander licht op die bevindingen. Het personeelsbestand van Dow is gedaald van 2900 naar 2450 werknemers. Dow is niet van plan zich door de enquête van de FNV te laten leiden. Dow verricht zelf om de vijf jaar onderzoek onder het personeel naar de arbeidsvoor waarden. Aan die onderzoeken doen volgens Westeriaken tel kens tussen de 60 en 70 procent van het totale personeel mee. Bij de FNV-enquête ging het om 2,5 procent. „Wij blijven ons beleid baseren op de resultaten van onze eigen onderzoeken", aldus Westeriaken. Doelen De angst onder het personeel voor gedwongen ontslagen kan hij zich wel enigszins voorstel len. In Europa komen volop be drijven in de problemen. „Dow is daarop geen uitzondering". Concrete aanwijzingen voor die angst zijn er volgens Westeria ken niet. Dow werkt aan een programma om efficiënter te produceren. „Daarmee liggen we op koers maar we kunnen pas aan het eind van het jaar bekij ken of onze doelen gehaald zijn". Dow voelt er ook niets voor om de FNV opnieuw binnen de poort te laten. Eerste en enige gesprekspartner voor de Dow- directie blijft de ondernemings raad. VRIJDAG 24 JUNI 1994 DEEL1 „Het initiatief van onderop is hier bijzonder," zei De Graaff. „Dan moet je er ook bijzonder mee omgaan. Er is geen alterna tief voor het toestaan van de herindeling, tenzij het verbieden. En dat zou erg zijn voor zo'n eigen initiatief," aldus De Graaff. Zij heeft, om zich te verzekeren van medewerking van de gemeenten aan toekom stige nieuwe gemeentegrenzen, als voorwaarde gesteld dat deze fusies niet de laatste hoeven te zijn. ZIE OOK ZEELAND - C3 Van onze correspondent Oostburg - De 22-jarige Michel Jansen uit Oostburg vertegenwoordigt Nederland vrijdag 1 juli op het wereld kampioenschap bakken in het Noorse Stavanger. Jansen, die zijn opleiding kreeg in de Brugse Groene Poort, is door de Nederlandse Club van Chef Koks (NCCK), samen met nog twee andere landgenoten, gekozen in het nationale jeugdteam, 'dat be staat uit twee koks en een banketbakker. Dit trio moet een menu sa menstellen dat bestaat uit een voor- en hoofdgerecht en een dessert. Jansen moet zich over dit dessert ontfermen wat be tekent dat er in vier uur tijd 35 gebakjes onder zijn handen vandaan moeten komen. Jansen is niet opgegroeid tus sen culinaire experts, want vader Adri beheert een rij wielhandel in Oostburg. Na zijn opleiding was de jeugdige Oostburger in diverse landen van Europa (onder meer Frankrijk "en Luxemburg) werkzaam om het vak te leren. Op dit moment is hij werk zaam bij banketbakkerij Van Wely in Noordwijk. VERVOLG VAN VOORPAGINA Uit het onderzoek blijkt dat na de bouw van de pijlerdam met de schuiven de invloed van de rivier is verminderd en dat het zoutgehalte nu stabiel is. Het ecosysteem heeft veerkrachtig gereageerd op de vermindering van de getijdestromingen. Een nadelig effect, dat al bekend was, is dat de schorren en platen afkalven, waardoor de watervo gels terrein verliezen. Het gemiddeld getijverschil werd 13 procent minder en de stroomsnelheden liepen terug met gemiddeld 30 procent. Het gevolg was dat de geulen nu dieper zijn dan nodig is voor de hoeveelheid water die er door heen stroomt. Zo ontstaat 'zand- honger' omdat de geulen geneigd zijn zich met zand te vullen. Dit zand komt niet uit de Noord zee, dat belemmeren de schuiven in de dam, het zand komt van de platen en de schorren. Voorspeld was dat de platen in een periode van 30 jaar met 15 procent in oppervlakte zouden zijn afgeno men. De voedselhoeveelheid in de Oosterschelde is niet afgenomen, zo blijkt uit het onderzoek, maar de afgevlakte platen vallen nu korter droog. Tot nu toe zijn er geen nadelige effecten voor vogels waargeno men, maar dat kan ook komen vanwege het uitblijven van echt strenge winters, merken de we tenschappers op. Maar de ontwikkeling verloopt volgens voorspelling, aldus het boek, en het neemt niet weg dat belangrijke resultaten zijn be haald op milieugebied.' Zo vol doet het zoutgehalte van het wa ter en het getijdeverschil aan de oorspronkelijk gestelde eisen. Het. water is nu veel helderder en minder bemest, kortom: het gaat in het algemeen de goede kant op met het watermilieu van de Oosterschelde. Antwerpen - De industriegebie den bij de havens van Rotterdam en Antwerpen mogen niet naar elkaar toe groeien, wil de streek rond het grensgebied leefbaar blijven. Dat is het uitgangspunt van een deze week voltooid eindrapport van vier Nederlandse en Bel gische grensgemeenten en Ant werpen, waarin zij richtlijnen geven voor de ontwikkeling van het grensgebied in Zeeland, wes telijk Brabant en de Voorkem pen. Woensdag bespreekt een Neder- lands-Vlaamse commissie, waar in Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en de Vlaamse minister van Binnenlandse Za ken Theo Kelchtermans zijn ver tegenwoordigd, het rapport in het Vlaamse dorpje Zandvliet. Van onze verslaggever Goes - In tegenstelling tot wat de provincie in haar nieuwe milieuplan zegt, is er in Zeeland geen trendbreuk ten gunste van het milieu. Integendeel, het energieverbruik neemt toe, het aantal autokilometers en de mestimport. Het plan, Kerend Tij Twee, is daarom zwaar onvoldoende en moet over. kelijk benutte produktiecapaci- teit van de hedrijven in de som metjes wordt meegenomen. Want Pechiney draaide in 1993 op driekwart van haar capaciteit terwijl Dow terugviel naar 85 procent. De groei van het autoverkeer in Zeeland ligt hoger dan het lan delijk gemiddelde, schrijft Van. Mierlo en hij schetst zo nog meer voorbeelden. Alle doelgroepen in Zèeland, vindt de federatie, moeten haar aandeel gaan leveren in een wer kelijk milieuherstel en de pro vincie moet daar een doelmatig beleid op maken. Dat kan niet met dit plan, het is zwaar onvol doende. Van onze correspondent Hulst - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft deze week een 40-jarige inwoner uit Hulst aangehouden. De man wordt verdacht van het uitgeven van vals geld. Op 8 mei van dit jaar werd in een café aan de Grote Markt in Hulst ontdekt dat er in de zaak was betaald met valse bankbil jetten van honderd gulden. De volgende dag werd door de nu aangehouden man opnieuw ge tracht met vals geld te betalen. Dat werd door het personeel ontdekt. Ook de eigenaar' van een bloemenhandel overkwam hetzelfde. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de valse bankbiljetten. De man heeft be kend en bekende verder twee diefstallen van fietsen in Ter- Zo luidt de kritiek van de Zeeuwse Milieu Federatie in het nieuwste nummer van het mi lieublad Wantij. In éen artikel van het ZMF-kaderlid Tjeu van Mierlo merkt de auteur op dat er successen zijn behaald met het provinciaal milieubeleid, maar dat dit nog geen reden vormt om nu over een trendbreuk te gaan reppen. „Want," aldus het artikel, „de kwaliteit van het milieu in zee land is door het eerste milieu plan van de provincie niet opval lend verbeterd. Op sommige ter reinen zien we zelfs een versle- chering van het milieu." Van Mierlo wijst op het mestpro bleem. Uit studies is gebleken dat de helft van de stikstof in het Veerse Meer van de landbouw afkomstig is en dan dreigt nog de roze invasie van mestvarkens in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Met het afvalbeleid gaat het evenmin best, vindt de ZMF. Volgens het huidige milieube leidsplan zou begin 1985 de helft van het afval gescheiden moeten worden, we halen nu amper 16 procent. Het energieverbruik in Zeeland neemt nog steeds toe, aldus de ZMF, terwijl er toch in het jaar 2000 17 procent energie be spaard moeten zijn. Zeeland, zo vervolgt Van Mierlo, heeft zich verplicht over zes jaar 250 me gawatt windenergie op te wek ken, maar het nutsbedrijf Deltan hangt met het volle gewicht aan de rem en investeert amper in windturbines. De provincie voert aan dat de uitstoot en de lozingen van de Zeeuwse bedrijven fors vermin derd zijn, maar van Mierlo ge looft daar niets van, als de wer-

de Stem | 1994 | | pagina 13